'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 998. Vrijdag 8 September 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. SEPTEMBER, (Herfstmaand) 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 27 m. Ondergang 6 n. 26 m. Zondag 10 Maandag 11 Dinsdag 12 Woensdag 13 Donderdag 14 Vrijdag Zaterdag 16 16 Nieuwe Maan. Verjaardag van Prinses Hendrik. Israël. Nieuw jaar. veld Was met en e is ik elijk r op eer eren tten. t ge- k te eens g»s met dan nooit rillen LL r. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 8 Sept. 1882. Woensdagavond werden op de ree alhier proeven genomen met electriscb licht. Tegen den donkeren kemel maakte 't een prachtig effect, vooral wanneer de kruinen der golven door de straal beschenen werden. Allen, die betreffende de reis van Zr. Ms. Rammonitor Adder," van IJmuiden, met bestemming naar Hellevoetsluis, op 5 Juli 1882, of van het vergaan van dat vaartuig eenige feiten hebben mede te deelen, waarvan zij de Commissie met het onderzoek naar de oorzaken van de ramp belast, nog niet mondeling of schriftelijk in kennis hebben gesteld, worden verzocht daarvan alsnog zoo spoedig mogelijk bericht te geven aan den ondergeteekende, Secretaris der Commissie. A. G. Ellis, Luitenant ter zee le klasse aan boord van Zr. Ms. Wachtschip, te Amsterdam, - Op Terschelling, waar Willem Barents geboren is, heeft men een schippersvereeniging opgericht, die ten doel heeft »in een daartoe be stemd gebouw, de gezellige bijeen komsten van de schipperij te Ter schelling te bevorderen en uit vrij willige bijdragen, giften, schenkingen, contributiën, enz. de gelden te vinden lioodig voor bet onderhoud van bet gebouw, van de meubelen, van den [edenksteen ter eere van den bekenden tfoordpoolreiziger Willem Barents en van verdere benoodigdheden." Uit bet reglement, heden in de Staatscourant geplaatst, zien wij ver der, dat men lid der Vereeniging kan worden voor een bijdrage van f25 een jaarlijksche contributie van 50 cent en begunstiger voor een age van f 5 in eens of 25 cents 's jaars. Den 31 Augustus is bij het dorp Nes op Ameland aangespoeld het lijk van een man, naar gissing 30 jaar oud, van gemiddelde lengte, niet zwaar van postuur, bet baar Tan het hoofd geheel afgeschuurd, met wit flanellen onderhemd, ïood gestreept overhemd, blauw wollen trui, flanellen onderbroek, blauw wol kousen, bruine bukskin boven broek en een stuk zeildoek om bet aiddenlijf, alles zonder eenig merk. Set lijk, dat reeds in begin van ont binding verkeerde, is op last van burgemeester op de algemeene begraafplaats te Nes begraven. De welbekende heerenhofstede Rozenstein" nabij Haarlem, heeft Maandagavond te Amsterdam invei- ing opgebracht f18,902. Men schrijft uit Amsterdam Per stoomschip »Stella" zijn 166 andverhuizers alhier van New-York Naar zij verhaalden, zouden duizenden hetzelfde wenschen, zoo zij maar geld hadden voor de terugreis. De meesten gingen Dins dagochtend per spoor naar bun plaats van herkomst terug, 't Was een treurig gezicht, die arme, verwaar loosde menschen met tal van kinderen. Den volgenden dag vertrokken weer een aantal van hier naar New-York. Zondagochtend tusschen 3 en 4 uur heeft het tusschen Haarlem en Halfweg, volgens een geloofwaardig berichtgever van het D., gesneeuwd. Maandag is een bejaarde dame in den Haagschen Schouwburg van de trappen gevallen, waarbij zij zich ernstig bezeerd had en bloedende opge nomen moest worden. Dinsdagmiddag is in de Maas aan 't Kral. Yeer een schuit, geladen met 18.000 IJselsteenen, door