'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1047. Dinsdag 27 Februari 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. BareauxSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. A<avertenti6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 27 Febr. 1883. Naar aanleiding van achter staande annonce vestigen we de aan dacht onzer lezers op 't concert, hedenavond in Tivoli te geven door een Tyroler gezelschap. Dergelijke concerten, vroeger gegeven, vielen bij zonder in den smaak van 't pu bliek en lieten een aangenamen in druk na. We gelooven dan ook, dat dit concert, als een afwisseling in onze wintervermakelijkheden, op een druk bezoek kan rekenen. Door den heer J. C. Leich, kunstschilder alhier, is een door hem vervaardigd levensgroot portret van Jan Kooy aan het koninklijk mili tair Invalidenhuis Brombeek te Arn hem aangeboden. Deze Afrikaansche korporaal, geb. te St. George d'Elmina, was de eerste Afrikaan, die voor betoonden moed en trouw gedecoreerd werd met de mili taire Willemsorde 4de klasse en het zilveren kruis met gouden kroon, benevens twee gespen, de Atjeh medaille en de bronzen medaille voor twaalf jaren trouwen dienst. Zijne heldendaden zijn o. a.op 13 Januari 1878 redde hij het leven van kapitein Bluum, na 2 Atchineezen te hebben gedood en 10 stukken ge schut te hebben vernageld onder het vuur des vijands den 25n Juli 1878 redde hij het leven van den luitenant Bijleveld, door een met klewang en lans gewapend Atchinees te dooden, terwijl het hem mocht gelukken, den 26en April 1879 een attaque des vijands op een convooi af te slaan met behulp van nog twee Afrikanen, Blik en Jaap. In den nacht van Zaterdag op Zondag passeerden eenige brooddron kenen, ook wel jeneverdronkenen, de brandsteeg achter de le Yroonstr. Uit baldadigheid namen ze eenige voorwerpen weg, die de bewonersin goed vertrouwen veilig op hun erf waanden, en wierpen die in den regenbak van een vrouw, die met wasschen haar brood moeitevol ver dient. 't Mensch draagt dus de schade in de eerste plaats, daar 't water er niet beter op geworden is. Wenschelijk ware het, dat het der politie gelukte, die rumoermakers te ontdekken en bestraffing zou misschien vruchten dragen. Men leest in 't N. v. d. D. van 24 Febr. Sedert gisteren is het Aquarium onzer diergaarde, door toedoen van de firma v. Oterendorp Slis, zee- vischhandelaren te Nieuwediep, in het bezit gekomen van een zoogenaamden zeewolf of zeekat, een merkwaardigen visch van ongeveer 1 Meter lengte met een grooten, gewelfden kop en een sterk zijdelings samengedrukt lichaam. De huid vertoont een zacht- blauwe tint met donkerblauwe ver- tikale strepen. Te oordeelen naar de 1 geweldige, kegelvormige tanden in onder- en bovenkaak, zou men allicht meenen, dat de zeewolf »het recht van den sterkste" ten opzichte der overige maar al te dikwijls in toe passing zal brengen, toch schijnt hij zich hoofdzakelijk met krabben en weekdieren te voeden, wier harde huid of schelp hij in een oogenblik met zijn ontzettend gebit weet te verbrij zelen. In de Noordzee komt hij vrij algemeen voor, vooral bij IJsland, waar de bewoners hem gezouten of of gerookt nuttigen, van zijn huid leder en van de gal zeep bereiden. In Nederland waren in aanbouw 3 barken en 8 stoomschepen, en in het buitenland voor Nederlandsche rekening 4 stoomschepen, te zamen een inhoud zullende hebben van ruim 27,000 tonnen, waarvan 7 stoomsche pen bestemd zijn voor de vaart op Ned. Oost-Indie. Volgen8 opgave van Bureau Veritas" zijn in het jaar 1882 ver ongelukt: zeilschepen 1431, als 561 Engelsche, 161 Amerik., 146Duitsche, 138 Noorsche, 110 Fransche, 57 Zweedsche, 54 Ital., 49 Deensche, 46 Nederl., 24 Grieksche, 23 Russische, 21 Portug., 17 Oostenr., 15 Spaansche 3 van Haïti. 