'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1008. Vrijdag 13 October 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER, (Wijnmaand), 31 dagen. L. Opkomst der Zon 6 u. 26 m. Ondergang 5 u. 4 m. iondag 15 faandag 16 )insdag 17 Woensdag 18 londerdag 19 Trijdag 20 Eerste Kwartier. «terdag 21 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 13 Oct. 1882. Zr. Ms. stoomschepen le kl. romp en Leeuwarden, onder bevel an de kapts. ter 'zee Guijot en v. Voelderen zijn Woensdagmorgen, ten ure van bier naar Oost-Indië ver- ■okken. De sergeant-schrijver van het rtillerie instructieschip »Het Loo," ie sedert eenige dagen zoek is, heeft raarschgnlijk oplichterij gepleegd oor het vervalschen van rekeningen Bn nadeele van de equipage van dat chip. Hij is echter niet op den loop egaan met de kas van het schip, ooals een der bladen meldt. De hepen binnen'slands hebben geene as aan boord, en in elk geval zou ie, als zg aan boord ware, in bewa ng zijn bij den kommandant of en officier van administratie, maar ooit bij den schrijver. De winterdienst op de lijnen ran de Holl. Spoorwegmaatschappij al, evenals op de Staatsspoorwegen, lit jaar met 1 November aanvangen. Er worden weder belangrijke ver- inderingen ingevoerd. Onlangs werd medegedeeld, dat loor den heer J. de Boer, aannemer Oostzaan, aan den minister van narine werd te kennen gegeven, dat lij er zeker van meende te zijn om net eenvoudige machinerieën de ge- ionken rammonitor x> Adder" te kunnen ichten, en hg zelfs genegen was zijne >lannen daaromtrent aan den Minister e openen. In de vorige week werd De Boer lientengevolge door den minister van narine aan het departement ontboden, ilwaar in tegenwoordigheid eener iommissie eenige besprekingen plaat- ïadden, zoodat men mag verwachten >r eerstdaags iets naders van te ver- lemen. Bij aankomst van den Holl. Spoortrein Woensdagochtend ten HD/g ure aan het Centraalstation te Am sterdam, wierp zich in een vlaag van zwaarmoedigheid een heer tusschen de locomotief en den eersten bagage wagen. Het hoofd en de beenen werden hem afgereden. Van de Willem Barents" is thans uit Hammerfest regelrecht be richt ontvangen in een uitvoerig schrijven van den kommandant, dat echter niets bevat wat niet reeds uit de berichten van andere schepen bekend was. De ontmoeting met de >Hope" en 't vinden van de beman ning der >Eira" worden uitvoerig beschreven, en komen geheel overeen met de vroegere mededeelingen daar omtrent. Bijzondere resultaten blijkt deze reis overigens niet gehad te heb ben. De gezondheidstoestand liet weinig te wenschen over. De brief is gedagteekend tember. van den 25 Sep- Maandagochtend had op de zandsteenfabriek, tusschen Velzen en IJmuiden, een treurig ongeluk plaats een der werklieden kwam te dicht bij de machine, waardoor zijne klee deren gepakt werden, en hij mede- gesleept werd, met het ongelukkig gevolg dat hij verbrgzeld werd. Het was een oppassend jongmensch, de kostwinner voor zijne moeder, die reeds eenige maanden bedlegerig is. Het gerechtshof te Amsterdam behandelde Woensdag, in tegenwoor digheid van een talrijk publiek, de aan klacht van moedwilligen doodslag, ge pleegd op 24 Juli op de stoep der tapperij van S. Hangjas, Wed. v. J. A. Eijer, in de Quellijnstraat aldaar, op S. J. L. Cardose, bediende voor den avond. Vier jongelieden, J. H. Stas, oud 16 jaren, loodgieterJ. M. de Boer, oud 17 jaren, opperman G. C. Huijer, oud 20 jaren, behanger en P. J. Huijer, oud 19 jaren, steen houwer, stonden thans deswege te recht. Hun wordt te laste gelegd, dat zij gemelden Cardose, die hen wilde beletten binnen te treden, door schoppen en slagen zoodanig hebben mishandeld, dat hij in elkander is gezakt, naar het Israëlietisch Zieken huis vervoerd en op 26 Juli is over leden aan buikvliesontsteking. Tien getuigen a charge en twee a décharge waren gedagvaard. De advocaat-generaal mr. Op ten Noort oordeelde het te laste gelegde feit bewezen en was ook van ge voelen dat bet bewijs is geleverd, dat Cardozo ten gevolge van den toegebrachten schop is overleden. Vermits hier niet was de wil om te dooden, alleen de wil om aan te vallen, meende spreker dat op deze jonge lieden een betrekkelijk lichte straf kon worden toegepast. Zijn eisch luidde: Veroordeeling van Stas tot een celstraf van 9 maanden en van de drie overige tot een cel straf van 183 dagen. Uitspraak Dinsdag e. k. In Berlijn woont wel een ge zegende vader, die echter gaarne wilde dat die zegeningen niet zooveel aan onderhoud kostten. Het is een schoen maker, die Vrijdag bij den burge lijken stand zijn een-en-twintigste