'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR MELDER, NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1052. Vrijdag 16 Maart 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. Bareaox: SPOORSTRAAT ca ZITIDSTRAAT. Aavertentiên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, (Lentemaand), 31 dagen. Opkomst der Zon Ondergang 6 n. 6 u. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Palm-Zondag. Zaterdag 24 Goede Vrijdag. Israël. Purimfeest. Volle Maan. NI E U WSTIJDIN GEN HELDEK, 16 Maart. 1883. De zitting van den gemeente raad, jl. Dinsdag gehouden, werd ook nu weder door een talrijk publiek bijgewoond. Er werd een beslissing genomen in zake de plaats, waar een locaal voor den vischafslag zal verrijzen. Met 10 tegen 4 stemmen werd besloten, dat gebouw te stichten op den Havendijk, nabij de scheeps timmerwerf »de Hoop." De heeren Braaksma, Vos, Groen en de Voor zitter verklaarden zich voor de stich ting van 't lokaal op 't Havenplein. Ten aanzien van de verbetering der school No. 6 werd, op voorstel van den heer Jansen, besloten, den dis- tricts-schoolopziener te antwoorden, dat de Raad, op technische en finan- ciëele gronden, bezwaar maakt, aan zijne verbouwings-plannen gevolg te geven. Door den heer Vos werd zijn drieledig voorstelom een leening van f 60.000 te sluiten, en eenige openbare werken (o. a. den bouw eener brug over 't Heldersch kanaal) uit te voeren, ingetrokken. De voorsteller had zich overtuigd, dat die voorstellen door zjjne medeleden als te ingrijpend werden beschouwd, 't Besluit is ge nomen om 't pontveer bij de Wind- steeg te verpachten, nadat het ma terieel van gemeentewege is verbeterd en vernieuwd. Voor den dienst bij avond zal de pont met een lantaarn worden verlicht. Eeuig onbebouwd terrein nabij den ingang der Lange- straat werd tegen den prijs van f 697.51, aan 't departement van Oorlog afgestaan, ten dienste van een aldaar aan te leggen bewakings post. Benoemd werd tot onderwijzer aan school No. 6 de heer L. J. Smit eervol ontslag, op verzoek, werd ver leend aan de onderwijzers J. Breg- man en W. Kuijk. Er is besloten tot de uitvoering van eenige open bare werkenvernieuwing aan brug gen, kaden enz. Herkozen werden als leden der commissie van toezicht op het middelbaar Onderwijs de heeren J. G. R. Vos en A. van Voorn veld en gekozen, ter vervanging van den den heer C. J. van Spall, de heer J. C. Mann. Vastgesteld werden de voljaars kohieren voor den Hoofdelijken Om slag en voor de belasting op de honden, beide voor den dienst van 1883, res pectievelijk ten bedrage van f28753,25 en f 873.De vergadering ontving mededeeling, dat het Rijk in de kosten van het Lager onderwijs in deze gemeente over 1883 een bij drage verleent van f 14485,50. Door Z. H. den Paus is benoemd tot Aartsbisschop vau Utrecht Z. D. H. Mgr. P. M. Snickers, thans bis schop van Haarlem. Het bij Petten gestrande stoom schip Eddystone, van Huil herwaarts, is wrak geworden en zal 16 dezer publiek verkocht worden. Naar wij vernemen, heeft het Centraal comité voor de inzameling van liefdegiften ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de bemanning dér monitor Adder besloten, een som van ruim f20,000, die nog van de inge komen gelden beschikbaar is, aan te wenden om een Vereeniging te stich ten, ten doel hebbende het scheppen van een fonds tot ondersteuning lo. van de nagelaten betrekkingen van hen, die in 's lands zeedienst door eenig ongeval, aan een vau 's-Rjjks marineschepen overkomen, het leven hebben verloren, en 2o. van hen die in 's lands zeedienst door eene dergelijke oorzaak voor den dienst on geschikt zyn geworden en buiten staat zijn in hun onderhoud te voorzien. Op den Dam te