'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1009. Dinsdag 17 October 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 17 Oct. 1882. Een officier der infanterie (ge boren Nederlander) van bet Ned. Oost-Indisch leger schrijft dd. 3 Sep tember 11. uit Toeugkoep (Atjeh) >De toestand is tegenwoordig schrikkelijk, dit weten ze in Holland niet Als ik u zeg, dat 't laatste half jaar, op dezen post alleen, in de 50 dooden en gewonden zijn binnenge dragen, dan hebt ge een klein begrip van den toestand alhier. »Men is zijn leven geen oogenblik zeker. Sedert Juli zijn er al 10 offi cieren gedood en gewond. »Ik ben ook al dikwijls aan het vechten geweest, doch er al tij d gelukkig afgekomen." Naar het Dagblad verneemt, is Zaterdag bij de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal ingekomen het eerste art. van 't wetsontwerp tot herziening van 't kiesrecht. Is het blad wel ingelicht, dan bepaalt het zich in hoofdstrek king tot een verlaging van den cen sus, en wel meer bepaald voor die Semeenten, welke in de Tabel be- oeld bij art. 1 der kieswet tot de uitzonderingen zijn gebracht. Voor Amsterdam, Rotterdam en 's-Graven- hage moet het bedrag op f 60 zijn te ruggebracht, terwijl voor de overige gemeenten in de verschillende distric ten de gradatie van f 40, f 30, f24 en f 20 zou zijn aangenomen. Volgens Het Vaderland stelt het ingediend wetsontwerp tot her ziening der kieswet den census van f 60 voor de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, den cen sus van f 40 voor de gemeenten Utrecht, Groningen, Arnhem, Leiden, Haarlem, Leeuwarden, Dordrecht, Delft, Schie dam en Middelburg, dien van f30 voor de gemeenten Maastricht, Nijme gen, 's-Hertogenbosch, Zwolle, Gouda, Alkmaar, Zaandam, Harlingen, Sneek, Vlissingen, Gorinchem, Goes, Bols- ward, Dokkum, Zierikzee, Hoorn en Purmerend, dien van f24 voor de gemeenten Deventer, Kampen, Breda, Zutfen, Amersfoort, Roermond, Tiel, Zalt-Bommel, Assen, Meppel en voor alle gemeenten in de provinciën Groningen, Friesland, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland, voor zoover deze hierboven niet zijn uitgezonderd. De census van f 20 zal gelden voor alle andere gemeenten in de overige gewesten, ook voor zoover die niet uitdrukkelijk zijn uitgezonderd. De vermoedelijke vermeerdering van het aantal kiezers door deze censusver laging wordt op ongeveer 22,000 De onbekende weldoener der Maatschappij van Weldadigheid heeft aan deze inrichting weder achtdui zend gulden geschonken, met de ge wone bestemming voor annuiteit aan de Rotterdamsche Hypotheekbank voor Nederland. Ook nu weder als voorgaaude jaren, is de heerjhr. mr. J. K. W. Quarles van Ufford, te 's Hage, voorzitter-commissaris van genoemde maatschappij, de vertrouwde tusschenpersoon. Een echtpaar te Middelburg, tot den burgerstand behoorende, moet een knaapje uit het eerste huwelijk van den man reeds geruimen tijd schro melijk mishandeld hebben. Niet alleen ontving het kind, dat eenig vermogen bezit, weinig voedsel en veel slaag, maar hij droeg ook van ernstiger mishandelingen de sporen. Vooral de stiefmoeder schijnt op laffe manier haren wrok aan den ongelukkigen knaap gekoeld te hebben. Naar men verzekert kunnen de feiten door verschillende getuigen bewezen worden, en heeft de justitie zich de zaak aangetrokken. Sinds eenigen tijd wordt een nieuw Amerikaansch artikel, Hop- bitter genaamd, aangekondigd op een manier die een sterken familie trek met den Amerikaanschen bluf verraadt en daardoor reeds bjj velen wantrouwen gewekt heeft, in plaats van de sympathie waarnaar gestreefd