'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Vrijdag 10 November 1882. Tiende Jaargang. Varsehijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. B» q No. 1016. A.l3onii©moiit per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureituSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. /A.d.v7"ortentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER, (Slachtmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 18 m. Ondergang 4 n. 10 m. Zondag 12 Maandag 13 Dinsdag 14 Woensdag 15 Donderdag 16 Vrijdag 17 Zaterdag 18 Eerste Kwartier. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 10 Nov. 1882. Naar aanleiding van de in deze courant voorkomende annonce, ves tigen we de aandacht onzer lezers op de aangekondigde tooneelvoorstelling, Zondag a. s. in Tivoli, te geven door de Onderofficiers-Vereeniging Admiraal de Ruyter," ten behoeve van lieden, die dringend hulp noodig hebben, 't Prijzenswaardig doel, gevoegd bij 't werkelijk goed spel der vereeni- ging, doen ons een volle zaal ver wachten. Naar we vernemen, heeft de Onderofficiers-Vereeniging «Vaderlan d en Oranje" 't plan opgevat een voor stelling te geven voor de nagelaten betrekkingen van hen, die met den loodskotter No. 3 hun graf in de golven vonden op 24 October j. 1. i Met recht wordt bier een beroep gedaan op de bekende liefdadigheids zin onzer plaatsgenooten de onder vinding heeft bewezen, dat dit tot heden nooit te vergeefs is geweest. Het totaal der bijdragen, voor bet Adder"-Grafteeken ingekomen, bedraagt f 1159,62. Woensdag jl. is aanbesteed bij bet ministerie van waterstaat, het ma ken van gebouwen en andere werken op de stations Hoorn en Avenborn van den spoorweg ZaandamHoorn. Minste inschrijver was de heer A. Vos Rzn, alhier voor f255,400. ,r Kapitein Visser, van het alhier ,t zeilklaar liggende barkschip Water- loo," is Dinsdagmiddag in het ruim a gevallen, en aan hoofd en borst ver- wond, per rijtuig naar zijn woning !Q vervoerd. io 1 In de zitting der Prov. Staten J" van Noord-Holland van 7 Nov. jl. is behandeld, de voordracht van Ged. Staten tot gewijzigde regeling der jaarwedde van een opzichter van den provincialen waterstaatdie om het observatorium te Den Helder, dat een stichting is van den heer Van der Sterr tijdens deze provinciaal opzich- zichter was in de zoogenaamde Lands- keet of het Landshok, instand ge houden door provinciale bijdragen, over te doen aan het Rijk, of als dit daartoe niet genegen is, het op te heffen en het daaraan verbonden schadeloos te stellen. even trots min* af- Alhier is aangebracht, een bij den Noordwal drijvend gevonden spiegel eener wit geschilderde sloep, met naambord waarop met ingesneden letters ChazeeporeLiverpoolaan den binnenkant van den spiegel staat geschilderd W. Willerton Master." De minister van Marine beeft aan den machinist 1ste klasse v. k. L. W. Weckesser zijn tevredenheid betuigd voor de door hem aangewende en welgeslaagde pogingen ter bevordering van 't afbrengen van Zr. Ms. stoom schip Alkmaar," dat in West-Indië op een ondiepe plaats was vastge raakt. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de Sommelsdijk," in aanbouw bij 's Rijkswerf te Amsterdam, zal den 15en dezer aldaar te water worden gebracht. Onmiddellijk daarna zal de kiel worden gelegd van Zr. Ms. schroefstoomschip lekl. »Kortenaer." De Minister van Marine brengt ter algemeene kennis, dat, volgens bericht van den schipper van den Terschellinger Loodskotter n°. 