5 T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1015. Dinsdag 7 November 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT <fc Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 7 Nov. 1882. Door de directie der marine alhier werd Vrijdag aanbesteedhet leveren van versch vleesch, wit brood, groenten, aardappelen, bier en melk ten behoeve van het marine-hospi taal alhier de aardappelen over het tijdvak 1 Januari tot Juni 1883 en de overige artikelen gedurende het jaar 1883. Laagste inschrijver voor versch vleesch was A. Keet alhier ad. f 85.90 per 100 kilovoor wit brood J. De Boer alhier ad. f 16.75 per 100 kilo voor groenten C. Postma alhiervoor aardappelen C. Postma alhier ad. f 2.22 per 50 kilo voor bier P. De Graaf alhier ad. f8.40 per 100 liter en voor melk de wed. J. De Moei alhier ad. f3.99 per 100 liter. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram heeft Zr. Ms. schroefstoomschip Bonaire," ouder bevel van den luit. t/z. Ie kl. jhr. H. M. Van der Wijck, den 4en dezer de reede van Port-Said verla ten, koers stellende naar Malta, ter opvolging zijner bestemming naar Nederland. Aan boord van Zr. Ms. schroef stoomschip »Marnix" alhier, zullen op de schoorsteenen van de kombuis en distilleerketel proeven worden ge nomen met roet- en vonkenvangers, zooals ze reeds in gebruik zijn bij de Duitsche marine. Het wrak van het stoomschip »Gulf of Panama" heeft jl. Zaterdag in publieke veiling opgebracht f130. Kooper de heer J. Abbenes. Z. M. heeft aan den gewezen wachter bij 's Rijks kustverlichting te Kijkduin K. Duit, uit hoofde van lichaamsgebreken, ontstaan in de uit oefening van met gevaar gepaard gaande dienstverrichtingen, toegekend een pensioen ten laste van den Staat van f 296 's jaars. De minderen geëmployeerden van 's Rijkswerf hebben in de vorige week in een vergadering het plan bespro ken tot oprichting van een onderlinge hulpkas of fonds om aan weduwen van hen of van werklieden een weke- lijksche uitkeering te kunnen doen. Dit plan verdient toejuiching en wen- schelijk is het voorzeker, dat het doel, hetwelk men beoogt, zal bereikt wor den zich zelf te helpen is beter, dan wachten op de uitkomst van de reeds lang verkondigde stelling: »dat het noodig is." Eensgezindheid echter is hoofdzaak om die nuttige zaak daar te stellen. Naar men verneemt, zal in de eerste dagen van December a. s. een transport van ongeveer 50 vuurstokers der Nederlaudsche zeemacht naar Oost-Indië worden uitgezonden. Naar men verneemt, zal in het begin van Januari a. s. een transport mariniers naar Oost-Indië worden uitgezonden. Uit Kopenhagen seint men het volgende ernstige bericht aan den Lon- denschen Standard." Een telegram uit Archangel gedateerd 8 October rapporteert, dat de Samoyeden verklaren het wrak van een groot schip bij Wai- gat-Eiland ontdekt te hebben. Men vreest, dat het schip de Dymphna van de Deensche arctische expeditie is. Gelijk men weet, waren de Dymphna en de Varna bezet in het ijs bij den ingang van de Karische Zee. Bij het Kon. Ned. Meteor. Instituut te Utrecht is van liet vinden van een groot wrak bij Waigat-eiiand, waar van een telegram uit Kopenhagen aan de Londensche Standard mel ding maakte, niets bekend, en daar de heer Gamel uit eigenaar van de Dymphna, alle zonderheden zijner expeditie onmid dellijk overseint, kan men het be richt dat dit schip vergaan zou zijn, vooreerst nog onder de losse geruchten rangschikken. In verschillende garnizoens plaatsen bieden zich in de laatste da gen meer dan gewoonlijk personen aan voor vrijwillige dienstneming. De weinige werkzaamheden, in ver band met sommige verbeteringen in den militairen stand, worden als oorzaken daarvan besshouwd. De juiste titel van debetrek king, waartoe de sergeant Musquetier door den Koning aangesteld is, schijnt te zijnsecretaris van Zr. Ms. parti culier domein Oranje-Nassau. Namens Z. M. den Koning, is aan den heer M. A. Cageling, han delaar in visch te Harderwijk, Zr. Ms. hoogen dank gebracht voor de door dien heer aan Z. M. gezonden nieuwe oprechte Harderwijker bok king, met de betuiging van Zr. Ms. voortdurende belangstelling in de In een buitengewoon algemeen Politieblad wordt door den commis saris van politie te Leeuwarden ver zocht om bekend gemaakt te worden met de verblijfplaats van E. Snijder, bevarende het praamschip »Stijntje," geladen met 900 heet. aardappelen. Hij is den 26en October jl. bij gun- "gen wind met zijn vaartuig uit de Lemmer naar Utrecht vertrokken, doch aldaar nog niet aangekomen. Menvermoedt verduistering der lading. In een dorp nabij