'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1044. Vrijdag 16 Februari 1883. Elfde Jaargang. Vernchijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. iAtoonnement per B maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bsreaoi: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AdvortentiSn van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. FEBRUARI, (Sprokkelmaand), 28 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 11 m. Ondergang 5 n. 18 m. Zondag 18 Maandag 19 Verjaardag van Z. M. den Koning. Dinsdag 20 Woensdag 21 Donderdag 22 Volle Maan. Vrijdag 23 Zaterdag 24 NIEU WSTIJ DIN GEN HELDER, 16 Pebr. 1883. In de zitting van den Raad dezer gemeente, jl. Dinsdagavond gehouden, is goedgekeurd en vastgesteld een verordening op bet bebeer en bet behandelen der brandbluscbmiddelen in deze gemeente. Er werd gelezen een rapport der Raadscommissie voor de reorganisatie van den vischafslag, inhoudende o. a. een verslag van de bijeenkomst met heeren vischhande- laars, reeders en visscberlieden, op 2 Februari 11. Als blijk van den toe- nemenden bloei van den vischbandel alhier, deelen we uit bedoeld rapport mede, dat in 1861 zeeviscb ter afslag werd verkocht tot een bedrag van f74.888.50 en in 1881 ten bedrage van f 435.241.88. Na discussie werd besloten eerst in de volgende zitting een beslissing te nemen, omtrent den bouw van een lokaal voor den visch afslag. Mede na discussie werd de beslissing over de verbetering van 't pontveer tegenover de Keizerstraat verdaagd tot de volgende zitting, waarin dan ook een besluit zal wor den genomen, omtrent een door den beer Vos schriftelijk ingediend voor stel tot het aangaan eener geldleeniug groot f 60.000, ten behoeve van nieuwe werken, o. a. van 't bouwen van een brug over 't Helderscb ka naal nabij de Keizerstraat. Om die leening mogelijk te maken wordt voorgesteld de invoering eener straat belasting, te voldoen door eigenaars van perceelen tot een minimum van f0.50 en een maximum van f2.50 en waarvan 't bedrag wordt geraamd op f 5000 's jaars. Hiervan zou f3000 worden aangewend tot rente-betaling en f 2000 tot aflossing. Vastgesteld werd een suppletoir kohier der bon denbelasting, ten bedrage van f131, en bet besluit werd genomen om voortaan een uniforme belasting te heffen van alle bonden ad fl.50. Voor bonden, die aan een ketting liggen, zal geene belasting behoeven betaald te worden. In banden der commissie voor de gemeentewerken worden gesteld adressen a van be woners der Leliestraat om verlichting van den openbaren weg aldaar bij avond, en b van eigenaars en gebrui kers van perceelen op de Bassingracbt om bestrating van den openbaren weg aldaar. Er werd gelezen een uitvoerig schrijven van den districts schoolopziener, houdende aanvang tot verbouwing der gemeenteschool n°. 6 (op de Viscbmarkt) naar de door hem ingezonden plannen. De beslissing daarover is verdaagd tot de volgende zitting. Tot onderwijzers aan de herhalingsschool, directeur de beer Kloosterbuis, werden benoemd de beeren P. Uurbanus, K. H. Heeroma en H. Roukens en tot onderwijzeresse in de vrouwelijke handwerken mej. J. Waleson. Staande de vergade ring werden vernietigd de uitgelote aandeelen 23 en 59 der gemeentelijke geldleening met bij behoor en de cou pons. Na een opmerking van den beer Beukenkamp betreffende bet in 't contract voorgescbrevene omtrent een onderzoek naar de zuiverheid van 't gas voor de verlichting van den openbaren weg werd de openbare zitting opgeheven en, tot onderzoek van ingekomen bezwaarschriften tegen den boofdelijken omslag van 1882, met gesloten deuren