"T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL BIJ 'T EINDE BES JAMS. No. 1030. Vrijdag 29 December 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnoment 3e® per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 x Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareaoxSPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. Advertentiën Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGS MORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Gelijk voorgaan de jaren, zal er ook nu weder in ons blad van 1 JANUARI gelegenheid bestaan tot het plaatsen van adver tentiën als aan Familie, Vrienden en Be kenden, tegen 25 CENT, per advertentie. Deze annonces worden UITERLIJK aangenomen tot ZONDAGMOR GEN 12 UUR. BERKHOUT Co. Onzen geabonneerden buiten de gemeente Helder, wordt verzocht, 't bedrag van de abonnementsgelden 4e kwartaal 1882, te willen over maken in postzegels of per po stwissel vóór 5 JANUARI 1888, zullende anders na dien tijd daarover be schikt worden met 10 Cents ver hooging per post. DE UITGEVERS. DECEMBER, (Wintermaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 13 m. Ondergang 3 u. 51 m. Zondag 31 JANUARI, (Louwmaand), 31 dagen. Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Nieuwejaar. Laatste Kw. Drie koningen. Voor onze courant sluit 't jaar met dit nummer. Over een paar dagen hebben we den oudejaarsdag, een dag, die door 't grootste deel der menschen niet gelijk gesteld wordt met gewone dagen. Wel zijn er, die geen gewicht hechten aan dezen of genen bijzonderen dag, maar dat zijn onverschilligen, die niet gewoon zijn veel na te denken. Wij zien in 't scheidende jaar nog steeds een vriend, wiens vertrek ons met weemoed vervult, wien we gaarne in den kring der onzen bespreken, terwijl we om den heerlijken haard gezellig hijeen zitten. Maardat zijn doopceel gelicht zal worden bij ons en vele anderen, daar kan men zeker van zijn. Waarom Omdat hij, en 't is een groote grief tegen hem, niet gehouden heelt, wat hij zoo mildelijk had beloofd. Zijn intrede was zacht alsof hij ons in den waan wilde brengen, dat zijn heerschersstaf niet hard zou drukken. IJs en sneeuw, die zoo dikwijls zijne komst of zijne kindsch- heid vergezellen, we hebben ze niet gezien en de winterjas heeft meestal op nonactief in de kleerenkast ge hangen. Met Maart beloofde hij ons geen Noordsche, maar een zuidelijke lente, lokte de teedere kinderen der natuur uit 's aardrijks donkeren schoot naar buiten, toóide de boom en met fleurig groen en deed ons de schoon ste verwachtingen koesteren. Daar krijgt hij plotseling een gril, laat iEolus zijne windholen ontsluiten, waardoor een geweldige storm ont staat, en in een enkelen nacht is 't sierlijke kleed der lente weggerukt. Welk een teleurstelling voor de raenschheidWelk een droefheid en scha voor den nijveren landman, voor den zorgvuldigen tuinier. Dat was een valsche streek, door niets goed te maken en een voorbode van wat we later beleefden, alseen zomer zonder warmte met hoornen zonder vruchten, een herfsttint en ijlheid im 't bladerloof, nog voor de zomer zijn afscheid had genomen. Koude, guurheid en regenwater, dat was 't menu, ons eiken dag, zonder variatie opgedischt. De herfst gaf een voortzetting van hetgeen we genoten hadden en de winter, ja daar is nog niet veel van te zeggen maar, moet die worden als de voor gaande, dan vindt menigeen hem voorzeker erg vervelend, saai en onaangenaam. Wind en storm hebben we genoeg gehad en heel wat menschenlevens zijn daardoor in de nabijheid onzer kusten