'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1013. Dinsdag 31 October 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BnreauSPOORSTRAAT ca ZUIDSTRAAT. Advertentiën. van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 31 Oct. 1882. De bemanning van den loodskotter No. 3, waarvan tot heden nog niets is bekend, bestond uit Schipper J. Zwartzeeloodsen J. Drijver, J. van Seelt Koningstem, H. Ran, A. Yos en K. Kok Jz., kweekeling le kl. S. Grimme, id. 2e kl. C. Kok, en matrozen K. Kok en S. Snel, allen alhier woonachtig. Yan den loodskotter No. 5, is de zeeloods J. Kunst in den storm van Dinsdag jl. door een stortzee over boord geslagen en jammerlijk om gekomen. Kunst laat een ziekelijke weduwe en 6 kinderen achter. Acht van de elf omgekomenen van het loodspersoneel waren gehuwd en laten even zoovele weduwen en te zamen 31 kinderen achter. Vrijdagmiddag is alhier nog binnengebracht door de Engelsche stoomboot Chipcliase," het op zee verlaten Engelsche barkschip Jane," geladen met steenkolen, hetwelk reeds door Engelsche visschers was in be zit genomen. Het schip *Hudiksvall," kapt. Bjjlundalhier binnengebracht, is door duikers onderzocht, die hebben bevonden, dat het onderste achter deel van het schip tot aan de be zaansmast geheel weg is. Yarmouth, 27 October. De ge zagvoerder en een man van het op zee verlatene en te Nieuwediep bin nengesleepte schip Victoria" van Dantzig, met hout naar St. Lucie, is geredacht man zijn verdronken. Aan den inspecteur der Holl. spoorwegmaatschappij te Haarlem, den heer R. H. F. Ronte, die voor eenige dagen naar Amersfoort is vertrokken, zijn namens de ambte naren en beambten zijner afdeeling, twee prachtige salonfauteuils aange boden, met een album, bevattende de namen der deelnemers aan dit blijk van sympathie. Gevolmachtigde experts van de assurantie hebben het Italiaansche barkschip »Andrea Spezia" onder zocht. Volgens het gevoelen van visschers zou 't schip niet gemakke lijk van den rug zijn af te brengen, doordien 't op die plaats loopend zand is. - Texel 28 October. ij laag water heeft men op het wrak, dat bij de haven tegen den Zeedijk ligt, dezen naam ontdekt Laurine Thur," waarschijnlijk was het verongelukte schip nog nieuw en ichijnt een schoener of brik geweest fce zgn, wellicht een Noordduitsch vaartuig, 't welk met lijnzaad was be laden- Geestemunde, 27 Oct. Kapt. Spliedtvoerende het stoomschip Wandrahm," alhier heden van Na- jasaki aangekomen, rapporteert 25 dezer, in de Noordzee op 51° 21' N. Br., 1° 47' O. L. gepasseerd te zgn, een gekenterd vaartuig, hebbende de grootte van een schoener en zijnde bodem niet gekoperd den vol genden dag op 52° 26'N. Br. 2° 50' 0. L. het wrak van een schoener, gesleept door vischersvaartuigen, had fokkemast, boegspriet en top van den grooten mast verlorendenzelfden dag op 53° 3' N. Br., 3° 34' O. L. de wrakken van twee schepen, waar van het eene bleek te zgn het bark schip »Wobongo," zijnde geheel machteloos en drijvende op de lading, terwg'1 't andere was van een schoener, zwart geschilderd, die zeilen en sten gen had verloren. Beiden werden eveneens door visschersvaartuigen In de Noordzee is door Sche- veningsche visschers gezien een Kat- wgksche bom, behoorende aan den reeder N. Haasnoot Nz., zonder mast en in ontredderden toestand. Van Katwijk is te Scheveningen bericht ontvangen dat een matroos van een Scheveningsche schuit ree der J. Den Duik, stuurman S. v. d. Zwan over boord is geslagen en verdronken. Men verkeert ingroote ongerust omtrent het lot van de equipage eener schuit, toebehoorende aan den reeder W. 0. Korving, stuur man P. Baak Sr. Men vreest het ergste, daar door de bemanning van een Scheveningsche schuit, die Zater dagnacht aankwam, een joon en eenige stukken hout, aan het bewuste vaar tuig behoorende, nabij Texel zijn op- gevischt. Van 140 a 150 Schepen van de Scheveningsche vloot werd na den storm nog niets vernomen. Het af brengen van het op het Balgzand gestrande schip »Andrea," zal openbaar worden aanbesteed. Uit Urk wordt van 25 October gemeld Heden namiddag ontvingen wij het treurige bericht dat een onzer vischschuiten werd omgeslagen,waarbij de 3 opvarenden jammerlijk verdron ken. Twee dezer verongelukten wa ren vader en zoon, beiden weduw naars. De vader was ongeveer 65 jaar, de zoon en de knecht ieder 24 jaar oud. De schipper laat een kind van ongeveer een jaar na. Verder zijn 2 onzer vischschuiten gestrand, waarvan echter de bemanning is ge red, en van nog 4 anderen heeft men geen zekere berichten. - Uit Pernis wordt gemeld Omtrent het