'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TESSEL Nu.-1061. Dinsdag 17 April 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmera2 UitgeTers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareau: SPOORSTRAAT ei EUIDSTRAAT. ü.avortentlön Tan 1 tot 5 regelsS5 Cent. Elke regel meer 5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. De Internationale Koloniale Tentoon- «telling te Amsterdam. Geachte Heer Redacteur! Uw vereerend verzoek, iets omtrent de tentoonstelling, die 't volkrijke Amsterdam meeren meer in extase brengt, mede te deelen, heb ik niet willen weigeren, ofschoon ik eigenlijk wel met de zaak verlegen ben, daar het terrein op vele plaatsen nog een chaotische verwarring te zien geeft. De hoofdingang, door de passage van 't Rijks museum, zal op de te verwachten bezoekers een goeden indruk maken, vooral wanneer men geheel met 't werk gereed is. Nn dacht ik onwillekeurig bij 't heen en weder loopen der werklieden, bij 't weerklinken der onderscheidene bevelen en de vreemde talen daartnsschen, aan den torenbouw van Babel. Volgens mijn schatting heeft men meer dan drie kwartier noodig 't terrein om te loopen. 't Hoofdgebouw met zijn door reusachtige olifant en geschraagden in gang, deed me verbaasd staan wegens de kolossale afmetingen terwijl 't beeld van In- dustrin, in het front tusschen beide torens, met welgevallen het gewoel van de dienaren der nijverheid schijnt te aanschouwen. Dat hoofdgebouw met zijne zijvleugels, die bestemd zijn voor de inzendingen van Ne derlanders, zal, zooals een der werkbazen me verzekerde, bepaald in orde komen. Nu en dan komt een locomotief met een paar wagens fluitend en dreunend aansnellen, om de voorwerpen, die aan de losplaats op de Stadhouderskade, voor de bierbrouwerij van Heineken, zijn ingeladen, naar de plaats hunner bestemming te brengen. Kasten en zorgvuldig ingepakte vitrines worden dan in ontvangst genomen en geplaatst waar ze behooren. - De daken zijn van glas, zoodat 't licht van boven invaltwordt dit te hel dan kan het getemperd worden. Van alle kanten klinken hamerslagenhier arbeidt men aan een half voltooide kiosk, daar verrijzen restauraties voor Hollandsche, Eransche, Duitsche en Engelsche keukens, zoodat de vreemdelingen naar den smaak hunner landaard den inwendigen mensch kunnen versterken. Voor den muziektempel is een opene ruimte, waar stoelen ge plaatst en aan de luisterende menigte zul len verhnnrd worden. Aan 't terrein, waarop Krupp de ijzeren kiel van een oorlogschip benevens kanonnen van 't zwaarst kaliber zal exposeeren, wordt de uiterste zorg besteed. Alles wordt daar hecht en sterk gemaakt om de zwaren lasten te kunnen dragen. De Chineesche afdeeling ziet er r1 vrij aardig uit, waartoe de zonen van 't He- melsche Rijk, in hunne nationale kleeder dracht en met hunne lange haarstaarten, 't hunne bijbrengen. Dat ook onze ijzerindustrie kan meedingen, bewijst de ijzeren bok, vervaardigd in de fabriek van de Maatschappij de Atlas. Gedu rende de tentoonstelling zal dit werktuig zijne krachten toonen en nn en dan lasten van meer dan 100000 KG. opheffen. "t Paviljoen voor de vertegenwoordigers der pers is een sierlijk gebouw, waarvoor den architect Cnijpers een woord van lof toekomt, 't Is den heeren redacteurs en reporters gemakkelijk gemaakt hunne be richten te schrijven, die als de faam met honderd tongen de geschiedenis der ten toonstelling in alle oorden der wereld zullen verkondigen. 't Gebouw voor de diamantwerkers is uitwendig klaar. Daar zal men de bewer king der edele steenen kunnen zien. Eigenaardig is 't denkbeeld een bier buffet te maken in de gedaante van een enorme flesch, met stop en al zoowat 12 meters hoog. De ruimte tusschen de verschillende ge bouwen wordt aangevuld met sierlijke bloem perken, die den aanblik van 't geheel zeker een eigenaardige bekoorlijkheid zullen ver leenen. En nn, geachte heer redacteur, heb ik n alles geschreven wat ik heb opgemerkt. Kan mijn opstel u dienen, dan gevoel ik mij misschien later opgewekt nog 't een en ander mee te deelen. Achtend Uw vriend, T. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 17 April 1883. Op 4 Mei zal alhier in Tivoli de indeeling der Miliciens plaats hebben. Tot deurwaarder bij 's-Rijks directe belastingen te 's-Hage is be noemd de beer Kwant, thans deur waarder van de belastingen alhier. Zr. Ms. schroefstoomschip Bo naire zal op den aanstaanden tocht ter bescherming van de visseherjj duiven van de Nederl. poatduiven- vereeniging Ooievaar medenemen, tot bet overbrengen van berichten van het schip naar bet departement van ma rine. De jaarljjksche zeiltocht van de adelborsten zal 1 Mei a. s. aanvan gen met de »Urania." Den 18den Juni zal het tweede jaar eveneens embarkeeren en gaat de oudste afdee ling dau over a/b. van de stoomkan- nönneerboöt »Ever" en VGier.,T~" Aan de Israëlitische militairen, wier ouders of betrekkingen in hunne garnizoensplaatsen wonen, en het eer lang iuvallend Paaschfeest ten hunnent wenschen te vieren, zal daartoe de ge legenheid worden gegeven, door hun op die dagen vrij van dienst te ver- leenen. De overigen kunnen een verlof krijgen van en met 20 tot en met 30 April a. s., terwijl zij, die in de termen verkeeren om tegen laatstbedoelden datum met onbepaald verlof te vertrekken, reeds 20 April in bet genot van dat verlof kunnen worden gesteld. H. H. M. M. de koning en de koningin zullen a. s. Vrijdag Enge land verlaten en na aankomst te Vlissingen direct naar Amsterdam vertrekken. De minister van marine brengt, ten vervolge op de aankondiging in de Staatscourant van 2 Maart jl.t ter kennis ven belanghebbenden, dat tot bet in de maand Mei aanstaande te houden vergelijkend examen voor machinist-leerling der 2de klasse, alsnog zullen kannen worden toege laten jongelieden die geboren zijn in het jaar 1864. Men schrijft uit Amsterdam Donderdagavond kon men 2 Chinee- zen in de Kal verstraat zien wandelen, gevolgd door een agent van politie en geëscorteerd door een driehonderd menschen verkwikkelijk schouw spel Het schijnt dat de kennisge ving van den burgemeester in ver keerden zin haar uitwerking doet en dat de menschen nu denken, dat zij die vreemdelingen beschermen moeten tegen kwaadwilligen, en hen daarom als eerewacht volgen. Het waren ten minste volwassen personen en geen straajongens, die erachter liepen. Of de Chineezen er echter erg op gesteld zullen wezen, betwijfeien wjj. Zaterdagavond omstreeks 9 uur had op de Biltstraat te Utrecht een droevig ongeluk plaats. De ruim 80-jarige weduwe S.,die tusschen de rails liep, werd door den van daar te 8 u. 40 m. naar Zeist vertrekkenden tram overreden, niet tegenstaande de koetsier hevig belde en schreeuwde. Er werd zoodanig geremd, dat de tram als het ware overeind stond, doch het ongeluk kon niet verhoed worden. De vrouw bleek stokdoof te zijn. Zij was onmiddellijk een lijk. Een sergeant, te Grave in garni zoen, beproefde Zaterdag in de ka zerne zich van het leven te berooven. De kogel van zijn geweer, dat niet goed gericht schijnt.te zijn, vloog zjjn hoofd voorbij en doorboorde een ach- terbalk en twee zolders van lokalen, waarop manschapen verblijven. Nie mand werd gekwetst, hoewel de kogel op den eersten zolder tusschen twee kribben doorging. De man moet een aanval van de lirium gehad hebben. Met een ver brand gelaat is hij naar het hospitaal gebracht. Juist terwijl Vrijdag eenige officieren van het garnizoen te Roer mond in de restauratie Pangels aan het dineeren waren, stortte het dak en een deel der bovenverdieping van 4ie r&8c*uratie in. Allen kwamen met den schrik vrg^TMvay8ir?