'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURKNTT VOOR HELDER. MSEÜWEDIEP Ei TESSEL 1063. Dinsdag 24 April 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- ss Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERK HO UT Co. te Helder. BareanxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 invertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de'Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 24 April 1883. Zr. Ms. fregat »Evertsen" is Vrijdag jl. alhier op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld, onder bevel van den kap-lnit. t/z. J. C. Joekes. De verdere état major van dien bodem is samengesteld als volgtluit. t/z. Ie kl. G. Van Herwaarden, le officier, en luits. t/z. le klasse B. De Groot en J. E. Sickens, de luits. t/z. 2e kl. J. Wentholt, P. F. H. Volcke, C. F. A. Gregorij, A. Seret, A. C. Van der Sando La Coste, F. C. V. Zwaanshals, J. Kuyp en J. M. Phaff, de kapitein der mariniers B. H. Sten- fert, de le luitenant L. A. C. Furnee, en de 2e luitenants J. C. J. B. A. Le Josselin de Jong, G. A. Linckers, H. A. Mos en F. K. F. Ter Haar, de otf. van gez. le kl. J. J. Borst en de off. van adm. le kl. J. C. De Vriese. Genoemd schip is bestemd tot buisvesting en opleiding der zee miliciens alhier. Zr. Ms. stoomjacht de «Valk" is Zondagmorgen hier weder terug gekeerd. Maandagmorgen zal het hier liggende batt. Infanterie per spoor naar Amsterdam vertrekken. Denzelfden dag komt hier in gar nizoen het 5de batt. van heb lste reg. Infanterie, thans te Hoorn in garnizoen. De heer D. H. Prins, van hier, heeft te Amsterdam voldoend examen afgelegd voor onderwijzer. Donderdag 5 Juli zal op do algemeene begraafplaats alhier, met eenige plechtigheid het grafteeken worden onthuld, ter herinnering aau de omgekomen bemanning van de rammonitor «Adder." - Voor den aanstaanden tocht van de «Willem Barents" heeft zich een geneesheer aangemeld, namelijk de heer Dr. G. Waelchli, assistent bij Prof. Donders te Utrecht. Door den Minister van Binnenl Zaken is aan het «Volksbond tegen drankmisbruik" vergunning verleend, om op een terrein naast het Rijks museum kiosken op te richten tot den verkoop van bier. Dit staat in verband met 't streven van den «Volksbond," om krachtige en zuivere bieren, met zoo weinig mogelijk alcoholgehalte, tegen lagen prjjs verkrijgbaar te stellen. De prijs van het bier in de kios ken zou dan 5 cents zijn. Daartoe welwillend door de firma J. M. Van Kempen en Zonen aan bet comité tijdelijk afgestaan, is het kolossale model van het stand beeld van Jan Pieterszoon Koen, dat indertijd in de Koninkl. Nederland- sche fabriek te Voorschoten in brons is overgebracht en thans op het Water- looplein te Batavia prijkt, per IJsel stoomtram en verder per Rhijnspoor naar het terrein der Internationale Koloniale Tentoonstelling te Amster dam vervoerd. In de Muiderstraat te Amster dam is in de afgeloopen week des nachts uit een kantoor de som van f 250 ontvreemd. Door iuklimming heeft men zich toegang weten te verschaffen. Genoemde som, die aan specie in een lessenaar lag, werd gestolenterwijl men het daarnaast liggende bankpapier, ter waarde van ongeveer f 350, onaangeroerd liet. De politie is de dieven nog niet op het spoor. Op de Leidschestraat te Am sterdam is een man in een kelder gevallen. Hij werd met een schedel breuk naar het gasthuis gebracht en is daar den volgenden dag overleden. Naar men meldt is door de agen ten van de Nederlandsche Bank, na mens de hoofddirectie, tot de ver schillende kassiers, handelaren enz. de uitnoodigiug gericht