Advertentiën. Te Noordwijk-aan-Zee zijn de vier schuiten, die tijdens den jongsten storm in zee waren, behouden terug gekeerd, zoodat nu de geheele vloot aan wal staat. Bij gunstig weer hoopt zij deze week weer uit te gaan. Aan het strand drijven koffieboonen aan, vermoedelijk afkomstig van het bij IJmuiden gestrande barkschip »Vesta." Volgens een te Makkum, ge meente Wonseradeel, ontvangen be richt, is in den naclit van Maandag op Dinsdag nabij Terschelling ge zonken een te Makkum te huis be- hoorend schip, in dienst van de Friesche stoomschelpvisscherij. Het lijk van den schipper O. de Boer, die een weduwe met drie kinderen nalaat, is Dinsdagmorgen vastgebon den in den mast gevonden. De knecht heeft den dood in de golven gevonden. Op Vlieland is den 9den Maart aangespoeld een boeiselplank van een visschersvaartuig, waarop met vette letters T. S. No. 28, alsmede een groen geverfde plank met zwarten rand, waarop met zwarte letters „Geen beter vangst is daar geweest „daar Jeaus kwam met Zijnen geest „Wees wel bedagt o visscher Snel „op dat gij vaart voor een wig wel." Tessel, 12 Maart. Ook aan den vliehors is een plank aangespoeld, die vermoedelijk afkom stig is van een der onlangs veronge lukte visschers vaartuigen. Die plank was groen geverfd, met een zwarten rand omlijst en in witte letters van deze regelen voorzien. »Och mocht ik op Uw woord Gelijk Petrus deed Mijn netten werpen uit En vangen daar ook mede. Van den logger »Maasvinding", te Yarmouth binnengebrachtzijn volgens telegram, te Scheveningen ontvangen, 5 man verongelukt. De anderen zijn gered. Door de ramp, die de visschers- vloot van Urk getroffen heeft, zijn vijftien vrouwen weduwen geworden en meer dan veertig kinderen weezen. Het Ned. schip Dolphijn, kapt. Matroos, daags voor den storm van hier vertrokken, is met verlies van ankers, kettingen en andere averij te Vlissengen binnengekomen. Het Ned. schip Gebr. Jansen is met verlies van ankers te Dover bin nengebracht. De namen der omgekomen visscker- lieden van Moddergat, in Friesland, worden thans medegedeeld. In het geheel heeft men 88 menschenlevens te betreuren, voor het grootste deel gehuwde lieden. De verslagenheid moet daar verschrikkelijk zijn. Geen der visschersvaartuigen uit Moddergat, waarvan ieder een waarde van f 6000 vertegenwoordigt, was verzekerd. Het stoomschip Navarra, met landverhuizers van Zweden naar Leith bestemdis tijdens den jongsten storm in de Noordzee gezonken. Omtrent het verongelukken van dit stoomschip verhaalde een der passagiers de volgende bijzonderheden. Dinsdag werd het schip door een hevige stortzee getroffen waardoor het veel water binnenkreeg, maar niet zoo ontredderd werd, dat het niet gestuurd kon worden. Den volgenden dag begon het echter te zinken de landverhuizers klaagden over water onder in het schip, en men begon met het uithoozen van water, daar de pompen niet konden werken. Het gelukte het water ter hoogte van een voet te verminderen, maar het schip liep met een vaart van 10 of 12 knoopen in een uur, en dat verergerde het lek. Den volgenden morgen kwam een smak in het gezicht, maar er werd nog geen noodsein gehescheneerst later, toen men een Duitsche smak zag, gebeurde dit. Op dat oogenblik sloeg een nieuwe stortzee over het schip; het water liep in de kajuit en de machinekamer, en doofde