Advertentiën. INGEZONDEN. Prijselijk vinden we 't, dat voor de n&- geblevenen van de verongelukten met den loodskotter No. 3 geld wordt bijeengebracht door liefdadigheids-voorstellingen, enz. We vestigen echter daarbij de aandacht op de weduwe van dén loods Kunst, ver ongelukt op loodskotter No. 5. Eea weduwe met zes kinderen valt o. i. ook in de termen van aanspraak te maken op ondersteuning en 't zal alleen daaraan toe te schrijven zijn, dat men de aandacht niet op haar gevestigd heeft, wanneer zij alleen moet overschieten. Liefdadige ingezetenen, die door uwe talenten of uwe geldelijke bijdragen, de andere ongelukkigen ondersteunt, och wat we u bidden mogen, vergeet haar en haar gezin ook niet. X. en IJ. Mijnheer de Redacteur, bij voorbaat zeg gen we u dank voor de opneming, daar uwe bekende hulpvaardigheid ons daarom trent de alreeds verzekering ge3ft. De eerste stemming voor twee leden ▼an de Kamer van Koophandel is afgeloopen en het aantal uitgebrachte stemmen op de heeren Oudenhoven en van Bruggen heeft klaar en duidelijk bewezen, dat het den kiezers thans ernst is om met verouderde toestanden te willen breken en daardoor zelf voor hunne belangen en bijgevolg ook voor die dezer gemeente te willen zorgen. En mocht nu ook al een raadslid zich de snedige echter niet zeer behagelijke en vooral onjuiste uitdrukking permitteeren de kiezers zijn opgewarmd, zeer zeker be oogt de ongekend talrijke opkomst der kiesgeregtigden, dat zij, zij het dan ook door opwarming, gaarne hunnen kostbaren tijd er voor over hebben om datgene te doen, wat zij denken dat nuttig kan zijn voor de plaats hunher inwoning. Het geldt hier niet de personen die af traden, want zonder twijfel waren die heeren herkozen geworden, wanneer zij niet tevens lid van den gemeenteraad waren geweest. Terecht zagen de kiezers het onbestaan bare van die dubbele betrekking, in één persoon vereenigd, in. Terecht begrepen zij dat daaraan hoe eer hoe beter een eind moest komen en het wae daarom, maar daarom ook alleen, dat zij twee andere burgers kozen. Het is te hopen dat de beide aftredende leden dat ook zóó begrepen zullen hebben en dat zij spoedig aan de kiezers zullen doen weten dat zij bij de herstemming niet in aanmerking wenschen te komen, of mocht het hiervoor te laat zijn, dan bij eventu- eele benoeming te bedanken. Nogmaals het is te hopen en tevens te verwachten, want men mag toch niet aannemen, dat zij al leen blind zouden zijn om het dubbel ■innige hunner positie in te zien, ten zij een onbedwingbare zucht naar eerebaantjes hen aandrijft om zelfs met voorbijzien van algemeene belangen hun caadidatuur vol te houden. Mag men dit echter wel verwachten van de vroedemannen die wij zelf voor den ge meenteraad afvaardigden ik voor mij ge loof het niet, maar mocht dit zoo zijn dan zullen zij hoogst waarschijnlijk zich zelf moeten kiezen, daar zeker geen der kiezers, die hunne stem op de heeren Oudenhoven en van Bruggen uitbrachten,zich de wandeling naar den Helder daarvoor nogmaals zullen getroosten. En nu nog een enkel woord De heer Oudenhoven was volgens de wet te jong, (zegge 1* maand) en dat is zeer jammer, daar hij blijkens de vele op hem uitgebrachte stemmen zeer gewild was. Niemand dacht hieraan toen hij naar de stembus ging, want dan voorzeker zou er wel een naam uit zijn gekomen van iemand die wel den vereischten leeftijd heeft om zitting in de K. r. K. te nemen. In de annonce van wege het gemeentebestuur nu, kon men wel lezen wat vereischt werd om te mogen stemmen. Zou het nu zooveel moeite geweest zijn om ook daarin te plaatsen, dat alleen personen boven de 30 jaar verkiesbaar waren P Mij dunkt dat