'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURKNFT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1036. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. y Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cei^ Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekena. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, (Louwmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 69 m. Ondergang 4 u. 25 m. Zondag 21 Septuagesima Maandag 22 Volle Maan. Dinsdag 23 Woensdag 24 Donderdag 26 Vrijdag 26 Zaterdag 27 NIEUWSTIJDINGEN. HELDEK, 19 Jan. 1883. Door de ijverige pogingen der gemeentepolitie alhier is het mogen gelukken den dader van een belang rijken diefstal, die in den nacht van op 7 dezer te Wieringerwaard ge pleegd is, op te sporen. Zekere H. De B., verdacht van eenige andere diefstallen, o. a. van konijnen, had zich door middel van buitenbraak toegang weten te ver schaffen tot de woning der wed. Kaan en van haar ontvreemd, behalve eeni ge kleedingstukken en eenige kaas jes, vyf muntbiljetten, elk van f 10. Hij bevindt zich in hechtenis. De kapt. H. Nieuwenhuijs, com mandant der 6e compagnie 3e regi ment vesting-artilierie te Gorinchem, en de kapt. H. A. Van Breda, com mandant der 7e compagnie 4e regi ment vesting- artillerie alhier, heb ben onderling van commando verwis seld. Naar men verneemt, bestaat het voornemen dit jaar aan het koninklijk instituut voor de marine alhier te plaatsen 30 adelborsten voor den zee dienst en 4 voor de mariniers. Naar men verneemt is aan het Ministerie van marine eene reorgani satie van het corps officieren van ad ministratie in bewerking. Uit Texel meldt men Dc vaten petroleum, welke hier aanspoelden, ongeveer 4000 stuks, worden thans nabij Hoogenberg op een stuk land gereden. Vermoedelijk zal de petroleum eerlang hier ver kocht worden. Voor tal van boeren is dit karreweitje een mooie tegemoet koming in de zuinige winterdagen. Lichtschip Terschellingerbank. Noordzee. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebben den, in vervolg op zijne aankondi ging van 28 October 1882, dat het lichtschip Terschellingerbank weder in station is gelegd. De minister van marine heeft aan de Tweede Kamer toegezonden de toegezegde nadere bescheiden ter completeering van het Adderrap port. Daaruit blijkt dat aan com- mandeerende officieren van monitors nimmer instructies zijn gegeven. De bodems worden steeds bij andere di recties in dienst gesteld, bij welke de commandanten tevens van instruc- tiën worden voorzien. Deze bijlagen bevatten een brief van den directeur der marine te Amsterdam van 4 Ju li 1882 aan den commandant van de Adder, hem uitnoodigende om zoodra de bodem tot vertrek gereed en we der en wind gunstig zijn tot vertrek naar Hellevoetsluis zich derwaarts te begeven en bij aankomst aldaar on middellijk zich te stellen onder de be velen van den directeur in die di rectie. Voorts het telegram den den commandant der marine te Am sterdam aan dien van Hellevoetsluis van 5 Juli, luidende: Monitor Ad der hedenochtend naar Hellevoetsluis vertrokken". Eindelijk verklaart genoemde com mandant te Amsterdam, dat het ge rucht onwaar is, dat hij na het ver trek van de Adder naar IJmuiden een stoombarkas met nadere be velen zou hehben nagezonden, wel heett op 5 Juli een stoombarkas het Poolschip Varna tot IJ m u i d e n be geleid, maar daar aankomende, was de Adder reeds drie uur in zee. Aangaande de plannen van Z. M. den Koning voor de reis naar En geland, wordt ons uit 's-Hage uit goe de bron bericht, dat HH. MM. den 9den April e.k. zullen vertrekken en hun verblijf nemen op een villa tus- scheu Richmond aan de Theems en Hampton Court, waar zjj tot den 23n daaraanvolgende denken te vertoeven. Alvorens daarheen te vertrekken, zullen HH. MM. bun gewoon jaar-r lijksch bezoek aan de hoofdstad bren gen, nl. op 3 April e.k. De Koning en Koningin zullen dan rechtstreeks van daar de reis naar Engeland aan vaarden. Bij Voorburg heeft Dinsdag ochtend een spoorwegongeluk plaats gehad, dat vreeselijke gevolgen had kunnen hebben. Toen de trein van den Rijnspoor weg, ten 6 ure 25 min. uit den Haag vertrokken en te Voorburg stoppende, van laatstgenoemd station afreed, stond de spoorbrug over de vliet open. Gelukkig had de trein geringe vaart. Locomotief en tender stortten tus- schen de beide bruggehoofden en bleven even boven het water hangen. De machinist viel in het water, dook weer bovengreep zich aan een wiel en slaagde er in zich met een kneuzing van het been te redden. De stoker hield zich, in spijt van den vreeselijken schok, staande en liet terstond stoom ontsnappen. De tender bleef staan, maar de volgende goederenwagen werd