eenige toehoorders gekwetst werden. Zij trokken daarna in optocht de stad door, en vermaakten zich daar met het aanhouden van tramwagens, die zij met erwten bombardeerden, zonder dat de politie tusschenbeide kwam. De dienstmaagd van den predi kant van Glattfelden, wiens vrouw vermoord gevonden werd, is nu toch gebleken de ware schuldige te zijn. Een man, die met zijn vrouw onder verdenking van de misdaad in hech tenis genomen was, is weer vrijge laten. Te Biirbach, bij Siegen, heeft men onlangs een 55jarige vrouw ge vonden, die zich, uit godsdienstige dweepzucht, zes jaren lang in een kamer had opgesloten en zich in al dien tijd niet gewasschen of andere kleederen aangetrokken had. Zij woonde bij haar broeder, een arme arbeider, in huis, maar wilde nooit iemand in haar kamer laten dan diens zoontje, een twaalfjarige knaap. De politie, die na verschillende ge ruchten omtrent mishandeling van deze vrouw door hare familie een onderzoek instelde, vond, toen zij de kamer met geweld binnendrong, de vrouw in een ellendigen verzwakten toestand, akelig vervuild op een stroozak liggen. Yoor het bed stóüden haar schoenen, met een dikke' laag stof bedekt en blijkbaar in jaren niet aangeraakt. De muren waren rond om met bijbelteksten bekrabbeld. De vrouw weigerde op te staan, omdat zij daardoor hare zaligheid zou verbeuren" maar de politie heeft haar daartoe gedwongen en haar ver blijf onmiddellijk behoorlijk laten reinigen. (N. v. d. D.) Den löden dezer zijnde prachti ge magazijnen van den heer Wkitely in Westbourne-Grove, Londen, een prooi der vlammen geworden. Wki- teley is voor Londen wat de heeren Boucicout en Jules Jaluzot met hun Bon Marché en Printemps voor Parijs zijn. Zijn personeel omvat 1500 per sonen van beiderlei kunne, die ge deeltelijk in de gebouweu, waarin zij werkzaam zijn, slapen. Men berekent dat de brand een schade van meer dan 100.000 veroorzaakt heeft. Alles was tegen brandschade verzekerd, De Engelsche admiraliteit on derzoekt thans eene uitvinding van den ingenieur Richard Colston Sayers, die niets minder meent gevonden te hebben dan een middel om schepen voor zinken te behoeden. Deze uit vinding grondt zich op het gebruik van waterdichte, met lucht gevul de pontons en zakken, welke aan de zijden der schepen worden aangebracht doch eerst door een luchtpomp met lucht worden gevuld, zoodra het schip in nood verkeert. De draagkracht der zakken is berekend naar de zwaarte der schepen, doch te betwij felen is het of bij groote, zware, ijze ren schepen de zakken spoedig ge noeg gevuld kunnen zijn als de storm of 't lek plotseling ontstaat. Ook het ongeschonden blijven der zakken is een vraagstuk. De uitvinding zoude vooral aan de bemanning ten goede komen. Het Committé of Lloyds, de Board of Trade en de Admiraliteit te Londen hebben de aandacht ge vestigd op het gevaar voor schepen in de nabijheid van Kaap Finisterre (Noord-Westkust van Spanje) en van Kaap Guardafui (Noord-Oostkust van Afrika.) In de nabijheid van Kaap Finis terre gingen van 1877 tot Juli 1882 niet minder dan 86 schepen verloren. Er gaat daar somtijds een sterke stroom uit het Noord-Westen naai de kust, terwijl de stroomingen van eb en vloed meermalen de schepen uit hunne richting brengen. De kust tusschen Kaap Ortegan en Kaap Finisterre is bij nacht gevaarlijk te naderen, vooral in het winterseizoen, of in dik en mistig weer, dat daar veel voorkomt. In de nabijheid van Kaap