de stoom boot Maria van Zwijndrecht aange varen en onmiddellijk gezonken. De opvarenden zijn gered. Nabij het fort »de Klop," tus schen Utrecht en Zuilen, had eergis teren een treurig ongeval plaats. De landbouwer A. de W. wilde zicb met zijne vrouw, vader en zuster naar een huwelijksplechtigheid begeven. Nabij hunne woning werd het paard schich tig en liep met wagen en al te wa ter, met het bedroevend gevolg, dat de man en de vrouw zijn verdronken. Jongstleden Vrijdagmorgen te ongeveer half zes uren trok te Am sterdam een luid hulpgeroep de aan dacht van den politiedienaar, die op dat oogenblik den Blauwburgwal langs ging- De dienaar spoedde zich naar de woning van den Heer v. O., van waar het geluid kwam, en ontmoette in de keuken de huisdeur stond open een man, die verklaarde naar de plaats te zoeken waarheen zelfs een keizer te voet gaat. De agent was zoo vrij dezen per soon onmiddellijk te arresteeren, om dat hem bij het binnentreden van het huis alreeds was gebleken, dat de deur met geweld was opengebroken. Toen de dienstbode, die nit het raam de buurt bij elkander had ge gild, beneden kwam, vertelde zij door een hevigen slag te zijn ont waakt en dezen vreemden man voor haar bed te hebben bespeurd. Hij was echter onmiddellijk daarna ver dwenen. De inbreker C. v. d. B. bevindt zich thans in de cell. gevangenis. Tijd om te stelen schijnt hij niet gehad te hebben. In de Vatstukken, bij Ter Apel, is opnieuw een treurig bewijs gele verd van het gevaarlijke om vuurwa penen onbeheerd en binnen ieders bereik te laten. Een 7-jarig jongetje, dat alleen thuis was gelaten, vond vaders geladen revolver, speelde er mede, en heeft zich daarmede doode- lijk verwond. Toen de moeder thuis kwam, was haar kind reeds dood. Wederom is te Heesch een vrouw gestorven, welke van het vleesch van een ziek kalf gebruikt bad. In hetzelfde gezin is nog een vrouw zoo hevig ongesteld geworden,dat baar reeds de laatste sacramenten zijn toe gediend, en ook de toestand van den manis sedert Maandag zeer verergerd. Als een bijzonderheid vertelt men dat door den wethouder V. B. dat zieke kalf aan een ongélukkig huis gezin is geschonken, doch op voor waarde dat het vel, dat nog eenige waarde had, moest teruggegeven worden. De Zutpheusche courant bevat omtrent het verdwijnen der 3 kinderen te Arnhem nog de volgende bijzon derheden »In een huis aldaar wonen drie gezinnen, een muziekmeester, een ambtenaar ter secretarie en de eige naar. Eerst- en laatstgenoemde heb ben ieder een 16-jarigen zoonde ambtenaar heeft een dochtertje van 13. Alle drie worden opgeleid voor het onderwijs. Nu had de zoon des muziekmeesters bij het raadplegen van een kaartlegster van de laatste vernomen, dat hij verliefd was op een blond meisje. Zijn buurmeisje was blond, hij schreef haar een briefje enVrijdagmiddag waren de 3 jongelui verdwenen tot grooten schrik en angst der betrokken ouders, die ten einde raad, de politie van het verdwijnen hunner kinderen kennis gaven, maar helaastot heden nog niets van de verloren zo -«en en de verlorene dochter vernamen. Wel heeft de politie bij het doorzoeken van de bosschen in den omtrek van Arnhem van een oude vrouw gehoord, dat deze hen Zaterdag gezien had, maar dit is ook alles wat men tot nu toe van hen weet." De Arnhemsche politie is nog niet geslaagd in het vinden van het verdwenen 13jarige meisje Gesina Reinders, dat dezer dagen met twee 16-jarige knapen, Gerrit van Zelm en Petrus Josephus Hillen, uit de ouderlijke woning verdwenen is. Voor het vinden van het