verbrijzeld door den schok tegen den volgenden wa gen der eerste klasse, waarvan de twee eerste compartimenten werden ingedruktdaarin waren gelukkig geen passagierszij zouden anders zijn vermorseld. In het derde compartiment zaten twee dames, die ten onderstboven werden geworpen, doch weinig of geen letsel bekwamen. Al de overige reizigers ondergingen een vreeselijken schok, doch niemand werd voor zoo ver men weet gewond allen keerden te voet naar het station terug, van waar zij later de reis vervolgden. De conducteur, die zich in het remhokje bevond, kreeg door den schok een lichte hoofdwond. De brug is vernield. De locomotief staat in hellende richting met den kop in het water. Men is bezig 't gevaarte te lichten. De herstelling van de brug zal veel tijd vorderen, zoodat de passagiers gedurende dien tijd te Voorburg in een anderen trein zullen moeten overstappen. De oorzaak van dit ongeval is, naar men zegt, te wijten aan 't niet op post zijn van den brugwachter, die zich verslapen zou hebben, doch kan ook worden toegeschreven aan onoplettendheid van 't dienstpersoneel aan het station Voorburg, dat onge twijfeld van het al of niet open zijn van de brug behoorde onderricht te zijn. Het Bestuur der Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der na gelaten betrekkingen van verongeluk te visschers ontving van H. K. H. de Groothertogin van Saxen-Weimar eene gift van f5000. Dinsdagmorgen te half elf uren, vervoegde zich, aan het Centraal station te Amsterdam, een ongeveer dertigjarige vrouw bij de bewaakster van het privaat, om toegelaten te worden. De haast, waarmede zij later de betaling deed en zich verwijderde, wekte achterdocht. Men stelde on middellijk een onderzoek in en vond een klein kinderlijkje, dat door haar in het privaat was geworpen. Blij kens den staat, waarin het yerkeerde, was het reeds vier d. gen geleden gestorven. De politie kreeg dadelijk van het feit kennis. Men is de schuldige nog niet op het spoor. Als een bewijs hoe sterk de landerijen in prijs verminderen, kan dienen, dat te Haule in Friesland, 2 boerderijen ter gezamelijke grootte van 200 bunders verkocht zijn aan den heer dr. J. Lunsingh Tonc- kens te 's Hage voor f 11.000, ter wijl zij vóór 10 jaren f40.000 op brachten. In de provincie Friesland heeft het ijs reeds eenige menschenlevens gekost. Bij Makkum verdronk Zon dag namiddag een meisje, dat van Bolsward was gereden om hare ouders te bezoeken. Op het Bergumermeer zakten Vrijdag 4 meisjes door het ijs, waarvan een, 20 jaar oud, verdronk eu twee nog altoos in gevaarlijken toestand verkeeren. Te Kollumerzijl verdronk denzelfden dag een 17jarig jongeling. Nog veel meer ongeluk ken hadden er op het ijs plaatso. a. zakten te Driesum 13 en te Leeuwarden achtereenvolgens een tiental personen (eens vijf tegelijk) door het ijs, doch deze allen werden gered. Een bijna 13-jarige knaap van doodarme ouders, in de buurtschap Brunneppe bij Kampen, kwam Zater dagavond op treurige wijze om het leven. Zeer begeerig zijnde naar een stuiver, die hem door iemand was beloofd om een afgewaaide pet van het ijs te halen, zakte hij er door en verdronk. Uit de opgaaf in de Jav. Ct. van de standplaatsen van Zr. Ms. sche pen en vaartuigen van Oorlog in Ne- dorlandsch-Indië en van de stoomsche pen der Gouvernements Marine, op den lsten December blijkt, dat toen aan wezig waren Te Atjeh, de Atjeh, de Kon. Emma, de Soerabaija, de Benkoelen, de Ma- kassar, de Madura, de Palembang, de Padang, en de gouvernements stoomers Zeemeeuw, Arend, en Valk en tijde lijk de Anjer. In de Indragiri-rivier, die Banka, de Salak, en de Indragiri(de Borneo i op weg van Indragiri naar hier). Te Bandjirmasing de Sindoro. de Onrust, de Banda, de Ternate, de Boni, en de Djambi. Gedurende het afgeloopen jaar heeft op de scheepstimmerwerven in Engeland een voorbeeldelooze bedrij vigheid geheerscht, welke al 't geen vroeger op dit gebied is waargenomen, verre heeft overtroffen. In de eerste plaats komen hier in aanmerking de scheepstimmerwerven aan de Clyde. Aldaar zijn in 1882 niet minder dan 291 achepen gebouwd, metende te zarnen 391,934 ton. Ten vorigen jare was het aantal der aldaar van stapel geloopen schepen slechts 261, met een gezamelijken inhoud van 341,022 ton. Parijs, 16 Januari. Prins Napoleon is hedennamiddag, wegens het uitvaardigen van een mani fest, in verzekerde bewaring genomen en naar de conciergerie gebracht. Het mandaat van gevangenne ming van prins Napoleon luidde Poging tot aanslag tegen de veiligheid des Staats, met het doel om den regeeringsvorm te veranderen. De prins was, toen de commissaris van politie hem kenbaar maakte, waarom hij hem voor zich zag, niet