om zich te ont houden van het stempelen van bankbil jetten. v Het thuis en bovenbrengen van eenigszius benevelde vrienden loopt niet altijd even gelukkig af. Te Haarlem bewees een vriend dezen liefdedienst aan een voermansknecht, doch het ongeluk wilde dat èn de dronken man èn de vriend van de trappen rolde, met het allertreurigst gevolg dat de eerste terstond een lijk was. De omstreken van Haarlem bieden tegenwoordig weer het bekoor lijk schouwspel aan der bloeiende hyacintenvelden, welker zachte geur den bezoekers reeds van verre op den adem van het koeltje te gemoet wordt gevoerd. Sinds de stoomtram, in aan sluiting met den Haarlemschen tram, de bewegiug zoozeer vergemakkelijkt, verdient een uitstapje derwaarts in dubbele mate de aandacht. De Noord-Zuidhollandsche stoom tram rijdt af in den Hout en voert zijne passagiers over Heemstede naar Hillegom, Lisse en Sassenheim, om vervolgens over Oegstgeest naar Leiden te gaan. Wanneer men echter plaats neemt tot Hillegom, krijgt men een overzicht van de geheele bloeiende landstreek, waar nageltak en tulp om den voorrang dingen in heerlijke kleu rschakeeri ng. De Ned.-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij te Rotterdam keert over 1882 geen dividend uit; alleen een matige afschrijving f 78.000 is mogelijk geweest. Als oorzaak der ongunstige uitkomst wordt in de eerste plaats de gebrekkige water weg van Rotterdam genoemd, welke noodzaakte de grootste stoomschepen, die dus de meeste goederen aanbrengen meestal voor Rotterdam en den Rij n bestemd, altijd op Amsterdam te di- rigeeren. Het vervoer van en naar Amsterdam is zuiver verlies, tevens van tijd, wegens de noodzakelijkheid om de meeste goederen te water te vervoeren. In de tweede plaats hebben de lag< vrachten de winst verminderd, wegens de weinige b- ondigheid in den graan handel van Amerika op ons land en Zuid-Duitschland en het groote aan bod van scheepsruim te te New-York. De scherpe concurrentie der Kon. Ne derlandsche Stoomvaartmaatschappij dwong mede tot aanmerkelijke ver laging. De beweging onder de werk lieden te Rotterdam, die op de schepen werken, voor het verkrijgen vau Zon dagsrust, is Donderdagavond voort gezet. De president hunner veree- niging »De Maas,« de Heer C. J. Pijpers, deed een ernstig beroep op patroons en werkgevers, om te willen medewerken, teneinde den werkman zijn Zondagsrust te verschaffen. De vergadering verklaarde zich voor het vrij maken van den Zondag, en wenschte het werk dien dag eerst aan te vangen te 12 uren 's nachts. Het bestuur eischte tevens de verklaring van de vergadering, dat de werkman ook van zijn kant alles zal aanwenden om het werk naar aller genoegen te volbrengen, en wees op het wenschelijke, dat men zich zou onthouden van dron kenschap, in de hoop, dat de patroons aan de dronkaards geen werk zouden verschaffen Een tweede punt, waarnaar de bond streeft, is het »twee nachten achtereen werkentegen te gaan. De Voorzitter raadde echter op dit punt tot inschikkelijkheid, om de Zondagsrust mogelijk te kuunen maken, waarmede de vergadering zijn instemming betuigde. Van de zijde der patroons was de vraag gesteld of de werklieden het wenschelijk achtten het »af betalen in herbergen* af te schaffen in welk geval door hen voor loodsen zon ge zorgd worden. Ook dit werd door de vergadering met ingenomenheid begroet. Tijdens de vergadering traden ruim 60 persouen toe als leden van den bond. Te Vlaardingen heeft Donder dagavond de eerste algemeene ver gadering van reeders van haringsche pen in Nederland plaats gehad. Het resultaat