„VOORUITGANG." Bede om Hulp, Advertentiën. huisduiner kerk. G. A. SONSTRAL, sla daar nog invloeit de minder uit te keeren bedragen aan weduwen, welke bin nen de 10 jaren komen te hertrouwen of te overlijden; uit deze bate zou dan m. i. z. nog een aardig sommetje kunnen worden uitgereikt bij wijze van uitzet aan een weduwe, wier uitkeering bij het einde van de 10 jaren ophoudt. Wellicht zou het mogelijk kunnen zijn, dat uit dit tij de 1 ij k e een voortdurend pensioenfonds geboren kon worden. Maar stil, daar hoor ik er een mompelen „alweer een fonds bij de vele „die hier reeds bestaan; mijn huia wordt „wekelijks bestormd door 2, 3 of 4- geld- ophaalders voor fondsen, terwijl er eens in de maand nog meer komen;" ja vriend, ge hebt gelijk, wenschelijk ware het ook, dat hier ter plaatse één solied en degelijk fonds bestond, waarin alle belangen, voor den werkman nuttig en noodig, in vereenigd waren; zooals uitkeerng door ver zuim bij ziekten van den brood winner; uitkeering voor Dokter en Apotheker, uitkeering bij overlij den van een lid des gezins een tijdelijk pensioenfonds. Wat zou hier niet door gewonnen wor den laten wij dit eens nagaan ten eerste in plaats dat wij ons in 2, 3, 4, 5 of 6 verschillende fondsen verbonden, en evenzoovele administratiekosten betalen (wat gemiddeld 20 procent per fonds bedraagt) zouden wij aan één Administratie genoeg hebben, waardoor wij 2, 3, 4 of 5 maal 20 procent voor administratiekosten bespaar den, uit welke kosten welligt met eene kleine toevoeging de uitgaven voor het weduwe-pensioen bestreden konden worden. En zou het stichten van zulk een fonds in deze gemeente onmogelijk zijn? ik ge loof volgens mijne bescheiden meening neen; te meer als ik let ®p zulke groote lichamen, als b. v. 's R ij k s M a r i n e werf, Werklieden-vereeniging door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart, waar juist m. i. z. zulk een fonds op de rechte plaats zoude zijn, ter wijl de leden der Vereeniging Ont waak t b ij T ij d s toch ook geen slapers zijn en gaarne hun voordeel zoude willen doen. Mannen, Vade» en Moeders, als gij 't bovenstaande gelezen hebt, leest het dan nog eens over en bespreekt het daarna met elkander, en mochten er dan mannen ge vonden worden die meer van dese j wenschten te vernemen, de ondergeteekende is daar alle avonden toe bereid die te ver strekken, zoowel door inzage van uitgewerkte berekeningen als anderszins. De geachte Redactie dankzeggende voor de afgestane ruimte in haar bun blad, heb ik de eer te zijn Uw. Dw. Dn. A. VAN DAM. uit Callantsoog en Petten. „Op den 4de December jl. is langs onze kust gestrand hetEngelsehe stoomschip „Strat- more," kapitein Rowel, komende van Ha- vannah bestemd naar Bremen. De in nood verkeerende schepelingen deden het sein om hulp en redding; de reddingsboot werd spoedig in zee gebracht en mocht er in slagen het schip te bereiken, en met een gedeelte der bemanning naar het strand te keeren, doch voor de boot het strand bereikte, werd zij in de branding omver geslagen met al de opvarenden, waarbij 9 menschen het leven lieten, 4 van Callants- oog en 2 van Petten, allen huisvaders en sommigen weduwen met 10 kinderen ach terlatende. Men vraagt voor deze ramp om hulp en bijstand. De vereeniging „Ontwaakt bij Tijds," heeft het plan opgevat zulks te doen, door het geven van een liefdadigheidsvoorstelling, geheel ten voordeele van die armen achter gelaten weduwen en weezen. Help hun dus op deze wijze het lot dier armen verzachten, door op de lijsten, die spoedig zullen wor den aangeboden, te