Advertentiën. Schitterende toebereidselen wor den te Moskau gemaakt voor de kro ning en te St. Petersburg zijn allerlei feestelijkheden op het oogenblik in vollen gang. In een week werden onder de aristocraten niet minder dan veertig groote feesten gegeven; maar toch openbaart zich allerwege zenuwachtigheid en ongerustheid, wat niet verminderd wordt door de her haalde arrestatiën. De meest uitge breide voorzorgs-maatregelen worden genomen en een groot aantal uitge zochte troepen wordt naar Moskau gezonden om als iets meer dan eere- wacht dienst te doen. Inmiddels wordt, gelijk een der Duitsche bladen terecht opgemerkt, aan het Nihilisme van Regeeriugswege nieuwen toevoer gegeven door besluiten als dat, waarbij aan ruim honderd leerlingen der houtvesters-school te Warschau het verder bezoek van Staats inrichtingen voor onderwijs is ver boden. Er loopen te St. Petersburg weer allerlei geruchten omtrent Ni hilistische complotten, en de politie is meer dan ooit op haar hoede, 't Hoofd der politie, Baron Gresser, ontving verscheidene ongeteekende brieven, waarin hem werd meegedeeld, dat men eerlang een der openbare gebouwen te St. Petersburg in de lucht zou laten springen, bjj wijze van proefneming, om te zien, hoeveel dynamiet er wel noodig is voor de vernieling van het Kremlin te Moskau. Hoewel .het te betwijfelen is, of er wel geloof gesla gen moetworden aan die bedreigingen worden, toch allerlei voorzorgsmaatre gelen genomen tot bewaking van de openbare gebouwen, door extra politie posten, nachtelijke patrouilles, enz, Zelfs laat de politie al de telephoon- leidingen, die op openbare gebouwen staan, wegbreken, uit vrees dat de dra den door de Nihilisten gebruik zullen worden voor ontploffingen. Door geheel Zuid-Rusland is een socialistische proclamatie verspreid, waarbij de bevolking opgewekt wordt, om de gelegenheid van de kronings feesten waar te nemen tot plundering van de edellieden, de woekeraars en de joden. Er is een deputatie van edellieden naar Petersburg gegaan om van den Minister van Binnenlandsche Zaken beseherming te verzoeken. Men herinnert zich dat een man te Parijs een vork heeft ingeslikt en met goed gevolg geopereeed is Daarna is iemand een lepel, en weer een an der een spijker door de keel gegaan. Thans heeft eene vrouw te Parijs een mesje ingeslikt. Zij was daags te voren in verzekerde bewaring gebracht als beschuldigd van diefstal. Om nu de schande der gevangenis te ontgaan aldus verklaarde zij aan den di recteur had zij een mesje ingeslikt, in de hoop van zich aldus van kant te maken. Doch haar pijn was zóó ondragelijk, dat zij besloot hare po ging tot zelfmoord bekend te maken. Aan den diefstal, zeide zij, was ze onschuldig. De vrouw is naar het ziekenhuis gebracht om aldaar onder zocht te worden. Te Brockley in Engeland, werd een achttienjarig meisje, dat langs een vrij eenzamen weg, die voorbij het kerkhof liep, naar huis ging, door een baldadigen grappenmaker ver schrikt, die met een wit masker voor, zich plotseling aan haar vertoonde. Het meisje ijlde hoogst ontsteld naar huis en bleef dood onder het vertellen van wat haar overkomen Voor eenige jaren werd door Rusland eene poging gedaan om op het eiland Nova Zembla te koloni- seeren. Dat is echter geheel mis lukt. Het is gebleken, dat de Sa- mojeden, die daar alleen voor kolo nisatie geschikt zouden zijn, zich niet aan een andere dan zwervende levenswijze gewennen kunnen. Het aangelegde reddingsstation werd door hen verlaten, de gereedschappen en instrumenten tot allerlei doeleinden gebruikt en vernieldvan de zeilen van de reddingsboot hadden zij hem den gemaakt. Er wordt thans aan gedacht, op