'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIE0WED1EP EN TESSEL No. 1067. Dinsdag 8 Mei 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per B maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareaiu: SPOORSTRAAT ca ZITD8TRAAT. AdLvertentlön van 1 tot 5 regela'2-'» Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 8 Mei 1883. Op 19 Mei zal alhier de jaar- lijksche onderwijzers-vergadering der gewestelijke Vereeniging N.-Holland worden gehouden. De punten welke behandeld zullen worden zijn 1°. het leesboek en het lezen 2°. overdrijving. Naar wij vernemen, zullen door het Bestuur van Floralia, de planten ter kweeking in dezen Zomer uitge reikt worden op Woensdag 16 dezer. De Willem Barents, komman- dant de luit. t/z. Dalen, is Zaterdag namiddag met gunstige gelegenheid van Amstordam naar de Poolzee ver trokken. Vrijdag namen te Amsterdam in een tramwagen twee Fransch spre kende personen plaats, die een druk gesprek hielden, daarbij voor een ander heen sprekende, die tussehen hen inzat, en later bemerken moest dat de vreemdelingen onder hun ge sprek toch gelegenheid hadden gevon den hem van zijn portefeuille te be- rooven. De pick-pockets doen zich te Amsterdam reeds vroeg gelden. Woensdag werd een kantoorbedien de, die aan het postkantoor aange- teekende brieven had afgehaald, daar door een Fransch-sprekend persoon aangesproken. Weldra bleek dat hem twee van de brieven met geldswaarde waren afhandig gemaakt. In de Kalverstraat werd iemand zijn horloge ontrold, 's Avonds in den Stadsschouwburg, bij de voorstel ling van Sarah Bernhardt, idem. In de Beursstraat werd een heer door een Franschmau, naar 't scheen, aangesproken. Bij het heengaan be merkte hij dat een portefeuille met geldswaarde hem was ontfutseld. Op het tentoonstellingsterrein is een vreemdeling (Engelschmau) ge arresteerd, die de jaszakken der werk lieden plunderde. Een bezoeker werd zijn portefeuille met geldswaarde ont rold. Vrijdag werden vier zwervers in de Nederlandsche afdeeling door de politie verwijderd. Aan twee heeren waren wederom hun portefeuilles ontroldin een was een aanzienlijke som. Donderdagavond, ongeveer half acht, is op de tentoonstellingsterreinen te Amsterdam voor het eerst de drank wet in werkiug geweest. Een .goed gekleed Engelschman nl., die in hoogst »kennelijken" toestand verkeerde en met veel moeite, al zwaaiende, tot bij de hoofdingang gekomen was, meegetroond door een vriend, vond daar juist een drietal politie-agenten. Het hielp niet of de begeleider, een Duitscher, die. van de inmenging der politie niets scheen te begrijpen, al duidelijk maakte, dat men hier te doen had met een hoogst »feinen Mann," die in een der eerste hotels gelogeerd was en niets gedaan had"; de >feine Mann" moest mee naar 't politiebureau buiten het terrein. Men zag nog, hoe de begeleider zijnen vriend ook daar volgde. Hij kon het maar niet vatten, toen een der omstanders hem verzekerde dat we hier hadden een »Gesetz fur be- trunken Leute." Hij ging mee en zoude, indien de omstanders hem dat niet half en half met geweld hadden belet, zeker tot feitelijk ver zet tegen.de politie zijn overgegaan. Het bericht, als zou dezer da gen door een baldadige een der te Amsterdam vertoevende Chineezen de staart zijn afgesneden, is, ons be zijden de waarheid gebleken. Ver moedelijk kwam het historietje in de wereld, doordien de chineesche luit.- kolonel Tcheng-Kitoug militair attaché aan de chineesche ambassade te Berlijn den dag der tentoon stelling de pauweveer van zijn hoed en daarmede zijn waardigheid meende te hebbeu verloren. Zijn staart ver liezen, is natuurlijk erg voor een Chinees, maar aan zijn pauweveer hangt hij als aan zijn leven. Geluk kig evenwel werd het verlorene, de veer en de waardigheid, in de woning, welke de Chinees kort te voren had verlaten, teruggevonden. (Tijd.) Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft eervol emeritaat verleend aan ds. R. J. Koning, pred. te Limmen, in te gaan met 1 Juli. Bijna 54 jaar heeft deze predikant de Herv. Kerk te Limmen gediend, waarvan hij 48 jaar zitting had in kerkelijke besturen en 9 jaar voor zitter was der Synode. Wegens voort durende ongesteldheid is hij thans genoodzaakt zijn ambtneder te leggen. De adspirant - ingenieurs der marine H. M. Van Andel en J. S. Van Veen worden met 1 Juni a. s. voor den tijd van zes maanden naar Frankrijk gedetacheerdten einde zich bij de marine-établissementen te Lorient en Toulon in hun vak te bekwamen. Een bode van een der Depar tementen van algemeen bestuur, die in een herberg in de Van Hogendorp- straat te 's-Hage een borrel ging drinken, legde een zakje, dat hij in de hand had en waarin ongeveer f200 geborgen was, op de toonbank. Toen hij zich even had omgekeerd en het zakje weder wilde opnemen, was het verdwenen. Voor de 25e maal zijn Dinsdag de eerste nieuwe aardappelen vau den kouden grond aan Z. M. den Koning aangeboden door J. Krijger te Naaldwijk. Men meldt uit Naaldwijk De stoomtram is Donderdag ten gevolge van de sterke kromming van den weg te Honselersdijk ontspoord. De machine drong met kracht het huis binnen van de wed. Van Vliet en bracht daar veel vernieling te weeg. Slechts één van de passagiers rijtuigen ontspoorde; de overige ble ven in de .ails en werden door een spoedig ontboden locomotief met de vertrekkende passagiers naar Den Haag teruggevoerd. Gelukkig zijn allen er met den schrik afgekomen. Aan een ingezetene van Har derwijk, die te Amsterdam was ge komen ter bewoning van de opening der tentoonstelling, is een beurs met f 60 gerold. Donderdagmiddag is op het ten toonstellingsterrein een zakkenroller op heeterdaad betrapt. Het was een Amerikaan en behoort waarschijnlijk tot een bende, die te Amsterdam vertoeft. In de maand April kwamen te Rotterdam voor172 gevallen van pokken, 16 van mazelen, 4 van rood vonk en vijf van diphterithis. Te Kralingen kwamen in die maand 2 gevallen van pokken voor, waarvan één met doodelijken Te Delft heeft men wegens de aldaar heerschende mazelen-epidemie een openbare bewaarschool moeten sluiten. Ook te Zierikzee neemt deze epidemie nog steeds een groote uit breiding aan. Volgens een bericht uit Berlijn ligt prinses Marianne der Nederlanden op het kasteel Rheinhardshansen, bij Erlach, bedenkelijk ziek. De genees kundigen, die haar behandelen, geven weinig hoop op herstel der bijna 78-jarige prinses. Aan haar ziekbed verwjjlen reeds sedert eenige dagen hare eenige dochter, de hertogin Alexandrine, weduwe van hertog Wil helm van Mecklenburg Schweriu, met hare 14-jarige dochter, hertogin Charlotte. Prinses Marianne heeft uit haar in 1849 door echtscheiding ontbonden huwelijk met Prins Albert van Pruisen (overleden in 1872) nog een zoon, Prins Albert, die in 1837 is geboren en 3 jonge kinderen heeft. Eenige gezinnen te Bergen op Zoom zullen binnenkort op eigenaar dige wijze een bezoek brengen' aan de Amsterdamsche Tentoonstelling. Onder elkander hebben zij voor f200 een zeilschip afgehuurd. Dit vaartuig zal hen derwaarts brengen, aan allen logies verschaffen tijdens het verblijf te Amsterdam, om daarna met de huurders de terugreis weder aan te nemen. Hoewel het denkbeeld uit een financieel oogpunt niet kwaad is, levert de duur van de reis een groot bezwaar op. Te Zuidvelde (onder de gemeente Norg) is een boerenknecht door zijn makker zoo erg mishandeld en ge sneden, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De dader, ze kere B. Huis, eischte van hem ster ken drank, die de gewonde P. W niet wilde geven. Daardoor was toen twist ontstaan. Bij arrest van het gerechtshof te Leeuwarden, in raadkamer gewezen, is Klaas Haveman, oud 36 jaren, geb. en wonende te Uffelte, thans in hech tenis verwezen naar de openbare crimineele terechtzitting, om terecht gesteld te worden, beschuldigd dat hij in den nacht van 14 op 15 Jan. 11., in en nabij zijne woning, moedwillig Jan Monis zóódanig heeft geslagen en verwond, dat