dit een veel beteren indruk zoude hebben gemaakt dan de tri- omphantelijke toon, waarop een paar raads leden het abuis der kiezers wisten te ver tellen, zoodat het velen voorkwam alsof zij er verheugd over waren. Het zij die heeren eehter ten troost te weten, dat zulke abuizen niet weder zullen plaats vinden. En nu, mijnheer de Redacteur, zeg ik u dank voor uwe bereidwilligheid en blijf met alle achting Uw Dw. Dr. C. D. ZUR MUHLEN. Aan de thans verschenen Memorie van Beantwoording over het hoofdstuk Marine, ontleenen wij de volgende zinsneden Uit een overgelegden staat blijkt duide lijk, dat vooral de steeds toenemende uit gaven voor het loodswezen, welke onver mijdelijk zijn te achten bij de verbetering en uitbreiding van het bij dien tak van dienst dringend benoodigd materieel, als mede de ten behoeve van pensioenen aan vankelijk nog klimmende sommen, de voor name posten zijn, die de begrooting voor het volgende jaar hooger doen zijn dan de thans loopende, doch zonder den gang van een goed ingerichten dienst te belemmeren, is, naar 's Ministers overtuiging, in dien stand van zaken geen verandering te brengen. Mocht Nederland in een oorlog worden gewikkeld, waarin de zeemacht cene rol moet spelen, dan zal zulks, naar het ge voelen van den Minister, wel niet anders kunnen zijn dan met een der groote Mo gendheden, eD kan er, in dit geval, voor ons nimmer sprake zijn om actief-offensief (dat is buitengaats) op te treden. Wij zullen dus, ten einde onze financi eels krachten niet te boven gaan, ons moe ten bepalen tot eene zoo krachtig mogelijke defensieve houding (dat is binnengaats) en het beletten eener mogelijke landing op de kusten. Bij de afdeeling materieel verdedigt zich de Minister tegen de gemaakte opmerking, dat het vertrouwen in hem in den laatsten tijd door verschillende omstaudigheden wel eenigszins geschokt was. Als zoodanig worden daarop genoemdhet gebeurde met de „Adder," het vastloopen van de „Alk maar" voor de haven van Curacao, het niet in behoorlijken staat zijn van kompassen aan boord van twee ramschepen, het vast raken van de „Haai" nabij Arnhem, en eindelijk het feit dat de lantarens aan boord der „Valk," gedurende hare jongste reis, niet brandende konden gehouden worden. Op eenige gedane vragen kan de Minis ter antwoorden lo. dat hij het eventueel lichten van het wrak der „Adder" niet voor bepaald onmo gelijk, doch uit hoofde der daarmede gepaard gaande uitgaven voor onraadzaam houdt. Hij wenscht echter het bezit van voor noemd wrak nog niet geheel op te geven, omdat wellicht in een beter seizoen mis schien een of ander nog aannemelijk en ernstig bod tot lichten der „Adder" over weging zoude kunnen verdienen; 2o. of het eenmaal bovengebraehte wrak nog voor de herstelling in aanmerking zoude kunnen komen, hangt af van de bevinding en van de met de reparatie gepaard gaande uitgaven. Wat betreft de voorziening in het tekort aan onderofficieren kan de Minister de ver zekering geven, dat zijne bijzondere aan dacht op dit punt steeds gevestigd is en zal blijven. Stoom vaartberichten Het stoomsohip Prinses Amalia arriveerde 30 Nov. te Batavia. Het stoomschip Prinses Wilhelmina ver trok 2 Dec. van Port-Said naar Amsterdam. Het stoomschip Conrad arriveerde 3 Dec. te Port-Said en ging denzelfden dag het kanaal in naar Batavia. Het stoomschip Koningin Emma arriveer de 4 Dec. te Aden en zette denzelfden dag de reis voort naar Batavia. Markt-Berichten. Hoobn, 2 Dec. Tarwe f 9,50 a 10, Gerst f5,50 a 6, Haver f3,75 a 4,50, Erwten: witte f16, groene f 15 a 18, grauwe f 18 a 21, vale f 13 a 15,50 bruine Boonen f 12 a 15,50, 15 Paarden f 80 a 190, 70 Scha pen f30 a 38, 350 Lammeren f 16 a 26, 20 Kalveren f16 a 28, 40 Varkens fl6a 27, 3 Zeugen f 30 a 50, 290 Biggen f 5 a 9, 150 Kippen fl a 2, 750 Kip-eieren f 6 a 6,50 per 100, 1701 koppen Boter f 0,65 a 0,75. Alkmaar, 2 Dec. Aangevoerd 7 Paarden f75 a 180, 10 Koeien f170 a 240, 16 nucht. Kalveren f14 a 28, 292 Schapen f 12 a 29, 79 magere Varkens f 13 a 26, 236 Biggen f 6 a 11, 10 Bokken en Geiten f 4 a 9, Boter per kop ('s middags 12 uur) f 0,80 a 0,90. Visscherij-Berichten. 