'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEÜWEDIEP EN TESSEL. No. 1046. Vrijdag 23 Februari 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bnream: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.verten.tian van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. FEBRUARI, (Sprokkelmaand), 38 dagen Opkomst der Zon 6 u. 56 m. Ondergang 5 u. 31 m. Zondag 35 Maandag 86 Dinsdag 27 Woensdag 28 MAART, (Lentemaand), 31 dagen. Donderdag 1 Vrijdag 2 Laatste Kwartier. Zaterdag 3 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 23 Pebr. 1883. Wanneer men de buitensporig heden leest in andere plaatsen, op 's konings verjaardag door beschonken militairen begaan, dan kunnen we een woord van lof niet onthouden aan 't garnizoen en den schepelingen alhier. We schrijven dit toe in de eerste plaats aan de werkelijk goeden geest, die er heerschte en in de tweede plaats aan de gepaste maatregelen, die er genomen zijn om wanorde te weren. De vereeniging tegen de kwak zalverij voert in haar maandblad onophoudelijk strijd tegen de charla tans en hunne zoogenaamde genees middelen," waarbij de patiënten gewoonlijk alleen verlicht" worden van hunne beurs. Met veel humbug wordt sinds maanden een middel gepubliceerd tegen roode neuzen. Gewoonlijk heeft men 't land aan een voorgevel van die kleur, daar de booze wereld dergelijke neuzen zeer welwil lend aanmerkt als uithangbordjes van een ruim gebruik van de vergunning. Gaven de ingrediënten van 't medi cament nu maar grond om genezing te verwachten, we zouden er niets tegen hebben maar Volgens chemische analyse wordt 't toebereid met zinkwit, talkpoeder en een weinig phenol, terwijl de vloeistof, die er bij verkocht wordt, bestaat uit een oplossing van benzoë- zuur, salicylzuur en thymol. Dat kon voor fl geleverd worden, maar kost f 3.50. Zoolang 't smeersel er op zit, is de neus witmaar daar voor is zinkwit voldoende. Witte verf kon men ook nemen. Dat de roode kleur, na afwassching weer te voor- Bchijn komt, kan de kwakzalver niet helpen. Die dus, 't zjj met of zonder eigen schuld, een >rooden neus" heeft, zal andere middelen moeten nemen, wil hij baat vinden, of zich in zijn lot moeten schikken. In elk geval, we raden ieder aan, zich niet door dergelijke radicale middelen bij den neus te laten nemen. Het Handelsbl. verneemt, dat in het wetsontwerp, bij den Raad van State aanhangig tot ontmunting van 25 millioen rijksdaalders, tevens wordt voorgesteld het daardoor te lijden verlies van ongeveer f5,000,000 te dekken door de uitgifte van nieuwe muntbiljetten tot dat bedrag. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een di ploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvangende 13 Maart a. s., ten 9l/s ure zitting houden in 't Raadhuis te Amsterdam. Zjj, die tot een dier examens wen- schen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 6 Maart schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan den voor zitter der commissie, met overlegging van geboorte-acte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Nadere bijzonderheden zijn te vinden in de St.-Ct. n°. 42. Ook de vrouw van den arbeider Teunis Wilpe, te Schagen, die een aan typhus lijdend meisje, dat in de na bijheid harer woning in elkaar zakte, had opgenomen en verzorgd, is Zondag aan die ziekte bezweken. Te Ameland is aan strand ge spoeld een nog levende potvisch van een lengte van omstreeks 10 meters en een dikte van pl. m. 2 meters in diameter. Men schat het aantal liters traan op meer dan 4000. Men schrijft uit Pernis Stuurman Van Veelen, die met zijn sloep Saturnus eenigen tijd geleden schipbreuk heeft geleden en toen uit geput en met gebroken ledematen in het ziekenhuis te Grimsby werd op genomen, is thans