'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1062. Vrijdag 20 April 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Brief van Bartholoraeus Slak aan zijn zwager en collega Sijmen Loopgraag. A.toonn©ment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Biremax: SPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. Advortentien yan 1 tot 5 regels55 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. APRIL, (Grasmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 48 m. Onderg. 7 u. 10 m. Zondag 82 Volle Maan. Israël. Paaschfeest. Maandag 23 Dinsdag 24 Woensdag 25 Donderdag 26 Vrijdag 27 Zaterdag 28 Iets over den tegenwoordigen toe stand van den Nederlandscheu HOUTHANDEL. De volgende mededeelingen, betreffende den Nederlandschen Houthandel komt voor in het Zaanlandsche Advertentieblad. Uit de verschillende havens, welke wor den gerekend te behooren tot het toldistrict Sundsvall, in Zweden, werden in het jaar 1882 verladen naar de diverse havenplaat sen van Nederland, 306779 stuks Vuren en Greenen balken, terwijl daarbij diende tot stuwage 32216 Ms gezaagd- en 10580 stnks rondhout, als kolders, riemhouten en spar ren, in 253 diverse schepen. Dit is, sedert de afschaffing der inkomen de rechten op het hout, in den aanvoer van balken een beduidende vermindering, als men nagaat, dat in 't jaar 1873 ééne firma te Nieuwediep, zoowel voor eigen handel als ten behoeve van anderen, caeer balken importeerde, dan geheel Nederland in het vorig jaar. De buitenlanders hebben dus goed gezien, toen zij, nadat de vrije invoer van gezaagd-, geschaafd- en geploegd hout in Nederland verzekerd was, onze markt met die artikelen kwamen overladen. Er is in geheel Neder land de laatste jaren veel gebouwdde aanvoer van gezaagd en bewerkt hout, om aan de behoefte te voldoen, is dus enorm geweest. Wel werden er hier te lande vele stoom zagerijen opgericht, ten einde de buiten- landsche concurrentie het hoofd te bieden, docb te vergeefs. De vele windmolens, vroeger een bedui dend kapitaal vertegenwoordigend, zijn waar deloos geworden en men ziet helaas bijna dagelijks hun aantal door slooping vermin deren. Wel hebben verscheidene houtzagers ge hoopt op de voltooiing der Zweedsche en Noorsohe spoorwegen, om via Trondhjem eene goedkoopere vracht-conditie te kunnen sluiten dan op Sundsvall, te meer, daar Trondhjem zelfs bij den strengsten winter een open haven heeft, doch volgens eene kostenberekening is ook die hoop vervlogen. De Nederlandsche houtzagerijen verkeeren dan ook tegenwoordig in een treurigen toestand. Per spoor wordt het hout, volgens bestek gezaagd en bewerkt, uit Hongarije, Beieren en Duitschland, vrij van rechten ingevoerd. Evenzoo komen geheele scheepsladingen ge zaagd en bewerkt hout uit Noorwegen en Zweden. Hoeveel kapitaal aan arbeidsloon, dat den Nederlandschen ambachtsman toekwam, is daardoor niet verloren gegaan, ten bate van het buitenland P Vrijheid op handelsgebied is goed, maar die vrijheid mag niet zóó groot zijn, dat de binnenlandseke industrie daardoor ten behoeve tan het buitenland geheel wordt vernietigd Wil Nederland niet van een belangrijken tak van nijverheid worden beroofd, dan zul len houtzagere en houthandelaren zich moe ten vereenigen, om de regeering te bewegen, het geschaafde, geploegde en reeds op bestek gezaagde (dus al het reeds bewerkte) hout, bij den invoer te belasten, om zoo de be trokkenen eene nieuwe toekomst te openen. En hoe is het met de Nederlandsche scheepvaart, dien grooteu factor, voor den houthandel zoo noodig P Helaas even treurig Hoe is het getal der zeilschepen verminderd P j ?c^eeP8timmerwerven, zeil- doekfabricken, zeilmakerijen, touwslagerijen, smederijen, etc. etc. Bijna alle vernietigd en weg! De versnelde gemeenschap door de stoom schepen heeft niet aan dit alles de schuld. Toen de zeilschepen door de stoomvaart werden verdrongen, zochten de reederijen de