'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Dinsdag 14 November 1882. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ;ge- SR. Sjt< ■ks- ES JE- ijes Ge. EN, Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 x> franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BareauxSPOORSTRAAT m ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. m. taat ge- den iar- an-! bet kan het a ge- >öts ES,; hers; te een nde- ocht hersi ge- ouw was, »en- jen- iiad-1 tllea van was blik zijn en r hij jens iren len, de den aal, i te hij nen ge niet ler- dde 1 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 14 Nov. 1882. Eenige officieren van de genie, van de stelling Helder, hebben het gebouw in het fort »De Oude Schans" geïnspecteerd en totaal afgekeurd. De wachter moest met zijn gezin de ruïne verlaten, in welker plaats wel licht een eenvoudig woonhuis zal worden opgetrokken. Naar men verneemt, zal ook nog een transport onderofficieren der zeemacht den 16en December aanst. per stoomschip »Sumatra" naar Oost-Indië vertri vertrekken, De grauwe erwten zullen na 1 Jan. a. s. niet meer op de militaire me nu's voorkomen. Men meldt uit Texel Men vreest dat Vrijdagnacht weer een schip met man en muis nabij de kust vergaan is. Ruim honderd vaten teer, waarvan eenige met L E zijn gemerkt, spoelden langs het Wester- itrand aan. Ook veel nieuw hout en wrakhout is er aangekomen. Op den spiegel van een zwartgeverfde ■cheepsboot, die in stukken langs het strand lag, stond »Bexhill Shoreham J. Cole," met witte letters. Nog steeds, meldt men nit Texel, spoelen vaten teer aan land of wor den door schuiten nabij de kust op- gevischt. Men heefb ook een menigte sina's- appels en stearine kaarsen aan het strand gevonden. Texel, 11 November. De ge meenteraad heeft adhaesie betuigd aan het adres, aan de Regeering gericht, om na 1883 de zeegrasgronden in de Zuiderzee niet meer te verpachten, maar tegen betaling van zekere contributie aan de visschers vrij te geven. Naar men verneemt, zal de feestelijke herdenking door de ver- eeniging Citadel van Antwerpen' op 30 dezer van den dag, waarop 50 jaren geleden het eerste schot door de bezetting van die vesting is gedaan, een eenigszins nationaal ka rakter verkrijgen, en beeft zicb daartoe reeds een commissie te Am sterdam gevormd, waarin het leger, de marine en de schutterij vertegen woordigd zullen zijn. Men meldt uit 's-Hage 11 Nov. Z. M. is gisteren te Apeldoorn op een wandeling gevallenwaardoor de knie tamelijk gezwollen is. Dr. Van Vlaanderen, arts te Apeldoorn, constateerde dat het geval gelukkig niet ernstig was. Z. M. houdt nu zijn gemak op Hds. kamer. Dr. Vinkhuijzen, gisterenavond uit 'sHage getelegrapheerd, is spoedig weder af- getelegropheerd. Zaterdag is door de politie te Purmerende aangehouden zekere B., die zijne vrouw en kinderen aldaar verlaten had en nu liefdesbetrekkingen met eene weduw te Purmerend had aangeknoopt. Hij werd gearresteerd omdat hij een jas van een matroos henevens f 15 alhier had ontvreemd. Hij is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Alkmaar. Tot niet geringe verbazing van de talrijke voorbijgangers, stond Don derdagmiddag een smidsjongen in Den Haag als een dolle hond in het rond te springen en te dansen. De knaap had op het loterijbord bij Gebrs. Mooy- man bemerkt, dat hij een deel van de f 100.000 op zijn nummer bad ge trokken, (D.) Uit Scheveningen wordt gemeld Behalve omtrent de Holland van den reeder Passer en de Vrouw Ida van den reeder W. C. Kowing, is men nog in bet onzekere omtrent de Vrouw Wilhelmina Groen van den reeder P. Groen, de Hollander, van den