'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURKBfT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1060. Vrijdag 13 April 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. ADonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per po»t75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Barrau: SPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. Advertentiën Tan 1 tot 5 regels<35 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. APRIL, (Grasmaand), 80 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 3 m. Onderg. 6 u. 58 m. Zondag 15 Maandag 16 Dinsdag 17 Woïxsdag 18 Dondibdag 19 De zon in den Stier; op ten 5, onder ten 7 ure. Vbijdag 20 Zatbbdag 21 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 13 April 1883. In het Marsdiep wemelt het sedert eenige dagen letterlek van bruinvisschen, die de talrijke scholen haringen achtervolgen en niet weinig van die vlugge vischjes verslinden. De zeehonden schijnen zich in de laatste weken meer in de Zuiderzee op te honden. Met den hevigen Noordenwind van 11. Dinsdag geraakte twee jon gens mét een bootje uit de Tessel- sche haven en werden met kracht van het land gedreven. Daar het onbevaren knapen waren en een der roeiriemen gebroken was, liepen de jongens groot gevaar. Een viertal koene visschers, van wie sommigen meermalen menschen hebben gered, sprongen in een schuit en mochten er in slagen de waaghalzen uit hun gevaarlijken toestand te redden. Bij het Ceutraal-comité tot in zameling van gelden voor de betrek kingen der bemanning van de Adder is van de sub-commissie te Amsterdam een schrgven ontvangen tot nadere toelichting van haren vroeger ge- uiten wensch, dat er een blijvend fonds mocht worden gesticht. In dat schrgven wordt gezegd, dat haar oordeel in elk geval zou zjjn, dat de rente van de som, die over is geble ven, in de eerste plaats moet dienen tbr ondersteuning naar behoefte van de nagelaten betrekkingen der slacht offers van de Adder, en later om hunne kinderen te helpen, tot b. v. hun 18de jaar. Omtrent de bestemming van Zr. Ms. stoomschip Bonaire," dat thans hier in gereedheid wordt ge bracht, is nog niets met zekerheid bekend. Echter schijnen de geruchten omtrent een reis naar Oost of West geheel van grond ontbloot te zijn. In dsn kring der officieren wordt vrjj algemeen geloofd, dat het stoom schip eerst een kruistocht in de Noordzee zal maken, tot bescherming der visschersvloot, om later wel ver moedelijk met 1 Mei te Amsterdam te zjjn, ten einde bij de plechtige opening van de internationale ten toonstelling tegenwoordig te wezen Onlangs is aan deNederlandsche Bank een valsch bankbiljet van f 100 aangehouden. Men zjj gewaarschuwd, daar er vermoedelijk meerdere dier biljetten circuleeren. Uit Arnhem meldt men op htt gebied van Land- en Tuinbouw het volgende De weilanden zjjn tegenwoordig veel minder in prijs dan voor een jaar geleden, die welke vroeger voor f 600 werden verpacht, kunnen thans niet meer dan f 450 opbrengen. In het binnenland bestaat voor huur of verkoop zeer weinig gelegenheid we gens de duurte en schaarschte der schapen, die door het natte weer veel hebben geleden. De zaaierij is met de maand Maart veel tegenge houden door vorst en sneeuw, doch thans in vollen gang. Men is druk bezig met het pooten van aardappelen en met het zaaien van boonen en erwten, terwijl men eerstdaags ook een begin maakt met het zaaien van de haver. Weiland en rogge zien er door het schrale weder veel slech ter uit dan een maand geleden. De voorraad aardappelen is meer dan voldoende, terwijl veel aanvoer is van Duitsehe, waardoor de prjjzen betrek kelijk laag zjjn. Zg gelden van f3.50 tot f 4.50 het H.L. (Bleek rooden.) De boomen beginnen te knoppen, 't land loopt uitvoor gras en rogge wordt naar regen verlangd. Tarwe kan meer lijden en staat goed, be halve daar waar het water en de slakken schade hebben berokkend. De geheele bemanning van de vischsloep Saturnus heeft het werk gestaakt, zoodat deze sloep niet ter zomervisscherij kan uitzeilen. Door een Brielschen visscher is in den mond van de Maas drij vende gevonden een manslijk. Het is herkend als het lijk van K. Pronk, visscher van Scheveningen. Na ge neeskundig te zjjn onderzocht is het op de stedeljjke begraafplaats ter aarde besteld. Uit Tiel wordt gemeld: Zekere vrouw v. O., in de Plantage alhier, begon een paar maanden ge leden aan de bewoners van hare buurt en vooral aan de winkelierster, bjj wie zij hare winkelwaren haalde, op de stelligste wijze te verzekeren, dat binnen kort van een rijken oom, die op reis van Indië naar hier was verongelukt, een groote erfenis zou krijgen. Zij deed dit verhaal daarna bjjna eiken dag en telkens met zoo veel sluwen