'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Nu. 1024. Vrijdag 8 December 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. TELEURGESTELD. ADonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BireamSPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER, (Wintermsand), 31 dsgen. Opkomst der Zon 8 u. 2 m. Ondergang 3 n. 44 m. Zondag 10 8e Advent. Nieuwe Maan. Maandag 11 Dinsdag 12 Woensdag 13 Donderdag 14 Vrijdag 15 Zaterdag 16 NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 8 Dec. 1882. In den nacht van den 3en op den 4eB Dec. 11. (zoo vernemen wij nader) strandde te Callantsoog het Engehche stoomschip »Strathmore," gezagvoerder Rowell, dat beladen met katoen van Savannah kwam en bestemd was voor Bremen. Dadelijk werd de reddingsboot ter adsistentie daarheen gezonden, doch de beman ning van het schip hoopte door het uitwerpen van een groot aantal balen katoen, het schip zoodanig te lichten, dat den het met behulp van een paar sleepbooten, om welke inmiddels gezonden was, weder vlot kon krjj- gen. Des namiddags ten 1 ure ver schenen dan ook be heide sleepbooten Hercules" en »Stad Amsterdam," die evenwel, na vele vergeefsche moeite aangewend te hebben, tegen het vallen van den avond huiswaarts keerden. Daar de zee gaandeweg onstuimiger werd, en de golven met hevige woéde over het schip heen sloegen, werd het sein gegeven om adsistentie. Opnieuw stak de red dingsboot in zee, terwijl men moeite bad met deze door de hevige bran ding been te komen. Eindelijk na veel moeite bereikte men het schip. Wie op dat oogenblik op het strand te Callantsoog tegenwoordig had kunnen zijn, zou ooggetuige geweest zijn van een allernoodlottigst schouw spel. Halverwege op den terugtocht zijnde, sloeg de reddingsboot om, waardoor al de manschappen voor een poos onzichtbaar waren, daar zij onder de boot lagen. Enkelen gelukte het zich aan en op de om gekeerde boot vast te klemmen, ter wijl van het strand dadelijk een boei te water werd gelaten om de ongelukkigen te helpen. Niet allen evenwel konden gered worden, daar er 9 van de manschappen, die in de reddingsboot waren, en waaronder zij, die bun leven hadden opgeofferd om dat van anderen te redden, jam merlik in de golven omkwamen. Onder diegenen, die zich door edelmoedige zelfopoffering hebben onderscheiden, behoort ook de heer G. C. Hulst,'burgemeester van Cal lantsoog, genoemd te worden, die op het zien der wanhopige pogingen der ongelukkigen om zich te redden, zijn eigen leven in de waagschaal stelde, om dat van anderen te redden. Onder de manschappen, die zich in de reddingsboot bevonden en aan wie ook alle eer toekomt, behoorden F. Kenning, schipperReyer Lamerre, Jacob Duit, Jacob Zeeman, allen van Huisduinen, alsmede Teunis Brouwer van Petten. Tot de ongelukkigen die bij dit ongeval om het leven zijn gekomen, behooren 3 Engelschen, 2 inwoners van Petten en 4 van Cal lantsoog, allen huisvaders met kin deken. De lading katoen van het bij Callantsoog gestrande stoomschip Stratmore" wordt hier door schuiten aangebracht. Men schrijft ons uit Wieringen Dat de kuit van knorhanen ver giftig schjjnt te zijn, en alhier een misgezin van 10 personen hiervan ongesteld is geweest, heb ik nauw keurig onderzocht en tot antwoord ontvangen, dat dit huisgezin in geruimen tijd geen zeevisch had genoten en nu die knorhanen had gebruikt, en zooals het gaat met alles wat men 's avonds gebruikt, (te veel), men is dan den volgenden morgen niet wel. De ongesteldheid moet dus toege schreven worden aan te groote visch gebruikte hoeveelheid en niet aan vergif in de kuit. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de heer jhr. mr. C. J. A. Den Tex, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, en van 1868 tot 1880 burgemeester van Amsterdam, Woensdag jl. in den ouderdom van 59 jareu is overleden. Zijn overlijden maakt, hoewel zijn toestand in den laatsten tijd dien deed vreezen, te Amsterdam veel indruk. Het Nieuws vau den Dag gaf een rouw-bulletin uit, dat in onderscheidene winkels voor de ven sterruiten werd geplakt. Dinsdag overleed te Amsterdam op 72 jarigen leeftijd de heer F. C. Jaski, oud gezagvoerder ter koop vaardij. Een man, die door zijn ken- m voortvarendheid veel heeft bijgedragen tot het tot stand komen van het Noordzeekanaal, en als lid vele commissiën, o. a. tot het examineeren van stuurlieden, zich nog steeds nuttig maakte. Hij was in alles wat scheepszaken betrof de vraagbaak der meeste reeders. (Hbl.) Jhr. De Casembroot stelt voor Vlissingen of te IJmuiden een inrichting in 't leven te roepen tot opleiding van scheepsjongens in den geest maar op eenigszins grooter schaal dan te Leiden. Hij acht die opleiding beter, doeltreffender en tevens bil lijker dan de tegenwoordige. De bootsmansleerlingen zullen dan af- "laft worden. Voorts stelt hi' voor den intendant en de kwartier meesters van het korps officieren van administratie bij de marine in te ijven en ten derde wordt door jhr. De C. voorgesteld de opleiding der adspirant-administrateurs te doen jlaats hebben te Amsterdam, alwaar [eeraren voor allerlei vakken onder anderen ook voor waren-kennis te vindeu zijn terwijl de jonge lieden op het wachtschip of op 's lands werf gelogeerd kunnen worden. De aan wezigheid van het kleeding en uit- rustiugsmagazijn de vele en aan houdende keuringen van allerlei be hoeften voor de marine daar ter plaatse steeds geschiedende geeft den jongelieden de gelegenheid zich ook practisch te bekwamen. - Zondagnacht is M. de Bont, de vermoedelijke dader vau den diefstal met voorafgaande poging tot moord te Raamsdonk, ouder de gemeente Bladel gevat en deu volgenden dag zwaar geboeid' over Eindhoven naar Breda getransporteerd. Een. dier fatsoenlijke zwende- laarsters, zooals er op gezette tijden telkens weer verrijzen, stond Maan dag voor de arr. rechtbank te's-Hage terecht. Haar »papa" was generaal *eweesttreurige familieomstandig- ïeden maakten, dat zij door 't geven onderwijs in hare behoeften moest voorzien en met dat praatje huurde zij kamers, leefde op kosten van haar hospes, doch als de maand om was en 't briefje verschijnen zou, dan was ze verdwenen, om elders weer te vertellen van haar »papa" en £van haar fatsoenlijke afkomst en van detreurige familieomstandigheden. En er waren nog altijd lichtgeloo- vige zielen, die weer huune kamers verhuurden en een maand was de juffrouw dan weer onder dak maar dank zij de gastvrijheid onzer rech terlijke macht, zal de juffrouw nu ver moedelijk voor eeu IA&\ jaar ouder dak zijn, zonder dat zij bang be hoeft te zijn voor maandbrief jes etc. De toevoer uit eu naar het noorden en het zuiden van Sinter klaaspakketten was o. a. Maandag avond te Zwolle zóó groot, dat twee lokalen aan het station vol stonden en de beambten den geheelen nacht werk hadden. De vader en moeder in het Weeshuis te Goes zijn ontslagen ten gevolge van een vonnis, wegens het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op den openb. weg, Zij zijn reeds door een anderen va der en meeder vervangen. Dat men van water melk