3, in den namiddag van den 2eu dezer een het onderst boven drijvend schip is gezien in zee. Terschelling Zuid per misinijzend kompas op ongeveer 4ya geogr. mijl afstand. De kiel is naar gissing 100 voet lang en steekt ongeveer 4 voet boven water uit. De romp, gekoolteerd, heeft twee gaten in den boeg en is met bout geladen. Texel, 7 Nov. Alhier is aan gespoeld een wit geverfd borstbeeld, vermoedelijk een vrouwenbeeld. Nog zijn hier aan gespoeld 3 scheeps naamborden waarop »Henri," Liver pool" en »Northernlight". In de Staats-Courant van Dins dag komt een lijst voor van perso nen (of hunne erfgenamen), die worden uitgenoodigd zich bij ongezegeld adres tot bet departement van koloniën te wenden, ter bekoming van uitkeering van de hun toekomende buitgelden, enz., onder voorlegging van de noo- dige stukken tot staving van hunne aanspraak. Voor zoover die gelden aan overledenen toekomen en niet meer bedragen dan f25, kan worden voldaan met de inzending van een door een burgemeester afgegeven ver klaring op ongezegeld papier, waar uit blijkt, wie volgens diens gemoe delijke overtuiging, de eenige erfge namen van den overledene zijn en waarop zij hunne aanspraken gronden. Langs de kusten der Wadden eilanden groeit een zeegewas van een langen vezelachtigen vorm, welk ge was door de eilanders tot heden als waardeloos op zij werd geworpen, wanneer het tusschen het zeegras aan land spoelde. De ondernemende heer Koning, van Texel, onderzocht de zeeplant onlangs nauwkeuriger, be handelde die als het zeewier en ont dekte toen, dat het gewas voor het beste zeegras niet behoefde on der te doen. Reeds beeft bij afne mers voor het nieuwe handelsartikel ge vonden. Dat onze waterbouwkundigen ook in den vreemde nog altijd hoog staan aangeschreven, blijkt daaruit, dat de bekende" ingeuienr D i r k s, uit Holland, zoo luidt het in een telegram uit Skjern (Denemarken), aldaar is aangekomen, om nader het ontwerp te onderzoeken tot den aan leg van een kanaal tusschen Ring- kjóbing Fjord en de Noordzee, als mede de reguleering van den stroom loop in genoemde Fjord en het Seher- naadal. Door den Minister van Marine is aan de firma Ribbink, Yan Bork Co. te Amsterdam opgedragen den machinisten en den machinist-leer lingen der Nederlaridsche zeemacht onderricht te geven in het behandelen, onderhouden en repareeren van de electrische telegrafen en axiometers, in gebruik aan boord der schepen en vaartuigen van oorlog. De heer Yolck meldt Op het telegram aan den consul der Nederlanden te Archangel werd het volgende draadbericht ontvangen, hetwelk ik mededeel om te laten zien, dat van het gerucht omtrent het vinden van een wrak bij Vaigatz niets nader bekend is. »Tot mijn leedwezen is er geen tijding hoegenaamd van de expedities in de Karazee. De kapt. ter zee C. H. Bogaert, chef van den marine torpedodienst, is in commissie naar Londen, niet om de geleverde torpedobooten te beproeven, maar om bet nieuw groot model torpedo vaartuig »Hekla" (type »Etna") te keuren. Maandagmorgen ia te Rotterdam aan het Couwenburgseiland, het lijk jehaald van den vischhandelaar R. S. die sedert enkele dagen vermist werd. De overledene moet den avond, dat men hem voor het laatst heeft gezien, in hevigen twist zijn geweest met iemand, die naar men zegt, zich reeds in handen der politie bevindt. Nathan Schuit, een 21jarig zak kenroller, die reeds viermalen door arrondissements-rechtbank te Am sterdam wegens deze hebbelijkheid was veroordeeld, en daardoor twee malen tot een gevangenisstraf van 2 jaren, stond Woensdag 1.1. weder ter zake van een