bijna hersteld huis waarts gekeerd. Van Veelen is zeer tevreden over de verpleging in het En- gelsche ziekenhuis. Te Volleuhove kwamen Maan dag uit zee terug de vischschuiten van Ts. Schuurman en Jan IJspeert, wier haringnetten door de Volendam- mer botters No. 58 en 61, visschende met de wonderkuil (verboden visch- tuig), geheel zijn vernield. De beide botters zijn moedwillig tusschen hen en de haringnetten doorgevaren, en toen ze met hun wonderkuil aan hunne netten vastdreven, hebben ze zich eenvoudig maar losgesneden. Dewijl dit bij dag en helder weder is voorgevallen, wordt het door de Vollenhover visschers gehouden voor een wraakneming, omdat door de Volendammer visschers de invoering van de wet tot beteugeling van de moordvisscherij werd toegeschreven aan de klachten der Vollenhovensche visschers, en in de voorgaande week door de surveilleerende stoomboot onderscheidene processen-verbaal zijn opgemaakt wegens overtreding van de wet. Wanneer znlke handelingen niet voorbeelig worden gestraft, heb ben wij het uitzicht op een oorlog ter zee onder de verschillende visschers. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. De geldelgke belooningen voor de onderofficieren en mindere mili tairen van het garnizoen te Naar den, die bij de ramp te Muiden hebben dienst gedaan, zijn ter gelegenheid van 's Konings verjaardag uitgereikt. De sergeant - majoor en adjudant onderofficier ontvingen f 15, de ser geanten en fouriers f 10, de korporaals f 5 en de manschappen f 3. Boven dien werden aan hen, die zich hebben onde1"" heiden, extra-belooningen van f5 tot f 25 uitgereikt. Zekere G., te Kampen, ontving dezer dagen de boodschap om zich te vervoegen aan het kantoor der regis tratie. Hg begaf zich daarheen en mocht de verblijdende tijding hooren dat hij aan successierechten in de na latenschap van wijlen zgn vader, die reeds geruimen tijd overleden was, te veel had betaald de somma vanéén halven cent. Een aangenamen indruk maakt 't ongetwijfeld op ieder Nederlander, wanneer hg verneemt dat een land genoot, in welk vak van handel of industrie dan ook, niet alleen kan concurreeren met 't Buitenland, maar daar zelfs vereerende onderscheiding van zijn product of fabrikaat mag ondervinden. Zoo lezen we in de courant Oostergo, van 14 Februari, dat de heer D. H. van der Scheer 't genoegen mocht smaken, dat zijn inzending van koek te Stuttgart eeu bekroning verkreeg, en in de Deutsche Hausfrauen Zeitung, dat 't volgende van dien heer, omtrent zijn inzen ding op de vierde Verbands-Koch- kunst Ausstelling te Leipzig wordt gemeld: Koning Albert en Konin gin Carola van Saksen hebben bij hun bezoek aan de tentoonstelling ook 't door u ingezondene bezichtigd en daarbij zich op de meest waardee- rende en goekeurende wijze over 't door u geëxposeerde geuit. De heer v. d. Scheer, die zijne in zending heeft afgestaan ten voor- deele van een verloting voor 't Ca- rola-huis te Dresden, was de eenige inzender van Nederland. Men meldt uit Middelburg Dezer dagen overleed ra het gast huis alhier de oudste ingezetene dezer gemeente, die den ouderdom van 94 jaren had bereikt. Deze persoon had een veelbewogen leven achter zich. Tijdens de landing der Engelschen in 1809 te Domburg, trok het toen kloeke 20-jarige schoone landmeisje weldra de aandacht van een Duitsch officier van gezondheid in Engelschen dienst, die haar spoedig daarna huwde. Bij het vertrek der Engelschen uit Walcheren volgde zij haren echtge noot en maakte verscheidene veld tochten in verschillende werelddeelen met hem mede, tot zij een 30-tal jaren later, na haren echtgenoot en kinderen door den dood te hebben verloren, te Domburg terugkeerde. Later vestigde zij zich bier ter stede eu sleet bare laatste levensjaren in