"T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1027. Dinsdag 19 December 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareamSPOORSTRAAT el Zl'IDSTRAAT. Ad.verten.tien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 19 Dec. 1882. De Minister van marine heeft bepaald, dat de marine-autoriteiten de uoodige maatregelen zullen nemen, dat bij overlijden of bij ziekte met doo- delijken afloop van personen, behoo- rende tot de zeemacht of het korps mariniers, daarvan onverwijld kennis wordt gegeven aan de familiebetrek kingen. Zaterdag is op de werf van den heer J. C. Ceuvel, te Arasterdam de kiel gelegd van een ijzeren schroef- stoomschip, genaamd Terschelliug, voor rekening vau den heer A. D. Zur Mühlen aldaar en bestemd voor een post-, passagiers- en goederen dienst tusschen Harlingen en Ter schelling. Te Noord-Scharwoude is Vrijdag een boerenplaats door de vlammen vernield. Alleen het huis was ver zekerd. Van den inboedel is haast niets gered. In het kamerverslag van het Handelsblad lezen wij omtrent de ramp van de Adder" het volgende: Gelijk te verwachten was lieeft de ramp van de Adder" de Kamer den geheelen dag beziggehouden, zoodat aan het Zesde Hoofdstuk Marine nog een avondzitting moet worden gewijd. De minister van marine heeft het hard te verantwoorden gehad en niet zonder reden. Het vergaan van een kostbaar schip met nog kost baarder menschenlevens, midden in den zomer, vlak voor de kust, is dan ook een zoo ongelooflijke, onge hoorde gebeurtenis, dat men moeie- lijk gelooven kan aan iets anders dan hoogst laakbare onvoorzichtig heid of nalatigheid. Maar wie is er onvoorzichtig of nalatig geweest Het spreekt van zelf, dat de levenden liefst de schuld werpen op de dooden, op de slacht offers, die niet meer spreken, zich niet verdedigen kunnen. In 't rapport der staatscommissie wordt dat ook tot zekere hoogte gedaan, maar tevens aangeduid, dat de marine-directeuren te Hellevoet niet vrij zijn van schuld. In de Kamer ging men verder men zeide het wel niet met zoovele woorden, maar men zocht toch den meest schuldige in Den Haag, aan het departement van marine, waar bepaald wordt hoe een schip zal bemand en aangevoerd worden. Daar heeft men een »état major" aange wezen, die onbekend was met het vaartuig dat zij moesten voeren, of schoon dat vaartuig hoogst onzeker was in het gebruik op zee. Voor een ongelukkigen, noodlotti- gen samenloop van ongelukkige om standigheden is zeker niemand aan sprakelijk die samenloop is ditmaal helaas zoo groot geweest, dat men denkt aan de figuren in de oude Grieksche tragedie. Maar wat niet toevallig was, is de uitzending vau een zoo moeielijk te hanteeren, zoo kunstig samengesteld schip als de Adder" was, niet met een volkomen te vertrouwen leiding, maar onder officieren die er vreemdelingen op waren. De verdediging van den Minister was zeer flauw, hetzij uit bedeesdheid, hetzij uit onbespraaktheid, en wij begrijpen dan ook volkomen de ver ontwaardiging van vele leden, waaruit men den indruk kreeg dat de Marine- begrooting gevaar liep te worden verworpen. Hij gaf enkel eenige feiten op en verklaarde eerst te zul len handelen, nadat de Kamer ge sproken had. Evenwel is de zaak nog niet uit, omdat de Minister het rapport der Staatscommissie wel aan elk der leden, maar niet officieel aan de Kamer heeft ingezonden en dat nu nog gebeuren zal, zoodat de Kamer schriftelijk haar oordeel zal zeggen en de Minister schriftelijk antwoorden kan, evenals de instructie aan den commandant Van der Aa, en die, volgens zijn vriend, den heer Lieftinck, den bekwamen, zoo jong gestorven marine-officier ten volle zal recht vaardigen. Heb