'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TESSEL. No. 1055. Dinsdag 27 Maart 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. A.t>oniiom©iit per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. BureauxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.vertentiön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMURGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 27 Maart. 1883. Voor de aanstaande onderwij zers-examens in de prov. N.-Holland liebben zich aangemeld 76 mannelijke en 77 vrouwelijke candidaten. Wat reeds eenigen tijd te Vlaar- dingen gevreesd werd, is tbans ze kerheid geworden. Het loggerschip »Gorinchem II," schipper A. Drop, reeder de heer J. Pot, te Vlaardingen, is in de jongste stormen bij het huiswaarts keeren een prooi der gol ven geworden en met man en mnis vergaan. Twaalf jonge mannen, waar onder verscheidene vaders van huis gezinnen, verloren daarbij het leven. Een aldaar aangekomen sloepschip rapporteert den mast en het want, alsmede wrakstukken van het log gerschip te hebben zien dry ven. Te Amsterdam hebben zich twee gevallen van pokken voorgedaan, waarvan een echte pokken bij een 40jarige vrouw en een van gewijzigde pokken bij een verpleegde in het Buitengasthuis. Er is voor dansliefhebbers een ^gouden eeuw in aantocht, die een geheele omwenteling in de dansende wereld zal te weeg brengen. Een Hagenaar toch zou een nieuwe dans figuur »la Natiouale" genaamd, hebben uitgedachtdat met een levendige, onweerstaanbare dansmu ziek, bevallig, afwisselend, opwekkend en vroolyk moet zijn. De dansvir- tuoos hoopt van den koning verlof te krijgen om den nieuwen dans in HD. tegenwoordigheid uit te voeren, en denkt ook uitsluitend voor ver tegenwoordigers van de pers uitvoe ringen te geven. Men schrijft uit Breda: Werd onlangs alhier iemaud bij een vechtpartij een niet onbelangrijk gedeelte van een zijner ooren afge beten deze week beet een smid bij een twist een stuk van den neus af van een steenhouwer. FEUILLETON. Eenige dagen geleden is te Livor- no van stapel geloopan een groot gepantserd oorlogschip de »Lepanto", welke gebeurtenis niet slechts teLi- vorno, maar door geheel Italië als een belangrijk feest is gevierd, 't Is gebouwd op een particuliere werf, van de firma Gebr. Orlando en het van pel loopen van den reusachtigen bodem, had ruim 50.000 schouwlus- tigen binnen de muren van Livorno vereenigd tot bijwoning van hetgroote feit, dat geheel Italië thans onafhan kelijk van den vreemde is, en zijn eigen vloot met de krachtigste schepen zelf kan vermeerderen. De koning, de koningin, en vele prinsessen en prinsen bevonden zich insgelijks te Livorno, dat wellicht nimmer een zoo belang rijke menigte vereenigd had gezien. Aan onderkomen, aan geschikt ver blijf voor zoo vele tijdelijke bezoekers, viel niet te denken, maar 't gold hier de viering van een nationale gebeur tenis, de verheffing van den roem des vaderlands, en dit bewustzijn deed alle ongerieflijkheden voorbij zien. 't Is een waar zeemonster de Le- panto, waarop Italië fier mag zijn, indien het inderdaad aan de hoog ge spannen verwachtingen beantwoordt. Het schip heeft een lengte van 122, en een breedte van 221/2 meter; de machines hebben 18.000 paardekrach- ten, en de bodem zal 17 knoopen iu het uur maken. De bewapening zal bestaan uit vier groote stukken ge schut, elk vau 100 tou gewicht, ge plaatst in vier torens en daarenboven uit 18 stukken, wegende 41/g ton elk. De Lepauto zal onverwijld naar Spezzia worden gesleept, om de ma chines te doen plaatsen, en de bodem te doen bewapenen, 't Is het vierde groote gepantserde vaartuig, dat Italië thans heeft. Men berekent, dat het bezit van dit eskader aan het land op ruim 24 millioen lire, of in een rond cijfer, op 12 miliioen gulden te staan komt. Te Prouvy, in het Fransche de partement Nord, heeft een dynamiet- Hoogmoed komt voor de val. Roman naar 't Duitsch, 39. VAN