T VLIEGEND BLAADJE KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL 19. No. 1005. Dinsdag 3 October 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. „Ramp Adder." Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bar«amSPOORSTRAAT eL ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn C. ige ijk Het Centraal-comité tot het inza melen van gelden voor de nagelaten betrekkingen der bemanning van Zr. Ms. Rarnmonitor Adder en het ver doelen dier geiden, bericht dat het comité in zijn jongste vergadering zich heeft samengesteld als volgt Yice-Admiraal R. L. DE HAES, te Willemsoord president. Burgemeester van Amsterdam Mr. G. YAN TIENHOYEN, vice-president. Idem. van Rotterdam Mr. S. A. YENING MEINESZ. Idem. van 's-Gravenhage Mr. J. G. PATIJN. Luit.-Generaal N. YAN WILLIS te 's-Gravenhage. Secretaris-Generaal bij het Dep. van Marine L. J. T. BROEKHOFF te Idem. Jhr. C. HARTSEN te Amsterdam, lste penningmeester. Mr. E. N. RAHUSEN te idem, 2de idem. J. YAN DE YEN, griffier bij de directie der Marine te Amsterdam, secretaris. Het comité verzoekt beleefd aan de sub-commissiën en andere corpo- ratiën, die zich met het in ontvangst nemen van gelden voor dat doel be- [last hebben, de gelden die tot dus verre bij haar zijn ingekomen, wel aan den heer jhr. C. Hartsen, Fre- |deriksplein, No. 34, te Amsterdam Jte willen inzenden. Namens het Centraal-Comité J. YAN DE YEN, Amsterdam, Secretaris. 26 September 1882. tfel NIE WSTIJ DINGEN HELDER, 3 Oct. 1882. Zaterdag voor acht dagen werd door den heer C. D. Zurmuhlen, namens de maatschappij Nederland, aan den WelE. geboren heer, Jhr. Six, kommandant van Z. M. stoom schip »Marnix" een prachtig gouden remontoir aangeboden, als blijk van erkentelijkheid voor de verleende hulp, bij 't ongeval, dat eenigen tijd geleden aan 't stoomschip Voor waarts" overkwam. Naar aanleiding van achter staande annonce vestigen we de aandacht onzer lezers op de tooneel- voorstelling, heden avond in den schouwburg Tivoli door 't tooneel- gezelschap van 't Grand Thèatre, directie A. van Lier, te geven. Het blijspel »Ons Otje" wordt van elders zeer gunstig beoordeeld en, afgaande op de renommee van genoemd ge zelschap, verwachten we bij de opening van 't seizoen een talrijke opkomst van 't publiek. De uitvoeringen van 't collegie s>Entre Nous" hadden steeds veel aantrekkelijkheid en we vertrouwen daarom, dat de aangekondigde voor stelling, waarvan 't programma, in annonces en aanplakbiljetten om schreven is, druk zal worden bezocht. De buitengewone uitvoering, Zondagavond in Tivoli door den Burgerkring Harmonie" gegeven, was vrij goed bezocht. De opvoering van Balt de Marskramer en Kort van Memorie viel blijkbaar in den smaak der aanwezigen. Met de visscherij naar zeepaling langs onze en de Texelsche kusten gaat 't dit jaar bijzonder slecht. De lichte maan en het vuren van het zeewater werken niet gunstig op deze visscherijDe hoop der visschers is nu op de aanstaande donkere avonden gevestigd. Mocht ook dan de uitkomst niet gunstig zijn, dan is voor dezen herfst de grootste kans voorbij. Yorleden week Woensdag stoom de de monitor De Haai" des middags om 12 uur van de reede van Maas sluis naar de Noordzee. In zee ge komen, werd de monitor geschalmd de luchtkokers bleven open. Toen moet gebleken zijn, dat de afsluiting een zeer merkbaren, nadeeligen in vloed op de vuren uitoefende en tevens, dat het personeel der machinekamer, het op die manier geen half uur zou kunnen uithouden. Dat zal niemand verwonderen, als men weet, dat s ch a 1 m e n beteekent het bedekken met zeildoek van alle openingen in dek, zooals luiken, koe koeken (ramen), trapopeningen, enz. Dat zeildoek wordt door middel van schalmlatten stevig aan het dek be vestigd met behulp van haken, klem- of span schroeven of ook wel eenvou dig door spijkers. Men begrijpt dus, dat de lucht toevoer door enkele luchtkokers on genoegzaam