Amsterdam werden twee jeugdige dieven de een van negen de ander vau tien jaar wegens zakkenrollerij gevat. De i had een door hem ontvreemde portemonuaie reeds in het water ge worpen, bij den tweeden vond men er eene, met twee goudstukken en verdere geldstukken er in, te zamen ongeveer f25 bedragende. In weerwil van de oproeping, da delijk in de Amsterdamsche bladen vanwege den Commissaris van Politie der 2e sectie geplaatst, heeft zich nog niemand aangemeld. Men maakt hieruit op, dat de bestolene dame want een dame was weder het slachtoffer een buitenlandsche is, die de oproe ping niet gelezen heeft. Nader verneemt men omtrent het spoorwegongeluk te Uitgeest, dat de wissel, die het onheil veroorzaakte, van een nieuwe soort is, waarbij de wissel, na het overhalen, bepaald afgesloten moet worden. Dit laatste nu schijnt verzuimd. De spoorweg beambte Amelsbeek, die wegens ont stentenis der beide wisselwachters dien morgen 16 wissels te bedienen had, beweert dat hjj den wissel wel overgehaald heeft. De machinist van den Helderschen trein zegt evenwel, dat hij gezien had, dat de wissel niet goed stond doch zoo spoedig niet heeft kunnen stoppen. De officier van justitie doet intus- schen onderzoek. Alleen de locomotief en tender zijn op het hoofdspoor gebleven, terwijl de andere wagens, die het zijspoor opgingen, geheel of gedeeltelijk op zij sloegen. In een 1ste en 2de kl. rijtuig zat juist in de laatste coupé een dame met 4 kinderen, die met den schrik vrg kwamen. Hadden zij evenwel in de voorste coupé gezeten, waarvan de banken tegen elkander gedrongen zijn, dan zou het ongeluk zeker grooter geweest zijn. Nuliep alles merkwaardig goed af. Tegen 4 April a. s. zjjn bij het instructie-bataljon te Kampen zelfs meer dan 100 jongelingen tot dienst neming opgeroepen. Den vorigen dag zullen een vrij groot aantal korporaals naar de regimenten infanterie ver trekken De Engelsche visscher, die een gedeelte der bemanning van deu log ger Maasvinding" gered heeft, kon i- i jl-ai-j...... slechts zeven man opneitoen. De schipper van den logger besliste toen, dat de zeven jongsten zouden meegaan. Toen de Engelsche sloep later terugkeerde om de vijf anderen af te halen, ware deze reèds in de golven omgekomen. Het moet gebleken zijn, zegt het N. v. d. D., dat de gewezen burgemees ter van Loosduinen bij zijn vertrek geen handelingen gepleegd heeft ten nadeele van de door hem gevoerde administratiën of van de onder hem berustende waarden. Zondagavond omstreeks half acht ure is bij een spekslager in de Dap perstraat buiten de Muiderpoort, te Amsterdam, eene brutale diefstal met inbraak gepleegd. Terwijl de bewoners afwezig waren, hebben de dieven zich toegaug tot het huis weten te ver schaffen en een som van ongeveer f800 ontvreemd, benevens eenige worsten en spek. Tot heden is men de dieven nog niet op het spoor. Voor debetrekkingen der slacht offers van de ramp te Muiden is thans f20,211 bijeengebracht. Dinsdagavond omstreeks half 9 uur is er brand ontdekt in het stoom schip Norfolk, gezagvoerder E. Wool- ston, even te voren van IJmuiden aan de Handelskade te Amsterdam aange komen met een| lading katoenbalen, te Savanuah ingenomen. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door broeiing men werd het eerst gewaar door den rook die tusschen de naden van het dek doordrong. Bij de opening der luiken sloegen rook en vlammen uit en het is alleen te danken aan de spoedig toegesnelde hulp van de brand weer, met de drijvende en rijdende stoomspuiten, dat men den brand spoedig meester was. Door de massa water zijn echter de katoenbalen der mate gezwollen, dat de lossing zeer moeilijk ging en er nogal schade is gekomen. Ware de brand een dag vroeger in zee uitgebroken, dan had de ramp weer verschrikkelijk kunnen worden. Omtrent de ramp te Moddergat schrijft men van daar nog het vol- Geen pen kan de ellende en de wanhoop beschrijven, die in dit kleine dorpje heerscht. 