T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL No. 1028. Vrijdag 22 December 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Door de invallende Kerst dagen zal 't volgende nummer onzer Courant inplaats van Dinsdag 26, verschijnen op WOENSDAG 27 DEZER. Advertentiën voor dat num mer, worden alsdan aangenomen uiterlijk tot DINSDAGAVOND 10 UREN. Onzen geabonneerden [buiten de gemeente Helder, wordt verzocht, 't bedrag van de abonnementsgelden 4e kwartaal 1882, te willen over maken in postzegels of per postwissel vóór 5 JANUARI 1883, zullende anders na dien tijd daarover be schikt worden met 10 Cents ver booging per post. DE UITGEVERS. DECEMBER, (Wintermaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 12 m. Ondergang 3 u. 47 m. Zondag 24 Volle Maan. Maandag 25 Kerstfeest. Dinsdag 26 H. Stephanus. Woensdag 27 Donderdag 28 Vrijdag 29 Zaterdag 30 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 22 Dec. 1882. Woensdagavond had in het lokaal Musis Saerum een tooneel- voorstelling plaats door de dilettanten club Liefdadigheid naar vermogen," ten voordeele der nagelaten hulpbe hoevende betrekkingen van den loodskotter No. 3. Als gewoonlijk bad de liefdadig heidszin zich niet verloochend, want de ruime zaal was vol. Na de opening der bijeenkomst door den beer B. Polak, die een toepasselijk woord sprak over de aanleiding der voor stelling en mededeelde dat een der medespeelsters door ongesteldheid was verhinderd hare rol te vervullen, werd een zangstuk voorgedragen. Daarna werd 't geestige blijspel Art. 214 »De vrouw is verplicht haar man te volgen" vlug en goed opgevoerd. Ook De zegen des Hemels of zes dochters en geen man" wekte den lachlust der toeschouwers ruimschoots op. We hebben gaarne een woord van lof over voor de leden der dillettan- ten-club, die door ijverige studie hunner rollen den bezoekers een ge- noegelyken avond verschaft en tevens aan ongelukkigen hulp en bijstand geschonken hebben. Herbaalde ap plaus waren een bewijs voor de waar deering van 't spel. Een apotheose, aan de dankbaarheid gewijd, besloot de voorstelling. We maken onze lezers attent op de tooneelvoorstelling, Zondag 24 December door de Onderofficiers- Yereeniging der Zeemacht Admiraal de Ruyter" in Tivoli te geven. De opvoering van 't stuk: »De roode Duivel," gevolgd door gymnas tische uitvoeringen en de vertooning van »Dissolving Yieuws" doen een amusanten avond verwachten. »Yriendschap baart Yreugde" zal Dinsdag 26 December in Tivoli een tweede volksvoorstelling geven en opvoeren »Iwan de lijfeigene of de vloek der Armen," gevolgd door »Een jaloersche vrouw." Afgaande op hetgeen we reeds van dit gezel schap mochten zien, durven we een druk bezoek voorspellen. Zaterdagavond zal de scherm- vereeniging Oefening kweekt Kunst" in 't lokaal van den heer Manheim een buitengewone vergadering met introductie houden. Hetmachinekamer-per8oneelder Kon. Ned. zeemacht dat den 7den Februari a. s. per stoomschip Prins van Oranje" naar Oost-Indië zal ver trekken, bestaat uitmachinist der lste klasse v. k. J. Oost-Lievense, machinisten der 2de klasse J. J. Hes- s, J. Houtsmuller, J. Maandag, F. E. Akkerman, F. Luderus, J. C. A. Gijzen, C. Wakerlin, J. Gerritsen, J. F. A. Mattern, en de machinisten der 3de klasse R. Salm, J. H. Gres- hoff en N. H. W. Jongjau. Als een zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat door een der beug- visschers in de nabijheid onzer kust een buitengewoon groote schelvisch is gevangen, zooals men ze volgens menschengeheugen nooit hier zag. Deze kolossale visch, welke een lengte had van 97 centimeter, is door de hofle verancierster, mej. de Wed. Groen op- Den 6en dezer was het 50 jaren geleden dat op de Citadel van Ant werpen de Generaal M. D. Graaf van Limburg Stirum, destijds le luitenant der genie, het linkerbeen verloor. Bij een poging tot blussching van bet groote voorraadmagazijn, dat 's na middags te 4 uren in brand was ge schoten, werd hij door een granaat zoo ernstig aan dat been gekwetst, dat het moest worden afgezet. In weerwil van dat verlies, heeft de heer v. L. S. steeds zijne militaire diensten blijven verrichten. Met zijn houten been reed hij te paard, klom op de hoogste ladders, liep langs dak goten, sprong op de borstweringen over de breedste schietgaten heen, en is nog een uitstekend zwemmer. Een Engelschman, die eenige jaren gele den hem te Scheveningen zag zwem men, riep in vervoering uit: »Hoe jammer dat die man generaal is, hij zou in Engeland schatten kunnen ver dienen. De generaal van Stirum was in 1870 commandant