T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL No. 1035. Dinsdag 16 Januari 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bnreani: SPOORSTRAAT e» ZUIDSTRAAT. iA.avertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 16 Jan. 1883. IJS. Eensklaps hebben we dan ge kregen, waarnaar zoozeer werd ver langd, en zijn de wateren met een ijskorst overdekt. Liefhebbers van schaatsenrijden hadden meermalen vol moedeloosheid geprutteld over 't hemelwater, dat bij voortduring neer viel en gevreesd dat de winter geen eigenlijke winter worden zou. Maar de wind draaide naar 't oosten, blies eens krachtig op en ziedaar duizen- de harten klopten blijder, in 't voor uitzicht op ijsvermaak. Heldere zonneschijn en frissche kou, die de spieren versterkt en ons een gevoel van lichtheid geeft, stemmen tot opge wektheid en wie weet, hoeveel plan nen er reeds zijn gemaakt en nog zullen gemaakt worden. Reeds heeft de woelige jeugd de vertrouwbare plaatsen opgespoord en beproefd. Wie geen goede schaatsen heeft, behoeft niet verlegen te zijn, want onderscheidene winkeliers bieden in annonces het gevleugeld ijzer" in verschillende vormen te koop aan. 't Nieuws van den Dag laat zijne pessimistische weervoorspellingen varen en bericht eindelijk, hoewel nog een klein de- pressietje in petto houdend, dat de vorst strenger zal worden en we de hoop mogen koesteren op een echten winter. Ook onze ijsclub a» West-Frisia" gevoelt zich geïnspi reerd en wil ditmaal 't verwijt niet op zich laden den dooi af te wachten, om een hardrijderij te organiseeren. Neen, 't wakkere bestuur wil 't ijzer nu smeden terwijl 't heet pardon we bedoelen 't ijs gebruiken nu 't nog droog en hard is en heeft daarom besloten een ijsfeest te organiseeren, dat, o. i. wel in den smaak zal val len. Volgens 't opgemaakte program zal op 't Heldersch Kanaal, tusschen de molen- en postbrug, ijs en weder dienende, een baan in gereedheid worden gebracht, waarop Zaterdag a. s. een concours in 't schoonrijden zal worden gehouden, en wel, door mannen en vrouwen afzonderlijk. Daarna zal een hardrijderij plaats hebben van knapen tusschen de twaalf en zestien jaren. Zondagavond zal de baan 't niet onaardig schouwspel aanbieden van een optocht met fak kellicht bij de tonen der muziek en zal vervolgens de feestelijke uitrei king der prijzen in Musis Sacrum geschieden. Bij 't maken der plannen heeft men echter bij voorbaat gerekend op den algemeenen steun van 't ijsmin- nend publiek. Wordt die verkregen door geldelijke bijdragen, dan kunnen we iets fraais verwachten. Ditmaal is West-Frisia op tijd en kan men de club- niet verwijten te lang ge talmd te hebben, en daarom mag ze verwachten dat velen zullen toetreden tot 't lidmaatschap. Nu maar goeden moed gehouden ^p 't weer en van de gelegenheid tot wintervermaak geprofiteerd. Voorzichtigheid aan te hevelen is echter niet overbodig, want reeds zijn ïiier en elders ongelukken te melden, die we hopen, dat tot waar schuwing mogen strekken. Naar men verneemt, bestaat het plan om de huistimmermans werk plaats van 's Rijkswerf alhier, welke tot heden hij avondwerk met kaar sen wercl verlicht, van electrisch licht te voorzien. Het scliroefstoomschip le kl. Tromp, onder bevel van den kapi tein ter zee H. D. Guyot is in den morgen van 11 dezer te Batavia aan gekomen. Aan boord was alles wel. Met ingang vaii 1 April zijn bij kon. besluiten benoemd tot provin ciaal inspecteur der belastingen, rech ten en accijnsen te Zutfen, jhr. F. J. Kraijenhof, thans te Groningente Groningen B. K. Boom, thans te Nij- Het concert, dat door Schagen's Mannenkoor »Euterpe" en de Har