T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1043. Dinsdag 13 Februari 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.vertentlön van 1 tot 5 regels.25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSllORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 13 Pebr. 1883. Het lijk des onbekenden zee mans, dat te Tessel dezer dagen aan spoelde en op welks arm men de lett. J. M. Z. bad gevonden, is opgegraven, ten einde door twee loodsschippers berkend te worden, 't Is nu gebleken dat de drenkeling was Jan Maartenz Zwart, scbippc- an den verongeluk ten loodskotter no. 3. Het lijk van schipper Zwart is naar bier overgebracht en gisteren op plechtige wijze ter aarde besteld. Z. Exc. de minister van Marine bracht Zaterdagavond een bezoek aan de huistimmermanswerkplaats op 's Rijkswerf alhier, om het pas aange brachte electrische licht in werking te zien. Deu volgenden morgen werd een bezoek gebracht aan Zr. Ms. stoom schip Valk, waaraan nog met kracht wordt gewerktTen 1.26 uur is Z. Exc. Zondagmiddag weder vertrokken. Door den Minister van Marine is beprald, dat de loonen der werk lieden aan 's Rijks werven voortaan eene trapsgewijze vermindering zul len ondergaan, naarmate de werk lieden den leeftijd van 55, 60 of 65 jaren zullen bereiken. Deze maatregel zegt de N. R. Ct. is niet vrij van hardheid voor die werklieden, bij wier arbeid spierkracht de hoofdzaak niet is, of voor wie de door jarenlange practijk verkregen be drevenheid ruimschoots goedmaakt, wat zij in spierkracht achteruit moch ten zijn gegaan. Het is dan ook op dezen grond dat, naar wij vernemen, door de belang hebbenden adressen zullen worden in gediend, om den Minister tot een verzachting of wijziging der bedoel de bepaling te bewegen. Het Rott. Nieuwsbl. zegt hierover het volgende Ziedaar wel de meest cynische, de stuitendste toepassing van de leer van vraag en aanbod. Lief hebbers genoeg! Ge zijt afgewerkt in mijn dienst! Van jongere krachten heb ik meer profijt. Wilt ge blijven, dan is het pure genade, om Gods wil, maar dan ook tegen minder loon gij zijt niet meer waard Allons, ExcellentieBiecht eens op Wat denkt ge met uzelven te doen als gij versleten zijt? Men zegt ons dat ge de 50 ook al eén goed poos je achter den rug hebt. Stelt ge uzel- ven ook voor tot vermindering van tractement? Of acht ge uzelven on- verslijtbaar, jong en frisch als voor twintig jaar Als op die wijze 's lands dienaren I beloond moeten worden, zou men zich gaan schamen Nederlander te zijn. Blijkens een bij het departe ment van marine ontvangen telegram heeft Zr. Ms. schroefstoomschip Leeu« warden, onder bevel van deu kapitein ter zee C. F. T. Van Woelderen in den morgen van 10 dezer, van Ba tavia de terugreis naar Nederland aanvaard. Het bevel over Zr. Ms. wacht schip te Hellevöetsluis wordt met 15 Maart a. s. opgedragen aan den kapt.-luit. t. z. K. A. Stakman Bosse, thans le officier aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. Bij Zr. Ms. besluit van 10 dezer zijn op hun verzoek op pensioen ge steld de kapt. t. z. Jhr. A. F. Meijer, de kapt.-luits. t. z. D. G. E. Wol- terbeek Muller, J. M. Brevet en H. P. König respect, met f 2625, f 2550, f2602 en f2850. Bevorderd tot kapt. t. z., de kapt.- luit. t. zee J. M. L. A. P. Wirix en H. Dyseriuck, benevens Zr. Ms. ad judant in gewonen dienst, de kapt.