Advertentiën. Een verschrikkelijk voorbeeld van wraakneming is op het schip Rossyja, dat van Alexandrië naar Smyrna vaart, voorgekomen. Ten ge volge van den aanhoudenden storm werden de dekpassagiers naar het tnsschendek overgebracht. Tegen 3 uur 's nachts, toen alles in diepe rust was, hoorde men eensklaps hulpkre ten, waardoor de slapenden gewekt werden. Toen de matrozen toesnel den, zag men een passagier badende in zijn bloed, terwijl een ander hem nog steeds dolksteken toebracht. Den matrozen gelukte het den aangeval lene te ontzetten, die echter spoedig den geest gaf. Toen demoordenaar voor den kapitein gebracht werd, ver klaarde hij den moord uit wraak ge pleegd te hebben. De vermoorde, Molky genaamd, diende in Turkije als politieagent. In deze betrekking had hij 2 broeders van Aslam, den moordenaar, aan de Turksche regeering overgeleverd, door welke zij wegens rooverijen ter dood gebracht waren. Aan den voet van de galg hadden zijne broeders hem verzocht hunnen dood te wreken en hij had dit onder een heiligen eed beloofd. Zes maanden lang vervolgde Aslam zijn slachtoffer Melkyhij ging al zijne gangen na, zonder dat deze er iets van bemerkte. Op het schip zelf waren zij vrienden, aten, dronken en sliepen te zamen, totdat de moordenaar een gunstige gelegen heid vond om den laatsten wensch zijner broeders te vervullen. Bij aankomst te Smyrna werd de moor denaar door bemiddeling van den Rus9ischen consul aan de Turksche regeering overgeleverd. Omtrent den onlangs vermelden moord van een scheepsbemanning, door menscheneters van de Zuidzee- eiïanden, wordt nader bericht, dat de kapitein van het schip »Corea," bij zijn aankomst op 't eiland Murray, op aanwijzing van een inlandsch onderwijzer, het schip vond liggen. Het zat aan den grond in 15 voet water en had daar 2 of 3 maanden gelegen. Aan de eene zijde was het merk A. Cr. zichtbaar, maar de naam was niet te ontdekken. De bemanning en een paar passagiers, te zamen 17 personen, waren, zooals de kapitein vernam, door wilden van den Keewai-stam vermoord, die daar na een feestmaal van de lichamen der vermoorden aanrichtten. De menscheneters namen de schedels mede naar hunne hutten, als een aandenken. De kapitein deed onder zoek in het dorp, maar vond geen spoor van eenige gespaarde blanken. Dicht bij het schip werd een red dingsboei gevonden met het opschrift »Tavione, Auckland"; het is echter onzeker, of die boei wel tot het ge zonken vaartuig behoorde. Londen, 8 Februari. De ge redde passagiers van het veronge lukte stoomschip »Kenmarn Castle" deelen ontzettende bijzonderheden mede van hun lijden. De stoomboot kreeg op haar vaart van Londen naar Honkong, des nachts, bij hevige zee, een groot lek. Daar het schip snel zonk, redden zich alle passagiers in één. boot, die door den storm ieder oogenblik dreigde om te slaan. Drie dagen lang zwalkte de boot op zee om, met half naakte mensehen, die vreeselijk door honger gekweld werden. De derde officier sprong in een vlaag van krankzinnigheid over boord. De uitgehongerde vrouwen kauwden op een stuk van een flanellen ma- trozenhemd om haar honger te stillen. Den vierden dag werd de boot door een Fransch stoomschip ont dekt. Aan boord van het gezonken schip bevonden zich 40 Chineesche matrozen. De kapitein en de eerste officier kwamen in de golven om. Onder de geredde manschapp. van de Cimbria, bevindt zich een scheeps jongen, die in vier