meisje is een premie van f 100 uitgeloofd. Woensdag nacht heeft de politie, geholpen door een aantal vrijwilligers, te zamen ongeveer 80 personen, de bosschen in den omtrek doorzocht, doch geen spoor van de vluchtelingen gevonden. De loopende geruchten, dat zij hier of daar zouden gezien wezen, moeten van allen grond ontbloot zijn. St. Denis (Réunion), 4 Sept. Door visscherlui is alhier in de na bijheid gevonden een boot, en op eenigen afstand daarvan zijn twee lijken ontdekt. De boot is ca. 20 voet lang en aan een der zijden vond men de volgende woorden met een mes ingesdeden»William Bon. Plymouthbark Modern, Witch." Later is nog aan den oever gevonden een klein stukje van een plank, waarop aan den eenen kant bet vol gende stond te lezen Verbrand op zee 25 Juni op 32° Z.Br. 64° O.L." en aan de andere zijde»Bark Mo dern Androssan tbe Prince." (Het barkschip Modern, van An drossan, gevoerd door kapt. Stewart, vertrok 20 Maart van Sbields naar Batavia en werd 17 Mei op 16° ZBr. 27° WL. gepraaid.) Te Berlijn is een oude bedela res, Emilie Köningsbeck, die bij een slager op een zolderkamertje woonde en sedert eenige dagen vermist werd, vermoord in baar bed gevonden. De misdadiger is nog niet ontdekt. De zaak van de Gebr. Peltzer zal in 't laatst van October of tegen November voorkomen. De zaak van dr. De Paepe, die te Brussel op den verleider van zijn vrouw schoot, zal vóór die van de Gebr. Peltzer komen. Ongeveer drie weken zal de behan deling der zaak Peltzer in beslag nemen. Er zijn 100 getuigen gedag vaard. Niet alleen dat deze moord veel van zich heeft doen spreken, maar zij heeft der Belgische regee ring reeds een aardige som gelds gekost. Voor het onderzoek zijn reeds 200,000 frs. uitgegeven, waaronder 12,000 frs. voor telegrammen en reiskosten. Ergens in Hannover is een rijke boer uit gierigheid den hongerdood gestorven. Een mand wijn, dien hij ten geschenke had gekregen, wilde hij niet gebruiken, maar had die ver kocht. Een dokter wilde hij niet raadplegen, omdat dit geld kostte, en eten vond hij ook te duur. Hij wei gerde ook alle krachtig voedsel en is dan ook letterlijk van honger om gekomen. Dezer dagen overleed te Parijs de kok-restanratenr Catelain, een der meest vermaarde mannen van zijn vak en eigenaar van het Café Champeaux op de Place de la Bourse, alsmede verscheidene andere etablissementen. Op de laatste wereldtentoonstelling was zijn paviljoen beroemd om zijn on geëvenaarde spijzen. Hij is, naar men zegt, gestorven aan de rookerskanker, een ziekte die, hoe vreeslijk ook, vrij langzaam in haar ontwikkeling moet zijn, want Catelain rookte dertig jaren lang da gelijks 20 reusachtige sigaren. Deze sigaren kostten hem een franc per stuk, en hij heeft dus voor een kleinigheid van ruim f 104,000 daaraan opgerookt. Spoorwegonheil bij Hugstetten. Een vreeselijk spoorwegongeluk heeft Zondagavond op Badensch grondge bied nabij Hugstetten plaats gehad. De Dnitsche bladen bevatten over dit onheil ontzettende bijzonderheden. De trein, het was een pleiziertrein, was van Freiburg naar Colmar ver trokken. Ongeveer 1200 personen, voor het meerendeel Elzassers, keer den met deze gelegenheid na een genoeglijken dag opgeruimd huis waarts. Helaas, velen zouden den wagen niet meer levend verlaten. Tegen den avond was er zeer veel regen gevallen, die een deel van den spoorweg, nabij het »Mooswold," geheel ondermijnd bad. Niemand had dit bemerkt en de trein reed in vollen gang, toen plotseling de weg ineenzakte en de locomotief omver geworpen werd. De overige wagens. 