ongeluk, de sloep »Saturnus," stuurman L. Van Veelen, overkomen, wordt nog het volgende ge meld Toen de sloep Dinsdagochtend het gat te Grimsby binnenliep, kwam on verwachts een vliegende storm op zetten, welke gepaard ging meteen zwaren slagregen. De bemanning, niets meer kunnende zien, liet de sloep ten anker komen, waarbij de kabel brak en het anker verloren ging. Het vaartuig, nu aan de gol ven prijs gegeven, werd tegen een losgeraakte bark geslingerd, waarbij het groote schade bekwam, zóó zelfs dat men voor zinken vreesde. De bemanning sprong op de bark over, waarbij de stuurman een been brak. Bij een tweeden stoot werd een touw overgeworpen, hetwelk de stuurman zich om het lijf bond, in zee zich stortte en zoo op de bark werd trokken. Twee stoombooten gingen uit om de sloep te zoeken, die dan ook gevonden werd, en nu als wrak in het dok te Grimsby ligt. De hulp, van Engelsche zeelieden ondervonden, wordt zeer geroemd zoomede de verpleging die de stuur man in het ziekenhuis te Grimsby vindt. Schipper M. Roos van Scheve ningen deelt mede, dat hij in de storm van de vorige week twee schepen, waarvan de equipages om hulp riepen, doch door den storm was het hem onmogelijk bij hen te komen de booten dier schepeu hingen langs zijde en het scheen dat de equipages door den storm het niet durfden wagen die los te maken. Een weinig tgds daarna zag men het eene schip na het andere zinken en kwamen de equipages in de golven om. Hij was door verschillende scheeps goederen heengekomen, zooals luiken en een spil van een schuit, zoodat men voor één schuit vreest. Uit Elburg wordt gemeld De turfpraam van schipper L. Na gelhout, die Dinsdag jl. tengevolge het stormachtige weder, tusschen Harderwijk en Elburg, omsloeg en waarvan men met moeite den schip per, diens arouw en knechts heeft kunnen redden, werd hier Vrijdag nacht aangebracht, aan boord hebben de de lijkjes der 2 oudsten, van 7 en 5 jaar, terwijl het jongste kind, oud 2 jaar, vermoedelijk in de golven is omgekomen. Hartverscheurend moet de toestand der ouders zijn, die in een oogwenk hunne drie kinderen verloren, tot wier redding zij niets vermochten te doen. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het lichtschip Terschellingerba iik ten gevolge van den storm van 24 dezer, ongeveer een mijl van zijn station is verdreven en in 20 meter 13,5 vadem) water ten anker ligt. In verband met de aankondiging van 25 Maart 1881, is het draailicht gebluscht, en voert het lichtschip alsnu, bij nacht, twee vaste roode lantaarnlichten, een voorop en een achterop en bij dag aan den grooten top boven den zwarten bol, een rooden standaard. Maatregelen worden genomen om het lichtschip tot het ondergaan der noodige voorzieningen zoo spoedig mogelijk binnen te halen zullende van de herplaatsing nader aankondi ging geschieden. Was de dam van Ameland naar den vasten wal pas weer hersteld, door den storm van 11. Dinsdag zijn er weer twee nieuwe gaten in ge- gen, het grootste van wel 60 m. Het recherchevaartuig, dat er door voer, kon met een boom van 24 voet geen grond krijgen. Op den 8 November zal in een der lokalen van het Departement van waterstaat worden aanbesteed het maken van gebouwen en eenige an dere werken op de stations Hooi;n en Avenhorn van den spoorweg Zaan damHoorn. Het geheele werk moest voor de eerste maal geheel voltooid worden opgeleverd vóór 1 Mei 1884. Het bedrag der begrooting is f269,970. Het rapport der commissie, door den Koning benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de ramp met den rammonitor Adder," is jl. Donderdag aan Z. M. aangeboden. Vanwege het departement van marine zal hét ver slag worden gedrukt en openbaar gemaakt. Te St. Pieter, nabij Maastricht, zijn twee kinderen van 4 en 5 jaar op een erbarmelijke wijze omgekomen. Door het vuur vatten van het bed, waarin zij sliepen, is het eene kind verbrand en het andere gestikt. On voorzichtigheid en nalatigheid schij nen tot dit ongeluk aanleiding te hebben Weggeloop en! Emma Stockey, oud 31 jaar, huisvrouw van Daniël van Os, heeft heimelijk de gemeenschappelijke woning te Utrecht verlaten. Gerrit Dirksen van den Bosch, te Leiden, is van daar stil weggegaan, zijn vrouw er achterla tende. Czarl Wüttenberg heeft in den nacht van 20 op 21 October heimelijk de woning van zgn mees ter, den heer Traag, photograaf te Delft, verlaten. Hg heeft van deze een paar jassen en een horloge medegenomen. Een vijfjarig knaapje, te Parijs, een aanvallig kind op het oog, werd dezer dagen door zgn moeder voor den commissaris van politie en ver scheidene geneeskundigen