doet goed te lezen, hoe men om strijd in de Kamer de verdediging van Van der Aa op zich nam, gelijk Mars en marine-officieren reeds in het Handelsblad en anderen elders hebben gedaan. De Minister heeft althans voor de toekomst maatregelen beloofddat is de gewone loop van zaken, totdat men weder is ingeslapen door langdurigen voorspoed en de routine hare heerschappij hervat. Ook over de gebreken bij onze marine werd nog gesproken en het gebrek aan oefening, waarop in ons blad van verschillende zijden is ge wezen. De tribune was zeer bezet, ook met marine-officiereu, maar men keerde zeer teleurgesteld huiswaarts. De Minister heeft geen fraaie figuur ge maakt, en heeft daardoor ook de Ka mer eigenlijk in de onmogelijkheid gesteld, over de zaak te oordeelen. De begrooting van marine is Vrijdag door de Tweede Kamer aangenomen met 35 tegen 12 stemmen. Een amend. van den Heer Casem- broot om de adspirant-administrateurs van Nieuwediep naar Amsterdam te verplaatsen, wijl de opleiding daar beter kon plaats hebben (en om dus de som van f 4150, voor de opleiding dezer jongelieden uitgetrokken, door een memorie-post te vervangen) werd na zeer korte bestrijding van den Minister verworpen met 39 tegen 8 stemmen. Te Haarlem zijn door de poli tie aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht 3 jongens van 18 en 1 van 19-jarigen leeftijd, ter zake van diefstal van pantoffels, een partij worst, kaas, brood en sinaasappelen uit verschillende winkels, waarin zij bij nacht waren ingebroken. De 3 eerstbedoelden hebben reeds meermalen met de politie kennis ge maakt. Is er allerwege door den laat- sten hoogen waterstand veel nadeel geleden, niet het minst heeft deze ramp onze steenfabrieken getroffen. Men berekent dat langs Waal, Rijn en IJsel omtrent 40 millioen steenen zoo goed als geheel zijn verloren ge gaan. Het lijdt geen twijfel of deze zoo veel mindere productie zal een stijging in de steenprijzen ten gevolge hebben. Wat al niet van de gading van dieven isTe Driesum is de bliksem afleider van den toren gestolen. Tengevolge van den gunstigen afloop der Haringvisscherij in dit jaar, zal de Vlaardingsche visschers- vloot weder een belangrijke uitbrei ding ondergaan waardoor de scheeps timmerwerven weder druk werk hebben. Op 4 verschillende wer ven zijn de kielen gelegd van 6 a 7 loggerschepen, allen bestemd ter haringvisscherij, waarvan verscheidene voor rekening van Scheveningsche reeders, welke echter allen te Vlaar- dingen havenen. De heer Gamél seintDe heer Yolck, de Deensche gezant te Peters burg, vernam van zijn Zweedschen col lega aldaar, dat de man, die op 30 Oct. jl. het telegram aande»Novoje Vremja" zond, omtrent het vergaan vau een stoomschip de(»de Dymphna), bij Vaigatz, nu heeft verklaard, dat nadere informatiën bij de Samojeden te Mezen aan het licht hebben ge bracht, dat het bedoelde wrak niet van een stoomschip maar van een zei 1 s ch i p was. De ontslagen brievenbesteller W. B., te Sinilde, door zijue voor malige huishoudster aangeklaagd brieven te hebben geopend, doch bij de instructie onschuldig bevonden, is in zijne betrekking hersteld. Donderdag namiddag kwam te Elburg de veroutrustende tijding, dat er een beer in de omstrekeu van Elburg rondliep, die veel nieuwsgie rigen, waaronder de politie mét ge laden revolvers, op de been bracht, om een onderzoek deswege in te stel len. En werkelijk tusschen Elburg en Doornspijk trof men het dier aan, dat echter met sterke hulp spoedig gevangen werd. Het beest was door de eigenaars (twee rondtrekkende lieden) in een onbewoond huis op gesloten en was, toen iemand wilde in zien of het nog wel van brood voorzien was, bij