'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1042. Vrijdag 9 Februari 1883. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Elfde jaargang. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitg-evers: BERKHOUT Co. te Helder. Baream: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. FEBRUARI, (Sprokkelmaand), 28 dagen Opkomst der Zon 7 u. 25 m. Ondergang 5 u. 5 m. Zondag 11 Maandag 12 Dinsdag 13 Woensdag 14 Eerste Kwartier. Donderdag 15 Vrijdag 16 Zaterdag 17 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 9 Pebr. 1883. De lossing van bet gestrande stoomsebip »Eddystone," door wind en weer begunstigd, heeft met eb getij in daggeld plaats. De lading steenkolen is voor het grootste ge deelte over boord geworpen. Door blazerschuiten is een anker met 60 vaam ketttng in het Z. Z. W. uit gebracht. De Texelsche garnalenvloot, thans uit 70 schuiten bestaande, ving gedurende de maand Januari 835 manden garnalen, waarvoor de ko kerijen aan de visschers f 4 per mand betaalden. De visscherij is in dit voorjaar bijzonder ongunstig. In de laatste vergadering van de Vereeniging Willem JBarends" is besloten tot een vijfden tocht naar de Noord. IJszee, onder hevel van den luit. t/z. 1ste kl. J. Dalen. De aanleiding hiertoe werd door den kolonel M. H. Jansen en door verschillende andere leden besproken, en er werd vastgesteld, dat, behalve de wetenschappelijke opdracht, de instructie ook, zoover mogelijk, een opsporing van de Varna" zoude bevatten. Met het oog op den financieelen toestand der vereeniging wordt nu door het hoofdbestuur een beroep ge daan op den nationalen steun. Iets waar iedereen op gesteld is, kan uit Oud-Beierland worden vermeld. Door den gemeenteraad is in overleg met Burgemeester en Wet houders de belasting met 27 pet. verminderd en zulks over 1883. Een buitenkansje! Een arm werkman, P. H. genaamd, wo nende in de Lange Leidsche Dwars straat te Amsterdam, ontving dezer dagen een schrijven van een notaris op Java, dat hij de eenigste erfge naam was van zijn aldaar overleden broeder, wiens vermogen naar men zegt eenige tonnen bedraagt. In meer dan 20 jaar bad de erfgenaam niets meer van den erflater gehoord. Jan Schutten, grondwerker, is Dinsdag door het gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard aan den hem te laste gelegden moedwil- ligen doodslag, onlangs in een gang nabij de Willemsstraat aldaar gepleegd op Jan Kloppenburg. Het hof heeft én in het vroeger onbesproken ge drag én in zijn vrees voor herhaling van een vroeger door den verslagene op hem gedanen aanval, aanleiding gevonden tot toepassing van ver zachtende omstandigheden en hem veroordeeld tot een celstraf van twee jaren. Te Bloemendaal is in de duinen, hangende aan een sparreboom, het lijk gevonden van een daar onbeken den nog jongen man, in schippers- kleeding. De ongelukkige had slechts één doorgehakten cent in den zak. Door een paar jonge bedelaars te Rotterdam werd Maandagmiddag een vernuftig middel uitgedacht. Ten einde eenig volk om zich heen te krijgen, zetten beiden aan het Ouder- hoofdplein hnn lucifersbak neder en werden handgemeenspoedig rolden beiden over de straat en hielden zich hevig vechtende. Hun doel werd bereikt, want ze waren da- door een menigte volk omringd sommigen, die hen wilden scheiden, werden door anderen met het gewone »laat maar vechten" tegengehouden, totdat de jongens elkander onverwacht loslieten, den bedelzak opnamen, en bij de omstanders rond gingen, die dan ook meest allen hun penningske voor deze voorstelling offerden. Zaterdagmiddag