'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TESSEL No. 1053. Dinsdag 20 Maart 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareioiSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte Berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 20 Maart. 1883. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram heeft Zr. Ms. sckroefstoomschip Tromp," onder bevel van den kapt. ter zee H. D. Guyot, 15 dezer Batavia ver laten, koers stellende naar Nederland. Volgens ontvangen mededeeling van het Britsche Consulaat heeft de Engelsche regeering aan ieder der weduwen van de verongelukte vis- schers Gerrit Doorn en Pieter Bakker van Petten, Pieter de Haan, Mijn der t Blom, Dirk de Leeuw en Klaas Hoorns man van Callantsoog, die hun leven verloren bij de pogingen tot redding der equipage van het stoomschip Strathmore, van Glasgow, bij Cal lantsoog in den nacht van 3 op 4 December gestrand, toegekend de som van twintig pond sterling, verhoogd met 5 p. st. voor ieder kind beneden de 15 jaar, door genoemde visscher- lieden nagelaten en buitendien als blijk van bijzondere waardeering van van den moed en zelfopoffering in het redden van Britsche zeelieden, betoond door Gerrit Doorn, aan diens weduwe een extra som van 10 p.st., zijnde dus het geheele bedrag 215 p. st. of f 2580. Buitendien heeft het Engelsche gouvernement een gouden medaille toegekend aan den heer G. C. Hulst, burgemeester van Callantsoog, voor zijn verdienstelijk en moedig gedrag, bij die gelegenheid betoond. Het comité voor de Internatio nale, Koloniale en Uitvoerhandel- Tentoonstelling heeft bericht ont vangen, dat HH. MM. de Koning en de Koningin den lsten Mei a. s. de Tentoonstelling zullen openen. In het Aquarium der Amster- damsche diergaarde bevindt zich thans een allerzonderlingste vischsoort, be kend onder den naam van »Snotdolf.« Het zijn plompe,ineengedrongen, hoog gewelfde visschendonkergrijs, bijna zwart van kleur, met lichtbruine, in den rijtijd roodgele vinnen. De buik vinnen zijn tot een bijna cirkelronde zuigschrijf vergroeid, waardoor de dieren in staat zijn zich aan de rot sen of andere harde voorwerpen vast te zuigen, en zoo kalm en rustig de dingen af te wachten die komen zul len als garnalen, wormen enz. die zij gaarne verschalken. Men heeft berekend, dat een kracht van 36 kilogram gewicht noodig is om een vastgehechten Snotdolf van twintig centimeter lengte van het voorwerp, waarop het dier zich heeft vastgezogen weêr los te maken. Zij bewonea de diepere plaatsen der Noordelijke zeeën, naderen echter in het voorjaar de kus ten, om tusschen wier of in rotsspleten de eieren af te zetten. Twee fraaie exemplaren dankt het Aquarium aan de firma Yon Oterendorp Slis, alhier. Donderdagavond heeft een per soon, op een der privaten van het Centraalstation, zich door een pistool schot van het leven trachten te be- rooven. Hij werd, ernstig aan het hoofd verwond, naar het Binnen-Gasthuis gebracht en verkeert in bedenkelijken toestand. Wat de oorzaak is van den schok, die Zaterdagochtend te Amster dam en in tal van andere plaatsen werd waargenomen, is nog niet met zekerheid te zeggen. Op grond van inlichtingen, bij het Meteorologisch Instituut te Utrecht ingewonnen, komt men vrij algemeen van de gedachte aan een aardbeving terug. Men onderstelt nu, dat er op zee een schip met kruit of dynamiet in de lucht is gesprongen. Ook te Leiden, te Leiderdorp en te Lisse zijn omstreeks zes uur schok ken gevoeld. De plafonds in het station van den Holl. spoorweg te Leiden zijn gescheurd. Terwijl te Terschelling niets werd bemerkt, heeft men te IJmuiden ge durende een halve minuut, omstreeks vijf ure, hevige schokken gevoeld, en onderscheidene ingezetenen van Zand- voort verklaren ook daar schokken te hebben bespeurd. Ook aan boord van de schepen te Amsterdam is een schudding waar genomen. 