maanden tijd twee maal een schipbreuk heeft bijgewoond zonder eenig letsel te bekomen. De eerste schipbreuk was van de Herder. In Philadelphia is niet minder dan f50,000 bijeengebracht voor de slachtoffers der overstrooming in JDuitschland. De roovers, die voor eenige dagen een aanval deden op den trein van den Centraal-Pacific spoorweg, zijn, volgens bericht uit Nieuw-York ontdekt en na een hevigen strijd gevan gen genomen. Het manifest, waarbij de keizer van Rusland zijn aanstaande kroning bepaalt, is van den volgenden in houd Wij Alexander III enz. doen allen onzen getrouwen onderdanen kond en te weten »Het heeft God behaagd ons te roepen op den troon onzer voorva deren in gansch Rusland en op de onafscheidelijk daarmede verbonden tronen van het Czarendom Polen en het grootvorstendom Finland, op een oogenblik van vreeselijke ontsteltenis Onder het diep gevoel van treurig heid en schrik, dat zoowel ons als de harten onzer getrouwe onderdanen vervulde, was het geen tijd om een kroningsfeest vast te stellen en te vieren. Terwijl wij ons bogen voor de on naspeurlijke beschikkingen der Voor zienigheid en de beproevingen Gods, besloten wij in ons hart die heilige handeling niet te volbrengen, aleer de gevoelens waren tot rust gebracht, gewekt door de verschrikkelijke mis daad, als welker offer de weldoener van zijn volk, onze veelgeliefde vader viel. Thans nadert de tijd om den wil Gods en den heiligen wensch van ons en alle getrouwe zonen des Va derlands te vervullen. »Naar het voorbeeld der Godvreezende Keizers, onze voorvaderen, hebben wij besloten ons de kroon op het hoofd te zetten en, naar aloud ge bruik, de heilige zalving te ontvan gen, in die heilige handeling onze veel geliefde gemalin, Keizerin Ma ria Fedorowna, met ons vereenigende. »Terwijl wij dit ons voornemen, dat wij met Gods hulp in de aan staande maand Mei in onze residen tiestad Moskow hopen te volvoeren, bekend maken, roepen wij al onze getrouwe onderdanen op, zich met ons in vurige vrome gebeden te ver eenigen. »Moge God, die alles in stand houdt, ons en ons rijk in vrede be waren en voor gevaar behoeden moge hij den geest van wijsheid en verstand over ons uitstorten moge hij ons helpen trouw te vervullen de belofte, af te leggen bij het opzetten der Czarenkroon onzer eerwaardige voorvaderendat wij ons geheel zullen wijden aan het welzij n en aan den roem van ons veelgeliefde vaderland, aan den dienst der waarheid en aan de zorg van het door God aan onze heerschappij toevertrouwde volk." Stoom vaartberichten Het stoomschip Iasulinde is 5 Februari, kaap Roca gepasseerd naar Amsterdam. Het stoomschip Prins van Oranje ver trok 7 Februari van Amsterdam naar Ned.- Indië. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 7 Februari. Het stoomschip Prins Frederik is 7 Feb. Corboeira gepasseerd naar Batavia. Het stoomschip Voorwaarts is 7 Febr. te Batavia aangekomen. Markt-Berichten Puemesend 6 Febr. Aangevoerd 15 Paarden, 90 Koeien, handel matig, 61 vette Kalveren f 0.90 a 1.10 per P., 213 nucht. dito f 10 a 24, beide handel vlug, 641 Schapen en Lammeren, 87 vette Varkens 48 a 60 ct. per P., 218 Biggen f5 a 8, beide handel stug, Kip-eieren f 4 a 5 per 100, Boter per P. fl.65 a 1.76. Kleine kaas f36,50, Middelbare f34, aangevoerd 79 st. Schaqen, 8 Febr. 30 Geldekoeien f 180 a 260, Kalfkoeien flSO a 240, 12 nucht. Kalveren f7 a 18, 169 Schapen f 22 a 31, 10 magere Varkens f10 a 16, 40 Biggen f 6 a 9. Kippen f 0.60 a 1.50, Eenden f 1 n 1.25, Boter per kop f 1.05 a 1.15, Kaas per kilogram f0.45 a 0.60, Kip-eieren per 100 f4. Burgerlijke Stand Texel. Van 1 tot 7 Febr. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD Herman Hendrik Buijs en Trijntje Rab. GEBOREN Theodora Catharina, d. van Hendrik Jan Rikkenburg en Neeltje Boon. OVERLEDEN Neeltje Dekker, 61 j., geli. met Pieter Kok. Een aangespoeld lijk. Burgerlijke Stand Helder. Van 6 tot 9 Febr. 1883. ONDERTROUWDI). Kromjongb, ma rinier, en G. Visser. E. Kallé, polderwerker en T. Snoerwang. J. v. Gent, scheepskok, en S. J. C. Hille. G. Laagland Winder, timmerman en J. Leuw. H. Schraa, tim merman en T. v. Rees. GEHUWD: J. Jonker en T. Visser. BEVALLENC. J. Lippe geb. Verbernc, d. G. Fluiter geb. v. Wolferen, z. L. Stolk geb. Goudhooft, z. M. J. v. Halen geb. Langhorst, d. M. B.Kist geb. Winkelman, z. B. J. Rippens geb. Gorter, d. M. Weijdt geb. Daalder, z. G. Helder geb. Berkhout, d. H. Bommel geb. Brouwer, d. OVERLEDEN: G. Koorn, 2j. N. Baas, geb. Vermeulen, 76 j. M. v. d. Poll geb. Roodt, 53 j. Twee levenloos aangegeven. Kantongerecht te Helder. Zitting van 7 Febr. Het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg: P. B., IJ. B., K. B., S. B. d. V., S. K., W. F., J. v. W„ ieder boete f3.J. S., f6.A. E., f7.50 en gevangenisstraf van 3 dagen. Het aanwezig hebben van gelagmakende personen ic de tapperij, H. H. M., f3. Het laten maken van muziek in de tap perij zonder kennisgeving, M. E. S., 2 boe ten van f10. Overtreding wet jacht en visscherij, A. M., f 10.A. D. £40.—. Overtreding der verordening op het be roep van uitdrager, B. v. P., vrijgesproken. Al de veroordeelden subsidiaire gevan genisstraf en in de kosten. Vervolg- der Berichten. Gisterenavond had in Tivoli door het Israël. Jongelings-Collegie »Eendragt baart Genoegen", de op voering plaats van de operette »Ma- dama Favart," waarvan de opbrengst moet strekken tot een liefdadig doel. 't Publiek was talrijk opgekomen en volgde spel en zaug met den meesten aandacht. Justine Favart, Hector de Boispréan en Suzanna vervulden hun ne respectieve rollen zeer bevredi gend en werden door de overige ver- tooners getrouw ter zijde gestaan en gaarne stemmen we in met de hulde aan Mad. Favart gebracht, wien in de 3e acte een keurig bouquet werd aangeboden. De muziek was opwekkend en de costumes waren frisch. Den heer M. P. Polak komt we gens 't arrangeeren en de directie bij 't instudeeren een woord van lof toe. Zondagavond volksvoorstelling te gen verlaagde entree. (Zie annonce in dit no.) De Burgerkring Harmonie is van voornemen in de volgende maand een liefdadigheidsvoorstelling te geven ten voordeele eener hulpbehoevende weduwe met 6 kinderen, 't Doel maakt alle aanprijzing overbodig en we durven verwachten dat de ver- eeuiging ook nu, even als vroeger zich in den steun van onze burgerij zal mogen verheugen. Woensdagmiddag geraakte een paard, voor een wagen gespannen, op hol. Eindelijk liep 't dier, in de nabij heid van den Helder, tegen een lan tarenpaal, met 't noodlottig gevolg dat de voerman op de straat geslin gerd werd en zoodanig gewond, dat hij naar 't ziekenhuis moest wordeu overgebracht. --- Naar wij vernemen, is door eigenaren en gebruikers van gebou wen en werven langs het niet be strate gedeelte der Bassingracht al hier, aan den gemeenteraad een adres ingediend, om