'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL. No. 1040. Vrijdag 2 Februari 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BsreaoiSPOORSTRAAT e> ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. FEBRUARI, (Sprokkelmaand), 28 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 38 m. Ondergang 4 u. 52 m. Zondag 4 Maandag 5 Dinsdag 6 Vastenavond. Woensdag 7 Aschdag. Nieuwe Maan. Donderdag 8 Vrijdag 9 Zaterdag 10 NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 2 Pebr. 1883. Gaarne vestigen we de aandacht onzer lezers op de poging, die het Israëlitisch Jongelings-Collegie Een dracht haart Genoegen" wil aan wenden ten voordeele van het fonds tot ondersteuning der armenom alzoo het lot der armen te ver zachten. Nimmer zal de armoede feller nijpen dan in den winter en de ondersteuning is in dien tijd wel hoog noodig. Een aanbeveling van 't plan is, zoo we gelooven, over bodig, wanneer we met de bekende liefdadigheid onzer plaatsgenooten rekening houden. Toch kunnen we niet nalaten hierbij op te merken, dat we, behalve 't liefdadig doel, een avond van kunstgenot of zoo men wil van amusement te wachten hebben, wanneer we letten op een uitvoering, een paar jaar geleden tot een dergelijk doel gegeven. Aan deelneming zal 't voorzeker niet ont breken en bij voorbaat durven we reeds op een goeden uitslag rekenen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag ontstond er brand in den boekwinkel van mej. 0. in de Spoor straat. Hoewel 't voorste gedeelte van het huis nagenoeg is uitgebrand, heeft men 't vuur zonder de hulp van brandspuiten kunnen blusscheu. Bij Zr. Ms. besluit van 29 dezer is de officier-machinist der 2de kl. bij 's Rijks stoomvaartdienst A. Jong- kees, met ingang van 1 Februari a.s., bevorderd tot officier-machinist der lste klasse. Bij Kon. besl. van 28 Jan. no. 17, is N. B. Maguin, verificateur der 2e Categorie van den actieven dienst der bel. invoerr. en acc. alhier benoemd tot ontv. der bel. en acc. te Win- sum c. a. Ingevolge kon. besluit zullen, te beginnen met 1°. September 1883, de adelborsten der mariniers aan bet kon. inst. van de marine alhier ook een vieijarige opleiding ontvangen. Even wel zullen er om bet andere jaar ad- spiranten voor bet korps mariniers worden opgeroepen, terwijl de zich nu aan bet instituut bevindende adel borsten voor de marine den 3-jarige cursus blijven volgen. Door den Minister van marine is bepaald, dat voortaan bij de admi nistratie een boofd-inspecteur werk zaam zal zijn met den van rang ko lonel. Binnenkort zal, naar men ver neemt, tot dien rang bevorderd worden de heer F. Wolffson, thans inspecteur van administratie, gedeta cheerd bij bet Dep. van Marine. Texel, 30 Januari. Het wrak, dat dezer dagen in bet Eierland op strand sloeg, is betzelfde dat gedurende eenige weken ten Zui den van de haven alhier aan den grond zat en toen zulk een gevaar opleverde voor de scheepvaart. Texel, 31 Januari. Schipper Verschoor, voerende de viscbsloep »P. R. 11," rapporteert gisterenavond, dwars van Eierland een Eng. kotter gezien te hebben, welke een schoener op sleeptouw bad. Aan de zeelieden W. de Graaf, C. A. Bakker en T. Bakker te Ter schelling, is door de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen" de premie toegezegd voor hunne moeite om den eenig overgeblevene van de Eng. brik Craggs van Guernsey te be houden. Volgens opgave van bet bureau Veritas zijn in de maand December 1882 verongelukt 176 schepen, van de volgende natiën van Duitschland 23, Amerika 11, Engeland 75, De nemarken 5, Frankrijk 12, Zweden 8, Nederland 8, Italië 8, Noorwegen 