't Was alsof de kiel uit iet water werd gelicht. Te Haarlemmermeer heeft men waargenomeu, dat de aardschudding werd voorafgegaan door een zwaar geluid. In verscheidene woningen aldaar zijn voorwerpen, die aan den muur hingen, afgevallen. De brand schel in het zoo kolossaal gebouwde raadhuis ging door den schok met zulk een geweld over, alsof men brand kwam aankondigen. Te Haarlem was de beweging zóó hevig, dat de Amsterdamsche poort en het stationsgebouw op hunne grondvesten schudden. Het N. v. d. D. deelt mede, dat bij den aardschok op het land melkboeren in de sloot getuimeld zouden zijn, van wie men den kreet moet vernomen hebben O Heere, ik zal nooit meer wasschen. Onder de passagiers voor Ame rika, een 40-tal, welke Zaterdag aan de i> Zaandam" te Amsterdam werden afgeleverd, bevond zich een gezin, bestaande uit man, vrouw eu drie kleine kinderen, dat voor rekening van een Engelsch landbouwer te Utica, in den staat New-York, de reis medemaakte. De man heeft zich bij bedoelden landbouwer als knecht verbonden, De naam der Friesche werklieden heeft dan ook een zeer goeden klank in Amerika. Uit Amsterdam schrijft men: Met het oog op den waarschijnlijken toevloed van vreemdelingen in den aanstaanden zomeris een onzer stadgenooten op het denkbeeld ge komen eenige groote stoombooten tijdelijk voor logies in te richten, o. a. door het uitnemen van de ma chines. Omrent een dezer booten kan het roffs reeds met zekerheid gemeld wordenmet twee andere worden de onderhandelingen nog gevoerd. Uit Amsterdam schrjjft men Naar wij met zekerheid vernemen, is het Centraal-comité in zake de ramp Adder" niet vrijwillig beslo ten tot het stichten van een blijvend fonds met de nog in kas zijnde som, maar is het daartoe geleid door een beperkende bepaling van de sub- i commissie te Amsterdam omtrent de bestemming der bij die Commissie ingekomen en later aan genoemd comité overgedragen gelden. Het zou dus zeer de vraag zijn, of het Centraal-comité, ook al ontving het daartoe verschillende aanvragen, vrij heid zou kunnen vinden om de gelden bijv. tot leniging van den nood in de vissehersdorpen aan te wenden. De kinderen van den brood bakker J. Y. op het gehucht Neck te Purmerend waren Donderdagavond, terwijl de ouders buitenshuis waren, in de bakkerij gaan spelen. Zij von den het aardig de krullen," die daar voor het stoken van den oven gereed lagen, eens te laten branden. Zij staken er met lucifers de vlam in, en het gevolg was, dat het geheele huis weldra in volle vlam stond. Had een weinig wind dezen brand aangewakkerd, dan ware zeker het geheele gehucht een prooi der vlam men geworden. Dank zij echter de windstilte en het spoedig en krachtig optreden van de Purmerender brand weer, was men het vuur spoedig meester en bepaalde de brand zich tot dat perceel. Persooulijke onge lukken zijn niet ie betreuren. Zeeere S., te Harkema-Opeinde, moet in drift zijne vrouw zóódanig geslagen hebben, dat zij weinige oogenblikken daarna overleed. Men schrijft aan de Leidsche Ct.De schade, die de tuiniers door het gure weder geleden hebben is zeer groot. Verlokt door het zachte voorjaarsweder, was men met den ak kerbouw spoedig begonnen. Is de uit- gepote bloemkoel niet doodgevroren, het gewas zal ziek bevonden worden bij invallenden dooi. De teedere spruiten van de