T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1041. Dinsdag 6 Februari 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BarexmSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 6 Pebr. 1883. Naar men verneemt, ia de kapt. luit. ter zee J. C. Joekes, thans op non-activiteit, bestemd om het com- mandement te aanvaarden over Zr. Ms. fregat »Evertsen," opleidingschip voor de zeemiliciens. Vrijdagavond te 10 uren werden de bewoners der de De Wittenstraat te Amsterdam opgeschrikt door een geweldig gedreun. Sommigen dachten aan een herhaling van de ramp te Muiden. Toen allen ontsteld naar buiten kwamen, bleek het, dat vier in aan bouw zijnde huizen, die reeds onder de kap waren gebracht, alle waren ingestort, zoodat slechts een groote hoop puin was overgebleven. Nog te halftien was de aannemer in een der huizen naar boven ge weest, en men vreesde dus dat hg bij de instorting het leven had ver loren. Gelukkig bleek al spoedig dat hij het huis bijna dadelijk weder had verlaten. Minder gelukkig was iemand, die te 7 uren van buiten de stad geko men was om een woning in andere reeds lang afgebouwde huizen te be trekken. Daar het hem bij de duister nis op dat uur te lastig viel een zware linnenkast naar boven te doen ver voeren, had hij van den aannemer verlof gekregen deze voor den aan staanden nacht in een der in aan bouw zijnde huizen te mogen plaat sen. Deze kast, waarin, naar men zegt, behalve linnengoed ook ver schillende kostbaarheden geborgen zijn, ligt onder het puin begraven. De oorzaak van het ineenstorten der huizen was de hevige wind, die Vrijdag woedde. Van andere ongevallen, daardoor teweeg gebracht, is tot dusver niets bekend, zoo min hier als op ver schillende spoorlijnen. Vrijdagnamiddag had te Am sterdam bij het laden van 't stoom schip Amsterdam" een sjouwerman het ongeluk van den steiger te vallen en te verdrinken. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. Van de Surinaamsche goudvel den is dezer dagen te Amsterdam aangebracht een klomp goud, wegende ruim 350 gram en van buitengewoon goed gehalte. Hoewel reeds stukken van grooter omvang zijn gevonden, behoort de klomp, die nu werd ver toond, toch niet tot de alledaagsche vondsten. Bij de gebrekkige exploi tatie, waarmee tot dusver op de goud velden wordt gewerkt, zijn de aanvan kelijke resultaten alleszins bevredigend Zaterdagmiddag is te Amster dam een man op het Damrak nabij de korenbeurs door een tramwagen overreden en kort daarna overleden. Dat is op die plaats al meer gebeurd. Mijn schrijft uit Noordwijk aan zeeWeder hebben drie zeelieden van onze plaats hun graf in de golven gevonden. Heden avond kwam hier telegraphisch bericht van schipper J. Vink, die met een Noordwijksche equipage op een Scheveningsche schuit vaart, dat hij te Egmond geland was, doch dat drie man verdronken waren. Een hunner was gehuwd en laat een weduwe met een kind achter, terwijl een jongeling, die de kostwinner was voor zijne zuster, een weduwe met een aantal kinderen, die in den October-8torm van verleden jaar haar man verloren had, mede omgekomen is. De ouders van het derde slacht offer verloren verleden jaar ook een zoon, die bij de haringvisscherij ver dronken is. Een sluwe oplichterij had Woensdagavond te 's Gravenhage plaats. Een fatsoenlijk gekleed heer trad een schoenenwinkeltje binnen in de Gortstraat en bestelde opzicht 10 paar bottines. Men moest ze op een zeker uur in de Spuistraat bij den heer L. zenden. De bedrieger scheen te hebben opgemerkt dat de deur bij de heer L. dikwijls open stondhij verborg zich in den gang en nam de schoenen aan, met de boodschap dat men over een half uur moest terugkomen, Hij verdween een oogenblik later met de schoenen en liet de mand in de gang achter. Aan de winkelierster, die het niet breed heeft, is daardoor een zware slag toegebracht. Tot nog toe heeft de politie den dader niet gevonden. De burgemeester van Maastricht heeft bij aanplakbiljetten bekend ge maakt, dat de politie in last heeft om gedurende de aanstaande vasten avonden gemaskerden, die door woorden, of door daden personen mochten beleedigen, te ontmaskeren onverminderd de nader tegen hen te nemen maatregelen. Voorts wordt aan de gemaskerden verboden het dragen van stokken en wapenen, of van een kleed, dat een waardigheid of een bediening aanduidt. In Overijssel is tegenwoordig groot gebrek aan vette runderen en kalveren. De prijzen hebben een nooit gekende hoogte bereikt. De runderen gelden tot 90 en de kalveren tot 62 ct. per kg. De duurte der kalveren wordt veroorzaakt door de hooge bo- terprijzen, waardoor de boeren, in plaats van kalveren te