Advertentiën. way te doen derailleeren, door steenen en landbouwwerktuigen, die zij van een akker badden gebaald, op de rails te leggen. Het opzet der jeug dige snoodaards is ecbter mislukt. EEN ZONDERLING AVONTUUR. Een jonge, Duitsche dame had een plaats als gouvernante bij een millionair in Bul garije, Bogdan genaamd, aangenomen. Hoe wel nog slechts 18 jaar oud, reisde zij geheel alleen naar de plaats harer bestem ming. Tot Soda ging alles goed, maar van daar moest zij 24 uren afleggen in een soort van diligenoe en ,door een streek die in zeer kwaden reuk stond. Het gezelschap bestond uit drie heeren bovendien, waarvan er twee geheel vreemd in dit land bleken te zijn, terwijl de derde een tamelijk be jaard, somber uitziend heer was, die echter beter in die streken bekend scheen te zijn. Het gesprek was levendig tusschen de twee eerstgenoemden, die het vooral druk hadden over roover» en avonturen, door hen beleefd. Zij vertelden elkaar o. a. hoe slim lij het wisten te overleggen om niet beroofd te worden. Steeds hadden zij een zekere •om bij de hand om de bandieten bij een aanranding af te schepen, terwijl zij hun wezenlijke bezitting zoo goed verborgen hadden, dat de roovcrs ze niet zouden vinden. Vreemd hoorde de jonge dame op, toen de twee elkaar vertelden, hoedanig en waar zij een zekere som gelds hadden verborgen. De een had haar in zijn jas, de ander in lijn hoed ingenaaid, enz. Zij verklaarde nu ook dat de roovers niets zouden vinden wanneer zij mocht aangerand worden, maar aan het dadelijk gereed hebben van een zeker bedrag had zij niet gedacht. Nieuwsgierig vroegen haar de heeren, waar zij dan haar geld had verborgen. „Ik sta met eiken voet op 100 roebels," zeide zij, „en meer bezit ik niet." Lachend vervolgde zij„De kousen zal men eene jonge dame in dit land toch wel niet ontstelen." Men had schik in deze naïeve verklaring van de jonge dame en zelfs de sombere oude heer glimlachte een wijl, terwijl hij scherp had toegeluisterd, maar haar met zeker welgevallen beschouwde. Zijn belang stelling in haar scheen nog te vermeerderen, toen zij later de plaats harer bestemming met het doel der reis noemde. De avond viel in en de nacht volgde. Zij was vrij onbezorgd ingedut. Plotseling werd zij verschrikt wakker en hoorde een der reizigers uitroepen„rooversDe wagen hield stil en twee zwaar gebaarde mannen klommen er opde een hield een brandende kienspaan naar binnen om te zien wie de reizigers waren, terwijl de ander, met een pistool dreigend, hun geld opeischte. Dadelijk had een der reizigers zijn revolver gegrepen, maar de oude heer hield hem terug. Er werd besloten de gevulde beur zen dadelijk over te geven. De roovers onderzochten den inhoud, maar waren niet tevreden. Schreeuwende en vloekende dreig den zij alles 't onderst boven te zullen keeren, wanneer men hun niet 100 roebels meer gaf. Er volgde een pijnlijke stilte. Nu sprak de oude heer, zeggende „Doet geen nut teloos werk, kameraden, wij hebben niets meer, tenzij deze jonge dame, die u niets heeft gegeven, nog iets mocht hebben. Ik raad u haar kousen uit te trekken, moge lijk vindt gij dan nog wat." Verstomd zaten daar de overigen over zulk een laaghartig verraad en onwillekeurig legden de beide heeren de handen op de kwetsbare plaatsen, die hun geld verbergden. Haastig trokken de bandieten de dame schoenen en kousen uit, maakten zich grijn zend meester van de 200 roebels, wensch- ten het gezelschap verder een goede reis en verdwenen toen. Nu ademden de reizi gers wel ruimer, maar de beide heeren waren meer dan verontwaardigd over de handelwijze van den ouden