maakt en ook wijn, is reeds lang be kend. Dat men in brood wel eens een duiveboontje gevonden heeft en in boter veel zout is ook geen nieuws. Dat men boter kunstmatig uit riool- modder fabriceeren kan en het ook doet,dat men Bordeauxwijn van suiker bieten maakt, weet men, maar wat minder algemeen bekend kan zijn is de nieuwe uitvinding, volgens welke de nijverheidsman boter van kastan jes fabriceeren kan. Ziehier het re cept men neme een hoeveelheid Bra- ziliaansche kastanjes—natuurlgk beste, stampt die in een vijzel fijn, ver mengt het poeder met tarwe meel, zout en olyfolie eu men ver krijgt kunstboter, prima qualiteit, vinding 1882. Proces Peltzer. In dit proces wordt voortdurend sproken over een zekeren Muray, die algemeen als een gefingeerd per soon beschouwd wordt. Dienaan gaande leest men in het Antwerpsch Handelsblad van hedenOp den zolder van een dokter te Luik heeft men de romp van een lijk ontdekt, dat reeds in bedorven staat verkeerde. Dit lijk,zonder hoofd, armen of beenen, lag in een wit-houten kist, met het opschrift: »29 Murrays New-York" en verder eenige onleesbare woorden. De dokter, waarvan sprake is, zit sedert 3 maanden in een gekkenhuis. Zal men er in slagen het geheim te ontdekken In elk geval heeft Léon Peltzer nu reden te zeggen »Gg ziet wel dat Murray bestond Brussel, 5 December. In de zaak Peltzer werd ge tuigenis afgelegd door den heer Stie- nen, geneesheer, die belast was met het onderzoek naar de oorzaken van Bernays' dood. Hij verklaarde dat de dood is teweeggebracht door een schot met een vuurwapen voegde bij, dat de bloedvlek op het ta pijt 20 uren na den dood is gemaakt bevestigde, dat het lijk van Bernays, in een liggende positie is verstijfd, en dat het 24 uren na den dood in een andere houding is gebracht. Doctor Laroche bevestigde even eens, dat het lgk niet verplaatst is bin nen den tijd door Leon aangegeven. Docter Ylemminckx heeft dezelfde overtuiging als zijn collega's. Volgens hem is het lijk minstens 28 uren na den dood verplaatst. Deze getuigenissen maakten den diepsten indruk. Na het verhoor van deu klerk van Armand, die getuigde, dat hij meerma len telegrammen onder initialen voor zijn meester had weggebracht en dat hij zelfs eenmaal er een in zijn mond had moeten bergen en daarna had moeten spreken, om te zieu of men bemerken kon dat hij iets in den mond had, verschenen nog twee boekhoudersdie de zaken van Armand en Bernays onderzocht had den en uit wier schrijven bleek, dat de papieren van Bernays in groote wanorde gevonden zijn en dat zij vermoedelijk reeds doorzocht waren. In het copieboek van Armand had men opgemerkt, dat in de laatste maanden, die den moord voorafgaau, groote leemten waren. Te Probersdorf bij Kin Marton in Hongarije, hebben eenige dieven niet meer of minder dan den klok uit den kerktoren gestolen, een vrachtje van ongeveer 150 kilogram. Men is er nog niet in geslaagd, de bru tale roovers te ontdekken. Een tentoonstelling van kin deren, tot op driejarigen leeftijd, zal binnen kort te Homburg gehouden worden. De prgs voor het mooiste kind is 300 Mark, terwijl de tweede en derde prijs 200 en 150 Mark be dragen. De kinderen, die hieraan deelnemen zullen een uitstekende op passing en behandeling genieten, ei bovendieu zal nog een deel der in gekomen gelden voor elk kind be schikbaar gesteld worden. koetsier en de gendarme, wagen begeleidde, werden Elegante courantenverkoop sters. In de laatste dagen ziet men op de boulevards te Parijs ee nige jonge eenvoudig doch elegant ':leede