T VLIEGEND BLAADJE KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1002. Vrijdag 22 September 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Voi nge RE 5011 Atoonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortentiön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. gee SEPTEMBER, (Herfstmaand) 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 51 m. Ondergang 5 n. 53 m. Zondag 24 Maandag 2 5 Dinsdag 26 Woensdag 27 Volle Maan. Donderdag 28 Vrijdag 29 Israël. Loofhuttenfeest. Zaterdag 30 baa ,an. ad, hel 6 e tan NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 22 Sept. 1882. Yolgens een telegram door den heer Charles Boissevain uit Hammerfest van den heer G r a n t ontvangen, had deze in zijn schip de »Kara" de Willem Barents" den 6den Sept. ten Westen van Nova- Zembla in de Barents-zee gepraaid op 74° breedte en 49,5° lengte. Aan boord was alles wel. De heer S. Baert, te Ooster- J blokker, is benoemd tot hoofd der openbare school No. 34 te Amsterdam. Mgr. A. J. Schaepman, aarts bisschop te Utrecht, is in den nacht van Maandag op Dinsdag overleden. Alkmaar, 19 Sept. Den 17den Sept. jl. is te St. Maarten, waar hij als geneesheer gevestigd was, overle den de heer J. Hanou Jz. Hij was dezelfde, die zich bij de door Ter Haar bezongen schipbreuk van de Jan Hendrik" op de St. Paulusrots, zoo kloek onderscheidde. De heer Hanou bereikte den leef tijd van 71 jaren en 6 maanden. Omstreeks 8* uur Dinsdagavond kwam een eenvoudige man met een halven gulden in de hand voor het tourniquet in het Panopticum te Am sterdam en verzocht toegang. Pas wa ren hem verscheidene bezoekers voor gegaan, anderen volgden. Van allen werd de toegangprijs gracieuselijk in ontvangst genomen, maar de stuivers van den eenvondigen man werden geweigerd. Twee heeren van het bestuur maakten beleefd een buiging voor hem en noodigden hem uit zonder betaling door het tourniquet te dwalen. Zij boden hem een prachtexemplaar van de tweede verbeterde uitgaaf van den catalogus aan, benevens een stel photographische afbeeldingen van voorstellingen in het Panopticum. Onder hun geleide bezocht hij de tentoonstellingalles werd hem tot in de fijnste puntjes verklaard en legedeeld. Hij werd ten slotte als een koning onthaald. Wat was er gaande Hij was de honderd-duizendste" bezoeker, en inboorling van Buiksloot. Gelukkig sterveling Tegen goeden raad in zette zich Dinsdagmorgen een polderwerker in het hoofd, om het Noordzeekanaal bij IJmuiden over te zwemmen hij ontkleedde zich en kwam behouden over, doch terugkeerende, zonk hij plotseling in de diepte weghulp !fi kwam te laat, de ongelukkige ver dronk zijn lijk werd Woensdagna middag opgevischt. Den 11 en September 11. stond voor het gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep terecht Hermanus Lampe, oud 53 jaar, koopman, geb. te Hoorn, wonende te Amsterdam, beklaagd wegens het ongeoorloofd uitoefenen der geneeskunde en daar voor reeds bij vonnis der Amster- damsche rechtbank van 21 Juli 11. tot 3 maanden celstraf en 4 geldboe ten van f 100 veroordeeld. Na vrij uitvoerige re- en dubliek werd de uitspraak bepaald op 18 dezer, als wanneer genoemde Lampe tot 17 dagen celstraf werd veroordeeld. Door de politie te Rotterdam zijn naar de cellulaire gevangenis overgebracht drie gebroeders v. W., iijnde een brievenbesteller, een tele grambesteller en een kellner. De brievenbesteller had zich schuldig ge maakt aan diefstal van een postwis- terwijl de beide anderen daarop gefingeerde handteekeningen hadden geplaatst, waarna één hunner den postwissel op een bijkantoor der pos teryen ter ontvangst van het geld aanbood. Op dit kantoor werd ech ter terstond de vervalsching ontdekt, en het gevolg was dat de drie per sonen werden in hechtenis genomen, ofschoon twee hunner reeds naar Am sterdam waren gevlucht. Bij een huiszoeking in de woning van den brievenbesteller zijn nog eenige andere bescheiden gevonden, die hem ter bestelling waren toever