'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1010. Vrijdag 20 October 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. AlDoniiement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bareani: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. AdLvertezxtien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER, (Wijnmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 6 n. 39 m. Ondergang 4 u. 49 m. Zondag 22 Maandag 23 Dinsdag 24 Woensdag 25 Donderdag 26 Volle Maan. Vrijdag 26 Zaterdag 28 NI EU WSTI.T DINGEN HELDER, 20 Oct. 1882. Aan liet Kon. Instituut voor de Marine zijn gedurende den cursus 1882/83 148 adelborsten in de vier afdeelingen. Aangezien alsnu bet maximum aan die inrichting is bereikt, bestaat bet voornemen op 1 Sept. 1883 slechts een 34-tal adspiranten te plaatsen, waarvan vier voor de mariniers. Het tegenwoordige oudste studie jaar zal waarschijnlijk 1 Sept. 1883 tot adelborst le kl. bij de Koninkl. Nederl. zeemacht worden benoemd, terwijl de vier adelborsten voor de mariniers, behoorende in de 2e af- deeling of 3e studiejaar, dan tot 2e luit. bij bet korps mariniers worden aangesteld Van het oudste studiejaar kreeg onlangs een 8-tal de vergunning tot bet dragen van bet gouden koord, als belooning voor den uitmuntenden ijver, door ben aan den dag gelegd. Bij de Maandag jl. gehouden aanbesteding, voor bet bestraten en rioleeren der Keizerstraat, was de minste inschrijver de heer P. Zaatman Jr., voor de som vau f8240. Aan de volgende mindere ge ëmployeerden en werklieden bij 's Rijks werf alhier, zijn medailles toegekend voor ijver en trouw, als Zilveren medaille met brevet en f 50 gratificatie kommandeur W. J. Louws, scheepstimmerman T. Krijnen, idem C. Tbomasz, huistimmerman C. Mahieu, idem A. F. Limonard, be waarder P. J. Rijkers. Bronzen medaille met brevet Werktuigmaker H. Langhorst, werf- sjouwer C. Rensmaag, idem W. M. Wenneker, werkman P. IJ. Jacobs, idem P. Bizel, idem J. Bak, idem H. Prins. Voor de levering van aardap pelen voor de soldaten-menages te Leeuwarden, is de laagste inschrijver G. Vonk, aldaar, voor f2,29 de hec toliter van 64 kilogr. Bij de aanbesteding van aardappe len voor bet garnizoen te Amersfoort. Laagste inschrijver was de Heer G. S. Janzen, te Zutfen, voor f3,29 de 65 ki logram. Door de garnizoens voedingscom missie alhier is aanbesteed de levering van aardappelen, ten behoeve van bet garnizoen, voor het tijdvak van 1 Nov. 1882 tot 15 Juni 1883. Laagste in schrijver was de beer C. Postma, alhier, ad f 2,40 per bectol. van 68 ki logram. Op de Landswerf te Amstordam is een pantserschijf gereed gemaakt. Op een oude kanonneerboot is zij geplaatst en bestaat uit oude toren platen van een monitor. Op den eenen boek zitten drie dier platen voor elkander, in 't midden twee en de derde daarnaast staat alleen. Door zware bouten schoren worden zij overeind gehouden. Deze schijf zal naar bier worden overgevoerd, ten einde er, op de Hors, de uitwerking van zwaar geschut op te beproeven. Terschelling, 18 October. Het Nederlandscbe barkschip Baltimore, kapt. Hoedemaker, is in den afge- loopen nacht vernield. De lading is naar zee gedrevenslechts een klein deel van bet wrak is overgebleven. Door de beeren mr. C. W. Op- zoomer, dr. C. H. D. Buys Ballot, mr. J. De Louter endr. Templeman v. d. Hoeven, te Utrecht, is een adres gericht aan Z. M. den Koning, waar in de onderteekenaars meedeelen, hoe de vreeselijke toestand van Atjeb bun hart met smart en zorg vervult. Wij meenden schrijven zij