T VLIESEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1011. Dinsdag 24 October 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BmrcauiSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AdLvortentlên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. In dit nommer hebben we aanvang gemaakt met de keurige roman „Hoogmoed komt voor de val," die, zoo wij hopen, door onze lezers en lezeressen met belangstelling zal worden gevolgd. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 24 Oct. 1882. Zaterdag 21 October gaf de zangvereeniging »Euterpe" in het lokaal Musis Sacrum hare tweede zanguitvoerieg. De koren werden uitmuntend uit gevoerd, terwijl aan de dames H. V., C. T. en H. T. een woord van hulde toekomt voor hare vrij goed genu anceerde voordrachten. Tot slot werd 't tooneelstukje »de Dagbladschrijver," met, voor dillet- tanten, goed succes opgevoerd. De herhaalde applaus zullen voor zeker voor de leden dezer nog jeugdige vereenigiug een aansporing ziju, om, onder hunnen bekwamen onderwijzer, den heer W. Kuyk, steeds vooruit te gaan in de edele zangkunst. Een zeer geanimeerd bal besloot den avond, die nog lang bij velen in aangename herinnering zal blijven. Zooals reeds gemeld is, zal het op 16 November a. s. 50 jaar geleden zgn, dat de vice-admiraal R. L. De Haes, directeur en commandant dei- marine alhier, zijne militaire loop baan begon als adelborst aan het Koninklijk instituut voor de Marine te Medemblik. Wij laten hier thans volgen eenige bijzonderheden uit de loopbaan van dien vlagofficier. Ge boren te Zutfen op 13 April 1818, werd bij den 16en November 1832 geplaatst aan het Instituut en op 1 October 1836 benoemd tot adelborst le kl. bij de Kon. Ned. Marine. Na op 28 Nov. 1840 bevorderd te ziju tot luit. t/z. 2e kl. en op 1 Januari 1852 tot luit. t/z. le kl., werd hij op 19 Februari 1860 kapt.-luit. t/z. en op 1 November 1867 kapt. t/z. Op 1 Juli 1875 volgde zijne be noeming tot schout bij nacht en op 16 Aug. 1879 benoemde de Koning hem tot zijn tegenwoordigen rang. Bij kon. besluit van 14 September 1859 benoemd tot ridder der Mili taire Willemsorde 4e kl., volgde op 18 Februari 1861 zijne bevordering tot Ridder der 3e kl., en werd bij op 12 Oct. 1869 benoemd tot Ridder van den Nederl. Leeuw, nadat hem op 7 October van dat jaar bet Eere- teeken met de gesp was toegekend, alles tengevolge van zijn gedrag bij verschillende expeditiën in de over- zeesche bezittingen, waar hij ongeveer 20 jaren van zijn diensttijd doorbracht. Achtereenvolgens werden door hem verschillende commandementen van Zr. Ms. oorlogsbodems waargenomen, totdat bij 1 November 1874 werd belast met de betrekking van Direc teur en commandant der Marine te Hellevoetsluis en 16 Augustus 1879 werd geroepen tot diezelfde betrekking alhier. Bij beschikking van don Minis ter van marine van 21 dezer, n°. 52, is de gouden medaille voor 50 jaren eerlijken en trouwen militairen dienst toegekend aan den onderbofmeester bij bet Kon. Instituut voor de ma rine W. E. Van den Ordelden ziekenoppasser en den verbandmeester le kl. bij bet hospitaal der marine J. Firet en J. Klaverstein, van hier. Bij koninklijk besluit van 20 dezer is benoemd bij den plaatse- lijken adjudant alhier, de kapitein jbr. E. A. D. E. van Frankenberg en Proschlitz, van bet 4de regiment in fanterie. Zr. Ms. wachtschip alhier, onder bevel van den kapt. ter zee E. L. baron van Heeckeren van Walien, werd beden geinspecteerd door den vice-admiraal R. L. De Haes, direc teur en commandant der marine deze inspectie beeft