heer en wierpen hem allerlei grofheden naar het hoofd. Immers hij had belet dat op de roovers, werd geschoten, hen kameraden genoemd en het vertrouwen van het jonge meisje zoo schandelijk misbruikt. De oude heer bleef echter het stilzwijgen bewaren, terwijl de gebelgden hem 't liefst uit den wagen hadden geworpen. Intusschen troostte de koetsier de jonge dame met het uitzicht op een spoedige aankomst ter plaatse harer bestemming, die men snel naderde. Begaan met het lot der van alles beroofde, werd er besloten voor haar wat te doen om het verlies der 200 roebels te vergoeden. De oude heer eohter nam er geen deel aan. Nu hield de wagen stil en 't eerst klom er de oude heer uit, bood der jonge dame zijn hand en noemde haar bij haar naam. Met de grootste verwondering zag zij hem aan. „Wie zijt gij dan toch vroeg zij. „Bogdan," antwoordde hij kortaf. Nu wenschte hij den anderen heeren een ge lukkige reis en zeide, dat zij hun geld gerust konden behouden, daar hij het verlies der jonge dame 10-voudig zou vergoeden, want hij had haar het behoud van een half millioen te danken. Deze som zouden de bandieten bij hem hebben gevonden, als 't tot een algemeene plundering ware ge komen. Jfen stelle zich de verbazing der beide anderen, maar tevens de gelukkige gewaar wording der jonge dame voorDe oude, rijke Bulgaar heeft woord gehouden. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Prins van Oranje wordt heden te IJmuiden binnen verwacht. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Amsterdam, is 8 8ept. van Southampton vertrokken. Het sttoomschip Prinses Marie is 7 Sept. Malta gepasseerd naar Batavia. Het stoomschip Prinses Amalia, naar Am sterdam, is 10 Sept. van Suez vertrokken. Het stoomschip Koningin Emma, naar Amsterdamis 9 Sept. van Padang vertrokken. Markt-Berichten. Alkmaar 9 September. Aangevoerd 2 Paarden f 75 a 180, 36 Koeien en Ossen f160 a 250, 1 vet Kalf f30, 17 nuchtere Kalveren f 12 a 26, 350 Schapen f 18 a 28, 163 magere Varkens f 16 a 24, 319 Biggen f 5 a 8, 6 Bokken en Geiten f 4 a 10. Boter per kop ('s middags 12 uur) £0,72* a 0,85. Hoorn, 9 September. Tarwe f10 a 11, Gerst f5,50 a 6, Haver f3,75 a 4,25, Erwten: groene f14 a 16, grauwe f 17,50 a 22, vale f14 a 17,75, bruine Boonen f15 a 17,50, 18 Paarden f75 a 250, 275 Schapen f 25 a 38, 105 Lammeren f 18 a 24, 20 Kalveren f8 a 26, 120 Varkens f 14 a 22, 5 Zeugen f 25 a 50, 300 Big gen f 5 a 9, 50 Kippen fl a 2,25 5100 Kip-eieren f 3,75 a 4, 600 Eenden-eieren f 4, .1608 koppen Boter f 0,60 a 0,80 per kop. Burgerlijke Stand Helder. Van 8 tot 12 Sept. 1882. ONDERTROUWD A. H. Hoogendoorn. klerk H. IJ. S. en J. H. Bakker. B. J, Bakker, koopman en A. J. Dorlas. GEHUWDGeene. BEVALLEN: H. Kindt geb. Dronkers, d. C. J. Bras geb. Bakker, d. A. E. Ger ritsen geb. v. d. Wal, z. E. Vergragt geb. Maas, z. J. L. Romijn geb. v. Giessen, z. A. de Waard geb. v. d. Graaff, d. A. Klok geb. Schraa, d. N. v. Dok geb. Neefjes, z. G. Los geb. Korf, d. G. Prins geb. Ede- lenbosch, d. OVERLEDENC. Bruin, 2 m. E. Oosten, geb. Buis, 31 j. P. W. Masseus, 79 j. Een levenloos aangegeven. CORRESPON DENTIE. Gaarne zagen we van 't Prijsraadsel, dat in No. 1000 geplaatst zal worden, beredeneerde oplossingen, in proza of dichtmaat, die natuurlijk niet op den bon, wegens gebrek aan ruimte kunnen geschreven worden, maar er moeten worden bijgevoegd. We willen, als er gelegenheid toe bestaat, zelfs gaarne van enkele inzen dingen in de e. v. courant melding maken. Vervolg der Berichten. De rederijkerskamer Olympia" alhier gaf de vorige week een too- neelvoorstelling, met het prijzens waardig