het openen der deur ontvlucht, Te Heereveen zijn een drietal jongens, die wegens het ijs de school verzuimden, er doorgezakt, en twee van hen verdronken. De oudste wist zich door zwemmen te redden. Zijn herhaalde pogingen, om zijn jongeren broeder te redden waren vruchteloos De ouders zijn ontroostbaar. Een groot bewijs van eerlijk heid werd Vrijdagavond te Nijmegen door een armen jongen gegeven, die een zakboekje, waarin ongeveer f400 aan bankpapier was geborgen, op den weg aldaar vond en dit on middellijk ter beschikking van den eigenaar ging stellen, voordat deze nog wist het verloren te hebben, Een goede belooning was het deel van den eerlijken vinder. Misschien herinneren velen zich nog zekeren C. Schoorl, die in het jaar 1877 door de rechtbank te Breda veroordeeld werd tot 1 jaar celstraf en een boete van f25 wegens bedriegelijke oplichterij, waarvan de heer J. F. C. De Graauw aldaar de dupe werd. Deze persoon nl. had, onder voorwendsel De Ridder te heeten en kapitein te zijn vau het stoomschip Conrad, van deNederland- sche Stoomvaart-maatschappij, eerst een bedrag van f100 en daarna van f400 van den heer De Graauw we ten machtig te worden, en was boven dien nog door dien heer overladen met tal van weldaden. Schoorl nu is dezer dagen overle den en heeft den directeur van het gesticht, waarin hij in den laatsten tijd verpleegd werd, universeel erfge naam zijner nalatenschap gemaakt. Deze laatste is echter met die eer niet zeer ingenomen, aangezien hij bekend is met de wijze, waarop Schoorl in zijn leven aan geld was gekomen. Hij heeft daarom den heer De Graauw aangeboden de f500, waarvan Schoorl op oneerlijke wijze in het bezit was gekomen, terug te geven. Dover, 14 Dec. Twee passagiers, kapt. Oleaga en 21 man, zijnde de equipage van het stoomschip Campeador, te Barcelona te huis behoorende en van Londen met een lading stukgoed naar Cartha- gena bestemd, zijn hier hedennacht geland. De kapitein rapporteert, dat de Campeador gisterennanriddag vijf mijlen van de Owers in den grond gevaren is door het schip Knight of the Thistle van Calcutta naar Dun- dee, met jute, welk schip de equi page opnam en later overzette op het stoomschip Edward Williams, van North Shields, waarmede zij alhier aankwamen, Drie man der equipage zijn verdronken. In een enkele week werden uit Amerikaansche havens 40.000 vaten appelen naar Europa verscheept. De oogst van fruit was dit jaar in Amerika zóo groot, dat men op een uitvoer vau een millioen vaten rekent Uit de Zuid-Willemsvaart te Neeroeteren (Belgisch grondgebied) is opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon dat, geheel naakt, vele wonden aan arm, hals en hoofd droeg. Men vermoedt dat hier een misdaad achter schuilt, daar het onaannemelijk is, dat de schroeven van stoombooten den drenkeling geheel van kleeding zou den hebben ontdaan. Op een van de laatste dagen der maand November jl. werd in het dorp Ayassuluk, gelegen in de nabijheid van Smirna, een bruiloft gevierd ten huize van een der meestgegoede in woners dier plaats. Eeu menigte bloedverwanten van bruid en bruide gom en andere genoodigden zaten aan den welvoorzienen disch, toen onver wacht eenige nieuwe, maar ongenoo- digde gasten het ruime vertrek bin nentraden. Men stelle zich de ver bazing der aanwezigen voor den geest, toen de man die door een viertal personen op de hielen werd gevolgd, te kennen gaf dat hij, Takirdji, en vier zijner getrouwen het zich tot eeu bijzondere eer zouden rekenen, indien ook hun werd vergund deel te nemen aan het feest. Stom van verbazing en schrik hoorde men deze beleefde uitnoodiging aan en 't was niet zonder reden dat menigeen