T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TESSEL No. 1059. Dinsdag 10 April 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. IMIIIM II III I Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummert2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareau: SPOORSTRAAT ZUIDSTRAAT. AdvortentlSn ran 1 tot 5 regels^5 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 10 April 1883. Vrijdagavond werd in Tivoli, vanwege de Maatschappij Tot Nut van het Algemeen, de laatste volks- bgeenkomst gehouden. De heer B. H. Polak sprak, onder het maken van luimige opmerkingen, over 't nut van gepaste vroolijkkeidde heor A. B. Weber beschreef 't nuttig leven van Bejamin Franklin en de heer C. D. Zurmuhlen droeg voor het dichtstuk van Tollens De gevels van de hui zen." Met de opvoering van een tooneelstukje werd de avond besloten. De schermvereeniging Oefening kweekt Kunst vierde Zaterdagavond baar eerste jaarfeest in 't voor die gelegenheid netjes gedecoreerde lokaal van den heer Manheim. De president, de heer C. S. Jaring, opende met een kort woord de bijeenkomst, waar na de werkzaamheden, onder leiding van den heer de Gelder, een aanvang namen. Er werd net en sierlijk ge werkt en de leden gaven bljjken, dat ze met jjver en ambitie van de lessen gebruik hadden gemaakt. Voordrach ten wisselden de wapenoefeningen af. Een prettig bal volgde. Gaarne ginnen we deze jeugdige vereeniging, die zich onder alle omstandigheden flink heeft gehouden, een tijdperk van bloei en vooruitgang. Het in der haast gereedmaken van Zr. Ms. schroefstoomschip Bo naire" en de aanschrijving om met dezen bodem zoo spoedig mogelijk zee te kiezen, staat hoogstwaarsckgn- lijk in verband met de enorme klachtenwelke in den laatsten tijd door onze visschers tegen hun Eng. ▼akgenooten, worden geuit. Dezer dagen nog werden zij door een groote vloot dezer als plunderaars bekend staande visschers, overvallen en van hun beugljjnen beroofd, zoodat men vermoedt dat de Bonaire i/d Noordzee ter bescherming zal moeten kruisen. Te Schagen werd Zaterdag een zonderling man begraven, namelijk Ks. Plevier, die vroeger smid was ge feest en later boer geworden. Tien jaren geleden maakte hg zelf zijne doodkist, zette die op eene bij zondere plaats in zijne woning, en deed sedert dien tijd eiken middag zijn middagslaapje in die laatste woning, daarbij den wensch uitsprekende, dat lig daarin wilde begraven worden. Zjjne familie heeft aan dien wensch gehoor gegeven en den 85jarigen grijs aard naar zijne begeerte doen begraven. In weerwil van de ziekte, welke langen tijd onder de schapen op Tessel heeft geheerscht, en ondanks het langdurig vochtig en koud weder, zien de jonge lammeren er tamelgk welvarend uit. De sterfte is gering en de hoop op een voordeeligen ver koop der jonge dieren bg de veefok kers levendig. Indien nu slechts het zachte weer bestendig big ft aanhouden en 't gras wat sneller ontwikkelt in de weiden, gelooft men op den gewonen tijd beste lammeren te kunnen afleveren. In 't noorden van het eiland TeBsel nemen de duinen op onrust barende wijze af. Met de jongste stormen vooral is er veel duin weg geslagen. Iemand die zich toen een uur aan de koude had blootgesteld om 't schouwspel gade te slaan, ver haalt, dat Lij in dien tijd onophoudelijk stukken,- waaronder pl. m. 50 kub. M. in zee heeft zien vallen. Waar vóór omstreeks 30 jaren de duinen een breedte van ruim 290 meters hadden, bedraagt die nu slechts 15 M. Kustbewoners zeggen, dat bij een storm uit 't NW. het gevaar van doorbreken zeer groot is. Naar aanleiding der onbeschofte behandeling, die de thans te Amster dam vertoevende Chineezen reeds bg herhaling op