kind kwam aangeven. Toen was hij trotsch en sprak hij tot den ambte naar Wel, mgnheer, zijn een-en-twin- tigste kind te kunnen aangeven be- teekent nog eens iets. Er wordt te Parijs tegenwoordig een nieuw beroep uitgeoefend, n. 1 het kinder-wegen. De weger" gaat met zijn goed ingerichte weegschaal van huis tot huis, weegt er de kleinen en geeft briefjes af, waarop bij het gewicht der kinderen nauwkeurig noteert. Uit die briefjes kan de huis dokter dan zien, of de kinderen ge leidelik, zooals zg moeten, in de eer ste vijf maanden van hun leven 20 25 gram toenemen, dan wel stil big ven staan of achteruitgaan. De Duitsche bark »Meka" lag in het dok te Liverpool. Een matroos viel over boord en werd door de eb spoedig weggevoerd. Aan boord heerschte een oogenblik vreeselijke verwarring, doch plotseling bond een jonge matroos een touw om het lijf en sprong zijn kameraad na. Onge lukkig raakte hij in het touw verward, en riep naar het schip dat men het Met 80 meter touw achter zich zwom hij door en bereikte ook drenkeling, die zich aan hem vastklemde met zooveel kracht, dat beiden dreigden te verdrinken. Toen ksvam echter juist een bootje te hunner redding opdagen. Het was nog juist bijtijds, want nauwelijks lagen zij in de boot of redder en geredde vielen beiden bewusteloos neder. Het Eng. stadje Chesterfield beeft zijn gasverlichting geheel over boord geworpen en is tot elektrisch licht overgegaan. De ongeveer 12,000 inwoners tellende stad wordt thans door 22 booglampen naar het systeem Brush en door 100 Lane-Fox'sche gloeilichtlampen schitterend verlicht. De lampen zijn op de gewone tele graafpalen geplaatst en worden door een draadgeleiding in de lucht gevoed. Te Morra is iemand het slacht offer van eene zeer brutale oplichterij geworden, 's Avonds omstreeks 8 uur, kwam een vrouw aan de deur van een geacht ingezeteneen gaf zich uit voor de dienstbode van den buurman. Ze wenschte een bankbil jet van f 100 gewisseld te hebben. Eenige malen werd de dienstbode ge- noodigd in buis te komen, doch ze gaf voor geen tijd te hebben en bleef liever even wachten. De vrouw, die alleen thuis was, zocht wisselpapier en ging hiermee en met de lamp naar de deur. Op 't zelfde oogenblik, dat zij wilde zien, welke dienstbode 't was had deze de boezelaar over het hoofd ilagen, scheurde haar de kleinere biljetten uit de hand, wierp een stukje papier dat geen halve cent waard was voor de voeten der vronw en verwijderde zich zoo snel mogelijk. Van alle kanten ontvangt men berichten over het vroeg invallen van den winter. In het Reuzenge bergte is reeds herhaaldelijk sneeuw gevallen, en zelfs in de straten van Hirschberg kwam dit reeds voor. In Grauwbunderland, Uri, het Berner Oberland en Wallis ligt de sneeuw hier en daar 1 tot 2 meter hoog. De weg van Andermatt naar Gösche- nen is in den winter nooit zoo door lawinen bedekt als in de laatste da gen het geval was. luitenant-kolonel van de brandweer Froidevaux kwam onder het puin om het leven. Vijfhonderd arbeiders zijn plotseling zonder werk, en de schade bedraagt ruim drie millioen francs. De omvang, dien de brand heeft aangenomen, moet geweten worden aan gebrek van een voldoenden wa tervoorraad in de nabijheid, tot blus- sching van de vlammen. Een vol doend aantal spuiten was tijdig aan wezig, maar zij konden niet goed werken, omdat er niet genoeg water was. Reeds meermalen had kolonel Paris van de brandweer op het ge vaar van dit watergebrek gewezen, maar tot dusver vruchteloos. De huizen der passage du Bureau naast de fabrieksgebouwen zijn zwaar beschadigd, maar de bewoners, die in groote verwarring vluchtten, kwamen met den schrik vrij. Een gebouw met in de fabriek gebruikte ver nissen en oliën bleef Te Lubeck zijn twee geboren, die met het onderlijf aan elkaar gegroeid warenalle andere organen waren in ordede kinderen stierven echter spoedig na de geboorte. Bij Kaap Race.New-Foundland, heeft de stoomboot Herder," van de Hamburg-Amerikaansche Maatschap' pij, 's nachts te 2 uren, in een zwaren mist, schipbreuk geleden. De beman ning, de passagiers en de mail zijn gered. Zij zullen per stoombooi naar St. Johns gezonden en aan de be scherming van den Duitschen consul aldaar toevertrouwd worden. Schip en lading zgn, naar men vreest geheel verloren. Een groote brand heeft te Parijs de blikwerkfabriek van de firma Boas Cie., op den boulevard de Charonne, bijna geheel in de asch gelegd. De Luit.