SiSift Landgenooten Advertentiën. naamste bron hunner inkomsten geen handel was, bijna alle industrieele plaatsen van den eersten rang zijn geworden, is te Weenen niet alleen een stilstand, maar zelfs of daardoor een achteruitgang in de bronnen van welvaart te constateeren zelfs 't ka rakter van de aristocratische stad van weelde en pret heeft Weenen grooten- deels verloren. De hooge adel, niet alleen de Hongaarsche die naar Pest trok, heeft Weenën verlaten en de trotsche hotels der Eszerliazy's en Palffys staan ledig. En wat brachten de bewoners vroeger een geld in om loop En, zooals gezegd, de indus trie in al hare vertakkingen, heeft een maar al te gevoeligen slag ge kregen. Het zuiden van Spanje wordt door hongersnood geteisterd. Te Xeres werden de bakkerswfnkels geplun derd en den bakkersjongens werden op straat de manden met brood ge roofd. Te Rizarsona werden de meel- magazijnen geplunderd en de eet waren van de markt weggenomen. Naar aanleiding van het ar- beidersoproer te Weenen zijn in 't geheel 87 personen gearresteerd. Deze zullen met de grootste gestrengheid vervolgd worden. Te Weenen heerscht groote opgewondenheid en onrust. De concurrentie in heeren-klee- dingstukken te Baltim ore is van'dien aard, dat een industrieel niet tegen de kosten heeft opgezien om een vocaal- en instrumentaal gezelschap te engageeren, dat 's avonds in zijn magazijn voorstellingen geeft, afge wisseld door soirees dansantes", alles te midden van broekspijpen en jas panden. Het kapsel dat voor dezen winter door de elegante wereld te Parijs is aangenomen, bestaat uit een vrij hooge diadeem, door een lichten bun del van haar gevormd. Kleine krul letjes overschaduwen het voorhoofd geheel en vormen, volgens de mannen van het vak, een smaakvolle om- lflstiüg. Een treurige stoet zal eerlang uit Bordeaux vertrekken. Het zijn nl. 50 veroordeelde vrouwen uit Fransche gevangenissen, die met een koopvaar dijschip naar Noumea op Nieuw-Ca- ledonië gaan, om aan gedeporteerden aldaar uitgehuwelijkt te worden. Zij zijn door een inspectrice gekozen uit het aantal vrouwelijke gevangenen, die zich daartoe hadden aangemeld. Te Blackwal (bij Londen) wor den voor de Engelsche Marine twee groote pantserschepen gebouwd, zoo groot als er tot heden nog niet een bestaat. De beide notendopjes" zul len maar 14 millioen Hollandsche guldens kosten. In een ontzettenden toestand, die aan een hoofdstuk van een sen satieroman doet denken, verkeerde onlangs een welgesteld burger van Petersburg. De man, die gedeeltelijk verlamd is, zoodat hij het bed niet kan verlatenwoonde daar alleen met een dienstmeid en een huisknecht. Op zekeren morgen nu hebben de ze twee bedienden twist met hun meester gehad, hem bont en blauw geslagen, zich zeiven betaald van het voorhanden zijnde geld, en hem daar na aan zijn lot overgelaten. Het paar had de deur dichtgedaan maar niet gesloten, en de arme ver lamde, die in machtelooze woede op zijn bed lag, hoopte dat de een of ander tot zijn redding zou opdagen. Maar de dag verliep, het werd nacht, en niemand kwam. Het werd ochtend de ongelukkige smachtte naar een teug waterde karaf stond op vijf passen afstands van hem, maar hoe hij zich inspande, hij kon er niet bij komen. Het schellekoord was ook vlak bij, maar hij kon het niet be reiken, om door hard luiden de aan dacht der buren te trekken. Hij moest zich machteloos aan zijn lot over geven. Zoo lag hij nog een geheelen dag en een nacht, totdat eindelijk, in den morgen van den derden dag, een zij ner weinige vrienden hem eens