4 Dec. Geen schuiten naar zee. Nam. 3 sloepen binnen Schipper A. Jongejan Mz. met 1300 schelv, per 100 f 32. Schipper Jb. Zwartveld met 1600 schelv. per 100 f28.50. Schipper K. Volkenier met 1800 schelv,, per 100 f29.—. 5 Dec. Geen schuiten naar zee. Kantongerecht te Helder. Zitting van 29 Nov. Het zich in kennelijken staat van dron kenschap bevinden op den openbaren weg: C. Cz. B.P. F.J. H. K.A. v. d. B. ieder boete van 1 3.00. J. S. f 5.00. Het maken van burengerucht: C. Wz. L.W. Jn. L., ieder boete van f5.50. Het rijden over een voetstraat T. v. D. f 1.Overtreding wet op den ijk en herijk F. B. R.j G. D., fl. F. ieder geldboete van 50 Cent. A. v. d. H. twee van 50 Ct. ieder. M. K. drie van 50 Ct. ieder. Verbeurdverklaring der maten en gewichten. Allen subsidiair gevangenis straf en in de kosten. Burgerlijke Stand Helder. Van 1 tot 5 Dec. ONDERTROUWD: P. Veen, winkel bediende, en H. v. d. Woude. J. J. Plevier, bouwkundige, en E. de- Wit. GEHUWD: Geene. BEVALLENC. Groeneijk, geb. de Winter, d. J. Bakker, geb. Zuidewind, d. T. But, geb. Lak, d. M. E. Rugers, geb. Kamman, z. C. M. Hendriks, geb. Grooff, 2 z. OVERLEDEN: E. Snaas, 24 j. M. Guis, 59 j. M. de Boer, 20 j. Vervolg' der Berichten. Zaterdagnacht strandde door een onbekende oorzaak in de Zuidergron- den de Engelsche bark »Alexandra", kapitein Bentote, geladen met petro leum, komende van New-York en bestemd naar Hamburg, Kort na de stranding verliet de uit veertien kop- bestaande equipage met twee eigen booten het in nood verkeerend schip. Een hiervan werd reeds vroeg in den morgen en de andere tegen den mid dag door vletterlieden op zee ont moet en behouden alhier aangebracht. Zoodra een en ander door den kapi tein, welke zich in de eerst aange komen boot bevond, alhier was be richt, stoomden de sleepbooten Her cules en Stad Amsterdam naar de strandingsplaats om te trachten het schip vlot te sleepen, doch tot op korten afstand van het doel genaderd zijnde, ontwaarde men, dat nit het achterschip vlammen opstegen, zoodat men, nu toch niets kunnende uit voeren, onverrichter zake terugkeerde. Een later uit zee komend visschers- vaartuig rapporteerde dat 't geheele schip in volle vlam stond en reeds een mast had verloren. Een bericht van heden morgen meldt dat het schip tot aan de waterig n is afge brand. Wegens den Zondag gewoed heb bende sneeuwjacht was van het ge beurde van af den vasten wal niets op te merken. Een droevig bericht van een ongeluk op zee komt, van korten afstand, tot ons. Een Engelsch stoomschip, geladen met katoen, strandde gisterenmorgen nabij Callantsoog; zoodra dit hier bekend was, is de sleepboot Her cules" naar de strandingplaats ver trokken om te pogen het schip af te brengen. Het zou wellicht gelukt zijn, ware het niet dat een der slee pers gebroken was. De inmiddels ruwer wordende zee, maakte den toe stand der opvarenden op het wrak gevaarlijk, althans de reddingboot van Callantsoog ging met eenige flinke mannen in zee om de equipage te redden; doch een verraderlijke golf wierp de boot om, met het treurig resultaat, dat acht mannen den dood in de golven vonden. Onder de omgekomenen be vindt zich ook de persoon van Ger- rit Doorn, uit