- luit. t. zee jhr. J. A. Roel, onder bepaling echter, dat hij eerst met 1 Mei aanstaande zal treden in het genot der inkomsten, verbonden aan den rang van kapt. t. zee; tot kapt. luit. t. zee, de luit. t. zee le klasse J. G. J. Spanjaard, J. C. De Ruyter de Wildt, D. G. Brand, P. L. Le Comte, W. I. Van Loenen en G. J. Buyskes tot Luit. ter zee le kl., de luit. t. z. 2e kl. K. J. Bal, M. J. P. Westveer, L. A. H. Lamie, F. Böhtlingk en L. C. Koster. Voor het examen voor de be trekking van klerk bij een van 's Rijks werven, op een jaarwedde aan vankelijk van f 400, hebben zich tien adspiranten aangemeld. Het examen zal afgenomen worden op Woensdag den 14den dezer, aan de directie der marine te Amsterdam. Een dienstmeisje te Schagen dat, tegen verbod haars meesters, heimelijk bezoeken bracht aan een typhuslijder, begon zich niet wel te gevoelen en begaf zich daarom op weg naar haren vader, die in een naburig dorp woont. Zij werd echter door dezen naar Schagen terugge stuurd. Op den terugtocht namen hare krachten zoodanig af, dat zij in de nabijheid eener arbeiderswoning in elkander zakte. De arbeider en zijne vrouw namen de zieke op en ver zorgden haar als hun kind. Hoewel zich al heel spoedig verschijnselen van een hevigen typhus openbaarden, mochten de goede lieden zich einde lijk in de beterschap hunner bescher meling verheugen. De vreugde was van korten duur; hunne eigene dochter, een meisje van 16 jaren, werd door de ziekte aangetast en bezweek weldra ook de moeder en de tweede dochter zijn nu aan typhus lijdende. De algemeen geachte kapellaan, de heer N. Wessels, een man wien het de grootste vreugde was ar men te helpen en zieken te verzorgen en te troosten, overleed Donderdag 11. blijkbaar als slachtoffer zijner menschlievendheid. De typhus maakte een einde aan zijn nuttig leven. (Amst.) Een Paschen zóó vroeg als dit jaar (25 Maart) is sedert 1742 niet beleefd. Vóór dat jaar was het ook in 1663, 1674 en 1731 op dien vroe gen datum Paaschfeest, en na 1883 zal het in deze eeuw nog eens, in 1894, gebeuren. Het nageslacht zal het Paaschfeest op den 25en Maart vieren in 1951, 2035, 2046, 2057 2103, 2114, 2125, 2198, enz. 25 Maart is intusschen niet de vroegste datum. Naar de voorschrif ten van het Concilie van Nicea kan bet feest op zijn vroegst den 22sten Maart invallen. Dit zal gebeuren wanneer de volle maan, die bij de berekening in 't spel is, op 21 Maart intreedt en als die dag dan tevens een Zondag is. Dat deze beide voor waarden zeer zelden samentreffen, is duidelijk. Het gebeurde in 1598, 1693, 1761, 1818 en het zal weder gebeuren in 1970, 2076 en 2144. In de dan volgende drie eeuwen zal Paschen nooit op 22 Maart vallen. De laatste termijn voor Paschen is 25 April. Deze even zeldzame ge beurtenis zullen wij, zoo we hopen, weer eens beleven in 1886, en dan gebeurt het ook weer niet vóór 1943. evenals het 150 jaar geleden is, dat Paschen op dien laten datum werd De zeildag voor den zesden tocht van de Willem Barents is thans bepaald op 1 Mei e. k. Het doel van den tocht zal ditmaal niet zijn DeBarentszee te bezoeken, maar het opsporen van de Varna," en wanneer dit schip mocht gevonden zijn vóór het ver trek van de Barents, dan is het voor nemen toch een kruistocht in de Kara- zee te doen. Met het oog op deze eventualiteit is de commandant, de heer J. Dalen, gemachtigd om voor de straten of voor Makotskinnshaven te blijven totdat er open water komt. Mocht de Barents in Juni de .straten nog gesloten vinden, dan zal zij naar Archangel gaan om daar nadere be richten in te winnen. Donderdag 8 Febr. werd door de Onderofficiers-vereeniging 's Ko ningskroon," te Amsterdameen tooneelvoorstelling gegeven, in Maison Straucken, waarvan de opbrengst zal strekke ten voordeele der slachtoffers van de ramp te Muiden. Deze uitvoering is in alle opzichten naar wensch geslaagd. De beide aan