houtvaart op, doch ook op dit gebied kunuen zij zich niet staande houden en wel door te veel handelsvrijheid in Neder land. Wat heeft een schip, een Neder landsche haven binnenloopende, aan on- gelden te betalen Bijna niets. En wat moe ten Nederlandsche schepen, binnenkomend in een der havens van Noorwegen, Zweden, Finland, Rusland en Duitschland, betalen P Enorm veelzooals in- en uitgaand last geld, vuur- ton- en bakengeld, haven en kaaigeld, betalingen aan Zeemanshuizen, zegels op charterpartijen, ballastlossing, be waking door ambtenaren tijdens de lossing van den ballast, grond- of moddergelden, etc. etc. De buitenlandsche schepen zijn in hunne eigene havens vrij van die onkostener moet dus aan die wanverhouding door re ciprociteit te gemoet gekomen worden eerst dan kan de Nederlandsche scheepvaart zich herstellen. Mochten deze weinige regelen aanleiding geven tot herziening, zoo noodig voor de Ne derlandsche nijverheid en belanghebbenden opwekken, om, met vereende krachten het steeds dreigender gevaar van algeheele ver nietiging dier nijverheid, tegen te gaan. Alkmaar, April 1883. H. NI RU WSTIJ DINGEN HELDER, 20 April 1883. Dinsdagavond viel een kleine jongen in de Buitenhaven alhier, en zou zeker verdronken zijn, indien niet de persoon Gillart Hendrikse, die het akelige geschreeuw van den jongen hoorde, te water was gespron gen en na eenige inspanning het geluk had gehad 't knaapje te redden en het naar zgne ouders terug te brengen. Dinsdagavond mochten de leden en geïntroduceerden van Helders Man nenkoor in Tivoli een avond van kunstgenot smaken. De rnime zaal was dan ook vol belangstellenden. Onder leiding van den directeur, den heer Egbers, werden de nummers van 't programma, die goed waren be studeerd, rein en frisch voorgedragen, en waren enkelen ook al niet nieuw, gaarne werden ze voor de tweede maal gehoord. De solo voor tenor »Alleluia d'Amour verdient een afzonderlijke I vermelding. Hoog was de verwachting gespan nen, toen de heer Joseph Cramer zich met zijne viool voor den muziekles- senaar plaatste, en die verwachting werd niet teleurgesteld. Niet vaak hebben we 't voorrecht een kunstenaar van zijn talent te hooren. Onder de voordracht van Suite voor viool" en »Fantaisie Faust" heerschte ouder de talrijk aanwezigen de diepste stilte en aan 't slot klonk een bravo" waar aan geen einde scheen te komen. Maandag 23 dezer zal de com mandeur der takelaars op 's rijks werf alhier, de heer W. C. Henkes, het voorrecht .ogen genieten dat hij 55 jaar geleden als officiersjongen bg de Marine in dienst trad, en onaf gebroken bij de Marine heeft gediend, waarvan 16 jaar en 5 maanden als werkman en 27 jaar en 7 maanden als commandeur op 's rgks werf alhier. Merkwaardig mag de vernieling heeten, die door den paalworm aan de havenwerken^ alhier is veroorzaakt. Sommige zware eiken palen zijn even beneden den waterspiegel tot ooge- veer een voet lengte geheel doorge knaagd, waardoor van die palen de punt in den grond staat en het bo venste gedeelte, door bouten aan het plankier van de steigers verbonden, met de golven heen en weer bengelt. De gaffel-zeilschoener Argus, commandant de luit. ter zee 2e klasse jhr. H. M. Speelman, thans te Kampen, zal deze week van daar vertrekken en achtereenvolgens nog een bezoek brengen aan Marken, Hoorn, Eukhui- zen en Medemblik, tot aanwerving van jeugdig scheepsvolk. Jannetje Struik, de zoogenaamde millioenenjuffrouw", haar broeder G. Struik, benevens A. Hoetink, J. H. Van Zutphen, J. J. Jools, Th. N. Van der Heem en E. D. Con- senheim zgn heden door de arron dissementsrechtbank te Rotterdam verwezen naar de correctioneele te- rechtzetting, met last dat al de be klaagden in hechtenis zullen big ven. De inschrgvingen voor de geld- leening van f60,900,000 ten behoeve van den Staat, hebben te zameu be dragen: f748,000,000. De inschrij vingen kunnen dus slechts ten deele worden aangenomen. Zoo