van de Nieuwe Hollaudsche Waterlinie, van 1872-73 Minister van Oorlog, en is, zooals bekend is, nog steeds de dappere strijder tegen de dienstvervanging bij de militie. In den laatsten tijd, en ook reeds vroeger trouwens liepen ge- geruchlen dat de justitie te Amster dam iemand op het spoor zou zijn, die schuldig werd geacht aan den dood van een nachtwacht, wiens lijk een paar jaren geleden in het water gevonden werd. Vermoedens be staan daaromtrent zeker, doch tot dusver kan alleen met zekerheid be richt worden, dat, naar aanleiding van een twist tusschen twee perso nen, de justitie zich onlangs de zaak heeft aangetrokken. Binnenkort zullen ongeveer 20 getuigen in deze zaak worden gehoord. Omtrent den eigen lijken dader verkeert men tot dus ver nog vrij wel in het onzekere. -> Naar aanleiding van een ge rucht te Amsterdam, als zou op de Lijnbaansgracht bij de Vijzelgracht de vrouw vau zekeren J. M., tenge volge van door hem gepleegde mis handeling overleden zijn, werd door de politie een onderzoek ingesteld. Hieruit bleek, dat de vrouw op Zon dag 10 dezer door haren man inderdaad zwaar was mishandeld geworden. Den volgenden dag was zij overleden. M. is naar de cell. gevangenis ge voerd en het lijk ter beschikking van de justitie gesteld. Wie onzer van tijd tot tijd eens hartelijk lachen wil (en wie is daarop niet gesteld in onze sombere melankolieke dagen) raden we aan zich te abouneeren op het Anecdoten- Magazijn, dat bij de Uitgevers Kup- pers Laurey te Haarlem het licht ziet. Dat dit Tijdschrift met belang stelling door de vrienden van humor en satire werd ontvangen, wordt ons bevestigd door bet feit dat reeds de derde jaargang van dit pittig Tijd schrift is verschenen. Wie zich de uitgaaf van één gulden per jaar ge troosten willen abonueeren zich bij hunne boekverkoopers. Zij ontvangen dan geregeld maandelijks een afleve ring van dit humoristisch werkje, dat zij door inhoud en uiterlijk bij zonder onderscheidt, van hetgeen ons tot dusver op het gebied van dergelijke litteratuur onder de oogen kwam. Nu de exploitatie van de ha venwerken te Ylissingen in andere handen is overgegaan, bestaat er wer kelijk kans dat deze grootsche werken meer aan hun doel zullen beantwoor den. Er loopt thans een vrij stellig gerucht dat de Rotterdamsche Loyd, tot dusver van Rotterdam op Londen en de te Rotterdam gevestigde Ameri- kaansche Stoomvaart-maatschappij hunne schepen in het vervolg van Ylissingen zullen laten afvaren. Het belang van deze prachtige maar tot dusver van alle kanten zoo tegenge werkte zeehaven zou de bevestiging van het bericht wenschelijk maken. In den avond van 6 Dec. 11. is te 's-Hage op de stoep eener woning gelegdeen kind van het mannelijk geslacht, vermoedelijk twee maanden oud, gewikkeld in een rok en paarsch nachtjaponnetje, wit gestreept rokje, witte luier, met een wit gebreid en een wollen borstrokje, roodbaaien luier, wit hemdje en wit mutsje. De commissaris van politie, 2e afd., in Den Haag, verzoekt opsporing der onbeken de moeder. Een vrouw te Apeldoorn, die sedert eenigen tijd voor de tweede maal getrouwd was, zat Zondagavond rustig in hare woning, toen opeens een niet bij haar inwonende zoon, uit het eerste huwelijk, bij haar binnen drong en uit een tweeloops-geweer een schot op haar loste, zonder haar echter te treffen. De dader is onmid dellijk in hechtenis genomen. Alge meen gelooft men, dat hij aan vlagen van verstandsverbijstering lijdende is. (N. R. Ct.) Door den commandant der zee macht is van den oudsten kapitein ter zee der kruisers lste klasse in de wateren ven Atjeh ontvangen een op den lOden dezer te penang aangeboden telegram, luidende: 5 November, Koningin Emma" eergisteren Paleuh in Pasangansch ge bied op vier plaatsen en gisteren hoofdplaats beschoten tot verdrijving en afleiding naburige vijanden een de monstratie tegen Pagangan." Yan den commandant van Z. M. kruisers in de wateren van Atjeh is een gisteren te Penang aangeboden gram ontvangen, gedagteekend 11 dezer, en luidende Atjeh, Nadura beschoten. Laat stelijk meermalen bentings en leger- riaats volk pasangan op heuvels ook £roeng Koekoe getuchtigd." (Jav.Ct.) Men schrijft het volgende aan het Handelsblad Ouder Allerlei zie ik in het Zon- gsblad van 16 dezer een artikel over den persoon C. Schoorl, en weusch, ter wille vau de waarheid, u te ver zoeken, het volgende iu uw veel ge lezen blad op te nemen. Waar is het, dat C. Schoorl heeft opgelicht eu daarvoor zijne straf lergaan. Yerder is de historie grootèndeels onj uist. Yergun mij, u die in korte trek