straat hebben onder vonden, heeft de burgemeester der hoofdstad de volgende proclamatie afgekondigd De burgemeester van Amsterdam, tot zjjn leedwezen in ervariug ge komen zijnde, dat er onder de be volking dezer gemeente zijn, die zich tegenover vreemdelingen in nationale kleederdracht op onbehoorlijke wijze gedragen en hun verkeer op straat bijna onmogelijk en steeds onaan genaam maken, waarschuwt dat der gelijke handelingen, meestal van jon geren, maar soms zelfs van volwas senen uitgaande, ten hoogste afkeu renswaard zijn en haar bedrijvers zich blootstellen aan vervolging door de politie, die in last heeft om met de meeste gestrengheid tegen hen op te treden. Hij doet bij deze tevens een beroep op alle welgeziuden, om den vreemdeling, waar deze in on gelegenheid mocht verkeeren, de be hulpzame hand te biedenen hij vertrouwt, dat Amsterdam van heden af niet meer het tooneel zal zijn van voor onze beschaving en gastvrijheid beschamende straatschenderij." Men schrijft uit Amsterdam: Het is verbazend te zien hoe in den laatsten tijd, voornamelijk te Amster dam, de opinie omtrent de tentoon stelling veranderd is. Was men nog niet lang geleden van oordeel dat het »veel geschreeuw en weinig wol" zou wezen, nu men allerwegen de vorderingen ziet, is men een ander idèe toegedaan. Over bjjna niets anders dan over de tentoonstelling wordt gesproken, en hoewel de ge voelens natuurlijk heel verschillend zijn, is de algemeene opinie toch, dat er dit jaar een aantal vreemdelingen naar de hoofdstad zal stroomen, zoo als er nog nooit werd gezien. Een bezwaar dat geopperd wordt en niet over het hoofd gezien mag worden, of al die vreemdelingen wel vol doende van alles voorzien kunnen worden, en of er genoegzame gele genheid voor huisvesting zal zijn. Veel is er reeds gedaan om daaraan te gemoet te komen. Restauratiën zijn uit den grond gerezen, terwijl men aan anderen, dag en nacht werkt om op 1 Mei gereed te zijn. Nieuwe hoteL zjjn geopend, enkele huizen, uitsluitend voor den tentoon- stellingstijd, tot hotel ingericht, en zelfs particulieren, die er anders niet aan zouden denken, hunne kamers te verhuren, hebben die nu disponibel gesteld, verlokt door de hooge prijzen, die zij door bemiddeling van het vreemdelingen-bureau kunnen maken. Personen echter, die de cijfers van vroegere tentoonstellingen te Parijs, Ween en en Londen, nog in 't hoofd hebben, beweren, dat dé beschikbare voorraad bij lange na niet .genoeg men later zal zien wélk een gebrek aan logies er zal komen. De spoorweg-directiën laten nachttreinen loopen, zoodat er verscheidenen zullen ziju, die te Amsterdam geen logies vindende, hun intrek te Utrecht of Haarlem kunnen nemen en 's avonds laat derwaarts keeren. Ook op andere wijze zal men nog trachten bij voorkomend gebrek, daar aan te gemoet te kunnen komen, zoowel door groote localiteiten dis ponibel te stellen, als anderszins. Het nemen van al die voorzorgsmaat regelen is zeer goed, daar het toch minder aangenaam zou wezen, indien men later tot de ontdekking kwam dat men al de vreemdelingen niet onder dak" kon brengen. Op alle plaatsen van de stad laat de invloed van de tentoonstelling zich gelden. Verschillende werken aan straten en grachten worden nog uit gevoerd en die reeds ouder hauden waren met spoed voleindigd. Bureaux de Chauge eu nieuwe winkelzaken worden opgericht, en me nig winkelier laat zijn huis of win kelkast vernieuwen om met de ten toonstelling knapjes" voor den dag te komen. De omnibusmaatachap- pij heeft nienwe, zoogeuaamde ten- toonstellingswagens in dienst gesteid, en ook de Rijtuigvereeniging heeft zich een nieuw soort r jjtuigjes aange schaft hetgeen trouwens keog