'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Dinsdag 28 November 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. nieuwstijdingen. feuilleton'. No. 1021. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bh reaalSPOORSTRAAT tm ZUIDSTRAAT. AdLvertentiön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Bij dit nommer behoort een BIJVOEGSEL. HELDER, 28 Nov. 1882. Een ongehoorde opkomst der kiezers ▼iel jl. Vrijdag op te merken, toen eene keuze moest worden gedaan van twee leden der Kamer van Koophandel eu Fabrieken alhier, 't Gold een verkiezing wegens de periodieke nftreding van twee leden, en dit is in den regel geene gebeurtenis, die Cte belangstelling verwekt. Gewoonlijk en slechts zeer enkele kiezers op en worden de aftredenden met algemeene stem men herkozen. Gansch anders was 't nn. Niet minder dan 31 kiezers verschenen aan de stembus, cn de beide aftredende leden verkregen de een 6 de ander 5 steramen. Met overgroots meerderheid werd gekozen de heer L. W. F. Oudenhoven en W. C. M. van Eruggcneerstgenoemde verkreeg S3, laatstgenoemde 21 stemmen. Verder werden uitgebracht op de heeren Aiuons en van Gijn ieder 2 stemmen en op den heer 8trikwerda 1 stem. De heer Oudenhoven bereikt echtereerst in Jan. den 30jarigen ou derdom, en volgens de wet is hij dus nog liet verkiesbaar. Gekozen is alzoo de heer van Bruggen, terwijl op Vrijdag 8 Decem ber een herstemming moet plaats hebben tusschen de beide aftredende loden de hh. C. Giltjes en P. J. Duinker. 't Vernemen van dezen uitslag verwekte in verschillende kringen heel wat beweging en gaf stof tot kiet onbelangrijke gesprekken. Menigeen •iet in de thans geopenbaarde belangstel ling het voorteeken van ontwaakt leven en hoopt daarvan goede gevolgen te zien. De tijd is voor deze gemeente voorbij, dat hier de voordeelen van handel en scheep vaart den burgers werden in den schoot geworpen. De bevordering van alles wat •trekken kan om nijverheid en handel meer productief te maken voor de plaats onzer ikwoning, wordt meer en meer verwacht, en wel in de allereerste plaats van pogingen der burgers zei ven, maar ook van de krach tige medewerking van Jt Gemeentebestuur en van de Kamer van Koophandel cu Fa- briekeu, een lichaam, meer bepaald aange wezen om de belangen van handel en nijver heid voor te staan bij hoogere en lagere autoriteiten. Wellicht draagt de thans ge openbaarde belangstelling er toe bij, dat eindelijk ook, in navolging van andere ge meenten, wordt overgegeven tot een bepa- Hoogmoed komt voor de val. Roman naar 'i Duitsch, VAN FRIEPRICH FRIEDRICH. 8. III. „Zie hoe allen zich om Heino verdringen, bij is de held van den dag, de overwinnaar," •prak de gelukkige moeder, die niet begreep, dat de bewondering meer Heino's paard dan wel hem zelve gold. De wedrennen waren afgcloopen, van de tribunes verwijderde men zich. Mevrouw Polier legde met trots haar hand in den arm van haren man, terwijl zij zich naar hun rijtuig begaven. Selma volgde onwillig; 't hinderde 't meisje, dnt „haar" luitenant niet eenmaal voorbij de tribune gereden was. Waarom had hij geen deel ge nomen aan de wedrennen? Zij had hem veeleer den prijs gegund dan haren broeder, die daardoor zeker nog hoogmoediger zou worden. Heino en de baron reden langs het rij tuig. Mevrouw Polier strekte de beide handen naar haren zoon uit, zij was de gelukkigste aller moeders. „Genadige vrouw, ik wensch u geluk met de overwinning van uwen zoon, niet tegenstaande ik daardoor mijn weddingschap verloren heb," zeide de door den nens sprekenden baron. „Mijn zoon zal het met de wedding schap toch zoo nauw niet nemen, want hij ling, om de zittingen der Kamer van Koop handel en Fabrieken in het openbaar te houden. Ten slotte vermelden wij, dat te midden der besprekingen van den uitslag der ge houden stemming door velen nog weêr eens werd herhaald de wensohMocht hier toch eindelijk eens een kiesvereeniging worden opgericht! Als er slechts enkele mannen zijn, die het initiatief nemen, zal het hun zeker niet aan de noodige medewerking