reeder A. Kowing, en de Vrouw Neeltje van den reeder B. Van Leeuwen. Die vaartuigen zijn na den storm van 14 dagen geleden nog niet gezien. Door de gebrekkige verlichting van het hok, waarin de soldaten der hoofdwacht aan 's Konings paleis te Amsterdam zich tegen weer en wind moeten beschutten, is Donderdagavond een ernstig ongeval gebeurd. Bij het in 't geweer komen werd het eenige verlichtingsmiddel, één vet kaars, door den tocht uit de geopen de deur uitgebluscht Eeu jeugdig korporaal, onlangs uit Kampeu bij het 7e regiment geplaatst, struikelde over een bank, welke hij in de duis ternis niet zag staan, en viel met het oog tegen de gloeienden kachel aan. Aan zijn rechteroog is hierdoor een gevaarlijke brandwonde toegebracht, waarvan de gevolgen nog niet zijn te be rekenen. Hij is ter verpleging in het hospitaal opgenomen. Te Middelharnis had Donder dagnacht een droevig voorval plaats. De geneesheer Korteweg, zich uit een woning, waar hij juist een ver lossing gedaan had, naar huis willende begeven, werd door een beroerte ge troffen en bleef op de plaats dood. Hoewel reeds op jaren, nam de heer K. zijne uitgebreide praktijk nog met ijver waar en zal zijn gemis door velen betreurd worden. Te Ferwerderadeel kregen Zon dag een paar jongens in de kerk der Christelijk Gereformeerden zulk een hevigen twist om een zitplaats, dat de predikant verhinderd werd zijn aan gevangen rede te vervolgen. Een paar mannen, zich mede in den twist ngende, begonnen hardop te schelden en te vloeken. Alleen door dien de leeraar psalmgezang liet aan heffen en verder in het gebed de onrust bezwoer, kwam de gemeente, volgens de Leenw. Ct., eindelijk in normalen toestand. Te Nijmegen is een korporaal van het 2de reg. infanterie aldaar in hechtenis gesteld, die van de rust kamer in de kazerne ten nadeele van het Rijk een groote partij kogels en koperen hulzen heeft ontvreemd en te gelde gemaakt, waarvoor hij ver moedelijk door den krijgsraad zal worden terecht Een zekere mej. Plant, werk meisje in een fabriek te Rochdale, ging dezer dagen op reis met den eigenaar van de fabriek en eenige heeren en dames, om te trouwen. De patroon had haar zij n hand aan geboden en men zou te Manchester of Liverpool in het huwelijk treden. Te Manchester gebeurde 't niet, maar te Liverpool zou 't geschieden. Maar men vergat zich te laten trouwen, toen de bruidegom zijn bruid 90 p. st. had gegeven, van welk geld zij maar zoo, alsof 't niets was, drie parasols te gelijk kocht. Toen hij het geld terugvroeg, en boos was over de drie parasols, weigerde zij, en daarop kocht hij een revolver. De zaak werd zoo wat bijgelegd en mej. Plant zou haar bruigom weer in genade op nemen, als hij de moeielijke taak volbracht vau in een scheepsmast te klimmen. Terwijl hij klom, verdween de bruid met het geld, de parasols en den revolver, en in een »musik- hall" te Manchester vond zij een aangenamen werkkring. Zoo zijnvolgens een Engelsch blad, de avonturen van mej. Plant en haar patroon. Te Brün zon deze week een nieuwe schouwburg, electrisch ver licht, worden ingewijd, Een kwar tier vóór de opening werd de eerste voorstelling echter afgezegd wegens 't mislukken der nieuwe verlichting. Het publiek, in zeer grooten getale vóór het gebouw geposteerd, wilde naar binnenfraai gekleede dames stonden verlegen, na 't verlaten harer rijtuigen, onder de opgewonden volks menigte en wisten niet waarheen te vluchten, daar 't gepeupel oproerig werd. De ingenieur Rosz verklaarde dat hij voor de verlichting niet kon instaan en de verantwoordelijkheid niet aandurfde om de voorstelling te doen doorgaan, wijl 't kon gebeuren, dat