Stoomvaartberichten Het atoomschip Prins Frederik passerde 19 April te Aden van Batavia. Het stoomschip Prins Alexander arriveerde 32 April te Southampton van Amsterdam. Het stoomschip Prins van Oranje vertrok 21 April van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Koningin Emma vertrok 21 April van Port-Said naar Batavia. Het stoomschip Prinses Wilhelmina vertrok 21 April van Port-Said naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Marie arriveerde 23 April te Amsterdam van Batavia. Het stoomschip Conrad arriveerde 21 April te Marseille van Amsterdam. Markt-Berichten. Alkmaar, 21 April. 3 Paarden f 65 a 150, 33 Koeien cn Ossen f170 a 280, 80 nucht. Kalveren f6 a 16, 455 Schapen f 20 a 38, 30 Lammeren f 12 a 17, 103 mag. Varkens f 15 a 25, 264 Biggen f 6 a 10, 14 Bokken en Geiten f 4 a 9, 7 kl. Bokjes f0.40 a 0.75, Boter per kop ('s middags 12 uur) f 0.72$ a 0.774. Hoork, 21 April. Tarwe f 8 a 10, Gerst f4.60 a 6, Haver f3 a 4.75, Erwten: groene f 13 a 15.50, grauwe f 18 a 22, vale f13 a 16.75, bruine boonen fl3al7, 1 Paard f 150, 378 Schapen f24 a 50, 67 Kalveren f 6 a 28, 18 Varkens f 16 a 24, 6 Zeugen f25 a 50, 88 Biggen f4 a 9, 25 Kippen fl a 1.80, 7000 Kip-eieren f 3, 3200 Eend-eieren f 3.75 per 100, 1698 koppen Boter f 0.60 a 0.65. V i ssche rij- Be ri chten 23 April um. 6 beugera met 120 tot 400 schelv., per 100 f 10.50 a 12.4 a 5 kabelj., per stuk 60 a 70 ct. 24 April vm. 4 vletten met 10 tot 40 roggen, .per stuk 55 a 58 ct.; 2 last haring, per tal 40 ct. Schuiten n*ar zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 20 tot 24 April 1883. ONDERTROUWD A. Gijsberts, koop man, en H. Corel. GEHUWDGeeue. BEVALLEN: T. Goos, geb. Bijl, d. M. Vogelezang, geb. Meijer, d. H. Eelkers, T. d. Berg, z. M, Moolhuijzen, geb. Hoo- gerduijn, z. OVERLEDEN E. Kieseling, geb. Breet, 50 j. A. F, de Does, 7 m. H. Sehmidt, 45 j. T. Kaptein, geb. Groot, 35 j. M. Liebregts, geb. Jansen, 29 j. J. A. v. Vliet, 20 j. J. Nagelhout, 56 j. A. Hin, geb. Witte, 53 j. A. J. W. Bonricius, gob. v. Stock de Wijs, 63 j. Heldersche Moppen. DE GELEERDE DOCHTER. Dochter, die de lessen eener Hoogere Burgerschool met vrucht gevolgd heeft Nu papa, is u tevreden P Zie eens mijn getuigschrift Staathuishoudkunde uitstekend. Scheikundezeer goed. Natuurkundezeer goed. Aesthetica .- uitstekend. Engelsche taal- en letterkundezeer goed. Hoogere wiskundeuitstekend. De vader spreekt Dat zie ik met genoegen. Ik heb nog maar, wat u betreft, één wensch hier op aarde. Als je aanstaande man nu 'n beetje verstand heeft van huishonden, koken, de wasch en 't gebruik van een naaimachine, dan kan je huwelijk héél gelukkig zijn. Een boef liet zich een kies trekken en vroeg hoeveel hij schuldig was. „Een daalder !"- was het intwoord. „Dat's me te veel" zei de boer. „De barbier uit ons dorp neemt maar twee kwartjes en werkt er veel langer over. Neen, neen als je daar ook mee tevreden bent, is het goed, en anders moet je de kies er maar weer in zetten." Mevrouw tot een dienstmeisje dat haar dienst komt presenteeren. Waarom ben je uit je vorigen dienst vertrokken Dienstmeisje. Maar, Mevrouwvraag ik u dan ook, waarom de vorige meid het niet langer bij u kon uithouden P Vervolg' der Berichten. In een extra-bijvoegsel bevatte de Staatscourant Zondagavond het vol gende bericht Het heeft den Koning behaagd, bij besluit van 22 April 1883, no. 4, met ingang van 22 April 1883 lo. op het daartoe door hem ge daan verzoek, aan den heer mr. C. Pijnacker Hordijk een