'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANTT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL BAIP TE IDIDEN. No. 1037. 1,1111 Dinsdag 23 Januari 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Al3omiement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOOR8TR4AT ea ZUIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels*.25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NI EU WSTIJDINGEN HELDER, 23 Jan. 1883. Een plan, waarmede we vol gaarne onze instemming betuigen, is in de laatstgehouden vergadering van 't Nuts-departement alhier, door een der leden ingediend. Het geldt de oprichting van een hulp of beleenbank, een inrichting die als zij tot stand komt, zeker in groote mate voor velen nuttig zal zijn. Bij zulke banken kunnen tegen borgstelling of solied onderpand grootere of kleinere sommen voorge schoten worden. Aan een com missie, bestaande uit de heeren Bach, Graat en Mooy, is opgedragen de mogelijkheid der opzetting te on derzoeken. We maken onze lezers opmerk zaam op achterstaande annonce, waarin de inschrijving van Floralia tot het bekomen van planten en bloem zaad wordt aangekondigd, te houden op a. s. Zaterdagavond. Een woord van aanbeveling achten we overbodig immers ieder jaar is 't aantal personen, die zich, komen aanmelden, groot. Tegelijk met den aanvang der werk zaamheden voor dit jaar, doet de directie van Floralia dezer dagen een circulaire rondgaan, houdende uit- noodiging tot ondersteuning met geldelijke bijdragen van f 1Personen, die pas in de gemeente zijn komen wonen, of zij, die tot nog toe hunne medewerking niet verleenden, worden uitgenoodigd tot het lidmaatschap toe te treden, 't Goede doel eischt onze aansporing niet. Doch de directie heeft zich genoodzaakt gezien de be palingen te herzien, die betrekking hebben op de rechten, aan de intee- kenaren ad f 1 per jaar toegestaan. Tot nog toe waren de afgegeven entree-kaarten familie-kaartenmen kon met zijn geheele gezin, eiken keer als de tentoonstelling in Sept. openstond, die expositie met de daar aan verbonden feestelijkheden bijwo nen. 't Aantal bezoekers won daardoor wel sterk, doch de directie zocht na afloop te vergeefs naar een groote recette, die haar in staat moest stel len de gemaakte kosten te voldoen. Met het oog hierop is nu bepaald, dat de bedoelde kaarten slechts zullen geldig zijn voor twee personen en dan nog met uitzondering van den Zondagavond, als wanneer met de tentoonstelling muziekuitvoeringen, tuinverlichting en vuurwerk zullen gepaard gaan. Op dien Zondagavond wordt van ieder bezoeker betaling gevorderd, uitgezonderd alleen de inzenders van planten, die ieder met nog twee leden van 't gezin ook dan vrijen toegang hebben. 't Moet gezegd worden, in de eerste jaren van 't bestaan van Floralia was de directie wel wat vrijgevig met de afgifte dier kaarten. Wij begrijpen, dat, met het oog op de vele uitgaven, de minder milde voorschriften geheel en al te billijken zijn, en bevelen dus onzen plaatsgenooten aan, de goede zaak daarom evenzeer te big ven steunen. Onze regeering heeft aan de be manning van den loodskotter die met levensgevaar te Terschelling een deel der bemanning van de Duitsche bark Argonau redde, een belooning toege kend van f410. De Leeuw. Ct. vermeldt het treu rige feit, dat de vrouw van een spoor wegarbeider te Workum van honger is gestorven. Te Amsterdam heeft een man zijne huisvrouw zoodanig mishandeld, dat zij in bedenkelijken toestand naar het gasthuis moest worden vervoerd. Te Helmond verliet deze week een vrouw,verslaafd aan sterkendrank, 's avonds om 8 uren hare woning, voorgevende eenige schulden te be talen en benoodigde inkoopen te doen met de zuur verdiende penningen van haren man. Den sterken aandrang naar drank niet kunnende weerstaan, sloop zij een drankwinkel binnen, liet een flesch met jenever vullen en verdween. Ongerust over haar lang wegblijven, ging men haar zoeken, doch vruch teloos. 