doel, eene bijdrage te leve ren aan het fonds tot stichting van een gedenkteeken op het graf der omgekomenen bij de ramp met de Adder." Wel geslaagd mag deze poging heeten, want de opbrengst fl70.88ya, na aftrek van alle on kosten, is zeker een belangrijk cijfer. Naar aanleiding daarvan, wijzen wij er op, dat elke poging, om ge noemd fonds te helpen vestigen, on dersteuning verdient, want naar men ons verzekerd heeft, vloeien de giften niet ruim, en wil men, wat voorzeker ieders verlangen is, een waardig mo nument, dan is het zeker niet on gepast dit mede te deelen. 't Bestuur van Floralia alhier heeft dezer dagen een circulaire ver spreid, waarin het mededeelt, dat, on danks het talrijke bezoek, 't welk aan de Bloemententoonstelling en de daar aan verbonden Volksfeesten ten deel viel, de kas een tekort heeft, 't welk dringend voorziening vordert. Hoe is 't mogelijk, zal menigeen zeggen, die zich herinnert, dat toch zooveel menschen ter feestviering zijn op gegaan 't Antwoord van 't be stuur klinkt eenvoudigoch, 't Is nimmer 't streven geweest om uit die feesten geld te slaan. Er was steeds een groote vrijgevenheid. Kaar ten werden uitgegeven, waarop ge- heele gezinnen, soms van 10 of 12 personen toegang hadden om de ten toonstelling te bezichtigen en een 3tal concerten bij te wonen. In die bepaling zal voor 't vervolg veran dering moeten komen. Voorshands vraagt het bestuur thans ter dekking der uitgaven een vrijwillige bijdrage. Floralia telt vele vrienden en 't is dus te voorzien, dat deze poging goede vruchten zal opleveren. Reeds .ten vorige jare heeft het bestuur gelden moeten opnemen om in de behoeften te voorzien. Toen scheen het dat het te kort was ont staan tengevolge van regenachtig we der, dat de feestelijkheden verstoorde. Thans is het gebleken, dat ook bij goed weder en druk bezoek de ont vangsten door de uitgaven verre wer den overtroffen. Er zijn belangstel lende vrienden geweest, die, deze uitkomst vreezende, de toezegging deden om in het te kort te helpen voorzien. Die goede verwachting worde niet beschaamd, opdat het bestuur in den gunstigen uitslag van zijn pogen reden vinde om met het organiseeren van Bloemen tentoonstellingen, de bevordering van 't kweeken van planten, en het geven van Volksfeesten voort te gaan. Bij eenigszins gunstig weder zal 't Muziekkorps der Art.-Schutterij evenals verleden Dinsdag, ook heden avond in de a giorno verlichte tent in 't plantsoen een muziekuitvoering geven. Aanstaanden Zondag zal 't mu ziekkorps der K. N. Marine, 't welk tegenwoordig circa 50 executanten telt, onder leiding van den heer A. Bernhardt een groot volks-concert geven in den tuin van Tivoli. Ver lichting en een brillant vuurwerk zullen 't feest opluisteren, Wil 't weer eenigszins medewerken, dan houden we 't er voor, dat 't aantal bezoe kers niet gering zal zijn, daar dit volks-concert waarschijnlijk wel het laatste in dezen zomer zal zijn. Aan het vuurwerk zal ditmaal veel zorg worden besteed. B., apoth., waarschuwt tegen het gebruik van cretonne, een stof door hare schoone kleuren algemeen gebruikt, welke gebleken is een groote hoeveelheid arsenicum te bevatten. Gisterenmiddag omstreeks 2 ure brak er brand uit in de woning van den grafmaker S. Swaan te Huisdui nen. Zoo spoedig doenlijk rukte van Huisduinen en den Helder twee spui ten naar het hevig brandende perceel, hetwelk door die hulp evenwel niet is behouden kunnen big venhet woon huis en de aangrenzende schuren zijn totaal afgebrand. De oorzaak van den brand is, vermoed men,het broeien van hooi. Een en ander is wel tegen brandschade verzekerd, maar