Petten, die onlangs de schipbreukeling van de »Gulf of Panama" heeft gered die te Petten in een sloep aan de kust was ge dreven. Passagiers en equipage moeten later door vletterlieden aan wal zijn ge bracht. Bij het departement van kolo niën zijn, bg telegram van den 4n dezer, de volgende berichten betref fende den staat van zaken in Atjeh ontvangen In de vorige maand gebied radja Passangan, die met naburige staatjes in oorlog is, meermalen door oorlogs schepen getuchtigd. Ook kampongs bij Samalangan beschoten tot ontzet radja, die door tegenstanders was in gesloten. Naar Piëng en Moenloe tochten gemaakt. Aan vijandelijke henden belangrijke nadeelen toege bracht en hen uit hunne stellingen verdreven. Wij vijftien gewonde min dere militairen. Kapitein Botter ge sneuveld. Deze morgen zijn door het in storten van een stelling in het dok op 's Rijkswerf, een kommandeur en een werkman ernstig gewond. De werkman is naar Marine-Hospitaal overgebracht. Uit een aangeteekenden brief, inhoudende eenig bankpapier, behoor lijk in een van 5 lakken voorziene enveloppe, geadresseerd aan den heer C. H. Bogaert kapitein ter zee, alhier, verzonden uit Maastricht blijkens postmerk 29 Nov. jl., 121 uur 's nam., en op laatstgemelden datum door den geadresseerde persoonlijk aan het postkantoor alhier in ont vangst genomen en uitwendig geheel onbeschadigd bevonden, werd vermist: 1 bankbiljet, groot f 60 n°. A. R. 8642. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing, aanhouding en draadbericht. Het Italiaansche barkschip Andrea is thans in het droge dok op '8 Rijks werf alhier gebracht om de schade door experts te kannen opnemen. Volgens opgaaf van het Bureau Veritas zijn in de maand October 1882 verongelukt 142 zeilschepen, alsvan Engeland 57, Duitschland 17, Frankrijk 12, Noorwegen 11, Nederland 10, Amerika 6, Italië 6. Griekenland 6, Denemarken 5, Oosten rijk 4, Zweden 4, Spanje 3 en Rus land 1, hieronder zijn begrepen 4 schepen, waarvan men zonder bericht isbenevens 15 stoomschepen, als van Engeland 11, Spanje 2, Duitsch land 1 en Frankrijk 1. Men schrijft ons van Wieringen 4 Dec. De prijzen der Lammeren zijn hier ge stegen van 12 tot 14 gulden per stuk. Wie dwazer is, de boer of de koopman P de een om ze nog niet te verkoopen, de ander om een zoo ongehoorden prijs te be steden voor vee, dat nog moet geboren worden en het twijfelachtig is, hoe het voorjaar zal wezen. In allen gevallen hier zijn vele partijen verkocht. Aangaande het bericht in het Nieuws v. d. Dag, Tijd en Held. Courant over de molenaar van den polder, waard Nienwland alhier, als zou hij zijn zoontje in de zijde hebben geschoten (altoos met ongeluk) is in geenen deele waarheidhet kind heeft geen de minste kwetsuren en is ongewond door een ieder te zien, die zioh daarvan wil overtuigen. Bij de gehouden parade voor de oudstrijders der citadel, in de Plantage te Amsterdam was een knaap van omstreeks 9 jaar op een ijzeren hek geklommen, om alles goed te kunnen zien. Een politie agent wilde hem er aftrekken, met het treurig gevolg dat de knaap, vallende, op een punt van het hek terecht kwam, die hem in het on derlijf drong, en de knaap ernstig gekwetst naar het gasthuis moest vervoerd worden. Aan een oud-strijder van de Citadel, te Oud-Beierland woonachtig, die wegens ongesteldheid aan de fees ten te Amsterdam geen deel kon nemen, werd door de ingezetenen een vroolgke dag bezorgd. Door den Burgemeester werd hem namens ve len aangeboden brood, vleesch, spek, steenkolen, wijn en geld. Donderdagmiddag omstreeks half twee is in de oliekokerij van den heer Jacob Yis Pz., te Zaandijk, een hevige brand uitgebroken, ver moedelijk