's Nachts tegen 2 uren werd zij opgemerkt door den station-nacht- stoker, die op haar gekerm kwam toeschieten en haar smoordronken in een sloot zag liggen, met de ledige flesch aan hare zijde. Men bracht haar naar hare woning en de eerste vraag na hare ontwaking was Waar is mijn flesch gebleven Te Berlijn is Zondagnacht een treurige zelfmoord gepleegd door een moeder, die ook hare beide kinderen tegelijk het leven wilde benemen. Zij was met haren man, nadat zij de kin deren te slapen had gelegd, uitgegaan en tegen middernacht thuis gekomen. Daar de man, een bierbrouwer, dien nacht dienst had, begaf hij zich naar de brouwerij. Wegens huiselijke on- eenigheden had de vrouw het plan opgevat zich het leven te benemen en thuiskomende zette zij drie kop jes gereed, die zij met vooraf bereid zuringzout vulde en waarvan zij een voor zichzelf en de twee andere voor hare beide kinderen, een meisje van 8 en een jongetje van 6 jaar bestemde. Zij wekte het meisje, welke het kop je half slapende aan haren mond bracht, doch het vocht wegens den slechten smaak onmiddellijk uitspuwde. De moeder had hare hoeveelheid reeds in genomen en het vergif werkte zoo spoedig, dat zij, voor zij haar zoontje het kopje kon toedienen, reeds den geest had gegeven. Toen de vader 's morgens van zijn werk kwam, vond hij zijn beide kinderen slapende in hun bed en de moeder dood op den grond uitgestrekt. uit lang vervlogen tijd herkomstig, dat papier van lompen wordt ver vaardigd, en aan dit denkbeeld houdt de massa hardnekkig vast. Neemt men echter in aanmerking, dat de meerderheid der papierfabrikanten in Duitschland hoogst ontevreden is over het plan, door de Duitsche regeering opgevat, om de inkomende rechten op hout te verhoogendat men door mid del van petitiën en andere geoorloof de middelen al het mogelijke in het werk zal stellen om het wetsontwerp daartoe strekkende, te doen verwerpen, dan mag men bij na tot de onderstel ling komen, dat wij onze brieven re keningen en quitantiën tegenwoordig wel niet op een balk of een plank, maar toch op hout schrijven, 't Is vermoedelijk een groote industrieele vooruitgang te heeten, die toch nog moet achterstaan bij de uitvinding van een der vermaardste Engelsche ijzer fabrikanten, die genoemd metaal tot nog dunner blaadjes wist te vervor men dan het dunste papier. De verschrikkelijke ramp te Milwaukee is het gevolg eener mis daad. Het hotel Newhall-house werd moedwillig in brand gestoken door den pachter der buffetten aldaar. De naam van dit monster is George Scheller Diep in schulden gestoken, hoopte hij door het ontvangen vau de as surantiepenningen in beteren toestand te gerakea. Bijna veertig menschen zijn door hem in de vlammen om gekomen. Hg wordt in de gevange nis streng bewaakt; want verschei dene pogingen zijn gedaan om hem te lynchen Omtrent de ontploffing te Muiden, waarvan we reeds per Bulletin in onze gemeente zooveel mogelijk kenuis gaven, kunnen we nog het volgende mededeelen Wat de oorzaak is van de ramp, weet men nog niet ?net zekerheid. Zooals reeds gezegd is: zij, die op de vraag kunnen antwoorden, zijn vermoedelijk allen dood. Maar werk lieden weten er een waarschijolijke ver klaring aan te geven. Zij meenden, dat het onheil kon zijn ontstaan