dergelijken diefstal voor hetzelfde rechtscollege terecht. De eisch van het Openbaar Ministerie luidde thans veroordeeling tot een gevangenisstraf van 6 jaren en 8 maanden. De r e ch t b a n k heeft een onderzoek bevolen naar den geest- testoestand van beklaagde en dat on derzoek opgedragen aan de doctoren Van Deventer en Kok Ankersmit. Een zeldzame gebeurtenis heeft zich dezer dagen, naar het U. Dbl. meldt, te Waalderen, een buurtschap in de Overbetuwsehe gem. Bemmel, voorgedaan. De 50-jarige huwelijks- vereeniging werd gevierd van den huisschilder W. Te midden van de feestvreugde kwamen er onverwachts twee bruiloftsgasten, waarop niemand gerekend had. In de ouderlijke wo ning schonk een der gehuwde dochters van W. op dien eigen stond het leven aan tweelingen. Hoe gemakkelijk een deel van het publiek zich bij den neus laat nemen, blijkt uit het feit, dat op de kermis te Oud-Beierland te zien is een Zoeloe, die volgens het voorgeven van den ondernemer dezer vertooning dezelfde is, die Prins Louis Napoleon vermoord heeft, en dat dit door niet weinigen geloofd wordt, zoodat het tentje een druk bezoek heeft. Een jonkman, die te 's-Hage in de Twentstaat met zijn meisje twist kreeg en haar met zijn para- pluie een slag toebracht, werd door een paar passeerende jongelieden duchtig afgeranseld, zoodat hij, aan hoofd en handen bloedende, zijn heil moest zoeken iu de vlucht. Te Bergen-op-Zoom werd Maan- dag jl. gevankelijk binnengebracht J. Holster van Halsten, die zich aan diefstal had schuldig gemaakt. Aan het politie-bureau in voorloopige be waring gesteld, beeft hij zich in de arrestkamer door ophanging van bet leven beroofd. Donderdagavond werden door de politie te Overschie een man en een vrouw in verzekerde bewaring genomen, die volgens hun zeggen besloten hadden een romantischen dood te sterven. Hiertoe hadden zij de kachel vol rookende brandstof ge worpen en zonder bedekking gelaten, en waren beiden daarvoor gaan liggen, om door verstikking een einde aan hun leven te maken. De toestand was echter van dien aard, dat zij zich vermoedelijk voor den rechter zullen moeten verantwoorden wegens brandstichting. Zaterdag zijn beiden gevankelijk naar Rotterdam vervoerd, nadat de man nog eerst een poging had be proefd om door ophanging zich van liet leven te ontdoen. De moord in het Zwitserseke dorp Glattfelden, op de vrouw van den predikant gepleegd, blijft een zeer geheimzinnige zaak. Het bericht, dat het dienstmeisje als vermoedelijke schuldige gevat zou zijn, wordt te gengesproken. Men houdt het er voor, dat de moordenaar 's avonds is in huis geslopen en zich verborgen heeft, want van gewelddadige inbraak is geen sprake. In een der laatste dagen van Augustus werd het stadje Saline (Kansas) in opschudding gebracht door het gerucht, dat er een stuk ijs van 80 pond zwaar was neerge vallen, dicht bij den spoorweg. Een nauwkeurig onderzoek van het geval leverde het navolgende op Een afdeeling werkvolk werd in den namiddag op eenige mijlen afstand van de stad overvallen door een on- weder, vergezeld van hagel. De op zichter van den spoorweg, daarbij te genwoordig, verhaalt dat in hunne onmiddellijke nabijheid hagelsteenen vielen van vier a vijf pond. Het werkvolk had een schuilplaats gevon den onder den met rails beladen wa gen. Terugkeereude naar de stad, vonden zij op geringen afstand van hunue eerste schuilplaats den boven genoemden ijsklomp. Rondom was de grond bedekt met ijs, waaronder verscheidene stukken van meer dan een voet lang en ongeveer