*'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1000. r Vrijdag 15 September 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. 1000. Kalender der Week. Abonnement per B maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BareauiSPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. <^8ft IJl Duizendmalen vloog ik lustig Naar bet Oosten, naar bet West, Naar het Noorden en het Zuiden, Als een vogel uit het nest. Duizendmaal werd mijn verschijnen Door mijn vrienden blij begroet; Al wist men niet of de tijding, Kwaad bevatten zou of goed. Duizendmalen kostte 'k zorgen Aan hen, die mij doen ontstaan; Maar hun ijver bleef dezelfde, Blijft nog immer verder gaan. Werd 'k niet duizendmalen grooter, 'k Ging in wasdom toch vooruit; Uwe bijval deed mij groeien, Door geen hinderpaal gestuit. Duizendmalen hoorde 'k zeggen 't Vliegend Blaadje wordt een Blad. Toch bleef ik mijn naam behouden, Wetend' dat 'k uw gunst bezat. Duizendmalen bracht ik vreugde In den kring van uw gezin; Daarom liet men mij de woning, Als een vriend, blijmoedig in. Maar, helaas, ook duizendmalen Deelde ik een tijding mee, Die er menig 't hart deed krimpen Van verzuchting, smart en wee. Deed ik dat ook duizendmalen, 'k Deed mijn plicht en anders niet. Met bescheiden stem, en troostte Nu en dan in 't bang verdriet. Zij 't ook al niet duizendmalen 'k Zei toch vaak hoe menschenmin 't Lot der armen kwam verzoeten; Vreugde bracht in 't droefgezin. Moge ik duizend blijde maren, Voortaan melden tegen één, Die uw droefheid kan verwekken, Of u stemmen tot geween. Deele ik duizend, duizendmalen U nog mijn berichten meè, En vier 't nageslacht, in vrede, Daarvan eens het jubilé. 'T VLIEGEND BLAADJE. EPTEMBER, (Herfstmaand) 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 39 m. Ondergang 6 u. 9 m. mdag 17 iandag 18 [nsdag 19 msdag 20 Eerste kwartier, onderdag 21 'rijdag 22 'terdag 23 Gelijkheid van dag en nacht. Begin van den herfst. NIEUWSTIJDINGEN. HEJ.DEK, 15 Sept. 1882. Dinsdag is een Russische prins et een vischschnitje alhier uit de aven gezeild, ten einde met zijn ge- olg op zeehonden en waterwild aigs de eilanden en banken te jagen. Men schrijft ons van Wieringen De tentoonstelling van vee, granen en pluimgedierte (benevens van de boomvruchten, zoover die hier aan wezig zijn) zal een ruime keuze aanbieden en wij wenschen dat onze naburen van 't vaste land zullen zien, dat onze Eilanders het op de hoogte van den landbouw en veeteelt zeer ver hebben gebracht en wat de tentoonstelling van zuivelbereiding aangaat, die zal niets te wenschen overlaten. Men heeft ter uwer plaatse daarvan genoegzame ondervinding, door den grooten aanvoer van boter en kaas, die iedere week aan de in woners van den Helder wordt af geleverd. Na afloop der tentoon stelling zal er een bal gehouden worden bij den heer C. Koorn in het café Schippershuis. Voor de versiering der zaal zal wel uitmuntend gezorgd worden door den hr. C. Koorn, wien dit wel is toevertrouwt. De wol is hier geheel verkocht de prijzen zijn van 87Vs tot 95 ct. gestegen voor laatstgenoemden prijs is het grootste gedeelte verkocht aan een huis uit Leiden, ofschoon nie mand hooger order had dan 90 ets. Een gepasporteerd koloniaal van het O.