werd. Ter rechtvaardiging van dit wan trouwen strekke een rapport omtrent een onderzoek, dat het N. v. d. Dag, heeft doen instellen bij het Bureau voor chemisch en microscopisch on derzoek,* te Amsterdam. Bij de toezending van dit rapport, voegde de Heer Dr. P. F. van Ham mei Roos, Directeur van het bureau, de volgende toelichting. Hiernevens heb ik de eer u het rapport in zake Hop-bitter te doen toekomen. Naar mijn inzien ver dient de zaak als kwakzalverij van de ergste soort gebrandmerkt te worden èn op grond van de onzin nige aanbeveliugen als panacee tegen alle mogelijke ziekten, èn krachtens de uitkomsten der analyse in ver band met den enormen prijs.* Verdere toelichting is zeker over bodig. Op de stille Raamgracht bg de Zuiderkerk te Amsterdam hoorde men Donderdagavond kwart voor acht eens klaps een vrouw hevig gillen en roe pen »help moord!" en tegelijker tijd een plomp in 't water. Haar man was in de gracht gesprongen om zich het leven te benemen. In een oogwenk waren de beide zijden der gracht met menschen bezet, maar ook even vlug hulpvaardige handen gereed. Een plank werd toegestoken, haken bij de hand, doch de ongelukkige zonk eindelgk naar de diepte. Na eenig visschen en dreggen werd de drenkeling opgehaald en naar een apotheek gebracht, waar het na zeer veel inspanning van drie kwartier gelukken mocht't leven weder op te wekken. In zeer zenuw- achtigen toestand werd de patiënt naar 't gasthuis vervoerd. Oneenigheden tusschen het echtpaar waren de aanlei ding tot deze daad, die den 28jarigen man bijna het leven had gekost. De 42jarige vrouw werd naderhand door twee politieagenten, onder gejoel en gefluit der menigte, uit de apotheek weggeleid. Bg buitengewoon Algemeen Politieblad wordt door den officier van justitie te Amsterdam de op sporing en aanhouding van J. G. Engels verzocht, met telegraphisch bericht. Daar het niet onaanneme lijk is, dat hij zich van het leven heeft beroofd, zoo wordt ook bg het vinden van zijn lijk onmiddelijk bericht daarvan verzocht. Het signalement van Engels is als volgtoud 47 jaar, gestalte lang en zwaar, haar en wenkbr. grijsachtig zwart, oogen blauwgrijs, neus van voren rond afloopend, mond groot, lippen dik, aangezicht en kin rond, kleur vaal, baard grijsachtigheeft een litteeken op den rug en op een zijner beenen,tengevolge van het zetten van koppen. Bij zijn vertrek uit Amsterdam was hij gekleed met blauw phantasiepak en phantasiehoed zgn ondergoed is met roode letters ge merkt J. G. E. De heer R. te Utrecht heeft een dienstbode, een best meisje, maar niet een van de snuggerste. Een bewijs hiervan is, dat zij zich had laten wijsmaken, dat pekelharing, met den staart in den grond gepoot, niet alleen nieuwe pekelharing als vrucht gaf, maar bij voortdurenden groei zich kon ontwikkelen tot schel- visch, kabeljauw, ja zelfs tot nog grootere visschen. Haar geloof hieraan was zoo sterk,dat door hare bemoeingen weldra eenige pekelharingen gepoot waren. Spoedig bleek haar ijdel po gen op 't gebied der vischcultuur. Hierover uitgelachen, beweerde zij nog met het onnoozelste gezicht, waaruit haar volste vertrouwen sprak, dat het poten toch wel mogelijk was, want bij haar aan dfen Waalkant had zij er heel dikwijls van gehoord, en dan waren er zalmen van geko- m. (U. D.) Te Siddeburen zijn twee schapen door honden verscheurd. De eigenaar vond ze 's morgens dood in de weide liggen, Uit de verst van elkander ge legen oorden der aarde wordt ge meld, dat zij door hevige aardbevin gen in de vorige en gedurende de thans loopende maand zijn bezocht. Op 2 dezer is een groot gedeelte