ken mede te deelen van den persoon die zijn universeele erfgenaam werd. Schoorl had geen bloedverwanten meer, maar was erfgenaam van zijns vaders en broeders nalatenschap, waaraan hij vroeger vreemd moest blijven. Na zijn ontslag uit de ge vangenis vond hij iemand die hem egen was en door zijn invloed hem wist te plaatsen als opperstuur man. Schoorl werd ziek en begrijpende dat hij nog slechts kort te leven had, benoemde hij den man, die hem iu alles had voortgeholpen, tot zijn uuiverseelen erfgenaam, 't Was eer lijk geld, die erfenis, daaraan kleefde geen bekende smet. Schoorl stierf in de eerste dagen van Mei en zijn erflater bezorgde hem eene fatsoenlijke begrafenis. Uit die erfenis heeft zijn erfgenaam begrepen, alle schulden tot in de minst bekende kleinigheden toe, te moeten afmaken ten einde de smet die Schoorl, door geldver legenheid gekweld, had op zich laden, zooveel mogelijk uitte wisschen. Daartoe zocht hij het errst de heeren De Graauw Co. te Breda, die hunne verloren f 500 hebben terug ontvan gen, terwijl verder is gezorgd dat alles werd afbetaald. Ik mag hier niet onvermeld laten dat de erf^ (wiens naam ik verzwijg, onder aan duiding echter dat hij niet is de directeur van het gesticht waarin Schoorl verpleegd werd) aan Schoorl een paar dagen voor zijn overigden beloofde, aan twee inrichtingen hier ter stede en aan enkele personen een geschenk in geld aan te bieden, bij wijze van legaatook dat is geschied. Ziedaar de historie, 't Heeft den erfgenaam geen genoegen gedaan dat die zaak werd opgerakeld en wereld kundig gemaakt in uw blad nu ze toch ter kennis van het publiek komt, kan ik u zeggen, dat Schoorl zijn misdrijf jegens de maatschappij diep gevoelde en inzag hij is berouw vol en kalm heengegaan. In een fabriek van patronen, op den Mont Yaleriën te Parijs, Maandagmiddag een ontploffing plaats gehad, waardoor dertig werklieden ern stig gewond werden. Niet onaardig is het plan van een Amerikaansch uitvinder op het gebied van maatregelen tegen inbre kers. Het dieven-alarmtoestel, tegen woordig in gebruik, draagt zijn naam met eere, het geeft alarm en weg is de dief. In plaats van het alarm toestel zoo in te richten, dat bij de minste aanraking een bel aanslaat, laat onze uitvinder plotseling een electrisch licht ontbranden, en op hetzelfde oogenblik wordt in een ommezien een photographie verkre gen in eene automatisch openende en sluitende camera. Natuurlijk gaat de dief aan de haal, maar laat zijn photographie achter. (Als hij tenminste niet ge maskerd is.) In het geval van banken en veilig- heidskassen is de camera gericht op een punt voor de ijzeren brandkasten. Het plan is in allen deele uitvoer baar in steden zooals New-York, waar in elk huis, dat aangesloten is aan de geleiddraden van Edison's verlichting, nacht en dag een elec- trische stroom voorhanden is, even- I als bij ons een toevoer van ichtgas. De volgende cijfers geven eenig begrip van de drukte vau het ver keer op sommige Engelsche spoor wegen. Op den Midland spoorweg loopen in de nabijheid van Londen dage lijks 319 personen- en goederen treinen. Op den Noorder spoorweg 321 treinen, waarvan 225 personentrei nen zijn. Op geen enkelen spoorweg, die van Londen uitgaat, loopen minder dan 115 treinen daags. Op vele spoorwegen liggen dan ook vier paren rails, waarvan twee pa ren uitsluiteud voor de goederentreinen dienen. Als tegenhanger hiervan, voegen wij er een overzicht aan toe van het jersonen- en goederen-vervoer aan aet Centraal station te Amsterdam. Nu, met den winterdienst, gaan en komen vau en naar het station 160 personen- en goederentreinen die in den zomer nog met een 25 tal ver meerderd worden, zoodat er dan da gelijks pl. m. 190 treinen loopen. Op enkele drukke dagen b. v. bij ge legenheid der wedrennen te Bussum, klimt dit getal zelfs tot 260. Buitendien komen en gaan er van de Rietlanden dagelijks nog een 20-tal goederen-en zandtreinen, die echter het Centraal Station niet aandoenrekent men er deze bij, dan bedraagt het getal treinen, die bier in den zomer van en naar de hoofdstad loopen, in ronde cijfers ruim 200 daags. Men heeft bier alleen dubbel spoor. De »bliksemtrein", die onlangs zijn proeftocht tusschen Parijs en Weenen glansrijk heeft afgelegd en, naar bericht wordt, in het voorjaar voor goed zal worden ingevoerd, heeft de Internationale Spoorweg- slaapwagenmaatschappij het voorne men doen opvatten, zulke bliksem- treinen in de toekomst tusschen alle groote hoofdsteden van Europa te doen loopen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1