Advertentiën. borgen bad gehouden in tegenwoor- p digheid der vroedvrouw door het hart geschoten en was onmiddellijk een lijk. Men heeft thans, volgens de In- dépendance, eindelijk, naar allen schijn den rechten moordenaar gevat van het elfjarige meisje te St. Jans Molenbeek. Hij is een kerkekuecht van de St. Janskerk aldaar, Philippe Lafonte, en werd bij een godsdienstoefening aldaar door twee meisjes herkend als denman, dien zij met de kleine Marie Wal- schaert gezien hadden op den dag van haar verdwijnen. Lafonte is toevallig de man, die de parapluie van het meisje, welke hij, volgens zijn zeggen, ergens bij de kerk gevonden had, aan de politie bracht. Een zeer romantische geschie denis leest men in de Berliner Bör- sen-Courier, die voor de waarheid er van durft instaan. Een Pruisisch officier, graaf B., maakte den oorlog met Frankrijk mede en bleef met zijn regiment na het einde van den krijg bij het bezettingsleger daar ingedeeld. Hij leerde in Frankrijk een meisje kennen en wilde er mede trouwen, zoo de ouders van het meisje zich niet tegen het huwelijk vau hunne dochter met den gehaten Pruis verzet hadden. Eerst na den vrede kwam het huwelijk tot stand. Eenige jaren waren voorbijgegaan, toen de echtgenoot, wegens de manoeuvres, geruimen tijd van huis moest. In dezen tijd kwamen de ouders der jonge vrouw hare dochter bezoeken. Na eenigen tijd kreeg de officier van zijne schoonouders bericht dat zijne vrouw ernstig ongesteld was geworden en dat zij haar naar hare geboorte plaats zouden meenemen, omdat zij daar alleen genezing kon vinden. Bij ontvangst van dit bericht spoedde de graaf zich naar zijne schoonou ders in Frankrijk en vernam daar dat zijne vrouw reeds gestorven en begraven was. Alleen de öijd kon de droefheid, die de graaf wegens het overlijden van zijne vrouw toonde, verminderen. Na langen tijd trouwde hij voor de tweede maal en was ook met deze vrouw zeer gelukkig. Op zekeren dag schelde een liefdezuster bij hem aan, die hem verlangde te spreken, en, daar zijne vrouw er niets tegen had, liet men de liefde zuster binnenkomen. Wie echter kan zijne ontroering beschrijven, toen hij in de liefdezuster, die met open armen naar hem toesnelde, zijn eerste vrouw herkende. Het bleek dat hare ouders haar op geweldadige wijze van haar echtgenoot gescheiden hadden en haar in een klooster hadden doen opsluiten, waaruit ze eerst heden had kunnen ontvluchten. Ditzelfde romantische verhaal komt in de Weser Zeitung voor, waarin het een prozaischer en tevens geloofwaardiger einde heeft. Volgens deze zou een vrouw van twijfelach tige zeden in den omtrek vau graaf B. zijn komen wonen, om zich met het sprookje dat zij zijne gestorven gewaande eerste vrouw was, interes sant te maken en daardoor andere bewonderaars te trekken. De be moeiingen der politie zouden aan het drijven van deze landloopster spoedig een einde gemaakt hebben. Een telegram uit Marseille be richt, dat men in de nabijheid van Cette een boot met vier lijken gevon den heeft, die men als matrozen van de stoomboot Amélie herkende. Deze boot was van Cette op reis naar Marseille, zonder op zijn bestemming aan te komen, Men vermoedt, dat zij met de 22 personen, die zich aan boord bevonden, in den storm van 9 dezer te gronde ging. Petersburg, 15 Jan. In den circus te Berditseheff is in den nacht van Zaterdag op Zondag een kolossale brand uitgebroken. Alle pogingen