en ondersteuning daarbij ontbreken. Eerstdaags zal hier ter plaatse weder een inteekenlijst circuleeren, houdende uitnoodiging tot het bij wonen eener tooneelvoorstelling ten behoeve van de weduwen der loodsen, die in den Octoberstorm zijn om 't leven gekomen, inzooverre die wedu wen niet hebben bedankt voor de bij dragen, op de gemelde wijze ver- verkregen. Eenige jongelieden, leden van onderscheidene plaatselijke ver- eenigingen, die zich onder de zin spreuk Liefdadigheid naar vermo gen" tot een dilettanten-Club hebben vereenigd, hebben zich tot dat doel vereenigd en zulleu eeu paar tooneel- stukjes (blijspelen) opvoeren, gevolgd door een apotheose, navolging van 't slot van bet concert van Eupbonia, in den loop dezer maand gegeven. De liefdadigheidsvoorstelling zal plaats hebben op Woensdag 20 Dec. a. s., in bet lokaal Musis Sacrum. Onder de tooneelstukjes, die er zullen wor den opgevoerd, behoort bet bekende en levendige kluchtspelDe zegen des Hemels, of zes dochters en geen man," dat vrooger met zooveel ge noegen bier ten tooneele is gebracht. We vertrouwen, dat zeer velen bet streven der jongelieden zullen bevor deren en hunne namen zullen plaatsen op de inteekenlijst. Een doel, als dat waarnaar door de ontwerpers van bet plan wordt gestreefd, behoeft onze aanbeveling niet. We verwach ten een zeer talrijke deelneming. Het Italiaansche barkschip An- drea," 24 Oct. alhier op balgzand is Vrijdagavond met behulp heeft geen geld noodig," zeide mevr. Polier. Heino wierp zijne moeder een veelbetee- kenenden blik toe, waar deze echter niet op lette, want al haar opmerkzaamheid was op den baron gevestigd. Maar, uwe genade, een weddingschap is een zaak van eer," viel Meppen in. „Ove rigens geloof ik ook thans nog, dat mijn „Eleonoor" zon gezegevierd hebben, indien hij beter gereden ware." „Ik zou nooit wedden," riep Selma. De baron wierp nu een vluchtigen blik ter zijde en gaf zich het voorkomen, alsof hij de woorden van het kind in 't geheel niet gehoord had. Heino en zijn begeleiider maakten hun compliment. „Een lief mensch," zeide mevrouw Polier hafluide. „Onuitstaanbaar", riep Selma, welke den baron van nu af haatte. De paarden waren door het lange wachten en het gewoel der menschen zeer onrustig geworden, zoodat de koetsier nauwelijks in staat was hen in bedwang te houden. In woeste vaart liepen zij, de meeste der te- rugkeerende equipages inhalende. De „genadige vrouw" was dit wilde rij den niet aangenaam; zij had zich veel lie ver op haar gemak als moeder van den overwinnaar doen bewonderen. Polier zelf had er echter groot vermaak in; het was zeer naar zijn zin, dat de meeste equipages bij de zijne achterbleven. „Rijd maar op," zeide hij tot den koet- sier, toen zijne vrouw zich over het snelle rijden beklaagde. „De menschen sullen eens van de sleepbooten Hercules en Am sterdam afgebracht. Het scbip maakt weinig water. Gedurende de afwezigheid van den vice-admiraal R. L, De Haes, directeur en commandant der marine alhier, wordt bet bevel over de zee macht aan deu kapt, ter zee E. L. baron Van Heeckeren van Waliën, commandant van Zr. Ms. wachtschip, en het bestuur over 's rijks werf en aanboorigbeden aan den hoofdinge nieur der marine J. C. Jansen opge- Men leest in bet Handelsblad van Vrijdag jl. Een onzer geachte stadgenooten is in den afgeloopen nacht op nood lottige wijze om bet leven gekomen In deu vroegen ochtend werd name lijk in de Heerengracht bij de Re guliersgracht bet lijk drijvende ge vonden van jbr. mr. B. de Bosch Kemper, rechter in de arrond.-recht- bank en arrond.