deze in dienzelfden nacht is overleden; alzoo ter zake De Vlissingsche mailboot Prin ses Marie heeft bij het binnenkomen der Medway, in een dikken nevei, een schoener, de Little Kate, die op een vierhonderd yards van den oever voor anker lag, in den grond geboord. De schoener zonk onmid- delijk, maar de bemanning, bestaande uit vier koppen, werd gered. De Prinses Marie kreeg geen schade. De leden der Deensche expeditie naar Groenland, de luitenants der marine Holm en Garde, de Noorsche geoloog Knudtson en de Kardinaal Eberlin, zouden den 3den dezer met het barkschip Ceres naar Godthaab en Westgroenland vertrekken, om van daar Ilna in het district Julianehaab te bereiken, waar de expeditie zal worden uitgerust. Eenige dagen later vertrekken de luitenants der marine Hammer en Larsen, benevens de kar dinaal Sylow, om met de Lncinde, een ander koopvaardijschip, Egedeminde te bereiken, Luitenant Hammer zal dus vermoedelijk vóór Nordenskiöld in de Auleitsivikfjark aankomen. Het is te verwachten, dat deze streek in den loop van den zomer grondig on derzocht zal worden. Een jongihensch te Parijs heeft een weddenschap van 10,000 francs aangegaan om in 13 dagen van Parijs naar Nizza, een afstand van 880 mijlen, te loopen. Wegens zijn hard- loopen heeft hij reeds den bijnaam van mensch-zwaluw" verworven. „EEN KROON VOOR AMSTERDAM." Aan den ingang van 't hoofdgebouw ziet men twee ruiterstandbeelden, die met op geheven lans de bezoekers schijnen te ver bieden verder te gaan. Ze zijn echter niet gevaarlijk en laten ieder ongehinderd passeeren. Nu ziet ge een lange zaal, op 't prachtigst gedecoreerd en waar 't licht door de glazen dakbekleeding invalt. Iedere natie heeft daar 't sierlijkste dat ze inzond geplaatst en boven de inzending prijkt den naam van 't land. Bij de hoofdgroepen bevinden zich een of meer dwarszalen, waar men het overige kan bezien. Al wat men ziet, toont dat hier een wedstrijd heerscht op 't gebied van decoreeren, en daar ieder inzender zijn eigen smaak heeft geraadpleegd, is er heel wat verscheidenheid. U alles op te noemen wat bezienswaardig is, daartoe is onze plaatruimte te klein daarom zullen we ons bij eenige punten bepalen. Een vol ledige beschrijving zou een studie van een aantal dagen vorderen. Beginnen we met Nederland, dat de eere plaats inneemt, dan willen we wedden dat geen enkele dame de prachtige étalage van reukwerken, door de firma Boldoot op gesteld, zal voorbijgaan zonder eenige oo- genblikken den welriekenden inhoud te be zien. Wijnand ockink, munt ook nu weer uit door een kolossale en smaakvolle uitstalling zijner onderscheidene likeuren. De Chineezen weten hunne meubelen en sieraden, vazen en potten even netjes en keurig te rangschikken als hunne Wester- sche mededingers op 't gebied der nijver heid. De preekstoel van eikenhout, met ver heven beeldwerk, personen uit de H. Schrift voorstellende, maakt ook op 't oog van hen die geen kunstenaars zijn, den indruk van een meesterstuk. Bij de afdeeling "Victoria raden we n aan even te gaan zitten op een molligen divan of gemakkelijke kanapé, die hier en daar uitlokt tot rustenzittende krijgt men nog andere indrukken dan.onder het wandelen. Beziet die reusachtige vierzijdige afgeknotte pyramide, staande op een voetstuk, alles van louter goud, zoo 't schijnt. Dit gevaarte1 stelt dan ook voor de hoeveelheid goud, die tot 31 Dec. 1882 in Viotoriajs gevonden; 't gewicht is 1.949.050 KG. en de waarde 2.475.400.800 Gulden. Ter zijde, in de Victoria-bar, wij zonden op zijn Hollandsch banketwinkel zeggen, kunt ge n eens ver kwikken aan, taartjes, suikerwerk of een glaasje fijne likeur. Loopt nu eens naar den prachtigen tem pel van brons en bewonder het zwaar ver gulde ameublement, dat daarin is geplaatst. Het is een waardig pièce de milieu, onder den koepel der zaal. Perzische tapijten en Indische shawls vindt ge langs de wanden en in fraaie vitrines, zoo overvloedig, dat men in verzoeking zou geraken, nn 