Guardafui gingen van 1876 tot Juli 1882 tien meest groote schepen verloren, meestal gedurende den Zuidwest-mousson (April tot September). In dat seizoen is het weder daar doorgaans storm achtig en de zee hoog, terwijl de stroomingen sterk zijn en het land door een dikken mist onzichtbaar is. De schepen volgen meestal den weg tusschen kaap Guardafui en het eiland Socotora. Het is van belang, dat zeelieden aldaar steeds door pei lingen de plaats van het schip ve- rifiëeren, vooral gedurende deu nacht, en het niet minder dan 35 vadem water laten blijven. Yan de oprichting van een vuur toren, op deze plaats, waarop van de zijde van belanghebbenden her haaldelijk wordt aangedrongen,schijnt voorloopig niets te komen. In het proces wegens den moord te Maantrasna (familie Joyce) is op nieuw een doodvonnis geveld, en wel tegen Patrick Carey, die den 15 den a. s. te Galway zal worden opgehan gen. Vreeselijke dingen komen bij deze gelegenheid aan het licht omtrent de toestanden in Ierland, waar ten platten lande geheele gezinnen met elkander op voet van oorlog blijken te leven, waar één brutale sterke kerel jaren lang eene geheele streek onbe perkt blijkt te kunnen beheerschen, waar school en kerk voor vele kin deren bijkans onbekende dingen blijken te zijn, enz. enz. Te Dublin is zekere Edward Wliit- tington in hechtenis genomen, omdat hij twintig pakjes dynamiet bij zich had. Stoom vaartberichten. Het Btooinachip Koningin Emma is 18 Nov. van Maraeille naar Batavia vertrokken. Het stoomschip Conrad vertrok 18 Nov van Southampton naar Batavia. Het stoomschip Prins Erederik vertrok 18 Nov. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Marie arriveerde 17 Nov. te Suez en zou 19 Nov. van daar naar Amsterdam vertrekken. Het stoomschip Madara is 17 Nov. te Batavia aangekomen. Het stoomschip Voorwaarts vertrok 19 Nov. van Marseille naar Amsterdam. Het stoomschip Insulinde arriveerde 20 Nov. te Aden en zette denzelfden dag de reis voort naar Batavia. Markt-Berichten Alkmaar, 18 November. Aangevoerd 7 Paarden f 85 a 275, 72 nncht. Kalveren f 12 a 23, 322 Schapen f 15 a 29, 85 magere Varkens f 13 a 20, 335 Biggen f5 a 8, 8 Bokken en Geiten f4 a 7, Boter per kop ('s middags 12 uur) f 0,90 a 1,05. Hoorn, 18 November. Tarwe f 9 a 10, Gerst f 5,25 a 6, Haver f3,75 a 4,50, Erwtenwitte f 14 a 17, groene f 15,60 a 17,50, grauwe f 18 a 22, vale f 15 a 17, bruine Boonen f 11 a 14,50, 20 Paarden f 80 a 230, 50 Schapen f 27 a 36, 75 Lammeren f 24 a 28, 16 Kalveren f 17 a 21, 45 Varkens f7 a 25, 4 Zeugen f28 a 50, 240 Biggen f6 a 9, 125 Kippen fl a 2, 700 Kip-eieren f6 a 7 per 100, 662 kop pen Boter f 0,75 a 0,85 per kop. V isscherij-Beri chten 20 Nov. Geen schuiten naar zee geweest. 21 Nov. Y.m. 5 tal Haring, per tal f 5.75. Schuiten naar zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 17 tot 21 Nov. ONDERTROUWD A. Dol, muzikant en A. Vos. R. Zwaan en V. Smit. GEHUWDGeene. BEVALLENM. Fleur, geb. Maat, z. A. F. E. Maasen, geb. Overhof, d. J. Ab- benes, geb. Prins, z. P. Conneman, geb. v. Hoven, d. G. Kalf, geb. Droog, d. A. W. de Nooy, geb. Nijhuis, d. N. Krij- nen, geb. Dekker, d. A. v. d. Ploeg, geb. v. Twisk, d. OVERLEDEN: F.H.B.M.Riesselmann, 6 w. P. v. Hoven, 65 j. R. Remmets, 25 j. Vervolg der Berichten. We vestigen naar aanleiding van achterstaande annonce, de aan dacht van belangstellenden op de bekendmaking, door Burgemeester en Wethouders geplaatst, bevattende de