ontsteld. »Ik zwicht voor geweld," sprak hij. Terwijl hij onder de porte cochère een poosje onder bewaking was van den commissaris van politie (deze was vergezeld van 20 politiedienaren), kwam de rechter van instructie en vervolgens de officier van justitie, die in 's prinsen kabinet een huiszoeking deed. Verscheidene papieren zijn in zijne tegenwoordigheid in beslag ge nomen. Zijn particuliere secretaris en zijn adjudant wilden hem tot aan de conciergerie vergezellenmaar dit werd niet toegestaan. In den nacht van 15 op 16 dezer werden 8000 exemplaren van het manifest op de muren te Parijs aan geplakt 10,000 exempl. waren naar de provinciën gezonden, en de prins had bij den drukker noglOOOOO besteld. De gebroeders Peltzer. Volgens het Journal des Tribunaux zullen de stukken betreffende het rechtsgeding en de veroordeeling der Peltzers eerst in het begin van Februari bij het Hof van Cassatie inkomen, om voorts 14 dagen lang ter beschikking van den raadsheer-rapporteur en een maand ter beschikking van het O. M. gesteld te worden. Daarna zullen zij ter griffie worden nedergelegd ten behoeve van de verdedigers. Waar schijnlijk zal, zegt het Journal, de behandeling der zaak voor het Hof in den loop der maand April beginnen. In de omstreken van Maeseijck heeft men in 6 weken tijds 4 lijken gevonden, waarvan 3 verschrikkelijk waren gewond, Een der lijken is herkend als dat van een soldaat van het garnizoen te Luik. Den 12den dezer heeft men bij Dilsen in de Maas wederom een lijk gevonden, zijnde overdekt met wonden. Het onderzoek der justitie heeft direct een aanvang genomen. Een strenge wet tegen dron kenschap wordt in Denemarken inge voerd. Het aantal vergunningen" in de hoofdstad wordt van 1350 tot 300 verminderd. Geen opzichtig f kleede meisjes mogen in het bu,— staan, daar zij jongelieden tot drink! verleiden. Aan personen beneden de 18 jaar of die reeds beschonken zijn, mag geen drank worden getapt. Wie dronken op straat wordt gevonden, wordt naar zijn huis gebracht in een rijtuigde kosten hiervan worden verhaald op den herbergier, die hem het laatst heeft getapt. St.-Petersburg, 15 Januari. De brand van het circus te Ber- ditschew brak 's avonds ten 91/i ure uit bij het slot der voorstelling doö* het afsteken van vuurwerk, hetwelk het gordijn in brand stak. In een oogwenk deelden de vlammen zich aan de wanden en het dak mede. De ongeveer 800 aanwezige toescho wers vlogen in vreeselijken angst an hunne zitplaatsen op en verdrongen elkaar tegen de naar binnen open slaande deur aan den uitgang. Twee, zijdeuren waren wegens de koude toegespijkerd. Toen de deur eindelijk bezweek, zag men een vreeselijken hoop menschen voor zich, in vlammen gehuld. De brandweer kwam een half uur na het uitbreken der vlam- men aan, maar kon niets ter blus- sching doen, daar het water in de brandemmers en in de slangen der spuiten bevroor. De iu het orkest gezeten muzikanten waren de eerste slachtoffers. Het aantal verongeluk ten is nog met geen mogelijkheid te jalen. Velen hebben zich gered door boven onder het dak uit den circus op straat te springen. Paarden, garderobe en decoratief, in één woord alles is verbrand. Petersburg, 16 Januari. 't Circus, dat te Berditscheff verbrand is, is het circus-Costali, hetwelk zich veertien dagen geleden in een houten gebouw, op ongeveer twee kilometers van de stad gelegen, geïnstalleerd had. Het was juist dien avond een beneficevoorstelling van Mlle Loisset, de welbekende paardrijdster. Volgens een nieuw bericht, zou de brand in de stallen zijn uitgebro ken door een vonk van een sigaret, die een der grooms rookte. Het eerste alarm werd door een clown gegeven, maar het publiek sloeg er in 't begin geen geloof aan, meenende dat het een aardigheid was. Ter zelfder tijd dat de vlammen zich in de zaal verspreidden, vluchtten de paarden in dolle vaart in de amphi- theaters, terwijl zij mannen, vrouwen en kinderen verpletterden. Het juiste getal der slachtoffers is 260 waarvan 120 vrouwen, 60 kinde ren en 80 mannen, waaronder een kolonel der gendarmen, d*> president van het Beurs-comité en twee En- gelsche clowns. Het gerucht loopt dat Mlle Loisset ook onder de slacht offers behoort. Van de 31 paarden, die in de stallen waren, zijn 27 ver brand ook zijn 12 prachtige honden omgekomen. De materieele schade bedraagt ongeveer 24.000 roebels. De gouverneur van Kiew is al daar aangekomen om bij 't gerechtelijk onderzoek te presdeeren. Met het begraven der slachtoffers is een aanvang gemaakt. Te Milwaukee heeft men iemand in hechtenis genomen, op wie het vermoeden rust het Newhallhause 'V brand gestoken te hebben

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1