tot redding waren vruchte loos. Het gebouw werd totaal ver nield, en naar een zeker niet over dreven raming kwamen 800 menschen in de vlammen om. Op 't oogenblik is nog niets naders te melden. Volgens het verslag van den Engelschen consul te Marseille, werden in 1880 aldaar uit Klein Azië, Tur kije en Griekenland aaugevoerd niet minder dan 36,394,527 kilogram ro zijnen en krenten. Hiervan waren om streeks dertig millioen kilogram voor de wijnfabricage. Dewijl 100 kilo gram rozijnen met hetnoodige byvoeg sel, naar men beweert, 350 liter wijn opleveren, kan men daaruit afleiden welk een belangrijke tak van nijver heid, bij gebrek aan druiven, de kunst wij nfabricage is geworden. Ten einde de natuur te hulp te komen, heeft deze hoeveelheid rozijnen, enz., aau de Fransche nijverheid de gelegenheid gegeven, om 105,000,000 liter wijn? aan de markt te brengen, indien het bericht van genoemden consul juist is. Met andere woorden 1,050,000 hectoliter wijn, d. i. rozynensap. Gaat het zoo voort, dan worden de verwoes tingen der druifluis nog tot een zegen voor de nijverheid des lands. De brand van het Newhallhouse te Milwaukee, waarvan wy melding maakten, heeft een grooter aantal slachtoffers geeischt, dan men aanvan kelijk vermoedde. Vrijdagmorgen telde men reeds 92 lijken en men veron derstelt dat er nog wel een vijftigtal onder de puinhoopen verborgen liggen. Hierover zal men geen zekerheid voor morgen bekomen, daar wegens de sterke hitte, die uit de ruïne opsteeg, men niet met het ontruimen voort kon gaan. Dit is zeker, dat de brand van het Newhallhouse de verschrik kelijkste is na dien van het Ringthe- ater, Hetheen de consternatie nog meer vergroot, is, dat men vermoedt, dat de brand moet aangestoken zijn. Reeds vroeger heeft men beproefd dit hotel te vernietigen. Ook zou dit onheil niet zooveel gekost hebben, indien de bouworde niet zoo slecht geweest was, dat bij den geringsten brand het geheele gebouw een prooi der vlammen moest worden. Men had hierover reeds de opmerking ge maakt, en verscheidene reizigers wei gerden juist om deze reden aan dit hotel af te stappen. Wel had de eige naar reeds lang brandladders aan de verschillende verdiepingen van het ge bouw laten aanbrengen om in dit ge brek te voorzien, maar deze hulpmid delen zijn by den brand van Woens dag niet eens gebruikt. De bewoners van het hotel hebben, door de alarm kreten wakker geschrikt, zelfs niet den tijd gehad er aan te denken. Gelijkvloers in de gevangenis te Bremgarten, kanton Aargau, woont de cipierop de eerste en tweede verdieping hebben de gevangenen hun verblijf. Een hunner vrienden wist op Kerstavond binnen te sluipen en alle deuren te openen, zoodat de gevangenen hunne cellen konden verlaten om met hunne familie feest te vieren. Vruchteloos poogde men hen weer meester te worden, zoodat de kerker op Kerstdag (met uitzon dering van een vrouw, die in slaap was en het openen harer deur niet gehoord had) ledig was en nog is. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Voorwaarts vertrok 13 Jau. van Suez naar Batavia. Het stoomschip Madura vertrok 13 Jan. van Marseille naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Hendrik is IS Jan. van Marseille vertrokken naar Batavia. Het stoomschip Prins van Oranje is 12 Jan. te IJmniden aangekomen. Het stoomschip Prinses Amalia arriveerde 13 Jan. te Port-Said van Batavia. Het stoomschip Koningin Emma vertrok 13 Jan. van PadaDg naar Amsterdam. Markt-Berichten. Hoobn, 18 Januari. Tarwe 1 8,50 a 10, Gerst f 5,25 a 5,75, Haver f3,75 a 4,50, Erwten: witte f 14, groene f 15 a 18, grau we f 18 a 22, vale f 15 a 17, br. Boonen f 13 a 16,50, 13 Paarden f 80 a 180, 50 Schapen f 27 a 34, 200 Lammeren f 17 a 33, 20 Kalveren f 16 a 21, 35 Varkens f 16 a 25, 230 Biggen f 5 a 10, 80 Kippen f 1 a 2, 4300 Kip-eieren f5 a 5,50 p. 100, 1105 koppen Boter f0,70 a 0,75. At.kmaab, 13 Januari. Aangevoerd 3 Paarden f70 a 110, 6 Koeien en Ossen f 200 a 280, 10 nucht. Kalveren f 10 a 17, 79 Schapen fll a 25, 50 magere Varkens f14 a 24, 252 Biggen f6 a 10, 4 Bokken en Geiten f 4 a 8, Boter per kop ('s mid dags 12 uur) f 0,80 a 0,90. Visscherij-Berichten. Zondag en Maandag jl. kwamen hier binnen 15 sloepen met visch, aanbrengende te zamen ongeveer 33850 schelvisschen en ruim 650 levende en 600 doode kabeljau wen, eenige lengen, heilbot en vleeten. De prijs varieerde voor de schelv. van f 25.50 tot f28.per 100; kabelj. en leng van f2.60 tot f3.35; schelv. in ijs van f 10.50 tot f 12.50 per 100; d. kabelj. f 1.75 a f 2.60. 311de STAATSLOTERIJ. 3de Klasse. lste Lijst. No. 4912 f1000. No. 3785 f400. No. 389, 4023, 5466 en 6559 ieder f200. No. 7316, 13353, 17465 en 20720 ieder f 100. Burgerlijke Sland Helder. Van 12 tot 16 Jan. 1883. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDGeene. BEVALLEN: L. M. T. Larsen, geb. Keijzer, z. C. Jokker, geb. v. d. Voorden, z. M. Dekker, geb. Swart, i. P. v. Wol- feren, geb. Bruin, z. C. Lak, geb. Muller, d, OVERLEDEN H. Klinkert, 19 j. J. J. Senhauser, 42 j. J. Bakker, 30 j. G. B. P. Kars, 2 m. Vervolg* der Berichten. Toen we een artikel schreven onder 't opschrift »IJs," zag het 't er heel anders uit dan nu. Wie had zoon'n omkeering verwacht? 't Spreekt van zelf, dat onder de tegenwoordige omstandigheden, de plannen, door West-Frisia ontworpen, in duigen zijn gevallen. Met de uitgave van eenige cou pletten, door hemzelven vervaardigd, tracht de heer W. C. Henkes op alleszins loffelijke wijze te helpen voorzien dn den nood der hulpbe hoevenden door de zeeramp te Cal- lantsoog. Dezer dageu ontving hy zeer aangename blijken van ingeno menheid met zijn menschlievend stre ven, HH. KK. HH. de Prinsessen Marianne en Hendrik zonden hem de meest vleiende betuigingen van erkentelijkheid voor de toezending der coupletten. Eerstgenoemde vorstin deed die betuiging vergezeld gaan van een gift van f25. laatstge noemde Prinses zond f20.voor't genoemde doel. Hartelijk wenschen wij, dat deze voorbeelden velen tot navolging mogen opwekken. Zondagavond voerde de ver- eeniging Ontwaakt by Tijds," 't aangekondigde programma, bestaande uit 4 stukken, ten tooneele. De vereeniglng mag tevreden zyu over haar werk, waut de zaal was eivol en de spelers beijverden zich om den aanwezigen een genoegelijken avond te verschaffen, waarvoor ze dan ook nu en dan met een welgemeend applaus werden beloond. Een woord van lof hebben we gaarne over voor een vereeniging, die bij voortduring werkzaam is om hulpbehoevenden tegemoet te komen en nu hare talenten dienstbaar heeft gemaakt ten nutte van de nagelaten weduwen en weezen van de bemanning, bij Petten met de reddingsboot verongelukt. Deze voorstelling beeft na aftrek van alle onkosten, f273.71* opge bracht. Volgens particulier bericht is het stoomschip G. M. B., uitSheer- ness uaar