FRIEDRICH FRIEPR1CH. Bij bepreep niet, dat Heino's werkeloos leven een uitvloeisel was van de opvoeding welke hij hem had gegevenhij maakte er zich ook geen verwijt van, dat hij hem daarover niet reeds vroeger had onderhou den, maar de gelegenheid welke zich nu opdeed was te mooi om niet eens lucht te geven aan de gevoelens welke hij omtrent zijnen zoon koesterde. Nog eenmaal doorliep hij zijne kamer. Toen besteeg hij de trap die naar Heino's kamer voerde. De jonge mijnheer Polier had nauwelijks het bed verlaten toen zijn vader binnen kwam. Hij lag zoolang hij was op een sofa en rookte een geurige sigaar, iets wat hij steeds gewoon was to doen, want zelfs zijne vijanden moesten toegeven dat niemand betere sigaren rookte als de jonge Polier. Op een tafel, naast hem, stond de koffie en daarnevens een courant, waarvan hij de lezing bereids geëindigd had, want hij was alechts gewoon met een vluchtigen blik de aankondigingen te overzien, die op de schouwburgen en wedrennen betrekking hadden. Om al het andere wat er in cene courant stond bekommerde hij zich weinig, de politiek vond hij vervelend en hij lachte spottend wanneer zijn blik viel op een be richt omtrent de Pollerstraat, daar het hem pijnlyk aandeed wanneer hij door zijne vrienden er aan herinnerd werd, dat zijn vader huizen bouwde. „Goeden morgen, zeide hij met een vrien delijken hoofdknik, toen zijn vader binnentrad. Hij achtte het niet noodig even op te staan en voelde zich na den doorgebrachten nacht dau ook nog zeer vermoeid. Het bevreemdde hem nauwelijks dat zijn vader hem kwam opzoeken, iets wat slechts zelden gebeurde. Heiuo bevond zich als gewoon lijk in een soort van versuften toestand. Polier was te opgewonden om acht te geven op de ongemanierdheid van zijnen zoon. Hij kwam dicht bij de tafel, waarop de koffie stond, en zijne oogen waren half gesloten. „Waarom zijt gij den luitenant von Lenningen tweeduizend vijfhonderd thalers schuldig zeide h 'j met bijna klanklooze stem. Deze vraag kwam Heino zeer onverwacht voor. Langzaam bracht hij zijne beenen van de sofa op den grond en richtte zich op. Op zijne bleekgrauwe wangen was een licht rood ziehtbaar. „Ik begrijp niet zou v. Lenningen bij n geweest zijn P" antwoordde hij. „Neen," riep Polier, wiens toorn nn be gon los te breken. „Hij heeft den wissel, welke gij ton zijnen behoeve hebt geteekend, aan een wisselagent verkocht en deze heeft mij dien vertoond." Heino legde zrju sigaar op de tafel. „Het is mij onbegrijpelijk, «'.at v. Lennin- ontploffing plaats geliad in eeh her berg, die gedeeltelijk vernield Iwerd. Menschen werden niet gedeer^. De daad is waarschijnlijk uit wraakzucht tegen de herbergierster gepleegd*' Men moet den schuldige reeds op het spoor zijn. i - - De kosten van hetPeltzer-proces, die ten laste van de beide veroordeelden komen, bedragen 75,108 francs. Hier onder zijn niet begrepen de reiskosten, bij de instructie gemaakt, de uitge loofde premie en de niet opgeëischte getuigengelden. Met de verwerping der cassa tie-voorziening van de gebr, Peltzer is de zaak definitief afgedaan. Geen rechtbank in België kan aan het doodvonnis nog iets veranderen. Alleen de Koning kan gratfe ver- leenen en de doodstraf veranderen in levenslangen dwangarbeid. Dit zal ook wel gebeuren. Hoewel de doodstraf in België nog bestaat, wordt meer beul meer. Ongeveer een paar jaar ge leden is de beul, Pierre Deyle, ge storven en men beeft bet niet hoodig geacht hem te vervangen. Wat de guillotine betreft, zij is te kijk in bet Museum vau de Halpoort, met de andere oudheden. De gebroeders Peltzer kunnen dus gerust zijn wat dit betrefthun hoofd zit nog vast op bun schouders De beer Edm. Picard beeft op 21 dezer aan de gebroeders Peltzer mede gedeeld dat bun cassatieberoep was ver worpen. De veroordeelden toonden zich min der verslagen dan trfen wel verwacht bad, en schijnen bun lot met zekere gelatenheid aan te nemen. Da veroordeelden weigeren een ver zoek om gratie bij den Koning in te dienen, verklarende geene schuld te kunnen, noch te willen erkennen bet voorstel tot verandering in levenslange tuchthuisstraf zal nu door den proc.