'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TESSEL No. 1057. Dinsdag 3 April 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. üöonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT k Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT ea ZIJIDSTRA AT. Advertentien Tan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Geabonneerden buiten de Gemeente wordt vriendelijk verzocht het verschuldigde abonnementsgeld over het eerste kwartaal in Postzegels of Postwissel vóór 5 April a. s. te willen overzenden, omdat bij beschik king door ons per post-quitantie 10 ct. verhooging voor onkosten niet kan vermeden worden. DE UITGEVERS. P.S. Voor Geabonneerden te Wie- ringen, Anna-Paulowna en Koegras is dit niet noodzakelijk. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 3 April 1883. Vrijdagavond werd in Tivoli, tot sluiting van den cursus, een open bare les gegeven, aan de leerlingen der Industrieschool, in tegenwoordig heid van 't bestuur en de onderwijzers dier inrichting, eenige leden van den gemeenteraad, het bestuur van het N. v. 't Algem., van de commissie van toezicht op 't middelbaar onder wijs, ouders en belangstellenden. Langs de wanden der zaal hingen proeven van bouwkundig- en hand- teekenen, die in het algeriieëu zeer goed en waarvan sommigen zelfs uitmuntend waren. De heer A. J. Leper hield een voordracht over de electriciteit waarbij hij door teekeningen en proeven 't gesprokene ophelderde en verduidelijkte, en sloot met de ver klaring van de telegraaf, volgens de drie bekende stelsels. De heer B. L. Vries sprak ver volgens een opwekkend woord tot de leerlingen, gaf den onderwijzers den welverdienden lof en wenschte dat ze nog lang hunne krachten aan de vorming van 't opkomende geslacht mochten wijden. Onderstaande prijzen en getuig schriften werden aan verschillende leerlingen uitgereikt. Pr ij zen en getuig schriften. 4e jaar. J. de Waard, le prijs en getuigschrift, met 87 punten; P. van der Staal, Se prijs en get., met 86 p.; J. Kemp, 3e prijs en get., met 8S p.D. H. Horn, 4e prijs en get., met 75 p.; P. J. Brnin, 5e prijs en get., met 74 p., W. C. Bruin, 6e prijs met get., met 64 p.J. H. Leijer, get. N. J. Leijer, id. en J. Spruit, id.; de drie laatsten konden voor geen prijs in aan merking komen, omdat zij niet alle lessen hadden bijgewoond. Loffelijke Vermeldingen. 3de jaar. Wis- en NatuurkundeJ. Reus, J. Spruit Hz., P. J. Hoeksel en Q. Lammers. LijnteekenenJ. Spruit Hz., J. Reus en J. Ireeke, Handteekenen J. Spruit Hz., J. Preeke, A. Spigt en G. Lammers. Letterk. vakken J. Reus, P. J. Hoeksel, G. Lammers, J. M. Klaversteijn, A. Spigt en C. Boom. 8e jaar. Wi»- en Natuurkunde F. 3. Ummele, P. Boll, J. de Ia Houseaije, J. H. Polmer, M. de Klerk en C. Dienaar Re. Lijnteekenen P. J. Ummels en C. Die- naar Rz. Handteekenen: C. Dienaar Ra., P. J. Ummels, D. Kramer, P. Boll, P. B. Sie- gere, M. H. Klerk, W. Brunl en P. de Beurs Letterk. rakken P. Boll, P. J. Um mels, W. Brunl, M. H. Klerk, D. Kramer, A. Korff, P. Kleijn, H. Bais, J. H. Polmer. lste jaar. Wis- en Natuurkunde. J. v. Otteren A. 3. Stikkel, L. Boll, J. B. L. Simon', 3. Vermeij, 3. A P. Wendt en C. D. de Haan Lijntekenen A. 3. Duij te, A. J. Stikkel E. D. Harms, L. Boll, J. Schrcuder, J. A. P. Wendt, A. Bomhoff, J. T. Groot- Sparenberg, en A. Tielrooij. Handteekenen A. J. Stikkel, J. B. L. Simon, E. D. Harms, R. Boom, J. Kalk- warf, J. L. van Os, A. J. Duijts. Letterk. vakken. L. Boll, A. L. Knnij- vers, A. J. Stikkel, P. v. den Reider, J. L. v. Os en R. Boom. Bijzonder loffelijke vermelding van de leerlingen van bet 5e jaar. J. Pool en C. Helder. Met een kort woord van den heer Braaksma werd de les gesloten. JAARVERSLAG van de Werklieden - Yereeniging „D. O. en S. tot W." Zaterdagavond vergaderden de leden der werklieden-vereeniging „D. O. en S. tot W." met hunne vrouwen in Tivoli, om het elfde jaarfeest te vieren. Onder de genoodigden merkte men op, den heer Burgemeester, den heer Bach als vertegenwoordiger der Mij T. N. van 't A. en de vertegenwoor digers der pers. Aan de verslagen van president, secre taris en penningmeester ontleenen we het volgende De Vereeniging mag zich over het afge- loopen jaar verheugen, ofschoon ze ook redenen van droefheid heeft, door het af sterven van den heer H. Rieuwerts, die meer dan tien jaren met ijver en trouw de functie van secretaris had waargenomen en aan wiens nagedachtenis hulde werd gebracht. In den loop van het laatste jaar is een nieuwe tak uit den stam der Vereeniging ontsproten en wel een zanggezelschap, hoofd zakelijk bestaande uit zonen en dochter en van leden, dat onder leiding van den heer Kamp, als directeur, zich reeds een paar malen in het publiek had laten hooren, eens zelfs tot een liefdadig doel. Ook voerde dit gezelschap nu eenige schoone muziekstukken uit, tot opluistering van den avond. Door meer dan een spreker werd de wensch geuit, een pensioenfonds voor we duwen onderling op te richten, opdat de nablijvende vrouw van den werkman niet zou behoeven af te hangen van de publieke liefdadigheid. De vereeniging is toegetreden als lid van Zondagsrust. 't Ledental is geklommen van 266 tot 292. 't Hoofdbestuur bestond uit de hh. P. H. Bos, ln en J. Koster, 2n voorzitter; JGroeneveld, ln en J. J. Roukens 2n se cretaris; C. Wondergem enA. J. Meenwse, ln en 2n penningmeester. Leden voor de bouwcommissieJ. J. Rou kens, K. Tielrooij en M. H. Klerk; leden voor de commissie van inventaris: W. Riet veld, J. van Dalen en J. Meskes. Aan de beurt van aftreden waren dit maal: P. H. Bos, J. Koster, J. J Roukens en K. Tielrooijbenevens de vacature, ont staan door 't overlijden van den heer Rieu werts en tijdelijk door den heer Ronkens waargenomen. De leden J. Koster en K. Tielrooij wensch- ten bij stemming niet weer in aanmerking te komen. Als commissarissen van toezicht traden af: T. J. Keijzer en P. Berkhout. Bij de stemming werden gekozenP. H. Bos met 134, J. J. Roukens met 109, D. de Vries met 83. G. Ondijk met 97 en H. Vonk met 51; voor d«, commissie van toezicht: T. J. Keijzer met 56 en C. van Gijn met 53 stemmen. Op de sectievergaderingen werden benoemd Sectie B: G. Jilleba in plaats van A. J. Meeuwse; sectie C: C. N. Schumacher in plaats van J. Meskes; sectie D: G. P. Si- mons in plaats van J. Hemelrijk en voor seotie ED. de Vries in plaats van A. Buitendijk. De vergaderingen hebben regelmatig plaats gehad en boeken en bescheiden werden ieder kwartaal nauwkeurig nagezien en steeds in orde bevonden. Door 118 leden werd in de spaar- en voorschotkas de som van f2250.59 inge bracht en door 12 kinderen een som van f 75.23._Aan voorschotten werd_ uitbetaald 2120.50; aan winst werd uitgekeerd 3s/6 pCt., terwijl er f 0.62 overschoot. Bij de afd. Begrrfenisfonds kon f 327.54 in de reservekas gestort worden, terwijl 28 pCt gestorte contributie, uitmakende f 655.09 kon worden teruggeven. Het getal leden klom van 722 tot 795 en onder de 15 jaar van 284 op 316. Het saldo in kas bleef f982.63. De afdeeling Kraamvrouwenfonds liet te wenschen over. Het ledental, dat 37 was, is nu 38het aantal donateurs 23. Ontvangsten bedroe gen f217.56, uitgaven f 127.50, batig slot f90.06. De bibliotheek is door aankoop en ge schenken uitgebreid. Elk bestuurslid ont vangt vanwege de Vereeniging een insigne om bij bijzondere gelegenheden te dragen, dat echter eigendom der Vereeniging blijft. Aan het verslag van den Penningmeester ontleenen we het volgende Kas der