gelegde aardappelen, niet bestand tegen zulk een vorst, zullen niet uitkomen, hetgeen even zeer het geval is met de ingelegde doperwten. Op al het gepootte en gezaaide heeft de winter, door sneeuw en ijs in Maart, het gruwzame kleed der vernieling gelegd. Deze eu der gelijke rampen ziju echter door uit stel van tijd en met voorspoedig weer nog te overwinnen. De naam- looze ellende, door stormen aan de zeevisscherij toegebracht, is niet meer te herstellen. Naar alle waarschij nlijkheid heeft ook Ylaardingen zijne offers gebracht bij de laatste stormen. Men verkeert in den grootsten angst om trent 't loggerschip »Gorinchem II," schipper A. Drop, reeder de heer J. Pot, aldaar. Het schip is namelijk op 5 dezer naar huis gezeild met 't sloepschip Noordster," welk laatste reeds den 8sten dezer te Ylaardingen aankwam, terwijl de »Gorinchem II" steeds wegblijft niettegenstaande den gunstigen wind. De hoop van weder zien wordt dus zeer gering. De be manning bestaat uit 12 koppen, allen jonge menschen, waarbij enkele die slechts kort geleden gehuwd waren. Yolgens de Huisvrouw is laatste nieuwigheid in vrouwentoi letten een voorliefde voor spinnen Uit allerlei grondstof, zelfs uit dia manten en juweelen vervaardigd, ziet men ze op hoeden, kragen, ja bots, braceletten, overal, zitten. Zelfs bestond dezer dagen het gewone cadeau, door een vermogend J Engelschman, bij gelegenheid van zijn huwelijk, aan de bruidsmeisjes uitgereikt, in meer of minder kostbare spinorne- menten. Vermoedelijk dient dit versiersel tot waarschuwing voor de manneu om op hun hoede te zijn voor de netten, die hun door de schoone sekse worden gespannen. Of zou het zijn om toch vooral de herinnering leven dig te houden aan het dier, waarvan het wijfje het mannetje zoo onder de plak heeft, dat het er zeer dik wijls zijn maaltijd meê doet. De nieuwste hoedenvormen onderscheiden zich door iets puntigs en opstaands. Sommige zijn geheel als die onzer Scheveningde vischvrouwen, en een nieuw Engelsch model, de Dolly Var zin" (naar een heldin van Dickens), herinnert aan niets zoo zeer als aan de hooge puntige mutsjes, die onze Sara Burgerharts droegen. De koster der R. K. kerk te Merseloo, gem. Venraij, is Vrijdag met afgesneden hals gevonden in zijn huis. Daar men bij bet lijk of in de nabijheid geen mes of ander snij dend voorwerp vond, denkt men aan moord. Donderdagavond om 9 uren heeft te Londen (Westminster) een aller hevigste ontploffing plaats gehad in het gebouw van den Local Government Board (het departement van Charles Dilke). Aan het gebouw werd daar door groote schade toegebracht. De vensterruiten werden allen verbrijzeld en de voorgevel van het huis leed zeer. Tot in het Lagerhuis werd de schok gevoeld, waar de banken stonden te schudden en de leden in groote ont steltenis de vlucht namen. Eerst dacht men nog aan een gas ontploffing, maar al spoedig bleek dat men hier met een nieuw bewijs van dollen overmoed te doen had en de ontploffing een gevolg was geweest van het dynamiet der Fenians. De ontplofbare stoffen waren nedergelegd in de onderste verdieping van het ge bouw, maar als door een wonder is niemand gekwetst. Er is natuurlijk een streng onder zoek ingesteld, en onmiddellijk na de ontploffing is de politie-macht voor het Parlement verdubbeld en zijn krachtige maatregelen genomen om de verschillende Ministeriëu te bewa ken. Voor de tweede maal zal zoo iets dan ook: zeker wel niet plaats hebben en het Parlementsgebouw loopt waarschijnlijk geen gevaar. Maar een dergelijke waarschuwing der Fenians in het hartje van Londen is al stout