mededeeling dot er Vrijdag a.s. twee leden voor de kamer van koophandel, in plaats van de aftredenden, de heeren C. Giltjes en P. J. Duinker, moeten gekozen worden. Industriëelen en neringdoenden, die begrijpen dat 't in deze dagen geen tijd van stilzitten is, maar dat men op alles wat 't belang dezer gemeente raakt, dient te letten, zullen gevoelen, dat't geen zaak is achter te blijven bij 't kiezen van leden voor bovengenoemd lichaam. Naar wij vernemen, zal de ver- eeniging Ontwaakt bij Tijds" op Zondag den 3n December 1882 een buitengewone voorstelling geven. De heer F. van Twisk, leerling van de school voor M. U. L. O. van den heer Dolk, heeft met goed gevolg te 's Hage examen afgelegd voor klerk bij de telegrafie. Met goed succes werd door de Onderofficiers-Vereeniging der Zee macht Admiraal de Ruyter," Zon dagavond in Tivoli wederom ten tooneele gevoerd »Door strijd tot Zege." De herhaalde toejuichingen, bij treffende passages, getuigden van ingenomenheid met 't spel. »Het bedrogen drietal," een grappig na- stukje, wekte de vroolijkheid alge meen op. Het alhier in zinkenden staat binnengebrachte Zweedsche barkschip »Hudiksvall," kapt. Bylund, van Hu- diksvall naar Kaap de Goede Hoop bestemd geweest, is met de inheb- bende lading onderhands verkoeht aan den heer K. C. v. Vliet qq. alhier. Toen onlangs door den minister van marine de gunstige bepaling in het leven werd geroepen, dat ook de geëmplooieerden aan het kon. insti tuut van de marine en het marine hospitaal alhier en Hellevoetsluis aan spraak konden doen gelden op de medaille voor eerlijken en trouwen werkelijken dienst aan den lande bewezen, had dit alléén ten doel hun het effectieve eereteeken te doen ver strekken, in stede vau zooals wel licht werd gedacht, dat het de me daille zoude wezen, die aan de ge- emplooieerden bij 's Rijkswerven in dertijd werd toegedacht. Het verschil bestaat hierin, dat de eerstbedoelde personen, welke vroeger bij 's Rijks zeemacht, zoowel hier te lande als Oost- en West-Indië, in dienst wa ren, alsnu de medailles hebben ont vangen, die zij anders reeds deel achtig zouden zijn geworden, indien zij bij de zeemacht hadden doorge diend; zelfs zij die reeds gepensioneerd waren en direct een qualiteit gingen bekleeden aan die inrichtingen, kun nen op de medaille voor meerdere dienstjaren aanspraak maken. Bij 's Rijkswerven is het eene andere soort medaille, en moeten de geëm plooieerden wachten tot 65 jaren voor en aleer zij pensioen kunnen bekomen; bij het koninkl. instituut van de marine en de marine-hospi talen kan men dit pensioen op 45- jarigen leeftijd deelachtig worden. Texel, 20 Nov. Nog altijd zit de bark >Andrea" op de plek, waar het schip den 24en Oetober 11. strandde. Men is er in geslaagd het water uit te pompen en een deel van den ballast te lossen. Het schip is met het vloedgetij een weinig vooruit gekomen en er is hoop, de bark weldra af te brengen. Een der voornaamste bronnen van bestaan voor tal van visschers, het garnalenvisschen is weer aangevan gen. De vangst was reeds den eersten dag zeer bemoedigend, doordien er ruim 70 manden werden gevangen, die over Rotterdam naar de Engelsche markten worden verscheept. Onge veer de helft van de vloot was gis teren op de visscherij. Oude Schild, 20 Nov. Door de rederijkerskamer »Heije," alhier, werd gisteren de eerste uit voering in dezen herfst gegeven. Het tooneelstuk »De regimentskinderen, werd bepaald