de vuren uit. Toen begon het sehip meer en meer over te hellen en dreigde elk oogenblik te zinken. De Duitsche smak kwam het schip te hulp. Zij nam 10 mannen aan boord, die in een boot de sNavarre" verlieten. De smak kon echter geen verdere hulp verleenenzij had geen boot aan boord, en de 10 schipbreu kelingen hadden hun eigen boot, waarin zij gekomen waren, laten wegdrijven. Er werd een tweede boot uitgezet, waarin vijftien menschen sprongen, maar zij sloeg om, en die er in zaten verdronken. De schipbreukelingen zagen nu wanhopig, aan het touwwerk vast geklemd, naar hulp uit. Deze kwam een paar uren later opdagen, met de stoomboot »Sir Stafford North- cote", die onmiddellijk begon uit te zetten. Yoor zij echter daarmee ge reed was, zonk de »Navarre" met allen die er op waren en van de ongelukkigen werden nog slechts 5 door het Engelsche stoomschip en nog een man door een smak gered. Sommigen geven de schuld van de ramp aan den kapitein, die het gevaar niet schijnt te hebben in gezien en die, als hij tijdig hulp had ingeroepen en meer doeltreffende maatregelen genomen had, de hem toevertrouwde menschenlevens mis schien had kunnen behouden. Ruim 60 personen verloren bij deze ramp het leven. Door schipper Rijke, van het te Maassluis behoorende vischschip Getrouwheid," zijn aldaar aange bracht 10 schipbreukelingen, allen afkomstig van het in de Noordzee gezonken stoomschip »Navarre" kapt. Stagg, van Christiansund naar Leith. Nog 7 andere menschen zijn van dat stoomschip gered door een Engelschen visscher. De bemanning en passa giers van de »Navarre" bestonden uit 90 menschen, onder welke 20 vrouwen en 16 kinderen; behalve de geredden hebben allen hun graf in de golven gevonden. Zooveel onheilen als de visscherij te Huil nu in korte dagen heeft onder vonden, is bij menschenheugenis zonder voorbeeld. Dezer dagen kwamen in den loop van een drietal uren 80 visschers vaartuigen in de haven en bijna geen enkel daarvan liep zonder zware scha de binnen. Maar, 't geen nog erger was, een twaalftal dier schepen had een gedeelte hunner bemanning ver loren, en tevens brachten zij het be richt mede, dat een drietal schepen was vergaan met man en muis met uitzondering van een enkel schepeling. Nu reeds weet men met zekerheid, dat 18 man in de golven zijn omge komen en 't is zeer waarschijnlijk, dat de later aankomende vaartuigen even treurige berichten zullen aanbrengen. Onder de aangekomen schepen be vindt zich de Emerald, die een treurig verlies heeft geleden. Men verbeelde zich dat de bemanning van genoemd vaartuig zoo gelukkig was geweest om een achttal Hollandsche visschers van den dood te redden en een sloep bemand met een gedeelte van het eigen scheepsvolk wordt in de onmiddellijke nabijheid van het schip door de golven omgeslagen en twee schepelingen vin den daarbij hun graf in de golven. Verwonderlijke redding in den uitersten nood heeft daarbij ook plaats gehad. Een vaartuig vergaat met de gansche equipage naar het schijnt. De schipper van een ander vaartuig wendt het gelaat aan lij. Naar het hem voorkomt ziet hij iets drijven in zee en inderdaad hij had zich niet vergist't was een drenkeling die door zijn kurken wambuis voor verdrinken was behoed. Hij wierp hem een lijn toe en haalde hem aan boord. Hij bleek de schipper te zijn van de »North Sea," welk vaartuig door een schrikkelijke baar beloopen, letterlijk was verbrijzeld geworden. Uit Great Yarmouth verneemt men berichten van gelijken aard. Van gebroken masten, gescheurde zeilen weten alle visschersvaartuigen te spreken, die binnenkomen. Ook daar zijn vaartuigen vergaan. Troostrijk is het hierbij te mogen vermelden, dat de reddingsbooten opnieuw on schatbare diensten hebben bewezen en menig dierbaar menschenleven hebben gered. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Sumatra arriveerde 8 Maart van Batavia te Aden. Het stoomschip Madura vertrok 18 Maart van Port-Said naar Batavia. Het stoomschip Soenda, arriveerde 11 Maart van Amsterdam te Southampton. Het stoomschip Prinses Amalia, vertrok 12 Maart van Marseille naar Amsterdam. Markt-Berichten. Alkmaar, 10 Maart. 34 Koeien en Ossen f180 a 275, 133 nncht. Kalveren f4al6, 61 Schapen f 14 a 32, 124 magereVarkens f 14 a 23, 246 Biggen f7 a 11, 7 Bokken eu Geiten f 3 a 9, Boter per kop ('s mid dags 12 uur f 0.75 a 0.95. Hoorn, 10 Maart. Tarwe f9 a 10, Rogge f7, Gerst f 5.25 a 6, Haver f3.75 a 4.50, Erwten: witte f 15, groene f 16 a 18, grauwe f 22 a 24, vale f 16 a 20, bruine Boonen f 13 a 20, 6 Paarden f85 a 170, 250 Lammeren f23 a 36, 150 Kal veren f7 a 19, 9 Zeugen f30 a 55, 370 Biggen f4 a 9, 100 Kippen fl a 2.50, 6300 Kip-eieren f3.25 a 3.75, 2200 Eend eieren f3.50 a 3.75 per 100, 1421 koppen Boter f 0.65 a 0.70. Visscherij-Berichten 12 Maert. 2 beugers van Zaterdag, met 60 roggen, per st. f 1.6814 schelv., voor f5.50; 5 kabelj., per st. f2.35; geen ha ring door den harden wind geen trekkers en schuiten in zee geweest. 13 Maart. Geen schuiten in zee. Kantongerecht te Helder. Zitting van 7 Maart 1883. Het zich in kennelijken staat van dron kenschap bevinden op den openbaren weg: S. v. W., A. K., P. Q., J. D., K. Z., P. Z.ieder boete van f3.J.K., f5. Het opzettelijk mishandelen van een paard in de gemeente: P. B., fl. Het toelaten van gelagmakende personen in de tapperij na verboden tijd: J.D., f3. Het laten staan van een rijtuig op het openbaar voetpad: W. K., f 1. Allen in de kosten en subsidaire gevan genisstraf. Burgerlijke Stand Helder. Van 6 tot 12 Maart 1883. ONDERTROUWDP. Kamp, korporaal, en D. de Bunje. GEHUWD P. H. Wijnand en M. Korff. BEVALLEN J. Schager, geb. Pronk, z. M. Kraan, geb. Keesman, d. C. P. v. d. Poll, geb. Scheffel, d. M. C. Tigee, geb. Kuipers, d. S. WilJems, geb. v. d. Werf, d. W. D'hondt, geb. Schaatbaucr, d. T. v. d. Berg, geb. Assendorp, d. B. v. Brederode, geb. Boesaart, z. OVERLEDEN: C. Keijzer, 3 d. J. v. Twuijver 10 m. D. Krijnen, 9 m. A. Rab, geb. Koorn, 50 j. J. Rijkers, 3 d. J. H. J. Sariemijn, 2 j. V. E. Damave, 3 j. A. Mangel, 8 m. Twee levenloos aangegeven. CORUESPON DENTIE. Een ingezonden stukje, geteekend „Op merker," kan niet worden opgenomende daarin te uitvoerig besproken grief? is naar ons inziens niet belangrijk genoeg voor publieke bespreking. j^ED Vervolg der Berichten. De le trein, welke Zondagmorgen vau hier naar Amsterdam vertrok, is bij Uitgeest ontspoord. Een der wag- gons is beschadigd. Een der passagiers had slechts een lichte schram in het gelaat. Gisteren avond arriveerde de trein van 7.30 hier ongeveer 45 minuten te laat. Uit het marine kanaal aan de Hoofdgracht nabij de Louisesteeg, is gisteren opgehaald 't lijk van een oud man