noo- dig was Meer dan gewone drukte is reeds in de stad te bespeuren, voornamelijk veroorzaakt door de groote hoeveel heid vreemde werklieden en de per sonen, die hier reeds zijn gekomen om hunne afdeelingen in orde te bren gen. Hoogst onaangenaam ja, stuitend zelfs is het om aan te zien, welk een last dien vreemdelingen, zooals Chineezen en Belgische soldaten veroorzaakt wordt, niet alleen door onze lieve straatjeugd, maar ook door volwassen personen, wie het niet ge noeg is hen nieuwsgierig aangapende na te loopen, maar die hen uitjou wen, met vuilnis gooien, en de Chi neezen zelfs aan hun haarsieraad trekken. Het is hoog tjjd dat de politie eens krachtdadig tusschenbeide treedt en dat, tot voorbeeld der ande ren, een paar van die losbandigeu een flinke straf krjjgen. Welke opinie zouden zulke vreemdelingen anders van onze beschaving medenemeu Op de terreinen is men druk in de weer om op tijd gereed te komen. Hot loont de moeite daar eens een kijkje te gaan nemen, 't geen we in een volgeud schrjjven zullen doen, Naar men ons bericht, zal de aanstaandegarnizoensverandering,met het oog op de zich hier en daar in Noordholland nog vertoonende pok- ken-epedemie, voorhands worden uit gesteld. Volgens telegram van Malta, is het* stoomschip Burgemeester den Tex, kapt. J. F. Graadt van Roggen aldaar den 5en April te 4 uur namiddags binnengesleept door het Engelsche stoomschip Storra Lee. Het had den vorigen dag de tunnelas ge broken. Het schip behoeft vermoe delijk niet te dokken. De reparatie kan vrij spoedig geschieden. Terwijl men te Harlingen bezig was een schuit vol ier te pompen. zijn twee kinderen, door de uit de ier opstijgende gassen bedwelmd ge worden. Door een derde kind op den groud liggende gevonden, dat terstond wegliep en den vader waar schuwde, werden zij door dezen ijlings in de open lucht gebracht. Het gelukte hem een der kinderen bij te brengenhet oudste echter, een jongetje van 8 jaren, was reeds bezweken. Dezer dagen is te Steenbergen op 53-jarigen leeftijd e8n vrouw over leden, waarschgulyk de dikste van geheel Nederland. Een jaar voor haar dood woogzij 205 kilo's. Haar leunstoel, gelijkende een kleiue kana- pee, had tusschen de armen een wijdte van 85 cM. en was voor haar nog vrij nauw. Tot voor korten tijd was zij alltjjd gezond, kon zich zonder groote moeite bewegen en was sterk genoeg om desnoods een lastigeu bezoeker van bare herberg de deur uit te zetten. Aan de politie te Tilburg is bet gelukt drie slagersknechts te betrap pen, die sedert geruimen tijd vleeseh van hun patroon ontvreemdden en aan een slijter verkochten. De helers en stelers, 5 in getal, zijn, nadat zij hunne daad bekend hadden, naar de gevan genis overgebracht. Door de rijks veldwachters te Nieuweramstel en Uithoorn is proces verbaal opgemaakt tegen den dokter te Uithoorn, ter zake dat deze iemand zijn apotheek had, aan wien hij toevertrouwde het klaarmaken van recepten, zonder dat die persoon eenige bevoegdheid daartoe had. In de zetterjj van de N. Rott. Ct. is thans de electrische verlichting in gebruik genomen, aangelegd door de Ned. Electriciteitmaatschappij, die weldra ook in de nieuwe zetterij van het Handelsblad, welke hare voltooi ing nadert, het nieuwe licht zal aan brengen. Bg de heeren Nijgh Yan Ditraar, in wier zetterij 't electrische licht zijn intrede doet, vervangen 75 Edisonlampen 100 gaspittende tem peratuur is daardoor reeds 15 graden Fahrenheit lager dan vroer en de lucht, die de zetters inademeu, blijft frisscher. De beweegkracht voor de dynamo bedraagt 8 indicateur paar- dekracht. Elke lamp wordt evenals bij gas door een kraantje aan- er uitgedraaid eu kan 800 uur branden