'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL No. 1064. Vrijdag 27 April 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareani: SPOORSTRAAT «H ZIIID8TRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. APRIL, (Grasmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 33 m. Onderg. 7 u. 22 m. Zoxdi* 29 MLa_ixdj.g 30 Laatste Kwartier. MEI, (Bloeimaand), 31 dagen. Dinsdag 1 Wobmsda» 2 Dondbrdag 3 Hemelvaartsdag. Vrijdag 4 Zatbrdag 5 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 27 April 1883. - Ook de wintercoucerten zijn voorbij, al herinnert de winter ons nu dan, dat hij nog niet ver weg is. 't Muziekkorps der K. N. Marine gaf op de uitvoeringen blijken van flinke studie onder de bekwame leiding van den kapelmeester, den heer A. Bern- hardt. Onderscheidene nieuwe stuk ken werden op 't repertoire gebracht èn op elk concert hadden we een of meer solo's. Een klassiek concert mochten we zelfs eenmaal hooren. Dinsdagavond was 't programma met de uiterste zorg opgemaakt. De tweede uitvoering van »Des Seemanns Lebe- wohl", van den heer Chr. G. L.Woche, beviel ons veel beter dan de eerste, 't Stuk kwam nu tot zijn recht. de voordracht van Nocturne" voor viool, gaf de heer Woche blijken van ernstige studie en tevens van vooruit gang op muzikaal gebied. Souvenir a Berlin" werd door den heer A. Weber meesterlik op de cornet a pistons voorgedragen en bij de groote coucert aria voor elarinet, door den heer J. Bohne, toonde de executant zijne virtuositeit. Eindelijk gaf de heer A. Bernhardt blijken van zijn veelzijdig muzikaal talent door het uitvoeren van twee nummers op de Cello, »Siciliano" in G mol van Pergelese en »Ich denke Dein", van A. Schreiner. Luide bravo's waren een bewij: dat de onderscheidene executanten hunne taak op waardige wijze had den vervuld. De gunstige indruk, die de winter coucerten hebben achtergelaten, zal voorzeker velen aansporen ook de zomerconcerten te willen, genieten in den tuin van Tivoli. We hopen, dat 't weer beter zal meewerken dan zulks in den afgeloopen zomer het geval was. Het Stafmuziekkorps der marine is gisteren van hier naar Amsterdam vertrokken, om tijdeus het verblijf des konings aldaar dienst te doen. Ingevolge machtiging des Ko nings, bij besluit van 23 dezer No. 18, is Zr. Ms. raderstoomschip Yalk met 25 April buiten dienst gesteld, en Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, de kapitein ter zee J. W. Binkes, eervol van het door hem over dien bodem gevoerde bevel ontheven en op nonactiviteit gesteld. De Tesselsche garnalenvisscher Hillenius, die in de vorige week een oud anker van bij zonder model op- vischte, heeft Maandag weer een an ker, waaraan 25 vadem ketting vast zat, aan zijn garnalennet bovenge bracht. Men vermoedt thans, dat een en ander van een Marinevaar tuig afkomstig is. De Tweede Kamer zjjn twee wetsontwerpen aangeboden tot wij ziging der wetten tot regeling van de bevordering, het ontslag eu het op pensioen stellen van militairen bij de zeemacht. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accjjn- zen, dat voor het opengevallen ont vangkantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Terschel ling zich vooralsnog geene bevoegde sollicitanten hebben aangemeld. Ont vangers en andere ambtenaren, krach tens de bestaande regelen tot die be trekking benoembaar, kunnen zich mitsdien alsnog tot 5 Mei e. k. bij het departement van financiën voor genoemd kantoor aanmelden, onver schillig of zij overigens tot mede dinging naar een kantoor der 8ste klasse bevoegd zijn. H. H. M. M. de Koning en de Koningin zijn Woensdagmiddag te Amsterdam aangekomen en zullen den 2den Mei de hoofdstad weder verlaten en direct naar Luxemburg vertrekken. Te IJmuiden is Dinsdag aan gekomen en naar Amsterdam opge- varp.n xLédFrAnanha rftd er-kor vfifc Ooliff- ny, een schip met 200 paardenkracht;, vier kanous en 127 man. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdag den getuige in een strafzaak, die de vorige week ge weigerd had den eed af te leggen, tot een celstraf van acht dagen ver oordeeld. Men zal zich herinneren, dat het Openbaar Ministerie slechts drie dagen had geëischt. Dinsdag is in de Rietlanden aangebracht en naar de tentoonstel ling vervoerd een hardsteenen stoep van 4 treden, bestemd voor een villa. Het stuk had een voorbreedte van 3.70 M., een diepte van 1.70 M. en een hoogte van 94 cM., en was ge heel uit één stuk steen gehouwen. Het wordt tentoongesteld door een Belgische maatschappij. Het waarschijnlijk achtende dat Amsterdam dezen zomer niet in staat zal zpn, aan alle vreemdelingen ver blijf te verschaffen, en dat bovendien velen