Advertentiën. Stoomvaartbei'icliten. Het stoomschip Madura is 3 Jan. van Port-Said vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip Prins van Oranje vertrok van Marseiile 3 Jan. naar Amsterdam. Het stoomschip Sumatra is 4 Jan. van Port-Said vertrokken naar Batavia. 311de STAATS LOTERIJ. 2de Klasse. 1ste Lijst. No. 8636 f 20000. No. 18537 f5000. No. 15421 f1500. No. 10929 f400. No, 14728, 15679 f200. No. 343, 3619,4637. 5027, 5250, 5428, 12299, 13579, 17095 f100. 2de Lijst. No. 4543 f 2000. No. 18615 f1500. No. 5203, 9240, 12407, 18453 f 1000. No. 6909, 12507, 18528, 19153 f400. No. 2189, 4868 f200. No. 2890, 3307, 4196, 5073, 8090, 14837 f100. 3de Lijst. No. 15433 f1000. No. 16808 f200. Markt-Berichten. Ptjkhebend, 2 Januari. Aangevoerd 23 Paarden, 52 Melkkoeien, handel matig, 60 vette Kalveren f 0,90 a 1,10 per P., 83 nucht. dito f10 a 25, beide handel vlug, 598 Schapen en Lammeren, handel matig, 109 vette Varkens f 0,48 a 0,58 per P., handel vlug, 188 Biggen f 5 a 10, handel matig, Kip-Eieren f 5,50 a 6,50 per 100, Boter per P. fl,50 a 1,60, 250 Ganzen f2,75 a 3,25. 35 Zwanen f5,50 a 6,25. Kleine kaas f 36, aangevoerd 44 stapels. Schagen, 4 Jan. Aangevoerd 5 Paarden f 50 a 150, 35 Geldekoeien f140 a 270, 10 nucht. Kalveren f8 a 24, 930 Schapen f 16 a 44, 20 magere Varkens f10 a 16, 40 Biggen f 6 a 8, Boter per kop f 0.80 a 0.90, Kip-eieren f 4 a 5 per 100. Visscherij-Berichten. 4 Jan. 1 logger, schipper Itoeleveld, met 240 tongen, voor f118,300 kl. tongen f20.groote schol f54.4 kisten schol, per kist f8.50 a f10.1 kist kl. •chol f4.60. Schuiten naar zee. 5 Jan. vm. Schuiten nog in zee. Burgerlijke Stand Helder. ONDERTROUWD C. N. A. over de Linden, machinist en M. A. v. Vliet. J. Pluiter, torpedist bij de Mirine en G. v. Wolveren. C. Hendrikse, muzikant en A. M. v. d. Hoeven. GEHUWD A. W. Harms en A. v. Loon. J. F. v. Calsteren en G. Harms. J. Boer- dijk en C. Wiegel. G. Dekker en D. Wit vliet. BEVALLEN E. J. de Haan, geb. Ro- ther, d. C. J. Vink, geb. Wessel, d. W. Graaff, geb. Smit, d. E. J. W. Vreede, geb. v. Oordt, z. R. Brouwer, geb. den Hoed, z. J. C. E. Neervoort, geb. Kliu- genberg, d. A. Roelofs, geb. Bakker, d. OVERLEDENP. Moor, 62 j. Burgerlijke Stand Texel. Van 27 Dec. tot 3 Jan. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Geene. GEBORENAfina Hendrika, d. van Arie Dros Az. en Etje Leien. Stijntje, d. van Otto Boon en Reiniertje Jacoba Zas- FEUILLETON. Hoogmoed komt voor de val. Roman naar 't Duitsch, 16. VAN FR1EPR1CH FIUEDRICH. 't Zon mij onmogelijk zijn u te schetsen ho8 verheugd ik mij gevoelde, toen ik mij mijn aandeel in den prijs, ruim vijfduizend thalers bedragende, zag uitbetalen. Het was geen vreugde, die ontsproot uit zucht naar geld, maar wel de blijdschap een som te bezitten, die mij zelfstandig maakte en mijn toekomst als 't ware verzekerde. Ik bracht mijne schat naar hnis, zonder iemand een woord te zeggen van het geluk, dat mij ten deel was gevallen. Ik hield alles geheim en in mijn binnenste sprak een stem, die zeidethans zijt gij niet meer afhankelijkwordt het u in 't ouderlijke hnis ondragelijk, dan kunt gij dat verlaten, daar gij de middelen bezit nwe studiën te volbrengen en uw zei ven een positie te verschaffen. En dat is vroeger gebeurd, dan ik dacht. Van mijne zijde heb ik daartoe geen aanleiding gegeven en ben dus gerust, daar ik mij zeiven niets te verwijten heb. Ik breng n thans de helft van de door mij gewonnen som, opdat gij u daardoor ook een zelfstandige positie zult kunnen ver werven hetgeen overblijft is voor mij meer dan voldoende om zoolang te leven, dat ik mij een