eervol ont slag te verleenen als minister van Binnenlandsche Zaken, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den Koning en aan den lande bewezen 2o. te benoëmen: tot Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Mr. J. HEEMSKERK Azu., lid van den Raad van State alsmede bg besluit van 22 April 1883, no. 5, met ingang van 23 April 1883: lo. op het daartoe door hen daan verzoek een eervol ontslag te verleenen aan de heeren mr. 0. Th. graaf Yan Lynden van Sandenburg, als Minister van Finan ciën mr. A. E. J. Modderman, als Mi nister van Justitie jhr. G. J. G. Kleifck, als Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid A. E., Reuther, als Minister van Oorlog W. F. Yan Erp Taalman Kip, als Minister van Marine, en als Minister van Koloniën ad interimen jhr. mr. W. F. Rochussen, als Mi nister van Buitenlandsche zaken onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hen aan den Koning en aan den lande bewezen 2o. te benoemen tot Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. P. J, A. M. YAN DER DOES DE WILLEBOIS, oud- Minister van dat Département tot Minister van Justitie, Mr. M. W. BARON DU TOUR YAN BEL- LINCHAVE, wethouder van 's-Gra- venhage en lid der Staten van Zuid- Holland tot Minister van Marine, F. L. GEERLING, gepensionneerd vice-ad- miraal tot Minister van Financiën, W. J. L. GROBBÉE, oud-hoofdinspec teur bij het Departement van Fi nanciën tot Minister van Oorlog, den ge- pensionneerden geueraal-majoor A. W. P. WEITZEL, oud-Minister van Oorlog tot Minister van Waterstaat, Handel' en Nijverheid, J. G. VAN DEN BERGH, hoofdingenieur bij de Staats spoorwegen tot Minister van Koloniën, F. G. VAN BLOEMEN WAANDERS, oud directeur van binnenlandsch bestuur in Nederlandsch-Indië. 'We maken ouze lezers nog maals opmerkzaam op de voorstelling, te geven door de onderofficiers-ver- eeniging Admiraal de Ruyter" op Donderdag a. s. De opbrengst zal strekken ten voordeele van de weduwen en weezen der omgekomen visschers, hier ter plaatse woonachtig. We hopen, dat ook deze pogingen niet onbeloond zullen blijven. De onderofficiers-vereeniging voor land- en zeemacht Vaderland en Oranj^" was gisterenavond gezellig bijeen in de expresselijk gedecoreerde zaal van Tivoli. De wegens zijn ver trek aftredende president, de heer Colijn, schetste in een kort woord zijne werkzaamheid als voorzitter. Muziek, voordrachten en een paar tooueelstukjes verhoogden de opge wekte stemming der aanwezigen. Onder de muzieknummers mogen we niet onvermeld laten de verdienstelijk gearrangeerde potpourri van den hr. L. Ai Schouten. Bij 't einde sprak de heer Colijn een woord tot afscheid en uitte hij de beste wenschen voor den bloei en 't voortdurend bestaan der vereeniging, en gaf 't presidium over aan zijn opvolger, den heer de Gelder. Deze richtte daarna tot den aftredenden president een hartelijk woord en bood hem, namens een aantal leden der vereeniging, een praebtigen leunstoel aan, benevens 't diploma als eere-voorzitter. Als slotnummer van 't programma werd een afscheidslied gezongen. Zondagavond werd door de Korpor.-vereenig. D. E. G. in Tivoli een afscheids-voorstelling gegeven. Er werd opgevoerd «De gebochelde." Dit drama werd blijkbaar tot genoe gen der aanwezigen afgespeeld. De costumes waren fraai. Inzonderheid beviel 't spel van Henri de Lagardère en Passepoil. De gymnastische toe ren lokten herhaalde bravo's uit. De nieuwe Ministers hebben gisterenmorgen ten 11 ure in handen van Z. M. den Koning den eed af gelegd, uitgezonderd de hr. Heemskerk die reeds eergisteren was beëedigd en gisteren met den Directeur van het Kabinet des Konings zijne ambt- gen ooten aan Z. M. voorstelde. Alle Ministers waren in 'uniform of cos- tuura, uitgezonderd de heeren Grob- bée en Yan Bloemen Waanders. Het schroefstoomschip 2de kl. Marnix, commandant kapt.