viel vlak voor het Koninklijk paleis te 's-Hage een postbode van den bok eener postkar. Hare Majesteit hoorde in hare ap partementen het gegil van den onge lukkige, wiens been tot splinters was gebroken. De koningin liet zich onmiddellijk omtrent het gebeurde iulichten en gelastte, dat aan den gekwetste, die naar het gasthuis was vervoerd, alsook aan zijn gezin, uit vrouw en 5 kinderen bestaande, zoo noodig hulp zou worden verleend. De man bevond zich in zorgelijker) toestand Maandag was hij iets heter. Een schipper uit Strijensas, die Dinsdag voor het kantongerecht te Oud-Beierland terechtstond wegens dronkenschap, scheen door de wol heengeverfd. Op de vraag of hij dron ken was geweest, antwoordde hij brutaalweg: »ja, en goed ook,« en toen de kantonrechter hem vermaande in het vervolg beter op te passen, was het antwoord: »dat ken ik je niet beloven, mijnheer Uit Kuilenburg wordt gemeld, dat aldaar een der grootste vereerders van Bacchus plotseling is overleden. Naar men verneemt, was de man gepasseerd om deelgenoot te zijn bij het vieren eener zilveren bruiloft, hetgeen hij zich zoo erg heeft aan getrokken, dat de jeneverflesch hem afleiding moest schenken. Daarop kreeg hij een beroerte, die een einde aan zijn leven maakte. De Transvaalsche Boeren heb ben een nieuwe overwinning behaald op het stamhoofd Mapoch, en twee der spelonken, waarin zijne volgers zich verschanst hadden, door middel van dynamiet doen in de lucht vliegen. Een Engelsche jonge dame te Caterham-Valley heeft dezer dagen door haar flinke houding, op de af gelegen" villa waar zij woonde, een inbreker verjaagd. Haar vader v van huis en zij had geen ander ge zelschap dan twee dienstmeisjes, toen zij vroeg in den morgen hoorde dat iemand een poging tot inbraak pleeg Onmiddellijk .greep zij een pistool en schoot uit het venster van haar slaapkamer op den dief. Deze werd niet getroffen en liep naar de andere zij van het huis, doch aan welken kant hij kwam, overal vervolgde hem voor de verschillende vensters het meisje met haar pistool, zoodat hij gedrongen was zijn pogingen op te geven en de vlucht te nemen. Op een spoorweg in Hongarije is een trein, bestaande uit een loco motief en zes wagens, in eesÊafgrond gestort. Zes vrouwen een meisje en een paar mannen werden gedood en vele andere passagiers zwaar gewond. Eenige passagiers redden zich door uit de rijtuigen te springen. een bericht in »Der Technieker" zou het een chemist, den heer Sandberger, gelukt zijn voor een der lastigste vraagstukken van onzen tijd eene nieuwe en inderdaad schitterende oplossing te vinden; de bereiding, namelijk, van lichtgas uit menschelij ke faecaliën. Het hotel Zur Stadt Paris, te Breslau, wordt thans met dit gas verlicht. Als nevenproducten der distillatie van de vooraf gedroogde stoffen, verkrggt men koolteer, vetstoffen en ammonia. Onder de landen, die die twij felachtige eer genieten onder de eer ste te zijn, waar het gebruik van ster ken drank geldt, behoort ook België. Het verbruik van alcoholische dran ken is daar in den faatsten tijd op schrikbarende wijze toegenomen, zoo als blijkt uit de cijfers, die aantoo- nen dat sinds 1830 het gebruik van sterken drank Lin België vervijfvou digd is. Volgens deze cijfers gebruikt elke volwassene Belg 40 liters en is de verhouding tusschen de drankhuizen en de volwassen mannelijke bevolking 1 tot 12. De doctoren in het hospitaal te Brussel hebben verklaard, dat van de 100 ziekten, die een doodelijken af loop hebben, 80 de gevolgen zijn van het misbruikmaken van