Vereeniging. Ontv. f 7,636.45. üitg. „2,715.87*. Saldo f 4,920.57}. Brood. Ontv. f9186.14. Uitg. „8944.20. Saldo f 241.94. Winkelwinst f 90/' .73. Steenkoleif. Ontv. f3608.23. üitg. „3130.40. Winst f 477.83. Contr. Schoenmaker. Geleverd f 1775. Winst 6 pCt. 106.50. Totale omzet f 38955.61. winst 1732. Ten slotte sprak de voorzitter een woord van dank tot de bestuursleden, die hunne functiën steeds met ijver en nauwgezetheid vervullen en ook tot hen, die belangstel lend waren opgekomen. Spreker hoopte, dat de vereeniging steeds mocht vooruitgaan en bloeien. De hr. Bach uitte de beste wenschen voor de vereeniging en gaf zijne ingenomenheid te kennen met 't denkbeeld Yan de oprich- ling van een pensioenfonds voor weduwen. Een aardig tooneelstukje werd vervolgens gespeeld, dat den lachlust herhaaldelijk opwekte. Nog eenige uren bleef men genoegelijk bijeen. Zaterdagavond kwamen deleden van 't zanggezelschap »Euterpe" in Musi8 Sacrum bijeen tot 't houden van een buitengewone vergadering. Verwierven de zangers en zangeres sen een welverdiend applaus, in 't bijzonder vernam men blijken van goedkeuring na 't zingen van »Das theure Vaterhaus" J udith," en Com- tesse et Bachelotte". Met veel vir tuositeit werd door den heer Schouten voorgedragen »Septième air varié pour violon." Tot slot voerde men ten tooneele »De wijnproef," een kluchtspel met zang, welks opvoering blijkbaar veel genoegen gaf. Een geanimeerd bal besloot deze gezellige bijeenkomst. De schermvereeniging Oefening kweekt Kunst," die nu ruim een jaar bestaat, zal Zaterdag 7 April een assaut geven in 't lokaal van den heer Manheim. Het koninklijk stoomjacht De Valk zal op de reis naar Engeland post duiven medenemen, om berichten over te zenden. Tessel, 28 Maart Nu de dienst der pakketpost zich van af 1 April a. s. ook tot de eilanden uitstrekt, is het misschien voor velen goed te weten, dat de bezorging van pakketten aan het postkantoor en de hulpkantoren op de gewone uren, waarop die kantoren geopend zijn, kan geschieden. Alhoewel aan gemelde kantoren gaarne nadere in lichting aan belanghebbenden zullen worden gegeven, is het misschien dienstig te berichten, dat de ver zending van goederen per post van en naar Vlieland en Terschelling over Harlingen, en van en naar Tessel over Helder zal geschieden. De verzending van pakketten tusschen de eilanden onderling heeft recht streeks plaats, op dezelfde wijze als de gewone postdepèches worden ver zonden. Vrijdagnacht te 3 uren is aan den Cruquiusweg, nabij Seinhuis N°. 4, de goederentrein N°. 201, die van Winterswijk kwam, ontspoord. De locomotief, die zich in het zand groef, waarbg de eerste wagens van den trein volgden, werd hierdoor vau achteren zwaar beschadigd. Machinist noch stoker bekwamen echter eenig letsel. Eensklaps, hetzij door den schok der ontsporing of door andere oor zaken, brak er brand uit in den twee den goederenwagen, en aangeblazen door den feilen wind, die op de kale vlakte van het spoorwegterrein vrij spel heeft, waren in korten tijd en in weerwil van de hulp der brandweer die onverwijld werd ingeroepen, vier waggons door de vlammen vernield. De achter de kolenwagen volgen de bagagewagen is zoo goed als geheel verbrandeen der goederenwagens voor de helft; van een anderen is al leen het onderstel, van den vierden niets dan de vier verbrande wielen overgebleven. De schade is zeer aan zienlek, meest wat de wagens, maar ook wat de goederen betreft, waarvan slechts zeer weinig kon gered worden. Zij bestonden uit manufacturen, bri- quets en Zweedsche lucifers. Er zijn in Amsterdam weer een paar paneelzagers gesnapt, juist ter wijl zij hun werk der duisternis vol brachten. Het Genootschap tot Heiliging van den dag des Heeren te Londen heeft