-luit.-ter- zee C. E. Uhlenbeck, is Zaterdag van Hellevoetsluis te Amsterdam aange komen, ten einde gedurende bet ver blijf van HH. MM. den Koning en de Koningin bet vorstelijk eere-saluut te geven. Onder de inzendingen van Ba tavia naar de Amsterdamsche ten toonstelling zal zeker ook zeer de aandacht trekken die, welke door Dr. Vorderman bijeengebracht is en op inlandsche en Chineesche voedingsmiddelen betrekking heeft, Met uitsluitig van atjars en manis- sans, die geen deel uitmaken van de verzameling, bevat deze ruim 200 stopflesschen met allerlei spijzen, waaronder voor zoover de Chineesche lekkernijen betreft, verscheidene uit al lerlei schuilhoeken der dierenwereld afkomstig. De Chineesche en ver taalde namen zijn op de flesschen geëtiketteerd, terwijl een beschrijvende catalogus oorsprong, gebruik en ei genaardigheden van den inhoud der flesschen mededeelt. Oudeschild, 22 April. Op den dag, waarop de heer J. Yos alhier een huiselijk feest vierde, werden ook de visschers, die voor de garnalenkokerij,waarvan genoemde heer medeëigenaar is, visschen, op gulle wijze onthaald. Waar werk gevers zich op die wijze tegen de menscheu, die voor hen werkzaam zijn, openbaren, kan het wel niet anders of er heerscht een goede geest. Tessel, 23 April. Gedurende het jaar 1882 hebben zich de vrienden en vereerders van Bachus ook hier niet onbetuigd ge laten. Ongeveer 30.000 liters van het vocht, dat alleen bij vergunning mag verkocht worden, werden hier gesleten. Als men nu bedenkt, dat een en ander een uitgave maakt van f 35 a f 40000, en dan eens be rekent, hoeveel goeds en nuttigs men daarvoor had kunnen gehad hebben, gevoelt men zich juist niet gestemd om een loflied aan den sterken drank te wijden. Bij vonnis van den zeekrijgsraad aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetslnis, is de bootsmansleer- liög J. G. A. Ch. vrijgesproken van de tegen hem ingebrachte beschul diging van het verwonden van een marinier en is de bootsmansleerling G. E., wegens het toebrengen van kwetsuren aan een marinier, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot 14 dagen correctioneelegevangenisstraf en inde kosten. Een ontvanger der registratie en domeinen, die eenige maanden geleden op een dorp in Limburg in den echt trad, kwam, naar aan de «Amsterdammer" geschreven wordt, dezer dagen tot de minder aangena me ontdekking, dat zijn huwelijk nietig is wegens een gebrek in den vorm. Bij vergissing is bij de vol trekking van het huwelijk een min derjarige als getuige toegelaten, ter wijl de wet de meerderjarigheid der getuigen verplichtend stelt. Het paar zal nu genoodzaakt zijn nogmaals te trouwen. Een nieuwe soort werkstaking. De adsistent-organist bij de Luthersche kerk te Leiden had Zondagmorgen, even vóórdat er gezongen zou wor den, de «aardigheid" om aan den predikant en den kerkeraad mede te deelen, dat hij niet meer als orga nist wilde optreden. Hij voegde de daad ook bij het woord, zoodat dë gemeente het reeds dadelijk zonder organist moest doen en het zingen ditmaal zonder plechtig orgelspel moest plaats hebben. Met de Prinses Marie is uit Atjeh heden o. a. teruggekeerd een militair, Frieku