83 mannen, in de kracht van hun leven, vonden hun dood in de golven, een 50-tal vrouwen werden weduwen, veel meer dan hon derd kinderen weezen. Hartverscheu rend zijn de tooneelen die voorvallen. Handenwringend ziet men de vrouwen het strand op en neer loopen, om te zien of de zee nog iets teruggeeft van wat zjj eischte. Een vrouw verloor bjj de ramp 3 zoons en een schoon- schoon, een andere, man en twee zoons. In een der gestrande aken vond men het lijk van een knaapje van 7 jaren, dat voor pleizier met zijn vader was meegegaan. De visscherij, het middel van be staan, is geheel vernietigd, de ach tergeblevenen zijn allen broodeloos. De waarde van elke aak wordt be rekend op 6 a f 7000, een kapitaal van meer dan f 100.000 ging dus verloren. Maar wat beteekent verlies van kapitaal bij het verlies van zooveel menscheulevens De Nederlandsche liefdadigheid, die nog nooit tevergeefs werd inge roepen, zal ook hier moeten helpen. Te Dockum heeft zich reeds een commissie gevormd, die zich belast met het inzamelen van gelden voor de arme achtergeblevenen. Deze commissie bestaat uit de heeren D. deVries, Burgemeester v. Dockum. Adot.f van Slooten, Wethouder. J. L. Barnevkld, Wethouder. Ds. W. M. de Vries, Predikant bij de Remonstr. gemeente. Dr. A. H. de Boer. J. M. Goslings, Notaris. J. van der Veen. T. Kuhlmann. Ter kenschetsing van Spaansche toestanden wordt medegedeeld, dat te Cadix acht politiebeambten der stad van huis tot hnis bedelen, omdat zij sedert 16, 26 of 30 maanden geen be taling van hun salaris ontvingen. Te Rethymau is een Turksch scheepskapitein, Achmet Maniatis ge arresteerd, beschuldigd vau tijdens het oproer te Alexandrie eenige christen gezinnen, die hij met zijn schip zou ver voeren, onder weg met behulp van Turksche passagiers vermoord, uitge schud en in zee geworpen te hebben zonder vrouwen of kinderen te sparen. Een der matrozen moet de zaak aan de politie medegedeeld hebben. Een verzegelde kist, met nage laten papieren van Graaf Struensee, is dezer dageu te Kopenhagen op last van Koning Christiaan geopend. Er moeten zeer belangrijke stukken in zij u. Graaf Struensee was, zooals men weet een Duitsch geneesheer, die zich in Denemarken vestigde, de gunst des konings won, en binnen een paar jaren diens eerste minister werd. Hij werd in 1772 door zijn talrijke vijanden, die hem o. a. beschuldigden van een ongeoorloofde betrekking tot de Ko ningin, Carolina Mathilde, ten val gebracht, met de overige ministers ge vangen genomen, ter dood veroordeeld en onthoofd. Men heeft altijd aan zijn schuld ge twijfeld eu juist over dit punt moeten de gevonden papieren veel licht ver spreiden. Voor eenige dagen werd de voorstelling in heb beestenspel van Pernet, staande op de piazza Termine te Rome, plotseling verstoord. De tent was stampvol, en Pernet ging in het hok der leeuwen om hen de gewone avondtoeren te laten doen. Een leeuwin weigerde te gehoorzamen. Pernet sloeg haar met de zweep. Het dier werd woedend, wierp zich op hem en beet hem in de heup en in de kuit van het linkerbeen. De verschrikte toeschouwers drongen naar den uitgang, onder luide kreten. Per net behield zijn tegenwoordigheid en worstelde met het wilde tot miss Nouma de dierentem- ter, hem kwam bevrijden door een vracht zweepslagen aan de leeuwin toe te dienen, waarna zij haar den bek met geweld openbrak. Pernet liet zich verbinden, en kwam toen terug om dezelfde toeren te hervatten maar het publiek riep bas t#a basta! en