plotseling heb licht in de zaal uitging en er een paniek ontstond. De burgemeester kwam er bij en moest van het balkon van den schouw burg het uitstel afkondigen. Het onderzoek aangaande de verongelukte Noordpoolexpeditie der Jeannette" duurt nog steeds voort. Yan de eene zijde tracht men de schuld te geveu aan den overleden bevelhebber der expeditie, kapt. de Long, die met een onzeewaardig schip den tocht aanvaardde. Dat is een oordeel van de totdusver de deskundigen. De officieren der expeditie, Melville en Danenhauer, komen echter tegen die beschuldiging op, en voeren aan dat het schip toch nog niet zoo on zeewaardig was, als het twee jaren lang de kracht van de ijsschotsen kon weerstaan. De ingenieur Melville beveelt, voor volgende expeditiën, schepen met yzeren pantsers aan. Als een bijzonderheid wordt mede gedeeld, dat een der deskundigen, die de commissie wilde raadplegen, zijne medewerking weigerde,omdat het eeu particuliere onderneming betrof." Wel een bewijs van overgroote fijngevoe ligheid In een oud huis van het Quartier du Temple te Parijs, dat men bezig was af te breken, werden onlangs een groot aantal gouden muntstukken gevonden. Maar behalve dien scbat (wij vermelden bet niet om het sloopen aan te bevelen) vond men er nog verscheidene andere kostbare zaken. Zoo werden achter een houten beschot fresco-schilderingen ontdekt, die men, op 25,000 fr. schat, en voorts vond men, ook achter behangsels en be schotten verborgen, keurig houtsnij werk, dat een waarde had van 75,000 fr., terwijl het lood, waarmee het dak bedekt was, 100,000 fr. bleek waard te wezen. Kortom, bet afbreken van dit oude gebouw moet den onder nemer, die het voor een geringen prijs gekocht had, een som van 1.000,000 fr. hebben opgebracht.. Een zoon van den prins de Po- lignac een jongmensch van 25 jaren, heeft Donderdag de woning zijns va ders (Rue Miromervil 44) te Parijs in brand gestoken. Hij had vooraf de meubelen en tapijten met petro leum begoten. Bij zijn inhechtenis neming beksnde hij de misdaad te hebben begaan uit wraak, omdat zijn vader hem geweigerd had geld te geven. - Te Cambridge bestaat een ge nootschap van geleerde heeren, dat zich ten doel stelt spook- en geest verschijningen op wetenschappelijken grondslag te onderzoeken. »Het is een schande voor de 19e eeuw,zegt Heer Bidgvick, in het onlangs ver schenen jaarverslag, dat er nog zoo veel twijfel bestaat over de verschijnin gen uit de geestenwereld.De Society for psychical research wil het hare doen om daarin verandering te brengen, door nauwkeurig onderzoek in alle voorkomende gevalllen beslissen, wat waarheid is en wat bedrog. Voorbereidende maatregelen wor den getroffen om het publiek ge legenheid te geven in zoo groot mogelijk getal het proces-Peltzer bij te wonen, dat 27 November een aan vang zal nemen. De president wordt bestormd met aanvragen om plaatsen in de gereserveerde tribune, natuur lijk hoofdzakelijk van dames. Aan het lokaal worden eenige veranderingen aangebracht om aan de toeschouwers zooveel mogelijk ruimte te geven, Er zullen nog twee afzonderlijke ta fels voor de journalisten worden ge plaatst, van welke er zelfs eene ex- presselijk voor deze gelegenheid in de maak is Naar het Journal des Tri- bunaux berekent, zal de eerste dag heengaan met de samenstelling der jury, de afroeping der getuigen en de voorlezing der akte van beschul diging zal het verhoor der beschul digden de twee volgende dagen, dat der minstens 125 getuigen zes dagen daarna innemenzal vervolgens het requisitoir twee dagen, de verdedi ging drie dagen, repliek en dupliek weder twee dagen vorderentotaal 