Hattingen is deze week een huwelijk gesloten tusschen een jonkman van 26 en een vrouw van 65 jaren. Daar zij geen van beiden vermogen hebben, ver zekert men, dat liefde de eenige beweegreden tot dit huwelijk is. Door mej S. M. G. Hart man, 16 October jl. te's Gravenhage overleden, zijn o. a. de volgende le gaten vermaaktaan de Ned. Herv. Diaconie aldaar f 5000 aan de Ned. Herv. Gemeente aldaar f 3000 aan de scholen der Ned. Herv. Gemeente aldaar f 2000 aan het Ned. Bybel- genootschap f 300aan de Bijbel- vereeniging van 's Gravenhage f 500 aan het Asyl Steenbeek te Zetten f300: aan de Vereeniging »Talitha Kumi' f 300 aan het Departement 's-Hagc der ProtestantscheVereeniging Chris telijk Hulpbetoon" f 400 aan het Huis van Barmhartigheid te 's-Hagi f 500 alle vrij van sucessierechten. Een jong mensch van nette familie en een hem vergezellei dame der demi-monde ontvingen Donderdagavond in het parterre van den schouwburg in Den Haag onver wacht bezoek van een inspecteur van politie, die beiden uitnoodigde hem naar het commissariaat te volgen. Dit incident veroorzaakte natuurlijk eenige beweging onder het talrijke publiek. De cavalier wordt verdacht zich door middel van oplichting te hebben meester gemaakt van armsie- raden, waarmede zijne gezellin dien avond paradeerde. Beiden bleven in voorloopige bewaring. —Men meldt uit Deventer van Vrij dag: Heden werden hier zooveel inland- sche aardappelen aangevoerd, dat, ofschoon de boeren ze voor lage prijzen te koop aanboden, zij ze voor eeu groot gedeelte weder mede naar huis moesten nemen. Uit Assen meldt men In de laatste veertien dagen zijn uit deze streken minstens 9000 hec toliter aardappelen naar Holland afge- Beste eet-aardappeleu zijn in prijs verminderd. Men besteedt thans f 1.20 a 1.80 per H. L. Te Maastricht is een brievenbe steller, B. genaamd, in verzekerde bewaring genomen. Hy was belast met het afhalen en brengen van de brievenpakketten van en naar het spoorwegstation. Hij wordt beschul digd een som van f33 op het post kantoor te hebben ontvreemd. De vorige week werden te Nieuwe Schans gearresteerd twee be ruchte gauwdieven uit Pruisen, die zich te Leer aan verschillende dief stallen hadden schuldig gemaakt. Een gedeelte van den buit vond men nog in hun bezit, o. a. 16 gouden en zilveren horloges, 2 portemonnaies laarzen, bottines, enz. Ook waren zij voorzien van twee geladen revol vers, 20 sleutels, 6 breekijzers en verder dieventuig. Zij zijn opgezon den naar Winschoten, van waar zy zeker weldra aan de Pruisische over heid zullen worden uitgeleverd. De wijnfabrikant Heinrich Beek man, te Frankendal, was beschuldigd wijn te hebben gefabriceerd uit water, glycerine, gist, alcohol, Arabische gom, amandelen, suiker, ooft, wijnsteenzuur, enz. De deskundigen hadden in zijne kelders slechts twee vaten werkelij- ken wijn, maar des te meer eigen fabrikaat gevonden. Al wat hij aan voerde hielp hem niets. Hij werd veroordeeld tot S1/^ jaar gevangenis straf, 2000 mark boeten en de kos ten van het proces, die duizenden mark bedroegen. Voorts werden 90,000 liter van zijn wijn in beslag genomen, benevens al de ingrediën ten, die tot de wijnmakerij wórden gebruikt. Eindelijk werd hy ook nog veroordeeld de kosten te betalen van het plaatsen van het vonnis in verscheidene Gelukkig had een dame met een kind op den schoot juist die plaats verlaten om wat dichter by hettooneel te zittenhad zij eenige minuten langer gewacht, zij zou voorzeker met haar kind op den slag dood gebleven zijn. De man dezer dame, die zijne plaats niet verlaten had, werd lichtelijk aan den arm gekwetst. De luster van gegoten ijzer, die minstens 20 a 30 kilo weegt, viel van een hoogte van een 10-tal meters. Een echte werkman is dezer te Sunderland tot lid van den Woensdagnamiddag heeft in het Eden-theater te Brussel een ongeval plaats gehad, dat de schrikkelijkste gevolg en had kunnen hebben. Toen de voorstelling eenigen tijd aan den gang was, is een der lusters, die in het midden der zaal hangen, losgeraakt en op een orkestzetel gevallen. Men begrijpt de opschudding, die door dit voorval in de zaal ontstond. Het is Thomas Smith, vormen- maker in een flessehenfabriek, een man die, zonder eenige opleiding en ondanks zyn ruwe wijze van uit drukking, door zijn schranderheid, eenvoudige krachtige taal en vol harding, zich aanzien wist te ver werven. Een poging van een volksme nigte in Kentucky, om op twee moor denaars de lynchwet toe te passen, heeft zeer noodlottige gevolgen ge had. De misdadigers werden op een stoomboot vervoerd, onder geleide van een afdeeling