17, Griekenland 3, Portugal 2, Rus land 4, onder deze zijn 14 vermisten. In dezelfde maand verongelukten 25 stoomschepen van de volgende natiën van Duitschland 1, Amerika 1, En geland 17, Spanje 1, Frankrijk 1, Italië 1, Noorwegen 1, onder dit getal zijn 2 vermisten. Een onzer lezers deelt ons mede, dat bij van den Minister van Finan ciën, op een vraag betreffende de nieuwe Plakzegels, het volgende ant woord heeft ontvangen, dat ook voor anderen van belang kan zijn: »Bij gebruik van plakzegel mag de bandteekening niet door een cliché wordeu vervangen. Het Koninklijk besluit van den 18 December 1882 (Staatsblad 218) houdende vaststel stelling van de wijze waarop bet plak zegel voor kwitantiën en handelspa pier behoort gebruikt te worden, be paalt uitdrukkelijk, dat de ondertee- kening met inkt op of over bet zegel geschreven moet worden-" Te Maassluis zal men weder een proefneming doen met de kabeljauw- visscherij in den omtrek van IJsland. Twee reederijen aldaar hebben beslo ten drie schepen daarheen te zenden. Vroeger jaren kwamen daar vele Hol- landsche visscbers en waren de be haalde resultaten ver van ongunstig, hetgeen later allengs zóó verminder de, dat men genoodzaakt was deze visscherg geheel op te geven. Zondag jl., toen de Prins Fre- derik" in de sluis te IJmuiden lag, kwam de brievenbesteller van IJmui den aan boord om nog eenige brieven af te geven. Toen bij daarmede gereed was, bevond het schip zich reeds een eind in de haven, en kon men den man niet zonder gevaar van boord balen. Hij maakt nu een pleizierreisje naar Southampton. Volgens een gerucht zal Z. M. de Koning de Amsterdamscbe kolo niale tentoonstelling openen en zullen o. a. de Koning van Italië en de Prins van Wales die tentoonstelling komen bezoeken. Het bericht, door de Londenscbe »Echo" verspreid, als zoude de reis van HEI. MM. den Koning en de Koningin naar Engeland worden uitgesteld, is onjuist. Het vertrek der vorstelijke personen blijft bepaald op 9 April. Aan een der politie-bureaux te Amsterdam gaf zich dezer dagen een uitgeput en vermagerd man aan als schuldig aan diefstal. Hij bekende, als kok op een te Bayonne liggend schip, een horloge te hebben gestolen en daarna, uit vrees voor ontdekking, gedeserteerd te zijn. Het merkwaardigste hierbij is wel dat de man de reis van Bayonne, over Bordeaux en Parijs, naar Brussel te voet beeft afgelegd. De achterkleindochter van een te Amsterdam wonende 85-jarige weduwe schonk voor eenige dagen 't leven aan een jongen, zpodat zich 't zeer zeldzame geval voordoet, dat de weduwe tot bet-overgróotmoeder is bevorderd, en dat op betrekkelijk jeugdigen" leeftijd. De wegens moord veroordeelde Alofs is in de gevangenis te Maastricht overleden, na bekend te hebben dat bij den moord op de wed. Breuls te Smeermaas beeft gepleegd. Hij moet zich ook schuldig hebben verklaard aan den moord, gepleegd op een persoon, die hangende in bet park te Maastricht werd gevonden. Door al de te Zaandam wonen de visschers en eigenaars van vis scbers vaartuigen werd aan aan Z. M. den Koning een adres ingediend, om wijziging van art. 8 der wet van 21 Juni 1882, welk artikel slechts ver gunt, twee maanden van bet jaar (15 Mei15 Juli) met de kuil in de Zuiderzee te visscben. Het adres wordt ondersteund door de visscbers van Harderwijk, Yolendam, Urk enz., om dat door deze bepaliug bet grootste gedeelte van het jaar hun vaartuigen moeten stil liggen. Thans dienen zij ook bezwaren in tegen de bepaling, dat, terwijl zij op de vaartuigen en op bet zeil een num mer moeten voeren, andere vaartui gen daarvan zijn vrijgesteld. Zij vra gen