moniekapel aldaar gegeven is ten voor- deele van de betrekkingen der ver ongelukte bemanning der reddings boot te Callantsoog en Petten, heeft f 200.50 opgebracht. Door den Minister van marine is uit den dienst verwijderd de zee- loods Pvan het loodswezen van Goedereede en Maas, die aan boord van het in de vorige maand op den Ooster gebleven met petroleum geladen barkschip dienst heeft gedaan. Te Wieringcrwaard heeft dezer dagen in den nacht diefstal plaats 'ïad bij een weduwe. Door een dakvenster wist de dief binnen te dringen en verwijderde hij zich met eenige kazen, wat kleederen en f 50, toebehoorende aan den knecht. Ge lukkig is de dief gevonden aan 't Nieuwediep. Naar de Arnh. Ct. bericht, zullen de luchtreizigers Eugène Godard ainé en Pierre Crommelin bij gelegen heid der aanstaande internationale ten toonstelling te Amsterdam eenige luchtreizen met hun reuzenballon on dernemen. Naar men verneemt zal het En- gelsche x>verloséingsleger" onder ge neraal Booth, weldra een kruistocht ondernemen naar ons land. Men zal den dwazen hier wel anders mores" leeren dan in Engeland en hun aan 't verstand brengen dat hunne kermis- optochten hier niet geoorloofd zijn. Als een eigenaardige bijzonder heid wordt ons gemeld, dat het puin, afkomstig van de afbraak der Hooge Sluis te Amsterdam, is aangekocht door deu aannemer van het fort te IJmuiden. Dit puin wordt kleinge- slageu, en van de daaruit voortko mende steenstukken wordt beton ge maakt. De werklieden, die daaraan bezig zijn, bemerken thans, niet ge heel tot hun genoegen, hoe hecht en sterk onze vaderen gewoon waren te bouwen. Het is niet onaardig dat het ma terieel der Hooge Sluis op deze wijze nog dienst zal doen tot verdediging van den vaderlandschen grond. Den 12 Jan., was het 76 jaar geleden dat te Leiden de woningen op de Ruïne en omstreken door het springen von het kruitschip geheel vernield werden. Velen vonden on der ae ingestorte gebouwen en huizen een vreeselijken dood, doch weer i deren mochten nog zoo gelukkig zijn er gezond en wel of verminkt onder vandaan gehaald te worden. Dit was ook het geval met Magdalena De Vroede, die zich op dien nootlotti- gen dag in de naaischool op deLan- gebrug bevond. Een meisje, dat haar arm omklemd hield, blies onder de puinhoopen den laatsten adem uit en iu haar doodsangst hield zij den arm van haar vriendinnetje, thans de ruim 92-jarige wed. Knotter, zoo stevig vast, dat nu nog de litteekens zicht baar zijn. Zij is de eenige der gered den, die nu nog overgebleven is. Donderdagavond ten ruim 7 ure zijn twee gevangenen (Duitschers) uit eeu der werkplaatsen van het tucht huis te Leeuwarden uitgebroken; zij werden op het gewone avondappel gemist. Onmiddellijk was alles in en buiten het tuchthuis in rep en roerdoor de politie, die met het gebeurde onmiddellijk in kennis was jesteld, waren reeds uitgebreide maat- egelen ter opsporing genomen, toen de bewaarders er gelukkig in mochten gen de beide vluchtelingen nog aan te treffen op een der binnenplaatsen, waar een muur van slechts 3 a 4 meter hoog hen nog van de buiten wereld scheidde zij waren in 't bezit van een eind touw en zouden hier zeker in hun plan van ontvluchting ilaagd zijn, indien niet een hunner bij het zich neerlaten van een dak zijn been had gebróken. Men schrijft deze zaak aan onachtzaamheid van een der gevangenbewaarders toe. Bij het verlaten van een der werk plaatsen door de gevangenen schijnt hij niet attent geweest te zijn. De millioenenjuffrouw, die nu reeds gedurende meer dau anderhalf jaar tot de publieke persoonlijkheden" behoort, heeft indertijd Montfoort met een bezoek vereerd. Het was