éénmaal per jaar plaats en daarbij zijn tegen woordig alle op andere vaartuigen dan dat wachtschip gedetacheerde officieren en verdere schepelingen, geen soms een bemanning van 700 personen uitmaakt. De stafmuziek van de marine voerde daarbij eenige stukken uitbet ge heel verwekte veel bedrijvigheid door manoeuvres enz. die door de equi page werden uitgevo.erd. Zr. Ms, schroefstoomschip 2de klasse Marnix, liggeude alhier, wordt bestemd voor tochten buitengaats, van korten duur. Door Belgische bandelaars wordt sedert eenige weken veel handel ge dreven in mosselen. Wekelijks wor den ongeveer 200 balen alhier op den trein geladen en meerendeels naar Parijs vervoerd. Aan de visscbers wordt ongeveer 50 cents per baal be taald. Bij Zr, Ms. besluit van 16 dezer is aan den gepensionneerden opper- scbipper in bet vaste korps dek- en onderofficieren, J. J. Sickman vergun ning verleend tot bet blijven dragen van de uniform, aan zijne qualiteit verbonden. De oudste bewoonster van Schier monnikoog is Zaterdag overleden in den ouderdom van 102 jaar en ruim twee maanden. Zij was nooit ziek geweest en tot op bet laatst van haar leven in 't bezit van al bare vermogens. - Als een bijzonderheid kunnen we mededeelen, dat volgens ontvan gen telegram uit New-York, de stoom boot »Castor," van de K. N. Stoom bootmaatschappij, kapt. Visser, de reis tnsscben Amsterdam en New-York in 17 dagen heeft afgelegd. De boot vertrok van Amsterdam 27 Sept. en arriveerde Zaterdag 14 Oct. Vrijdag stond voor de rechtbank te Haarlem terecht de machinist Bink, die den trein heeft bestuurd, waarmede bet spoorwegongeluk te Vogelenzang is gebeurd op 11 Aug. De eiscb van den officier van justitie is veroordeeling van den beklaagde tot 9 maanden celstraf. Uitspraak 26 October. Te Amsterdam is een vrouw wegens openbare dronkenschap ver oordeeld tot 14 dagen gevangenis straf, om daarna opgezonden te worden naar een der rijksgestichten, voor den tijd van één jaar. De beer M. J. Vierling, te Scbeveningen, die bij bet Ministerie van Marine een plan inzond tot bet lichten van de Adder," beeft zich Zaterdagmorgen 9 uur, op last vau den Minister van Marine, aan boord van de »Naerebout" begeven tot na dere bespreking van zijn plan. Met een boot werd de heer V. te Scbeve ningen afgehaald en gebracht ter plaats waar de Adder" gezonken is. Door de hevige deining der zee bad men echter niets kunnen uitvoeren. Zoodra de verlichting-toestellen uit Parijs zijn ontvangen, zou men op nieuw aan bet duiken gaan. In Amsterdam overleed onlangs een eenvoudige doch zeer gefortu neerde Noordbrabantsche juffer, ge logeerd bij hare kleindochter, aan herhaling van beroerte. De practi- seerende geneesheer raadde de familie aan om de zieke, die altijd onafscheide lijk in baren baaien rok lag, van dit benauwend kleedingstuk te ont doen. Tot verbazing der familie vond men dien rok gevuld met effecten, rondom ingenaaid. (U.D.) Nader wordt omtrent bet on geluk te Kampen gemeld De 21-jarige zoon van liet lid der Eerste Kamer C. is leerling van de 6e klasse van bet gymnasium alhier en woont op kamers bij juff. Van Gelder, modiste. De kamer moest beden wordeu gedaan" en de vrouw des huizes droeg de zorg daarvoor op aan Dora Seis, een 16-jarige dienst bode. Na afloop barer taak kwam bet meisje beneden en zeide iu den winkel, dat alles in orde was, maar dat zij bet stof niet bad durven af nemen van het boekenrekje, omdat daar een pistool op lag. Een help ster van mejuffr. Van Gelder, mejuffr. v. A., zeide lachend »daar zal ik je wel aan helpen," ging