2 Turksche en 4 van andere natiën. Stoomschepen 187, als: 130 Eng., 10 Amerik., 14 Duit- sehe, 11 Fransche, 2 Zweedsche, 2 Ital., 4 Nederl., 2 Russische, 6 Spaan sche, 2 Belgische en vier van andere natiën. Bljjkens den staat der Neder- landscheZeemachtenKoopvaardijvloot op 1 Januari 1883, zijn gedurende 1882 uit de vaart geraakt 50 zeil en stoomschepen, metende 24,228 ton nen daarentegen kwamen in de vaart 33 zeil- en stoomschepen, metende 32,162 tonnen, zoodat de Nederl. koopvaardijvloot met 7,934 tonnen is vermeerderd. De klerk bij de directie der marine te Hellevoetsluis, L. W. J. Van Knaape, wordt met 1 April a.s. overgeplaatst naar hier. De op 's Rijkswerf te Helle- voetsluis liggende afgekeurde zeil- kanonneerbooten 5 en 35, het op nemingsvaartuig (model Rinkelaar) en de schokker Argus, zullen bij de aanstaande manoeuvres aan de U- trechtsche linie voor huisvesting van troepen worden gebezigd. Aan jhr. mr. W. M. De Brauw is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Minister van Koloniën, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten, door hem aan Z. M. en aan den lande bewezenaan den Minister van Marine W. F. van Erp Taalman Kip zijn tijdelijk de functiën van Minister van Koloniën opgedragen. Men bericht van Terschelling, d. d. 21 Febr. Heden hebben een 14-tal inwoners dezer gemeente ons verlaten om zich in Amerika te vestigen. De gun stige vooruitzichten, vooral opgewekt door den /oordeeligen oogst in de laatste jaren, deed reeds menigeen besluiten, in den vreemde een vol doend bestaan te zoeken. Deze land verhuizers gaan naar het verre Westen op raad van hunne naaste bloedver wanten, en onder geleide van een daarvan, die gekomen is om hen te halen. Men verwacht, dat dezen zomer nog meer zullen verhuizen. Vrijdag arriveerde te Amsterdam de minister van waterstaat enz. met onderscheidene leden van den Raad van toezicht op de spoorwegen en enkele hoofd-ingenieurs van de Ex ploitatie en de Holl. IJzeren Spoor weg-maatschappij, ten einde een lo caal onderzoek in te stellen naar de op onrustbarende wijze toemende verzakkingen van den geheelen wes telijken viaduct nabij het Centraal station. Niettegenstaande werklieden van de Kon. fabriek, directeur Van der Made, in de laatste vier dagen nacht en dag bezig zijn om met stalen platen de verzakkingen van de brug aan te vullen, vreest men dat eerstdaags het verbod zal worden uitgevaardigd, het station uit ooste lijke richting met treinen te naderen, aangezien thans ook twee zware stalen dwarsliggers gesprongen zgu en onderscheidene pilaren 7, 8 en 9 streep helling hebben. Zooals bekend is worden de beide viaducten door de Holl. IJz. Spoor- wegin. op kosten van den Staat onder houden. Het vermoeden dat de weste lijke viaduct geheel afgekeurd en totale vernieuwing zal moeten onder gaan is niet ongegrond, waarmede al spoedig een paar millioen zou ge moeid zijn. Een moeder die haar eigen kind stal, zal eerstdaags te Amsterdam terecht staan. De vrouw had haar natuurlijk kind afgestaan aan den vader, die het liet opvoeden. Door list wist zij het terug te krijgen en het te doen verdwijnen; men weet nog niet waarheen. De vader beweert echter dat de vrouw niet handelde uit moederliefde, maar uit listig overleg om hem later geld af te persen. Een