verdienstelijk afgespeeld, 't welk vooral aan het goed samenspel der dames en heeren werkende leden der kamer was te danken. Ook het nastukje »De twee dooven" werd vlug en goed opgevoerd, en wekte zeer den lachlust op. Als gewoonlijk hield het bal nog velen eenige uren genoegelijk bijeen. Men meldt ons van Wieringen Door den storm uit 't Oosten, door sneeuwjacht vergezeld, had ons eiland een geduchte ramp kunnen treffen. Daar de beurtschipper, Duinker, die 10 passagiers aan boord had, 't groote vaarwater niet kon houden, deed hij een poging om door het gewone vaarwater 't eiland te bereiken. Dit mislukte hem echter door den buiten gewoon lagen waterstand, 't Vaar tuig bleef aan den grond vastzitten. Drie nachten en twee dagen zagen de in nood verkeerenden angstig naar redding uit. Eindelijk verloste de bevaren schippers J. J. Wigbout en P. J. Wigbout en hun knechts met hun blazer de ongelukkigen uit dien hachelijken toestand, hetgeen niet zonder eigen gevaar geschiedde. Een woord van lof en erkentelijkheid voor hun moedig gedrag verdienen die zeelieden ten volle. --- Aan boord van Zr. Ms. oplei dingsschip »Anua Paulowna" te Rotterdam, werd Zondag op plechtige wijze de bronzen medaille voor mensch- lievend hulpbetoon en het daarbij behoorend loffelijk getuigschrift uit gereikt aan den scheepsjongen Pieter Marinus Damen. Het detachement mariniers stond gewapend en de geheele equipage geschaard op het dek, waar de com mandant hem in gevoelige woorden de medaille overhandigde. De jeugdige knaap, die toch nauwe lijks 14 jaren oud is, heeft met edele zelfopoffering en met levensgevaar zijn kameraad gered, die op 12 Oetober 1882, terwijl ze aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Castor met de zeilen exerceerden, overboord viel, door hem moedig na te springen, op te duiken en een touw in handen te geveu, dat iümiddels was toege worpen. Geen wonder dan ook, dat de commandant den flinken jongen als voorbeeld voor zijne kameraden aanhaalde en hem aanmoedigde om steeds zoo voort te gaan. - Den 19 Dec. a. s. zal aan het Centraal-bureau der Maatschappij tot Exploitatie van Staats-spoorwegen te Utrecht, examen worden gehouden voor leerling-conducteur. Stukken inzenden vóór 1 Dec. Candidaten, die aan het examen voldoen, ont vangen, gedurende hun leertijd, eene toelage van één gulden daags. On derofficieren der Land- en Zeemacht worden zonder examen toegelaten. Door sneeuwjacht en duisternis overvallen, kon in den avond van den 15en dezer een man van 68 jaren te Ochten zijne woning niet terug vinden, die hij verlaten had om win kelwaren te halen. Hij verdwaalde in een weideveld en werd den an deren ochtend door zijn broeder dood teruggevonden. Uit Groningen deelt men mede Door de plaatselijke politie is pro cesverbaal opgemaakt wegens onbe voegde uitoefening der geneeskunde en artsenijbereidkunst tegen zekeren drogist C., een man van uiterst on gunstige antecedenten, die reeds met tuchthuis en gevangenis onderschei dene malen heeft kennis gemaakt, en tegen wien nu nog eene strafzaak hangende is wegens muntvervalsching en het in omloop brengen van valsche munt. Hij ging bij zijne omwonende bu ren door voor een orakel, dat voor alles raad wistbraken bij kinderen, buikloop, borstziekte, mazelen, dikke beenen, verzweringen, enz. Zijne medicamenten waren in den laatsten tijd misschien minder goed gekozen: althans verscheidene door hem be handelde" patiënten zagen