C.v.V., men vermoedt dat de on gelukkige door de duisternis misleid, in het water is gestort. Hedenmorgen werd hier aange bracht door haringvisschers,een groen geschilderde plaat, waarop stond Het varen is mijn plicht, De zee moet ik b(was verder afgebroken.) Tot eerstaanwezend ingenieur in de stelling alhier is benoemd de kolonel Riemsdijkde kapitein der genie van Schermbeek is eervol van die functie ontheven. Bij koninklijk besluit van 10 dezer is den kapitein P. G Van Scherm beek, van het wapen der genie, ver gunning verleend om tijdelijk, en wel voor den tijd van drie jaren, in Japan- schen militairen dienst te treden. Wanneer we 't barre winterweer in aanmerking nemen, was de zaal van Tivoli Zondagavond tamelijk be zet. Ook de vereeniging D. E. G. zou een offer op 't altaar der lief dadigheid brengen, en wel ten voor- deele van de achterblijvenden der personen, zoo noodlottig bij de ramp te Muiden om 't leven gekomen. Baron Kolbielsky of de samen zweering tegen Napoleon I," een echt militair stuk, werd tot blijkbaar genoegen der aanwezigen afgespeeld en de hoofdvertooners ontvingen nu en dan een welverdiend applaus. 't Kluchtspel »De twee bedienden of het spook te middernacht" bracht de lachspieren meermalen in beweging. Oudeschild, 12 Maart. Onze ijverige rederijkerskamer, die zooveel bij draagt tot het gezellig leven aan ons dorp, gaf eergisteren en gisterenavond weer uitvoeringen, die voor de vorigen niet behoeven onder te doen. De beide opgevoerde tooneelstukjes werden goed vertolkt en vlug afgespeeld. Het bal, dat de voorstellingen besloot, droeg weer veel bij tot het algemeen genoegen. Belanghebbendeu worden door ons opmerkzaam gemaakt op achter staande annonce, waarin de tweede druk wordt aangekondigd van 't werkjeVerzameling van Processen- verbaal en Relazen, ten dienste van Politie-beambten", door B. H. Them- men. Reeds zeer spoedig was de eerste druk uitverkocht en nu be sloten uitgever en schrijver om de tweede uitgave zoodanig voor te be reiden, dat de vermelding veel ver meerderde en verbeterde druk" iets meer beteekende dan een bloote na volging van 't geen anderen weieens op het titelblad plaatsen. Wij hebben ons de moeite gegeven om deze uit gave met den eersten druk te ver gelijken en zijn overtuigd, dat het sveel vermeerderd en verbeterd" geen ij dele klank is. 't Werkje vormt thans een flinke handleiding voor allen, die bij de Rijks- of Gemeente politie werkzaam, schier dagelijks geroepen worden om van hunne be vinding schriftelijk verslag uit te brengen. In het aangeduide werkje vindt men voorbeelden van allerlei aard er zullen zeker weinig gevallen voorkomen, die niet in deze hand leiding worden behandeld. Kortom 't boekje verdient in handen van alle belanghebbenden te komen zij zullen zich de geringe uitgaaf, daar voor gevorderd, zeker niet beklagen. DEUREN DICHTDOEN. Van de tien menschen zijn er zeker negen, die altijd de deur achter zich openlaten. Zy schijnen niet te weten hoe zij een deur moeten dichtdoen. Misschien is het een aangeboren of overgeërfde onhandigheid, evenals sommige menschen geen gehoor voor muziek hebben, en weer anderen zich onmogelijk behendigheid in het hantee- ren van gereedschappen eigen kunnen maken. De vindingrijkheid van onzen tijd heeft getracht de lijdende wereld eenigszins de onhandigheid of