voortgezet. Een droevig ongeluk beeft j.1 Woensdagmiddag op 's Rijkswerf alhier plaats gehad. Op de »Valk," welke men voor de aanstaande reis des konings in gereedheid brengt, is men ook bezig de machine te her stellen een deel biervan, de krukas, was blijkbaar niet met zorg in rust gezetalthans plotseling herneemt deze zijn vroegeren stand, met bet treurig gevolg, dat de werkman E. Bakker dermate bekneld geraakte, dat hij een kort oogenblik daarna den geest gaf. De ongelukkige laat een weduwe en kinderen achter. Door het overgaan der raderen geraakte ook een andere werkman, die daaraan bezig was, te water, doch kwam met een nat pak vrij. Woensdagavond werd in Tivoli een Volksbijeenkomst gehouden, uit- inde van de Maatschappij tot N. v. 't A." Als spreker trad op de beer H. Roukens, die uitmuntend voordroeg »De koffievrouw" van Cre- mer. Na hem werden bij dragen ge leverd door de beeren de Gelder en Jonker, die respectievelijk ten ge- geboore brachten: »De Voorzienig heid," van Nierstrasz jr. en »De le dige stoel," van de Buil. Iedere spreker werd met den verscbuldigden aandacht gevolgd en mocht een wel verdiend applaus verwerven. Goed uitgevoerde muziekstukken vulden de pauzen aan. Het grappig tooneelstukje »De Werkstaking" besloot den avond. Zr. Ms. fregat »Evertsen," die nende tot buisvesting en opleiding der zeemiliciens, zal, naar men ver neemt, in de tweede helft der maand April a. s. worden in dienst gesteld onder bevel van den kapt. J. C. Joekes. Bij Kon. besluit is, zooals men zich herinnert, bepaald, dat de mili ciens, behoorende tot de lichting van 1883, die vóór hunne indiensttreding met gunstig gevolg, een door den Minister van Oorlog nader vast te stellen examen zullen afleggen, voor zoover zij daartoe geschikt bevonden zpn, en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, ingelijfd kunnen worden bij bet korps en ge plaatst in bet garnizoen hunner keuze. Zij zuilen dan, zooveel mo gelijk, bij elkander gehuisvest worden in de kazerne en kunnen, des ver kiezende, zoo daartoe maar eenigszins gelegenheid is, met elkander, met de aspirant - onderofficieren of met de aspirant-korporaals menage houden. Het programma van bet hierboven bedoeld examen is bekend gemaakt en is als volgt1°. Het schrijven van een goede leesbare band2°. de kennis en de gronden der spelling van de Ned. taal, hetwelk blijken moet uit een to vervaardigen 3°. het rekenen tot en met de gewone en tiendeelige breuken; 4°. dekennis van bet Ned. stelsel van maten en gewichten5°. eenige bekendheid met de Vaderlandsche geschiedenis 6°. voldoende kennis der aardrijks kunde van Nederland. Aan bet Departement van Ma rine werd Dinsdag jl. aanbesteed bet le veren van twee loodskotters, met be schieting en mastgestel, van 20 M., volgens gewijzigde samenstelling. Ee nige inschrijver was de beer H. L. De Wijk, te Oude Pekel-A, voor f39,895. Wieringen, 14 Febr. 1883. De handel in vee is met bet voorjaar wederom op nieuw begonnen en de prpzen zijn aanmerkelijk booger dan gepasseerd najaar. Een veehouder alhier verkocht vijf stuks Koeien waarvan drie voor de eerste maal moeten kalven, voor de somma van ruim dertien honderd guldenook werden voor de onderstaande prijzen ;e week verkocht, met dadelijke levering 2jarige ossen f 225 a 230 p. st. Kalf koeien 250 a 30b Geldekoeien 240 a 285 Rammen 45 a 50 Jarige stieren 80 a 100 Oonscbapen 30 a 40 Lammeren 12 a 16 De hoofdcommissie voor de in zameling van gelden voor de slacht offers van de ramp te Muiden beeft ontvangen van Z. M. den Koning f 300 en van H. M. de Koningin f200. Het totaal der ontvangen