-I. leger, onlangs van daar teruggekeerd, heeft zieh in het Von delspark te Amsterdam door middel van een pistoolschot van het leven beroofd. De ongelukkige, die tot een goede familie behoort, was niet be stand tegen de veelzijdige verleidingen, die Amsterdam zoo menigen zwakken jongeling aanbiedt, en hij zag zich opnieuw genoodzaakt als koloniaal naar Indië terug te keeren. Toen het handgeld in brooddronkenheid verteerd was en hij eerstdaags naar Harderwijk moest opkomen, schijnt hij uit berouw en zelfverwijt een einde aan een leven te hebben ge maakt, 't welk aan zijn familie reeds zooveel verdriet had berokkend. Dezer dagen werd bericht, dat in de gemeente Stavenisse en Scher- penisse de ziekte onder de varkens heerschte, thans kan bericht, worden, dat de ziekte zich over het geheele eiland Tholen uitbreidt. De sterfte onder deze dieren is zeer groot. Verschillende personen zijn ge dagvaard om in zake de millioenen- juffrouw voor den rechter v. instructie te Rotterdam te verschijnen, zelfs de kruier Van de Pol, die meermaleu, tijdens zij te Amsterdam verblijf hield, voor haar boodschappen deed. De zaak is blijkbaar in goede handen. De ontknooping van de geheimzinnige quaestie zal verrassend en wellicht voor meer dan êén persoon compro mitteer end zijn. Wederom wordt een sterk spre kend voorbeeld van vroegtijdige ver dorvenheid meêgedeeld In de vorige week verlieten twee zusters van 14 en 16 jaar, zonder voorkennis, de ouderlijke woning te Delft, en na een vriendin van omstreeks denzelfden leeftijd te hebben overgehaald om met haar te gaan, togen zij naar Leiden, waar de oudste vroeger als kinder meisje had gediend. Na aldaar een schoenmaker te hebben beetgenomen, die de onvoorzichtigheid had haar een paar dameslaarsjes op naam van een bekende familie af te geven, gin gen zij naur Zoeterwoude, waar de zusters een oom en tante hebben wonen. De laarzen werden aan de tante ten geschenke gegeven, en 't verzoek om den nacht ten haren huize te mogen doorbrengen werd ingewil ligd. Alvorens den volgenden morgen de terugreis aan te nemen, ontdekten de meisjes een gesloten kistjedoor middel van een mes werd dit open gebroken, en na zich den inhoud, be staande uit een gouden medaillon, dito broche en ringen, benevens ruim f 10 aan contanten, te hebben toegeëigend en dit onder elkander te hebben ver deeld, gingen zij heen. De broche werd hij een goudsmid te 's-Hage te gelde gemaakten te Delft terugge keerd, werden op het zien van den oom, die spoedig den diefstal had ont dekt en de meisjes gevolgd was, de ring en het medaillon in het water ge worpen. Er is proces-verhaal tegen deze veel belovende kinderen opgemaakt. - In het niet ver van Venloo ge legen Anrath kwam het dezer dagen des nachts tot een strijd tusschen een gendarme en eenige opgewonden jongelieden. De strijd liep zoo hoog, dat de politieman zijn sabel trok en aan den 25-jarigen Johan Wamers een slag toebracht, waaraan hij den volgenden dag overleed. F. A. Freesen, winkelier in manufacturen te Spanbroek, is Woens- r door het gerechtshof te Am sterdam veroordeeld tot een celstraf van twee jaren, ter zake van opzet telijke brandstichting, waarbij gevaar voor menschenlevens te voorzien was. Het Hof vond in 's mans houding, toen de brand uitbrak (zijn inroepen van hulp en redden van goederen) aanleiding tot toepassing van ver zachtende Door den 53-jarigen A. Knaps, te Yenloo, is met eigen hand een locomobile van koper vervaardigd, die bestemd is voor de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Amster dam. Het geheel heeft een zwuarte van circa 0.75 kilogram, heeft een lengte van 13 centimeter en een cy- linder van 1.5 centimeter, waarbij een voedingspomp met regulateur, henevens een vertikalen en horizon talen ketel. Het werktuig wordt door stoom in beweging gebracht en is in menig opzicht een kunststuk. In 't nommer van 18 Aug. kwam in 't Nieuws van den Dag een bericht voor