gebracht. Het kind was akelig onhandelbaar, woest en bloeddorstig. Het had reeds herhaalde malen getracht zgn een jarig broertje te dooden en verklaarde, als hg groot en sterk genoeg was, zijn moeder te zullen vermoorden. De uitkomst van het onderzoek was, dat de moordlustige kleine naar een krankzinnigengesticht werd gebracht. Naar men uit Siërra Leona bericht, zijn de Engelsche zendelin gen John en Williams, die met hunne vrouwen terechtstonden wegens den moord van een jong meisje, tot dwangarbeid veroordeeld, en wel Williams en zijn vrouw tot 20 jaren, John tot IS1/2 jaar en zgn vrouw tot 2 jaren. Zooals wij reeds meedeelden, heb ben de veroordeelden het vermoorde meisje met nog een ander, dat even als zij uit den dienst van John was weggeloopen, bijna ongelooflijk wreed mishandeld. Zij bonden beiden rug aan rug, geeselden hen onbarmhartig lieten hen toen in den brandenden zonneschijn liggen en wreven de wonden met peper in. Een der arme slachtoffers bezweek aan de gevolgen van die pijniging, 't andere bleef in leven. In de straten van Nicolajew heeft een bloedig gevecht plaats ge had tusschen de matrozen der daar liggende oorlogschepen en de soldaten van het garnizoen, die reeds herhaal de malen twistten en kloppartijen hadden. De matrozen drongen de soldaten naar de kazerne terug, waar de wacht hebbende officier bevel gaf alarm te slaan en zijn manschappen met ge velde bajonet op de matrozen liet indringen. Te vergeefs trachtten de toegesnelde hoofdofficieren, admiraals en generaals, de rust te herstellen. Eerst na een langdurig gevecht, waar in aan beide zijden vele mannen vie len, gelukte het hun de aanstokers van de ongeregeldheden in hechtenis te doen nemen. Ruim 50 soldaten en matrozen werden zwaar gewond en 8 doodelijk. Daar de stad in staat van beleg verkeert, zullen de schul digen zeker door den krijgsraad streng gestraft worden. Een machinist, behoorende tot het personeel van den Pennsylvanïa- spoorweg in Noord-Amerika, heeft Zondag 22 Oct. door een buitenge woon moedige daad het leven van ruim 600 personen gered, die zich bevonden op den door hem bestuur den trein. Terwijl deze met een snelheid van 35 Eng. mijlen per uur voortijlde, opende de stoker de deur van den haard. De sterke tocht, daardoor in den haard ontstaan, deed de vlammen naar buiten slaan, zoodat in een oogwenk de tender in brand stond, tengevolge waarvan machinist en stoker hun heil in snelle vlucht moesten zoeken. Voort holde de locomotief in ongetemde vaart, die voortdurend vermeerderde, naar ge lang de brand in den tender toenam. Weldra moest, naar men onderstelde, de gansche trein in vlammen staan. Onder de reizigers heerschte de vree- selijkste angst. Uit den wagen te springen stond gelijk met een wissen dood wie bleef moest in de vlammen omkomen. De machinist begreep, dat hij de eenige man was die redding kon aan brengen, maar om dit doel te bereiken moest hg door een zee van vuur gaan om den locomotief te bereiken en dien te doen stilstaan. Hg be proefde het stoute feit, waagde zich in den vlammenden gloed, klom over den brandenden tender en bracht den locomotief tot stilstand. Toen de reizigers zich in allerijl uit de waggons hadden verwijderd, vonden zij den machinist in den waterbak. De kleeren waren hem aan 't lijf verbrand, zgn gelaat was verminkt, zijn handen op gruwelijke wijze geschroeid en zgn gansche lichaam in een woord der wijze door de vlammen aangetast, dat op sommige plekken het vleesch was weggebrand. Doodelijk verzwakt, bijna bewus teloos werd hg naar het ziekenhuis gevoerd. Daar vernam men, dat de patiënt in hoogst gevaarlijken toe stand verkeerde, zoodat er weinig hoop op zijn herstel werd gekoesterd. Wat den brand betreft, waardoor locomotief en tender waren aangetast, deze kon gemakkelijk worden gestuit, nadat de trein tot stilstaan was ge bracht. Naar de uitdrukkelijke verklaring, door allen afgelegd, die zich op ge- melden trein bevonden, zgn zg hunne redding alleen aan den heldenmoed des machinisten verschuldigd. Zijn naam is Joseph A. Sieg. Men klaagt over de emancipa- tiezucht der tegenwoordige vrouwen de Eva's moesten zich niet zoo doen geldenVroeger was dat anders toen was de vrouw huismoeder, huis houdster, slavin,in één woord vrouw. Ja, die oude tijd Maar een enkele maal deden ook toen de vrouwen zich wel eens geldenOf wat dunkt u van den vrouwendag," die in het laatst der 17de eeuw in eenige dorpen in den Elzas bestond? Dan kwamen er vrouwen op de markt samen, de meesten gemaskerd en alle

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1