van Italië des namiddags om 3 uur 20 minuten door vele hevige aard schokken verontrust. Vooral te Cas- sone, Brescia, Verona en in een breeden kring in 't rond zgn vele huizen ingestort. Die ramp heeft zich op buitenge wone schaal doen gevoelen, terwijl de overstroomingen, die gedurende de vorige maand een zoo uitgebreid gedeelte van Italië hebben geteisterd, reeds veel schade aan een tallooze menigte gebouwen hadden veroor zaakt. Ongeveer gelijktijdig werden vele geduchte aardschokken waargenomen tusschen Campiore, Forbia en de om liggende streken. Duurden die schok ken te Brescia ruim een dertigtal minuten, nog erger ging het te Campiore toe. Daar woedde het on- deraardsche vuur zoo hevig, dat het gebergte in die omstreken een totale verandering heeft ondergaan. Ook in den dampkring heeft men verschijnselen waargenomen, wier ge volgen voor de bewoners van Italië en 't naburige Zwitserland hoogst noodlottig zgn. De zware en tot heden schier onophoudelijk weken lang voortdurende plasregens in de laaglanden, de onbeschrijfelijke massa sneeuw, welke op het hoogegebergte in die beide staten is gevallen, hebben schrikkelijke verwoestingen teweeg gebracht. Eendeels houden vele ri vieren de omringende streken onder water en kan men den nieuwen toe voer niet meester worden, anderdeels heerscht er in sommige oorden van Italië eeu koude, waarvan de oudste bewoners geen voorbeeld hebben be leefd. Te Venetië bg voorbeeld is het thans winter, ten gevolge van de verbazende hoeveelheid sneeuw, die de voor-Alpen bedekt. En dit alles gaat gepaard met aanhoudenden regen, welke de ellende en den nood onder de mingegoede bevolking met den dag doet stggen. De provincie Re- vigo wordt er zoo erg door geteis terd, dat de gemeenschap tusschen de steden en dorpen eigenlijk heeft opgehouden te bestaande dagbladen der meeste steden zijn tijdelijk ge staakt, want de communicatiemidde len zijn meerendeels afgesneden en verzending der dagbladen naar elders is niet mogelijk. Uit dit enkele feit laat zich voldoende opmaken hoe treurig het aldaar is gesteld. In 't andere halfrond hebben aard bevingen in de tweede helft der vorige maand erge verwoestingen aangericht in Columbia, Costa Rica, Nicaragua, enz. Over een ontzaglijk uitgestrekt gebied, bevattende de genoemde Staten en vele naburige landen, heeft men gedurende geruimen tijd schier on ophoudelijk ernstige verschijnselen van dien aard waargenomen, zoodat van den Atlantischen Oceaan tot aan de kust der Stille Zuidze de aardkorst golfde en beefde. Te Pa nama zgn daardoor groote verwoes tingen aangericht. Het gebouw, waarin de kantoren van de Inter-oce- aansche Maatschappij zijn gevestigd, 't welk eerst sedert korten tijd be staat en 250.000 dollars of 625,000 gulden heeft gekost, is derwijze be schadigd, dat ruim 60.000 dollars of 150.000 gulden noodig zullen zijn om het te herstellen. De hooge toren van de kathedraal viel op het dak der kerk en sloeg er een kolo saal gat in. Een menigte huizen stortte in en van de kapitaalste ge bouwen vielen grootere of kleinere ge deelten in puin. Dergelijke onheilen hebben tal looze steden getroffen. Aspinwall, Gatun, Colon en vele andere zijn min of meer geteisterd. Al die on heilen hadden aanleiding gegeven tot velerlei en zeer onrustbarende ge ruchten. Zoo verzekerden de inboor lingen uit sommige streken van Pa nama, dat zich in de door hen be woonde oorden nieuwe vulkanen had den geopend. Eenige ingenieurs, werkzaam aan den kanaalbouw, had den zich onverwijld naar die streken begeven, ten einde zich te vergewissen van hetgeen had plaats