verloren gegaan. De zee heeft ruimschoots schatting geëischt. Zelfs in 't midden van 't schoone jaargetijde, in den zomer, trof ons een ramp, waarvan de naweeën nog worden gevoeld, in de hoogere zoo wel als in de lagere kringen. Wie denkt hij 't lezen dezer regelen niet aan 't vergaan van den rammonitor Adder?" Meer dan zestig men schenlevens zijn op 't onverwachtst vernietigd in 't gezicht onzer kust. Weduwen en weezen, ouders en bloed verwanten gevoelen nog den slag, die hen getroffen heeft, al heeft de raenschlievendheid ijverig getoond hunne tranen te drogen en balsem in hunne wonden te gieten, ja zelfs een gedenksteen te plaatsen op de stille plek aan den voet der duinen, waar 't overschot rust van hen, die door de golven hier waren aan gespoeld. Nog werd dit treurig feit bespro ken, toen een storm, in de maand October 't strand met wrakken over dekte, waarbij loodsboot No. 3 met man en muis verging. Storm op storm volgde, en ook de inwoners van Petten en Callantsoog moesten hunne schatting aan de verholgen betalen. De reddingboot sloeg om bij 't verleenen van hulp, en ïige wakkere mannen zagen de hunnen niet weer. Heeft de zeeman en kustbewoner te klagen gehad, ook de landman zal 't jaar, dat op 't punt staat af scheid te nemen, niet roemen. Ge heel of ten deele mislukte oogst heeft den boerenstand achteruit gezet hetgeen bij verhuring ofverkooping van landerijen duidelijk merkbaar i Wel kon men verwachten dat de koop en pachtsommen haar toppunt hadden bereikt, maar zonder een paar onvruchtbare jaren zou de daling niet zoo snel zijn gegaan. Aan den ongelukkigen staat van 's lands schatkist wat te verbeteren, die door 't invoeren der drankwet nog ongunstiger was geworden, heb ben we in dit jaar 't ontstaan van een nieuwe zegelwet te danken, waar door men op een schuldvordering van f 10 nog 5 ct. extra mag betalen. Is er ook al geen oorlog ontstaan, de gewapende vrede op Atjeh kost geld genoeg en doet menigeen met bezorgdheid de blikken derwaarts richten. Heeft de plaats onzer inwoning, als deel van 't groote geheel, haar aandeel gehad in-hetgeen we hebben opgenoemd, met een enkel woord willen we nog 1882 in betrekking daartoe herdenken. Onze gasfabriek is in andere han den overgegaan en hoewel de gemoe deren bij die gelegenheid in hevige opgewondenheid geraakten, is de zaak ten algemeen genoegeu geschikt en bleek de beweging niet meer te zijn dan une tempête dans nn verre d'eau. De bewoners der Keizersstraat heb ben hun lang gekoesterden wensch vervuld gekregen en komen nu in 't bezit van een geplaveide straat, die de bekende modderpoel zal ver vangen. Nu 't doel van hun hopen streven in zooverre bereikt is, koestert deze en gene al illusiën omtrent een brug, die de Keizerstraat aan de Zuidstraat zal verbinden. Wie kan zeggen wat 't volgende jaar zal opleveren De visscherij, die een vrij bedui dende tak van bestaan is geworden, gaf ook heel wat stof tot geschrijf en gepraat. Tot heden heeft men vruchteloos beproefd grond te ver- jgen om een meer geschikt ge- houw voor den vischafslag te plaatsen we vertrouwen dat er, hij vol harding wel iets zal gevonden wor den, al is de boom ook niet bij den eersten slag gevallen. Ook in de manier van vischafslaan, die voor een oningewijde steeds een onoplos baar raadsel is geweest, begint ver andering te komen, volgens de mee ning van sommigen verbetering, maar die 't voordeel heeft meer overeen te komen met de algemeene begrippen der rekenkunde. Ten behoeve van 't onderwijs ontwierp het Gemeentebestuur een nieuwe regeling der