is, vooral omdat men, om goede ventilatie te hebben, ook aanvoer onder in een vertrek dient te hebben en niet enkel afvoer naar boven. De meeste buitenlandsche iepen dan ook, die er op ingericht moeten zijn om desnoods geheel te worden dichtgemaakt, zooals b. v. het Engelsche ramtorpedoschip Poly- phemus, bezitten krachtige centri- fugaal-ventilators, die de versche lucht met geweld zuigen uit een lucht koker, hoog genoeg opgericht boven dek om het inslaan van zeeën te voorkomen, en haar in machinekamer en andere verblijven persen. Men zal kunnen begrijpen, dat genoemd schip zulk een inrichting hoog noodig heeft, want zijn twaalf locomotief ketels, die den stoom moeten leveren voor de hoofdmachine van 5500 indicateur paardenkracht en voor alle andere toestellen, als ventilators, luchtpers- pompen voor de torpedo's, electro- dynamische machines (het schip ge heel ingesloten zijnde wordt electrisch verlicht) enz. enz., verbruiken heel wat zuurstof. (Brielsche Ct.) Uit een brief geschreven door een officier in Atjeh, kort na de ge beurtenissen van Augustus, blijkt het volgende De troepen waren ontevreden met het burgerlijk bestuur, omdat dit aan bedekkingsposten verbood opvluchten- de Atjehers te vuren maar vooral omdat een controleur, die een uit rukkende colonne vergezelde, den ka pitein bevel gaf om een vijandigen troep Atjehers niet aan te vallen. Evenwel schenen de troepen ook niet ingenomen met den toenmaligen mi litairen bevelhebber. Eindelijk werd erkend, dat de kommandant eener versterking, ofschoon gewaarschuwd dat een bedekkingspost zou worden aangetast, een veel te kleine macht, 30 man, uitzond om dien aanval af te slaan. Deze macht bleek dan ook onvoldoende. De Atjehers, die transporten, pa trouilles en bedekkingen aanvielen, hadden ook Beaumontgeweren en scho ten uit hunne hinderlageu bij voor keur op onze officieren. Men wenschte dat men hen in het gebergte, waar heen zij telkens terugtrokken, met een voldoende troepenmacht bestoken mocht. Drie Indische officieren hebben hun ontslag gevraagd, omdat zij niet verder willen medewerken tot besten diging van het wanbestuur op Atjeh. Sedert 1873 is de toestand nog niet zoo ellendig geweest als thans. Voor de soldaten is het een treurig leven. Aan herhaalde overvallen staan zij blootwie in handen der Atjehers valt wordt onthoofd en daarna ver brand een officier, die gewond achter moest blijven, werd op de gruwelijk ste wijze mishandeld en langzaam doodgemarteld. Men vreest voor op roer onder de troepen, die morren over den schijn vrede waartoe zij ver oordeeld zijn en die hun al de lasten maar geen der vergoedingen van den oorlog verschaft. De hoofdcommissaris van politie in Den Haag verzoekt in kennis te worden gesteld met de verblijfplaats van W. E. Hooveling, oud 50 jaren, gekleed als dame, in 't zwart met een hoed met zwarte kanten en dito veeren en dragende een zwarte en- tout-cas met gebogen haakje. Zij heeft 10 Sept. jl. haar woning te 's-Hage verlaten en is per Rhijnspoor naar Utrecht gegaan. Zij was in den laatsten tijd malende. Op de aanwijzing van haar verblijf is f100 premie gesteld Zaterdagavond te zes uur is het Nederl. stoomschip Comeet, op reis van Bari naar Amsterdam, op tien mijlen afstand van Gibraltar, bij dikken mist aangevaren door het En gelsche stoomschip Calville. De Comeet zonk vijf minuten na de aauvaring en de bemanning sprong over aan boord van de Calville, die haar te Gibraltar aanbracht. Het laatstge- melde stoomschip heeft schade beko men. Een schipper van Capellen aan den IJsel is Donderdag in de rivier de Maas overboord geslagen bij 't wenden van 't zeil. In weerwil van alle aangewende pogingen mocht het niet gelukken hem te redden. Hij laat een weduwe met vijf kinderen na. De grijze Duitsche Keizer wordt door velen zijner onderdanen werke lijk als een vader beschouwd, en me nige eenvoudige ziel wendt zich in de