kwam bezoeken en den armen uitgeputten man van een jammerlijken dood redde. Naar de beide dienstboden, die al dus hun meester zoo goed als ver moord hebben, worden nasporingen ge daan. Zij zijn echter nog niet ge vonden. Stoom vaartberichten Het stoomschip Prins Hendrik, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 10 Nov. te Suez en zou den volgenden dag het Ka naal ingaan. Het stoomschip Iusulinde arriveerde 11 Nov. te Port-Said en heeft de reis naar Batavia voortgezet. Het stoomschip Prins Hendrik, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 13 Nov. van Port.-Said. Markt-Beiïchten. Hoobn, 11 Nov. Tarwe f 9 a 11, Rogge f7, Gerst f5 a 6, Haver f3,75 a 4,50, Erwten: witte f 13, groene f 16 a 18, grauwe f 17 a 22, vale f 13 a 16, bruine Boonen f10 a 13, 23 Paarden f70a 230, 25 Schapen f25 a 36, 230 Lammeren f 19 a 28, 10 Kalveren f 17 a 28, 45 Varkens f 15 a 25, 7 Zeugen f35 a 55, 300 Big gen f 5 a 9, 125 Kippen f 1 a 2,50 2000 Kip-eieren f6 a 6,50 per 100, 500 Eend eieren f3,75, 1339 koppen Boter f0,70 a 0,82^ per kop. At.tcma a~r, 11 Nov. Aangevoerd 4 Paar den f 80 a 175, 14 nucht. Kalveren f 14 a 26, 104 Schapen f 10 a 32, magere Var kens f 14 a 20, 184 Biggen f 5 a 8, 4 Bokken en Geiten f4 a 9, Boter per kop ('s middags 12 uur) f 0,95 a 1,05. Visscherij-Berichten. 13 Nov. 8 tal haring, per tal f5.95, 2 blazers met 68 roggen, per stuk f 1.47 a f 1.60. Nam. 17 beugers met 10 a 100 schelv., per 100 f68 af72, enkele roggen per stuk fl.50. Heden voorm. nog enkele beugers van gisteren met 10 tot 60 achelv., per 100 f73.a f70.—. 1 Korder met 2 mandjes kl. Schol, por mand f 5.35. Haring, per tal f 6,60. Énkele rog f 1.47. Hoor den harden wind geen schuiten naar zee. 310<i<= STAATSLOTERIJ. 5de Klasse. 16de Lijst. No. 3350 f1000 en premie van f30000. Nos. 5655, 15922 en 17908 f1000. Nob. 3427, 3883 en 19634 f400. Nos. 10115, 10137, 16473 en 17756 f200. Nos. 65, 10512, 11558, 15444, 15780 en 19026 f100. No. 19188 premie f3000. Burgerlijke Stand Helder. Van 10 tot 14 Nov. ONDERTROUWD J. Michielsen, kon slabelsmaat en H. Verschoor. T. J. ter Horst, stoker en E. Slok. Z. Schikhof, matroos en S. Mol. GEHUWD J. F. Groen en A. Vos. BEVALLENH. C. v. d. Laag, geb. Freeke, d. K. de Boer, geb. v. Assen, d. F. Febore, geb. v. d. Wiele, z. A. Lebbe, geb. Koch, z. A. C. Harms, geb. v. Waar denburg, d. A. Kroon, geb, de Boer, d. C. Moorman, geb. Seeboldt, z. A. J. Bos, geb. Buijtendijk, d. J. C. Molenaar, geb. Overkamp, z. A. Tesselaar, geb. v. Duin, d. A. Boon, geb. Bommel, d. A. M. v. Buuren, geb. Hornes z. OVERLEDEN J. Zander, 55 j. C. Bak ker, geb. de Jong, 41 j. M. Messelaar, geb. Hendriks, 24 j. G. J. v. d. Wiele, geb. Gomes85 j. Vervolg der Berichten. Met ingenomenheid maken wij mel ding van 't plan om in 1883 alhier de tweede Tentoonstelling van Nijverheid te houden. De eerste, die in Juni 1881 plaats gehad heeft, onze lezers zullen zich dat nog wel herinneren, had een uitnemend succes. Algemeen was toen de verwachting, dat, als bij herhaling de gelegenheid werd aange boden om op dit zoo vreedzaam gebied aan een wedstrijd deel te nemen, dat dan 't getal deelnemers nog veel grooter zou zijn. Welnu de permanente-Commissie, die dezer dagen bijeenkwam, om over deze aangele genheid van gedachten te wisselen, wilde, nu het winterseizoen pas is aangevangen, dat hiervan mededeeling geschiedde, in de hoop dat velen zich van de winteravonden zouden bedienen om 'teen of ander voorwerp voor de Tentoonstelling te vervaardigen. De wensch is dat de visscherij en wat