in een staat van vrede te leven en we be vinden ons als voorbeen in een toestand van oorlog. »Wij leven in een tijd, voor ons Vaderland van den grootsten ernst. Wat thans op bet spel staat, trekt den blik van politieke twisten af en richt dien op vragen van eer, van zelfbehoud. Daar is geen hoop meer als de vrees in ons moet wonen, dat bet hachelijke oogenblik niet den rech ten ernst ontmoet, die een krachtig bandelen doet verwachten." Van den schijn zelfs van agitatie afkeerig, zoeken de onderteekenaars niet door tal van namen zich te ster ken. Met bescheidenheid, een recht tot spreken alleen aan hunne beschou wing der feiten en aan hunne liefde tot bet vaderland ontleenend, bieden zij de uitkomst van hun overleg aan niemand ter onderteekening aan, maar richten het uitsluitend tot Zijner Ma- jesteits booge Regeering. Zij durven vertrouwen, dat de Koning weldra zal toonen bet gevaar in te zien en voor af doende maatregelen niet terug te deinzen. Een Amsterdamscb correspon dent van het U. D. verneemt dat generaal Van derHeyden Z. M. den Koning zijne diensten beeft aangebo den om weder naar Atjeb te vertrek ken, zoodra dit dienstig geoordeeld mocht worden. Uit Texel wordt gemeld Langs de kusten van dit eiland houden zich tegenwoordig talrijke scholen zeevogels op, vooral rotganzen, die zich aan de wortels van bet zee gras op de wiergaarden te goed doen. Naar men beweert, zouden bier ook reeds wilde zwanen gezien zijn. Ge woonlijk bezoeken die vogels alleen 's winters deze oorden. Naar men aan het Bat. Hbl. mededeelt, is Zr. Ms. schroefstoom- schip le kl. Koningin Emma der Nederlanden" op 28 Aug. uit de heuvels van Telok Semawé door kwaadwillige Atjebers beschoten. Gewonden en gekwetsten hadden wij niet te betreuren. Blijkens de H. Ct. zal de zaak tegen den machinist L. H. Bink, aan wiens verzuim bet op 11 Aug. jl. nabij Vogelenzang voorgevallen spoorwegongeluk geweten wordt, op Vrijdag 20 Oct., des voormiddags ten half 11 ure, behandeld worden. Door bet O.M. zijn 22 getuigen gedagvaard. In de vorige week is in een gasthuis te Amsterdam iemand gestor ven, die bet recht had jonkheer voor zijn naam te zetten en wiens vader jarenlang lid van de Staten-Generaal was. Hij drukte de voetstappen van zijn vader niet, maar ging boe langer boe meer achteruit, totdat hg eindelijk bij de Amsterdamsche Omnibus-maat schappij in dienst kwam, om de rails schoon te houden. Toen werd bij ziek en eindigde zijn veelbewogen leven in een gasthuis. De beer Volck zendt bet vol gende, bij hem te Kopenhagen ont vangen telegram vau den heer Gamel, eigenaar van het Deensche Pool expeditieschip »Dymphna" Hovgaard schrijft 22 September uit KarazeesDymphna" en »Varna" liggen naast elkander in bet ijs, open water langs de kust, hopen spoedig vrij te komen en Yennissej te be reiken, alles wel. Zooals men zich herinneren zal, is de zeeofficier Hovgaard chef der Deensche Pool-expeditie en als zoo danig commandant van de »Dymphna" terwijl op de Varna" de Nederl. expeditie verblijf houdt. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdag een opmerkelijk arrest gewezen in de bekende strafzaak tegen de vier jongelieden, die in de vorige week terecht stonden ter zake van moedwilligen doodslag op zekeren Cardozo, bediende in een tapperij in de Quellynstraat. Het Hof overwoog dat bewezen is dat de 16-jarige I. H. Stas aan voor noemden bediende een schop heeft gegeven, toen deze op straat was ge komen om hem buiten de woning te houden. Conform bet gevoelen der deskundigen, die met de lijk schouwing belast waren, verklaarde bet dat de buikvliesontsteking, waar aan de bediende twee dagen na bet bet voorval is overleden, aan geen andere oorzaak is toe te schrijven dan aan den hem alzoo toegebrachten schop. Ofschoon nu Stas de bedoeling niet heeft gehad hem te dooden, moet hij voor dat doodelijk gevolg, volgens (de wet, aansprakelijk worden gesteld. Het hem en zijn medebeschuldigden te laste gelegde gelijktijdig onge- meenscbappelijk aangrgpen van den bediende verklaarde het Hof niet bewezen. G. C. en P. J. Huger werden derhalve vrijgesproken. I. M. De Boer intusschen schuldig verklaard aan bet moedwillig toebren gen van een slag. Stas werd, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, tot een celstraf van negen maanden, de Boer tot een van 15 dagen en betaling eener geldboete veroordeeld. Te Scboorldam, gem. Warmen- huizen, is een reizend koopman, uit Huizen afkomstig, terwijl hg op de nachtboot naar Amsterdam wachtte, door de duisternis in het Noord- Hollandsch kanaal geraakt en leven loos daaruit opgehaald. Van 1 November 1881 tot 1 October 1882 zijn te Amsterdam meer 7000 processen-verbaal, of ruim 20 daags, wegens openbare dronkenschap opgemaakt. Maartje de Ruyter, weduwe van Wouter Jantjes, wonende te Purme- rend, is Woensdag door het Gerechts hof te Amsterdam schuldig verklaard aan kindermoord, voor de eerste maal gepleegd door de ongehuwde moeder. Het Hof heeft, onder aan neming van verzachtende omstandig heden, haar veroordeeld tot een cel straf van twee jaren. De vorige week begaven zich twee mannen, met een doodkist be laden, naar het huis van den heer X. te 's-Hage. Daar gekomen, bel den zij aan en verzochten de dienst meid, die open deed, de plaats aan te wijzen, waar zij de kist konden neerzetten. De meid verschrikte, maar verzekerde dat zij bepaald aan een verkeerd huis hadden aangebeld, want dat er hier geen doode aan huis was. De mannen hielden echter vol, dat de kist wel degelijk door den heer des huizes, wiens naam op de deur stond, besteld was. De meid ging naar boven en nu kwam mevrouw ook mee naar voren om de werklie den te beduiden, dat zij daar niet terecht waren. Terwijl zij echter met de mannen stonden te praten, sloeg haar eensklaps de schrik om het hart. Zonder iets te zeggen vloog zij naar boven, en zij vond haar echtgenoot dood aan den zolder han gen. Voordat de heer des huizes zijn plan tot zelfmoord had uitgevoerd, had hij alles geregeld en zelfs zijn dood kist besteld. Op het Kanaal, ongeveer 14 mijlen van den vuurtoren van Eddy- stone, heeft Maandagmorgen een aanvaring plaats gehad tusschen het stoomschip »City of Antwerp," van Workington naar Antwerpen, en de »Constantia," van Bremen naar New-Orleans. Beide vaartuigen zijn gezonken. De stoomboot »St. John" is te Cardiff aangenomen met de bemanning der »Constantia" en den kapitein, twee matrozen en een stoker van de »City of Antwerp." Omtrent de overige bemanning van dit vaartuig wordt niets bericht. Een vreeselijke storm, zoo voor spelt een Amerikaansch weerkundige, Dr. E. Stone Wiggens, die ook den jongsten storm in Amerika voorspeld heeft, zal in Maart a. s. in Indië, het zuiden van Europa, Engeland en vooral ook op het vasteland van Noord- Amerika woeden. Hg zal het eerste waargenomen worden in het noorden van den Stillen Oceaan en den Hen Maart de meridiaan van Ottawa pas- seeren. Schepen, die kleiner zijn dan booten van de Cunard-lijn, zullen hem niet kunnen weerstaan. Dr. Wiggens dringt bij de Regee ring op de