tact, dat eindeljjk niemand in de buurt aan de waarheid van het verhaal twjjfelde. Toen zij hiervan eenmaal de over tuiging had, en ondervond dat men haar reeds met zekere onderscheiding begon te behandelen en met alles, waaraan zg behoefte toonde, wilde bijstaan, maakte zij daarvan gebruik en borgde achtereenvolgens voor ruim f 70 aan winkelwaren. Eindeljjk had zg tjjding gekregen om terstond in den Haag te komen, ten einde de erfenis in ontvangst te nemen. Zij vervoegde zich nn, als razend van blijdschap, in allerijl bjj hare winkelierster, en deze moest nu nog zorgen, dat zij fatsoenlijk op reis kon gaan. Met de meeste welwil lendheid werd daaraan voldaan. Zij kreeg van de winkelierster voor on geveer f40 ^an kleedingstukken en eenig geld. En waarom ook niet? Zg zou immers bjj hare terugkomst alles wel dubbel goedmaken! Reeds den volgenden dag ging zg netji uitgedost op reis, achterlatende haren man en eenige kinderen, die allen nu eenige dagen geleden mede de ge meente hebben verlaten, en thans weêr vereenigd met vrouw en moeder, samenwonen in een anderen stad, alsof ze nooit een rjjken oom hadden bezeten. De winkelierster, die sedert Goeden Vrjjdag, den dag waarop de rijke erfgenaam vertrok, niets meer van haar heeft vernomen, heeft thans eene klacht tegen haar ingediend wegens bedriegelgke oplichting. Zaterdag werd de zoogenaamde dikke vrouw" te Steenbergen naar hare laatste rustplaats gebracht. Als een bewijs dat zg den naam van dikke vrouw" verdiende, gelde het volgende De vrouw, 53 jaar oud, woog 410 halve KG. De lgkkist had een lengte 7an 2 meters, was gemiddeld één meter breed, bij eene hoogte van 90 centi meters. Door 24 dragers werd het ljjk grafwaarts gedragen. De vrouw, op 18-jarigen leeftjjd ge huwd, was steeds gezond en opgeruimd en had vroeger in 't geheel geen aan leg voor die buitengewone zwaarte. De veiling der in beslaggeno men goederen van de millioenen-juf- frouw heeft f2000 opgebracht. Terschelling, 11 April. Uit het stoomschip Empire, zijn in het geheel geborgen 3000 balen welke naar Hamburg worden ver scheept. Zaterdagavond kwamen 3 perso nen te Parijs in een klein café en wenschten een partij biljart te spelen. De eigenaar bracht de bezoekers naar de eerste verdieping, waar het biljart stond en liet bon toen eenigen tjjd alleen. De bezoekers slaagden er in een deur van een aangrenzende kamer open te breken en tevens de geldkist, die zich in dat vertrek bevond. Met 17.000 fr. aan geld en verschillende waarden gelukten het den dieven het café te verlaten, zonder vooraf eenige achterdocht te wekken. Dat het er verder in Engeland nog niet rooskleurig uitziet, blijkt uit hetgeen de Pall Mali Gazette me dedeelt. De Lordmayor van Manches ter ontving Zaterdag een brief, waarin hem werd medegedeeld, dat den vol genden nacht een poging zou gedaan worden om het stadhuis in de lucht te doen vliegen. Voorzorgsmaatre gelen zjjn terstond gelasten gedurende den geheelen dag is geen enkel vreem deling ten stadhuize toegelaten. Uit vrees dat de feuians zouden beproeven den beschuldigde White- head te bevrijden, of zich over zijn arrestatie te wreken, heeft de burge meester van Birmingham aan sir William Harcourt verzocht troepen te zenden. Uit een onderzoek der politie is gebleken, dat deze voorzorgs maatregelen volkomen gerechtvaar digd waren. Te Glasgow is iemand in-hechtenis genomen, die verdacht wordt den gasmeter der stad te hebbeu willen doen springen. Uit Chatham zjjn 400 mili tairen gearriveerd fot versterking van het Londensche garnizoen. Al de schildwachten zjjn in het bezit van scherpe patronen, en staan na zons ondergang, met geladen geweer op post. De Londensche politie zou thans zekerheid hebben verkregen van een bestaand plan thans gelukkig ver- gdeld om verscheidene wijken van Londen tegelgk in de lucht te laten vliegen. Daartoe lag op verscheidene plaatsen het dynamiet al gereed. Uit New-York meldt men, dat Most manifesten heeft uitgevaardigd, die in elke Europeesche taal openbaar gemaakt moeten worden. In dat ma nifest wordt gezegd, dat de revolu tionairen vau alle landen vereenigd zijn tegen de monarchie en besloten zjjn voortaan elke kroning te beletten, onverschillig of het een Czaar of den Prins van Wales geldt. De kroning van den Czaar is het keerpunt en moet daarom tot eiken prijs worden voorkomen. Duizenden zijn bereid hun leven daarvoor op te offeren en een volksopstand zal plaats hebben, zoo het noódig mocht zijn. Te Posterholt is Vrijdag een moeder van 5 jeugdige kinderen in den waterput gevallen en verdronken. Te Greenville in Tennessee is een hotel afgebrand, waarbij de 15 personen, die er zich in bevonden, in de vlammen omkwamen en velen gekwetst werden. De