- gen. ambtshalve gedaan worden. er reeds sedert vele jaren niet i geëxecuteerd, Er is zelfs geojn gen den wissel verkocht heeft," gaf hij ten antwoord. „Hij had mij beloofd dezelve niet uit zijne handen te zullen geven. Ik zal hem daarover eens ernstig onderhouden," voegde hij er zichtbaar ontroerd aan toe. „Daarom bekommer ik mij niets," viel Polier hem, heftig opgewonden als bij was, in de rede. „Waarvoor zijt gij hem die som schuldig." Heino haalde ontwijkend de schoudere op. „Waarvoor zijt gij hem die som schuldig," herhaalde Polier nog luider. „Kort geleden speelde ik zeer ongelukkig," gaf Heino op onverschilligen toon ten ant woord, als betrof het een speelschuld van slechts twee thalers. „Ongelukkig in het spel," riep Polier driftig. „En op zulk een wijze verdobbelt gij uw geld f" Heino bleef kalm; er bestond voor hem niet eene aanleiding zich op te winden, want geld had voor hem nooit eenige waar de gehad. „Ik begrijp niet hoe gij u over zulk een kleinigheid zoo boos kunt maken," ant woordde hij. „Een kleinigheid," viel Polier hem in de rede. „Hebt gij ooit zooveel verdiend P" Heino gaf op deze vraag geen antwoord, want reeds het woord „verdienen" klonk hem onaangenaam in de ooren. Zou hij misschien ook moeten werken P „Hebt gij geweten, dat de wissel heden verviel vervolgde Polier. „Ik heb daaraan inderdaad niet gedacht," antwoordde Heino, terwijl hij zijn sigaar Aangaande de uitbarsting van den Etna wordt nader vernomen, dat ze nog steeds voortduurt, ja toeneemt. Er beeft zicb boven bet dorp Nicolosi een nieuwe krater gevormd, waaruit zware ascbwolken opstijgen en de lava zicb ontlast in de richting van bet dorp en bet lager gelegen Mascalusia. De bevolking beeft verschrikt de vlucht genomen. Er worden hevige schokken van aardbeving gevoeld, terwijl zware mist en felle koude bet angstverwek kende van bet verschijnsel verboogen. In de zijden van den vulkaan heb ben zicb, behalve de reeds bovenge noemde, groote scheuren en gaten ge vormd, waaruit rook en ascb opstij gen en steenblokken worden opge worpen. - Een eenvoudig landbouwer, sedert een lange reeks van jaren gevestigd in een eenzaam oord in bet verre westen" van Noord-Amerika, bezocht onlangs op een marktdag de naastbij gelegen stad. Heel wat vreemds bad bij vernomen betreffende de wondéren van detelepboon. "Voorzichtig in bet aannemen van alle hem vreemde denk beelden, schudde bij ongeloovig bet hoofd, zoo dikwerf men hem nieuwe wonderen van die zonderlinge uitvin ding mededeelde. »In de stad zal ik er wel achter komen", zei onze vriend, en bij zijn eerste bezoek aldaar deed bij de noo- dige navraag, Toch bleef bij nog twijfelen, toen hem de verzekering gegeven werd dat hij door de telepboon met ver verwijderde personen kon spreken. »Neem er de proef van", zoo voegde men hem toe, en vraag 't een of 't ander aan je vrouw." Hij plaatste zicb voor bet werktuig, bracht den koker aan zijn mond en riep met luidde stem: »Hollak Sarab Op dat oogenblik ontlastte zicb een hevige donderbuide bliksem trof den telephoondraad en wierp hem op den vloer. Toen bij van den schrik en den ontvangen schok was bekomen, riep weder aanstak en een houding aannam of hij aan veel gewichtiger zaken had te denken. „En wat wilt ge doen, wanneer ik den wissel niet betaalP" Op deze vraag bleef Heino het antwoord schuldigwaarom had hij een rijken vader, als deze niet betalen wilde. „Antwoord mij," riep Polier driftig. „De man die hem in handen heeft kan hem laten protesteeren," zeide Heino. „Waarmede aan mijn crediet afbreuk zou worden gedaan P" vervolgde Polier opge wonden. „Ik heb sedert lang genoeg van uwe lichtzinnigheidgij leeft alsof mijne kas onuitputtelijk was en toch