voor den eigenaar, die zoo plotseling alles vernield zag en zijn woning zoo na bij zijn bedrijfplaats mist, blijft het een groote ramp. Gisteren, tegen den avond, had een begin van brand plaats in een winkel in manufacturen in de spoor straat. Een brandende petroleum lamp in de winkelkast was daarvan de oorzaak. De lichte brandbare stoffen deden het ergste vreezendoor vlugge beradenheid van een matroos der ma rine, geholpen door inmiddels toege schoten buren, gelukten 't den brand spoedig te blusschen. Texel, 11 Sept. Op vele landerijen staat tegenwoor dig zulk een overvloed van gras, dat menigeen voor de tweede maal in dit jaar zijn land laat maaien, 't Be hoort tot de groote zeldzaamheden als op Texel een tweede snede hooi wordt gemaaid. De scheepsboot van de Schelde," die bij het wrak van de Adder" werkzaam is, bracht Zaterdag den commandant van die boot te Sche- veningen aan wal met het doel om brieven aan land te brengen en tevens te victualieeren. Men vernam, dat er door de duikers niét alleen kleine voorwerpen van de Adder" waren afgehaald, maar ook de boegspriet. Voorts maakte het schip geen helling, maar lag het in denzelfden stand als bij het verongelukken, ofschoon men veronderstelde, dat het iets meer in het zand was gewoeld. Men zou trachten er zooveel mogelijk af te halen, om het lichten te vergemak kelijken. De toren van den monitor was ook gezien. Ds. Pool, te Ouddorp, komt voor op het twaalftal te Uitgeest. Een treurig geval heeft in den nacht van 8 op 9 dezer te Ureterp (Friesland) plaats gehad. In dien nacht viel de muur, waartegen de bedsteden van den arbeider W. de J. lagen, om, met het noodlottig gevolg, dat het geheele gezin, bestaande uit. 8 personen, er onder bedolven geraakte. De buren, het angstgeschrei hoo- rende, verschaften zich toegang tot de woning en redden het gezin uit zijn benarden toestand, doch het jongste kind was reeds niet meer en de vrouw had zulke ernstige wonden bekomen, dat men voor haar leven vreest. Daags te voren was turf tegen den zwakken muur opgestapeld, wat wellicht oorzaak van zgn omvallen is geweest. Bij Bezier heeft weder een spoor wegongeluk plaats gehad, een botsing tusschen twee treinen, waarbg 21 personen gewond werden. Het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van het Hugstetter spoor wegongeluk is in vollen gang. Offi cieel is reeds medegedeeld, dat ge bleken is, dat inderdaad de machinist boven het voorgeschreven snelheids maximum is gegaan en ook het rem- personeel zgn plicht niet is nage komen. Dit jaar hebben zich alleen in de Amerikaansche stad Grand-Ra- pids 500 Hollanders metterwoon ge vestigd. Noordelijk Londen zit in duizend vreezen. De inbrekers namelijk, die gewoonlijk hunne groote campagne eerst beginnen omstreeks November, hebben ditmaal reeds in September brutale bewijzen gegeven van hunne activiteit. Een hunner joeg een on- gelukkigen huisknecht, die hem bij zijn werk kwam storen, een kogel door het lijf. Want de revolver be hoort tegenwoordig geregeld tot de gereedschappen van den dief van be roep. Een bewoner van West-Hampstead heeft dientengevolge in de couranten aan alle inbrekers kond gedaan, dat hij zgn huis heeft gesteld in een ge- duchten staat van tegenweer. In zgn keuken waakt een bloeddorstige bul hond in zijne grondverdieping laat hg een reusachtigen, tot de tanden gewapenden ex-grenadier losloopen en zelf houdt hij zich in zijne slaap kamer op alles voorbereid met een paar geladen revolvers onder zgn hoofdkussen. Hg verklaart te zullen vuren op een iegelijk, dien hg na de vesperklok binnen de limieten van zijn erf