-kol. Froidevaux maakte met eenige manschappen aanstalten om een der gebouwen, dat dreigde in te storten, te verlaten. Op den kreet vlucht, vluchtvan een der mannen, die een dreigend gekraak hoorde, snelden- allen naar den uitgang en kwamen nog tijdig huiten. Maar de commandant, die een weinig doof was, had het geroep niet gehoord, en werd door een neerstortenden zwaren balk verpletterd. De dood van den wakkeren man wordt door geheel Parijs algemeen betreurd. De weduwe van een wijnhande laar te Pesth heeft op vreemdsoor tige wijze getracht een einde aan haar leven te maken. Zij ging in een badhuis, huurde een appartement en plaatste daar niet minder dan 60 bloedzuigers op haar lijf. Vervolgens kleedde zij zich weder aan en vertrok. Nauwelijks had zij echter een eind geloopen of zij viel bewusteloos neder. Men bracht haar naar een gasthuis en daar bleek wat haar scheelde. Ten gevolge van het bloedverlies beeft zij eenigen tijd werkelijk in gevaar ver keerd. Te Berlijn is een echtpaar dood in bed gevonden, op dezelfde wijze vermoord. Volgens sommigen zou de man de vrouw volgens de meesten de vrouw den man vermoord en daarna een zelfmoord gepleegd hebben. De vrouw verweet haren echtgenoot voort durend, dat de zaken zoo slecht gin gen en onlangs heeft zij al eens ge tracht hem in een krankzinnigenge sticht geplaatst te krijgen. Een bruiloft met hindernissen In 't stadhuis te Brussel viel dezer dagen een aardige scène voor. Een bruidspaar stond op het punt zich in den echt te begeven. De bruid zag er eenigszins zenuwachtig uit, maar tevens big en gelukkigde bruigom daarentegen ook onrustig èn bedrukt. Toen de stoet zich formeerde, wierp hij een onderzoeken den blik om zich heen zijne oogen vielen daarbij op een groep van on geveer tien jonge meisjes en hij ver bleekte, als vermoedde hij eenig gevaar. Hij had zich niet bedrogen. Plotseling marcheerde het vrouwelijk bataillon tegen hem op, en voordat hij den tijd had eenigszins van den schrik te bekomen, werd hij met een stort vloed van scheldwoorden overvallen. Hij werd groen en geel, de bruid rood als scharlaken. In den stoet zag men alle kleuren van den regenboog. Een groote menigte verzamelde zich om het standje 't was een vreeselijk oogenblik. En in de kerk had het bruidspaar nog meer te verduren daar was een geheele garde opgesteld, die zich evenals de andere amazonen over de trouw van den trouwlustige te beklagen hadden. De directeur Janner van het verbrande Ringtbeater te Weenen schijnt na tal van teleurstellingen den moed nog niet verloren te hebben en wil nn directeur van een schouw burg te Berlijn worden. Het is echter de vraag, of men na de vreeselijke ramp te Weenen hem wel spoedig een directeurshaantje zal willen opdragen. Het bombardement van Alex- andrië heeft, vreemd om te zeggen, in Engeland brand gesticht. Een navertooning er van, immers, in de Concert-Hall te Brighton, was oorzaak dat Zaterdagavond dit ge bouw tot den grond toe in de ascb werd gelegd. De Londenscbe Echo vestigt de aandacht op het haars inziens on gehoorde feit, dat er onlangs in Hol land voor een Engelsche firma een ijzeren schip gebouwd werd de »Mo- nica" namelijk, die te Delfshaven van stapel liep. Dit bewgst, meent zij wellicht wat voorbarig hoe een andere natie gereed staat om met ons mee te dingen naar werk, dat wg tot dusver als ons bijzonder eigen dom beschouwde. Dezer dagen kwamen te Liver pool 22 mannen van de Engelsche stoomboot »Bendigo" aan, welke in de Iersehe zee, op de hoogte van Holyhead, verging. De boot vertrok den 29en Sept. uit Mersey en werd Zaterdags door een hevigen storm overvallen, die steeds toenam. De golven sloegen over het schip en spoelden alles wat niet vast stond overboord, het roer werd zoo ontred derd, dat het vaartuig geheel aan de genade der woeste baren was over- Êen der booten werd weggespoeld een tweede onbruikbaar gemaakt maar de derde boot werd Zondag morgen uitgezet en de bemanning verliet daarmee het schip, dat dreigde te zinken, en dat dan ook eenige oogenblikken later werkelijk in de diepte verdween. Eerst toen bemerkte men, dat er nog twee personen, de kok en een passagier, aan boord moesten zijn. Den kok zag men met de golven worstelen, maar de pogin gen om hem te redden waren vruchte loos, de passagier was waarschijnlijk met het schip gezonken. Drie dagen en nachten zwierven de schipbreukelingen zonder eten of drinken rond. Een der mannen, die gepoogd had zgn dorst te lesschen, begon te ijlen en werd zoo woest, dat hij in het water sprong, en toen men hem er weer uit had gehaald, met geweld vastgehouden moest worden. Toen eindelijk in den mor gen van den vierden dag de mannen door den schoener Richard Cobden"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1