weet ik tegenwoordig dikwijls niet waar ik 't geld van daan zal halen om mijne onderneming voort te zetten. Ik ben van mijn jeugd af steeds bezig geweest en gij brengt uw tijd door met niets doen. Ik verwacht dat gij u eindelijk een beroep zult kiezen;jam mer genoeg heb ik u daarvoor tot heden steeds te veel tijd gelaten." Om Heino's lippen was een spotachtige trek zichtbaar, want een beroep te kiezen kwam hem zeer belachelijk voor. „Ik begrijp u inderdaad niet," zeide hij. „Moet ik wellicht kleeder- of schoenmaker worden „Het is erg dat ge u niet in staat acht iets beters bij de hand te nemen," viel hem zijn vader in de rede. „In ieder geval raad ik u iets te gaan doen, want ik ver klaar je beslist, dat ik je maandelijks een bepaalde som zal geven en behalve den wissel geen enkelen thaler schuld meer voor hij uit: »Nou weet ik er alles van; 't is precies baar manier van doen Innig overtuigd van de wonderen van de telepboon, verliet hij de stad. Voor eenige dagen ontstond in een paardespel te Nieuw - Orleans brand, ten gevolge van bet lekken eener lamp. Het vuur werd onmid dellijk uitgedoofd, docb dit verhinder de- niet, dat er een opscbrikking ontstond, verscheidene personen onder den voet raakten en twee hunner omkwamen. Bovendien werden acht anderen gewond, sommigen doodelijk. In Rusland beeft den 12n dezer een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. De posttrein van Kursk naar Moskou is bij bet station Iwanowo uit bet spoor geraakt ten gevolge van de opgewaaide sneeuwacht personenwagens en een goederenwagen werden verbrijzeldmeer dan 40 personen kwamen om bet leven of ontvingen ernstige wonden. Een rijk ongehuwd beer, die verleden jaar te Lyon overleed en aan zijn erfgenamen een vermogen van vier millioen francs naliet, stelde, volgens een Lyonscb blad, hun allen in zijn testament een zeer zonderlinge voorwaarde. Hy bepaalde namelijk, dat hij in een ruim onderaardscb gewelf begraven moest worden, en dat jaarlijks op zijn sterfdag in dat graf een feestmaal en gecostumeerd bal gegeven moest worden. De bloed verwanten moeten, om grooten luister aan bet feest bij te zetten, in open rijtuigen naar het gewelf worden gebracht. Het bal moet minstens 4 uren duren. Men zal nu eerstdaags bet wonderlijke feest moeten vieren- 1 Te Muncben is een moord ge pleegd op een vrouw in de Ama- lienstrasse, door twee netgekleede beeren, die eenige dagen geleden ten baren huize kamers gebuurd hadden. Zij zonden de dochter des buizes om een boodschap uit, vermoordden in dien tusschentyd de moeder, stalen zooveel zij vinden konden, sloten de je zal betalen ik geloof dat ge mij genoeg kent om te weten, dat ik datgene volbreng waartoe ik eens besloten heb." Rustig rookte Heino zijn sigaar verder op dreigementen hadden op hem nog nooit indruk gemaakt. „En hoeveel wilt u mij maandelijks ^an ven," vroeg hij. „Honderd thalers." Om de lippen van den jongen man speel de een lachje. Deze som toch was niet eens voldoende om des middags met zijn vrienden te middagmalen. „Dau is het beter, dat ik dit hnis ver laat," zeide de jonge man. „Ik zal u daarvan niet terughouden. Be proef of ge in staat zijt u zelf te bedrui pen. Gij zijt daartoe oud genoeg, alleen vrees ik dat uwe kennis en lust tot arbeid met uwe jaren geen gelijken tred gehouden hebben." „Ik mag toch verwachten, dat gij mij mijn erfdeel zult uitbetalen," zeide Heino. De bouwheer lachte spottend. „Daarop grondt ge alzoo uw besluit," riep bij. „Gij hoopt, dat ik bereidwillig ge noeg zal zijn u duizenden ter hand te stellen, welke ge spoedig zoudt doorbren gen om daarna als een bedelaar tot mij te komen." „Vader, ik ben geen knaap meer," viel Heino, die zich door deze woorden gekwetst gevoelde, hem in de rede. „Volgens uwe jaren niet, maar wel vol gens de wijze waarop ge u gedraagt," ant woordde Polier driftig. „Wat zoudt gc meer

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1