-schoolopziener al hier. Vermoedelijk is hij door een duizeling overvallen, gelijk in den laatsten tijd niet zelden bet geval is geweest, en is bij toen, zonder dat iemand bet bemerkte, in bet water geraakt. Onlangs werd melding gemaakt van een moord, door eenjHollandscben baringvisscber op een Engelsch kapi tein. Een onderzoek beeft de onwaar- beid van bet gerucht aan 't licht ge bracht. De Engelscbe kapitein bad een bezoek gebracht aan de Arbeid adelt, tbuisbeboorende te Maassluisaan boord van ziju schip terug willende keeren, struikelde hij en verdronk. Door den Heer Volck, te U- treebt, is bet volgend telegram ont vangen van den Nederlandschen ge zant te St. Petersburg (Een geloofwaardig bericht maakt het waarschijnlijk, dat de Varna" er in geslaagd zon zijn zich uit het ijs los te maken en is gaan over winteren op Nova-Zembla). Een treffend ongeval trof de Katholieke gemeente Spierdijkbaai- pastoor herdacht Woensdag zijn 55-jarig priesterambt en werd toen bij dien dag ter uitoefening zijner bediening voor het altaar stond, plot seling door een beroerte getroffen, waardoor bij onmiddellijk dood bleef. De strafzaak tegen de milli- oenenjuffrouw is volgens bet Vad. een nieuwe phase ingetredende in hechtenisneming van haar bruidegom Hoetink en broeder G. Struik, zijn er een onmiddellijk gevolg van. Ook moet baar voorloopige inhechtenis neming ter zake van diefstal, ver anderd zijn in ten laste leggingen van verschillende bedriegelijke op lichtingen, waaronder van kollossale bedragen, te Amsterdam, Haarlem en Vuren gepleegd, en waaraan baar bruidegom en broeder medeplichtig geweest zijn, door de bedrogenen te doen gelooven aan een lip baar niet bestaand vermogen. Jannetje Struik zelve moet minder aangenaam ge stemd zijn, door de laatste gebeur tenissen wel blijft zij nog steeds baar onschuld volhouden en bet be wijs der ten laste legging eiscben, maar toch schijnt door de inhech tenisneming van baar bruidegom en broeder aan baar hoop een weinig de bodem ingeslagen te zijn. De beide laatsten, die in de cellulaire gevangenis verblijven, houden zich tot nu toe of zij van geen der zaken afweten, waarin hun bruid en zuster betrokken is geweest. De instructie wordt dagelijks voortgezet. Tot zoover bet Vad. Men zal zich herinneren dat de Amsterdamscbe justitie geen termen vond om na gehouden voorloopige informatiën, een instructie wegens bedriegelijke oplichting te Een oud-strijder van de Citadel van Antwerpen, D. W. te Zwolle, is dezer dagen, terwijl hij met zijn gezin aan tafel zat, plotseling ineengezakt en gestorven. Men schrijft uit Maastricht. »Het ziet er hier en in den om trek treurig uit. De bewoners der dorpen Heugem, Itteren, Limruel, Haren en Smeermaas zijn geheel van bet vasteland afgesneden sommigen hunner hebben bun woniug moeten verlaten. In de stad zelf staan ee nige straten en met name de Koe-, Ridder- en Kleine Looierstraat blank. De toegangsweg naar bet station van den Grand Central Beige, even als de daarbij gelegen boulevard, zijn overstroomd. Het stadspark staat voor een groot deel onder waterde Maas en Jeker hebben zich daar ver eenigd. De toestand verschilt weinig met dien van December 1880. Er bestaat gegronde vrees, dat het spoor wegverkeer zal worden gestremd. De stoomboot naar Luik kan niet verder dan tot Herstal komen. In den omtrek van Skjoerstad (Noorwegen) wordt zulk fraai mar mer gevonden, dat men met de uit graving op groote schaal zal begin nen. Het moet het carrarisch mar mer zoo nabij komen, dat iets der gelijks in Noordelijk Europa te ver geefs gezocht wordt. Iu een kolenmijn te Gilly, in Henegouwen, is een gedeelte van de gangen plotseling overstroomd. Er waren daar op dat oogenblik slechts vier personen. Een daarvan, een 19- jarig meisje, kon niet spoedig genoeg vluchten, en verdronk De schade moet vrij groot zijn. Bij Buenos-Ayres beeft men langs een schat ontdekt, die sedert eeuwen onder bet vlak der zee be dolven is geweest. Een duiker die met ziju toestel was neergedaald, beeft daar een groote kist gevonden met staven goud, waarvan bij twee mede naar boven bracht. Op die staven staat het jaartal 1547, en men ver moedt, dat zij afkomstig zijn van esn Engelsch kaperschip, in dat jaar, na Spaanscbe schepen beroofd te hebben van bet goud dat zij uit de nieuwe zien hoe mijne paarden kunnen loopen." De wog maakte een kromming, de koet sier trachtte de paarden in te houden, wijl hij bijna tot aan een overweg voor voet gangers gekomen was. Het was hem niet mogelijk; hij