hunne kwalen met den dag verergeren. Deze omstandigheid heeft bij eenigen dan ook de gewoonlijk bestaande schaamte om die kwakzalverij te helpen ontmaskeren, overwonnen, en hen er toe gebracht, hunne klacht te rechter plaatse in te brengen. Bij het onderzoek is een groote hoeveelheid drankjes, poeders, pillen en ander ontuig in beslag genomen, prullen die met 30, 40 tot 90 cent per portie werden betaald door de onnoozele patiënten, meestal tot den arbeidenden stand behoorende. Ter zitting der rechtbank van Zierikzee van 17 Nov. leverde A. d. L., geboren te Oud-Yosmeer, eene prachtige illustratie voor de voor genomen opheffing der gestichten Ommerschans en Veenhuizen. Deze 53-jarige luiaard beweert blind en zenuwachtig te zijn en was den 20en .1 HMriun» 1 Oetober jl. uit Yeenhuizen ontslagen, waar hij, wegens bedelarij, een jaar gerentenierd had. Hij moest er niets doen en had het zeer naar zijn zin. Daarna kwam hij den volgenden dag in zijn geboorteplaats. Dadelijk zette hij daar zijn vroegere affaire op denzelfden voet voort, met het doel om gevat en andermaal opgezonden te worden. Het eerste gebeurde spoedig en het laatste zal weldra volgen, want hij erkende de hem op nieuw ten laste gelegde bedelarij niet alleen volmondig, maar noodigde de rechtbank tevens, en wel tot 2 malen toe uit, hem »as je blieft weer zoo spoedig mogelijk naar de kolonie te sturen." Uit het genoegen, waarmede kg dit vroeg en andere dingen, bleek ten duidelijkste dat de- man Yeen huizen niet als een strafplaats, maar als zijn buiten beschouwt, waar hij naar smacht als een paling naar den dauw. Omtrent de stranding bij Petten van het Groninger kofschip Edske Smit, kapitein O. Blok, op de reis van Bergen naar Ylaardingen, schrijft men nog het volgende De burgemeester van Petten, ver tegenwoordigervan deNoord-en Zuid- hollandsche Reddingmaatschappij al- j daar, was zelf in de boot aanwezig. Bij de twee vroegere strandingen was dit ook het geval, en werden insge lijks alle opvarenden behouden aan wal gebracht. Aangezien de kust I door de hoofden van de Hondsbos- sche- en Rijkszeeweringen aldaar bui- i ten gewoon gevaarlijk is, verdient het j wel de aandacht, dat de pogingen, om aan in nood verkeerende zeelie den hulp te bieden, telkens met zulk j een goed gevolg worden bekroond. Zaterdag werd in tegenwoor digheid van het gemeentebestuur de j nieuwe school te Petten geopend. I Het is een fraai, doelmatig gebouw, dat zich van de meeste scholen on derscheidt door het bezit van een geheel overdekte speelplaats. Zoo er- gens, dan is zulks hier, waar 't bijna altijd waait, dubbel gewenscht. De Burgemeester, de Heer A. Eriks, hield daarbij een toespraak, waarna de kinderen op koek en chocolade werden onthaald. Ad verten tiën. Ondertrouwd A. DOL IN A. VOS. Helder, 17 November 1882. Bevallen van een Zoon: N. KUIPERKisteman. Helder, 21 Nov. 1882. Bevallen van een welgeschapen Zoon, M. DE JONG, geliefde Echt genoot van P. DE WAARD. Helder, 20 November 1882. Algemeene kennisgeving. Heden den 19n November, heeft het den Heer behaagd tot zich te nemen, na een kort stondig lijden, mijn eenigen dierbaren Zoon REMMERT REMMETS, in den nog jeug digen leeftijd van 25 jaar. Hoe zwaar ons dit verlies treft, zullen diegenen beseffen, die hem van nabij gekend hebben, doch wij berusten in den Heerwiens doen wijsheid is- Namens de Familie, H. KLEIN. Algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2