'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 996. Vrijdag 1 September 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Baremu: SPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Ad.vertontl6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER, (Herfstmaand) 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 15 m. Ondergang 6 u. 42 m. Zondag 3 Maandag 4 Laatste Kwartier. Dinsdag 5 Woensdag 6 Donderdag 7 Vrijdag 8 Maria geboorte. Zaterdag 9 NIEU WSTIJ DIN GEN HELDER, 1 Sept. 1882. In de zitting van den gemeen teraad, jl. Dinsdag gehouden, werden de geloofsbrieven van het nieuwbe noemde raadslid, den heer J. C.Jansen, in orde bevonden, en werd tot zijne toelating besloten. Op voorstel van de commissie van rapporteurs werd besloten tot goedkeuring en vast stelling van de rekening en verant woording van de gemeente, van het burgerlijk armbestuur, van 't alge meen weeshuis en van de dd. Artil lerie-Schutterij, allen over 1881. De eindcijfers dezer rekeningen luiden als volgt Rekening van de gemeente Ontvangstenf 176789,395. Uitgaven 15 6964,445. Batig saldof 19824,95. Rekening v./h. burgerlijk armbestuur Ontvangstenf9541,875. 8192,62. Batig saldof 1349,255. Rekening van 't algemeen weeshuis Ontvangstenf 15700,92. Uitgaven 13954,14. Batig saldof 1746,78. Rekening van de dd. Artil.-Sehutterij Ontvangstenf 2110,24. Uitgaven 1314,22B. Batig saldof796,015. Op nieuw werd gestemd over de voorstellen tot bepaling der jaarwedde van 't hoofd der gemeenteschool No. 1 (in 't Koegras,) waarover in de vo rige zitting de stemmen hebben ge staakt (7 tegen 7). Thans werd het voorstel van B. en W., om die jaar wedde te bepalen op f900, met 8 tegen 7 stemmen aangenomen. Vóór de bepaling dier wedde op f 950 stemden de heeren Hattinga Raven, Tinkelenberg, Beukenkamp, van Gijn, Groen, Bitter en Yos. Tot hoofd der school in 't Koegras werd daarop benoemd de heer F. Sant, en tot onderwijzeresse aan school No. 4 mej. E. P. M. van Thiel, van Enk huizen. Bij suppletoire begrooting werd f 10.240 voor de bestrating enz. der Keizerstraat beschikbaar gesteld, 't Maximum van 't bedrag in den hoofd, omslag, f30.000 bedragende, werd goedgevonden te verzoeken, dit met f 1000 te mogen verhoogen. Op de voordracht voor de benoeming van zetters der Rijks directe belastingen werden geplaatst de heeren Maalsteed, Abbenes en van Bruggen, (aftredende leden) van Hoolwerff, van Twisk en Marinkelle. Er werden gelezen eenige wijzigingen, voorgesteld in de ver ordening op de straten en wegen op te nemen. Er werd besloten pogin gen aan te wenden om de belasting op 't gedistilleerd en den hoofd, om slag te mogen bestendigen. Afwijzend werd beschikt op 't adres van den heer J. Hofstee om vergoeding van huishuur, die door hem wordt be taald, tengevolge van uitstel van zijn verzoek om eervol ontslag, 't Be sluit omtrent de bestrating der Kei zerstraat, in de vorige zitting geno men, werd, ondanks een adres der comissie van die bestrating, besten digd. Na eenige mededeeling werd de zitting verder met gesloten deu ren voortgezet. Z. M. heeft den heer G. Bou- ricius, ontvanger der belastingen en invoerrechten te Oude Pekel-A, be noemd tot ontvanger derzelfde mid delen alhier. De weilanden en bouwgronden in den IJpolder bezuiden het Noord zeekanaal zijn op het oogenblik in een waterplas, ja zelfs op sommige plekken in een meer herschapen. Men is druk bezig de te veld staande rasschen, waaronder vooral de aardappelen, binnen te halen en uit dien waterpoel te scheppen, wil men niet den geheelen oogst verloren zien. Men hoopt ze aldus nog voor het rotten te kunnen bewaren, hoewel de qualiteit er niet beter op zal worden. Ook op het eiland Texel, in de polders Eierlaud, Eendracht, Prins Hendrik en het Noorden, ziet heter treurig uit. Erwten en tarwe liggen op en door elkaar in de slooten ge waaid of op de akkers verstrooid. Ook de wintergerst ging meerendeels verloren. De Prinses Wilhelmina," het nieuwe stoomschip van de stoomvaart maatschappij Nederland, is den 28sten Augustus van Greenock naar Amsterdam vertrokken. Werkstakin gen te Glasgow hadden de aflevering vertraagd, maar schip en machine beantwoorden weder aan alle ver- eischten. Op den proeftocht liep het schip 13% mijl. Ten einde de be lading en andere werkzaamheden zonder overhaasting te doen geschie den, is nu het vertrek van Amsterdam naar Indië 4 dagen uitgesteld. Het schip zal Woensdag 6 September ten 10 ure vm. uit de Rietlanden ver trekken, en slechts één dag teSout- hampton besteden, zoodat de afvaart van Marseille is bepaald op 16 Sept. Door den heer B., aannemer te Oostzaan, moet aan