betrekking verschaft heb." „Ik kan dat geld niet aannemen," riep Polier. „En waarom niet P" „Reeds eenmaal heb ik getracht baas te worden, doch buiten mijne schuld is dat burg. Kiasina, d. van Arie Nannings en Jacoba Eelman. Cornelia Maria, d. van Dirk Keijser Sijbz. en Marrettje List. OVERLEDEN: Hendrika van der Hoek, 1 j., d. van Jan van der Hoek en Geertje Wegmau. Wilhelmina Cornelia Gelderman, 8 d., d. van Aalbertus Gelderman en Maria Cornelia Bronsveld. Martinns Martinusse, 49 j., geh. met Martina Saarlis. Trijntje Bakker, 20 j., geh. met Nanning Roeper Jsz. Burgerlijke Stand Wieringen. Maand December 1882. GEHUWD: J. Kalender en H. Bakker. GEBORENMaartjc, dochter van S. Hutman en N. Vermeulen. Evert, zoon van D. Zasburg eE C. Doves. Anna Cor nelia, dochter van S. N. Krnl en T. Koper. Jan, zoon van J. de Wit en G. Beukema. Jannetje, dochter van M. Kok en M. Bais. OVERLEDENPieter Smit, oud 2 m. Meijert Wiegman, oud 28 j. In het jaar 1882 zijn te Wieringen ge boren 40 mann. en 46 vr., te zamen 86 personen. Overleden 21 mann. en 16 vr., te zamen 37 personen. Gehuwd 16 Jonk mans en jonge dochters, 1 jonkman en we duwe, 2 weduwnaars met jonge dochters, 1 weduwnaar en weduwe. CORllESPON DENTIE. Voor twee ingezonden artikelen verwijzen we onze lezers naar de vierde bladzijde. Vervolg- der Berichten. De heer C. S. de Wit, telegra fist 3e klasse alhier, lieett met goed gevolg examen afgelegd voor telegra fist, der 2e klasse. De heer W. C. Henkes, kom- mandeur op 's rijks werf alhier, heeft eenige coupletten vervaardigd, betrek king hebbende op het vergaan van Zr. Ms. rauimonitor Adder." Deze coupletten, in een bundeltje vereenigd, heeft hij thans uitgegeven ten voor- deele van de nagelaten betrekkingen van de opvarenden der reddingsboot, die bij de redding van de bemanning van bet Eng. stoomschip »Strathmore" zoo jammerlijk omkwamen. De prijs is slechts 10 cents. Om bet goede doel hopen we, dat het bundeltje vele koopers zal vinden. De heer P. de Bruiju, eerste boekhouder ten kantore der invoer rechten te Amsterdam, is benoemd tot rijksontvanger te Ruimerwold. De heer de Bruiju was vroeger ten kantore der directe belastingen alhier chef de bureau. Gisterenavond gaf de zangver- eenigiug Oefening baart Vooruitgang, grootendeels bestaande uit zonen en dochters van leden der Werklieden- Vereeniging »D. O. e. S. t. W.," de tweede zanguitvoering in Tivoli, on der leiding van haar ij verigen directeur. De verschillende muzieknommers, die voorgedragen werden, mochten den bijval der talrijk aaanwezigen ruim schoots verwerven en ook de onder scheidene voordrachten werden met aandacht gevolgd. De president tegengeslagen. Daarbij verspeelde ik bet geld dat mijn eigendom was, maar ik heb mij daarover heengezet. Ik zou het echter nooit kunnen verdragen het geld van een vreemde gewaagd te hebben." „Is dat dan het geld van een vreemde P Ben ik voor u een vreemdeling P" vroeg Knrt. „Toen ik gisterenavond 't ouderlijke huis verliet, was het mij bang te moede. Ik weet nog weinig van het leven en ben niet gewend mij onder vreemden te bewegen Ik ben nog jong en honderden omstandig heden kunnen zich voordoen waartegen ik niet ben opgewassen en waar tegenover ik radeloos zal staan. De gedachte hier ren nieuwe ouderlijke woning gevonden te heb ben en dat gij mij steeds met uwen raad zult bijstaan, stelde mij echter gerust." „Dat zal ik," antwoordde de zieke „En toch ziet gij mij als een vreemde 88n en wilt terugwijzen wat ik zelf niet gebruik. Ai de weelde die iu het ouderlijke huis heerschte heeft mij niet verwend, ik voeldo mij daardoor zelf meermalen onaan