spoedig mogelijk zal door den Agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam namens den Minister, aan de inschrij vers schriftelgk van het aan ieder huuner toegewezen bedrag worden konnis gegeven. De toegangsprijzen voor de Ten toonstelling te Amsterdam zgn thans bepaald als volgtZondag, Maandag, Woensdag en Zaterdag f 0.50, en Dins dag, Donderdag en Vrgdag op f 1. Het proces wegens het vermoor den van Esther Solymossi (de Tissa- Esslar-zaak) komt nu voor de recht bank te Beregkszasz. Zooals men weet, zijn de voornaamste beschul digden de Israëlietische slachters Schwarz, Buxbaum en Brann en de landlooper Wolner. Vier andere per sonen zijn beschuldigd van medeplich tigheid aan den moord en nog twee van het verbergen van het lijk. Twee honderd getuigen zgn opgeroepen in dit proces, dat waarschijnlijk in het laatst van Mei eindigen zal. De ter doodveroordeeling van Jos. Brady, wegens den moord op Burke, den onderstaatssecretaris van Ierland, gepleegd, verwekt algemeene tevredenheid, daar niemand er aan twijfelt, of hij de moordenaar is. Ook de Iersche bladen zgn dezelfde meening toegedaan. Brady heeft zich reeds in het boevengewaad moeten steken en lig wordt voortdurend be waakt, opdat hg niet de hand aan zich zelf zal slaan. In de stad Re vel, aan de Finsche golf, heeft een gasontploffing plaats gehad in den schouwburg, waar zich ruim twee 2000 personen bevon den. Ongeveer honderd menschen werden gedood en een aantal andere gewond. Naar men verneemt zou het ongeluk veroorzaakt zgn door het gebruik van een gasmeter, die uit verscheidene guttapercha zakken bestond, met steenen er boven op, om de noodige drukking te geven, welk toestel gebarsten was en de ontploffing veroorzaakt had. Er is intusschen een nauwgezet onderzoek ingesteld. Te Moskau is een groot circus, dat van Salamonski, afgebrand. De brand, die in de nabijheid der stal len ontstond, verspreidde zich met groote snelheid door het houten ge bouw. De costumes, zadels, rijtuigen enz. werden een prooi der vlammen. Een aantal paarden verbrandden en een nog grooter aantal werden zwaar gewond. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Men schat de schade op 200,000 roebel. De brandweer, die nog al jaarlijks een half millioen kost, bleek bg deze gelegenheid in een zeer slechten staat te verkeeren. Een romantische ontvoerings historie, die waarschijnlijk nog aan leiding tot diplomatieke briefwisseling tusschen Rusland en Perzië zal geven, wordt uit Baku gemeld. In 't begin van Januari bracht de jonge schoone vrouw van een scheepskapitein aan bekenden, die in de nabijheid der stad woonden, een bèzoek, vanwaar zij echter niet teruggekeerd is. Te middernacht ging de bezorgde echt genoot op weg om zgn vrouw af te halen, doch hg vernam daar, dat zij reeds eenige uren geleden vertrokken was. Nadat hij den geheelen nacht te vergeefs gezocht had, gaf hg er 's morgens de politie kennis van, aan welke het evenmin gelukte omtrent de geheimzinnige verdwijning ophel deringen te verschaffen. Eerst na 2 maanden heeft de diep bedroefde echtgenoot een spoor van zijn vrouw ontdekt. Zooals nu blijkt, is deze dame op den eenzamen weg door 4 mannen overvallen, die haar knevel den en op een in de nabijheid liggend Perzisch schip brachten, dat onmid dellijk het anker lichtte en naar de kust van Teheran voer, waar de vrouw in een koninklijken harera is opge sloten. Men zegt, dat de Russische gezaut te Teheran reeds pogingen bij den Schah heeft gedaan om deze dame, een geboren Zweedsche, onmiddellijk in vrijheid te stellen. Op de Parijsche kerkhoven werden in den laatsten tijd herhaal delijk kransen en andere dikwijls kostbare versierselen van de graven gestolen. Deze diefstallen werden meestal door vrouwen gepleegd. In zwaren rouw gekleed, kwamen deze sluwe dieveggen op de graven bidden en bg het opstaan hingen zij de kransen en de andere voorwerpen onder hare