door het ontvonken van een stuk vuur steen, hoe klein dan ook, dat bij on geluk in het kruit gebleven en bij het malen uit elkander gespat was. Hoe nauwkeurig men steeds te werk ging om vuursteen uit het kruit te houden, daar men met het groote gevaar be kend was, is het niet onwaarschijn lijk dat dit nu toch voorgekomen en aldus dé ramp veroorzaakt is. Er is ongeveer 60 a 80 duizend kg. buskruit ontploft. In een loods te Muiden lagen vijf lijken vreeselijk verminkt. Tal van nieuwsgierigen gingen ze zien. Te Amsterdam zijn op verscheidene plaatsen bussen geplaatst om giften in te zamelen, tot leniging van den rampspoed der weduwen en weezen. Ook liggen reeds met gelijk doel lijsten ter teekening gereed. Voor zoover bekend is, behooren de volgende personen tot de dooden. lo. Gerrit Jongkindt, nalatende een vrouw. 2. Jacob Vis, gehuwd en vader van twee kinderen,waarvan het jongste vijf dagen oud. 3. De vrouw van bovengenoemde, die ten gevolge van den schrik in het kraambed overleed. 4. Jacob Vis, gelijknamige neef van den sub 2 genoemde, ongehuwd. 5. Dirk Klok, achterlatende een vrouw. 6. J. Karsemeijer, baas aan de fabriek, met achterlating van vrouw en volwassen zoon. 7. J. van Wilsem, gehuwd, zonder kinderen. 8. S. v. d. Weijden. Een vrouw en zeven kinderen blijven achter. 9. G. Ravenswaay. Vrouw en drie kinderen treuren om des vaders dood. 10. D. Dolleman, nalatende vrouw met vijf kinderen. 11. G. Kreunen, wiens treurig ver scheiden door een vrouw met vier kinderen wordt beweend. Zeven misvormde lijken liggen in een kuiperswerkplaats, andere ten huize der familie. Niet alle vermisten zijn gevonden, en men sprak te Muiden Zaterdag zelfs nog van drie personen, die als dood zouden zijn opgegeven. De juistheid daarvan is echter nog niet gebleken, waaruit echter niet mag worden afgeleid, dat 't niet zoo is, want bij de offieieele personen, waar men het meeste licht in deze zou zoeken, is het minste te krijgen. Daar niemand ons de namen wist te zeggen van de drie personen, die nog tot de slachtoffers zouden moeten wor den gerekend, namen we de verklaring niet zoo gaaf aan. Er waren heden menschen te Muiden, die er schik in hadden om naar de misvormde over blijfselen te gaan zien. Hoe is 't mogelijk Het getal gekwetsten is grooter dan aanvankelijk werd gedacht. We geven hier de namen van hen, die ernstig gewond zijn, ook alweer onder voorbehoud dat er wellicht meer zijn. Wat we echter kunnen geven is juist. 1. D. Schijf, gehuwd, drie kinderen. 2. Mina Bakker, dienstbode bg baas Karsemeijer. 3. Vrouw Karsemeijer. 4. Hugsteede, gehuwd, zeven kin deren. 5. W. v. Waaien, gehuwd, zes kinderen. 6. Ruijsendaal, gehuwd, vijf kin deren. 7. Diekmeijer, gehuwd, vijf kin deren. 8. Kreunen. (Broeder van den over ledene). Gehuwd, drie kinderen. 9. Lubbers, gehuwd, twee kinderen. De meeste gekwetsten worden in hunne woningen verpleegd. De verslaggever van de Am sterdammer schrijft o. a. Ik ontmoette een oudgediende, die op een half uur afstands aan den dijk woonde, en wiens zoon in de fabriek werkzaam was. 