die plaats een verblijf yoor monniken te stichten. - Te Liverpool heeft de politie zich meester gemaakt van een kist met ontplofbare stoffen en helsche machines, welke per stoomschip uit Cork was aangebracht door een per soon, die korten tijd na zijne ont scheping in hechtenis genomen werd. Door de politie te Londen wordt deze inhechtenisneming als zeer be langrijk beschouwd. Uit een onder zoek is gebleken, dat de in beslagge nomen doos nitro-glycerine bevatte. In de nabijheid van Liverpool is oek een jonge Ier, een spoorwegbeamte, die van medeplichtigheid verdacht wordt, in hechtenis genomen. Dravende lijkkisten. Onder dit opschrift brengt het Noorsche blad Verdens Gang een gebeurtenis ter sprake, van zulk een treurigen aard, dat de gewetenlooze reeders er door mogen worden wak ker geschrikt. Het barkschip Re- bekka, toebehoorende aan den ban kier B. Broch te Drammen, ging in zee met een lading geschaafd hout voor Londen. Het was een oud vaar tuig dat tot in Januari jl. in Veri- tas klasse E 2 stond. Aan den eigenaar was te kennen gegeven, dat het schip een ffinke reparatie en bepaaldelijk een geheel nieuwe tegenkiel noodig had, indien het schip in deze klasse zou blijven staan. De eigenaar wei gerde herstellingen te doen, en het schip zeilde ongeassureerd uit. De heer Broch tracht zich te dekken met de verklaring, dat de gezagvoer der geen bezwaar zag met het schip uit te gaan zooals het was. De bemanning bestond uit 12 koppen tien van deze hadden vrouw en kinderen. Het lot van het oude schip werd, zooals te verwachten was. Den 8sten Februari werd het door de stoom boot Diana, van Bergen, zonder roer en zeilen drijvende, in de Noordzee gevonden. De zee was zoo onstui mig, dat pogingen tot redding, die 19 uur lang onafgebroken beproefd werden, vruchteloos waren. Het wrak verdween eindelijk geheel uit het gezicht en kon door de stoom boot niet worden teruggevonden. De zeemansvereeniging te Dram men trok zich zoodra deze mede- deeling ontvangen was, de zaak aan en huurde per telegraaf de stoom boot Pallas van Bergen, om het verongelukte schip op te sporen. De Pallas ging zoo spoedig mogelijk uit, maar heeft niets kunnen vinden dan eenig hout, dat waarschijnlijk van de lading afkomstig was en een on- leesbaar merk droeg. Het stoomschip Koningin Emma vertrok April van Soutbampton naar Batavia. Markt-Berichten. Hoorn, 31 Maart. Tarwe f 9 a 11, Rogge f6.60, Gerst f4.60 a 6, Haver f3.75 a 6, Erwtengroene f 14 a 17, grauwe f 18 a 33, vale f 13 a 16.50, bruine boonen f14 35, 14 Paarden f 80 a 830, 500 Lam meren f 34 a 42100 Kalveren f8 a 30, 120 Varkens f 15 a 25, 13 Zeugen f 28 a 55, 335 Biggen f4 a 9. 60 Kippen f 1 a 2, 8300 Kip-eieren f3.25 a 3.75, 3800 Eend eieren f3.75 per 100, 1830 koppen Boter f 0.55 a 0.631. Aluuab, 31 Maart. 2 Paarden f95 a 175, 36 Koeien en Ossen f 170 a 290, 143 nucüt. Kalveren f4al7, 175 Schapen f 16 a 38, magere Varken f 14 a 24, 336 Biggen f7 a 11, 7 Bokken en Geiten f4 a 7, 3 kleine Bokjes f 0.40 a 0.70, Boter per kop ('s middags 12 uur) f 0.70 a 0.77}. INGEZONDEN. Visscherij-Berichten 2 April vm. 16 bootjes met 8 a 120 tal haring, per tal fl.75 tot f2.50. Nam. 8 bootjes met 7 tot 40 tal haring per tal fl.50 tot fl.90. 17 beugers met 40 tot 150 schelv., per 100 f31.50 a f34.eukele kabel., per stuk f 1.40 a f 1.70 enkele roggen perst. f0.97 tot f 1.05 cent. 3 April. 3 korders met 5 tot 12 mandjes kleine schol, per mand f 3.tot f 3.50 andere schuiten nog in zee. 20 bootjes met 9 tot 145 tal haring, per tal fl.tot fl.85. Kantongerecht te Helder Zitting vau 21 Maart 1883. Het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg P. B.W. J. W.ieder boete van fl. W. B.G. E.J. K.ieder boete van f 3. A. K.W. H. N. j ieder f 5. Het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond, F. D. f 3. Het gebruiken van honden als trekdieren, S. K. f 1.Het laten staan van een paard en wagen op het openbare voetpad, A. F. fl.