verlegenheid, tot hem om hulp. Zoo schreef onlangs een meisje, dat met naaiwerk den kost moest ver dienen voor haar hulpbehoevende ouders en hanr broertjes en zusjes, maar geen geld had om een naai machine te koopen, hem een brief waarin zij hem verzocht haar daar aan te helpen. En in antwoord daarop ontving zij weldra een fraaie naaimachine uiteen der eerste fabrieken te Onlangs zijn te Cavaller-Maygiore, in Piemont, 12 fabrieksarbeidsters op treurige wijze om het leven gekomen. Zij hadden nl. in hare gemeenschap pelijke slaapkamer de petroleumlamp half neer gedraaidde vlam deelde zich langzamerhand aan de petroleum in de lamp mede, en de arme meisjes vonden een benauwden dood in den verstikkenden damp. De stoomboot »Neptuno," die door de Amerikaansche regeering was uitgezonden om levensmiddelen over te brengen aan de in de Lady Fran- klin Baai, op 81° NBr., gestationeerde Greely's wetenschappelijke expeditie, is te St. Johns teruggekomen. On doordringbare ijsmassa's hebben het schip belet, verder dan 79° NBr. door te dringen. Het schip heeft echter verscheidene andere stations van proviand voorzien. Men moet in Amerika zijn om vreemde dingen te zien gebeuren. De geestdrift wordt daar door dieven ook reeds practiscli toegepast. Het vol gende geval is daarvan een sprekend bewijs. Een vreemde tooneelspeelster had te Nieuw-York al de toeschou wers in verrukking weten te brengen en toen zij den schouwburg verliet, wachtte een menigte vol geestdrift haar op. Haar rijtuig kon slechts met groote moeite door de volksme nigte heenkomen; men juichte, wuif de met hoeden en zakdoeken, en de geestdrift ging eindelijk zoover, dat eenige kloeke mannen de paarden uitspanden en het rijtuig jubelend naar het hotel trokken. Den vol genden morgen wilde de tooneel speelster een rijtoer doenzij riep haar koetsier en beval hem in te spannen. Best, mevrouw, antwoordde deze, maar de paarden. Wel mijn paarden zijn toch goed genoeg. O, ja, mevrouw, zoo uitstekend zelfs, dat de heeren, die ze gisteren hebben afge spannen ze maar niet hebben terug gebracht. Dezer dagen is de hofschouw- burg te München voor het eerst elec trisch verlicht met Edison-lampen. De verlichting voldeed algemeen zeer goed. De voornaamste Duitsche schouwburgdirecteuren waren er dien avond tegenwoordig. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun me, door middel van Uw veel gelezen blad, (zelf zei U zeker uit gewoonte „blaadje") belanghebbende ouders op iets attent te maken. 't Betreft bier eene zaak, die voor vele kinderen hoogst nadeelig kan werken. Laat ik U zeggen wat ik bedoel. Schier dagelijks ben ik in de gelegenheid op te merken, hoe de schoolkinderen alhier, zoo wel jongens als meisjes, een verkeerde zucht aan den dag leggen voor gymnastische oe feningen. Voor het doen van die toeren hebben ze de ijzeren afsluitingen, die men hier meestal voor de huizen aantreft, uitge kozen. IJselijk is het om sommige dier gymnastische oefeningen te zien, zooals eindeloos ronddraaien, slingeren, enz. Ja, wat nog vrij wat erger is, ik heb 't gezien, hoe eenige kinderen aan hunne beenen gingen hangen (natuurlijk met 't hoofd naar beneden) en probeerden, wie van hen 't het langst uithield. Ze begrijpen niet, hoe ze daardoor stijgingen van het bloed naar het hoofd krijgen, waarvan de gevolgen allerverschrikkelijkst kunnen zijn. Daardoor benadeelen ze in allen gevalle niet weinig hunne gozondheid. We kunnen 't hun niet kwalijk nemenzij begrijpen nog niet wat kwaad zij doen. Maar M. de Redacteur, mogen wij dit maar zoo aanzien, zijn wij niet verplicht hen op 't gevaarlijke daarvan te wijzen P Ik hoop, dat U er over denkt als ik, en dit toont door 't in Uwe courant op te nemen, opdat het onder de aandacht komt van belanghebbende ouders. Gaarne zou ik zien, dat ook onderwijzers zich deze zaak een weinig aantrokken, eu ter voorko ming misschien van vele ongelukken, deze