scholen, die, met 't oog op de nieuwe schoolwet, dringend werd geëischt. Ziedaar zoo 't een en ander, goed en kwaad ondereengemengd, dat we kunnen herdenken, wanneer wij den dejaarsdag hebben. Bij zaken van algemeen en van plaatselijk belang heeft ieder voor zeker zijn bijzondere redenen om 't vertrekkende jaar voor zich en zijn gezin gelukkig óf ongelukkig te noemen. Ook dat jaar heeft in den kring der familie of van 't gezin vreugde verspreid of slagen toege bracht. Velen zijn gekomen en velen zijn gegaan, en aan die laatsten zal menige stille traan gewijd worden, wanneer we ons herinneren dat ook zij vol hoop en moed dit jaar intra den, dat ook zij geen denkbeeld hadden, 't jaar niet ten einde te zullen brengen. Banden werden verbroken en banden werden knoopt, evenals vroeger geschied is en later gebeuren zal. Vergeten we, bij 't herdenken, aan rampen en tegenspoeden niet, dat de go< God ons ook veel zegeningen heeft geschonken, die we niet mogen voor bijzien, dan zal ons gemoed, tot kalmte gestemd, het vertrekkende jaar nazien met berusting. Zien we, wanneer bij den laatsten klok- g van middernacht 't jaar 1882 verdwijnt, ons nog omgeven door velen, die ons lief en dierbaar zijn, zien we op de taak, die we nog te volbrengen bebbenerkennen we de zegeningen, die we nog mogen genieten, dan treden we den nieuwen jaarkring met moed en vertrouwen binnen en roepen elkander blijmoe dig 't reeds zoo dikwijls gehoorde »H e i 1 en Zegen" toe. NI RU WST f J DIN GEN HELDER, 29 Dee. 1882. Door kapitein Jonker, met de schooner Dolphijn alhier van Riga binnen, wordt medegedeeld dat hem Vrijdag den 22 dezer door Engelsche visschers een zilveren horloge is ontstolen. Eenige visschers van een in de nabijheid liggende kotter, welke door de mist echter onzichtbaar was, kwamen met een scheepsboot aan boord en op de vraag van kapt. Jonker op welke hoogte hij zich bevond, gaven zij een geheel ver keerd antwoord. De kapitein, dit beter wetende, begaf zich met een paar van hen naar beneden om hen op de kaart te overtuigen. Toen één met den kapitein de kaart heeft de andere zich die ge- ten nutte gemaakt om zich het aan den wand hangend hor loge toe te eigenen. Toen dit echter werd bemerkt, was van de dieven reeds geen spoor meer te ontdekken- Naar men verneemt is hiervan aan gifte bij den Engelschen consul ge daan. De Rotterdamsehe politie heeft een prachtige vangst gedaan; zooals men weet was nog altijd niet bekend waar de millioenenjuffrouw hare ge stolen schatten verborgen hield ein delijk is er iets van hare kostbaar heden ontdekt. Onder leiding van den Rotterdam- schen inspecteur van politie J. F. Verschoor is een huiszoeking gedaan bij van Zutphen op de Leuvehaven No. 14 te Rotterdam, waar Jannetje Struick gewoond heeft, en wel met gevolg dat door de rechercheurs Brandsen en Kuipers op een ver borgen plaats gevonden werd de ge stolen collier met diamanten. Dien- zelfden dag werden in een koffiehuis op het Steiger door genoemden in specteur in beslag genomen twee bra celetten met diamanten, waarvan er een een waarde van f40000 moet hebben en die samen in dat huis voor f 500 verkocht waren. In 't zelfde huis werden ook eenige ringen met dia manten en andere voorwerpen van waarde in beslag genomen. Het on derzoek duurde tot Zaterdagavond kwart voor twaalven en leidde tot de voorloopige aanhouding van vier personen, waaronder de kastelein van dat kroegje, een onoogelijk en slecht ter naam staande inrichting, dicht bij de Korte Hoogstraat aldaar. Naar men verneemt is de collier met