— Allen subsidaire gevangenisstraf en de kosten. Mijnh. de Redacteur! gelieve het volgende op te nemen in uw veel gelezen blad. In een annonce, voorkomende 23 Maart jl., lezen wij met verwondering, dat eene daar opgevatte liefdadigheidsvoorstelling (als uit gaande van een Jongen sv e re e niging) ten zeerste wordt gelaakt, terwijl een zelfde uitvoering dooreen andere vereeniging, tot 't zelfde doel, ten hoogste werd geprezen en bij voorbaat reeds met waardeering en aan beveling wordt beloond. Toen wij Mijnh. de Red., leden der Jongelings-Vereeniging Aurora, bijgevolg dus inwoners dezer plaats, na ontvangen uitnoodiging, het besluit na men voor de nagelatenen slachtoffers van den jongsten storm een uitvoering te geven, er bij bepalende dat de opbrengst zou strekken alleen voor hen, die hier achtergebleven waren was ons plan geenszins anderen van dergelijk besluit te doen afzien, maar alleen hulp te brengen, waar ze zoo Bpoedig mogelijk noodig was. Door direct handelen waren wij misschien de eerste en dientengevolge boden we onze lijsten ter inteekening aan, aan onze wel denkende plaatsgenooten, overlatende te be palen in hoeverre de Jongelings-Vereeniging Aurora, gelijk vele vereenigingen in onze gemeente, al of niet mag meewerken tot leniging van nood en ellende zijner eigen plaatsgenooten. U dank zeggende voor de afgestane plaatsruimte. Een lid der Jongelings-Vereeniging „Auboba." Stoom vaartberichten. Het stoomsohip Sumatra vertrok 29 Maart van Marseille naar Amsterdam. Het stoomschip Vooiwaarts arriveerde 2 April te Marseille van Batavia. Het stoomschip Soenda ging 31 Maart het Kanaal in naar Batavia. Het stoomschip Burgemeester Den Tex vertrok 2 April van Marseille naar Batavia. Uurg-erlijke Stand Helder V»n 30 Maart tot 3 April 1883. ONDERTROUWD en GEHUWD Geene. BEVALLEN: C. van Es, geb. Wagen maker, d. R; Dilg, geb. Swier, z. J. C. Oldenburg, gebi Meijerd. A. E. Trap, geb. Huijben, i. T. Westerbaan, geb. Berg, d, OVERLEDENJ. Kaptein, 18 j. J. Kaptein, 32 j. Een levenloos kind. Vervolg- der Berichten. Wij vernemen dat op het eerst volgend Concert, te geven door Hel ders Mannenkoor" op Dinsdag 17 dezer, als solist zal optreden de met roem bekende heer Joseph Cramer, Solo-Violist van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. De liefdadigheids-soiree der Sociëteit Mars, ten behoeve van de weduwen van verongelukte visscher- lieden alhier, zal plaats hebben den 17en dezer. Entree-kaartjes zijn uit sluitend door tu8schenkomst van de leden der Sociëteit te bekomen. De directie der begrafenis-maat schappij Gemeenschappelijk belang" alhier is druk bezig om de uitvoe ring voor te bereiden. Zij hoopt weldra gereed te zijn met den aan koop van nieuw, doelmatig en mo dern materieel. Door de versprei ding van een prospectus wordt het nemen van aandeelen a f10 in de laatste dagen zeer bevorderd. We vernemen, dat dezer dagen alhier een samenkomst is gehouden ter voorbereiding van 't oprichten eener kiesvereeniging. In een onzer plaatselijke bladen werd in de vorige week met aandrang gewezen op de behoefte, die er aan zulk een ver eeniging alhier bestaat. Door beschikking van den Minis ter van Marine zijn, na afgelegd ex amen, benoemd tot onderkapelmeester bij 't stafmuziekkorps der Marine, de heer L. A. Schouten tot stafmuzi kant de heer A. Dol en tot muzi kant, de heeren: J. Keizer en T. Wulflé. Volgens