met Dora naar boven, nam den met 5 patronen ge laden revolver van het boekenplankje maar liet bet wapen vallen. Onbe kend met de inrichting, raapte zij het pistool op onhandige wijze op. Het schot ging af en trof de ongelukkige dienstbode, die zonder een woord te uiten neervielkrampachtig den arm sloeg om den poot eener tafel en na een paar seconden overleed. Uit het visum repertum, opgemaakt door dr. Huber, blijkt, dat de kogel is gedrongen door het slaapbeen en de dood oogenblikkelijk moet zijn ge volgd. Het lijk ligt in een zaal van het ziekenhuis reeds 3 uren na dezen onwilligen manslag bad de instructie plaats vanwege de rechtbank te Zwolle. Aan boos opzet valt bij dit ongeluk kig voorval niet te denken. Mej, v. A., die misschien nog meer te bekla gen is dan baar ongelukkig slachtoffer, is radeloos. De bierbrouwersknecbt van J. Holten te Kessel (Limburg) bad bet ongeluk in den ziedenden bierketel te vallen en, ofschoon dadelijk daaruit gered, is bij eenige uren daarna aan de gevolgen overleden. In Uganda is de veelwijverij alge meen. Van den koning af, die 7000 vrouwen beeft, tot den armsten boer geeft ieder zich aan veel wij verij over en de gevolgen er van zijn, dat aan de zeden in Uganda niet veel meer te bederven valt. Een vrouw is een waar handelsartikel,dat stijgt of daalt naar gelang van vraag, Moorden zijn aan de orde van den dagwie bet niet meer met zijn vrouw kan vinden behoeft niet te scheiden, bij slaat baar eenvoudig dood. Aan de vrouw is dit recht niet toegekend. Prettige zeden Eenzendings-stoomboot, »Peace" genaamd, ligt in de Thames gereed tot vervoer naar Afrika's Westkust. Zij is een geschenk vau den beer Artbingtou, te Leeds, aan de Baptist Missionary Society, en is bestemd voor den zeudingsdienst op den Kongo. Om baar te vervoeren, breekt men baar in 800 stukken. Deze worden verscheept naar den mond van den Kongo, en van daar door 800 negers nog 300 mijlen verder gedragen, tot Standley Pool, waar de zendelingen ze weder ineen zullen voegen. Uit Parijs verneemt men, dat de mode der booge bakken in den jongsten tijd aan bet afnemen is De bakken mogen thans niet hooger zijn dan 1/a a 1 duim. Bij deze gelegenheid vermeldt men wat men dezer dagen iu een buiten- landsch blad las, namelijk, dat de pijn in den rug, die tegenwoordig niet, zelden bij vrouwen en meisjes voorkomt, en die vooral bij het gaan zich zeer doet gevoelen, alleen toegeschreven moet worden aan bet dragen van booge en te veel naar bet midden vau den voet over hellende bakken. Bij proefnemingen moet zijn gebleken, dat de pijn vau lieverlede ophield, wanneer deze mar telwerktuigen der voeten werden af- Voor twee jaren, toen de Agra rische agitatie in Ierland baar top punt bad bereikt, werd op miss Ellard, een rijke grondeigenares in New-Sow- nellaed, geschoten, maar zoowel zij als baar koetsier ontkwamen aan bet moordend lood. Kort daarop vroeg de dame politiebescherming aan, bet- welk baar werd toegestaan zij kreeg twee konstabels in buis. Een dezer konstabels, genaamd Sbeeby, kweet zich op zulk een aangename manier vau zijn taak, dat de dame besloot zich voor altijd onder zijn hoede te stellen. Met andere woorden, de jonge rijke en scboone miss heeft hem haar band gereikt en de konstabel is nu de gelukkige bezitter van een scboone vrouw eu eigenaar van landgoederen, die hem jaarlijks tien duizend pond ster ling opleveren. Als een staaltje van de verre gaande onbeschaamdheid waarmede de h o p b i 11 e r-b umbug ook iu Engeland gedreven wordt, kan de volgende advertentie dienen in