diamanten gevonden in den neus eener oude bottine staande tus- schen andere schoenen op een plank, op een zolderkamertje van genoemd huis op de Leuvehaven. Uit een onderzoek is echter gebleken, dat diezelfde juweelen reeds een poos in bewaring zijn geweest bij een per soon te Gorinchem, die indertijd ontkend had daarvan iets te weten. Het schijnt nu, dat de papieren die bij den kruier Van de Poll te Am sterdam werden gevonden al waren het dan ook slechts lastgevingen tot het doen van boodschappen bij dezen en genen wel degelijk in zóóver van waarde waren om het verlorene terecht te brengen. Men hoopt nog meer te vinden maar zooveel is nu reeds gebleken, dat wanneer men 24 uren later ware gekomen, de vogels gevlogen waren geweest en de bril- lanten, voor de heeren Bosch en Zoon van zooveel waarde, naar Londen verkwanseld, en daar gewis spoor loos verdwenen zouden zijn. Zaterdag ontvingen de hh. Bosch Zoon van den rechter-commissaris bij de rechtbank te Rotterdam, mr. A. E. Croockewit, een telegram om Zondag zoo vroegtijdig mogelijk te Rotterdam te komen, en ze werden daar niet weinig verrast, toen hun de diamanten uit het bewuste pak ket, dat indertijd zoo geheimzinnig werdwenen was, ter waarde van pl. m. f70,000, werden getoond. Zij herkenden de voorwerpen on middellijk. Daarbij is het echter nog niet geblevenook de Amsterdamsche politie is aan het werk geweestop verzoek en op aanwijzing der Rot terdamsehe politie hebben de Am sterdamsche inspecteurs-rechercheurs Batelt en üiederiks de hand gelegd op zekeren 0., wonende op de Sfc. Anth. Breestraat te Amsterdam, bij wien gevonden zijn 35 brillanten en 1 saffier van f36,000. alles behoo- rende aan de heeren Bosch Zoon, die Dinsdagmiddag bij den heer Steen kamp, hoofdcommissaris, ontboden werden en bovengenoemde juweelen als de hunne herkenden. In 't geheel moeten er nu 10 personen in deze zaak in hechtenis zijn, waaronder Jannetje Struik en haar galant; van die 10 zijn er 8 te Rotterdam ge arresteerd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Met belangstelling laa ik het bericht in een onzer bladen, betreffende den afslag der visch, aangebracht per sloep „Rhea" en veilig raoogt gij aannemen, dat ik niet de eenige ben, zoowel binnen als buiten deze gemeente; maar tevens zag ik wet verbazing de ge prononceerde houding der kooplieden in 't groot. Zijn zij dan zoo weinig burgers van den Helder, dat hnn 't algemeen belang niet even goed als ons ter harte gnatP of, zijn zij zulke groote voorstanders van het monopoliestelsel, dat men in deze even goed zoude kunnen lezen „alles voor mij, niets voor een ander" Mij dunkt dat is toch wel wat sterk en kan ik ook niet gelooven, daar zij op ander gebied zoo menig blijk van ingenomenheid gaven met de plaats hunner inwoning. En dat die nieuwe wijze van afslag, al is zij nog gebrekkig en al moet zij thans nog met geweld worden doorgedreven door de reeders der sloepen, dank zij de ontzettend langzame wijze van werken van de bevoegde autoriteit, uitmuntende resultaten zal op leveren, voor de neringdoende burgers en aldus ook voor de gemeento, wie zal dit tegenspreken of betwijfelen, wanneer hij gelet heeft op betgeen reeds is geschied. De zaak is immers al te logisch. Hoo rneer de visch bier opbrengt, des te liever komen de visschers hier ter markthoe meer viscbsloepen er binnen komen des te meer vertier, en hoe meer vertier, des te meer voordeel voor winkeliers en zoo vele ande ren, wier bestaan van den vischhandel af hangt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1