het Haagsche Dagblad is het eenige wat van den crisis kan worden vermeld, »dat Z. M. de Koning den heer mr. J. Heemskerk Az. opnieuw over de positie oogenbliks heeft geraadpleegd." Men meldt uit Vlissingen aan het Dgbld. De Koning, de Koningin en ons jong Prinsesje kwamen gisternamid dag te 4 uur 40 m. per extra trein hier aan, vergezeld door een talrijk gevolg. Het vorstelijk gezelschap begaf zich dadelijk aan boord van het aan de )onton gereedliggend koninklijk jacht De Valk, dat de koninklijke reizigers naar Engeland zal overbrengen en gebruikte daar het diner. Een talrijke menigte had zich aan de haven vereenigd, dat bij de in scheping HH. MM. donderende hoera's deed hooren. Z. M. beantwoorde deze toejuichin gen op de minzaamste wijze. De equipage van de Valk maakte vervolgens parade. De vorstelijke gasten ontvingen den commissaris des Konings en den burgemeester van Vlissingen. Te half zes uur heeft De Valk de reis naar Engeland aanvaard. Blijkens een bg het departe ment van marine ontvangen telegram, heeft Zr.Ms. schroefstoomschip Leeuw arden, onder bevel van den kapt. t. z. C. F. T. van Woelderen, den ln dezer van Simonsstad (Kaap de Goede Hoop) de reis naar Nederland vervolgd. De officier van administratie le kl. der marine M. D. L. H., die indertijd door den heer J. A. De Bergh openlijk beschuldigd is van onzedelijke handelingeu met minder jarigen te 's-Gravenhage, is door den zeekrijgsraad te Willemsoord, na een zeer langdurige instructie, aan dat misdrijf schuldig verklaard en tot 3 weken cellulaire gevangenis straf veroordeeld. De eisch van het O. M. was zes weken. De advocaat fiscaal bij het Hoog Militair Gerechts hof is echter, na de opzending van het vonnis aan het hof ter appro batie, van deze uitspraak in appèl gekomen. De zaak moest dus voor het Hof opnieuw behandeld worden. Op Maandag 26 Maart jl., gaf het rederijkers-gezelschap Onderling Genoegen," te de Waal op Tessel een tooneelvoorstelling ten voordeele der nagelaten betrekkingen der ver ongelukte visschers te Moddergat en Urk. De jeugdige spelers kweten zich zeer goed van hunne taak. Ook kan de opbrengst bevredigend heeten, na aftrek toch der onvermij- delijken onkosten, werd een som van f58 voor die ongelukkige over Onze Koopvaardijvloot bestoud den 31steu Dec. uit 837 schepen, metende 302,813 tonnen (van 2,82 M3.) In het jaar 1882 werden voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven uitgereikt aan 50 schepen, metende 23,778 tonnen en geraakten uit de vaart 105 schepen, metende 33.257 tonnen, dus is de vloot verminderd met 55 schepen, metende 9.479 tonnen. De houthandel lijdt te Harlingen groot nadeel, of liever neemt een ge heel andere wending, door den in voer van gezaagd en geploegd hout. Men laadt van dat hout veel meer in een schip, zoodat de scheepvaart minder omvang heeftbalkvlotters zijn voorts onnoodighet vervoer uit de gracht naar binnenslands ge schiedt door schippers van buiten en eindelijk aan de stoom- en wind- houtzaagmolens wordt het werk ont nomen. Als groote bijzonderheid wordt aan het Dagbl. uit Veendam gemeld, dat de Landbouwer O. aldaar op len Paaschdag met zijn gansche gezin de eieren op het ijs gebruikt heeft. Nader verneemt men omtrent de moord te Gorinchem. In de Pompstraat aldaar woonde de meer dan 80jarige heer met zijn vrouw en hare zuster. Schuin tegenover zijn woning in de Nieuwstad had zich sedert eenigen tijd zekere H. de K. gevestigd, die, het vak vau tuinier en warmoeiier uitoefende, steeds in geldverlegenheid scheen te verkeeren en dan ook aan den heer M. de som van f 35 schuldig was. Donderdagavond ongeveer halfacht verliet mej. M. hare