teekenen. Namens het Bestuur van „Ontwaakt bij Tijds". Stoom vaartberichten Het stoomschip Insulinde arriveerde 8 Dec. te Batavia. Het stoomschip Madura vertrok 9 Dec. van Batavia. Het stoomschip Prinses Wilhelmina ar riveerde 9 Dec. van Batavia te Erioul. Het stoomschip PrinseB Marie passeerde 9 Dec. Carboeira naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Erederik arriveerde te Port-8aïd 10 Dec. en vertrok 11 Dec naar Amsterdam. Het stoomschip Voorwaarts arriveerde 11 Dec. te Southampton van Amsterdam. Markt-Berichten. Hoorn, 9 Dec. Tarwe f 9 a 10,50, Gerst f4 a 5,75 Haver f3,50 a 4,25, Erwten: groene f16, bruine Boonen f 13 a 16, 10 Paarden f 60 a 170, 200 Lammeren fl4a 28, 12 Kalveren f14 a 26, 35 Varkens f17 a 26, 150 Biggen f5 a 9, 70Kippen f 1 a 2, 650 Kip-eieren f 6 a 6,50 p. 100, 1206 koppen Boter f 0,60 a 0,70. Alkmaar, 9 Dec, Aangevoerd 8 Paarden f85 a 190, 13 Koeien f190 a 270, 14 nucht. Kalveren f 12 a 24, 215 Schapen f 12 a 28, 40 magere Varkens f 13 a 18, 148 Biggen f 6 a 9, 10 Bokken f 5, Boter per kop ('s middags 12 uur) f 0,80 a 0,90. Visscherij-Berichten. 11 Dec. vra. 8 sloepen binnen. Schipper L. Koster met 900 schelv., per 100 f19. Sdhipper K. v. d. Hoek met 1800 schelv., per 100 f 16.50. Schipper H. v. d. Hoek met 1300 schelv., per f100 f 18.00. Schipper Jb. v. d. Hoed met 1400 schelv., per 100 f 18.00. Schipper C. v. d. Hoek, met 1000 schelv., per 100 f 19.00. Schipper J. Put, met 1000 schelv., per 100 f 19.00. Schipper P. v. d. Hoeven, 800 schelv., per 100 f24.00. Schipper P. Meulendijk, 2600 per 100 f 18.50. 80 Beugers met redelijke vangst met 100 tot 400 Schelv., per 100 f 34 tot f 28. Enkele kabelj., per stuk f2.70. Burgerlijke Stand Helder. Van 8 tot 12 Dec. ONDERTROUWDGeene. GEHUWD Geene. BEVALLEN: P. M. Keet, geb. Eijgen huijs, d. H. C. Graefenhain, geb. v. Ot- terloo, z. P. P. Richter, geb. Manheim, d. M. E. Zwijenberg, geb. Zondervan, z. J. van Vechgel, geb. v. Willigen, d. J. Wes- sel, geb. Goos, z. D. Bakker, geb. Govers, z. W. Jongman, geb. Kerkhof, d. E. M. P. Riesselmann, geb. Peeters, d. OVERLEDEN P. Voorthuijsen, 72 j. A. Mens, geb. Hoek, 60 j. H. Verweij, 71 j. W. de Waard, 37 j. C. Outshoorn, geb. Ploeger, 71 j. P. Hoogerheide, 35 j. H. J. H. Graavendaal, 6 ra. Vervol»1 der Berichten. De opbrengst van de Donderdag jl. door de vereeniging Vaderland en Oranje gegeven voorstelling ten voor deele van de nagelaten betrekkingen der loodskotters 3 en 5 bedraagt na aftrek der kosten f54.48. We vestigen de aandacht onzer lezers op de tooneelvoorstelling, Zon dag e. k. in Tivoli te geven door de vereeniging Aurora". De entree prijs is zeer billijk gesteld en we twijfelen dan ook niet of tooneellief- hebbers zullen gaarne gebruik maken van de gelegenheid tot kennismaking. Oefening baart Vooruitgang", een zangvereeniging te dezer plaatse, van nog jonge dagteekening maar die reeds het vorige jaar proeven van degelijke studie ten beste gaf, zal op 4 Januari a. s. een openbare zanguitvoering geven voor een liefda dig doel. Lijsten zullen voor dat doel het publiek worden aangeboden. Belanghebbenden maken we opmerkzaam op het vervroegde vertrek der stoomboot Zür Muhlen. (Zie annonce.) Een oppassend huisvader, Wil lem de Waard, wonende in het fort Dirks-Admiraal is, na op jl. Zater dagavond eenige boodschappen in de gemeente verricht te hebben, op nood lottige wijze verdronken. Zijn lijk is bij de kleine spoorbrug uit het water opgehaald. Een oppassend jonkman, van beroep schipper, is terwijl hij Zondag avond op de schuit in de Binnenhaven, het noodzakelijkste