26 in getal, volgden met ijzingwek kende snelheid, vielen op en door elkaar en in het volgend oogenblik zag men niets dan een ruïne en hoorde men alleen bet builen van den wind, vergezeld van het gekerm der gewonden. De telegraaf werd mede vernield, zoodat men niet kon waarschuwen en eerst 's nachts ten 2 ure hulp uit Freiburg kwam opdagen. Aan de waakzaamheid van een der conducteurs, waarvan geen enkele gedood of gewond is, dankt men het dat geen tweede onheil plaats had. De trein uit Colmar, die in vollen gang aankwam, werd tijdig gewaar schuwd en stopte, terwijl de passagiers alle hulp verleenden. Dadelijk werd een begin met redden gemaakt, 't Ging zeer moeielijk de gewonde en doode personen uit den chaos te krijgen, maar dank zij de onvermoei- den pogingen, slaagde men er in eenige reddering te maken. De opgaven over het aantal doo- den en gekwetsten is nogal verschil lend. Volgens de laatste opgave zijn ruim 100 gekwetsten naar de anato mie van de universiteit in Freiburg gebracht, terwijl het aantal dooden toen reeds 42 bedroeg. De lijken zijn vreeselijk verminkt en uit verschillende waggons werden afgesneden ledematen gehaald. Bij de gekwetsten is bet aantal been breuken legio, verschillende personen zijn zoo ernstig gekwetst, dat men vreest dat zy het aantal dooden nog zullen vergrooten. Men gaat nog steeds voort met het zoeken naar lijken en gewonden, welke laatsten allen in den omtrek liefderijk door de bewoners worden opgenomen en Van de 26 wagens bleven er slechts 4 ongedeerd, de overige waren geheel vernield. De locomotief werd ruim 2 meters buiten de rails geworpen, de machinist en de stoker konden bijtijds van de machine springen. De weg zal gedurende 2 of 3 da gen versperd blijven. Er is nog niet opgegeven of er onder de dooden en gekwetsten ook buitenlanders zijn, wat niet waarschijnlijk is, daar bet een locale pleziertrein was, welken die de ramp trof. Officiëel is nog niet vastgesteld of de wolkbreuk de oorzaak van de ramp is. Ernstig wordt geklaagd over het slechte toezicht, dat op de Badensche spoorwegen bestaat, waar door reeds tal van ongelukken ver oorzaakt zijn. Tob de nadere berichten omtrent het spoorwegongeluk te Hugstetten behoort een mededeeling van een passagier, die bij deze ramp aan beide voeten en de eene hand ge kwetst is. Volgens zijn verhaal is de trein 5 min. te laat uit Freiburg vertrokken en heeft de machinist dit willen inhalen, door den trein met een zeer buitengewone snelheid te doen loopen, hetgeen zooveel te gevaarlijker was omdat de 26 volbe- zette personenwagens niet voldoende door remmers werden bediend en de weg uit Freiburg tamelijk af hellend ligt. Toen nu de locomotief voorbij de Hugstetter bocht uit bet spoor raakte, werden de eerste 12 wagens medegesleept en omvergeworpen, waarbij er eenige links en rechts van bet spoor in elkaar werden gedrukt, zoodat het te verwonderen is dat niet alle daarin zittende passagiers zijn verongelukt. Allen, die genoeg te genwoordigheid van geest behielden om hunne voeten op de bank te zetten, zijn er bet beste afgekomen. Zoo is in een der coupés, waarvan geen enkele wand onbeschadigd bleef en alles uit elkaar barstte, niemand ge kwetst. Andere passagiers zijn on gekwetst uit de puinhoopen opge dolven doordien zij onder een ijzeren bovenbedekking lagendie aan eenige baken zoodanig geklemd was geraakt, dat zij voor ben een veilige beschutting opleverde. Zeer vele gekwetsten hebben li a 2 uren

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1