klapte met de zweep, om dc voetgangers opmerkzaam te maken, doch in 't volgende oogenblik kreeg het rijtuig een stoot, een gil deed zich hooren een man was door de paarden op den grond geworpen en onder de wielen gekomen. „Almachtige God, 't is oom," riep Knrt, zich voorover hnigende en de man die op den grond lag herkennende. Ook zijne moeder had gezien wie er overreden was en zij was bleek geworden als een doode. Met geweld trachtte de koetsier de pair den in te houden. „Rijd door rijd door," riep de „ge nadige vrouw" hem toe. Knrt wilde uit het rijtuig springen, doch de hand zijns vaders legde zich op zijn arm en hield hem terug. „Blijf zitten," riep hij. „Neen, ik zal oom ter hulp snellen," riep Knrt. „Blijf zitten," zeide Polier op bevelenden toon. „Wilt gij ons hier op straat een scène bereiden." Knrt moest onwillekeurig aan het bevel zijns vaders gehoorzamen, daar de koetsier de teugels liet schieten. Luide en dreigend riepen de onthutste voetgangers de wegrijdenden na. Eenige mannen trachtten de paarden bij de teugels te vatten, doch zij sprongen ter zijde, want het was niet mogelijk de woeste dieren tot staan te brengen. Ook Polier was bleek geworden, bij het zien van het ongeluk, door zijn rijtuig ver oorzaakt. De overreden man was inderdaad zijn eigen broeder. Hij leefde met dezen in vijandschap, erkende hem niet meer als zijn broeder en zij gingen, wanneer zij elk ander toevallig op straat ontmoetten, zon der spreken voorbijdaarom was het Polier dubbel onaangenaam, dat juist deze het ongeluk had moeten treffen. Ieder ander zou hij dadelijk ter hulp gekomen zijn, want goedmoedigheid kon men hem niet ontzeggen, doch ten opzichte van zijnen broeder waagde hij 't niet dat te doen. Zou hij in 't openbaar toonen, dat hij, do rijke man, een broeder had, die gekleed ging in een eenvoudigen rok. „Het is verschrikkelijk, dat wij door rijden zonder oom te helpen," zeide Kurt. „Zwijg," beet zijn vader, die de stem, welke in zijn binnenste sprak, met geweld tot zwijgen wilde brengen hem toe. „Ik wil niet dat gij den man dien naam geeft, hij is uw oom niet, want reeds sedert ge- ruimen tijd is hij mijn broeder niet meer. Is hij gekwetst, dan zal die schade wel met eenige thalcrs zijn goed te maken; ik wil dat er verder over die zaak gezwegen wordt." „Die „lieden" doen niets dan klagen en desniettegenstaande vindt „mijnbeer" toch tijd om te gaan wandelen," zeide mevrouw Polier op even onverschilligen als onharte- lijken toon. Zij had nn bij uitzondering 't woord „beden" gebruikt, want gewoonlijk pleegde zij den broeder van haren man eq diens familie slechts „dat volk" te noemen. „Wanneer de man aan zijn werk geweest was, zou hij niet overreden geworden zijn/' voegde zij er aan toe. Polier zweeg en scheen in gedachten verzonken te zijn. Ook Kurt zweeg; hij voelde zich door de onhartelijke woorden zijner moeder zoo onaangenaam gestemd, dAt hij het gelaat van haar afwendde. Selma scheen door het gebeurde niet het minst ontroerd te zijn; zij coquetteerde met haren waaier en keek uitdagend naar de voorbij rijdende officieren. Toen het rijtuig de stad was binnenge reden, werd dit door Polier en Kurt ver laten. Polier veegde zich het zweet van 't voorhoofd en liep zonder groeten wegde „genadige vrouw" liet zich naar een harer vriendinnen rijden, die zij beloofd had te zullen bezoeken en welke zij nn verhalen zou, dat Heino bij de wedrennen overwin naar was geworden en zij zelfs kennis ge maakt bad met baron von Meppen. Selma vergezelde hare moeder; wel vond zij het brengen van zulk een bezoek vervelend, doch had zij zich naar huis lateu rqden, dan zou zij zich ook daar verveeld hebben. Kurt begaf zich stilletjes naar huis. De zijnen waren hem op eens zeer vreemd voorgekomen en herhaalde malen vroeg hij zich af, of hij nog wel tot hen behoorde, want hij begreep ze niet meer. De koelheid van zijnen vader en moeder, ten opzichte van het lid der familie dat overreden was, had hem ten zeerste geschokt. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1