weiden, zich op de zuivelbereiding Als een treffend voorbeeld van slaperigheid wordt bericht, dat een Eindhovenaar zich op den dag van zijn voorgenomen huwelijk versliep, zoodat de plechtigheid moest worden uitgesteld. In de gemeente Dantumadeel doet zich het zeldzame geval voor dat een meisje van 15 jaren zich in het huwelijk gaat begeven. Men heeft te Deventer een dief gepakt, die wel een paar dagen vroe ger ingerekend had mogen worden, want hij bekende reeds 25 diefstallen gepleegd te hebben. In 1578 schonken eenige vluch tende Nederlanders en Walen den ma gistraat van Wezel, twee bekers, 4^8 kilogram zwaar, van gedreven zilver en zwaar verguld. Als curiositeit deelt de Crefelder Zeitung mede, dat een antiquair uit Amsterdam daarvoor 100,000 francs geboden heeft, doch te Het landgoed Heidepark, onder Lemele, dat eenige jaren geleden voor pl. m. f 40,000 verkocht en ruim een jaar geleden voor f23,000 werd ge weigerd, kon bij de jongste veiling f13,653 De man, die te Londen terecht stond, onder beschuldiging van den dood van zijn 4jarig kind veroor zaakt te hebben, door het niet in roepen van geneeskundige hulp hetgeen hij, behoorendi tot de secte van het Peculair People^1 zonde achtte is door het crimineel gerechtshof vrijgesproken. Men had omtrent het lang sukkelende kind getrouw de voor schriften, vroeger door geneeskundi gen gegeven, in acht* genomen en de jury achtte het volstrekt niet be wezen, dat de kleine zieke gestorven was ten gevolge van het ontbreken leneeskundige hulp. De haat tegen Dr. Whitmarsh, den geneesheer te Hounslow, wien men de schuld geeft van den zelf moord van zijn collega, Dr. Edwar- dus, is nog zoo groot, dat hij zelfs onder aanhoudend geleide van de politie niet veilig is. Hij werd dezer dagen weer aangevallen door een volksmenigte, die hem en de politie agenten met steenen wierp, zoodat hij in een winkels-vluchten moest. Een der aanhitsers Van de menigte werd gevat en tot een maand ge vangenisstraf met dwangarbeid ver oordeeld. In den ochtend van 1 Febru- arie, omstreeks 2 uur. is brand ont staan in het In mandok te New-York. Groote partijen waren lagen gereed voor inscheping. In eeu oogenblik stond alles in volle vlammen, die voed sel vonden in vaten vitriool, die spoe dig ontploften. De gloed van het vuur verlichtte geheel New-York en Jersey- City. Enkele stoomschepen zijn be schadigd, maar ze konden toch alle tijdig verwijderd worden. De schade beloopt ongeveer 550,000 doll. Het plan van een kanaal van Alexandrië naar Suez, over Caïro, heeft, volgens een particulier tele gram, door Daily News uit laatst genoemde stad ontvangen, veel kans in zijn geheel door de Egyptische Regeering aangenomen te worden. De ingenieur Kemp zal eerstdaags uit Engeland komen om met den Heer Waterheld, den vertegenwoordiger der ondernemers, er over te beraad slagen. Men zal dus ook het ad vies van een Nederl. ingenieur in winnen. Sherif Pacha begunstigt het plan, en Nubur, die hoewel niet in het ministerie, grooten invloed heeft, is vast overtuigd van de voor- deelen die de onderneming voor handel en landbouw opleveren zal. Inlandsche staatslieden wenschen, dat de Regeering zich het recht van besproeing der Delta uit het nieuwe kanaal zal voorbehouden en de voor deden van het scheepvaartverkeer aan de Maatschappij zal laten. Maar volgens den Heer Waterfield kan de Maatschappij het besproeiingswerk doen voor een derde van den tegen- woordigen prijs, en hg betwijfelt of de Regeering wel de noodige drai- neeringswerken zal uitvoeren. Voor eenige dagen deelden wij mede, dat een 65-jarige grijsaard te Pest, bij het vernemen van het onge val van de Cimbria, onmiddellijk dood bleef, omdat zijn zoon met zgn gezin zich op dit schip moest bevinden. Thans leest men, naar aanleiding hiervan, in de Neue Freie Presse een brief van den vertegenwoordiger van een expeditie-kantoor te Hamburg, waar in medegedeeld wordt dat een Leopold Schönmann aan den vooravond van het vertrek der Cimbria met vrouw en kind uit Budapest te Hamburg aankwam, doch door onvoorziene uit gaven op de reis, geen geld genoeg voorhanden had om zich direct van plaatsbiljetten te voorzien. Intus- schen meldde hg zijnen vader de goe de aankomst te Hamburg en tevens dat hij den volgenden dag op de Cim bria zou scheep gaan. Toen hg den volgenden morgen aan het bureau der expediteurs kwam om zijne biljetten te nemen, was de Cim bria reeds een uur vertrokken, zoo- dat hij op een volgende boot moest wachten. Hij zal nu de reis bijna volbracht hebben, niet vermoedende, dat zijn brief, dien hij te spoedig ver zonden had, aan zijn vader het leven gekost heeft. Als