genoeg. De volgende bij zonder heden over de ontploffing zijn nog bekend ge worden Tegenover de plaats der ontploffing bevindt zich een politie bureau. Juist toen de klok van het Parlement 9 uur sloeg werd een verschrikkelijke slag vernomen en werden groote stukken muur in het politiebureau geslingerd. Twee voer tuigen, die op dat oogenblik voorbij reden, werden omver geworpen. Uit alle woningen in de nabijheid werden luide kreten van angst en schrik aangeheven. In een kamer van Home Office is alles gebroken maar bleef het gezin, dat er zich bevond, ongedeerd. Evenzoo is de kamer, waar de ondersecretaris van het Home Office zat te werken, erg beschadigd de schrijftafel werd omvergeworpen, maar de secretaris kreeg geen letsel. De politie zette onmiddellijk alle na- bijliggende straten af en nam post in Downing-street. Het onderzoek gaf echter verder tot niets verdachts aanleiding. Het geheele front van het gebouw naar den kant der Char- les-street is zwaar beschadigd. De Times en Daily News zeggen De politiek van toegevendheid moet thans ophouden. Alle andere bladen laten zich in denzelfden geest uit. Nader bericht. Het tot dus ver bekend geworden onderzoek van deskundigen bevestigt het vermoeden, dat de dynamietlading niet in een der vensters gelijkvloers, maar in den kelder van het Home Office is nedergelegd. Dat bljjkt ook uit de verschrikkelijke vernielingwelke door het naar beneden werkend dynamiet is aangericht. Evenwel zijn de grondmuren van het gébouw niet vernield ook moet de schok, door het dynamiet veroorzaakt, zijne werking naar boven minder hevig hebben doen gevoelen, als naar de hoeveelheid der gebruikte ontplofbare stof te verwachten was. Verscheidene ijzeren hogen, die de kelderzoldering dragen, zijn wel is waar verbogen, maar hielden toch stand en verhin derden daardoor de instorting. Daar entegen zijn de houten balken der hoogere verdieping gespleten. Alleen de schade aan de vernielde vensters wordt op eenige duizenden ponden sterling geschat. Over 't algemeen is de schade zeer groot. De bureelen gelijkvloers zijn alle vernield. Een hoogst zeldzame begrafenis plechtigheid had verleden week te Milaan plaats. De overledene, die men begroef, was een millionair, Fedele Sala genaamd. Inplaats van een treurmarsch speelde het muziekcorps op verlangen van den overledene, den Koningsmarsch, den Garibaldimarsch, het volkslied en ten slotte de vrooljjke arias uit de Bella Gigogin. Het lijk werd verbrand. Het testament van Sala was even eigenaardig als zijne begrafenis. [Hij vermaakte aan de ver- eeniging voor lijkverbranding 200.000 fr., aan den echtgenoot van een hom bevriende dame 200.000 fr.. en aan zijn eenigen neef slechte fr. 170.000. Al het overihe vermaakte hij aan nut tige instellingen en verschillende werk- lieden-vereenigingen. Het mooie we der, tijdens de begrafenis, belette de stipte uitvoering dee beschikkingen van den overledene. Hij had namelijk bepaald, dat in geval het bij zijne be grafenis zou regenen, de executeurs- testamentaire alle vigelanten van Mi laan moesten huren, niet om ze het lijk te doen volgen, maar om allen van het kerkhof naar huis te rijden, die hem bij de verbranding de laatste eer bewezen. Sala heeft als kok in Afrika zijn eerste geld verdiend, waar mede hij naar Amerika trok, alwaar hij als koopman in huiden groote som men verdiend heeft. Nadat hij zich uit de zaken terug getrokken had, vestigde hij zich in zijn vaderstad Mi laan, waar lip om zijne mildheid en eigenaardigheden populair is geworden

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1