meisjes, wier kraag van een geborduurde S voorzien is, die den voorbijganger een courant aanbiedeu. Het is een Engelsch Bijbelgenoot schap, dat dit middel bij de hand genomen heeft, hunne uitgaven be kend te maken. Het idee is uit stekend. doch het is te vreezen, dat deze jeugdige schoonen ook wel eens niet bgbelsche taal zullen doen hooren, Te Marseille zijn wederom zes tien Italianen in hechtenis genomen, die leden zijn eener geheime ver- eeniging, welker doel is dynamiet uit het buitenland binnen te srnok- kalendaar men in Frankrijk vol strekt niet op die gevaarlijke stof gesteld is, tracht men de vereeniging uit te roeien door haar leden in te rekenen. Een postkar, die op weg naar Pesth was, is Maandagavond door. roovers overvallen en geplunderd. De die den gedood. De kar bevatte een aanzienlijke som gelds van geïnde belastingen en de dieven hebben dat waarschijnlijk wel geweten. Uit de Transvaal ontving the Times bericht dat hevige gevechten hebben plaats gehad tusschen de Boe ren en de Kaffers. Een hol, waarin laatstgenoemden zich hadden terug getrokken, werd door dynamiet ver nield eu 50 Kaffers, benevens twee Boeren onder dezen de comman dant werden gedood. Een aan val op het kamp der Boeren werd met zware verliezen afgeslagen. Jou- bert is met versterkingen tegen Mam- poer onderweg. Men verwachtte een aanval op 1 December. Uit New-York wordt geseind, dat op het meer Michigan het stoom schip Petrus" in brand geraakt is, waarbij 13 personen het leven ver loren hebben. Een flinke daad van een veel- belovendeu, achtjarigen knaap wordt door de Fransche dagbladen verhaald. Te Thiais viel een vierjarig meisje, dat met haar brpertje aan het spelen was, in een put. De moeder, die er bij was, riep óm hulp, maar er kwam niemand opda gen en er moest spoedig gehandeld worden. Toen nam de achtjarige knaap een kloek besluithij maakte de ketting van den put los, ging in den emmer zitten, liet zich naar beneden zakken, greep zijn zusje, zette haar in den emmer, en liet haar door zijn moeder naar boven halen, terwgl hij zich, aan dec wand van den put geklemd boven water hield. Toen de kleine behouden was, liet de moeder den emmer voor de tweede maal neder, om den kuaap op te halen. Maar toen hij halverwege boven was, gevoelde de arme, diep geschokte vrouw, dat haar krachten bezweken, en dat zij den ketting zou moeten loslaten, en haar kind aan een wissen dood prijs geven. De knaap bemerkte dat, en wist ook daarvoor raad. Hij riep haar toe, den ketting vast te maken, klauterde daarlangs naar boven, en lag weldra in de armen van zgn moeder. Toen ik mijn vrouwtje 't eerst ontmoette, Dacht ik, dat zij uiet praten kon, Dewijl zij, toen ik vroeg om 't jawoord, Zich een geruimen tijd bezon Maar eindlijk klonk toch, nauwlijks hoorbaar. Heel schuchter jatoeu zweeg ze, als ik Maar dikwijls deuk ik met genoegen Nog aan dat zalig oogenblik. Zij is, dacht ik, volstrekt geen praatster; Een meisje, dat, om 't woordje ja Slechts uit te spreken, vijf minuten Van doen heeft, neem ik graag tot ga; Zij zal in 't huwelijk niet kijven, En houdt geen praatjés aan de deur, Verveelt mij nooit met bedsermoenen; De toekomst stelde mij teleur. Zij, die eens nauwlijks ja kau zeggen, Voert nu in huis het hoogste woord, Praat uren lang met haar geburen, En heeft mijn rust reeds vaak verstoord Met haar sermoenen. Och, ik arme Ben een beklagenswaardig man, En ondervind, als reeds zoo velen, Hoe slecht eeu vrouw wel zwijgen kan.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1