een bewijs van bijzondere eerlijkheid, deelen Duitsche bladen mede, dat een arbeider, die achttien jaren geleden te Neubukow bij een ge zin in den kost was en van daar ver trok met een Thaler schuld, thans, nu hij in staat was te betalen, aan de vrouw des huizes, die inmiddels weduwe geworden was, 3 Mark heeft overgezonden, en nog 2 80 Mark voor de renten van het geld. Het is eigen lijk juist zooals het behoort, en het kan geen compliment heeten voor het menschdom, dat zoo iets een zeldzame eerlijkheid" vermeld wordt. De Maatschappij aan welke het verongelukte stoomschip Cimbria be hoort heeft bekend gemaakt, dat niet alleen aan de geredde schipbreukelin gen het bedrag van den overtocht terug betaald zal worden, maar ook aan de wettige erfgenamen van hen die bij de ramp zgn omgekomen. Men zegt dat Armand Peltzer getracht heeft zich in de gevangenis door middel van een handdoek op te hangenwelke poging door een bewaker is verijdeld. Hoe men met een rijksdaalder millionair kan zijn, wordt verhaald door een Russisch reiziger. In den Maleischen Archipel vond hij, als ruilmiddel, zeker wel de kleinste munt ter wereld, bestaande uit kleine ouweltjes of koekjes, bereid uit een plantensap, op de wijze van schijfjes drop. De waarde van zulk een ouweltje bedraagt ongeveer het millioenste van een rijksdaalder. Aan de polykliniek te Weenen werd onlangs oen man behandeld die vergiftigd was doorkussen Men kwam natuurlijk eerst na lang durige onderzoekingen tot de ont dekking van deze zeldzame oorzaak zijner ziekte. De patiënt vertoonde verschijnselen van kwikvergiftiging, en het bleek eindelijk, dat zijn vrouw, met wie hg sedert vier maanden getrouwd was, een Parijsch schoon heidswater gebruikte, dat kwik be vatte, en de bewijzen zgner echte lijke liefde zoo noodlottig had ge maakt. Hg zal nu waarschijnlijk door doeltreffende geneesmiddelen spoedig hersteld zgn, en zgn vrouw is zeker van haar liefhebberg voor schoonheidswatertjes genezen. -2 Te Jönkoping werden onlangs een paar löjarige straatdieven ver hoord. Onder de bewijzen voor hunne schuld behoorde o. a. een dagboek, waarin een van hen zijn daden op- teekende, onder den titel: »Mgn straatdievergen sinds 26 September 1882,wordende daarin eiken dag vermeld de avonturen en de buit van den jongen dief. Taal en stijl zgn vrij beschaafd. De schrijver had de armenschool en de technische school bezocht. Zaterdag werd te Dublin het gerechtelijk verhoor in zake de moor- denaars-vereeniging voortgezet. Ver slag daaromtrent moet nog volgen doch men verwachtte hoogst belang rijke onthullingen. O. a. zou uit dit verhoor moeten blijken, dat de heer Forster tweemalen door een toe val aan de handen van de op hem loerende moordenaars ontglipte. Voorts, dat de dood van Lord Ca- vendish niet bedoeld was. Deze ver loor zijn leven doordien hg zich in het gezelschap bevond van Burke die sinds lang door de club was ter dood veroordeeld. Men verwachtte dat twee of misschien wel drie van de thans terechtstaande personen door getuigen onder eede zouden worden igewezen als zijnde gezien in de kar die de moordenaars in veilig heid bracht. Wel een twintigtal me deplichtigen moeten, op het tijdstip van den moord, in het Poenix-park verscholen hebben gelegen, ten einde den daders, zoo noodig, bg het ontvluchten behulpzaam te zijn. Wanneer men geluk heeft, kan men zich onbezorgd te slapen leggen. Dit ondervond ook dezer dagen een bankier te Berlijn. Toen hij's avonds na gedane zaken naar huis terug keerde, had hij behoefte aan een glas bier. Hij ging een bierhuis binnen, en om geen hinder te hebben van het dikke pak papieren, dat hg bij zich had, stak hij het in zijn overjas, die hg aan den kapstok had gehangen. Zoo dacht hij ten minste, en liet zich toen het eene glas na 't andere bedienen. Thuis gekomen ging hg naar bed en 's morgens sliep hij nog rustig, toen zijn zoon hem kwam wekken met de boodschap, dat een heer hem wenschte te spreken, daar hij persoonlijk iets te overhandigen had. Hoe zag hij verwonderd op, toen hem een pakket overhandigd werd, dat hij als zijn eigendom her kende, en waaraan hg sedert den vorigen avond niet meer gedacht had. Het pakket, dat open was en 36000 mark aan bankpapier bevatte, had de bankier niet in zgn eigen maar in een daar naast hangende overjas gestoken, gelukkigerwijze in die van een eerlijk en aanzienlijk koopman, die den volgenden morgen, toen hij de hem niet toebehoorende schat vond, zich haastte het pakket door zijn boekhouder aan den recht- matigen eigenaar ter hand te doen stellen. Een Russische gevangene in Si-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1