trouwd, doch die hij niet bezorgd had. Dezer dagen werd te Gouda in het plantsoen een 2-jarig kind ge vonden, dat blijkbaar verlaten was. Naar de kleeding te oordeelen, is het een schipperskind. Terwijl de politie een onderzoek instelt, wordt voor het kind behoorlijk zorg gedragen. Men schrijft uit Veenhuizen Dinsdag zijn 18 verpleegden naar het vreemden-legioen" in Algerië vertrokken. Donderdag zijn er nog eenigen op reis gegaan. Gelijk bekend iszegt Het Vad. werd kort na het ontdekken van het wrak van de Adder aan de Duiker-compagnie te Maassluis het onderzoek opgedragen van het stoomschip, wat betreft het dek, de stuur- en bakboordzijde, zoomede van de ligging. Dit onderzoek, den 27 Juli aan gevangen, werd door den chef van genoemde instelling, den heer B. C. Weltevreden, geleid. Eigenlijk ving 't werk eerst op 29 Juli aan, toen, na herhaalde proeven met het te bezigen materieel, 's morgens te 5 uren het wrak met de sleepboot Ziorikzee werd bereikt. Het vaartuig werd toen met 6 ankers boven het wrak gemeerd en te 5 u 45 m. ging de eerste duiker naar de diepte. Het duurde geen uur of de kiel van het schip was gevondende breedte en dikte van de kiel werd opgenomen, wat geen moeilijkheid opleverde, wijl de duiker goed om zich heen kon zien. Zich 30 voet over den bodem van de Adder begevende wrong de dniker een stnkje ijzer van de kiel, die toen bleek van hout te zijn. Twee krammen werden daarop in de kiel geslagen, ter bevestiging van de baaklijn, waaraan thans de boei boven het wrak is gelegd. Nog een ander paar krammen werd gesla gen voor een tweede boei, en bij die ge legenheid ontdekte de duiker ook den ram van het schip, waaraan door middel van een anker aan den voorkant nog een boei werd bevestigd. Tegen half twaalf werd, met verplaatsing van de vaartuigen, het onderzoek aan de achterzijde begonnen. Het bleek, bij de beschouwing van de cchroef, dat een rond gat in den bodem van het schip was geslagen. Om de as der schroef werd, bij wijze van boei alweer, een zware tros geslagener waren nu vijf boeien boven het wrok. Bij verschillende dalin gen bracht de duiker een paar roeidollen en de roerpen van een jol mede, die hij bij het wrak had gevonden. De Zierikzee ging 's middags terug om gereedschappen te halen'a avonds ging ook het duiker schip terug. Des anderendaags was de zee ongunstig voor 't onderzoek en werden de lijnen der boeien alleen bij elkander ge bonden om 't breken te beletten. Tot 10 Ang. moest het werk op het wrak worden gestaaktweer en wind waren ongeschikt. Die dagen werden echter besteed aan het in teekening brengen van het totnutoe ont dekte. Op den 10 Aug. naderde men de Adder wel, maar tot 's middags waren de pogingen om te duiken te vergeefs; de duikerhelm droeg de „ingrijpende" sporen van de woeste zee. Te 3 uren slaagde men er in op het wrak te komen. Het bleek nu, dat het schip aan de achterzijde over een vierde gedeelte, tot aan de schroef, aan een zijde in het zand was gewoeld. Aan het blad der schroef was een gaatje waar te nemen dat opnieuw werd aan gewend als middel tot bevestiging eener boeilijn. Overigens was een stuk steen kool opjj den bodem alles, wat de duiker verder vond. Men vervolgde nu het onderzoek op 't voorschip. Halverwege van dit gedeelte ontwaarde de duiker eenige bochten tros, waarop weer een boei werd bevestigd. Het potdeksel van het schip kon hij hier betastende „Adder" lag aan deze zijde vrij van den bodem, zoodat het bovendek zichtbaar was. Daar werd weder een boei in bevestigd door een paar stevige krammen en de duiker bracht ditmaal een zeildoekschen band mede. Meer aan de voorzijde van 't voorschip lag 't anker, met ingesloten kettinghet dek van 't schip lag hier 3 h 4 voet boven den bodem der zeemen vond op die plaat» eenig hekwerk en een kromgebogen david. Aan het hekwerk werd nog een boei bevestigd. Er was geen bewegen aan den ketting en evenmin was er loos te be speuren. Het werk werd op 11 Augustus vervolgd, en wel