sterken drank. Het aantal zelfmoorden dat in 1875 352 bedroeg, is in vijf jaar tot 581 n, terwijl er op het oogenblik driemaal zooveel gevallen van krank zinnigheid voorkomen als in 1830. Voor eenige dagen werd te Ber lijn door een besteller een pakje be zorgd ten hnize van den Kammerge- richtsrath Keyssner. De dienstmeid legde het in zijne studeerkamer op de schrijftafel, waar hij het den volgen den ochtend vond. Toen hij het had geopend, bleek het een doos te zijn, waarvan de dekselrand met reepen papier was vastgeplakt. Bij het weg scheuren van een dezer reepen sprong het deksel een weinig open, en hoor de hij een knal. Alvorens nu het deksel verder op te lichten, ging hij naar de kraan der waterleiding en liet de doos vol water loopen. Daarop maakte hij haar open, en nn bleek het dat zij voor 1/3 gedeelte gevuld was met fijn buskruit, waarin twaalf zoogenaamde amorcen waren gesto ken, die bij het verder openrukken van het deksel een ontploffing zou den hebben veroorzaakt wanneer het buskruit niet nat was geworden. Na dat de heer Keyssner aangifte hij de politie had gedaan, ontving hij per post een ongeteekenden brief,blijkbaar met verdraaide hand geschreven, en waarin de schrijver hem beschuldig de van opzettelijke overdreven streng heid in de examens en van willekeu rige beslissingen ten opzichte van sommige candidaten. Verder gaf de schrijver nog te kennen, dat hij daar om had besloten, hem te dooden of zwaar te kwetsen, en dat wanneer dit mislukte, het langs een anderen weg zon worden beproefd. Het getal dergenen, ten wier behoeve ten vorigen jare te Londen de openbare liefdadigheid ingeroepen moest worden, bedroeg niet minder dan 123.709 personen, waarvan aan 95,541 in hunne woningen hulp werd geboden, terwijl 40.168 in de werk huizen of andere gestichten moesten opgenomen worden. Op een Novemberdag ten vorigen jare werden niet minder dan 818 personen (592 mannen, 189 vrouwen en 57 kinderen) te Londen wegens landlooperij opgepakt. Gedurende 't jaar 1881 bedroeg het aantal 1750 meer dan ten vorigen jare. Het wrak van het verongelukte stoomschip Cimbria ligt nog altijd bij Borkum en maakt de scheepvaart daar zeer gevaarlijk. De pogingen om het boven water te brengen zijn mislukt, en men heeft nu besloten, het met dynamiet uit den weg te ruimen. Dit zal in het laatst van deze week geschieden. De Weener bladen bevatten een gebeurtenis, die een bekend persoon te Ween en dezer dagen moet over komen zijn. Evenals alle jaren gaf de beer B. ook ditmaal tijdens het carnaval een bal, waarvoor hij 60 uitnoodigingen had rond gezon den. Maar behalve de genoodigden verschenen nog andere personen, wel bekenden van den gastheer, doch wien om verschillende redenen geen invitaties gezonden waren, ten minste niet met goedvinden van den gast heer. Eerst dacht de heer v. B. dat het een vergissing van zijn bediende was, wien hij de verzending der uit noodigingen had opgedragen, maar toen de genoodigden bij troepen binnen kwamen, en daaronder per sonen, die de gastheer niet onder zijne vrienden zou willen tellen, werd het hem duidelijk dat hier opzet in het spel was. De geheele zaak was een wraakneming van een zijner vroegere kamerdienaars, die hij voor eenige weken ontslagen had. Deze man had een invitatiekaart meester zien te worden, had naar dit model een aan tal laten maken, en door een zijner vrienden in liverei laten bezorgen, juist aan die lieden, die naar hij wist, zijn vroegere meester niet mocht lijden. Gevaarvolle dagen heeft de Ame- rikaansche bark Mary Lizzie midden op