noodige voorzorgen aan, en raadt allen belanghebbenden, op hunne hoede te wezen, anders zullen honderden menscheulevens en millioe- nen dollars verloren gaan. Zijn profetie moge al of niet bewaar heid worden, zijn waarschuwing is ten minste tijdig genoeg. In een menagerie te Luik werd onlangs een vrouw, die dicht voorbij het hok van een der koningstijgers ging, door het dier bij den schouder gepakt. Gelukkig was zij dik gekleed zoodat de klanw van den tijger baai- niet deerde, evenmin als de pogingen die hij deed om haar te bijten. Zg kon zich echter niet losmaken, en het dier trok haar met onweerstaanbare kracht nader, en sloeg reeds zijn an deren klauw naar haar uit, toen twee oppassers de vrouw te hulp kwamen. Een der mannen trachtte de poot van den tijger vast te houdende andere sloeg hem met vuisten op zijn bek, maar hij liet niet los, en toen men eindelijk de inmiddels flauw gevallen vrouw met geweld losrukte, hield de tijger nog een stuk van haar kleederen in zijn klanw. Een zijner poo- ten was bij den weerstand dien hij bood gebroken. Onder de bezoekers van de mena gerie had zich, naar aanleiding van het gebeurde, het gerucht verspreid, dat de tijger losgebroken was, en bij de paniek, hierdoor veroorzaakt, werden verscheidene personen ge kwetst. Twee groote juweelendiefstal- len zijn onlangs te Londeu bijna op denzelfden dag gepleegd. De een werd volvoerd in den winkel van den juwelier Attenborough, in het Strand. Namens dezen, kwam onlangs bij de juweliersfirma Well- by een man eenigejuweelen opzicht vragen. Men had daar eenig wan trouwen tegen hem, daar men hem niet kende als een bediende van At tenborough met wien de firma veel zaken deed maar toen hij verklaarde reeds geruimen tijd daar in dienst te zijn, en als bewijs een adres kaart van de firma vertoonde, gaf men hem voor een bedrag van 500 aan kostbaarheden mede. Een der bedienden van de firma Wellby zou hem echter naar het Strand verge zellen, en zij reden in een cab daarheen. Voor het huis van Attenborough stapte de man uit, ging den winkel binnen, waar hg, zooals de bediende van Wellby van uit de cab zag, met den patroon sprak. Toen kwam hij terug, nam de juweelen van den jonkman over, ging er mee den winkel iu, en de bediende ging volkomen gerustgesteld naar zijn patroon te rug, om te vertellen, dat alles in orde was. Maar in den winkel van Atten borough had de man naar zekeren Mr. Hamilton gevraagd, die hem daar zou komen sprekentoen hij vernam dat die Heer er nog niet geweest was, besloot hij, hem daar te wachten, en liet zich zijn pakje uit het rijtuig geven. Het duurde echter lang voor de Heer Hamilton kwam, en de man ging heen, om later, zooals hij zei, nog eens terug te komen, maar men wacht hem nog altijd te vergeefs. Weldra kwam het tot een ver klaring tusschen de heide firma's, en het bleek nu, dat de Heer Wellby op een bijzonder listige manier be stolen was. Van den dief is geen spoor gevonden. Een ander juwelier, Gompertz, in Hatton Garden, werd bestolen door twee beeren, die hem een aanbevelings brief vau een zijner principalen te New-York vertoonden en hem, naar zij zeiden, eenige zeldzame diamanten wilden verkoopen. Zij logeerden in het Grana Midland hotel, gingen zeer vriendschappelijk met den juwelier om, maar schenen geen haast te ma ken met de zaken. Eindelijk echter zou men daartoe overgaan, en men kwam overeen, dat de koop voor 1000 p. st. gesloten zou worden. Gompertz ging met het geld naar het

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1