genaamd, die een toonbeeld is van den vredestoestand," die aldaar voor een jaar heerschte en tevens van hetgeen een mensch kan doorstaan, zonder het leven er bij in te schieten. Hij werd bij den onver- hoedschen overval der Atjehers op Poeloe-Bras, in Augustus 1882, vreese- lijk verwond; de diepe voren op zijn voorhoofd, de ruïnen van armen en handen, getuigen van de ongelooflijke woede, waarmede de vijanden op hem hebben ingehakt. De 36-jarige in valide, die met nog geen f500 ge pensioneerd wordt, zal, naar wij ver nemen, niet naar Bronheek gaan, maar trachten op een of andere wijze zich nog nuttig te maken. Hij zal daar bij stellig wel op veler bijstand kunnen rekenen. Uit Zwolle meldt men De veldproducten lijden ontzettend door de droogte en de nachtvorsten. De meeste fijne ooftboomen, die be gonnen te bloeien, ziju bevroren. De Mormonen zijn te Zwolle teruggekeerd en zetten op beide sta tions hunnen aangevangen arbeid voort. Tijdens hunne afwezigb heeft een bekeerling op zijne wijze de godsdienstoefeningen geleid. Deze aanhanger behoort tot het korps ambtenaren der gemeente-reiniging. Tot veler verbazing waren tui nen en pleinen te Amsterdam gisteren in den vroegen morgen met een vrij dikke laag sneeuw bedekt, iets wat in dit jaargetijde, zoo dicht bij Mei, tot de zeldzaamheden behoort. De persoondie te Maastricht is gearresteerd als verdacht van het meisje, waarmede hij ongeoorloofden omgang had, te hebben verdronken, is de zoon van den landbouwer S., aldaar, en 23 jaren oud. Hij ontkent Donderdagavond, toen het meisje is verdronken en men hulpgeroep heeft vernomen, met haar te zijn samen- geweest niettegenstaande getuigen verklaren hem in haar gezelschap gezien te hebben. Zaterdag heeft de gerechtelijke lijkschouwing plaats ge had en is de beschuldigde in tegen woordigheid van het lijk gebracht. Per stoomschip Prinses Marie, van Java te Amsterdam binnen, wer den niet minder dan 181 collis goe deren voor de tentoonstelling aange bracht. In de Zwolsche Ct. leest men de volgende proclamatie van Burg. en Weth. »In aanmerking nemende, dat ten gevolge van den tegenwoordigen bui tengewoon lagen waterstand, 't wei nige water, dat nog uit de openbare pompen is te verkrijgen, voor drink water noodzakelijk moet bespaard blijven Gelet op art. 7 der verordering omtrent de reinheid der openbare plaatsen, enz. Hebben goedgevonden: Tot nadere aankondiging het schrob ben van de straten en stoepen te verbieden." Uit Indië wordt gemeld, dat den lsten Januari 1883KesabTschan- dersen, »als een geroepen apostel der nieuwe openbaring," een manifest heeft uitgevaardigd, gericht tot alle volken en natiën, tot alle heiligen en wijzen, tot alle bisschoppen en ouderlingenpredikanten en zendelin gen, tot alle aanhangers van Mozes, Jezus, Buddha Zoroaster Mohammed, Confucius en tot alle takken van de Hindoe-kerk. In dat manifest eischt hij op de pro fetisch- apostolischen toon van alle menschen, om hunne afzonderlijke meenigen op te geven, alle godsdienst haat te laten varen en elkander lief te hebben, opdat Azië, Europa, Afrika en Amerika elk op zijne wijze, maar eenstemmig, de nieuwe openbaring moge prijzen, en zingen van de va derliefde van God en van de verbroe dering van alle menschen (De Heraut). Uit de Traansvaal is bericht ontvangen, dat Paul Krüger tot Pre sident is gekozen en dus de meer ge matigde partij heeft gezegevierd. De vredes-onderhandelingen tusschen Ma- poch en de Boeren waren afgebroken en eenige gevechten hadden plaats gehad