daartoe behoort, ditmaal ook vertegenwoordigd zij. Doch daar te verwachten is dat het aantal inzenders groot zal zijn, is aanmelding vooraf noodzakelijk. Men geve schriftelijk mededeeling van naam en van den aard van 't iu te zenden voorwerp, en wel vdór 31 December a. s. aan een der leden van den commissie, die uit de volgende heeren be staat rnr. D. P. M. Aberson, J. Brouwer, J. C. Leich, H. Manikus, T. Mooy, B. H. Polak, J. Schuijt en H. A. Stadermann. Gaarne maken, we onze lezers op deze zaak opmerkzaam en wekken we allen, die kunnen deelnemen, op, ona hunne mede werking niet te weerhouden. Er zijn zaken, die veel minder nuttig zijn en best achter wege konden blijvon. Elders wordt alge meen het groote belang van zulke wedstrijd erkend en aangemoedigd, 't Uitstekend succes, dat do vorige maal werd verkregen, moge in ruime mate tot spoorslag strekken om zeer velen aan te sporen en op te wekken zich intijds aan te melden en een plan tot een of ander voorwerp te ontwerpen en uit te voeren. Abusievelijk meldden we in ons vorig nummer de liefdadigheids voor stelling, door de Onderofficiers-Ver- eeniging Admiraal de Ruyter" te geven op Zondagavond, dit moet zijn Dinsdagavond 14 November. Op Maandag 27 Nov. 1882, des namiddags ten half twee ure, zal op de bovenzaal van het Café »Kras- napolsky," Warmoestraat te Amster dam, worden aanbesteed Voor rekening van den Staat der Nederlanden Het afbreken en weder opbouwen van een Goederenloods en het uitvoeren van daarbij behoorende werken op het Stationsterrein alhier. Raming f8250. Met 1 Januari a. s. wordt de heer E. A. Alings, telegrafist der 2de klasse alhier, op zijn daartoe gedaan verzoek naar Amsterdam ver plaatst. De heer Alings is een nauwgezet en ijverig ambtenaar,steeds welwillend en voorkomend. Geduren de al den tijd, dat hij hier werkzaam was, verwierf hij zich in groote mate de achting van allen, die met hem in eenige betrekking stonden. De Onderofficiers -Vereeniging Vaderland en Oranje" voerde Zon dagavond met veel succes voor hare leden en geïutroduceerden ten tooneele: »De Goochelaar," van d'Ennery en Jules Brésil. 't Stuk boeide van 't begin tot 't einde. Heléne speelde hare niet gemakkelijke rol met veel gevoel. Beaujolais verwierf meerma len den algemeenen bijval en ook Vol-au-Vent had verscheidene goede oogenblikken. De overige spelers brachten 't hunne bij tot een goede opvoering van 't stuk. Zondag kwam alhier, binnen gesleept door de loodstransportboot Frans Naerebout, het bij de Terschel- linger gronden gestationeerde licht schip Tersehellinger bank, hetwelk bij denjl. Octoberstorm averij heeft be komen en daardoor buiten dienst is gesteld, om de schade die nog al be langrijk moet zijn, op de marinewerf te herstellen. Men schrijft van Texel Zondag waren we te Oudeschild getuige van een eigenaardige demon stratie, die door hare ongekunsteld heid en eenvoud diepen indruk maakte. Toen de equipage van het veronge lukte barkschip Daystar scheepsver- klaring had afgelegd en naar het lo gement terugkeerde, hielden de wa gens voor het huis van den blazer- schipper P. Zegel stil. De schipbreukelingen stegen uit, schaarden zich in een rij voor de woning, waarop de stuurman met een krachtige stem uitriep »Lang leve schipper Pieter Zegel, de redder van ons leven Met een driewerf »hip, hip, hip, hoeravielen daarop de matrozen in, waarna andermaal de flinke stem van den stuurman vernomen werd, die den wensch uitsprak, dat schip per Zegel bij voorkomende strandin gen even moedig en vastberaden mocht te