genaam gestemd en was blijde, dat ik op mijne kamer zoo eenvoudig als ik zulks verlangde kon leven. Vrijwillig heb ik mij ontberingen opgelegd, om te beproeven of ik in staat zou zijn die te kunnen verdra gen ik heb dat niet alleen glansrijk kunnen doen, maar die ontberingen hebben mij zelfs vreugde bereid, daar ik gevoelde dat zij mijn wil en karakter staalden. Ik heb mij er reeds in verheugd u datgene te kunnen schenken wat ik ten volle mijn eigendom kan noemen en na wilt gij mij die vreugde niet laten smaken." De blik van den zieke rustte met een uitdrukking van dankbaarheid op zijn neef; opende en sloot de bijeenkomst met een toepasselijk woord. De opbrengst der uitvoering zal strekken ten bate van hulpbehoevende weduwen, zoodat ook hier wederom de kunst moet dienen om verzachting in den nood te brengen. In 1881 kon onze visschersvloot door ongunstig weder niet uitzeilen op 102 dagen, en in het afgeloopen jaar werd dit verhinderd, door on gunstig weder, op 185 dagenna aftrek der Zondagen, wanneer geen visscherman naar zee gaat, is dit ge tal ligdagen nog zeer belangrijk en gevolgelijk niet zonder nadeel ge weest. Met 1 Jan. zijn overgeplaatst de telegrafist 2e kl. K. Zwart, van Amsterdam naar hier, de tele grafist 3e kl. E. A. Alings, van hier naar Amsterdam. Door het derailleeren van een goederentrein, tusschen de stations Wormerveer en Krommenie, kwamen de treinen hier Woensdagavond zeer laat aan. De trein van half acht ure arriveerde eerst ten 10 ure en de trein van 11,16 ten ruim 12 ure. Een commissie heeft op uit- noodiging vnn den Minister van ma rine getracht een practische, doch tevens sierlijke kleeding voor de on derofficieren en minderen van het korps mariniers te ontwerpen. Zij stelde dienaangaande een uitvoerig ver slag op. Als groot-tenue beval men aan een tunique met taille, die, gemakkelijk veranderd kau worden in klein tenue. Yerder een broek met rooden bies een wijde pijjekker met omgeslagen kraag, die men ook en en bandouliére" over den schouder kan dragen een helm, een pet met anker er vooreen paar gewone schoenen, benevens een paar halve laarzen, waarin de broek gestopt kan worden enz. Een ge deelte der kleeding moet geborgen worden in een kleinen ranselals berging voor het overige dient de rolzak. Ten einde de artillerie- en de genie-kommandanten meer in onder ling verband en in overeenstemming te brengen met de vredes- en oorlogs organisatie van het leger, wordt met 1 Mei 1883, het grondgebied van het Rijk verdeeld in vier artillerie- en vier genie-kommandementen, die elk een deel van het vestingstelsel omvatten en waartoe verder behooren eenige niet-versterkte plaatsen, zoomede eeni ge voor militaire doeleinden bestem de terreinen en gebouwen. De stand plaatsen van de artillerie-kommandan ten zijn gevestigd in het 1 komman dement te Utrechtin het 2 te Am sterdam; in het 3de te Gorinchem en in het 4e te Delft, voorloopig echter alhiervan de genie-kommandemen- nog aarzelde hij de groote som, die hem geboden werd, aan te nemen. Snel vloog hem de gedachte door 't hoofd, welk een zorgeloos leven hij den zijnen kon bereiden wanneer het geluk hem eenigszins gunstig wilde zijnzijn blik ontmoette dien van zijn neef, en toen hij daarna bemerkte dat hij deze eenig leed berokkend had, zeide hij. „Ik neem het, ik neem het, moge de hemel geven, dat het ons allen zegen brengt." Hij trok Kurt naar zich toe, riep zijne Trouw en deelde haar, terwijl hem de tra nen over de ingevallen wangen biggelden, mede, dat hij nu ook een zoon gevonden had. Men smaakte te samen nu een zoo on verdeeld geluk als maar zelden op aarde