de hooge Amsterdamsche prij zen zullen zoeken te ontgaan, door hun vast verbljjf in naburige plaat sen te vestigen, beeft de directie der Nederlaudsche Rijnspoorwegmaat schappij aan de Regeering machtiging gevraagd tot uitgifte van retourbil jetten voor alle klassen tegen den prijs der enkele reis, van Amsterdam naar Utrecht, Gouda, Den Haag en Rot terdam, geldig op den dag van uit gifte voor de treinen, die des avonds na 6 uren van Amsterdam vertrekken en voor de terugreis op den volgen den dag ,oor de treinen, die vóór 10 uren des ochtends te Amsterdam aan komen. Uit Suriname meldt men het volgende betreffende een inzending op ethnologisch gebied, welke van daar naar de Amsterdamsche ten toonstelling gezonden is. Een zeer belangrijke collectie voor de koloniale tentoonstelling, ook voor al uit een wetenschappelijk oogpunt, is den 3den dezer uit Suriname per Fransche mail naar Amsterdam ver trokken. Men dankt deze belangrijke bijdrage op ethnologisch gebied voor de tentoonstelling aan eenige belang stellende heeren in Nederland, die 't initiatief in deze zaak genomen heb ben en de kosten van den uitvoer dragen, terwijl het bijeenbrengen en de expeditie der verzameling door de goede en ijverige zorgen van den heer Julius E. Muller hebben plaats gehad. De bezending bestaat in een ver zameling RoodhuidenBoschnegers en andere inboorlingen, Karboegers en andere gekruiste rassen, die voor exemplaren van de inlandsche oor- spronkeljjke en gekruiste rassen iu Suriname kunnen gelden. Het heeft heel wat moeite gekost, eer men de 24 menschen, uit welke de verzame ling bestaat, had overgehaald om de reis naar Europa te doen. Bosch negers noch Roodhuiden gaan gaarne over de hun onbekende zee en het voorgestelde reisplan viel in den be- giune niet bijzonder in huu smaak. Na lange onderhandelingen met de opperhoofden slaagde men er eindelijk in, eenige lief hebbers voor den tocht te vinden en den 3den dezer scheepten deze zich voor Amsterdam iu. De leden van dit vreemde reisge- Ischap zullen oi v i m een speciaal voor hen ingericht houten gebouw, waar aan door de heeren, die de expeditie laten overkomen, kosten noch moeite paard. Zij brengen hunne eigene hutten mede, zooals zij in Suriname gebruiken, en deze zullen in het ge- iouw voor heu worden in orde ge maakt. Tijden» de tentoonstelling zullen zij hunne gewone bedrijven uitoefenen, als het maken van krui ken uit leem, vlechtwerk, houtsnijden zoodat de bezoekers de genoem de inlandsche volkstammeu iu hun gewoon leven kunnen leeren keuuen. (Handelsblad.) Uit Amsterdam wordt van 23 Onderscheidene vruchtelooze pogin gen werden door onze rechercheurs reeds aangewend om de valsche spe lers, die eenvoudige lieden door het vinden van een goudstukje voor een kroeg daarin wisten te lokken en aldaar al drinkende geld wisten af handig te maken, te snappen. Heden middag waren zij echter gelukkiger en arresteerden zij bij een tapper in de Nieuwstraat drie boeven, die be zig wareu een boer uit Muiden te plunderen. Zij werden in verzekerde bewaring genomen, om hen te leeren op meer eerlijke wjjze aan den kost te komen. De nieuwe aartsbisschop van Utrecht, Monseigneur P. M. Snickers, is Dinsdagmorgen te Utrecht aan gekomen en ontvangen door de gees telijke autoriteiten en vele belang stellenden. Te half elf had in de cathedraal een plechtige pontificale hoogmis plaats. Eenige dagen geleden heeft zich te Giessendam het treurig geval voor gedaan, dat de aldaar gevestigde pre dikant bij de Chr. Geref. Gemeente ds. B., zich door ophanging van het leven heeft beroofd. (R. C.) Drietal te Oud-KarspelLam- ping, te Haringkarspel; Stramrood, te Lutjebroek: Pool, te Oudorp. - Te Reenen verweet een vrouw een twist haar man: »Je bent een groote dief; je hebt bet ijzer, dat boven op zolder ligt, ook gestolen 1" Daar de vrouw zeer hard schreeuwde, hoorde een veldwachter het op straat, nam een kijkje op den bewusten zol der en, jawel; J. v., zoo heette de man, werd als dief aangeklaagd. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak van W. A. M. Baron van Heeckeren van Eoghuizenbeschuldigd van onze delijke haudelingen tegenover jonge meisjes en hem veroordeeld tot zes maanden celstraf. In een herberg in de Kaat- steeg te Utrecht, waren Zaterdag 11. een vijftal zoogenaaamde heeren aan het spelen met een buitenman. Aan gezien eenigen dit spel nog al ver dacht voorkwam, werd de politie gewaarschuwd en toen deze kwam opdagen, zetten vier der spelers het op een loopen éen viel in handen der politie en werd aan de justitie overgeleverd. - Ongeveer 400 visschers zullen de opening van de visscherjj- tentoonsielling te Londen tegenwoor dig ziin. Zij zullen in hun werkpak kpmen eu volgens 4e_ a;* irtegenwóormgeii, m groepen ver deeld worden. Men denkt, dat de spoorwegmaatschappijen hun vrij ver keer op de spoorwegen zullen toestaan. Een man te Vestfossen (Noor wegen) at een paar maanden geleden bijua twee bierglazen op den bo dera van een der glazen liet hij staan. Een week lang zweefde hij tusschen leven en dood, maar nam daarop voortdurend in beterschap toe, zoo dat hij de laatste drie weken zijn gewone werk kon hervatten, al moest hij zich nog ontzien. Het is moeielijk te zeggen, of hij buiten gevaar is, maar hij beweert, dat hij zich wel bevindt. Iu de Magasins du Louvre te Parijs is Zaterdag een Amerikaansche gauwdief aangebonden, die eenige dames de portemonnaies had ontfut seld. Bij het onderzoek aan het politie-burean bleek, dat hij een zak van een meter diepte in zijn overjas had. Het Fransche blad, waarin dit ild wordt, voegt er bij, dat iu de laatste dagen te Parijs een groot ge tal confrères van dien Amerikaan zich heeft vertoond. Het is niet onwaarschijnlijk, dat die heeren slechts tijdelijk te Parijs zich ophouden en zich daar oefenen, om hun geluk de zen zomer te Amsterdam te beproeven. Yele formaliteiten worden in de Yereenigde Staten van Amerika niet gevorderd bjj het aangaan van een huwelijk, en wien de echtelijke band te lastig wordt, behoeft zich niet uit te sloven, om er zich van te ontslaandat g^at insgelijks zon der veel bezwaar. Heeft de wet het middel aan de hand gegeven, om het huwelijk gemakkelijk te kunnen ont binden, 't is tocb geen afdoend bewijs voor de moraliteit van de berolkiug des lands, indien zij de toepassing dier wet zoo lichtvaardig inroept, dat het aantal scheidingen met ver bazende snelheid toeneemt. In den staat Connecticut bij voor beeld bedroeg het aantal echtschei dingen ten jare 1849 slechts 91 gedurende de jongstverloopen 10 is het gemiddeld aantal gestegen tot 440, met andere woorden het is met 500 percent toegenomen, niettegenstaande de bevolking slechts 70 percent is vooruitgegaan. Gemiddeld genomen komt ééue echtscheiding voor op 10 huwelijken in Connecticut en in Rhode Island, Yermont één op de 12 en in Massachusetss één op de 21. New- Hampshire gaat ze alle te boven, want daar komt één echtscheiding op 9 huwelijken voor. Dat dergelijke toestand bezorgdheid aan velen inboezemt, aan wie het klimmen en het dalen van het peil der openbare zedelijkheid ter harte gaat, behoeft wel niet nader te wor den aangetoond. Dit heeft dan ook geleid tot het vormen van een ver- eeniging van mannen, die de verhef fing van het zedelijk gevoel bij de beoogen zij zullen in de eerste plaats krachtige pogingen in 't werk stellen, tot Hervorming van de wet op de echtscheiding en in verband hiermede andere middelen aanwenden tot bevordering van de algemeene ontwikkeling des volks. De slachtoffers van den krank- lens tT riljo-i-Boulevaard des het wild op de voorbijgangers schoot, zijn niet zoo ernstig gewond als eerst werd gevreesd. Alle drie zijn herstellende. Altschüller zelf is naar het krankzinnigengesticht van St. Anne gebracht. Zijn voorbeeld heeft aanstekelijkge werkt op andere waanzinnigen. In het Café de la Paix schoot er een op den knecht die hem om betaling vroeg, en in den Faubourg du Temple loste een mau twee schoten op de voor bijgangers, uit een revolver, waarmee hij eerst zijn vrouw vervolgd had. Een ander minder gevaarlijke gek werd in verzekerde bewaring geno men aan het Paleis van President Grévy, bij wien hij zich vervoegde om te spreken over de teruggave »van den Elzas en Lotharingen aan Frankrijk." Hoeveel heeft een elegante Parijsche dame per jaar voor haar toilet noodig? Dienaangaande ver kreeg een Fransch blad uit goede kringen de volgende inlichtingen. Een dame, die tot de groote wereld behoort en volkomen naar haar stand gekleed wil gaan, betaalt jaarlijks 12900 frs. aan haar japonnen-naaister, 3000 frs. aan de modiste, 4000 frs. voor haar waschgoed, 1500 frs. aan den schoenmaker. Handschoenen, kousenlintendasjes en andere kleinigheden kosten haar het bagatel van 6000 frs.kanten 3000 francs, parfumerieën en kapper 4500 francs, parapluies, parasols 500 frs. Daarbij komen nog 600 frs. maandelijks voor de »fljne" waschvrouw, 300 frs. voor het verven en wasschen van zjjden, kousen, enz. en 200 frs. voor repa raties, in het geheel dus 47700 frs. Een Amerikaan8ch blad verhaalt dat onlangs twee geneesheeren te San Francisco op een zeer eigenaardige manier een zieke genezen hebben. Zij raakten namelijk bij het consult,, dat zij hielden, handgemeen en de

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1