hevige ontploffing heeft Vrijdags te Vlissingen plaats gehad iu de salamoniakinrichting der gas fabriek. De machinist of stoker, een gehuwd man, werd onmiddellijk gedood. De jager D. Bosschieter en zijn zoon bevonden zich Woensdag jl. met een schuitje in de Purmer ring- sloot, bij Purmerende, toen door een ongelukkig toeval het geladen geweer, dat op den bodem van het vaartuig lag, afging. De vader bekwam een zóó ernstige wond in de dij, dat hij aan de gevolgen is overleden, nalatende een weduwe met 10 kinderen. De zoon werd mede zeer ernstig ge kwetst. Men schrijft uit Noordwijk a/Z. Het wrak, N. t. W. van Egmond, een mijl buiten den wal, ligt nog altijd zeer gevaarlijk voor scheepvaart en visscherij. De bomschuit N. W. 7, schipper Jacob Plug, kwam Vrijdag met dat wrak iu aanraking en kreeg daardoor aanzienlijke schade aan de netten. Indien de schuit op het wrak was geloopen, dan zouden er grooter on gelukken gebeurd zijn. In een vorig nommer is gemeld, dat twee verpleegden in het oude- manuen-en vrouwenhuis te Winters wijk in denzelfden nacht plotseling zijn gestorven, en als vermoedelijke oorzaak werd daar genoemd verstik king, doordien een gaskraan niet be hoorlijk gesloten was Nader verne men wij thans, dat er niets is wat dit vermoeden wettigt. Bij het onmid dellijk ingesteld onderzoek naar de oor zaak van den dood der twee oude man nen; is geen spoor van gaslucht op gemerkt; zelfs stond de deur van hun slaapvertrek open. Door den genees heer van het gesticht is evenmin het geringste opgemerkt, wat het vermoe den wettigt dat hier iets buitengewoons heeft plaats gehad. Het schermen begint niet alleen te Weenen, op voorbeeld van Keizerin Elizabeth, maar ook te Parijs en te Rome onder de dames in zwang te komen. De Italiaansche bladen ver halen zelfs van een sabelduel tusschen twee aanzienlijke dames, waarbij de eene licht de andere ernstig, ofschoon niet gevaarlijk, gewond werd. De tijd van de schermende vrouwen schijnt dus te komen. Dat is wat anders dan de onbeschermde." 't Navolgend schrikwekkend be richt vind men letterlijk in een Ame- rikaansch blad »De Philadelphia Rocord annon ceert de aankomst van de gevreesde Siberische sneeuwvloo, een beest, die tweemaal zoover kan springen, twee maal zoo hard kan bijten en twee maal zoo lang leeft als de gewone vloo". Evenals alle mannelijke leden van het huis Hohenzollern, zal ook prins Leopold, de eenige broeder van prinses Hendrik, een ambacht leeren. Deze jonge prins wil zich op het sloten- maken toeleggen. Het is bekend dat de keizer van Duitschland het schrijn werken en de kroonprins het boekbin den geleerd heeft. Te Nieuw-York is een vreeselijk ongeluk gebeurd in een Duitsch-Ka- tholieke school. Op 't oogenblik, dat 500 meisjes en 200 jongens in de ver schillende klassen onderricht ontvin gen, brak een op zich zelf weinig be- teekende brand uit. Er ontstond daar door zulk een paniek, dat alle kin deren naar de gangen drongen, met het ongelukkig gevolg, dat een zes tiental werden doodgedrukt of vertre den en anderen kleine kwetsuren be kwamen, Met herinnert zich zeker nog wel het voor eenige maanden mede gedeelde geval van den Parijschen koffiehuis-bediende, die een lepel had ingeslokt, en die in een der gast huizen een gevaarlijke maar welge slaagde buikoperatie onderging. Hij was langzaam herstellende, maar mocht nog geen vaste spijzen eten en werd uitsluitend gevoed met bouillon, rum enz. Maar de arme man kreeg telkens meer eetlust, hoe meer zijn krachten toenamenen een paar weken geleden