gekondigde tooneelstukjes, De Mili taire Willemsorde" en »Een schild wacht zonder knevels," werden zeer verdienstelijk opgevoerd. De rol van van Balen werd door den heer Kroon, onzen vroegeren plaatsgenoot, vervuld. De leden der gymnastiek-vereeniging Mars" gaven bij afwisseling blijk van geoefende gymnasten te zijn, zoo wel in de werkzaamheden op de brug, als aan de ringen, enz. Door den Sergeant Weiland werd een gedicht, getiteld De Noodkreet," door hem zeiven vervaardigd, op keurige wijze voorgedragen. De netto opbrengst zal naar wij vernemen p. m. f500.00 bedragen. Waar zoo de Onderofficieren werk zaam zijn, om ook het leed van hunne medemensehen te helpen verzachten, en daartoe hun beperkten vrijen tijd opofferen, kan er zeker wel geen sprake zijn van den tjjd in niets doen door te brengen, zooals on langs door A in het Nieuws van den Dag werd gezegd. Bij den Raad van State is in on derzoek de toegezegde wijziging der zegelwet. Het daartoe strekkend ont werp stelt o. a. voor de heffing van een vast zegelrecht van f3 op elk origineel lot der staatsloterijopheffing der on zekerheid ten aanzien van het recht, verschuldigd voor quitantiën met gedrukte handtoekening en wijzi ging van het zegelbedrag op assuran tiepolissen. Op 6 Jan. jl. werd in het kan toor van den heer Wiselius, expedi teur bij de Staatsspoorwegen te Venloo, ingebroken en de brandkist gestolen, Tevergeefs heeft men daarna naar de daders gezocht. De ijzeren brandkast is echter in een greppel aan den open baren weg teruggevonden en door de politie in beslag genomen. De te Pernis binnengekomen sloep Pollux, stuurman H. Groenen dijk, heeft op reis met zware stor men te kampen gehad. Met een stort zee, die over de sloep rolde, werden de stuurman en een jongen in zee geworpen; beiden zijn echter gelukkig gered. De bekomen schade is niet groot. Op een boven-voorkamer van perceel 9 in de Rozenstraat te Am sterdam heeft een man zijne vrouw zoodanig mishandeld, dat de onge lukkige krankzinnig is geworden. Zij werd naar het buitengasthuis ver voerd, twee jonge kinderen achterla tende. De man werd naar het po- litiebureel gebracht. Men schrijft uit Breda Een afschuwelijke dubbele moord is alhier in den avond van jl. Woens dag gepleegd. Drie personen waren in de herberg van zekeren Kroes aan het biljartspelen geweest. De ver liezer, ontstemd over zijn nederlaag, zocht, twist, doch verwijderde zich kort daarop met een ander persoon, die, evenals hij, spoorwegarbeider van beroep is. Buiten gekomen, haalde een hunner een tweetal knuppels en wachtten daarmede de twee personen, met wie hij gespeeld had, zekeren Jansen, timmermansknecht, en Van den Broek, voermansknecht, nabij de herberg op. Toen dezen daaruit ge komen waren, werden zij overvallen en zoodanig met de stokken geslagen, dat beiden voor dood bleven liggen. Een van hen is reeds overleden, ter wijl de ander nog in leven is, doch men vreest ook voor hem het ergste. De daders bevinden zich in arrest. Men meldt uit Breda nader De dubbele moord, alhier gepleegd, blijft nog steeds het onderwerp van veler gesprek. De vermoorde wordt heden vanwege de justitie geschouwd, en men zegt dat liet lichaam van den ongelukkigs allererbarmelijkster moet uitzien. De andere ligt nog steeds stervende en is niet minder vrees gehavend. Elk oogenblik wacht men zijn dood. De moordenaars, die af zonderlijk zijn opgesloten, ontkennen de misdaden gepleegd te hebben, doch er schijnen genoegzaam getuigen te zijn om hunne schuld in het licht te stellen. Het moet toch waarheid zjjn wat men primitief beweerde, dat de beide slachtoffers in