in het laatst van de maand Juli 1881, dat A. van Zutphen, eeu timmerman, die met werken zijn brood heeft, haar voor een paar dagen onder zijn nederig dak herbergde, terwijl haar galant, Hoetink, zyn in trek nam in het logement Het gou den hoofd". Van hier uit werden in die dagen pleizierritten ondernomen naar de omliggende gemeenten, waarbij steeds twee rijtuigen dienst deden één voor de hoofdpersonen en een voor den bevrienden aanhang. De gevangenis voor jeugdige vrou welijke veroordeelden aldaar werd, evenals de toen pas in gebruik ge nomen nieuwe openbare school, in oogenschouw genomen en het onder wijzerspersoneel aan laatstgenoemde inrichting genoot de eer van door den galanten galant op manilla's te worden vergast. Met het geven van fooien stal de millioenenjuffrouw ook hier het hart vau koetsiers en andere gedienst'_ geesten. De stalhouder zelf plaatste zich op den bok want de fooi beliep twee rijksdaalders en zoo'n paar ach terwielen gooit men maar zoo niet weg. Toen zij het logement in oogen schouw had genomen, waar haar trawant en aanstaande logeerde (een onderkomen had, dat zich, alhoewel lste rang voor Montfoort op niets dan op zindelijkheid en prompte be diening mag beroemen) gaf zij 10 gulden voor fooi, en men had slechts even de paarden van haar rijtuig vast te houden, om zeker te zijn van zich een gulden in de hand te zien ge drukt. Vrij algemeen stelde men zich in dien tijd voor, dat een zoo royale logee den gastheer geene wind eieren zou leggen, maar ik geloof uiet dat Van Zutphen er veel bij heeft opgestoken. Tijdens haar ver blijf heeft hij en zyn gezin er wel licht beter en goedkooper van geleefd dan andere dagen; 't kan zyn, dat een zijner kinderen er een paar schoe nen misschien een volledig pak rijker door is geworden, maar Van Zutphen is nog dezelfde Van Zutphen van vroeger heeft hy werk, dan heeft hij brood. Thans, nu de toen zoo kwis tige dame achter slot en grendel zit, herinnert zich te Montfoort ieder weer die scheeve figuur, waarmede niemand zich zou hebben bemoeid, als zij minder met rijksdaalders had kunnen spelen. R. N. Men leest o. a. het volgende in het Maandblad tegen de kwakzalverij omtrent het hopbitter Uit een scheikundig onderzoek, door leden onzer Vereeniging verricht, en uit inlichting uit Breda, waar het goedje bereid wordt, is gebleken, dat een flesch van een halven liter van dit zoogenaamde hopbitter, die f2,50 kost, bestaat uit water (water uit de openbare pomp van de St.-Jansstraat te Breda) en driekwart maatje alcohol waarin een klein weinig (ruim 2 ditjes) plantenextract/is opgelost. Dit laatste bestaat voornamelijk uit aftreksel van hop (de stof, die ook voor het bier gebruikt wordt) en van den wortel van onze gewone paar debloem (leeuwentand), stoffen, die geen bijzondere geneeskrachtige wer king bezitten en zeker in het minst niet de wonderen kunnen teweegbren gen, die de fabrikant dag aan dag het publiek wil doen gelooven. Er schijnen personen te zijn, die bij het quiteeren van rekeningen hun naam en den datum geheel op het quitautie-zegel plaatsen. Dit is gevaarlijk zegt hot Vad.; meu kan het zegel losmaken en dan op een ande re quitantie plakken. Om dat mis bruik te voorkomen, handelt men voorzichtig wanneer men de hand- teekening gedeltelijk op het zegel en gedeeltelijk op de quitantie schrijft. Dit is niet alleen voorzichtig, maar 't is ook voorgeschreven. Door delnman stoomschip Comp. is tegen de reeders van de Kirby Hall een eisch tot schadevergoeding wegens het in den grond loopen van de City of Brussels ingesteld ten be drage van 160,000 pd. st., terwijl daarentegen door de reeders