slechts weinigen bleven om het overige cler voorstelling te zien. Den dag daarna is Pernet overleden ten gevolge van koud vuur in het gewonde been. In den mond der rivier Clyde, tusschen Port Glasgow en Bowling, zijn gedurende den storm van Dins dag 1.1. niet minder dan zes stoom- booten gestrand. Men vreest, dat de stoomer Hamburg, op reis van Ham burg naar Zanzibar, met man en muis is vergaan, daar aau de kust van Duinkerken deelen van het schip zjjn aangespoeld en ook de scheepspapieren gevonden werden. Volgens bericht uit Londen is het stoomschip Ary Seheffer van Havre naar Rotterdam, op 25 mijl afstand van Noord-Voorland gisternacht ge zonken. Kapitein Timmermans, de le machinist, de hofmeester en twee ma trozen verloren daarbij het leven; 9 man der equipage zijn per stoomschip Stanley, thuis behooreude te Hartle- pool, te Dover aangebracht. Een paar mijlen zuidoostelijk van Aalesund (Noorwegen) viel 26 Februari jl. een tamelijk dichte asch- regenDaar een hevige storm uit het WNW. woedde, onderstelde men, dat er in de laatste dagen een vulcanische uitbarsting op IJsland moet hebben plaats gehad. Men verhaalt, dat ook te Orskong en Skoue de aschregen moet zijn waargenomen. DE HELDEN DER ZEE. Met warme belangstelling, ja, met innige voldoening en trots hebben velen in den lande de beschrijving gelezen van de stran ding van liet Noorscbe Barkschip „Veata." Het bleek wederom voor de zooveelste maal, dat bet heldenbloed der Hollandsche varens gezellen nog even rein eu zuiver vliet als in de dagen van oud-Hollands grootheid. Geen gevaar, hoe groot ook, wordt geacht om der zee haar offer te ontnemen. Met doodsverachting, met de verschrikkelijkste gevaren voor oogeu, kiest Hollands zeeman het ruime sop, om, gedreven door ware humaniteit, de echtgenooten voor hun vrouw, de vaders voor hun kroost te behouden. Zelf in het bezit van vrouw en kinderen, verlaten zij hunne woning, en overtuigd vau het gevaar waarin zij zich begeven, bevelen zij huune betrekkingen in de hoede van het Albestuur. Zij gaan de hooge golven verbergen hen voor het oog van hen die aan strand staan, de vrouwen en kinde ren verkeeren in doodsangst, zij staan op het punt weduwen en weezen te worden. En wie zal dan voor hen zorgen. De cou ranten melden de namen van hen, die zich offerden, bet publiek spreekt er wellicht een tijds overmaar wie trekt zich de nablijvenden aan P Niemand. Is het niet eene schande voor ons, Ne derlanders, wij, die onze grootheid aan de zee te danken hebben, dat er hier te lande geen fonds bestaat, waaruit de nagelaten betrekkingen van hen, die voor hunnen evenmensch hun leven lieten, leniging voor bnn lijden konden putten, en zouden er uit datzelfde fonds geen belooningen kunnen getrokken worden, om aan hen uit te koe ren, die bet geluk hadden schipbreukelingen te redden P In de laatste jaren heeft onze kust zoovele offers geëischt, dat ik geloof, dat het thans, den Hollandscben slakken gang in aanmerking genomen, boog tijd wordt de handen krachtdadig uit de mouwen te steken, en te toonen, dat waar de flinke zeeman zijn leven voor zijn broeder waagt, ook de landman, die de zee slechts bij naam en hare gevaren niet kent, zijn stoffe- lijken steun weet te schenken aan ben, die door de offervaardigheid hunner echtgenooten in kommervolle omstandigheden gedompeld worden. Velen denken er over evenals ik en wachten slechts op bet initiatief van dezen of gene. WelnuMaakt een einde aan dat wachten Hun, die zicb voor dat doel willen aan sluiten, verzoek ik beleefd, ten bewijze hunner ingenomenheid, hunne namen te willen inzenden aan Amsterdam, J. J. DEKKER, 8 Maart 1883. Nieu wend ijk 96,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1