gelden be draagt f13.189. Men verneemt, dat aan de Ko loniale tentoonstelling te Amster dam een groote loterij zal verbonden worden. Het voornemen bestaat om aan boord van twee der grootste schepen van de eerstvolgende oefenings-divisie te doen onderzoeken, in hoeverre een door den Spaanscben zee-officier Man- zanos uitgedacht stelsel van lichten praetisch voldoet. Door toepassing van dit stelsel zou des nachts meerdere veiligheid op zee worden verkregen. Met bet oog op de internationale bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee is dit stelsel reeds bij de Spaanscbe marine ingevoerd. Men schrijft aan de L. 0. Nooit werd een zoo buitengewo ne prijs voor zeeviscb besteed als dezer dagen, volgens opgaaf uit Kat wijk. Yoor groote tong f 1.30 bet stuk; reeds voor een paar jaar stond men verbaasd, dat een groote tong 50 ct. het stuk kostte; voor 25jaar bad men er tien zulke voor een daalder. Yoor rog werd besteed f2 a f2.50 bet stuk. Rog werd eertijds als de onaanzienlijkste viscb over boord geworpen, omdat niemand hem be geerde later kocht men er tien voor een rijksdaalder. Thans ontvangt ook heb buitenland rog bij de vleet. Zelfs al mocht er op de hoedanigheid veel zijn af te dingen, eene piquante saus vermag alles. Schpl, naar even redigheid peperduur, ochelvisch was er niet op den afslag, doch bet een en ander is wel geschikt om de laatste regels van een oud rijmpje in berinnering te brengen, die aldus luiden: »Daer kwam zoo kragtig vis, dat nog indagtig is. Tienduizend schelvisscben op eenen dag, dat men er twintig om een stuyver gaf." (Yan 2228 April 1613, werden te Leiden ter maikt gebracht 150.000 scbelvisschen). Bij de scbaarscbte aan levende zeeviscb is er echter zalm te koop tegen f6 per KG., voor f 10 heeft men 100 oesters, dikke paling, voor zoover de voorraad strekt, tegen den prijs van uitgezochte lekkernij gebeukte stokvisch en gezouten ka beljauw (Noorscbe viscb), bekend onder den naam van zoute viscb, waarvan de prijzen wegens den ge ringen aanvoer gaandeweg stijgen, zijn verkrijgbaar. Ook is men steeds voorzien van gekaakten baring, welke, naar verkiezing, ook in den staat van gemarineerd kan worden verschaft. Tengevolge van de vele ledige woningen zijn to Leeuwarden voor bet nieuwe huurjaar de huurprijzen gemiddeld 23 pCt. lager dan 3 jaren geleden. In de Yleerstraat te moet Maandagnamiddag het volgende zijn voorgevallen. Een vrouw van onge veer 45 jaar trachtte daar een klein kind door een tram te doen overrij den. Zp legde nl., toen de wagen aankwam, bet wicht op de rails; toen de tram nog bij tijds stopte, zette zij bet op een loopen. De vrouw werd echter achterhaald en aan de politie overgeleverd. Yad.) Dezer dagen is een beroemd Ita- liaanscb boogleeraar, Prof. Pallaveri, van de boogescbool te Pisa, aan een spoorwegstation tusschen Rome en Civita Yecchio, door een dronken ka- rabinier in hechtenis genomen, om dat hij »geen papierenbad. Of bij al zijn naam en titels noemde, zijn kaartje vertoonde, bet hielp hem niets bij werd geboeid en tusschen twee misdadigers naar Rome gebracht,waar hij eerst laat in den nacht in vrijheid gesteld werd. Het geval beeft groot opzien ver wekt. De karabinier is streng ge straft en de afgevaardigde, Cavalotti, beeft de Regeering in de Kamer over de zaak geïnterpelleerd. In zijn antwoord wees de Minister Depretis op de wet, volgens welke ieder reiziger in Italië verplicht is een pas te nemen. Hoezeer dus de ruwe be handeling te veroordeelen is, de pro fessor bad die aan zijn eigen verzuim te wijten. Het geval kan tevens strekkeu tot waarschuwing voor reizigers