den minister van marine te kennen gegeven zijn, dat hij op zeer eenvoudige wijze de on langs gezonken rammonitor Adder" wil lichten en Z.E. heeft aangeboden de manier, waarop hij dat werk wil uitvoeren, aan des Ministers oordeel te onderwerpen en bij instemming daarmede, zich met de leiding van het werk te belasten1. De werktuigen, welke die firma daarvoor schijnt te willen gebruiken, moeten zeer een voudig zijn, en het werk zelf met weinig kosten te volvoeren, altijd volgens hun plan. Te Amsterdam komen wekelijks geheele troepen landverhuizers terug uit Amerika60, 70, 80 a 90 per sonen ratourneeren met de booten van Nieuw-York op Amsterdam, 't Zijn gewoonlijk Duitschers, die op goed geluk naar de nieuwe wereld vertrokken. Pieter Cok, die in de vorige week voor het gerechtshof te Amster dam terecht stond wegens poging tot moord op zijn meisje, is tot een tuchthuisstraf van vijf jaren veroor deeld. Het te Hellevoetsluis liggende koninklijk stoomjacht »De Leeuw" is voor den dienst afgekeurd. Naar men nader verneemt, staat de gepleegde moord te Steenderen waarschijnlijk in verband met de betrapping van een wildstrooper. De vermoorde was verleden Zaterdag avond uitgegaan om stroopers op te sporen. Omstreeks 8 unr werd toen een schot gehoord, denkelijk van een strooper, die hem bij zijne betrapping met een kolfslag tegen het hoofd heeft gedood. Het lijk was in een konijnengat verborgen, tusschen ak- kermaatshout. Te Arnhem is Maandagavond door twee rijksveldwachters gevankelijk binnengebracht zekere A. V., die verdacht wordt van bovengemelde misdaad. Een zeer gevaarlijk bedrieger is, naar het Politie-Nieuws verhaalt, achter slot gebracht. Deze persoon, E. R. genaamd, maakte te Emmerik kennis met den hoofdconducteur van de Rijnspoor J., aan wien hij vertelde dat hij, lithograaf van zijn vak, te Rotterdam of te Amsterdam werk ging zoeken. Het resultaat van het gesprek was, dat E. R. bij den hoofdconducteur kwam inwonen, tegen een vergoe ding van f 20 per maand. Een paar dagen nadat hij zijn intrek had ge nomen, kwam hij met een blijde boopschap thuis. Hij was bij de firma Amand geslaagd, en om dezen leugen geloofwaardig te maken, bracht hij iemand mee, dien hij aan zijn hospes voorstelde, als de persoon, die zijn werk op het atelier van de firma Amand gekeurd had. Door de groote verteringen, die E. R. gemaakt had, was hij al spoe dig in geldverlegenheidde hospita was beleefd genoeg om kleine sommen w ~ds te leenen, en omdat dit niet genoeg was, maakte bij zich heimelijk meester van een gouden ring en ver trok. Hij had ook kennis gemaakt met een jonge weduwe, modiste van beroep. Hij vroeg haar ten huwelijk en na zijn aanzoek eenige malen her haald te hebben, kreeg hij het ja woord. Den dag daaropvolgend kwam hij, in gezelschap van een ander persoon zijne aanstaande stalen van zijde aan bieden, om daaruit een keuze te doen voor een mooi costuum. Toen dit geschied was, kwamen de gouden sieraden van de weduwe voor den dag mooi waren ze, maar een op merking had E. R.alles moest eens netjes schoongemaakt worden. Hij kreeg ze voor dat doel meê, maar was oneerlijk genoeg al die sieraden te verkoopen en niets meer van zich te laten hooren. Ook het zijden costuum liet zich te vergeefs wachten. De jongeling had inmiddels ook nog met een ander meisje liefdesbetrek kingen aangeknoopt, van wie hij een armband wist meester te worden, die hij eveneens te gelde maakte. Om de kroon op al die schelme ryen te zetten, schreef hij aan een der beambten van de Rijnspoor een briefje, vroeg daarin om f 30 en tee- kende dit met den naam van den hoofdconducteur J. Alles gelukte hem, ook dit geld werd hem verstrekt, en daarmede maakte hij zich uit de voeten. Te Rotterdam werd dit ge vaarlijk sujet gearresteerd, gevan kelijk naar Amsterdam getranspor teerd en achter slot gebracht. In der Landwirth leest men het volgende: Nadat de rampzalige uitvinding van den galaktometer en de vorde ringen der scheikunde den melkboeren het leven zuur genoeg, hunne melk echter dragelijk moest gemaakt hebben, en dus het vak van »melkwasschery" een schrede achterwaarts gaan moest, geschikt om het gemoed van eiken koemelker met droefenis te vervullen, zocht men in de zetels der melk-in- dustrie langen tijd te vergeefs op welke manier men den galaktometer een kool zou kunnen stoven en de melkopbrengst eener koe zou kun nen verhoogen. Een vindingrijk Frauschman heeft aanspraak op de zeldzame verdienste, het vraagstuk op verblijdende wijsopgelost te hebben. Hij vond namelijk na moeitevollen arbeid een voedermengsel, dat de melk in het nog maar weinig ontwikkelde stadium