werk gaan en zijne pogin gen met even gunstigen uitslag mocht zien bekronen. Nogmaals liet Jan maat een daverend hoerahooren en de zeelieden trokken verder. De luit. ter zee 2e kl. Jhr. H. M. Speelman, die eenige malen aan de tochten van de Willem Ba- rents" heeft deelgenomen, heeft thans aan de regeering zijne diensten aan geboden, voor het geval dat een ex peditie mocht worden uitgezonden tot opsporing van de Varna." De Köln. Ztg. ontving 11 Nov., het volgende telegram uit Kopen hagen Volgens een gerucht zou het Deen- sche Noordpool-stoomschip Dymphna, bij de Waaigat-eilanden zijn vergaan. Het ministerie van marine heeft de hulp der Russische Regeering inge roepen om een onderzoek in te stellen. Uit Lowestoff is aan den reeder M. Parser telegraphisch bericht ge zonden dat door Engelsche visschers aldaar netten, touwen en brails zijn aangebracht, afkomstig van de Sche- veningsche bomschuit Holland, stuur man Maarten Buis door andere En gelsche visschers was bovendien het vaartuig gezien met vernielden boeg. Men vreest dus, dat genoemde schuit met man en muis is vergaan. Van nog vier andere schuiten is het bij na zeker dat zij in den laatsten storm verloren gingen. Vele gezinnen ver- keeren te Scheveningen dan ook in grooten angst omtrent het lot van be trekkingen. Zondagavond circa elf uur had aan het pontveer Heemstede een droevig ongeluk plaats. Vier personen zouden over de Ringvaart worden overgezet, toen door een noodlottig toeval het bootje omsloeg en de zich daarin bevindende personen te water raakten, waarvan drie jammerlijk verdronken. Door de Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijver heid zal in het Museum van Kunst nijverheid op het Paviljoen te Haar lem eene tentoonstelling worden ge organiseerd, waarom door den Raad van Bestuur premiën, in zilveren en bronzen medailles bestaande, worden uitgeloofd. De in te zenden stukken zullen, ook bij bekrooning, 't eigen dom blijven van de inzenders. De inzending moet geschieden, met ge sloten naambriefjes, aan 't adres van genoemd Museum vóór 1 Mei 1888. Premiën worden uitgeloofda. Aan zilversmeden, meester of gezellen, in Nederland gevestigd, voor een voor werp in zilver, geschikt tot huiselijk gebruik, ter waarde van hoogstens f 100, mits de bewerking beantwoorde aan de eischen van zuiveren stijl en in 't algemeen het kenmerk drage van een streven naar veredeling van ons vaderlandsche kunstnijverheid. b. Voor menbelmakers, meesters of gezellen, in Nederland gevestigd: hout snijwerk, een deurpaneel in renais- sance-stijl van noten- of eikenhout, met profileering en ornementale ver siering. c. Uitsluitend van Neder landsche dames, borduurwerk: een geborduurde stoelbekleeding (rug en zitting), eigen ontwerp, uitmuntende door sierlijkheid van teekening en harmonie van kleuren. Op verzoek maken we volgaarne van het bovenstaande melding en vestigen we daarop de aandacht. In de vorige week ontving een ingezetene yan Zwolle, de heer G., een brandbrief over de post uit Om- merschans, onderteekend door L. Pirovano, waarbij deze verzocht hem f800 te zenden, met bedreiging dat hij anders bij hem den boel in brand zoude komen steken. Naar aanleiding daarvan is op bevel der rechtbank te Amsterdam Leendert Pirovano, oud 33 jaar, arbeider, gewoond hebbende te Haarlem, verpleegd wordende te Ommerschans, naar het huis van verzekering te Zwolle overgebracht. In het begin dezer week wer den twee bewoners van de Rottestraat te Rotterdam, naar de »N. R. Ct." meldt, de dupe van eene oplichterij. Een persoon van