te voorzien in den ellen digen toestand, waarin ge noemde weg zich bevindt. Gedurende het najaar en den winter is bedoel de weg dan ook voor voetgangers en voor rijtuigen bijna niet te passeeren. Het adres moet, zoo we vernemen, van onderscheidene handteekeningen zijn voorzien. Z. Excellentie de Minister van Marine wordt morgen alhier verwacht, ten einde een bezoek te brengen aan 's Rijks werf. Woensdag jl. had bij de direc tie der marine alhier de openbare aan besteding plaats, vanhet maken van drie houten torens met cementbestor- tingen, ieder omgeven door een hou ten gebouw op steenen voet. op 's Rijks werf alhier. Van de 20 inschrijvers was de heer P. Spruit alhier de minste, nl. voor f9080.— Texel, 8 Februari. Heden en gisteren was tengevolge van den krachtigen Oostenwind de waterstand en de haven zeer laag. De laagste stand van het water was 2 40 M. In de havenkom bleef slechts 15 cM. water over. De jeugd ver maakte zich met spelen op den bodem der zee, die op deze plaatsen altijd voor het oog verborgen blijft. Trou wens weten de oudste meuschen zich zulk een lagen waterstaud niet te herinneren. In de vorige week had het verge lijkend examen voor hoofd der school te den Hoorn plaats. De voordracht door examinatoren opgemaakt, is als volgt: 1. Deuzeuaan to Barsingerhorn, 2. Jarigsma te Koog op Texel en 3. Koff te Krommenie. In een buitengewoon Politieblad bericht de officier van j ustitie te Am sterdam, dat Jetse Van den Berg, zich ook noemende en schrijvende J. D. Bergh, Bergh en J. Van den Berg, directeur van het Generaal corespon- dentiekantoor te Amsterdam, is in hechtenis genomen, Hem wordt ten laste gelegd, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aau bedriegelijke oplichting ten nadeele van eenige personen, met wie hij is overeengekomen, dat zij kosteloos door hem naar Noord-Ameri- ka zullen worden vervoerd. Het is voorloopig gebleken, dat bedoeld kan toor alleen in de verbeelding van den beklaagde bestaat en dat er mitsdien geen enkele waarborg aanwezig is voor behoorlijke waarneming der be langen van hen, die zich met hem in laten. Dagelijks worden nog tal van brie ven, postwissels en aangeteekende brie ven aan het »Generaal-corresponden- tiekantoor" verzonden. Er loopen te Scheveningeu ge ruchten dat een schuit der Scheve- ningsche vloot met man en muis zou zijn vergaan. Er is in zee drijvende gezien een nieuw zwaard, luiken, een slot enz. Ook te Katwijk aan Zee maakt men zich bezorgd over een aau den heer D. aldaar toebehoorende vis- scherschuit, welke voor ongeveer drie weken in zee is gestoken, en over welke tot nog toe geen berichten zijn ingekomen. Als een verblijdend teeken wijst de New-Yorkscbe Nieuws en Handels courant op het feit, dat door de boo- een der Nederl. Maatschappijen in bet afgeloopen jaar meer passagiers in Amerika werden aangebracht dan door de Belgische booten. De booten der Nederl. Amer. Stoom vaart-maatschappij brachten van Am sterdam eu Rotterdam iu 46 reizen 493 kajuits- en 17400 tusschendeks- passagiers aan; die der Kon. Ned. Stoomboot-maatschappij iu 34 reizeu 465 kajuits- en 14637 tusscbendekspas- sagiers. In bet geheel werden dus met de Nederl. booten aangevoerd 958 ka juits- en 32037 tusscbendekspassagiers in 80 reizen. De beide Autwerpscbe lijnen, de Red Star en de White Gross, brach ten te zamen aau 1993 kajuits- en 30.659 tusscbendekspassagiers iu 84 reizen. Terwijl dus het gemiddeld cijfer per reis der Belgische booten 24 kajuits- en 365 tusschendekspassagiers was, is dat van de booten der Kon. Ned. Stoom vaart-maatschappij 14 kajuits- en 430 tusschendekspassagiers, en dat van die der Ned. Am. S toom v.