minder ruime omstandigheden in een oud-vrouwenhofje, vanwaar zij slechts enkele dagen vóór haren dood, wegens ernstige ziekte, naar het gasthuis werd overgebracht, om aldaar den laatsten snik te geven. Te Maaseijk zgn in de vorige week ontdekt zeven ongeschonden menschengeraamten. Zij hadden ijze ren ketens om den hals, terwijl het hoofd gedeeltelijk versteend was. De plaats, waar deze geraamten zijn ge vonden, was de voormalige strafplaats voor de beruchte bokken rijders, van welke velen door den drossaard Clerx tot de galg werden verwezen. Legio personen zijn in de prov. Groningen de dupe geworden van de bedriegelijke handelingen van zekeren J. v. d. Berg te Amsterdam, zich noemende directeur van het Generaal Correspondentiekantoor. Reeds hadden zij voor ieder huisgezin f3 overge maakt, om daarvoor kosteloos naar Amerika vervoerd te worden en be hoefden slechts te wachten op tg ding van genoemd kantoor, aangaande den dag van vertrek, hetwelk op de ont- vangsakte stond vermeld. Meer dan 200 personen hebben hun geld ge stort en nu vernemen zij, dat dooi de arrestatie van den directeur alles oplichterg isr Het hotel Willem Barents, te IJmuiden, is verkocht aan den Heer Scholten, van Haarlem, voor f19,700. In het onlangs opgerichte dia conie oude mannen- eu vrouwenhuis te Winterswijk heeft men Dinsdag ochtend twee oude mannen in een kamertje dood in hun bed gevonden men wil dat zij door het niet be hoorlijk dichtdraaien der gaskraan zijn gestikt. Door het Russische hof worden voor de aanstaande kroningsfeesten 6000 kellners verlangd, die vreemde taleu spreken. Zij die Fransch en Duitsch spreken, genieten de voorkeur en kunnen tien roebel daags ver dienen. Alleeu voor het bedienen der vreemde prinsen worden 2000 bedien den aangenomendezen moeten ech ter goede aanbevelingen hebben. Een vreugdevuur, dat nu reeds 1880 brandt, vindt men bij Troy, in deu Staat Obio. Het werd ontstoken ter eere van Garfield's ver kiezing tot President en deed toen een daaronder gelegen steenkolenmijn in brand raken, die nu nog altijd voort- smeult. r. Een bediende van den viee- ko ning van Ierland is Vrijdag in hech tenis genomen, omdat bij verdacht wordt aan het toezichtscomité der Fenians inlichtingen verschaft te heb ben. Deze hadden plan een gedeelte van het paleis door dynamiet in de lucht te laten springen. Het sensatiebericht, dat eenige weken geleden in verschillende bladen de ronde deed, van een geweldigen storm, die in bet begin van Maart zou moeten woeden, wordt ter ge ruststelling van de zeevarenden, die reeds begonnen hadden zich daarop voor te bereiden, als ten eenemaal ongegrond tegengesproken. Van bet Meteorologisch Bureel te Londen wordt ter openbare kennis gebracht, dat geen menscb ter wereld 't weer twee dagen vooruit kan voorspellen, laat staan weken of maanden. Het praatje, dat de Britscbe Admiraliteit order aan de schepen gegeven bad om in Maart niet uit te loopgn, is dan ook volkomen valscb gebleken. Het proces-Peltzer zal in Mei a s. voor het hof vau cassatie behandeld worden. Het dossier is Zaterdag aan den president overhandigd, die het Dinsdag ter beschikking der ad vocaten heeft gesteld. Men zegt dat het veertien argumenten bevat om de gedane uitspraak nietig te verklaren. Vrijdag hebben de kroonprins en de kroonprinses van Duitscbland een deputatie van 20 heeren ontvan gen, die bet booge echtpaar de som van 820,000 M. overhandigde, welke som aan vrijwillige bijdragen in geheel Duitscbland was bijeen gezameld, ter gelegenheid van 't zilveren huwelijks feest. Aan het kroonprinselijke paar is de vrije beschikking over dit be drag gelaten. De hoogleeraar Verga heeft te Milaan veelzijdige onderzoekingen in 't werk gesteld omtrent de dronken schap, die aldaar