gehad. Hun is gebleken, dat de angst door het in die gedeelten van Amerika vrij zeldzame verschijnsel teweeggebracht, deze overdreven berichten had doen ontstaan. De dijken van den Panama-spoor weg hebben door de aardbeving nogal geleden een zes- of zevental bruggen is wat beschadigd, maar dit is niet in die mate het geval dat 't spoor wegverkeer daardoor langer dan wei nige dagen gestremd is geweest. Het getal personen, bij die onheilen omgekomen, is zeer gering. Als een opmerkelijke bijzonderheid zij hier nog vermeld, dat de telegraafkabel tusschen Aspinwall en Jamaica, op 50 zeemijlen van de kust, door de aardbeving is vaneengereten. Volgens een schrijven aan het Hbl., van haar correspondent te Luik, moet uit de langdurige instructie de Belgische justitie de wetenschap heb ben opgedaan dat niemand anders dan Armand Peltzer zijn broeder Leon een man van de allertreurigste antecedenten tot den afschuwelijken sluipmoord op den advocaat Bernays heeft aangezet, met geen andere be doeling dan om straffeloos de onge oorloofde betrekkingen te kunnen voortzetten, sedert 1876 door hem met de echtgenoote van den verslagene aan geknoopt. Het bleek dat de huwelijksband, in Dec. 1872 tusschen den advocaat Willem Bernays en Julie Pecher tot stand gekomen, ofschoon al dadelijk door de fortuin gezegend, even spoe dig door de beide echtelieden ondra gelijk is geworden. Reeds vóór de geboorte van het eenige kind, in den echt verwekt, was het huiselijk geluk verdwenen en de gemeenschappelijke woning het tooneel van ergerlijke twisten, waarvan maar al te dik wijls het dienstdoend personeel getuige is. Gelijk uit ingewonnen verklaringen moet gebleken zgn en ook bij mijn weten, was Bernays een man van ge brekkige opvoeding, koudhartig en van driftige inborst, slechts één doel voor oogen hebbende fortuin te ver werven iemand wien het vooral aan karakter en liefde voor zgn huisvrouw moet ontbroken hebben. Kort na het huwelijk werd er reeds in zijne om geving gerept van schuldige betrek kingen door hem met eene zijner dienst boden onderhouden. Geen wonder dat zgn echtgenoote, eene vrouw van zenuwachtige natuur, het hart hoogdragend, overprikkeld door somtijds denkbeeldige misken ning en grieven, zich spoedig van hem vervreemdde zijnerzijds werd Bernays weldra afkeerig van haar. De huiselijke tooneelen van twist en tweedracht volgden elkaar steeds sneller op en werden met den dag hevigerzij liepen zóó hoog, dat reeds in 1876 te Antwerpen gesproken werd van eene aanstaande echtschei ding, die echter niet tot stand kwam. Kort daarna bracht het bankroet van James en Leon Peltzer den ad vocaat Bernays in betrekking met hun broeder Armand, een 33-jarig inge nieur destijds, van innemende manie ren en niet alledaagsche bekwaam heid. Deze werd zonder veel moeite al dadelijk de boezemvriend, de trooster en vredestichter der twistende echte lieden. Had destijds Bernays geloof willen aan de naamlooze waarschuwin gen, hem herhaaldelijk toegezonden, de oogen geopend voor de hartstoch telijke ingenomenheid zijner vrouw met Armand en, in plaats vau zijn leed in stilte te dragen, den valschen vriend den toegang tot de echtelijke woning voorgoed ontzegd, hij zou, zoo oordeelt mijn berichtgever, waar schijnlijk later niet op verraderlijke wijze zijn vermoord. Men verzekert, dat mevrouw Ber nays elke overspelige betrekking met Armand Peltzer ten stelligste ont kent, alhoewel toegevende hem de vurigste liefde toe te dragen de jus titie echter meent de bewijzen voor die betrekkingen in handen te heb-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1