wijziging, omdat gebleken is dat die nummers, ingeval van aanvaring, grooten dienst kunnen bewijzen om te onderscheiden door wien de schade wordt aangericht. Een 40-jarig grondwerker, Jan Schutten, stond Dinsdag ter zake van moedwilligen doodslag voor bet ge rechtshof te Amsterdam terecht. Jan Kloppenburg toch was op 20 Nov. in den Lubbertjesgang bij de Wil lemstraat, door een bevigen slag met een pikhouweel op den grond geval len, bad een diepe bloedende wonde op 't voorhoofd ontvangen en is den 24eu Nov. aan de gevolgen dier ver wonding in bet Binnen-Gastbuis overleden. De beschuldigde erkende den slag te hebben toegebracht met bet houweel dat hij toevallig bij ziet bad om het aan iemand te brengen, die bet van hem gekocht bad. Daar hij wegens een paar laarzen, die Kloppenburg van hem geleend en op verregaande wijze bad afgedragen, een hevige ruzie met hem had gehad, en dien dag door hem mishandeld en gesard was, vreesde bij een ernstige aanranding in dien nauwen gang, waar de verslagene op hem toeliep. Eenige getuigen verklaarden echter den beschuldigde, denzelfden en den vorigen dag, eenige dreigende uit drukkingen te hebben hooren bezigen, zooals »jou man dood, of ik dood'" en »ik zal morgen wel met hem afrekenen." Besch. ontkende dat. Volgens de verklaring van vier geboorde deskundigen was de wond per se doodelijk en beeft zij dan ook den dood teweeggebracht. In bet geheel zijn 13 getuigen gehoord. Eenige getuigen bevestigden bet beweren van beschuldigde omtrent een dien dag tusscben hem en Klop penburg plaats gevonden vechtpartij, waarbij de eerste nog al slaag kreeg en tegen den grond werd geworpen. Toen de vechtenden gescheiden waren, zou Kloppenburg hebben gezegd »hij beeft nog niet half genoeg." Kloppenburg stond als lastig bij eenige buren bekend en bad ook een ver oordeeling wegens mishandeling on dergaan. Zoowel hij als beschuldigde maakten misbruik van sterken drank. Door een brand in bet circus te Berditscbeff zijn aldaar 9 menscben krankzinnig geworden, terwijl 38 per sonen aan de gevolgen van den schrik en de doorgestane angsten overleden zijn. De Engelscbe bladen deelen nog tal van ongelukken mede, door de aanhoudende hevige stormen daar te lande veroorzaakt. Te Battersea werden 2 woningen door een neerstortenden gevel half vernield en vijf menscben gewond. Het was een gezin van zeven perso nen, die plotseliug onder bet puin bedolven werden en eerst na een geruimen tijd bevrijd konden worden. Twee waren geheel ongedeerd. Op verscheidene andere plaatsen vonden menschen den dood door het puin van omwaaiende muren of gevels, en op zee zijn verscheidene schepen vergaan. De reddingsboot van Mumbles, die uitging om de bemanning van een in nood verkeerend Duitscb schip te helpen, sloeg om, en acht mannen verdronken. Ook in Ierland is de schade groot. Vele wegen zijn er versperd door de omgewaaide boomen. In bet noorden viel veel regen en vele lage landen zijn overstroomd. Te Tburles, graafschap Tipperary. is een bouten schouwburgtent inge waaid, juist toen de voorstelling zou beginnen. Van de 200 toeschouwers en de acteurs en de actrices werden velen ernstig gewond, en door de weggeslingerde stukken bout werden verscheidene vensters van naburige winkels verbrijzeld. Een moordenaar van 3 jaar behoort wel tot de grootste zeld zaamheden. Te Rome, dicht bij de Porta San Lorenzo, woonden in een armoedig buisje twee arbeidersgezin nen, die elk een 3-jarig jongentje hadden. Dezer dagen speelden bij afwezigheid der ouders beide kinderen met elkander. Luigi bad veel pret met Natale voortdurend zand in de oogen te werpen. Natale liet