van Kirby Hall, een eisch tot goedmaking der schade aan laatstgenoemd stoom schip door de City of Brussels toe gebracht, ten bedrage van 5000 st. is ingesteld. De Duitsche hoogleeraar en chirurg. Helferich heeft een merk waardige operatie verricht. Hij heeft een vrouw van 36 jaren, die bij het verwijderen van een hinderlijk uit was aan den rechterbovenarm tevens bijna den geheelen bisceps (twee hoofdige armspier, een der voornaam ste spieren) verloren had, zulk een spier uit de dij van een grooten hond ingezet met het uitstekend ge volg, dat de uiteinden aan elkander zyn gegroeid en de vrouw haren rech terarm weder even goed als den lin kerbewegen kan. Als curiositeit wordt uit Dinxper- lo verhaald, dat een schoorsteenveger die bezig was een schoorsteen te ve gen, bedwelmd werd door den rook. Genoemde schoorsteen heeft gemeen schap met een tweeden schoorsteen uit een daaruit grenzend huis, in welk huis de huisvrouw bezig was om pap te koken. Door het duizelig worden viel hij in den pappot tot grooten schrik van'thuis moedertje, dat van angst het huis verliet, uitroepende »de duivel is in huis." Volgens tü^ngen uitNew-York zyn er meer d' a 100 personen door den brand te Milwankee omgekomen terwijl het aantal slachtoffers, die nog onder de rookende puinhoopen bedol ven waren, minstens 50 geschat wordt. Van de 60 dienstmeisjes hebben 49 den dood gevonden. Men vermoedt dat er brandstichting heeft plaats ge had, omdat er reeds vroeger pogin gen daartoe waren gedaan. Te New-York heeft het bijbel genootschap een gebouw van zes ver diepingen, waarin 12 door stoom ge dreven persen 6000 boeken per dag leveren. Men drukt er in één minuut een exemplaar van den bijbel, diamant formaat, vier nieuwe testamenten in de minuut, dus ongeveer 1000 exem plaren per dag. Voor innaaien en in- linden zijn 80 vrouwen aan het werk. Gedurende de 66 jaren van zijn be staan heeft het Amerikaansche ge nootschap meer dan 40 millioen exem plaren in 60 talen vespreid. Het is bekend, en in den laatsten tijd is er weder op gewezen en door proefnemingen gestaafd, dat door olie op golvend water te gieten, de be weging spoedig bedaart. Als ver klaring vau dit verschijnsel geeft een Fransch geleerde de heer R o c h a s, het volgende op De wind, die over het water strijkt heeft meestal een richting evenwijdig aan de watervlakte. Ware het water nu even snel in zijn beweging en in gelijke richting als de wind, dan zouden er geen golven ontstaan maar de snelheid van het water, al beweegt het zich in dezelfde richting, is geringer dan die van de lucht. Komt er dus sterke wind, vooral als het water zich in tegengestelde rich ting beweegt, dan ontstaat er schuring en golfslag. Giet men nu olie op de watervlakte, dan wordt de wrij ving veel minderde olie werkt als kleine rolletjes tusschen water en lucht. Die rolletjes worden door de lucht voortbewogen. Zij rollen over elkauder, en die wenteling is in de meeste gevallen voldoende om bijna de geheele kracht van den wind op te nemen, zoodat het ondergelegen water schier niet in beweging ge raakt. Een zelfmoord, die eenig in zijn soort is, heeft in deze week te Insterberg plaats gehad. Een vrouw gevoelde, dat zij spoedig aan een jongen wereldburger het leven zou sehenkeD, en liet door haar man de vroedvrouw halen. Toen deze te zes uur 's morgens gekomen was, oordeelde zy dat geneeskundige hulp noodig was, eu zond den man om een dokter uit. Maar nog slechts op de trap zijnde, keerde hij terug, daar hij een schot hoorde lossen. De kraamvrouw had zich met een revolver, dat zy onder de dekens ver-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1