in sterke mate toe neemt. Vooral omtrent 't geen bij de verschillende geslachten valt op te merken, geeft hij belangrijke bgzon- derheden. Vrouwen vervallen niet zoo licht als mannen tot dronkenschap dronken vrouwen behooren tot het laagste wat de Maatschappij biedt en zijn geheel en al verdierlijkt. Mannen schijnen meer neiging tot overmatig gebruik van bedwelmende dranken te gevoelen in bet gure jaargetijde, vrou wen meer als het warmer is. Vrouwen die van den drank afstand gedaan hebben, vallen lichter weder tot dron kenschap terug, meer dan mannen, en zgn dan bijna niet meer te redden, De vrouwelijke dronkaard verwekt walging of gelach, maar wordt niet gevaarlijk, noch voor zichzelve, noch voor anderen; de mannelijke brengt alles in rep eu roer door zijne on stuimigheid, en moet dikwijls zeer streng gestraft worden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Uw geacht blad van 13 dezer bevat een bericht, betrekking hebbende op het tnsschen de „Singer Company" en „Frister Ross- mann" te Londen gevoerde proces, hetwelk o. a., wat den uitslag aangaat, onjuist ia, zoodat ik de opname van bet volgende beleefd verzoek De Singer Company heeft eene aanklacht tegen Friater Roasmann ingeateld, wegens misbruik van baren naam, waarop in de eerste instantie bet oordeel luidde, dat het aan de beklaagden niet geoorloofd was, hun fabrikaat met een handelsmerk te voorzien, waarin het woord „Singer" of „Singer Machine" voorkomt of bare Machines als „Singer Machines" te verkoopen, of in bet algemeen den naam „Singer" met of zonder bijvoeging van eenig ander woord daarvoor te gebruikenbuitendien werd de aange klaagde firma tot schadevergoeding en in de gezamenlijke kosten veroordeeld. Van dit vonnis kwamen Frister Ross- raann in hooger beroep, waarop bet Hof van Appel betreffende bet Handelsmerk en de schadevergoeding in gelijken zin besliste, doch even als het Gerechtshof der eerste instantie van een verregaand vonnis af zag, aangezien Frister Roasmann alleen in het Handelsmerk hunne Machines als „Singer Machines" aangeduid hadden; daar echter beide partijen in hunne eigen kosten veroordeeld werden, appelleerde thans de 8inger Co. bij het hoogste Gerechtshof „het huis der Lords," en bekrachtigde dit ten laatste het vonnis van het Hof van Appel, volgens hetwelk het aan de firma Frister Roasmann verbo den is, een handelsmerk met den naam „Singer" te voeren. Verder staat er evenwel uitdrukkelijk iu het vonnis, dat de Singer Company, of schoon ongetwijfeld een uit sluitend recht op den naam Sin ger bezittende, toch voor een verder strekkende klaoht geen aanleiding had, aangezien deze naam volgens het oordeel der Rechtbank, niet op ongeoorloofde wijze door Frister Rosman gebruikt werd, uit hoofde de genoemde firma hare machines slechts nis zijnde volgens het systeem Singer aanbieden, en kan er tegen het gebruik van den naam „Singer" in een zoodanige omschrijving niets gedaan worden, daar het aan hem ook vrijstaat, de m a ch i- nes d e r S i n g e r C o m p a n y na te maken. Dientengevolge werd de Singer- Maatschappij wel is waar tot het dragen van een grooter deel der zeer belangrijke kosten veroordeeld, maar uit de uitspraak blijkt toch ten volle, dat haar uitsluitend recht op bet gebruik van haren naam ge handhaafd is geworden, evenzoo als iedere andere bestaande firma door de wet gevingen in alle overige beschaafde Staten beschermd wordt, wat o. a ook rechterlijke uitspraken zoowel hier te lande als in Bel gië en Frankrijk in dergelijke zaken ge daan, ten duidelijkste bewijzen. Inmiddels heb ik de eer hoogachtend te zijn UEd. Dw. Dienaar W. Kappelmeiek, Agent der Singer-Maatschappij. Amsterdam, 19 Februari 1883,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1