gezelschap van andere personen de herberg van Kroes hebben verlaten, welke laatsten evenwel op den loop gingen, toen de ongelukkigen werden aangerand. Zij moeten toen op een afstand het moordtooneel hebben gadegeslagen, en op het hooren van de kreten moord" te hulp zijn gesneld, waarop de misdadigers het hazepad kozen. De vrouw van een der gearresteerden beviel op denzelfden avond der mis daad, en moet tengevolge van den schrik in een bedenkelijk en toestand verkeeren. Hoe gunstig de berichten uit de provincie Noord-Brabant ook lui den betreffenden de vooruitgang op industrieel gebied, zoo is nochtans de bloei voor het schoenmakersvak niet meer in dien staat als voorheen. Zoo lang de onderlinge concurrentie in dit vak op den Nederlandschen bodem bleef, was het nog altijd een bron van welvaart voor deze streken. Se dert den grooten invoer uit het bui tenland, vooral Oostenrijk, waardoor de prijzen van verkoop machtig ge daald zijn, verkeert hij in een kwijnen den toestand. Te Leeuwarden is een paar in den echt getreden, waarvan de brui degom De Roos en de bruid Tulp heet. Die huwelijksband is wel een bloemen- keten. - Een gruwelijke misdaad is dezer :n te Kasan ontdekt. Aan de po litie was ter oore gekomen, dat in het huis van den boer Waissow drie jongens in een onderaardsch vertrek verborgen gehouden werden. Door de onmiddellijk ingestelde onderzoe kingen werden de politiebeambten voor de deur gebracht van een on deraardsch hok. Op de vraag waar de sleutel van deze deur was, werd hun gezegd, dat er geen sleutel van was en dat daar achter boosdoeners opgesloten waren. Toen werd de deur met geweld opengebroken, die toegang gaf tot een vochtig hol, waarin zich drie knapen bevonden, die met zwak ke stem op de gestelde vragen kon den antwoorden. Yan hier, waar zrj 29 dagen doorgebracht hadden, wer den de knapen naar het hospitaal overgebracht, waar zij verzorgd wer den. Uit het onderzoek is nog niet gebleken welk oogmerk de boer met deze gruwzame handelwijze gehad heeft. Het waren knapen, die hem ter opleiding waren toevertrouwd. Op het strand te Bournemouth, is 6 dezer een flesch gevonden, in houdende een briefje waarop geschre ven ons schip verkeert in groot ge vaar, masten vernield, dadelijke hulp noodzakelijk, stoomschip Nederland. (Het Belgische stoomschip Nederland, van Antwerpen naar New-York, pas seerde 4 dezer St. Catharina'spunt. Een gewelddadige ontvoering van een dame. uit de Rue Constance, heeft te Parijs nog al opzien verwekt. Deze dame,eenChileensche, Mile Monesterio, woonde daar als commensales op de vijfde verdieping. Zij was vroeger eenigszins in haar geestvermogens ge krenkt geweest, maar werd als vol komen genezen beschouwd, en zij was dezer dagen door een bloedverwant in Chili fcot erfgename gemaakt van een vermogen van een millioen francs. Een paar dagen geleden nu drong de halve broeder van Mlle Monesterio izelschap van twee geneesheeren in de woning der dame, deed haar, ondanks haar heftigen tegenstand, een dwangbuis aan, en bracht haar in een gereedstaand rijtuig naar een krankzinnigen-gesticht. De buren waren hevig verontwaar digd over die handelwijze. Allen, die in den laatsten tijd met Mlle Mones terio omgingen, verklaarden dat zij in het volle bezit van al haar geest vermogens wasmen sprak van lage bedoelingen van haar stiefbroeder, die zich op deze wijze van haar vermo gen wilde meester maken, door zich tot haar voogd te laten benoemen, enz. Maar het blijkt toch dat, wat er ook zij van de bedoelingen harer fa milie, de dame werkelijk niet wel bjj

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1