een circulaire verspreid, om bg de Engelsche inzenders op de Am- sterdamsche tentoonstelling er op aan te dringen, dat ditmaal, evenals bij vorige tentoonstellingen, strikt de regel zal worden gevolgd, dat op Zondag geen Engelsche bediende zal worden gebruikt, dat geen handel hoegenaamd zal worden gedreven, en dat door wegsluiting of door be dekking der tentoongestelde voorwer pen alle gemeenschap met de tentoon stelling op Zondag zal worden ver meden. De medewerking van eenige invloedrijke fabrikanten en handels huizen is reeds verzekerd. Onder de vrouwen te Paesens is er een, die door de laatste zeeramp niet alleen haar man, mnar ook ha ren vader, twee broeders, drie zwagers, twee ooms en twee neven verloor, dus hare elf naaste verwanten van het mannelijk geslacht; zij is 30 jaar oud en blijft met drie nog jonge kinderen achter. De te Leeuwarden gehouden collecte ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der verongelukte vis- schers van Paesens en Moddergat heeft opgebracht de som van f 5,677.8^1/9. Bij den burgemeester dezer gemeente was tot gisteren tenzelfden einde inge komen f2,240.231/,. H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden, beeft een som van f 500 doen toekomen aan de Prov. commissie tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen der verongelukte vis- schers van Paesens en Moddergat. De commissie, die zich op 10 Juli 1882 te Hellevoetsluis heeft ge vormd tot bet inzamelen van gelden ten beboeve van de nagelaten be trekkingen der verongelukte beman ning van den rammonitor Adder, geheel uit eigen beweging en niet in navolging van een elders gegeven voorbeeld handelende, heeft verklaard dat zij zich niet gerech tigd acht tot het uitspreken van een oordeel over den wensch van de sub commissie te Amsterdam, dat een leelte van de door baar bijeenge brachte gelden zal worden aangewend tot de vorming van een big vend fonds, ten einde ook later in de gelegen heid te zijn, om behoeftige weezen en weduwen van zeelieden gedeeltelijk te steunen, zonder opnieuw eeu be roep op de publieke lefdadigheid te doen." Bij afzonderlijke dagorders, zoo wel in Indië als in Nederland, worden eervol vermeld de kapiteins ter zee jbr. J. H. P. von Schmidt auf Alten- stadt en H. J. S. Yan der Sloot, en luitenant ter zee le klasse J. Yan Scheers, omdat zij zich onderscheiden hebben bij de verdediging van de ver sterking te Samalangan in September 1882. Aangaande den moord welke Donderdagnacht te Gorinchem heeft plaats gehad, verneemt de D. C. het volgende Donderdagavond is zekere vrouw P. M. te Gorinchem gegaan naar den warmoezier H. De K. aldaar, om deze aan te mannen tot betaling eener schuld van f 35. Bedoelde vrouw is dien avond niet te buis gekomen, ter wijl H. De K. het verder gedeelte van den avond bg den echtgenoot van P. M. beeft zitten praten. Toen nu in den vroegen ochtend van Vrijdag diens vrouw nog niet thuis kwam gaf hg er kennis van aan de politie, en deze deed een onderzoek in bet buis van de K., waar zij in eene schuur een geheel verminkt vrouwenlijk vond. Men bevond dat baar met een zwaar voorwerp een slag op het hoofd was toegebracht, waardoor bet gedeeltelijk verbrijzeld was, en dat zij verschei dene messteken in de borst bad. H. De K. is in den volgenden ochtend per stoomboot van Gorinchem ver trokken, doch spoedig daarna te 's-Hage DeBritscbeNoordpool-expeditie welker schip verongelukte, maar wier bemanning gered werd, is thans in goeden welstand te Port Rae. Zij was tot dusver voorspoedig'en dacht in het aanstaande najaar terug te kee- ren. Uit waarnemingen is gebleken, dat Fort Rae zestig mijlen dichter bij de Noordpool licht, dan men eerst meende.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1