zonder beslissend resultaat of zonder dat een der beide partgen ern- i- stige verliezen |leed. Te Hamburg zijn Yrijdag de grootste oliemagazijnen der stad, be staande uit drie gebouwen, tot den grond toe afgebrand. Niet minder dan 15,000 centenaars olie gingen daarbij verloren. Weenen 20 April. De stad wordt bedreigd met een groote werkstaking der bakkers knechts, die loonverhoogiug eischen. Reeds is aan de militaire bakkers van het garnzoen last gegeven in de behoefte aan brood te voorzien voor het geval de strike heden mocht uitbarsten. Hoewel de overeenkomst tus- schen de patroons en de werklieden te Marseille nog niet algemeen is, verwacht men dat hedenmorgen de werkstaking voor goed geëindigd zal zijn. Zaterdagmorgen jl. hebben reeds 2000 havenwerkers de werkzaamhe den hervat. Tengevolge der strike is een der leiders, de Bourguet, voor de correctioneele rechtbank van po litie gedaagd wegens het houden van verscheidene openbare vergaderingen, zonder toestemming en wegens de bewerking van een werkstaking om de verhooging der salarissen te nood zaken. In Weenen zal een groote in richting worden gesticht, om eleetri- citeit te verschaffen aan kleine industrieën, gelijk er een aantal kleine gelegenheden zijn, waar men stoom kracht kan huren. Naar aanleiding van twee merk waardige artikelen in de Times over de oorzaken van de ontvolking" van Frankrijk, deelt de bestnurderes van een weeshuis in Parijs, Miss Ada M. Leigh, mede, dat in de jaren 1876 tot 1880, voor zooveel bekend is, niet minder dan 198 knapen en 40 meisjes zich aan zelfmoord hebben schuldig gemaakt. Yan deze 238 waren er 200 heneden de twaalf jaren, 21 tel den tien, 6 waren niet meer dan negen, de jongste was niet ouder dan zeven jaren Te Köthen had in den laatsten tijd een knaap de aardigheid* om bij de aankomst en het vertrek der treinen, met het hoofd op de rails te gaan liggen, ten einde den ma chinist schrik aan te jagen en den trein tot staan te brengen. Men be merkte hem altijd en liet den trein stilstaan maar de bengel wist zich steeds tijdig uit de voeten te maken. Thans heeft men hem echter op heeter daad betrapt, en hij zal zijn straf niet ontgaan. De Lesseps heeft, volgens de Telegraphe, voor het maken van een binnenzee iu Afrika reeds een milli- oen francs, in aandeelen van 5000 fr. van zijn vrienden ontvangen. To de ziji rol nu Da 't dal gel als Toi hai de var 't i anc sloi en me liet en tij als( het zev not daa Maf los. pelt kwÉ bon en mui op, kral het en den slot lan£ E de J piar zijn zijn van hem B in stut mee Een treurige vergissing te Koningsbergen plaats gehad. Yoor een ziek kind schreef een dokter poeder voor. Het reeept werd in de gewone apotheek klaar gemaakt, doch de jongste bediende had het ongeluk in plaats van Magnesia usta," »Mor- phium acidum" te lezen. Na gebruik van de eerste poeder werd het kind reeds geheel stijf en de vader kwam in vertwijfeling naar den apotheker. Deze, van de vergissing niets wetende, zag het recept na en raadde toen aan een tweede poeder te geven. Toen dit gebeurd was, was het kind in weinige minuten dood. De groote brand, die Dingsdag- morgen te Londen een groot deel van het Paternoster Square in de asch legde, is grooter geweest dan men vermoedde. De aangerichte schade wordt op 150.000 pond sterling ge schat. Het gezin van een politie agent, dat uit vijf personen bestond, is met groote moeite aan de vlam men ontkomen. Hel S De brei &ro waa kun den

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2