|T6ëuig" door de vensterramen op de straat. Het bleek, dat een muur van eea daarnevens staand onafgewerkt huis op het dak was gevallen. Een werk man bekwam eenige kneuzingen. Er wordt weder melding ge maakt van een schouwburgbrand, die aan de ongevallen, welke te Weenen en Nizza hebben plaats gehad, doen denken. Te Re val heeft in den schouwburg, tijdens de voorstelling, een gasontploffing plaats gehad. On middellijk was het in de zaal geheel donker en iedereen nam de vlucht. Toeu de lichten weder waren ont staken, vertoonde zich een afschuwelijk schouwspel aan de aanwezigen. Op den grond lagen een aantal lijken en gekwetsten, die door de vluchten den vertrapt waren. Ook waren eeni- gen getroffen door steenen en planken, die door de ontploffing voortgeslingerd werden. De eigenaar «ener Fransche menagerie had een beeldschoone vrouw wier trouw hij echter verdacht. En terechtHjj onderschepte een billet- doux, waarin zijn vrouw den stal meester tegen dienzelfden avond een rendez-vous toestond. De beleedigde echtgenoot liet het briefje aan den bestemden persoon bezorgen en lag 's avonds op de loer. Daar kwam de stalmeester, maar de dierentemmer was er ook en greep den medemin naar aan. Hij duwde hem de tent binnen en bracht hem in een ledig hok begrensd door twee hokken met wilde dieren, die woedend tegen de tralies opsprongen. De hokken waren sterk, maar de angst van den man die den ganschen nacht opgesloten bleef, maakte hem krankzinnig. Hij moest den volgenden morgen naar een gesticht worden gebracht. De werkstaking van de zeven duizend havenarbeideis te Marseille veroorzaakt groote srremming in het handelsverkeer. De kaden en dokken liggen vol goedereneen aantal stoom- booten moeten zonder ballast ver trekken en vele naar Marseille komen de schepen zullen andere havens aan de Middellandsche Zee binnenloopen. Vooral Genua heeft voordeel bij den tegenwoordigen toestaud. De werk lieden zjjn rustig, maar houden hun ne eischen vol, zolder aan de over heid eenige aanleiding te geven om tusschenbeide te komen. Een paar patroons hebben reeds de voorwaar den der werkstakers aangenomen. De zes personen, die dezer dagen gearresteerd zijn als beschuldigd van betrokken te zijn in het werpen van dynamietpatronen en de daarop vol gende ontploffing, zijn voor de recht bank in Bowstreet te Londen ver schenen. Het openbaar ministerie, bij monde van den procureur Polaud, toonde aan, dat zij met Whitehead in gemeenschap stonden en verklaar de, dat het complot in Amerika ge smeed was. Ook betoogde hij, dat de gevangenen Gallacher in briefwis seling met John Devoy en O'Donovan Rossa had gestaan, en dat Gallacher een bezoek had gebracht aan White head te Birmingham onder den naam van Fletcher, De verdere behandeling der zaak is tot aanstaanden Donderdag ver- n4-n ÖIJ Een Duitsch "g§leerde heeft be rekend, dat men toch eigenijjk"nïr,L" zou hebben aan een spoortrein naar de zonde reis daarheen immers zou meer dan 2 millioen gulden kosten. Aangenomen dat men 65 mijl in een uur aflegde, zoodat men 256 jaar onderweg bleef. Eventueele concessie-aanvragers moeten zich dus nog maar eens goed bedenken. Te oordeelen naar het aantal besproken plaatsen op de Transatlan tische bootenkan men dit jaar een ongewonen toevloed van Amerikaan- sche reizigers in Europa verwachten. Verleden zomer kwamen er ruim 100.000meu rekent thans op minstens 130.000. In het nihilisten-proces te St. Petersburg komen al de aangeklaagden ruiterlijk voor hunne schuld uit, althans wanneer men dus spreken mag van het erkennen van daden, waarop ze zich verheffen als op iets groots. Zoo verklaarde b. v. een der beschuldigden »tot zijn leedwezen niet de eer te hebben gehad" deel te nemen aan den moord op Alexauder II, daar zijue bezigheden hem toen elders riepen, terwijl allen betuigden met hunne demonstratiën slechts het goede te hebben gewild en slechts Rus- lands heil te hebben beoogd. Het politieke proces, dat thans te St.