zich wat beklemd gevoelde, want Takirdji, het hoofd eener talrijke bende ban dieten, had stellig meer moorden ge pleegd dan er gasten aan tafel zaten. Dewijl niemand een woord sprak, zette hij zich naast de bruid, nadat hij met zeker gebaar den gast, ter linkerzijde van haar gezeten, had be duid ruim baan te maken. Onze rooverhoofdman, zoo galant en onbevangen als wijlen Fra Diavolo, maakte allerlei complimenten aan de bruid en overlaadde haar, in een woord, met beleefdheden. Intusschen tastte hij dapper toe. Eensklaps werd de doodelijke stilte afgebroken door een revolverschot, door een der gas ten op Takirdji gelost, die echter on gedeerd was gebleven. Als een tijger viel hij op den onbekwamen schut ter aan en stiet hem met zijn dolk in de borst. Onmiddellijk daarop vermoordde hij de bruidegom, diens neef en nog een paar personen, die hem in den weg traden. Al de overi gen schenen zich niet te durven ver roeren, want de vier getrouwen van Takirdji hadden het verboden met de wapens in de hand. Nadat onze vijf roovers zich flink te goed hadden gedaan alsof er niets bijzonders ware voorgevallen, stonden zij op en bevalen dat ieder zich zou ontdoen van zijn gouden en zilveren sieraden. Vergeet niet ook uw beurs er bij te leggen," zoo luidden de laatste woorden van den gevreesden man en aan zijn bevel werd stipt vol daan, en weldra vertrokken onze roo vers -met den bijeengelegden buit. - Twee negentienjarigejongelieden, die een vrouvtr op den openbaren weg aangevallen, beroofd en mishandeld hadden, zijn dezer dagen door een der Londensche rechtbanken tot vijftien jaren dwangarbeid veroordeeld, en een hunner daarenboven tot 30 slagen met de beruchte Cat o' nine tails. DE ZEGELWET. Onder de nieuwigheden, die we al vaat weten dat 't Nieuwejaar ons brengen aal, behoort ook de gewijaigde zegelwet, en om onze lezrs door onbekendheid met de aaak niet in ongelegenheid te wikkelen, willen we daaromtrent 't een en ander mededeelen. Reeds volgons de wet van 1843 zou men verplicht zijn iedere kwitantie, boven het bedrag van f10 op een klein zegel van 21^ cent te schrijven, maar 't wordt meestal niet gedaan en er schijnt ook niet streng op gelet te worden, waartoe misschien 't vrij hooge cijfer der zegelbelasting aanlei ding geeft. Met 1 Januari zallen verkrijgbaar gesteld worden plak zegels, niet te verwarren met poBtzegek, die men eenvoudig op de kwi tantie te plakken beeft, en wel ten koste van den schaldenaar, tenzij dit tnsschen beide partijen anders mocht bepaald zijn. Echter staat 't vrij van 't gewone zegel papier gebruik te maken of papier voor dat doel te laten stempelen. Ontduikt de ..deischer de zegelwet, dau kan he- -en boete van f 25 worden opgelegd ^ok behoort hij 't zegel onbruik baar <o maken, bijv. door er zijn naamtee- kening gedeeltelijk overheen schrijven. Yoor handelspapier is 't bedrag voortaan voor een wissel tot hoogstens f 100 5 ct. Van hoven f100 tot 200 10 200 300 15 300 400 20 „400 500— 25 „500 „1000— 50 Dan klimt 't op bij sommen van f 500 tot f 10000, en verder bij f 1000. Van elke maal f 500 bedraagt dns 't recht 25 ct. en van elke maal f 1000 50 ct. Niet alleen den koopman en winkelier, maar ieder die weieens geldzaken heeft, verwijzen we, tot een volledig begrip der zaak, naar een werkje, pas verschenen en getiteldEenvoudige Handleiding voor particulieren, ten gebrnike bij de wet op het recht van zegel, zooals die op 1 Jan. 1883 in werking treedt, bij eiken boek handelaar te ontbieden, a 10 ct. Ook is voor menigeen onmisbaar de Wet van den 3den October 1843, op het Recht van Zegel, prijs 25 ct.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1