aan de Zuid-Oostzijde van het ach terschip, waar de vergulde leeuw en de naam van het Bchip in het oog vielen. Een zwemboei, die nog aan de reeling vastzat, werd losgemaakt en door de be manning van het dnikersohip, steeds ver gezeld van de Frans Naerebout, onder co- mando van den luit. ter zee Nijgh, opge vangen. Kort daarna ontdekte de duiker ook een gehavende sloep, vast en verward liggende tusschen touwwerk; het achter gedeelte dier Bloep kon eenigermate worden bewogen. Voorts lagen in de nabijheid op den zeebodem stnkken hout, scheepsblokken, zeildoek en een paal, waaraan een kompas was bevestigd. Steeds verder langs het schip gaande, stuitte hij tegen den lucht koker, waarin hij van boven neerzag. Bij de sloep zit het potdeksel van de Adder pl. m. 4 voet van den grond. De ver warring van het touwwerk enz. was op dit punt zoo groot, dat de duiker niet verder kon komen. Bij een nieuwe daling, ter wijl de schepen waren verlegd, kon hij de stoom- en groote pijp bereiken, en onder zoeken, doch alleen aan één zijde, daar de andere door het verwarde staaldraad en touwwerk niet was te naderen. Het be reikbare gedeelte der pijpen was vrij van zand. Ze liggen, althans vermoedelijk, los. Van de loopbrug bracht de duiker een sein- lantaarn meeaan de leuning der brug werd een boei bevestigd. Kort daarna ontdekte de duiker den van boven gebroken mast; de vlaggelijn was ingehaaldde vlaggen waren 8 voet van den top verwijderd, ze werden losgesneden en met een kompas, dat op den bodem lag, saamgebonden en opgehaald. Aan het voorschip, bij den toren, werd bij een latere daling eenig zeildoek gevon- den; tegen bet dek lag een anker gesjord; op den grond lag een luchtpijpop die plaats kon de duiker onder 't schip door- loopen. Hij begaf zich andermaal naar de loopplank; daar zaten een kleine mast, spriet en giek san elkander gebonden vast, terwijl aan 't einde van de loopplank een roostertje hing aan een opgeschoten lijn. Op den bodem lag een anker, waaraan de lnchtslang van den duiker onklaar was ge worden, hetgeen hem een oogenblik in gevaar bracht. De heer Weltevreden ging des middags ten 3 ure zelf met een duikertoestel naar beneden en kroop zoover mogelijk onder het schip, om te onderzoeken in hoever het mogelijk zou zijn een ketting onder het wrak te brengen, terwijl hij tevens de boeilijnen, hier en daar aangehecht, inspec teerde. Hij kwam tot de overtuiging, dat aan den voorkant van den toren 2 kettingen konden worden aangebracht. Bij een tweede nederlating, gewapend met een zwaren ha mer, onderzocht de heer W., door op den bodem liggende, krachtig op het schip te slaan, of er nog lucht in het vaartuig was; zijn op ervaring steunende conclusie was, dat dit ongetwijfeld wél het geval is. Ten derden male duikende, thans bij het achter schip, ontdekte hij, dat aan de N. Westzijde geen kettingen onder het schip zijn te halen, dan alleen bevestigd aan de as der schroef. Aan de Z. Oostzijde kan de ketting bij de achterste david der sloep worden aangebracht, als men de verwarring van jol en touwwerk eerst opruimt. Het onderzoek was hiermee afgeloopen. De boeien der Duikercompagnie zijn op 't wrak gelaten, én als veiligheidsmiddel, én als middel van controle van mogelijke ver andering in de ligging van het schip. Toen liet Eng. korvet Comus dezer dagen van San Francisco naar Victoria in Britsch Columbie zou vertrekken, met den markies van Lorne en prinses Louise aan boord, kreeg de Kapitein een anoniemen brief, dat een torpedo de korvet in de luebt zou doen springen, zoodra het konink lijk echtpaar aan boord was. Alles werd onderzocht, geen gevaar echter ontdekt en de Comus vertrok zonder ongeval. De toestand in Noord-Italië is inderdaad verschrikkelijk. De stad Como staat grootendeels onder water Milaan eveneens. Te Krona zijn vier bruggen en een aantal huizen weg slagen. Ook uit Milaan, Lugano, Vicenza en Padua komen noodbe- richten. De Minister van openbare werken is dan ook naar de