hier vertrokken om de la ding van het stoomschip Strathmore van Savannah, naar de destinatie- plaats Bremen te brengen. Het plaatselijk bestuur der reddingsmiddelen op Terschelling zal eerstdaags aan den stuurman en de 10 roeiers der reddingsboot aldaar, ieder een bronzen medaille uitreiken, welke medailles door het hoofdbe stuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij zijn gezonden, als blijk van waardeering voor het moedig gedrag der kloeke mannen, bij de jongste reddingen langs de kusten van dat eiland gedaan. Zondag zyn in de gem. Beets (N.-H.) twee personen door bet ijs gezakt. De een bleef met de kin op het ys hangen, waardoor hij kon worden gered de andere, een jonge ling van 20 jaren, kwam om. Zondagavond even half negen zakten nabij Diemerbrug 5 personen, 2 mannen en 3 vrouwen, door 't ijs. Ondanks pogingen tot redding, ver dronken allen. Een vrouw die bij 't gezelschap behoorde en gelukkig op den kant was gereden, liep gillend en wanhopig heen en weder. Er is geen ys of 't kost meuschenvleesch, zou vader Cats zeggen. Te Arnhem vielen Zondag na middag op het verdronken land nabij de Laan van Tivoli acht dames, ge deeltelijk halverwege, gedeeltelijk kop je-onder, in het water. Ook een paar heeren, die toeschoten om de dames te redden, maakten door het afbrok kelende ijs, kennis met bet koude water. Een paar sjouwerlieden brachten eerst de dames en daarna ook de man nelijke drenkelingen op het droge. Tezelfder tijd trof een gezelschap van ruim 30 personen nabij Klareu- beek hetzelfde lot. Zij werden door medelijdende boeren na hunne redding opgenomen en gedroogd. Een löjarige knaap is echter op een der grachten het slachtoffer ge worden en heeft het ijsvermaak met zyn leven moeten boeten. Te Haarlem heeft het ysver- maak Zondag offers gevergd. Een troepje van vier mannen, dat door het ys zakte, werd gered op één na, een wachtmeester van de huzaren, die eerst later, door middel van een dreg, te voorschijn was gehaald. De Leeuw. Ct. van Zaterdag bevat 21 aankondigingen van hardrijderijen op schaatsen. O. a. een van »Thialf" te Heerenveen »op een ronde baan van 500 M. in maniere van de wed rennen te Bussum« De Leeuwarder IJsclub heeft tegen heden een hardrijderij in Frieslands hoofdstad uitgeschreven voor mannen. Naar wij vernemen, wordt in den loop dezes jaars uitvoering gege ven aan het denkbeeld om in de ge vangenissen des Rijks artikelen te ver vaardigen voor de marine. Aan de gevangenis te Leiden wordt opgedra gen de vervaardiging van zeildoek- sche voorwerpenen aan die te Leeu warden die van ijzer en hout. Dezer dagen is verschenen, No. 1 van den derden jaargang van hetMaandblad der Vereeniging tegen de Kwakzalverij." Daarin worden weer een aantal middeltjes besproken, zooals Auxilium Orientis, Haarlem merolie, Holloway's zalf en pillen, Teercapsules, Urbanus pillen, Slym- en Maagpillen, Hop Bitter, Breukzalf, Breukbanden van Waersegers, Pain Expeller, Zwitsersche pillen en Seigels stroop. Voor allen die hierover wenschen ingelicht te worden is dit nommer op aanvraag gratis te ver krijgen by den uitgever H. vau Bel- kum Kzn., te Leeuwarden. Volgens uit Sumatra ontvangen berichten, die van den 5den dezer dagteekenen, is daar de Cholera uit gebroken. Het onbedachtzame omgaan met vuurwapenen, zonder dat men overtuigd is of ze al dan niet gela den zyn, heeft in Nieuwenhoorn Za terdagavond weer een