woning om de K. tot het betalen dier som uittenoo- digen en tevens daarna een brief op de post te bezorgen. Zij vertrok, doch kwam niet terug. De verwonderde huisgenooten lieten bij de K. vragen of zij niet daar geweest washij antwoordde bevestigend, maar voeg de er bij, dat zij reeds weder vertrokken was. Eenige oogenblikken later begaf hij zich naar de woning van den heer M. en vertelde daar, dat de vrouw naar een kui. per was gegaan, dat diens vrouw plotseling ongesteld was geworden en zij daar eenigen tijd zou blijven, om hulp te verleenen. Inmiddels bleef hij in de woning vai den heer M., waar hij met een grootet houten hamer, dien hij had medegebrachtj zat te spelen. Het werd later, en de ou<" man werd ongerust, waarop de K. zich aan bood naar den kuiper te gaan; dit aanbod! werd aangenomen, hij nameen doek mede, bleef eenigen tijd weg en keerde terug met de tijding, dat zij nog wel eenigen tijd zon wegblijven, daar men haar niet wilde laten jaan. De hr. M. had zich inmiddels ter rust >egeven en de K. drong er op aan, dat ook de zuster naar bed zou gaanhij zou wel bij den heer M. blijven. Gelukkig voor dien oudeu man, dat de zuster niet weg wilde, wellicht of liever zeer waarschijnlijk is daar* door een nog grooter gruwelstuk verhinderd. De K. wilde niet heengaan, hoe dringend men hem daartoe uitnoodigde. Toen het 's morgens zes nur was geworden, verliet hij de woning en te halfacht ging hij op de boot naar Dordrecht. Nadat men echter 's morgens een bericht ar den kuiper had gezonden, bemerkte men, dat de K. huu alles had voorgelogen en men vermoedde een misdaad of eeu on geluk. De politie werd gewaarschuwd en de kantonrechter was met den inspecteur vau politie al spoedig op de plaats aanwe zig. De woning van de K. trad men binnen en daar men sporen van bloed, zoowel op den vloer der kenken als op den muur eu aan de tuindeur zag, begreep men, dat de op lossing van het raadsel nabij was. Allei werd onderzocht tot men eindelijk in een schuur, grenzende de K.'s woning, het slachtoffer onder een jas vond liggen. Uit het visum repertum bleek verder nog, dat de moordenaar haar zes dolksteken heeft toegebracht, waarvan twee tot een diepte van 15 cM. in de rechterborst zijn ge drongen. De dolk is in de woning gevon den. Op het hoofd werd een schedelbreuk geconstateerd, waarschijnlijk door een slag met een gewicht of met eeu houten hamer veroor zaakt, terwijl de ellendeling een vinger heeft verbrijzeld, om een gouden ringetje maehtig te worden. De chef der Löndensche politie heeft van de Fenians een brief ont vangen, inhoudende de bedreiging, dat men deze week het Centraal post en telegraafkantoor in de City zal doen in de lucht springen wanneer de lieden, die van den moord in bet Phoenix-Park worden beschuldigd, niet onmiddellijk worden in vrijheid Vrijdag 6 April hopen wij de l£7s-j*rige Eehtvereeii- ging te herdenken, van onze geliefde ouders W. v. d. VIS en A. KOOREN. Uit naam hunner dankbare Kinderen, A. KUNST. F. KUNST. C. v. d. VIS. J. v. d. VIS. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Dochter: C. OLDENBURG, geb. Meijer. Helder, 30 Maart 1883. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een kort stondige ongesteldheid, onze ge liefde vader en behuwd vader JA- COB TIJSEN in den ouderdom van circa 54 jaar. Wieringen, 30 Maart 1883. D. TIJSEN. B. KALEVELT. G. KALEVELT Tijsen. M. TIJSEN. G. TIJSEN. Den 31en Maart overleed te Delft, in den ouderdom van 72 l jaar, onze geliefde Vader, de Heer GERARDUM BERNAR- DUM HENRICUM FILBRISr. Helder, 3 April 1883. G. B. H. FILBRI Jr. C. C. FILBRI— van der Meer.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2