onacht zaamheid van menschen, die nooit de deur achter zich dichtdoen, te ver goeden, doer er gewichten aan te hangen of er veeren aan te maken, die kunstmatig doen wat ieder man vrouw of kind van zelf niet moest nalaten. Maar op die hulpmiddelen is niet eens altijd te vertrouwen. Kortom, wie de deur opendoet, behoort ze ook weer dicht te doen. Het dicht doen van deuren moest op school grondig geleerd worden. Bij de eerste les moesten de beginselen er van in geprent worden. Jongens en meisjes moesten eene deur doorgaan en die ieder voor zich zelf open- en dichtdoen, totdat zij er zoo aan gewend zijn dat zij nooit eene deur op een kier laten staan. Dan moet er tot de fijnere punten overgegaan worden. Er zijn menschen, die altijd eene deur dicht slaan; anderen die haar openhouden en haar zoo langzaam dichtdoen, dat verkoudheid en keelpijn ruimschoots gelegenheid hebben, om er door te komen. Maar zonder het nu juist al te nauw te nemen, is het toch van belang, dat iedereen leert eene deur op de eene of andere wijze achter zich dicht te doen. Getrouwd PIETER HENDRIK WIJN AND Jhz. met MARTJE KORFF. Helder, 9 Maart 1883. GeborenJACOB DIRK WAL RAVEN, Zoon van JACOB van BREDERODE en BARENDINA BOESAART. Helder, 10 Maart 1888. Na een kortstondige onge steldheid overleed onze lieveling DIRK KRIJNEN, in den jeug digen leeftijd van 9 maanden, diep betreurd door ons ouder hart. Helder, 9 Maart 1883. W. KRIJNEN. A. KRIJNEN, geb. Snijs. Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve VIRGINIE ELVIERA, in den aanvalligen leeftijd van 4 jaar. Helder, 10 Maart 1883. J. DAMAVE. E. DAMAVE—Dekkers. Heden overleed ons geliefd jongste zoontje, in den leeftijd van 4 weken. Helder, 12 Maart 1883. M. TISSING. J. TISSINGVermeulen. Tot onze diepe droefheid ontvingen wij jl. Woensdag de treurige tijding dat onzen zoon KUINDERTop een nood lottige wijze het leven verloor, in den jeugdigen leeftijd van 16 jaar en 4 maanden. Een ieder, die hem van nabij gekend heeft, zal beseffen wat wij in hem verliezen. Nieuwediep, 12 Maart 1883. J. H. VAN WOUFEREN, geb. Klop. Mede uit naam van Broeders Zusters, Zwager en verdere Familie. Een droevige slag trof mij en mijne kinderen, door het noodlottig overlijden van mijn geliefden Echtgenoot W. WIL LEMS, Schipper op schuit No. 12, die in den storm van 6 Maart op 46-jarigen leeftijd den dood in de golven heeft gevon den, mij nalatende zes kinderen, waarvan het jongste mij Zondag 11 Maart geschonken werd. Zwaar treft mij deze ramp, maar ik hoop in Gods wijzen wil te berusten om kracht te vinden om zooveel leed te verdragen. Helder, 12 Maart 1883. Wed. W. WILLEMS, geb. S. van der Werf. Op den lOn Maart overleed na een kortstondige ziekte te Velp bij Arnhem, onze geliefde Zuster Mevrouw JOHANNA MATHILDA van der FLIER, diep betreurde Echtgenoote van den Heer C. B. J. Plaat. P. F. MARMELSTEIN. M. S. E. MARMELSTEIN, Plaat. Eenige en algemeene kennis geving. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, na een smartelijk doch geduldig lijden van 7 maanden, mijne geliefde Echt genoote MAAIKE ROEST, in den ouderdom van 26 jaar. Mij nalatende 1 kindje, te jong om haar verlies te kunnen beseffen. IJmuiden, 11 Maart 1883. P. DE WIJN. Mede uit naam harer diep bedroefde Ouders en verdere Familie.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2