verrichtte, achter over in het water gestort, waaruit des morgens zijn lijk is opgehaald. Tot heden zijn 2100 balen ka toen (beschadigde en onbeschadigde) uit het bij Callantsoog gestrande stoomschip »Strathmore" door vaar tuigen alhier aangebracht. IJmuiden, 10 December. Hedenavond kwam hier binnen van Londen het stoomschip sOrion," waarvan de kapitein Arnold rappor teert gezien te hebben een gezonken schip, waaruit de ijzeren mast, rood geverfd, nog eenige voeten boven water uitstak peiling te nemen was onmogelijk, dewijl de kapt. zoekende was in den dikken mist naar deze haven, toen hij het vermelde schip zaghij vermoedde dat het wrak niet ver van IJmuiden ligt en een weinig benoordenhij loodde en bevond zich toen op 10 vadem water. Dit wrak ligt zeer gevaarlijk voor de deze haven uit- en ingaande schepen. Op het hooren van de groote ramp te Callantsoog, is door een menschenvriend uit Haarlem aan ieder der weduwen f20 geschonken. Natuurlijk zijn verdere giften nog geenszins overbodig. Men schrijft van Terschelling van 9 December: Gisterenavond heeft er op Boarif een redding plaats gegrepen, die wel vermeld mag worden. In den middag van den 8n landde bij paal 27 een gedeelte der equipage van het aldaar gestrande Eng. stoomschip „Marna," kapt. M. Lorund. Door vermoeidheid en uitputting kon er geen gedeelte der be manning naar het vaartuig terug, om den achtergebleven kapitein met nog rijf man te trachten af te brengen. Gelukkig voor de geredden bevond zich een persoon te paard op 't strand, zoodat se door dezen landwaarts geleid werden en deze den boots man der reddingsboot Oosterend de tijding gaf, dat ep Bourif een schip zat, waarop nog zes man in benarden toestand, want sedert vijf dagen had de bemanning geen voedsel gehad. Oogenblikkelijk bracht de bootsman alles klaar tot vertrek met de boot, doch daar de- weg van Ooeterend door de duinen on berijdbaar was, moest er een grooten omweg gemaakt en de boot langs Hoorn door de duinen naar 't strand gebracht worden, iets wat groote moeite en krachtsinspanning vorderde. Eenmaal op 't strand ging het voort tot paal 24, die men ten 4 ure be reikte. Onmiddellijk ging men daar te water om naar paal 27 te roeien. Hoewel men met veel sneeuwjacht en verschrikke lijke duisternis te kampen had, volhardde men om de eenmaal genomen richting te blijven volgen en trots al de sneeuw en duisternis bereikten ze circa zes ure schip. De bemanning er van werd door roepen en schreeuwen van de komst voor bereid. Door 't opsteken eener flambouw op 't schip zagen de roeiers zich eensklaps bij 't schip en namen ze de ongelukkige achtergeblevenen in hunno boot op. 'tWerd meer dan tijd, dat men ze kon opnemen, want wat gebrek nog niet had uitgericht zou spoedig de zee gedaan hebben, daar 't schip reeds geheel onder water zat. Een maal in de boot ging het met frisschen moed landwaarts en circa acht ure 's avonds hadden ze 't geluk weer bij paal 24, 't uitgangspunt, te landed. De bemanning werd Bpoedig op een wagen geplaatst en halftien 's avonds werden ze liefderijk op genomen bij den landbouwer Seeltje Ruig, te Lies. Om in duisteren nacht zulk een tocht te wagen, daar behoort moed toe en 't is daarom niet meer dan gepast, dat aan de bemanning van de reddingsboot de hoogste lof wordt toegekend, en dat men wete wie de edele menschenvrienden zijn, die voor hunne natuurgenooten dien stouten tocht hebben ondernomen; 'tzijn: Ariën P. Smit, bootsman, Jan J. Groendijk, I. Hansen, Jb. Jongeboer Schaap, C. J. Ruig, P. P. Cupido, C. P. Smit, C. T. Boer, G. G. Spanjer, G. G. 8mit en W. Groendijk, allen als roeiers. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de bekende strafzaak tegen den 15- jarigen Rudolph Wettstein, Pruisisch cadet aan de militaire school te Oranienstein bij Dietz. Het Hof heeft bevestigd het vonnis der arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam, wat betreft zijn schuldigverklaring aan moed willigen doodslag van den loge menthouder J. P.Y. Bontekoe, doch de opgelegde straf met een jaar vermin derd en hem mitsdien tot een celstraf van een jaar veroordeeld. De minister van marine W. F. van Erp Taalman Kip heeft met ingenomenheid het beschermheerschap van de onderofficiers-vereeniging der zeemacht Van Speijk," te Amster dam, aanvaard. In de jongst gehouden vergaderimg is Jacob Hobein tot eerelid gekozen. Naar men te Rotterdam alge meen verzekert, is de gelukkige winner van de beide hoofdprijzen der Rot- terdamsche Schouwburg-loterij de ver eeniging Rotterdamsche Schouw burg" zelve. Omtrent de internationale ko loniale tentoonstelling, te Amsterdam te houden,wordt o. a. het volgende ge meld Reeds meer dan 1000 inzenders uit ons land hebben te zamen een plaatsruimte aangevraagd van 6800 M2, en 4800 M2 in het hoofdgebouw en 2000 in de machine galerij. Ruim elf honderd Belgen hebben zich aan gegeven, die in het hoofdgebouw 9000 M2 en in de machinegalerjj 2000 vierk. meter zullen innemen. Krupp te Essen heeft 128 M2 aan gevraagd, de firma Grudon te Maag denburg 225 M2. Het huis Sue te Parijs heeft aangevraagd voor den aanleg van een electrischen spoor weg van 800 tot 1000 M2. De groote machine fabriek Cail en Co. rekent 2500 M2 noodig te hebben. Brussel, 11 December. De pro cureur generaal heeft heden zijn re quisitoir begonnen. Hjj gaf in breede trekken het verhaal van de misdaad en ontwikkelde met bij zonderen na druk de beweegredenen voor de bui tengewone zorg, waarmede de denk beeldige persoon van Vaughan te genover de derden als een serieuse persoon was voorgesteld, waaruit hij het bewijs putte dat de misdaad met voorbedachten rade is gepleegd. Hij zeide dat Armand den geheelen toe leg verzonnen en georganiseerd heeft, omdat hij de weduwe Bernays wilde huwen, terwijl haar kind als erfge naam zijns vaders eenig fortuin be zitten zou. Daartoe was noodig een acte van overlijden, en vandaar de brief uit Bazel, waaromtren de broeders na de misdaad een mondelinge af spraak hebben gemaakt die tot de ontdekking van het lijk geleid heeft. De jeugdige Hongaarsche schoone, die onlangs op de tentoonstelling van schoone vrouwen te Weenen den eer sten prijs behaalde, treedt eiken avond op in een revue, die in het théatre des variétés te Parijs gegeven wordt, en lokt veler bewondering uit. Te Seffels (Pruisen), nabij Vaals heeft een hotelhouder eerst zijne vrouw en daarna zich zelf door een ge weerschot van het leven beroofd. Slechte verstandhouding tusschen de beide echtgenooten moet de aanlei ding tot deze noodlottige daad ge weest zijn. Italië heeft thans een rechts zaak, die op meer dan een punt treffende overeenkomst heeft met de beschuldiging in de zaak Peltzer te Antwerpen. De geschiedenis is de volgende In het dorp Ventaroli woonde zekere Matano met zijne echtgenoote Pas- pualina. Niets verstoorde het huiselijk geluk totdat de vrouw ziek werd en hulp zocht bij zekeren dokter Jannotti, wiens zoon verliefd op haar raakte. De vrouw beantwoordde aan die liefde en toen dit Matano ter oore kwam, ging zij in weerwil van diens vermaningen toch door met Jannotti te ontvangen. Tweemaal betrapte Matano hen, en den