ontstaan door het over koken van een oliepan. Tegen half vier gelukte het met een zes tal spuiten de woedende vuurzee tot kalmte te brengen en den brand meester te worden, nadat men te voren de in een nevenstaande loods aan wezige vaten petroleum deels op schuiten geladen, deels in de Zaan had geworpen. De schade is nog onbekend. Te Maastricht heeft zich voor den militairen dienst in Oost-Indie aangemeld een Belg, die reeds 6 jaren onder den valschen naam van Dissij bg het Indische leger had gediend, doch thans wegens gemoeds bezwaren zich onder zijn waren naam Yalentin kwam aanbieden. Hij is aan den officier van justitie overgeleverd, die hem ter beschik king van zijn ambtgenoot te Zwolle heeft gesteld, ten einde zich daar wegens het desbewust gebruik maken van valsche papieren te verantwoorden. Een welgesteld landbouwer uit Zuid-Beierland, C, v. d. B. Jz., stond de vorige week voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terecht onder be schuldiging van in den middag van 11 Augustus jl. opzettelijk brand ge sticht te hebben in een hem toebq- hoorende en aan zijne woning belen dende schuur, welke met hooi en an dere licht ontvlambare stoffen was gevuld, tengevolge waarvan zijn pand grootendeels werd verteerd. In 1876 had besch. het afgebrande perceel in overleg met zijn nu overleden schoon vader doen assureeren voor een som van f23,950, en om deze gelden thans machtig te worden, daar zijne zaken achteruitgaande waren, was volgens de beschuldiging de misdaad door den besch. bedreven. Hg er kende zgn schuld en gaf op over zgn daad berouw te gevoelen. Het plan daartoe had hg vooraf niet beraamd maar 't was nagenoeg plotseling opge komen en door hem volvoerd. Zgn verdediger beweerde dat de dader zeer bekrompen van verstand was en pleitte daarop voor verzachtende om standigheden. De uitspraak werd op Donderdag a. s. bepaald. Yoor verbetering van den wa terweg van Rotterdam naar zee is, in afwachting van de beslissing over het aanhangig wetsontwerp, uitgetrokken f3,402,640 tot uitvoering van die werken, welke onvermijdelijk noodig zijn om achteruitgang van de ver kregen diepte in den mond zooveel doenlijk te voorkomen. Wegens plaatsgebrek konden we ons feuilleton heden niet vervolgen. Ondertrouwd P. VEEN, van Zaandam, en H. VAN DER WOUDE, Wed. Jb. Blad, van den Helder. Helder, 1 December 1882. Ondertrouwd: JOHANNES JACOBÜS PLEVIER, bouwkundige, van Amsterdam en ELIZABETH DE WIT, van den Helder. Helder, 1 December 1882. Eenige kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Dochter: T. BUT, geb. Lak. Helder, 4 December 1882. Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van twee welgeschapen Zonen: C. HENDRIKS geb. Geooff. Helder, 3 December 1882. Algemeene kennisgeving. Zeer voorspoedig bevallen van een Meisje, M. C. SCHOUTEN-SCHMEDDES. Helder, 4 December 1882. Heden overleed ons geliefd Zoontje, PIETER SIMON KAS- PER WILLEM, in den ouder dom van 6y9 maand. K. S. DE WIJN, A. C. D. DE WIJN Goolen. Zwgndrecht, 1 Dec. 1882. Heden overleed, te Amsterdam, in den gezegenden ouderdom van 80 jaren, JACOB BAKKER. Helder, 5 December 1882. Uit naam der Familie. Algemeene kennisgeving. Hartelijk dank wordt door deze gebracht aan de velen, welke van hunne belangstelling blijken hebben gegeven, bg de geboorte onzer Dochter. D. P. BAKKER. C. W. BAKKER- de Milde de la Faille. Huize: »De Arend." Tessel, 4 December 1882. Ondergeteekenden be- HfVH* tuigen bij deze hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, bg het 40jarig jubilé ondervonden, zoo wel binnen als buiten deze gemeente, E. FABER en Echtgenootë.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2