dn Daily News Damesgij kunt, wanneer gij ziekelijk zijt, uwe huid niet blank, uwe wangen niet rozig, uwe oogen niet glanzend maken met al de cos- metieken eu schoonheidsmiddelen vau Frankrijk. Maar niets zal u zulk een rijk bloed, zulk een goede ge zondheid, kracht en schoonheid ver schaffen, als het bopbitter. Een proef neming strekt tot onfeilbaar bewijs," Het jonge meisje, dat bij den schoonheidswedstrijd te Buda-Pestden eersten prijs behaalde, zal indien zij daartoe lust gevoelt, door den direc teur van bet Tbéatre des Variétés te Parijs geënganeerd worden om tefi- gureeren in een stuk, waarin ook een revue des nations voorkomt. De voor waarden zijn voor de figurante waar lijk niet onvoordeeligzij ontvangt maandelijks duizend franc, benevens reis- en verblijfkosten voor baar en een tweede persoon, die baar zal vergezellen. Als die buitengewone schoonheid voor het meisje maar niet noodlottig wordt. Voor de rechtbank te Parijs staat op het oogenblik een man te recht, die het op 't gebied van op lichterij tot een fabelachtige hoogte gebracht beeft. In 1865 werd bij bij verstek tot tien jaren dwangarbeid veroordeeld. Dit verhinderde hem echter niet om van dien tijd af, dus 17 jaren lang, te Parijs te blijven wonen, waarvoor bij onder verschillende namen nog een tiental malen gevonnisd werd, zonder dat de politie hem ooit in banden beeft kunnen krijgen. Hij leefde te Parijs als een groot heer en sedert drie jaren bad hij bet plan opgevat een maatschappij te stichten, die tot doel bad de exploi tatie van wijnbergen in bet zuiden van Frankrijk. Alvorens zijn nieuwe zaak te be ginnen, bezocht bij verschillende de partementen en bad zich daar in verbinding gesteld met verscheidene notarissen, die hem den aankoop van buitenplaatsen, kasteelen, landerijen wijnbergen enz. vergemakkelijkten. Een enkele dezer eigendommen bad de niet onaanzienlijke waarde yan acht tonnen gouds en de notaris, die bij dezen koop handelend voor hem optrad, schoot hem f 75,000 voor registratiekosten, enz., enz., voor. Toen de verkoopen geregeld geschied waren, vroeg en verkreeg Pierre Som mier, dit was zijn eigenlijke naam, een zeker uitstel van betaling. Door dit uitstel hoopte bij in de ge legenheid te zijn geld bij elkaar te krijgen, om de verschillende goederen te betalen. Intusscben bad bij de verkoopakte reeds in ziju bezit, waardoor bij in staat was belangrijke hypotheken op zijn eigendommen te nemen. Ongelukkig kon bij echter geen geld genoeg bijeen krijgen en toen de tijd van betalen daar was, viel hij door de ben. De grondeigenaars, die nu gemerkt hadden, dat zij door een bandigen schurk waren opgelicht, zochten door een proces weder in bet bezit hunner goederen te komen. Doch dat ging niet zoo gemakkelijk als men hoopte, daar de hypotheek banken, die meer dan twee-en-een-half millioen hadden voorgeschoten en de notarissen, die eveneens groote voor schotten hadden gedaan, zich eveneens in bet proces mengden. Eerst in den loop van dit proces beeft men gemerkt, dat Pierre Som mier nog tien jaren dwangar beid te goed bad en deze keer is men gelukkiger geweest eu beeft men hem gevangen genomen. Daar zijn straf na twintig jaar, verjaard zou zijn geweest, bad hij slechts nog drie jaar uit de banden der politie moeten blijven om baar niets meer schuldig te zijn. Nn is dat andersbij zal moeten beginnen met tien jaren dwangarbeid om daarna een reeks van meer of minder harde gevauge- nisjaren door te maken. Werkelijk een opwekkend vooruitzicht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1