der beraadslaging is geweest, dat er dit jaar weder een haringja ger^ zal plaats vinden, welke naar men gelooft, wel op algemeene deel neming zal mogen rekenen. In plaats van 5 jagers, zullen er echter dit jaar slechts 3 jagers ge bezigd worden, welke allen te gelijk den 4 Juni moeten vertrekken. De jaagtijd op zee zal den 2 Juli eindi gen zelfvangers mogen eerst den 9 Juli binnenkomen, mits zij vóór dien tijd geen 140 ton haring aan boord hebben. De hoeveelheid hunner mede te engen haring is gesteldvan den leu jager op 100 tot 200 tonnen. 2en 150 300 3en 300 400 De 2e jagerij-vergadering zal den 26 dezer gehouden worden. Te Berkhout verbrandde Vrg- dagavond een bakkerij, een herberg en twee boerderijen. De brand ont stond door het rooken van panharing in een vat. Uit de Zuid-Willemsvaart te Maastricht is opgehaald het lijk van een meisje. De Justitie vermoedt een misdaad. Een persoon met wien zij kennis had, en met wien zij nog den vorigen dag gezien was, is hechtenis genomen. Volgens in Den Haag ontvangen berichten is de gezondheidstoestand van Prinses Marianne steeds vooruit- Men meldt uit 's- Z. M. de Koning, ofschoon na de reis in welstand in de residentie aan gekomen, gevoelde zich Zaterdag kort na zijn terugkomst op het paleis, waar schijnlijk tengevolge van vermoeienis der reis, ouwel. Z. M. heeft zijn lijfarts geraadpleegd, en tegen den avond was de ongesteldheid nagenoeg geweken. De oudste, of ten minste een der alleroudste hoornen ter' wereld is de Bo, een boom in de heilige Indi sche stad Amarapoora, in Birma. Volgens oude kronieken werd hij in het jaar 288 vóór onze tijdrekening geplant en hij is dus nu 2170 jaren oud. Deze boom, volgens de overlevering afkomstig van den boom waartegen Boeddha leunde toen hij zijne open- baringeu deed, wordt als heilig be schouwd. Pelgrims nemen dikwijls bladereu van hem mede, maar niet anders dan afgevallenewant als heiligdom mag hij niet door schen- nende handen of messen aangeraakt worden. Een waaghals, zooals er in Ame rika zelfs niet veel zijn (Gilfoy is zijn naam) heeft in een boot, groot 2 ton, een reis in den Stillen Oceaan gedaan, en is er, wonderlijk genoeg, met het leven afgekomen. Op 29 Januari jl. werd hij op 160 zeemijlen van Kaap Sandy door de Albert Bit- terg opgenomen en vervolgens in Maryborough (Australië) aau wal gezet. De waaghals was den 19 Augustus des vorigen jaars van San Francisco in zee gegaan. Hij voorzag zich van proviand voor 5 maanden, maar had niet gerekend op het overboord gaan of bedorven raken van den voorraad door zeewater. Dit had evenwel plaats door het kenteren van de boot. Uitgeput van honger werd de reiziger dan ook opgenomen. Woeste aanslag op de openbare straat gepleegd. Donderdag jongstleden, om streeks 4 uur des namiddags, heeft in de onmiddellijke nabijheid van de Passage de TOpéra te Parijs, een treurig voorval plaats gehad, dat wellicht noodlottige gevolgen voor verscheiden personen na zich zal slepen. Zooals gewoonlijk op dat uur van den dag, was er buitenge woon druk verkeer op de boulevards. Tusschen deze talrijke menigte be vond zich een man, die onverhoeds een geladen zesloops revolver voor den dag haalde, en het wapen aan legde op een agent van politie, die zich in zijn nabijheid bevond. De agent, bij tijds ontwarende aan welk gevaar hg bloot stond, stapte snel ter zijde, en ontging daardoor het óp hem gerichte schot. In het 't zelfde oogenblik als 't ware snelde de agent toe op den man met den revolver, teneinde hem het wapen te ontwringen; verscheiden omstanders boden hem daarbij