-Petersburg, met gesloten deuren behandeld wordt, is, na het procos der keizermoorders, het belangrijkste, niet zoozeer om het aantal der be schuldigden als om hunne bekendheid bij de revolutionnaire partij. Bij de debatten mag niemand tegenwoordig zijn zelfs de bloedverwanten der be schuldigden mogen niet in de zaal komenin vroegere gevallen werd aan die lieden, zelfs al hield het ge rechtshof zitting met gesloten deuren, vergunning verleend de behaudeÜHg bij te wonen. Onder de beschuldigden bevinden zich, even als bij alle ni hilistische samenzweringen, personen die tot de meest verschillende standen der maatschappij behoorenzonen van priesters, van handelaars, van edellieden en van boerenhet Israëlietische element is er ook ver tegenwoordigd en het getal vrouwen is betrekkelijk zeer grootzes van de zeventien. Een der beschuldigden is de beruchte Stephanovich, die ont vlucht is uit den kerker te Kieuw, waar hij het vonnis afwachtte, dat hem, als bewerker van onlusten onder het landvolk, treffen moest. Gelijk tijdig met hem wist Dentsch te ont snappen, die thans in het buiten land verblijf hondt. Beiden waren medeplichtig aan het vermoorden van een hunner eedgenooten, die ver dacht werd de rol van verklikker bjj de politie gespeeld te hebben. Men zal zich nog wel herinneren, dat het slachtoffer een jeugdig student te Odes- sa is geweest, die eerst door middel van vitriool blind gemaakt en daarna levend verbrand werd. Naast Stephanovich zitten op de bank der beschuldigden de staatsmis- dadigers Vilemenko, ook uit de ge vangenis gevlucht en onder een val- schen naam weder gevatGrachensky, een der moordenaars van Czar Alex- ander IIKobozef, die de mijn in de Sadowaja-straat aanlegde, waar- overheen de keizer moest, gaan en Slatopolsky, de medeplichtige van JTar&nann bjj den aanslag tegen den keizer op den-Spoorweg bjj Moskou. Een der vrouwen, VanoiSfeS?*» wiQr broeder geestelijke is, werd in hechtenis genomen* te Nitebsk, al waar zij werkte op een geheime druk kerij. Mejuffr. Lisofskala behoort tot een arristocratische familiemej. Korba is de dochter van een inge nieur en de vader van mej. Gross- mann is geneesheer de dames Ouch- kowu en Smirnitskaia zijn de hel dinnen van zoovele nihilistische treur spelen, waarvan de justitie haar re kenschap zal vragen. Een tweede politiek proces zal te Odessa behandeld worden. Door den moord, op generaal Strelnikoff ge pleegd, die met de instructie belast was en den draad der sameuzweering van de partij der Narodnava Volta in Zuid-Rusland in handen had, werd de afdoening der bedoelde zaak ver traagd en bemoeielijkt. Eenige on gelukkige jongelieden, veeleer ver dwaald -dan schuldig en tot geachte famihën behoorende, moeten de dwaas heid, samenzweerdertje te hebben willen spelen, duur betalen. Reeds achttien maanden zijn zjj preventief in hechtenis. De overbrenging van de gebr. Peltzer naar de gevangenis te Leuven heeft Donderdag jl. plaats gehad, om daar hun straf van levenslangen dwangarbeid te ondergaan. Bij het vervoer waren Léon en Armand aan elkander geboeid. Te Leuven aan gekomen, hebben zij elkander voor 't laatst gezien. Van dat oogenblik bestaan zij nog slechts als nummers. Eerst werd hun hoofdhaar en baard afgeschoren en daarna moesten zij hunne burgelijke kleeding, welke zij nooit meer zullen terug zien, ver wisselen voor het grove gevangenis pak. De misdadigers, die in deze gevangenis worden opgenomen, be komen zoodanig werk, hetgeen het meest met hun physieken toestand en met hunne opvoeding overeenkomt. De Peltzers zullen waarschijnlijk be ziggehouden worden met 't afschreven van manuscripten of dictaten voor de universiteit, een handwerk, dat voor Leuven nog al wat oplevert.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1