te vinden ia. Kurt, Geertruida eu Maria zaten aan het bed van den zieke, cp wiens wangen de vreugde een blosje getooverd had en die zich veel beter gevoelde. Te samen maakte zij plannen voor de toekomst. Het toeval wilde, dat in hetzelfde buis, 't welk zij thans bewoonden, een groot vertrek te huur was, bijzonder voor werkplaats ge schikt. In gedachte richtte de zieke zijn werkplaats reeds in zooals hij dat verlangde, vuurde hij zijn knechts aan, door hen op 't punt van vlijt en bekwaamheid een goed voorbeeld te geven, ja hij zag zelf reeds de werkzaamheden sterk toenemen en geluk en voorspoed iu zijn huis terugkeeren. Voor zich zei ven verlangde hij niets anders dan zich in het geluk der zijnen te kunnen verheugen. Eu in dat enkele uur was Kurt werke lijk de zoon van dit huisgezin geworden. Eenige uren nadat het hiervoren beschrevene had plaats gegrepen, zaten de rijke bouw heer Polier met zijne vrouw, Selma en de ten in het eerste kommandement te Utrecht, het 2e te Amsterdam, het 3e te Dordrecht en het 4e te Arnhem. Texel, 4 Jan. Ongeveer 6000 vaten petroleum zijn hier aangespoeld. Nog steeds spoelt de zee vaten op strand. Zekere P., boerenkneeht in Klein- Dochteren, zou met een geweerschot het nieuwe jaar begroeten het schot ging af met het ongelukkig gevolg, dat het geweer uiteensprong, waar door hij aan borst en hals gewond werd en aan de gevolgen is overleden. De werkstaking van scheeps timmerlieden te Scheveningen, waar van wij melding maakten, is reeds voor een deel geëindigd. Het meeren- deel der werklieden van 4 timmer werven heeft het werk hervat, zonder dat aan hun eisch om de vroegere loonen terug te bekomen voldaan is. Daartoe zal veel meegewerkt hebben de omstandigheid, dat er maar zeer weinig werk is, zoodat de werklieden veel kans liepen heel niet aan het werk gezet te worden. Tegen Derkje Vermeer, die voor het gerechtshof te Arnhem terecht staat, wegens opzettelijke vergiftiging van haar stiefkind, is door het O. M. een levenslange gevangenisstraf ge- eischt. Te Grootebroek heeft zich een jongeling in het weeshuis van het leven beroofd, uit vrees voor gevan genisstraf, waarmee hij door de ju stitie bedreigd was, als verdacht een zilveren horloge van zijn meester te hebben gestolen. Het gerechtelijk onderzoek heeft echter zijn onschuld aan het licht gebracht. Te Heusden is gevankelijk bin nengebracht een gehuwde vrouw, wel ke verdacht wordt een moord te hebben gepleegd op iemand, met wien zij in ongeoorloofde betrekking stond. De behandeling van de voor ziening in cassatie tegen het arrest van het Hof van gezworenen in de provincie Brabant, waarbij de beide broeders Peltzer ter dood veroordeeld zijn, zal waarschijnlijk eerst in het beging van Maart plaats hebben. Tot dat tijdstip blijven de veroordeel den nog op den vroegeren voet in hechtenis in de gevangenis des Pitits Carmes. Eerst na verwerping der cassatie en na verwisseling van de doodstraf in tuchthuisstraf worden zij naar het tuchthuis te Leuven overgebracht. Een nietig kommaatje, een apostrophe, is het onderwerp van een te Rouaan aanhangig proces, waarbij het een verschil van 200,000 francs geldt. In het testament van een rijken landeigenaar kwam nl. een bepaling voor, dat hij als blijk van genegen gouvernante Frida aan den middagdisch. Hij scheen zeer slecht geluimd te zijn en had nog geen enkel woord gesproken. Echter had hij reeds meer dan eenmaal van ter zijde een blik geworpen op de plaats, waar Kurt gewoon was te zitten. „Waar is KurtP" vroeg hij eindelijk, zonder van zijn bord op te zien. „Ik dacht gij wist reeds, dat hij het ouderlijk huis