krachtdadige ondersteuning. Alvorens het hun mocht gelukkeu het wapen meester te worden, vuurde de man links en rechts nog ver scheidene malen in het rond, waar door twee heeren en eenige dames, die zich in de nabijheid bevonden werden gewond. Dit alles gebeurde in weinige oogenblikken tijds, want weldra lag de dader op den grond. Vermoedelijk zou hij door de ver- bolgeu omstanders zijn vertreden ge worden, indien niet eenige agenten van politie waren toegesneld, die hem op de been hielpen, aan de menigte ontrukten en in verzekerde bewaring brachten. Ook aan de gekwetsten werd onverwijld de noodige bijstand verleend en geneeskundige hulp in geroepen. Ten aanzien van den dader, die vermoedelijk niet wel bij 't hoofd is, verneemt men onder anderen de vol gende bijzouderheden. Naar zijn eigen verklaring is hij geboortig uit Hessberg, in Duitschland, en heet hij Adolf Altschuller. In zgn be zit vond men slechts enkele franken. Gedurende de jongst verïoopen dagen heeft men hem menigmaal in den omtrek van de beurs waargenomen, steeds binnensmonds pratende, on der heftig gebaar. Vóór het gebeurde hier vermeld, had men hem opnieuw, omstreeks 3 uur, in de nabijheid van de Beurs zien ronddwalen hij had zich toen begeven naar het schict- terrein van een zwaardveger, geves tigd in de Passage de 1'Opéra al waar hij zich gedurende een half jaar in 't schieten met den revolver Rad geoefend. Daarop had hij zgn wapen geladen en was regelrecht naar den boulevard gestapt, waar hij zijn onverantwoordelijke daad heeft gepleegd. Naar men beweert, heeft Altschuller in den laatst verïoopen tijd aan de Beurs door speculaties aanmerkelijke sommen verloren en dit heeft hem aan 't malen gebracht, zooals men het gemeenlijk heet. Toen de agen ten hem naar 't bureau van politie overbrachten, herhaalde hij elk oogen blik dat hij een doodelijken haat tegen de Franschen koesterde en in de gelegenheid hoopte te komen, om er nog eenigeu het licht uit te blazen. INGEZONDEN. Aan de Redactie van 't Vliegend Blaadje. In no. 1061, 17 dezer, van Uw blad komt een ingezonden stukje voor van X, omtrent de opbrengst eener liefdadigheids voorstelling der vereeniging Oefening baart Kunst (korporaals der Artillerie), ten be hoeve van het huisgezin van C. Slikker. De verantwoording is door mij nagezien, waaruit het volgende bleek. De ontvangsten op de lijsten bedroegen te samen f 85.21*; hierbij gevoegd de op brengst aan de zaal, op den avond der voorstelling, f21.25, zoo was de totale ont vangst f 106.46*. Neemt men echter in aanmerking, welke kosten cene voorstelling na zich sleept, dan zal men wel kunnen inzien, dat de uitkee- ring niet groot had kunnen wezen. O. a. werd betaald aan buur van costumes f20.40; zaalhuur f12; Muziek f 17.50; adverten tie- en drnkloonen f 9.25; Patenten f4.86*; bediende, coiffeur, tooneelboekjes enz. f5.95 cn aan verdere kleine uitgaven, voor uit voering en repetitiën, f 12.03*, roRkeDde te samen een totaal der uitgaven van f 82. Ik onthoud mij van verdere beschouwin gen, doch deel den belangstellenden inzender mede dat deze zich in de opgave der lijst uit Oude Sluis vergist. Deze bedroeg fl5.65 in plaats van f 20. Verdere inlichtingen kunnen de9verkie- zende aan H.H. inteekenaars woiden ver strekt door den Adjudant Onderofficier der Artillerie Bloeroer en den Preiident der bedoelde vereeniging, welke zich hiertoe beschikbaar stellen. De Kapitein der Artillerie, A. HARREBOMÉE, Beschermheer der Vereeniging Oefening baart Kunst, Helder, 20 April 1883.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1