't Was, ver telde hij, in mgn huis een schok van geweld we voelden dat het waggelde, en toch konden we ons in 't eerst niet verroeren. Maar ik begreep dat het moest, bracht de vrouw buiten en toen toen bedacht ik pas, met ontzetting, dat het de fabriek was, en dat onze zoon.Zijn zoon was gered, en toch had de man moeite om het mg te zeggen. Is het aan tal gedooden groot, toch had het grooter kunnen zgn, daar een zes tigtal personen op het oogenblik der ontploffing afwezig waren. Men vertelde ook van menschen, die een eindweegs in de hoogte geslingerd en ongedeerd gebleven waren. De z. g. kruitbaas moet zich in zeer hachelijke positie hebben bevonden, doch is alleen bedwelmd. In het boseh lag een gedeelte van een lijk, een klomp vleesch, afgrijzelijk om aan te zien. Spoedig was ook dit vree selijk overschot weggebracht. Een der werklieden vertelde me, dat hg aan een boom het vest had zien hangen van een vriend van hem, die nog steeds vermist werd en die dus ook wel dood zou zijn" en de stoere kerel, zelfs slechts licht ge schramd, snikte het uit. Men ver telde me, dat een der gedooden een vrouw met elf kinderen achterlaat, en een vrouw, die haar man en haar broeder verloren heeft, is enkele dagen geleden bevallen. Ziedaar staaltjes uit de eigenlijke »ramp van Muiden." Dat de ontsteltenis in de stad Mui den hedenochtend even groot was als thans de droefheid, begrijpt men. Toch hebben eenige kloeke mannen zich terstond met de brandspuit naar het terrein gehaast de eigenlijke brandweer durfde het waagstuk niet aan, en wat die lieden daar voor nuttigs uitgericht hebben, zal eerst later kunnen blijken. Ook het gar nizoen uit Naarden komt groote lof toe ventre a terre kwam de vesting artillerie met haar brandspuiten aan- geloopen. Vierendertig jaren geleden heeft in dezelfde fabriek een groote ont ploffing plaats gehad, welke echter lang zoo niet was als die van thans. Voor zes of zeven jaren ontploften een paar ovens toen was de ver woesting betrekkelijk gering. Wat thans heeft plaats gehad is een ramp, die zich nog jaren lang in het stedeken Muiden zal doen gevoelen. Materi eel is de schade onberekenbaar groot maar grooter nog is de rouw, waarin verscheidene gezinnen gedompeld zijn. Men schrijft uit Weesp, dat .daar aan het station niet minder dan 70 ruiten door de schokken der ontploffing te Muiden zgn gesprongende muren van het gebouw zijn gescheurd. In de roomsch katholieke kerk was het juist dienst. De kapelaan hield on- middelgk op en de menigte ontvluchtte het kerkgebouw, daar het plaffond gedeeltelijk naar beneden kwam. Alle glasruiten waren gesprongen. Het waren de militairen uit Naar den, die door hunne tegenwoordig heid van geest grooter rampen voor kwamen, want een 200tal bakken, elk met 30 kilo kruit gevuld, werden van uit een gevaarlijke plaats, ter wijl de brand in de nabijheid woedde, door hen in een sloot geworpen. Het onheil is gebeurd in den schaft tijd, en dus waren maar weinig werk lieden van de 60 tegenwoordig. Vele menschen te Muiden bekwa men wonden van méér en min ern- stigen aard, zoodat de geneesheeren uit den omtrek handen vol werk heb ben, om niet te spreken van de deerlijk gehavenden, die van onder het puin enz. werden opgedolven. Men leest in het N. v. d. D. Wat de verwoesting betreft, een enkel voorbeeld. In een binnenkamer van een huis o. a. werd een ronde tafel van den poot gerukt, de secretaire, die tegen een der wanden stond, voorover mid den in het vertrek geworpen, de gor dijnen aan flarden gescheurd en de ruiten gebroken. Het was een tooneel van de grootste verwarring. Het Muiderslot deelde in het alge- meene lot. In de torenkamers zijn de ruiten gebroken, de kozijnen ver nield, in andere zgn nieuwe luiken ggeslagen. De heer Taunay, de .slotbewaarder, verklaarde, dat het hechte gebouw, bg de telkens feller wordende slagen, stond te schudden en de bewoners zich aan trapleuning en vensterbanken moesten vasthouden om staande te big ven. Ook het sterk gebouwde fort heeft in de nieuw bijgebouwde gedeelten scha de geleden. In de Katholieke kerk zgn geheele

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1