geteis terde streken vertrokken om bijstand te verleenen. Uit St. Petersburg wordt door Reuter's agent gemeld, dat de Czar Dinsdagavond om acht uur naar Mos- kau is vertrokken, waarschijnlijk om zich te laten kronen maar de dag der plechtigheid wordt nog streng ge heim gehouden. Tot de aankomst van den Keizer lijken trein te Moskau, werden privaat telegrammen langs de lijn niet toe gelaten en werd het verder spoorweg verkeer tusschen de oude en de nieuwe hoofdstad geschorst. Niet minder dan 30,000 soldaten waren langs den spoorweg ter bewaking opgesteld. Een nieuwe huwelijksaanvraag. Wie waagt het? Onder dat motto komt onder de advertentiën van het »N. Wiener Tageblatt" de volgende aanvraag voor»Ik heet Frederik, hen even arm als oud en leelijk wanneer mijn domheid nog door iets overtroffen wordt, dan is het door mijn slechtheidondanks dat alles zoek ik nog een vrouwReflectee renden gelieven hare brieven in te zenden onder het motto Wie waagt het" 5265." Of de oude jongeheer veel succes van zijn advertentie zal hebben is de vraag. In ieder geval moet men zeggen, dat hij de dames niet om den tuin leidt. Het stoomschip Asia van de Great Northein Fransit Line, dat den 13 dezer Cellingwood (Ontario) verliet met bestemming naar Sainte Marie, is vergaan en van de 100 aan boord zijnde personen zijn er slechts twee De haven van Aden is, te re kenen van den lsten September jl., door de Portugeesche Regeering be smet verklaard met cholera. De ha- is van Egypte, Cyprus en Malta worden door haar verdacht van den zelfden datum met die ziekte besmet te zijn. Het jonge eehtpaar M. uit Ber lijn overnachtte op zijn huwelijksreis in een hotel te Bazel. Terwijl het sliep, drong een dief de kamer bin nen en maakte zich meester van de portefeuille van den heer M. met 4000 mark, zijn horloge en alle sie raden der jonge vrouw. Reeds was de dief op weg om het hotel te ver laten, toen hij toevallig door een laat terugkeerenden reiziger werd opge merkt en aangehouden. Het bleek, dat men een schelm had gesnapt, die er bijna uitsluitend zijn werk van maakte, jonge lieden op hun huwe lijksreis te overvallen. Zoo had hij ook te Frankfort in een hotel aan een echtpaar 480 mark en een horloge, te Brussel aan een Eng. echtpaar 750 p. st., te Keulen aan een ander paar een portemonnaie met 300 M. ontvreemd altijd in hun eersten ap. Deze specialiteit," die ook te Mainz, Stuttgart, Metz en andere plaatsen met meer of minder succes werkzaam" was, heet Karl Meyer. Volgens een telegram den 14den dezer te Gothenburg uit Vardö ont vangen, kon de Nordenskjöld, kapi tein Johannes onmogelijk door de Karische zee komen en keerde daarom naar Vardö terug. Nog ijs den lOden September Westelijk van Waigat en tot 54 graden Oostelijk. Viermaal beproefd door Matoschkin Schar te dringen, namelijk 31 Aug., 1, 7 en 8 Sept. Langs Waigat opgegaan door de Karische poort, maar ge vaar geloopen daar den 8sten en 9den September in te vriezenge lukkig daaraan ontsnapt, doordien de lucht opklaarde en de machine van de Nordenskjöld al haar klacht ontwikkelde. Alles wel aan boord, met uitzondering dat de Noorscbe stuurman den 28sten Juli over boord De expeditie van luitenant Hor- gaard werd de laatste maal gepraaid den 15den Aug. by de Zuidelijke punt van Nova-Zembla, waar men vermoedt dat ze ingevroren is. Twee dames zitten te Berlijn in den tram druk te praten. Plot seling ziet de eene het paard voor een rijtuig neerstorten. De andere, door haar vriendin gewaarschuwd, wil er ook naar kijken, draait het hoofd om en treft daarbij haar vriendin met de pin, die de dames tegenwoordig in het haar dragen, vlak ondër het oog, Wel was de wond, haar daar door toegebracht, niet gevaarlijk, maar zonder twijfel zou de dame haar oog hebben verloren, zoo de naald haar iets hooger had getroffen. Waartoe die moorddadige mode artikelen eigenlijk dienen, is velen een raadsel. Op Sicilië en in landen,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1