laatsten keer was hij van plan hen te dooden, doch de liefde voor zijne vrouw was zoo sterk, dat hij den knots liet vallen en haar tot verbetering aan spoorde. Doch te vergeefs. Eindelijk besloot hij dan maar te verhuizen, doch zijn vrouw weigerde dit, ver telde het aan Jannotti, en deze ver moordde hem den nacht voor de verhuizing zou plaats hebben. Het Hof veroordeelde Jannotti en de vrouw resp. tot 20 jaren en levens langen dwangarbeid, doch hun ad vocaat, de heer T. Mazzola, van Na pels, teekende cassatie aan, en de straf werd veranderd in 14 jaar dwang arbeid en 10 jaar tuchthuisstraf. Doch ook met deze straf niet tevreden, komt de zaak eerstdaags voor het hof te Napels, waar de heer Mazzola weer als verdediger zal optreden. Te Jallais heeft een barbier, die onder het scheren van een zij ner kalanten, een tachtigjarig heer, waanzinnig werd, deze den hals af- Bevallen van een welgeschapen Zoon M. E. ZONDERVAN, Echtgenoote van J. H. Zwijenberg. Helder, 10 Dec. 1882. Algemeene kennisgeving, Bevallen van een Meisje e. m. p. riesselmann geb. Peeters. Eenige kennisgeving. Heden werd ons kinderhart getroffen, door het overlijden van onze geliefde Moeder, weduwe A. MENS geb. Hoek, in den ouderdom van 60 jaar, diep betreurd door hare twee eenige Dochters. Uit naam van Kinderen en Behuwdzoon, P. van TWISK, en verdere Familie. Nieuwediep, 9 December 1882. Heden overleed onze geliefde moeder, CORNELIA PLOEGER, Weduwe van A. OUDSHOORN, in den ouderdom van 72 jaar. Helder. 10 December 1882. Uit aller naam, M. OUDSHOORN. Algemeene kennisgeving. Heden werd ons onze lieve jongen HERMANUS JAN HENDRIK, oud 6 maanden, door den dood ontnomen, diep betreurd door zijne liefhebbende ouders en ver dere familie. Nieuwediep, 10 Dec. 1882. T. VAN RIJKELIJKHUIZEN en G. DE VRIES. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door de nood lottige tijding, dat onze geliefde Zoon KLAAS, op jammerlijke wijze in de Binnenhaven is verdronken, in den ouderdom van circa 20 jaren, diep be treurd door ons, zijn broeders, zusters, zwager en verdere fa milie. Nieuwediep, 11 Dec. 1882. P. WAGEMAKER. M. WAGEMAKER, geb. Doves. De ondergeteekenden betuigen hun hartelijkeu en welgemeenden dank voor de vele blijken van belang stelling, bij hun 40-jarige Echtver- eeniging ondervonden. J. G. LELTVELD, en Echtgenoote. Helder, 12 December 1882. Algemeene kennisgeving. Degene, die iets te vorderen heeft van den ondergeteekendege lieve zijne Nota intezenden tot en met 20 December a. s. HENRI T. B. MURÉ. ZONDAGMORGEN, 17 DECEM- BER e. k., terstond na de Godsdienst oefening, zal er door de Stemge rechtigde leden de benoeming plaats hebben van DRIE NOTABELEN. Geboren: WILLEM GABR1ËL, Zoon van J. VAN ZUIJLEN, en G.VAN ZUIJLENde Liefde Breda, 10 December 1882. ZANGUITVOERING, ten voordeele van het Godsdienst onderwijs, op ZONDAG 17 DECEM BER, des avonds ten 7 ure, in de Westerkerk te Helder. PROGRAMMA'S, tevens strekken de tot bewijs van toegang, zijn van af Donderdag a 10 ets. te verkrijgen bij de HH. STADERMANN, BERK HOUT Co., J. C. de BUISONJÉ ZOON, Mej. de Wed. OVER DE LINDEN, de leden der Vereeniging en den koster K. BRANDS. De ondergeteekende maakt aan zijne ge achte plaatsgenooten en begunstigers bekend, dat, te be ginnen met ZONDAG 7 JANUARI 1883 in zijn winkel des Zondags niet zal worden verkocht en verzoekt beleefd, het geachte pu bliek in deze schikking genoegen te willen nemen. Handel In Sigaren, Tabak, Snnif, Thee, Chocolade, en*. Spoorstraat P 252, Nieuwediep.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2