middelbaren leeftijd, die voorgaf commissionnair te zijn, bood handdoeken, tafellakens en meer dergelijke goederen ten verkoop aan. Alles was van goede qualiteit en zou geleverd worden tegen zeer lage prijzen. Heel gemakkelijk werd het den koopers gemaaktzij hadden maar op te geven, hoeveel stuks zij van ieder artikel verlangden, en alles zou den volgenden dag thuis gebracht worden was het naar den zin van de koopers, dan pas zou de betaling behoeven te geschieden. Een kwartier na zijn vertrek, kwam de commis sionnair terug met een Franschman, zijn patroon. Toevallig had deze nog een stuk goed overgehouden van ruim vijf el lengte en zeer geschikt voor jassen. Op het oog was het mooi goed, en omdat hij op reis moest, zou hij het goedkoop overdoen. Na lang praten en aanprijzen, werd het stuk gekocht voor elf gulden. Tevergeefs wachtte men den volgen dag op de bestelde tafellakens en handdoeken, en toen na drie dagen nog geen commissionnair kwam, be gonnen de koopers te denken aan bedrog. Bij nader onderzoek bleek, dat zij schromelijk bedrogen waren, daar het gekochte stuk geen vijf gulden waard was en ongeschikt om verwerkt te worden. Nadat het maanlicht de schoon< komeet eenige nachten aan ons oog onttrokken heeft, is zij nu voor ons weder in al al haren luister zicht baar, doch alleen des morgens vroeg, vóór zonsopgang. De veldwachter H. te Soeren is gisterennacht door een geweerschol getroffen. De vermoedelijke dader is naar men verneemt, voortvluchtig. Uit Kopenhagen wordt aan Daily News" geseind dat het voor nemen bestaat om tot opsporing der »Dymphia" eene private expeditie naar het land der Samojeden te zen den, onder bevel van den heer Lar- sen, een Deen, die ook den tocht met de »Jeannette" mede maakte. St. Maarten werd in Limburg als van ouds op eigenaardige wijze herdacht. Vrijdag en Zaterdag zag men daar tegen het vallen van den avond, op vele plaatsen van het plat- tenland, een aantal kinderen en aan komendejongens en meisjes met stroo- fakkels een eenvoudig vuurwerk ont steken, dat, hoewel kort van duur een schitterend effect maakte. Na afloop daarvan werd het feest in den huiselijken kring voortgezet, onder het genot van warme melk met koek Werd in Frankrijk de gedachtenis van dezen weldoener zijns volks dooi die van den H. Dionysius verdrongen in Duitsche landen bleef zij bewaard tot nu toe. Daar en ook in het oude hertogdom houdt St. Maarten, volgens de overlevering, niet op, te gen 11 November het landvolk tot zulke pretjes en smulpartijtjes uit te noodigen. Eenige Weduwen, der in den storm van den 24n October 11. omgekomen! bemanning van Loodskotter No. 3, verklaren bij deze dat: de onder bovenstaand motto ge plaatste annonce in de Heldersche en Nieuwedieper Courant van den 12n dezer, ten eenenmale in strijd is raeti de waarheid; dat zij niet bedanken voor liefdegiften, voortvloeiende uit Tooneelvoorstellingen, Concerten, enz. enz., maar integendeel dankbaar zullen; zijn voor elke poging, die kan strekken; hun lot eenigszins te „verzachten. Ondertrouwd': AMELIS 'JAN JALINK, van 's Gravenhage, en ELIZABETH KWANT, van Huisduinen. 's Gravenhage, 10 Nov. 1882. Gehuwd J. F. GROEN en A. VOS. Helder, 11 November 1882. Geboren: GEORG COENRAAD THEODOOR, Zoon van J. T. LEBBE en A. KOCH. Nieuwediep, 10 November 1882. Bevallen van een Dochter, A. BOONBommel. Helder, 10 November 1882. Algemeene kennisgeving. "Voorspoedig bevallen van eene Dochter D. VAN VLIET, geb. Koningstein. Helder, 14 Nov. 1882,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2