-maatschappij 10 kajuits- en 378 tusschendekspassa giers. Ter voldoening aan een door den Duitschen gezant tot de Ned. regeering gericht verzoek, heeft de Minister van Waterstaat de Commis sarissen des Konings uitgenoodigd, de burgemeesters der aan zee gelegen gemeenten aan te schrijven, om van lijken, welke aan de Nederl. kusten mochten aandrijven of in de laatste dagen zijn aangedreven, de noodige opgaven te verstrekken aan de Direc tie der Hamburg Amerikaansche Stoombootmaatschappij te Hamburg, met vermelding van geslacht, lengte, bijzondere kenteekenen en van de daarop gevonden voorwerpen, opdat genoemde Directie, zooveel doenlijk, in staat worde gesteld te beoordeelen, of die lijken van de schipbreuk der Cimbria" kunnen zgn, en in dat geval verder hunne identiteit te onderzoeken. In de New-Yorksche Nieuws- en Handelscouraut komt het verhaal voor van de heldhaftige redding der geheele equipage van het op zee verlaten fregatschip Eudymion, door de bemanning van het Nederlandsche stoomschip Schiedam,kapitein d'Hame- court. De Endymion had zijne masten en alles wat op het dek was, ver loren. Ook de provisie was wegge slagen en vgf dagen lang was de bemanning reeds zonder eten. Zij hadden van elkander reeds afscheid genomen, toen zij den 7den Januari den rook van een stoomschip ont waarden. Een der matrozen had nog de kracht een noodvlag aan den grooten mast te spijkeren. Zij werd aan boord van de Schiedam gezien. Terstond werd een sloep be mand, die in twee tochten de twin tig opvarenden redde. Groote lof wordt toegebracht door de geredden aan de wakkere bemanning van de sloep en aan kapitein d'Hamecourt, die de schipbreukelingen liefderijk van alles voorzag wat zg behoefden. Het Amerikaansche blad bevat een openlijke dankbetuiging. Te Winschoten is in 't huis van arrest binnengebracht zekere Willem Lupkens, arbeider te Jipsingbuizen, die beschuldigd wordt van zgn zwager met een bijl te hebben gedood. Ondertrouwd H. SCHRAA en T. YAN REES. Helder, 8 Februari 1883. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd JACOBUS VAN GENT, van Leiden. en SARA JOHANNA CORNELIA HILLE, van Amsterdam. Helder, 8 Februari 1883. Algemeene kennisgeving. Geboren: ANNA CATHARINA PIETERNELLA, dochter van HENDERIK GRUIJTER en AVA MARIA WINKEL. Amsterdam, 6 Februari 1883. Heden overleed, na een lang durig pijnlijk doch geduldig lijden, onze geliefde Moeder MART HA ROODT, Wed. C. van der Poll, in den ouder dom van 52 jaar. Helder, 6 Februari 1883. Namens Kinderen en Familie. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een kort stondige ziekte, onze geliefde broeder SIMON FABER, in den ouderdom van 45 jaren. Helder, 8 Febr. 1883. Namens broeders, zusters en verdere familie. Algemeene kennisgeving, zoo wel voor binnen als buiten deze gemeente. Dankbetuiging. Wij voelen ons gedrongen onzen hartelijken dank te betuigen aau den Heer A. G. J. DE VRIES, president der vereeniging »0. W. B. T." en aan de leden, voor de laatste eer, aan onze geliefde moeder bij hare ter- aarde-bestelling bewezen. Helder, 8 Februari 1883. C. KöHN, Echtgeuoote en verdere familie.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2