van een gruwelijk feit, betreffende een Hongaarsch christen meisje, Esther Solymossy, dat door Israëlieten zou zijn vermoord. We aarzelden dit over te nemen zonder nadere bevestiging, te meer daar er van Israëlietische zijde bezwaren ingebracht werden tegen de manier, waarop 't feit werd voorgesteld. Thans schrijft 't Nieuws van den ag daaromtrent 't volgende In ons nommer van 18 Aug. 11. hebben we, in zake het verdwenen Hongaarscbe christenmeisje, Esther Solymossy, het vol gende medegedeeld „De akte van beschuldiging houdt iu, dat de 14-jarige Esther door de Joden Schwarz, Braun en Buxbaum op 1 April 11. in de Synagoge te Tisza-Eszlar b ij e e n e ritueele slachtoefening is ver moord, in tegenwoordigheid en onder be gunstiging van een aantal mannen eu vrou wen van den Israëlietische godsdienst." Van Israëlietische zijde is hierop bezwaar gemaakt tegen de woorden, die we thans doen spatiëeren, en geloochend, dat iets dergelijks, als in ons uittreksel vermeld werd, in de akte van beschuldiging voorkwam. Daarom laten we hier thans „in extenso" de bedoelde zinsnede uit de officieele akte van beschuldiging volgen, gelijk dat stuk voorkomt in No. 18 van het te Budapest verschijnende Joodsche weekblad Jeschurun. Eerstens wat betreft Schwarz, Braun en Buxbaum (beestensnijders) De beestensnijders B., B. en B. worden beschuldigd op 1 April de 14-jarige Esther Solymossy in den voorhof der Joodsche- orthodoxe synagoge, waar zij zich tegen het middaguur van 1 April en ook in den nacht van 31 Maart op 1 April hadden verza meld, tot verkiezing van een nieuwen beestensnijder en verder tot het houden van een slachtproef en tot het oefenen van ge zangen, door middel eener snede, met het zoogenaamde snijders-mes aan den hals aan gebracht, te hebben vermoord, nadat zij haar onder een arglistige voorspiegeling hadden binnengelokt. Tegen een aantal andere Israëlieten, mannen en vrouwen, wordt aangevoerd Dat zij van den, naar een te voren be raamd plan, uitgevoerden moord niet alleen vroeger geweten, maar ook de uitvoering daarvan hebben in de hand gewerkt, deels door rechtstreeks hulp te bieden, deels door, terwijl de misdaad gepleegd werd, op den uitkijk te gaan staan. Onlangs werden te Belgrave, bij Leicester, een heer en dame in den nacht wakker gemaakt door een dief in hun slaapkamer. De dame, een ziekelijke yrouw, ontdekte hem het eerst en maakte haren man opmerk zaam op hem. Deze sprong uit het bed, ijlde den dief, die van de trap naar beneden sprong na, en hield hem vast. Er volgde nn een hevige wor- stoling, waarin de heer des huizes het onderspit driegde te delven, toen zijn vrouw hem, met een pook in de hand, te hulp kwam en den dief twee flinke slagen op het hoofd toebracht, zoodat hij neerviel en in half bewusteloozen toestand aan de politie werd overge leverd. Een jager die te Chavanod, in Opper-Savoie, op de jacht was, heeft hij ongeluk een zevenjarig meisje doodgeschoten. Hij zag iets bewegen in de struiken, vuurde in de meening een haas te hebben opgejaagd, en vond tot zijn ontzetting het arme kind leAenloos in het gras liggen. Dezer dagen kon men 's mor- hens ten 6 ure, terwijl het jonge Parijs nog rustig sliep, in het bad huis Deligny een 77-jarige aan het zwemmen vinden. Het was Fer- dinand De Lesseps, die zich voordat lip zich in een zijner kanalen ver diepte," even te water begaf. GO UITKNIPPEN. Aan de andere zijde invullen de OPLOSSING van het Raadsel en den naam van den inzender. In te leveren onder enveloppe, waarop 't woord „Raadsel.''

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1