verlaten heeft," gaf mevrouw kalm eu op koelen toon ten antwoord. „Het huis verlaten?" vroeg Polier, lang zaam het hoofd opheffende. „Ja, de knecht heeft mij verteld, dat hij gisterenavond, terwijl ik met Selma naar den schouwburg was gegaan, zijn goed vai hier heeft laten brengen." „Waarheen P" „Dat weet ik niet.". „En dat zegt ge mij nu eerst," riep Polier. f „Ik meende dat gij het reeds wist." Polier zweeg. Hij beet zich met de tan den op de onderlip en scheen het niet te kunnen verkroppen, dat bij door zijn hard heid zijn zoon uit het huis had gejaagd. „Papa," zeide Selma, die het inner lijke van haren vader nog zeer weinig kende, daar zij anders op zijn gelaat zou gelezen hebben wat er in hem omging, „papa, nu Kurt weg is zal ik zijn kamer in gebruik nemen en die voor mij laten inrichten. Ik heb heden morgen al eens een kijkje ge nomen die oude, leelijke meubels moeten weg, ik wensch. Polier richtte eensklaps op zijne dochter een zoo bestraffenden blik, dat zij vergat hetgeen zij wenschte te zeggen. Wordt vervolgd. heid voor zijn vrienden Z. eu X. aan ieder twee honderd duizend francs ver maakte. Zoo[ beweren ten minste deze beide heeren maar de andere erfge namen houden vol, dat er niet in het testament stond a chacun deux cent mille francs, maar a chancun d'eux, zoodat ieder slechts recht zou hebben op 100,000 fr. Het testament is slecht geschreven, vol inktspatten en vlekken, en het zal zeer lastig zijn te beslissen, of er al dan niet een apostrophe staat tusschen de d en de e. Den 23 Dec. was het gerechts gebouw te Zurich door een overtal- rijke menigte omgevenieder wilde getuigen zijn van het verhoor en de veroordeeling van Auguste Lehmann, dienstmaagd en moordenares der pre dikantsvrouw te Glattfelden. Men herinnert zich onder welke verschrik kelijke omstandigheden deze moord heeft plaats gehad. De predikant was afwezig, de meid had schuld bij de melkvrouwen zoo besloot zij hare meesteres om 't leven te brengen en daarna te bestelen. Zij kleedde zich des nachts als man en wist de arme vrouw zoo doodelijk te verschrikken, dat het haar megelijk was haar slacht offer te worgen. Spoedig werd hare misdaad ontdekt. Zij verscheen in de gerechtszaal, bleek, gebogen en aan houdend snikkend, wist niets tot hare verschooning aan te voeren, erkende den moord en werd tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Door het gebruik van worst met trichinen is een huisgezin in een klein Amerikaansch stadje vergiftigd. Een der kinderen is reeds overleden, terwijl voor de ouders niets meer te hopen is. Op den 7 Januari a. s. ho pen onze geliefde ouders CORNELIS BONTES en NAATJE TROMP hun lSVa-Julg Huwelijksfeest te vieren. Uit naam hunner dank bare Kinderen. Ondertrouwd C. N. A. OVER DE LINDEN en M. A. VAN VLIET. Helder, 3 Jan. 1883. Geen Receptie. Eenige en algemeene kennisgeving. Ondertrouwd WALTHERUS JOHANNES KOK en BARBARA BRONDER, Wed. van P. Nelis. Amsterdam, Jan. 1883. Algemeene kennisgeving. Door Gods goedheid bevallen van een welgeschapen Dochter, MARIA RADEMAKER, zeer geliefde echt- genoote van CAREL JOHAN JOHANSON. Helder, 4 Januari 1883. Algemeene kennisgeving. Door Gods goedheid bevallen van een welgeschapen Dochter, AALTJE BAK KIER, geliefde echtgenoote van J. H. ROELOFS. Helder, 3 Januari 1883. Tevens betuigen wjj onzen harte- lijken dank aan Mejuffr. PICÉNI- OTTENverloskundige, voor hare onvermoeide en liefderijke hulp, aan ons bewezen. Voorspoedig bevallen van een Dochter, JOHANNA CATHARINA GARSTE- VELD, geliefde Echtgenoot van JAN DE BOER. Helder, 5 Januari 1883.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2