een balf voet dik. Het ijsblok en verscheidene kleinere stukken werden op den wagen ge' den, meegenomen naar de stad, en daar gelegd in een kist met zaagsel, waardoor het smelten langen tijd werd tegengehouden. Bijna alle bewoners van de plaats hebben bet natuurwon der gezien en kunnen getuigen van de juistheid dezer beschrijving. Onlangs was in een hotel van bet Fransche stadje Yillers-Cotterets een eetbare paddestoel van reusach tige grootte te zien. Hij heeft een omvang van 1.07 meter en weegt bijna 10 kilogram. De kok van het hótel, die hem in zijn vaders tuin gevonden had, kou maar niet be sluiten bem aan de gasten voor te zetten en liet hem nu maar alleen door hen bewonderen. Het water uit de heilige bron" te Mekka is, volgens het Journ. d'bygiène, door den bekenden schei kundige Dr. Frankland, die het on derzocht, zeer schadelijk rioolwater bevonden, nog zevenmaal erger dan het water der Londensche riolen. Het is dus, zegt hij, geen wonder, dat bij de pelgrims, die Mekka bezoeken en allen van dit water drinken, de chole ra in hevigen graad uitbreekt, en dat die ziekte zich verspreidt door alle landen waarheen het heilige water verzonden wordt. Maar de epidemie verspreidt zich ook verder, over de niet-mahomedaansche landen, en ve len zouden het daarom wensehelijk achten, dat de Europeesche Mogend heden zich de zaak aantrokken. Zonderling is het soms hoe ge leerden omspringen met menschelyke lichaamsdeelen, die voor hunne studiën hebben gediend. Zoo vond Zondag een agent van politie te Parijs een afgesneden kinderhand op straat lig gen. Natuurlijk liepen er dadelijk geruchten van een vreeselijke mis daad, een onderzoek werd ingesteld en nu bleek, dat een geleerde, na gebruik, het onnutte voorwerp uit zijn raam bad geworpen. Te New-York heersebt in de handelswereld groote opgewondenheid, daar er een groote speculatie met petroleum is gedaan en uitnemend gelukt. De prijzen stegen van 50 tot 120 cents per vaatje, bij enorme omzettingen. Zaterdag berekende men op drie petroleumbeurzen 1,800,000 vaatjes te hebben omgezet. Omtrent het proces Peltzer Bernays te Brussel wordt aan En- gelsche bladen gemeld, dat niet min der dan 373 getuigen in de instructie zijn gehoord, daaronder 8 uit New- York, 19 uit Parijs, 15 uit Hamburg, 11 uit Bremen, 4 uit Londen 9 uit Aken en de andere uit Brussel en Antwerpen, behalve 19, die ook uit ste den, buiten België gelegen, moesten overkomen. Maar behalve deze ge tuigen zijn nog een aantal personen ondervraagd, b. v. 410 Parijsche bar biers en al de wapenfabrikanten te Brussel, Antwerpen en Luik. Mevr. Bernays is 11 maal ondervraagd. Ad vocaten zijn de heeren Jules Lejeune Eugène Robert, Edmond Picard en Louis van Calster. Noch het O. M., noch de verdediging zullen doekjes winden omtrent het gedrag van mevr. Bernays, zoodat deze rechtzaak tege lijkertijd tot de meest befaamde causes célèbres zal gaan behooren, èn om het crimineele feit van den geheim- zinnigen moord èn om hetgeen daaraan voorafging. De heer Gamel, reeder van de »Dymphna," wien bet Hblad seinde, antwoordde Dinsdag per telegraaf uit Kopenhagen »Ik heb geseind aan den Deenscben consul te Archangel: Sein mij alles wat gij weet over pool - stoombooten »Dymphna" en »Varna." Hij antwoordde: »hier te Archangel zijn in bet geheel geen tijdingen" (hc-re no tidings at all.) Uit Kopenhagen wordt van Maandag gemeld, dat in den nacht en voormiddag over geheel Denemar ken een orkaan heeft gewoed, die

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1