mocht betrappen. Dezer dagen overleed een heldin uit den Amerikaan schen burgeroorlog, de indertijd zooveel besproken Bell Boyd. Toen de oorlog uitbrak, was zij jong en schoon. Zij was een aanhangster van de zaak der zuidelij ken, ging als spion in het leger der noordelijken, en briefde aan haar vrienden de plannen hunner tegen standers over. Verscheidene malen werd zij gevangen genomen, maar telkens weer vrijgelaten. De generaals van het federale leger konden in het eerst de beschuldigingen tegen haar niet gelooven, totdat zg eindelijk overtuigd werden, dat zij de gevaar lijkste der vijanden was. Na den oorlog ging zg naar En geland, waar zg een huwelijk sloot, maar zoo ongelukkig, dat zij haar man verliet en haar meisjesnaam weer aannam. Ze richtte toen een schouwburg op, waar zij in verschei dene stukken speelde, die betrekking hadden op hare avonturen. Zaterdagmorgen vroeg heeft het leger van Arabi een aanval gedaan op het kamp der Engelschen te Kas sasin, maar het werd met groot ver lies teruggeslagen. De aanval geschiedde met buiten gewone stoutmoedigheid en de Egyp- tenaren hebben met groote dapperheid gevochten. Omtrent het gevecht, dat oorspron kelijk slechts als een verkenning bedoeld schijnt te zijn geweest, maar later, door het aan beide zijden aan rukken van versterkingen, veel grooter afmetingen heeft aangenomen, meldt Garnet Wolseley, dat bij zonsopgang door den vijand met een belangrijke strijdmacht een verkenning werd ge daan aan de Engelsche voorposten op drie en een halve mijl westelijk van Kassasin. Generaal Willis rukte voorwaarts, viel den vijand aan, wierp hem met verlies terug, en ontnam hem vier kanonnen. De verliezen der Engelschen waren onbeteekenend. De vijand trok zich achter zijne aard werken terug, van waar hij het ka nonvuur voortzette op een afstand van 5000 meters. Wolseley keerde met al zijne troepen naar het kamp te Kassasiu terug en heeft daar thans zgn hoofdkwartier. Ondertrouwd GEORGE WILHELMUS BELTZER, van Amsterdam, en JOHANNA CORNELIA JULIANUS, van den Helder. Amsterdam, 7 Sept. 1882. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon: JANNETJE DE WAARD, geb. VAN DE WlELE. Eenige en algemeene kennisgeving. Helder, 12 Sept. 1882. Heden overleed, zacht en kalm, onze jongste lieveling GEERTRUIDA, in den jeugdi gen leeftijd van een jaar, diep betreurd door Ouders en Familie. PIETER OLAUS OLZON, en DIEUWERTJE BUIS. Amsterdam, 7 Sept. 1882. Algemeene kennisgeving. Heden overleed op een nood lottige wijze, mijne Echtgenoote CORNELIA VAN STRATEN, in den ouderdom van circa 59 jaren. J. M. HOEKSEL. Amsterdam, 9 Sept. 1882. Algemeene kennisgeving. ii 1/ J il fl'IWi'lB—1 Op den 9n Sept. overleed te Amsterdam, onze geliefde Zoon J. J. REMER, in den ouderdom van 40 jaar; een kort smarte lijk lijden, maakte een einde aan zijn voor ons zoo dierbaar leven Helder, 12 September 1882. J. J. REMER, en Echtgenoote. Op den 9n September is te Am sterdam tot onze diepe droefheid overleden, onze geliefde zoon, broeder en behuwdbroeder, J. J. REMER, echtgenoot van WIL- LEMPJE LEI JEN, in den ouder dom van 40 jaren. P. DE GRAAF. J. LEIJEN. J. LEIJEN. C. LEIJEN, geb. v. Loon. A. LEIJEN, geb. Reinderhan. F. LEIJEN, geb. van Amsterdam. J. LEIJEN, geb. de Broekman. P. LEIJEN. P. LEIJEN. J. G. H. BERENDSEN. Heden overleed tot mijne diepe droefheid, mijn geliefde Echtge noot JOHAN JACO13 REMER, in den ouderdom van 40 jaren. Wat ik in hem verlies, zal een ieder beseffen, die den overledene gekend heeft. Amsterdam 9 Sept. 1882. Wed. J. J. REMER, geb. Leijen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2