reeds in het lichaam der koe vervalschtDit voeder brengt een ongezonde, veel rijker melkgeving voort, wat natuurlijk geschikt is om de melk slechter te maken. De koe, die bij natuurlijke voedering 2022 liter geeft, is bij gebruik van het kunstvoer in staat om 3235 liter af te scheiden. De marktpolitie te Parijs heeft van deze nieuwe manier om melk te vervalschen de lucht gekregen en maatregelen genomen. Melville, vroeger le machinist aan boord van het Poolschip Jean- nette," dat in de Poolzee door het ijs ineengedrukt ten gronde is gegaan, heeft de lijken gevonden van den voormaligen gezagvoerder van ge noemden bodem, luitenant Delong, Ambler, vroeger de scheepsdokter, en van acht matrozen. Zij maakten indertijd de bemanning uit van een der sloepen, die het gezonken vaartuig hebben verlaten. Bij de lijkopening is bet gebleken, dat die tien mannen zijn bezweken wegens gebrek aan voedsel, gepaard gaande met den invloed der geduchte koude, waartegen zij geene middelen hadden om te strijden. In een kook- ketel vond men overblijfselen van leder en boombladeren, dat sedert eenigen tijd hun voedsel is geweest, indien aan dergelijke zelfstandigheden die benaming mag worden gegeven. Daaruit verklaarde zich dan ook het feit, dat geen hunner schoenen of laarzen aan de voeten had. De lijken zijn aangetroffen op een onbewoond eiland, een eiland, aan de bevolking dier streken zoo onbe kend, dat bet zelfs geen naam heeft het ligt in den Lena-archipel, op een afstand van 160 wersten van het naastbygelegen dorp Köemakssoerki, dat in noordelijke richting van daar is gelegen. De laatste aanteekening in hun dagboek is van 30 October van 't vorige jaar. De lijken zijn ter aarde besteld in een gemeenschappelijk graf, in een rotskloof, bekend onder de benaming van Kenoelkloof, op 10 wersten afstands van de overwinte ringsplaats van Matwejeff en 270 wersten van het dorp Boeloem, op den linkeroever der Lena. Een groot houten kruis is geplaatst op hun graf. Te Pest is dezer dagen een in ternationale wedstrijd gehouden van meisjes, die naar den palm der schoon heid dongen, De commissie van be oordeeling heeft zich met haar werk twee dagen lang bezig gehouden. De prijs voor de allesovertreffende schoonheid is ten deel gevallen aan een meisje van twintig jaren, Cornelia dochter van een staatsbeambte. Cornelia is een brunette, met schit terende oogen en een gestalte, slank als eene liane. Zij wordt beschreven als de volmaakte type der oude Grieksche standbeelden. Er waren 150 mededingsters. Be halve Cornelia hebben nog 10 andere meisjes getuigschriften van schoonheid gekregen. De aan Cornelia toegewezen groote prijs bestaat in een met dia manten bezetten armband met het volgende inschriftInternationale wedstrijd van 1882 om den palm der schoonheid. Aan de schoone Cor nelia." De leden der commissie hebben de bekroonde verzocht om haar photo- grafische albeelding, ten einde er een menigte afdrukken van te laten ma ken en een exemplaar er van te doen toekomen aan alle geïllustreerde tijd schriften in de Oude en Nieuwe Wereld. Maar Cornelia heeft eenige dagen uitstel gevraagd. Zij heeft namelijk een fluweelen kleed in de maak, waarin zij zich wil laten pho- tografeeren, en dit moet dus eerst zijn. De Fransche bladen maken melding van een eigenaardig schip, dat de Fransche havens bezoekt. Het heet Seaman's Bethel en is uitsluitend gewijd aan het verspreiden van gods dienstige denkbeelden en geschriften, tot welk doel de eigenaar, een rijke Engelschman het ter beschikking heeft gesteld van verschillende maat schappijen en genootachappen. Het schip vaart langs de kusten, doet elke haven aan en blijft er twee of drie dagen, om tractaatjes en boeken uit te deelen en godsdienstoefeningen te bonden, die voor ieder toeganke lijk zijn. Daar het uitsluitend tot dit doel dient, bestaat de bemanning slechts uit weinige koppen. Er zijn drie predikanten aan boord. Het ruim is tot kerk ingericht en men hoort daar alle avonden psalmen en ge zangen zingen. Brussel heeft in de laatste dagen verschillende moorden te melden. Nu weder wordt gemeld, dat een jongeling, die by de politie in een zeer slechten reuk staat en verschil lende veroordeelingen had ondergaan, zijn tante heeft vermoord. De oude vrouw had vroeger een groenten- zaakje gehad en voorzag in den laatsten tijd in haar levensbehoeften door als baker uit te gaan. De vrouw bad veel aan haar neef gedaan; tel kens als hij nit de gevangenis kwam, had zij hem bij zich in huis genomen en hem op den goeden weg trachten te brengen, maar het baatte niets.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1