nam hij een onbewaakt oogenblik waar en at een groot stuk brood met een homp kaas. Dit gretig opgegeten voedsel be kwam hem slecht. Een der draden, waarmee zijn wond was dichtgenaaid, brakde wond ging weer open hij moest een nieuwe operatie onder gaan, en ofschoon hij aanvankelijk scheen te herstellen, overleed hij toch voor eenige dagen aan de ge volgen van zijne onvoorzichtigheid. Brussel, 24 Februari. Gisteren heeft in een dorp in de nabijheid dezer hoofdstad een dyn: mietontploffing plaats gehad, welke tot de arrestatie leidde van 2 personen, van welke er een doodeljjk gekwetst was. Uit de ondervraging is gebleken, dat zij Cy voca en Metayer heeten en beiden in het proces der anarchisten van Monceaux-les-Mines veroordeeld waren. De »Etoile" beweert, dat Metayer bekentenissen heeft afgelegd, welke aan de zaak bijzonder gewicht bijzetten. Brussel, 25 Februari. Naar aanleiding van de plaats ge had hebbende dynamiet-ontploffing zijn er een aantal papieren in beslag genomen, waaruit gebleken is, dat er een belangrijk complot in België en andere Europeesche landen bestaat. Er zijn gisteren telegrammen in cijferschrift naar Weenen, Parijs, Berljjn en St. Petersburg verzonden. Men ziet hier een aantal arrestatiën te gemoet. Er worden hier 3 huizen streng gesurveilleerd. Metayer is gisteren opnieuw in verhoor genomen. Nederlandsche Noordpool-Expeditie. Een van den Hr.Volck, uit Utrecht, ontvangen sehrijven luidt aldus Van Z. Exc. den Nederlandschen Minister aan het Russische hof, kreeg ik de copy van een brief, aan de legatie toegezonden door het Russisch Ministerie van Buitenlandsche Zaken. De Heer Sidorof, voorkomende in dat schrijven, is gelijk men zich her inneren zal, een vermogend koop man en landeigenaar in het Noord- Oosten van Rusland. Zijn invloed kan en zal ons, zoo noodig, in het vervolg bijzonder te pas komen, aangezien een onderzoek, van de kusten der Karische Zee uit waarschijnlijk voor den besten maat regel mag gelden. De bedoelde brief luidt »De heer Sidorof deelt mij den inhoud mede van een bericht, dat hg op 17 Januari uit Ij ma ontving. De lieden, die waren uitgezonden door Paulus, bisschop van Zyriancs, om berichten in te winnen nopens de Nederlandsche en Deensche ex pedities, hebben de jaarmarkt op Driekoningen (6 Jan.) bezocht, die bij Obdorsk in den burcht van Li - apino aan de Sygrva (zgtak van den Soswa, stroomgebied van den Obj), gehouden werd. Alle Samojeden ver zekerden, dat zij geen enkel schip in zee gezien hadden, en dat tot hen geenerlei gerucht was ingekomen om trent in nood verkeerende menschen in die streken." Uit dit bericht durf ik wederom geen besluit te trekken. Het kan een bewijs zijn, dat de schepen zich niet in het oostelijk gedeelte der Karazee bevinden, het kan even goed zijn, dat de Samojeden zich van de kusten dezer zee hebben verwijderd, vóór dat de schepen in de door hen be zochte omstreken aangekomen waren. Onze ijverige consul te Hammer- fest, de Heer Robbertson, zit intus- schen ook niet stil. Hg zal de noodige informaties nemen bij de Noorsche walrusjagers en hen waarschijnlijk aansporen, om overal goed rond te kijken. Dit opsporen door schepen kan echter niet spoedig plaats hebben, daar de zee bewesten Nova Zembla en zeker ook de toegangen tot de Karazee nog een geruimen tijd door het ijs voor alle mogelgke vaart ge sloten blijven. Intusschen heeft men, van alle kanten werkende, de beste kansen om de zetelplaats der expeditie op te sporen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1