verkeerde zucht naar gymnastische oefenin gen bepaald tegen gingen. Gymnastiek Ik ben er sterk voor en zou gaarne zien, dat het een verplicht leervak werd op iedere lagere school. Maar als dat gymnastiek moet heeten, die voor de gezondheid zoo hoogst nadeelige toeren, die de kinderen daar (vooral op de Weatstraat is dat erg) uitvoeren, dan weet ik het niet, maar moet ik U eerlijk bekennen, dan heb ik een verkeerd begrip van: „gymnastiek." U bij voorbaat dankende voor de opname dezer regelen, blijf ik Hoogachtend, Iemand, die dagelijks wandelingen maakt door de gemeente Helder. De goede bedoelingen van den in zender zijn wel te waardeeren, maar honderd bladen schrift zullen geen verandering bren gen in de gevaarlijke toeren der jeugd. De Red. Vriend Jochem! Ik had je onlangs eens meenen te schrijve n, maar ik wist geen nieuws genoeg, maar nu geloof ik dat ik het zoo ver brengen zal, twee blaadjes te vullen, want we hebben hier tentoonstelling van Landbouw gehad. Jongen dat had je moeten zien, ons heele plein rond om de kerk was stikvol met vee. Ik heb nu wel niet veel verstand van koeien en schapen, maar ik hoorde algemeen zeggen van de vele vreemdelingen, want er waren hier Dinsdag velen van den vasten wal, dat er prachtige koeien, paarden, os sen enz., aanwezig waren. Het merkwaar digste van de tentoonstelling was diter was éen boer, die kwam deze keer met 13 verschillende beesten, als paarden, koeien, ossen, rammen en schapen. Zij stonden tusschen alle andere beesten in. Wij hadden vreemde keurmeesters, de heeren D. de Groot en P. Tijseu in een woord allen onbekend, nu die boer heeft de eer gehad, dat al zijn vee wat op het terrein aanwezig was, be kroond is geworden: 8 eerste, 9 tweede prijzen en 3 getuigschriften, vindt je dat niet kras, Jochem, de veekoopers weten wel, dat Simon A. Klein, best vee heeft, maar i k zeg het strekt den heeren keur meesters tot groote eer, dat die ook zijn vee wisten te beoordeelen, terwijl ze vol strekt niet wisten of zij van één boer of van zés boeren waren, 's Middags hadden wij een harddraverij; elf paarden namen daar deel aan, daar heb ik maar even bij geweest, juist toen het om prijs en premie ging. Een groot zwart paard van de heeren Sloos en Schaaps behaalde den prijs en de bles van den heer P. Maats de eerste premie; terwijl een bruin van den heer J. Mooiman de tweede premie had. Toen was de pret over dag afgeloopen, maar 's avonds was in alle herbergen muziek en dans, doch de heeren leden van Landbouw hadden hunne bijeenkomst in het Loge ment het Schippershuis. Door tusschen- komst van Jan de Schilder mocht ik ook in de zaal. Nu het zag er daar duivels netjes uit, dat moet ik zeggen; de zaal was netjes gedecoreerd, en was 's avonds vol menschen maar ik hoorde ofik zag niets van muziek en muzikanten. Ik zeide tegen Jan moeten ze hier niet dansen. Ja, wacht maar zeide hij, straks zal je wel wat zien. Nouw ik wachtte tot braaf negen uur, daar kwamen veertien muzikanten, die gaven daar con cert. Nu veel verstond ik er niet van maar, i k en velen met mij, vonden het prachtig mooi, mRar toen ze voor den dans moesten spelen toen was het ellendig. De meesten muzikanten liepen weg naar beneden naar andere herbergen, er bleven er hoogstens drie of vier, maar die konden voor zoo'n zaal met menschen niet voldoen. Ik vond het niet netjes van die heeren. Als sij nu gezorgd hadden dat er altijd het halve per- soneél tegenwoordig geweest was, had ieder te vreden geweest. Ik zeide tegen Jan, ik dacht dat jelui ze net even goed voor het bal als voor het concert aangenomen hadt en ik meen dat het zoo'n koopje ook niet was, van daar hadden ze ook wel goed hun best mogen doen om hun eer op te houden, die hen ook moest toekomen. Sakkerloot, nu heb ik al een brief vol. Nu hartelijke groete koor, tot later. Met achting uw vriend, JAAP.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1