16 dagen. Die berekening is matig, merkt de Indépendance op. Men berekent, dat het parket tijdens de instructie ongeveer 15,000 fr. aan telegrammen heeft uitge geven. Dezer dagen stond een Engelsch- man, William Williamson geheeten, kassier van den zeer bekenden Ameri- kaanschen tandheelkundige dr. Evans, gevestigd te Parijs, in de Avenue de 1'Opéra, terecht voor de assises aldaar, wegens verduistering van gel" Gedurende ruim een tiental jaren was de beschuldigde in dienst van den heer Evans als bediende op zijn kantoor en later als kassier. Volgens de bekentenis van den beschuldigde had hij zich gedurende dat verloop van jaren toegeëigend een bedrag van 300.000 frs., aan zijn patroon be- hoorende, welke laatstgenoemde be weerde dat de beschuldigde minstens een millioen frs. te zijnen nadeele had verduisterd Wat is dan wel het bedrag uwer jaarlijksche inkomsten, indien de be schuldigde u tien jaren achtereen voor een zoo groot bedrag per jaar heeft kunnen bedriegen Zoo luidde de vraag, door den verdediger van den beschuldigde, tot den heer Evans gericht. »'t Is een vraag die hier eigenlijk niet te pas komt," antwoordde de heer Evans. »Ik zie er echter geen be zwaar in, het volgende mee te deelen mijn inkomsten zijn van dien aard, dat ik zeer gemakkelijk een 100,000 franken per jaar minder in kas kan krijgen dan behoort, zonder dat ik er iets van bemerk." Toen de bedriegerijen, door Willi amson gepleegd, werden ontdekt, nam hij de wijk naar België. Niettegen staande er verzet werd beteekend tegen de gevraagde uitlevering (op grond van zijn nationaliteit) had zij toch plaats. Gedurende een reeks van jaren maakte de beschuldigde buitengewoon groote verteringen en men vraagt zicb terecht afis er van de zijde des heeren Evans eenige verontschuldiging in te brengen, dat hij zulk een verregaand bedrog, te zijnen nadeele gepleegd, niet vroeger heeft ontdekt Ook de jury schijnt hiervan doordrongen te zijn geweest, want, in aanmerking nemende dat er zeer verzachtende omstandigheden aanwezig waren, werd hij slechts ver oordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Een kleine hij zonderheid ten aanzien van den heer Evans zij hier nog medegedeeld. In de bange dagen van 't jaar '70, toen de keizerin uit de Tuilerieën was gevlucht, heeft zij gedurende korten tijd een toevluchts oord gevonden in de woning des heeren Evans. Yan het indienen eener civiele rechtsvordering heeft de heer Evans om afdoende redenen voorgoed afge zien al de verduisterde gelden wa ren verteerd en verdobbeld tot de laatste centime. Een geheele week is het westelijk deelte van Oostenrijks hoofdstad het tooneel geweest van zulke zorg wekkende onlusten, dat zij gerust een opstand mogen genoemd worden. De ontbinding van een soort schoen- makersgild, welke door de politie bevolen werd op grond, dat de ver- eeniging zich aan socialistische be wegingen zou hebben schuldig ge maakt, en de beslaglegging op haar kas waarin ongeveer 700 florijnen waren, gaven het signaal tot de mui- teryen. Het is der politie gelukt ze reeds grootendeels te onderdrukken, maar zal het hierbij blijven Zijn zij niet eer van sociale dan van socialis tische natuur In de laatste honderd jaren zijn de toestanden on verhou dingen te Weenen meer veranderd dan in eenige andere hoofdstad van Europa. De bevolking is er in de laatste tien jaren op dezelfde wijze als in die andere steden toegenomen, maar terwijl in deze de toeneming der bestaansmiddelen met die der bevolking althans eenigszins ge kken tred trachtten te houden, ^erwjjl de hoofdsteden waar de voor-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1