soldaten. Het volk volgde hen op een andere boot. Het afschieten van een pistool door een jongen uit de menigte lokte een ge weervuur van de soldaten uit, waar door drie personen gewond werden, en in hunne opgewondenheid schoten de soldaten nu ook op de burgers, die aan den oever van de rivier stonden toe te zien. Zes personen werden gedood en dertig anderen gewond. Men is terecht zeer verontwaardigd over het gedrag der soldaten, dat werkelijk onverklaarbaar is, daar de gevangenen volstrekt niet in gevaar waren. De »Föhn," de zuiderstorm, zooals er dezer dagen weer een in de Alpen woedde, is daar een zeer ge vreesde gast. Als hy begint te waaien, dooven de bewoners des lands al hunne vuren uitdat is een politie verordening die stipt opgevolgd moet worden, want de wind is soms zoo hevig, dat hij de daken der hutten afrukt. De groote steenen, die men in de Alpen op de daken der hui zen ziet, liggen daar om ze tegen het geweld van den wind te bescher men, die tusschen de bergwanden een kracht verkrijgt, waarvan men in de ;e landen geen denkbeeld heeft. De jongste »Föhn" in de Alpen duurde tien uren. In het Kanton Tessien is groote schade aangericht en tal van wijn- en boomgaarden zijn vernield. Vooral het Berner Oberland heeft van zijn woede veel te lijden gehad. De wind, die van stortregens vergezeld ging, blies met zooveel geweld, dat karren en paarden omver en de daken van de huizen woeien, terwijl balken als dunne takjes weggeslingerd werden. Te Griudelwald, Strameu en Burg lanen zyn tal van huizen geheel of gedeeltelijk vernield. Het schoolge bouw van Stramen ligt in puin Geheele bosschen liggen omver, als met een reusachtigen sikkel gemaaid. De bewoners zijn wanhopig door de rampen, waaraan geen eind schijnt te komen. In September deed de sneeuw veel schade aan den oogst daarop volgden de overstroomingen en thans zette de »Föhn" de kroon op de ongelukken. Schoorsteenen door stoom te reinigen is een uitvinding, die het schoorsteenvegersgild naar de kroon gaat steken. Machines van vier paar denkrachten jagen den schoorsteen in een paar minuten ledig en schoon, en dit geschiedt met zooveel kracht, dat het vuil boven den schoorsteen uitvliegt en daar in een eenvoudig toestel opgevangen wordt. In Frankrijk voldoet die methode zeer goed. Laatstleden Zondagmiddag ont ving de chef van een groot hótel te Weenen uit Pest een telegram, luiden de Ik kom heden avond met myn vrouw en verlang een rnstige kamer, X. bankier." Een uur later volgde een tweede depêche van den volgen den inhoud »De heer en dame uit Pest, voor wie heden een kamer is besteld, zijn voornemens zich om het leven te brengen. Toezicht is noodig om dit te voorkomen." De chef gaat naar den commissaris van politie en deze zendt twee agen ten, welke zich als kellners ver mommen. De heer en dame komende kellners slaan hen aandachtig gade en bedienen by het soupé. Na afloop daarvan zegt de bankier, dat hij hun nen dienst niet meer noodig heeft. Geen vijf minuten later treedt n°. 1 binnen en zet een karaf water neder. Vijf minuten daarna komt kellner n°. 2 met een karaf. »Denk je, dat we ons verdrinken willen zegt de ban kier. De kellner vraagt excuus hij wist niet dat de ander reeds een karaf gebracht had. Maar het autwoord gaf hem te denken. Eindelyk zy wij alleen," zeide de bankier en omhelsde zijn jonge gade. Schertsend weert zij hem af en sloot daarbij een der karaffen op den grond. Onmiddellijk wordt de deur geopend en de kellners stormen binnen. De bankier is woedend, dat hij ge stoord wordt, en roept: »word ik dan hier bewaakt?" Ja," zeggen de- agenten »wy zul len wel zorgen, dat gij uw plan niet ten uitvoer brengt." De ander wordt driftig en schreeuwt, hij met de vuist op tafel slaat. De chef snelt toe en uit verscheidene kamers komen de logés zien wat ei- Gelukkig wordt alles opgehelderd en nu blijkt, dat het tweede telegram afkomstig was van een vriend der jonggehuwden, die een aardigheid" wilde hebben. Geheel New-York is vol van een treurigen vierdubbelen moord, daar de vorige week gepleegd. De vrouw van eeu zeer bekeud genees heer, dr. Seguin, de eerste autoriteit op gebied van zenuwlijden en psy chiatrie, heeft haar drie kleine kin deren, van zes, vijf en vier jaar en daarna zichzelf doodgeschoten. Men weet geen andere verklaring te vin den dan tijdelijken waanzin. Zy leed veel aan vlagen van diepe zwaarmoe digheid, maar leefde overigens hoogst gelukkig met haar man en hield zielsveel van haar kinderen. De wyze, waarop de daad is volbracht, getuigt

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1