in Italië om zich toch vooral van een pas te voorzien. Een groote opschudding beeft te Ricbmond in Amerika plaats ge- bad, wegens een oplichting, die eenig in zijn soort mag beeten. Een in woner van Ricbmond, Sorel genaamd, verscheen aan bet politiebureau en deelde den beambten onder tranen mede, dat zijn vierjarig zoontje eens klaps uit zijn buis verdwenen was. Daar een verdacht persoon in de laat ste dagen zich meermalen in de na bijheid van zijne woning bad opge houden, meende bij aan een ontvoe ring te moeten gelooven. De onder zoekingen van de politie waren vruch teloos; in de bladen werd deze mis daad besproken en de vader loofde een belooning van 500 dollars uit aan hem, die inlichtingen over zijn zoontje kon verschaffen. De gehee- le stad bad medelijden met den on- gelukkigen vader en de opgewonden heid werd nog verhoogd toen in een courant van onbekende zijde een ken nisgeving geplaatst werd, dat, wanneer Sorel 20,000 dollars op een bepaalde plaats zou deponeeren, bij zijn zoon den volgenden dag zou terug ontvan gen. Daar de man dit kapitaal niet bezat, deden eenige huisvaders een inzameling, die reeds den eersten dag 12000 dollars opbracht. Maar den volgenden dag verscheen in het zelfde blad een kennisgeving dat bet losgeld, op 25000 dollars was gebracht; en dat, wanneer bet binnen 24 uren niet op de aangeduide plaats bezorgd was, men eerst bet bloedende oor en daar na bet hoofd van bet kind den va der zou te buis zenden. Door deze kennisgeving aangemoedigd, lieten de burgers van Ricbmond hunne gif ten nog milder vloeien en was bet bedrag bijna bpeen. Den volgenden morgen zond men den vader een bloe dend oor, in een doosje gepakt, thuis, omdat bet geld niet optijd aanwezig was. Een rilling ging der bewoners der stad door de leden en bet geld was in een oogwenk bijeen gezameld. Den volgenden dag werd bet kind gezond, maar met banden en voeten gebonden, gevonden en den gelukki gen vader overgegeven. Bij onderzoek van bet kind bemerkte men, dat hem geen oor was afgesneden. Toen dit aan de politie vreemd voorkwam en men een onderzoek wilde instellen, was de vader met zijn zoontje en de 25000 dollars, die men voor hem ver zameld bad, verdwenen, zoodat bet bleek, dat Sorel dit middel alleen bij de band genomen bad om aan geld te komen. Dezer dagen is op de Humbur, den bekenden riviermond aan Enge- lands oostkust, beslag gelegd op bet Duitsche vaartuig >Cato." De kapt. gaf voor uit Hamburg te zijn ver trokken, met bestemming naar Tam- pico, een zeehaven in Mexico. Bij onderzoek bleek bet weldra, dat bet schip niet voldoende was geprovian deerd voor een dergelijke zeereis. Het vaartuig bad 50 ton dynamiet aan boord, die, naar men onderstelt, be stemd was om heimelijk Ierland te worden binnengesmokkeld. De be manning van gemeld vaartuig bevindt zich te Huil en wordt aldaar in ver zekerde bewaring gehouden. Men hoopt door voortzetting van het aangevangen onderzoek bet spoor te vinden, dat tot verdere ontdekking leidt van de vertakkingen der Iersche complotten. In plaats van de bekende flescb, die tot nu toe gebruikt werd om tij dingen van ongelukken op zee over te brengen, maar negen van de tien keer verongelukte, is bij verscheidene Atlantische booten ingevoerd een lich te elastieke bal van ongeveer twee of drie voet middelljjn en geverfd met een sterk sprekende kleur. De bal is zoo licht, dat zij met groote vaart voor den wind over het water glijdt, en valt reeds op grooten afstand in 't oog. Er zijn al voorbeelden bekend dat zulk een bal twee honderd zeemij-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1