zich dat een paar maal welgevallen, maar daarna werd hij kwaad, liep naar de keuken, klom op een stoel en greep een scherp mes. Zoo gewapend komt hij terug en stoot Luigi bet mes in den buik. Men kan zich den schrik der ouders voorstellen, toen zij, te buis gekomen, bet arme kind nage noeg levenloos terug zagen. Er be staat weinig hoop op redding. INGEZONDEN. Onder hartelijke dankzegging aan elk, die zijne uitgave, ten voordeele van hulpbe hoevende natuorgenooten, de gewenschte uitkomst hebben verzekerd, heeft de schrijver van „Zeeschuim" het genoegen, de opbrengst van zijn werkje aan belangstellenden te be richten. Door tnsscbenkomBt van welwil lende heeren, ontving hij Totaal giuen, ooeajes, WieringeB Nieuwediep Oude Schild den Burg den Hoorn Oosterend Vlieland Smilde Terschelling A.-Paulownapold. Texel, (uit 'tland) Hoorn Amsterdam Amsterd.&Haarl. Haarlemmermeer giften, f 10.65 -11.25 4.25 - 2.75 - 8.50 - 3.— voor boekjes, f 4.— -45.— -24.— -18.— -15.70 -15.50 - 6.87* - 1.50 -17.50 -50.— - 4.— - 1.— -10.— -11.35 -25.— f 14.64. 56.25. - 28.25. -18.—. -18.45. - 24.—. - 6.87* - 1.50. -17.50. - 50. - 4.— - 1. -10.— -11.35. - 88.—. Totaal f289.85*. De uitgaven bedroegen: Voor 1400 ex. „Zeeschuim" met inteekenlijstenf64. Briefporten, vrachten en frankeergelden- 7.80. Eenig colportageloon - 3.15. Totaal f74.35. 74.35. Batig saldo f 215.47*. Oosterend op Terschelling 29 Jan. 1883. Mijnheer de Redacteur. In ,,'t Vliegend Blaadje" van 93 Janu ari komt onder de ingezonden stukken een geschrijf" voor van Terschelling, ondertee kend door W. Wie W. is weten wij niet, maar uit zijn schrijven moeten wij opma ken, dat hij gehouden wil worden voor ie mand die in de gelegenheid is om alles onbevooroordeeld te beoordeelen en die geen geld, tijd en moeite spaart om de waarheid te vernemen enz. enz. en daarom het mo nopolie wel schijnt te willen hebben van het zenden van berichten naar de dagbla den en het anderen niet weinig ten kwade duidt indien zij berichten in de dagbladen doen opnemen. Toch is W. blijkbaar er niet zeker van dat hij geheel op de hoogte der saak is, want hij begint met te zeggen dat hij g e- looft geheel op de hoogte der zaak te zijn. Maar dit is niet het geval en W. had gerust en geld en tijd en moeite in dezen kunnen sparen. Het is toch bezijden de waarheid dat S. Ruig met „de aan het strand gevonden schipbreukelingen van de Mama" terug rijdende de beide ondergeteekenden heeft ontmoet en hun heeft verzocht de schip breukelingen naar zijne woning te geleiden terwijl hij met den stuurman naar West- Tiirschelling reed. Ter wille der waarheid verklaren wij open lijk dat wij 8. Ruig dien dag eerst des avonds ten 8 ure, dus na zijne terugkomst van West-Terschelling, te Oosterend hebben ontmoet. Wij hebben de schipbreukelingen op strand gevonden, verkleumd, vermoeid en uitgeput van honger en dorst zonder eenigen gids bij zich te hebben, daar Ruig met den stuurman hen had verlaten om naar West- Terc-chelling te gaan. Wij hebben de manschappen naar het eerste huis het beste gebracht n. 1. in de Oosterkooi bij T. Hek, waar ze dadelijk met de meeste liefde en zorg zijn verpleegd en van het noodige ter verkwikking en verwarming zijn voorzien. En ol ware het dat wij Ruig haddeu ontmoet en hij ons had opgedragen de manschappen naar zijne woning te geleiden, zouden wij zulks toch niet hebben gedaan. Want M. d. R. zou het geen ongerijmdheid zijn, schipbreuke lingen, die verkleumd en afgemat rijn en smachten van honger en dorst, nadat zij reeds zeven kilometers langs het strand rich

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1