den Atlantischen Oceaan te door staan gehad. Dit schip; dat met stok- visch geladen was, was van New- Foundland naar Bahia op reis, toen tijdens een hevigen storm door een nog steeds onbekende oorzaak brand ontstond in het ruim van het vaar tuig. De pogingen den brand mees ter te worden, bleken vruchteloos en men moest zich alleen bepalen tot het zooveel mogelijk beperken der vlammen, waarvoor men zorgde, dat het gedeelte, waar de brand was, van tocht was afgesloten. Langzamerhand verspreidde het vuur zich en met ze kerheid kon men voorzien, dat ook het want en het dek vlam zouden vat ten. Acht dagen brachten de kapi tein en de equipage, die uit 8 man bestond, op het dek door. Gelukkig had men uit 't schip nog zooveel levens behoeften gered, dat men behalve aan storm- en regenvlagen ook niet aan hongersnood was prijs gegeven. Ein delijk was de ondergang het schip nabij en had de kapitein last gege ven de booten gereed te houden, toen op het laatste oogenblik het stoomschip Neckar, van de Noord- Duitsche Lloyd, op de noodseinen kwam aanstoomen en de uitgeputte bemanning opnam. Den 15n Jan. liep de Neckar, met de geredde be manning den haven van New-York binnen. Op het Kanaal heeft Vrijdag nacht weer een noodlottige aanvaring plaats gehad tusschen de Engelsche postboot Hilda, van Southampton, en een Franscben logger. Laatstgenoemd vaartuig zonk, en van de Hilda werd onmiddellijk een boot met vijf mannen uitgezet, om te trachten de bemanning te redden. Deze mannen keerden niet terug, en men achtte hen reeds verloren, doch Zaterdagmiddag kreeg men bericht, dat zij in de Alum-baai bij Yarmouth waren aangekomen. Van de bemanning van hetFran- sche vaartuig badden zij niets ontdekt. Vermoedelijk zyn allen dieer aan boord waren verdronken. Door een wreede ironie der fortuin is een prijs van 6000 Mark in de Berlijnsche klassen-loterjj ge vallen op het lot van een der veron gelukten bij het vergaan van de Cimbria," het landverhuizersschip, dat met 300 menschen bij Borkum verging. De man had, vóór zjjn vertrek, het lot aan een bloedver want in bewaring gegeven, met verzoek, als er een prijs op viel, hem het geld achterna te zenden. Een hevige brand woedde Za terdag te Cleveland, Ohio (Ver. St.), in een petroleumfabriek. Acht ver gaarbakken, met 65000 vaten petro leum, raakten achtereenvolgens in brand en verscheidene ontploften. Een naburige spoorwegbrug alsmede ver schillende omliggende gebouwen wer den vernield, en over een groote uitge strektheid werd de omtrek overstroomd door de brandende petroleum. Met veel moeite werd men den brandmeester. De schade bedraagt 250,000 dollars f625,000). Te Jersey City zijn in de Newark- avenue, de voornaamste handelsstraat, dertien houten gebouwen verbrand. Twee menschen vonden den dood in de vlammen. De schade wordt ge raamd op 125,000 dollars. Parijsche bladen maken mel ding van een bizonder weelderig rustbed, dat een Indische Radjah, die geld genoeg heeft om zjjn fan tastische droomen te verwezeljjken, in de Fransche hoofdstad heeft laten maken. Het is van palissanderhout, rjjk met zilver versierd en heeft aan ieder van de vier hoeken een levensgroot, beweegbaar vrouwenbeeldeen Griek- sche, een Spaansche, een Italiaansche en een Parijsche vrouw. Het bed zelf is van blauw satijn. Als de Radjab zich tusschen de vier schoonen uit strekt komt er een veer in beweging, die een speelwerk aan den gang brengt, dat opwekkende melodiën doet hooren. Het meubel kost niet minder dan 70,000 francs.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1