't tooh tijd van schoonmaken is en de dames haar zomertoilet vernieuwen, hier eens een keuze te doen. We gelooven echter dat de prij zen niet zouden meevallen. Voor sierlijk zilverwerk, onder glas geëtaleerd, blijft ge stellig stand honden, al ware 't slechts om een volledig zilveren borstharnas en helm, met goud ingelegd en met edelgesteenten versierd, uwe bewondering te wijden. Nu eens linksaf geslagen om een kijkje te nemen in de Oostersche afdeeling, waar inboorlingen, in nationaal costuum, de rol van bewakers en oppassers vervullen. Ook nog een paar zalen verder eveneens links af, hoewel men bij ons bezoek daar nog druk aan het werk was. Daar ziet men een steenkolen-grot, gekroond door een tempeltje, van kolen en briquets uiterst net vervaardigd. Bovenin staat een mijnwerker, in brons, met het houweel op den schouder en een lantaren in de hand. De lJzerindustrie, aan het achtereinde der hoofdzaal, verkrijgt eerst de rechte waar de voor de mannen van het vak. Wij, die er buiten staan, kunnen alleen 't massieve en kolossale benevens de nette afwerking van sommige dingen bewonderen. Aan 't einde der zaal zult ge toch nog poëzie vin den, uit ijzer gewrocht. Rechts ziet ge een bierhalle, in den vorm van een ijzeren vat met zware deuren en daarboven twee le- vensgToote werkmansfiguren met een bier kroes in de hand. Aan de overzijde verrijst een antiek ijzeren huisje van twee verdie pingen, met kleine ruitjes, omkranst door wingerdloof. Het uithangbord verkondigt u, dat ge hier zijn ineen „Weinwirthsohaft", waar men u moezelwijn schenkt. Treden we nu eens naar buiten, wan delen we links of rechts om en richten we ons naar 't koloniaal gebouw. Eerst kun nen we ons overtuigen of de Hollandsche restaurant, waar men op den dag der ope ning zoowat niets kon krijgen van hetgeen men zou verwachten in een restaurant te vinden, thans beter voorzien is van 't noodige. 't Gebouw der koloniale afdeelingmet zijne Oostersche koepeltorentjes ziet er een voudig en netjes uit. Bij 't binnentreden gevoelden we dadelijk, hier is de zaak in orde. Alles heeft zijne plaats ingenomen en de bezoekers kunnen rustig en op hun ge mak kijken, 't Geschenk des konings, een gouden krans, met een kroon er boven, die ons de afbeelding toont der onder scheidene Nederlandsche orden en medail- jes, is den gever waardig. Hier kunt ge dingen, die u totnogtoe grootendeels alleen uit platen of beschrijvingen bekend waren, met eigen oogen zien. Wapens, tot aanval en verdediging te gebruiken, nemen, zooals dit bij Oostersche volkeren de gewoonte is, de eerste plaats inBogen, pijlen, schilden, zwaarden, lansen, blaasroeren, knotsen enz. in de grootste verscheidenheid, toonen u dat ieder man bereid moet zijn om 't le ven elk oogenblik tegen vijanden of wilde dieren te verdedigen. Enkele zwaarden en krissen hadden gouden gevesten en scheden met kostbare diamanten ingelegd. Sommigen hadden we reeds opgemerkt op de tentoon stelling van goud en zilver, drie jaren ge leden in Arti et Amicitiae te Amsterdam gehouden. Maar niet alleen wapenen, ook huisraad akkergereedschap, jachttuig en vischnetten ziet men; zelfs een werkelijke kano. Mo dellen van schepen, zoowel inlandsche als Europeesche, worden nog steeds gaarne ge zien door ons, Nederlanders, te meer, wan neer ze door nette en nauwkeurige bewer king uitmunten. Zelfs kinderspeelgoed vindt men er. Bij iedere afdeeling zijn een of meer levensgroote poppen geplaatst, gekleed naar den rang of stand van den persoon, dien ze moeten voorstellen, waardoor aan 't geheel meer levendigheid wordt bijgezet. In een vitrine vindt men een aantal op gezette dieren uit Indië, tot zelfs den tijger en 't wildzwijn, benevens prachtig gevederde vogels. Zaden en ingelegde vruchten too nen u den rijkdom van Insulinde en onze overige bezittingen. Ertsen en metalen, zelfs diamanten tref fen we er aan. Eer we eindigeft wenschen we uwe welwil-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1