alvorens verruild te moeten worden Door een stukje looddraad, dat bij lage temperatuur smelt, wordt voor komen dat de koperen geleiddraden gloeiend worden smelt het lood, dan wordt de stroom verbroken en voor het herstellen is slechts opschroeving van een anderen knop met looddraac noodig. De Noorsche lenteharingvis scherij is ook dit jaar weer mislukt sedert de rijke periode, die een dozijn jaar geleden eindigde, is de vaugst al minder geworden. Twee jaar ge leden was de vangst nog 60.000 ton verleden jaar daalde die tot 35,000 en dit jaar wordt ze slechts tot 20,000 opgegeven, niettegenstaande men be gonnen is, drijfnetten te gebruiken Men heeft ook de zoogenaamde Hol- landsche methode willen invoeren, maar daar men wist, dat vroegere Noorsche pogingen in die richting mislukt waren, beproefde men ditmaal aanwijzing en hulp te verkrijgen, door eenige schepen van de beste reeders in Holland aan te nemen. Door be middeling van een Zweedsch-Noorscb consul kreeg men werkelijk zoodanige schepen, drie kotters, maar hun vangst was hoogst onbeduidend, wellicht echter wegens de buitengewoon on gunstige weersgesteldheid. De socialisten te New-York ver klaren dat duizenden zich onder eede verbonden hebben de kroning van den Czaar te verhinderen. New-York, 6 April. Volgens een brief uit Iquique van 16 Maart, medegedeeld in de Panama Star, heeft een brand te Iquique duizend huizen vernield. Het verlies wordt geschat op twee millioen pond. Om een zeer zonderlinge reden heeft een inwoner van Waitzen dezer en de hand aan zich zelf geslagen. Ofschoon hij een vermogen van meer dan 200.000 florijnen bezat, leefde hij toch op de bekrompenste wijze. De oorzaak van zijn zelfmoord was, dat eenige dagen geleden een zijner huurders met de noorderzon was ver trokken, zonder de huur te betalen van het afgeloopen kwartaal. Bern, 7 April. In het groote nijvere dorp Yallerbes is een brand uitgebarsten, waardoor reeds bet post en telegraafkantoor, twee hotels en vijftig huizen vernield zgn. Bij het afzenden van dit bericht was men voor het verbranden der smederijen beducht. - Dantzig, 7 April. Boven Pleh- neudorf zgn vier gaten in den dijk ge- jen waarvan een 500 meter lang De bewoners zijn meerendeels naar de duinen gevlucht. Doeltref- feude maatregelen ziju genomen om hun hulp te verleenen. Het verhoor van de te Londen gevatte Fenians heeft niet veel nieuws aan het licht gebracht, doch wel heeft het gestrekt om het ernstige van het complot nog in een helderder daglicht te stellen. De aanhoudingen waren niet aan een toeval te danken. sds lang had de politie te Bir- mingliam op Whitehead en zijn ge heime fabriek van Nitroglycerine het oogdoch zij wilde alvorens hem te vatten, loeren op zgn medeplichtigen. Zóó liep, behalve Whitehead zelf, ook Norman in handen, de man die, met ijselijk gevaar voor den trein welken hij reisde en de straten door welke kg heenreed, meer dan een centenaar nitro-glycerine in on- zuiveren en dus allerontplof baarsten toestand van Birmingaham naar Lon den heeft vervoerd. Bij Norman werd een brief' gevonden, die leidde tot de aanhouding vau drie andere mede plichtigen Gallagher, een arts, Wil- son, zgn helper en Dalton. Het ge luk is dus aan de waakzaamheid der politie te hulp gekomen. Doch wie allermeest van geluk mogen spreken, zgn de bewoners van de stad Birmingkam. Men denke zich dat er in Witeheads keuken o. a. een vat gevonden werd, welks in houd men eerst voor salpeterzuur aanzag, doch dat bij nader onder zoek bleek nitroglycerine te bevatten, en wel een hoeveelheid van 170 p., genoeg om half Birmingham naar de wolken te doen vliegen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1