koetsier Conrads, die in den nacht van 11 Augustus van het vorige jaar zijn vrouw en vier kinderen te Berlijn door wurging om het leven bracht, en die voor deze misdaad ter dood veroordeeld werd, is Maan dagmorgen te 6.35 uur op de binnen plaats der collulaire gevangenis te Moabit ter dood gebracht. Een zonderlinge diefstal werd onlangs, volgens een Russisch blad, te Bender, in Bess-Arabië, gepleegd. In het politie-bureau aldaar heeft men nl. de voordeur en de deur der wachtkamer gestolen. De daders ziju nog onbekend. In de nabijheid van Namen is een vrouw uit een in volle vaart zijnden spoortrein gesprongen, niet het doel zich op deze wijze van het leven te berooven. Zwaar gewond werd zij opgenomen. Men vreest nog altijd voor een verwoestende uitbarsting van den Etna. Wel is de krater, die zich eerst geopend had, bijna weer ge heel tot rust gekomen, maar er wor den telkens nog hevige schokken van aardbeving gevoeld, en er hebben zich tal van spleten geopend op kor ten afstand van den oorsprong der uitbarstingden noordoostelijken krater dit beschouwt men algemeen als een zeer onrustbarend teeken, daar zulke spleten, na een kleine uitbarsting op een hooger gelegen punt ontstaan, zeer dikwjjls de voor boden van een hevige uitbarsting zijn. De bewoners der omliggende plaat sen zijn door de herhaalde aardbe vingen uit huune huizen verdreven en hebben een wijkplaats gezocht in hutten en tenten in het open veld. Een bezoeker van den Etna bij de jongste uitbarsting, in het laatst der vorige maand, geeft daarvan de vol gende beschrjjving »Na een tocht door de verlaten dorpen, waar drommen vluchtelingen ons ontmoetten, en een langen marsch door asch en gestolte lava, zagen wij op eens, bij een kromming van den weg, het grootsche schouwspel voor ons. Een onmetelijke vuurzuil, i omgeven door dichte rookwolken, sprong met een onbeschrijfelijk ge- druisch uit den grond. Duizenden wit- en roodgloeiende steen en vlogen door de lucht en hoopten zich aan den raud van den krater tot nieuwe heuvels op. De dampen sisten, de vurige massaas borsten knallend uit een, en de ecbo verdubbelde 't gebrul der onderaardsche machten. De lucht was rondom met zwaveldampen be- zwaugerd." De lavastroom is bij deze uitbarsting gering geweestanders zou Catania zeker in groot gevaar van verwoes ting verkeerd hebben. Te Nordhorn (Pruisen) op de Overijselsche grenzen, is bij bet ver graven van een - put, die voorheen geen goed water opleverde, een pe- troleumbron ontdekt, die den eersten dag reeds 900 liter heeft opgeleverd. Op den 14 Januari 11. des avonds werd in een coupé le kl. vau den van Alessandria naar Genua rijdenden trein, terwijl die door den tunnel van Giovi ging, een jong Zwitserscb echtpaar door een met een revolver gewapend persoon aangevallen en ver wond. Men zal zich dat toen vermel de voorval herinneren. De aanvaller was te Busalla in dezelfde coupé gekomen. Twee remmers van den treiu hoorden de hulpkreten vau het echtpaar en kwamen, langs de tree planken nog juist bij tijds aan het rijtuig, om de aangevallenen van den dood te redden. Zg maakten zich van den misdadiger meester, wien het echter, nadat de trein buiten den tuunel tot stilstand was gebracht en terwijl de treinbeambten zich met de beide verwonden bezig hielden, gelukte weder te ontsnappen, door in de te dier plaatse naast den spoorweg loopende rivier te springen en deze te doorwaden. Een remmer van den trein volgde hem echter spoedig en slaagde er, met hulp van een anderen beambte, ten slotte in hem weder te overmeesteren. De roover, in wien de zeer slecht befaamde, 25-jarige voddenraper Giacomo Virgillio Cecchi- ni uit Rome herkend werd, is nn door het hof van assises te Genua tot le venslangen dwangarbeid veroordeeld. Het bestuur der spoorwegen van Opper- Italië heeft aan de treinbeambten, die door hun krachtdadig en in elk op zicht loffelijk optreden het volbren gen der misdaad voorkomen en de gevangenneming des misdadigers be werkstelligd hebben, belangrijke be looningen toegekend en daarvan aan het geheele spoorwegpersoneel mede- deeling gedaan. Het Eng. stoomschip Wijkeham is totaal verongelukt met de geheele bemanning. Bij Algarve zijn twee lijken en eenig wrakhout aangedre ven. Op een stuk was de naam Wijkeham. Een nieuwe dans is in ingevoerd, »de babbel-quadrille." Al dansende moeten de heeren en dames een druk, levendig gesprek voeren, eenigszins in harmonie met de opgegeven figuren en meestal van te voren uit het hoofd geleerd. De tekst wordt meestal vervaardigd door een der betrokken personen en deze quadrille kan dan aardig dienst doen als gelegenheidsvertooning bij brui loften en andere feesten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1