rokken. Dan gingen zij met langzame schreden en schrei ende heen, om het gestolene te ver- koopen. Er wordt nu streng toe zicht gehouden, ter voorkoming van die schandelijke praktijken. De toestand te Marseille, door de werkstakingen teweeggebracht, wordt hoe langer hoe erger. Er komt bijna geen schip in de haven, en de schepen die er liggen kunnen niets doen. Een poging van de Compagnie Transatlantique om Ara bieren uit Algiers te doen overkomen, ter vervanging van de werkstakers in de haven en de dokken, is mis lukt. Er hebben nu ongeveer 20000 mannen het werk gestaakt. Ook te New-York dreigen weer werkstakin gen, voornamelijk in het bouwvak. Te Springfield, in Illinois, waar de ijzerwerkers den arbeid staakten, zijn onlangs de werkstakers en andere werklieden, die in hunne plaats waren aangenomen, handgemeen geraakt. In het gevecht werd een man gedood en twee andere gewond. Sijmen, ik wil 't jou vertellen, Wat mij al voor zorgen kwellen. Mijn vronw zei laatst„mijn lieve man, Ik zie, je wordt er mager van." Ik bracht al zooveel jaar de brieven, Om onze burgers te gerieven; Ik bracht de krant zoo langen tijd En deed mijn werk met lust en vlijt. Maar, die beroerde postpakketten, Och Sijmen, ik kan 't niet verzetten, Die baren me al wat verdriet, Zooals mijn vrouwtje daaglijks ziet. De brieven kom ik iedrên morgen Een uur of meertelaat bezorgen, En 'k ben lang niet op mijn gemak, Als men soms zegt: „jou trage slak!" Wat liep ik, Sijmen, vlug voorhenen. Wat repte ik mijn beide beenen. Nu duw ik prutt'lend en verstoord O, Sijmenlief, mijn wagen voort, Of loop, 't is ongehoord, o zwager, De stad rond als een pakjesdrager. De straatjeugd maakt me in de war En schreeuwt: „daar komt de hondenkar!" Wat geeft mij die verwensehte wagen In korten tijd al stof tot klagen. A'ls briefbesteller was ik kranig. En nu, o, ik geneer me danig. Het komt te na aan mijn fatsoen, Nu ik hier kruiersdienst moest doen. Wie zou nog naar zoo'n post verlangen P Verbeeld jelaatst was ik behangen Met negen pakken aan een touw. O, o wat pruttelde mijn vrouw. Ik wil de waarheid niet verbloemen, Ik zal je even op gaan noemen, Waaruit de last toch wel bestond Waarmee ik liep de straten rond. Een doos papieren heerenboorden, Een pakje Bloempjes uit het Noorden, Een dooden vogel, geef wel acht, Alsof ik was geweest ter jacht. Daarbij kwam, Sijmen, o, verbaas je, Een roodgeschilderd drieponds kaasje. Een schilderij met lijst en glas. Komt zoo iets nu in 't vak te pas P Een paar pantoffels, in papieren Gewikkeld, kwam de vracht versieren. Een doosje met een dameshoed Behoorde ook al bij dat goed. Een flesch met rijnwijn voor den dorst En op het laatst, ruim twee pond worst. Die worst, o Sijmen, jij zult 't lezeu, Die worst zou mij noodlottig wezen. Ik bleef, o schrik, niet lang alleen, Maar kreeg gezelschap om mij heen. Eerst twee, maar weldra veertien honden; Ze hadden graag die worst verslonden. Ze sprongen blaffend bij mij op. Het hielp me niets, gaf ik ze ook een schop. Daar stond ik nn, met volle handen. De beesten toonden mij hun tanden. Als radeloos keek ik in 't rond Of 'k hier of daar ook bijstand rond. 't Was mis. Een aantal dart'le knapen Kwam aan dit schouwspel zich vergapen. Ik sprong als razend in het rond. Daar vliegt opeens de grootste hond Omhoog en heeft de worst gegrepen. Het beest hield vast en liet zich slepen. Nu pakten ook de andreu aan, Eu ach, de worst was naar de maan De jongens stonden daar en lachten, Maar ik, ik had nog wat te wachten. Zoo iets hond ik niet langer uit. Ik neem een kort en kloek besluit, 'k Zal mij tot den minister wenden En hem beschrijven mijn ellende. Misschien geeft wel zoo'n man van staat In dit geval een goeden raad. Beantwoord nu mijn brief eens gauw En doe de complimenten aan je vrouw Lees wat ik je schrijf, op je gemak, Nu tot ziens. Bartholomsus Slak.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1