treurig slacht offer geeischt. Een jongeling heeft spelenderwijze met een jachtgeweer de jeugdige dienstbode van den land bouwer v. d. P. aldaar in de borst getroffen met een schot hagel, zoo danig dat de hagels de eene borst in en de andere uitgedrongen zyn; het meisje verkeert in zorgwekkenden toestand. By het amoveeren van het on langs verkochte huis van wijlen de weduwe H. Keizer te Druten, heb ben twee timmermansknechts van den hr. Schoonman onder de bedstede in een buil, in een ijzeren potje geborgen, een som van ruim f230 aan klin kende munt gevonden. Dat deze schat aldaar goed bewaard was, valt licht te denken, wanneer men weet dat de overledene sinds de laatste 3 a 4 jaren zeer zeldzaam hare slaap plaats verliet. De ontvanger der directe belas tingen te Colijusplaat heeft de gemeen te verlaten, zonder orde op zijne zaken te stellen. Zijn tegenwoordige verblyf- plaats is onbekend. Zaterdagavond omstreekt S1/^ uur werd een pasgeboren kind door twee vrouwen in de Lijnbaansgracht te Amsterdam geworpen. Een paar kinderen hadden echter op een afstand bet gebeurde opgemerkt en waar schuwden een politieagent. In de Weteringstraat werden de beide vrouwen achterhaald. Onder de gesignaleerde perso nen in het Politieblad komt voor Eli Nicolaas Pelt, 25 jaar oud, kan- toorlooper te Rotterdam, die sedert 25 December 1882 op de vlucht is met f 5000, ten nadeele van zyn pa troon en een buffet meisje van 18 jaren. Men vermoedt dat hy zich nog hier te lande bevindt. De recht bank van Rotterdam heeft tegen hem bevel van gevangenueming verleend ter zake van misbruik van vertrouwen. De verkoop van Dagbladen aan de kiosken in Amsterdam was in 't jaar 1882: »Het Vliegend Blad" (firma M.E. de Grauw Co.) 109.918 exempl. »Handelsblad" 49.260; »Amst.Cour." 2986; Nieuws v. d. Dag" en »Zon- dagsbl." 52.702; »Standaard" 1548; Tijd" 1332 Amsterdammer" 8303; Rotterdammer" 34.545; »Dagbl. v. Zuid-Holl." 1321Vaderland" 1293; »Echo van het Nieuws" 39.438, enz. In 1881 bedroeg de verkoop van Het Vliegend Blad" aan de kiosken 92.476 exempl. Een knaapje van 10 jaren werd sedert eenige dagen te 's Gravenhage vermist. De ouders kwamen alleen te weten, dat de jongen zich, tegen bun wil, met schaatsen op 't broze ijs bad gewaagd, zoodat hun niets anders overbleef dan het vermoeden, dat hun kind verdronken was. Groot was de verbazing toen de jongen Zaterdag in het ouderlijk huis werd teruggebracht, laatstelijk ko mende uit Hilversum, alwaar hij zwervende door den veldwachter was opgenomen. Het raadsel van zyn verdwijning werd opgelost. Uit vrees voor een kastijding niet huiswaarts durvende keeren, besloot de 10-jarige dreumes de wijde wereld in te gaan. Het gebrek aan reisgeld was voor hem geen beletsel. In de nabijheid van het Rijnspoorstation kroop hij in een goederenwagen, en verborg zich daar in een klein hoekje, dat hem minstens een etmaal tot verblijf- en slaapplaats diende. Te Utrecht overnachtte hy in zyu verplaatsbaar logement, en toen hy den wagen had verlaten, bevond hy zich te Hil versum, vanwaar hy naar den Haag werd teruggezonden. Hoe deze jeugdige gratis-reiziger het op den zwerftocht met zijn maag gesteld heeft, kwam men niette weten. Ondertrouwd C. SCHEERMAN, Zeilmaker by de Marine, en A. SALLEM. Helder, den 13n Jau. 1883. Ondertrouwd K. BUIS en J. H. DORR. Den Helder, 13 Jan. 1883.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2